Uit Haarlem's Gemeenteraad DONDERDAG 1 FEBRUARI 1940 H A' A" R E E M'S D X 'G B E A D' Met de behandeling der begrooting 1940 begonnen. Een uitvoerig en fel debat over het sneeuwruimen door werkloozenEen financieel nadeel der mobilisatie wil de gemeente op het Rijk afwentelen. Scherpe gedachtenwisseling over de wijze waarop het nieuwe college van B. en W. werd samengesteld. Voor de raad Woensdagmiddag met de begroo- ting begon moest er eerst nog een gewone agenda van 14 punten afgehandeld worden. Allereerst het voorste] van B. en W. om het Ambtenarenreglement te wijzigen, opdat voorko men wordt dat de gemeente al te veel financieel nadeel van de mobilisatie lijdt Nu is de bepaling zoo dat een ambtenaar die gemobiliseerd wordt 30 dagen vol salaris krijgt en daarna evenveel als toeslag als zijn militair inko men blijft onder zijn gewone salaris. Het gevolg daarvan is dat de gemeente aan die toeslagen f 175.000 per jaar moet betalen, waardoor het rijk ontlast wordt van de verplichting tot betaling van kostwinnersvergoedingen. B. en W. wilden nu het Ambtenarenreglement zoo wijzigen dat de gemeente in het vervolg het verschil betaalt tusschen jaarwedde en militair inkomen plus kostwinnersvergoedingen. Dat wil dus zeggen dat het gemobiliseerde ge- meentepersoneel er geen schade van zal lijden, al leen moet het rijk nu in de toekomst aan hen ook kostwinnersvergoeding betalen. De heer Castricum (r.-k.) vond het jam mer dat ae raadsleden pas Dinsdag dit belangrijke voorstel gekregen hebben. De tijd voor bestudee ring is nu te kort geweest. Waarom moet er nu een verslechtering komen in de salarieering van het gemeentepersoneel? Als het een billijke zaak is die nu door B. en W. wordt voorgesteld, hadden B. en W. al in September, dadelijk na de mobili satie met dit voorstel moeten komen. De heer Rei na ld a (s.d.a.p.), wethouder, be toogde dat het gemobiliseerde gemeentepersoneel geen cent schade zal lijden van de nieuwe rege ling. Haarlem en andere gemeenten hebben uit- keeringen gedaan die ten laste van het rijk moe ten komen. Niet alleen Haarlem, maar ook de an dere gemeenten, pogen alsnog aan dien onjuisten toestand een einde te maken. Reeds 8 October heeft het gemeentebestuur zich over deze quaestie tot de regeering gewend. Na die toelichting werd het voorstel goedge keurd. Haven- en Industrie-terrein. Een tweede voorstel van beteekenis was de ver hooging van het op 14 Juni 1939 toegestane crediet voor den aanleg van het haven- en industriegebied in den Waarderpolder. Door de tijdsomstandighe den is er evenwel een prijsstijging gekomen (wat ook bleek bij de onlangs gehouden aanbesteding, waarbij de laagste inschrijver f 17.000 meer vraagt dan de raming van Openbare Werken bedroeg) Waardoor het noodig is het crediet van f 579.474 te verhoogen tot f 604.474. Dit voorstel werd zonder discussie goedgekeurd, ellcen vroeg de heer Castricum (r.-k.) aan- teekening dat hij (om zijn bekende bezwaren te gen werkverschaffing) legen gestemd had. Een derde voorstel betrof de restauratic Jn de kerk te Spaarndam. Eonige jaren geleden is de toren van het aardige kerkje te Spaarndam gesloopt omdat herstel noo dig was cti de gemeente Haarlem (die eigenares is) geen gelden voor het herstel beschikbaar kon stellen. Nu is het plan toren en kerk te restauree- ren. De totale kosten daarvan zullen f 8600 bedra gen, die gedragen worden door de gemeente, het rijk, de provincie, het kerkbestuur en de Synode der Ned. Herv. kerk. De gemeente zal f 1995 voor haar rekening nemen. De raad ging met dit voorstel accoord nadat de heer Castricum een nadere inlichting verkre gen had. Onbewoonbaar-verklaarde huizen. Dan was er ook nog een voorstel van B. en W. om den termijn van ontruiming van 21 onbewoon baar verklaarde woningen te verlengen omdat de bewoners nog geen ander onderdak gevonden heb ben. De heer Noordewier (communist) wees er op,, dat dit de d e r d e verlenging is. Op zoo'n ma nier helpt het niet. De woningnood te Haarlem neemt toe, de eenige oplossing nieuwe woningen te bouwen. De heer R e i n a 1 d a (s.d.a.p.) wethouder, zei dat de ontruiming van onbewoonbaar verklaarde huizen op menschelijke wijze geschiedt. Het zijn hier in het bijzonder ouden van dagen die niet graag verhuizen. De heer N oo rd e wi e r: het zijn niet allemaal ouden van dagen! Het slot was dat de raad zich met de verlenging van den termijn vereenigde. Sneeuw en verkeer. De heer Geluk (v.-d.) had tenslotte nog voor een aanvulling der agenda gezorgd door schrifte lijke vragen in te dienen over het wegruimen van sneeuw in Haarlem's straten. Uit de formuleering der vragen bleek dat de heer Geluk niet erg tevreden was over de wijze waarop de sneeuwplaag bestreden is. O.a. vroeg hij: „Is het juist dat eeh verder op ruimen van de sneeuw de financieele draagkracht van de gemeente te boven zou gaan?" Verder vroeg hij of getracht is van de regee ring toestemming te verkrijgen om het sneeuwrui men bij wijze van werkverschaffing uit te voeren?" De heer Van Liemt (r.-k.) wethouder, be toogde dat Haarlem, dat immers geen sluitende be grooting heeft, zuinig moet zijn. Toch is er in onze stad veel gedaan aan sneeuwruimen. Haarlem gaf in een week f 15.000 uit, terwijl Amsterdam, dat veel grooter is, in dienzelfden tijd slechts f 25000 daaraan besteedde. De minister heeft geweigerd het sneeuwruimen als werkverschaffing te laten uitvoeren. De regee ring heeft ook bezwaar tegen het laten werken te gen steun. De burgerij moet met het gemeentebestuur me dewerken om de sneeuwplaag in Haarlem zooveel mogelijk te bestrijden. Eerst dan is een goede rege ling te verkrijgen. De kosten van sneeuwruimen zijn te Haarlem Inmiddels gestegen tot bijna f 20.000. De voorzitter gaf nog eenige nadere toe lichting op de cijfers. Er zijn 380.000 K.G. zout ge strooid. die f 6500 kosten, verder f 600 aan zand. Dan zijn er nog uitgaven voor benzine, huur van wagens en handkarren. Er zijn ongeveer 17000 man-uren aan sneeuwruimen besteed. Al het beschikbare gemeentepersoneel is er aan gezet, bovendien is ook nog veel los per soneel aangenomen. En nog is het niet afgeloopen, want nu is de sneeuw op de buitenwegen aan het verstuiven gegaan. Dat geeft weer nieuwe overlast, zoodat de Reiniging er weer op uit moest ter be strijding. De heer Geluk dankte voor de uitvoerige in lichtingen en bracht ook hulde aan het gemeente personeel voor hetgeen in deze sneeuwperiode is verricht. In enkele buitenwijken zijn evenwel nog yegen met belangrijk verkeer die nog sneeuwvrij moeten worden gemaakt Sprekers bedoeling is geweest nog meer werk loozen tegen een behoorlijk loon aan het sneeuw ruimer te zetten onder het beding dat het rijk aan de gemeente vergoedt het bedrag dat die werkloo zen nu aan steun krijgen. De heer Van Kessel (r.-k.): de buitenwijken zitten gedeeltelijk nog onder de sneeuw. De voorzitter: als wij dia, ook schoonmaken willen moeten wij een ton uitgeven. De heer Van Kessel: de werkloozen moesten uit eigen beweging in de straten waar zij wonen gaan sneeuwruimen als tegenprestatie voor wat de gemeente altijd voor hen doet. De heer Noordhof f: de renteniers ook! De heer Peper: voor het verschrikkelijke werk van sneeuwruimen moet de gemeente een behoor lijk loon betalen. Nu betaalt Haarlem f 0.43 per uur, plus f 0.50 toeslag per dag. Dat is schanda lig laag. Niet de werklooze heeft schuld jegens de overheid, maar de overheid jegens den werklooze. De heer Visser (c.-h.) bracht hulde aan het college van B. en W. voor hetgeen gedaan is. Spre ker heeft zijn eigen straatje van sneeuw gereinigd (geroep: heel mooi!) Als elke inwoner dat gedaan had, zouden de buitenwijken er andere hebben uitgezien dan nu. De werkloozen hebben hun eigen stoepen niet gereinigd. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) had met ver ontwaardiging het verloop van het debat gevolgd. Waarom wil de heer Van Kessel voor de werkloo zen arbeidsplicht gaan invoeren? Een raad aan de burgerij. De v o o r z i t te r: de beste raad dien wij aan de burgerij kunnen geven is: als het gaat dooien moet de los gewerkte sneeuw van de trottoirs geveegd worden en op hoopen gezet, opdat de gemeente reiniging die dan gemakkelijk kan opruimen! Benoemingen. Benoemd werden tot tijdelijke leerkrachten aan de Meisjesschool voor M. O. mej. D. Geldof te Bussum (wiskunde) en de heer J. v. Ravenswaay te Haarlem (boekhouden). Tot onderwijzer aan de Wouwermanschool de heer C. Lorrier te Haarlem. DE BEGROOTING. Daarna het was inmiddels bijna half 4 gewor den begon de raad met de behandeling der be grooting voor 1940. De heer Peper (communist) deed eerst nog een poging de behandeling der begrooting uit te stellen: de memorie van antwoord is pas een week geleden uitgekomen, zoodat de tijd van bestudeering veel te kort geweest is. Zijn voorstel werd niet voldoende gesteund. Zijn voorstel werd niet voldoende gesteund en verdween dus snel onder tafel. Eerste ronde: de algemeene beschouwingen. In de middagzitting kwamen nog vier sprekers aan de beurt, waarna er ook vier in de avondzitting volgden. Aan den start verscheen allereerst de heer van Dam (V.D.) Spreker had liever gezien dat eerst de grootste fracties uit den raad zich hadden uitgespro ken, maar de sprekers van die partijen hebben zich nog niet laten inschrijven, blijkbaar hebben zij ge dacht, dat het in strafzaken een goede gewoonte is. dat de verdachten pas het woord krijgen als de openbare aanklager zijn beschuldiging heeft geuit. (Gelach). De laatste verkiezingsstrijd is zeer fel geweest, vooral de actie van de S. D. A. P. tegen de Vrijzin nig Democraten kenmerkte zich in deze door onge motiveerde aanvallen. De democratie zou er bij win nen als de verkiezingsstrijd op een hooger peil werd gebracht. Bij de verkiezingen steeg het aantal stemmen van de Vrijzinnig Democraten van 3700 tot ruim 9000. Een stijging van 200 pet. De samenstelling van het nieuwe college van B. en W. komt met de uitspraak van de stembus niet overeen. De meening dat een regeering bij voorkeur bestaan moet uit een meerderheid en een oppositie is uit den tijd. In nog veel sterkere mate geldt dit voor de besturen van provincies en gemeenten. En te meer klemt dit argument in zorgvolle tijden. Men moet niet zeggen, dat de Vrijzinnig Demo craten nu teleurgesteld zijn omdat zij geen verte genwoordiger in het college van B. en W. hebben, maar daar gaat het niet om. Het gaat erom, dat er een onbillijke en een onredelijke oplossing gekomen is. Wat bij de twee groote groepen in den raad telt is blijkbaar alleen de macht van het getal. Dit is een bedenkelijke ontwikkeling. Men kan wethouders zetels verdeelen, uitmaken wie er in raadscommis sies moeten zitten, enzoovoort. Daardoor worden an dere groepen in het gemeentebestuur uitgeschakeld Tegenstellingen die in het verleden in den raad her haaldelijk geconstateerd werden tusschen de R.K. Staatspartij en de S. D. A. P. zi.in blijbaar wegge vaagd alleen om samen de macht te kunnen uit oefenen. Over dien gang van zaken is elk die het goed meent met de democratie teleurgesteld. Toch is het een feit dat de S. D. A. P. in ons land aan het afbrokkelen is, de groote vraagstukken in het land worden geregeld buiten het initiatief der soc. democraten om. Daarentegen winnen de Vrij zinnig Democraten steeds meer aan invloed. 2/3 van de bevolking van Haarlem verwerpt de beginselen der R.K. Staatspartij en ook 2/3 van die burgerij is het niet eens met de beginselen der S. D. A. P. en toch heeft Haarlem een college van B. en W. ge kregen dat alleen uit die twee partijen is samen gesteld. (Geroep: Wat een berekening!! De heer van Dam: Al zijn wij, Vrijzinnig De mocraten, het niet eens met de wijze waarop het college van B. en W. werd samengesteld, toch zul len wij niet in de oppositie gaan De heer Drilsma: Wat doet u dan nu? De heer van Dam: Niemand zal kunnen zeggen dat wij oppositie gevoerd hebben! Wij blijven niet voort mokken en willen met alle partijen in den raad ook in de toekomst samenwerken. Vervolgens gaf spreker een uiteenzetting van de opvattingen van de Vrijzinnig Democraten over de groote vragen van de gemeente-politiek. De begrooting die nu voor ons ligt. biedt geen op wekkend beeld. Bovendien zijn er nu nog zeer veel onzekere factoren gekomen, zoodat er al heel wei nig beteekenis aan de cijfers gehecht kan worden. De heer Visser (C.H.) besprak ook de samen stelling van het college van B. en W Spreker heeft in de Septembervergadering reeds critiek laten hooren, de aangevallen fracties hadden toen niet moeten zwijgen en de discussie moetten uitstellen tot de begrooting. Nu krijgen wy dus straks het antwoord Mogen die argumenten even sterk zijn als de klank van de stem die ze zal uitspreken (gelach). Welke argumenten hebben de groote fracties ge had voor hun beslissing wat de verdeeling van de wethouderszetels betreft. Er is gezegd, dat door die fracties gemeend werd, dat het liberale element in het college van B. en W. in zijn vroegere samen-' stelling te overwegend was. Dat betoog was even wel niet op houdbare gronden gebaseerd. Men is alleen met onbeduidende dingen komen aandragen die bovendien niet steekhoudend waren. Bij de laatste verkiezingen is de S. D. A. P. een zetel achteruit gegaan, de R. K. zijn in zetelaantal gelijk gebleven, alleen is de zetel van- de R.K Volkspartij aan haar overgegaan, maar dat was in feite al een R.K. zetel. Bij de twee groote fracties van de raad werd dus geen vooruitgang geconsta teerd en toch hebben die fracties zich alle wethou derszetels toegeëigend. In de manier waarop het nieuwe college van B. en W. is samengesteld ziet spreker een groote on oprechtheid. Moet er ingezien worden een zwenking van de S. D. A. P.? Is hetgeen in Haarlem gebeurd is soms een proefballon voor het geheele land? De Protestantsch-Christelijke groepen in den raaa. die buiten de bespreking gehouden zijn, waren te recht verontwaardigd over de manier waarop hun vertegenwoordiger uit het college van B. en W. werd geweerd. In het verleden, het was in 1924, is eens een po ging gedaan om het college van B. en W. samen te stellen uit de S. D. A. P., den Vrijheidsbond en de Christelijk Hïstorischen. Spreker en zijn fractie hebben toen evenwel niet willen medewerken om de R.K. Staatspartij uit het college van B. en W. te weren, omdat hij overtuigd was dat alle groepen uit den raad in het college vertegenwoordigd moe ten zijn. En nu werkte de R.K. partij mede om de Protestantsch Christelijke groep uit het college te weren. Dat is een schandelijk machtsmisbruik! De heer Wolzak (A.R.) wijdde allereerst zijn aandacht aan de cijfers der begrooting. Het is ver keerd dat de gemeente tekort op tekort moet boe ker» door het op den kapitaaldienst te verwerken. Het nieuwe college van B. en W. had zich krach tiger moeten verzetten tegen den drang der regee ring in deze, temeer nu de partijen die het college vormen meer politieke vrienden in het ministerie gekregen hebben. Haarlem heeft al veel bezuinigd, maar de be zuiniging zal moeten worden voortgezet. Er moet in deze meer samenwerking zijn tusschen landsregee- ring en gemeentebesturen. Spreker brengt dank aan den wethouder van onderwijs die, nu vele scholen door militairen bezet zijn, streeft naar een billijke verdeeling der be schikbare gebouwen tusschen openbaar en bijzonder onderwijs. Doet Haarlem genoeg aan de voorbereiding der Luchtbescherming. Het gemeentebestuur moet trachten hier luchtafweergeschut te krijgen, de burgerij zal daarbij wel willen medewerken. Spreker herinnerde aan zijn verklaringen over de verdeeling der wethouderszetels in de Septem- ber-vergadering afgelegd. Daarbij blijven wij. Het is verkeerd, dat de Protestantsch Christelijke par tijen buiten het college zijn gezet. Dat is met in het belang van de gemeente. Men kan nu wel zeggen zooals in de af deelingen van den raad is gedaan dat er onder de leden der S. D. A. P. ook wel Protestanten kunnen gevonden worden, maar daar om gaat het hier niet. Evenals de Vrijzinnig Democraten zullen ook de Anti Revolutionnairen welwillend tegenover hei college staan, maar spreker hoopt dat de samen werking tusschen de Christelijke partijen nog eens in het land en ook in de gemeente Haarlem her steld zal worden. De heer Peper (communist) wilde het peil der debatten wat optrekken. Tot nu toe hebben alle sprekers zich beperkt tot teleurgestelde verwach tingen bij de wethoudersverkiezingen. De basis van de huidige maatschappij is, het blijkt steeds duidelijker, verkeerd. Iemand die nog ver standiger is dan spreker heeft gezegd „de oorlog is de voortzetting van de politiek". De voorzitter. U bepalen tot de begrooting! De heer Peper vervolgde met te betoogen dat de gemeente tot taak heeft te zorgen dat de mis deelde klasse zoo goed mogelijk de crisis doorkomt. Maar de gemeente schiet in die taak zeer ernstig te kort. Er is zelfs teruggang in die zorg te bespeu ren. Thans zitten sociaal democraten in het ministe rie en zijn twee soc. democraten in het college van B. en W. van Haarlem opgenomen, maar verbete ringen voor de arbeidersklasse zijn daarvan niet het gevolg geweest. Na de daling van den gulden zijn de levensmid delen duurder geworden en nu is er bovendien nog een nieuwe prijsstijging gekomen tengevolge van den oorlogstoestand. Toch doet het gemeentebestuur niets om de loonen der gemeentewerklieden te ver hoogen. Het overgroote deel van deze menschen. 650 van de 700, gaat met een loon naar huis dat onder de f30 is. 169 van de 700 hebben nog geen f20. Spreker diende een motie in om den raad te laten uitspreken dat de loonen en salarissen van het ge meentepersoneel verhoogd moeten worden met 10 pet., de raad moet daartoe toestemming vragen aan de regeering. Bij het hoofdstuk Armenzorg zal spreker voor stellen bij de regeering aan te dringen om de steunbedragen, die slechts met 5 pCt. verhoogd zijn. opnieuw met 10 pCt. te verhoogen. Aan inwoners, die een te klein inkomen heb ben moet de gemeente de producten van de be drijven (gas, water en eleetriciteit) tegen lagere prijzen beschikbaar stellen. Daardoor kan het leven voor die menschen iets dragelijker gemaakt worden. Spreker kan niet begrijpen dat de S. D. A. P. heeft willen medewerken, dat de heer Bijvoet tot wethouder gekozen is, daar deze leider der R.K. raadsfractie zich immers altijd in den raad ge kant heeft tegen dingen die in het belang der arbeiders werden voorgesteld. In de avondvergadering was het eerst het woord aan den heer Klein (R.K.)die begon met een beschouwing van de cijfers over de laatste raads verkiezingen. De R.K. Staatspartij is wat stem- mencijfer bij de stembus betreft in verhouding meer vooruitgegaan dan de toeneming van de be volking. Nu het gebeurde bij de samenstelling van het nieuwe college van B. en W. De samenwerking tusschen de rechtsche groe pen is vroeger zeer hartelijk geweest. De vraag kan evenwel gesteld worden: „wie heeft van die samenwerking het meest geprofiteerd?" Nu de vraag: wie heeft de samenwerking verbroken? Ik zeg: de Protestantsch Christelijke groepen, omdat die immers weggebleven zijn op een ver gadering waar de wethoudersbenoeming bespro ken zou worden. Spreker gaf vervolgens een uiteenzetting van verschillende gebeurtenissen in den raad wat de samenwerking betreft. De Roomsch Katholieken zijn daarbij altijd trouw geweest, maar slechts heel zelden steunden de andere groepen de Roomsch Katholieken, als die eens een enkelen keer met een eigen candidaat voor een benoe ming kwamen. De R.K. hebben dus niet veel ge profiteerd van de samenwerking. De heer Visser is met een onthulling gekomen over een zoogenaamde samenzwering in 1924 om de R.K uit het college van B en W. te weren Die samenzwering had in een nachtelijke bijeenkomst op de Baan plaats In hoeverre de S.D.A.P daar bij betrokken geweest is. weet spreker niet Hij dankt nu den heer Visser, die blijkbaar niet wil de medewerken om de R.K. uit het college van B en W. te weren. In de afdeelingen is wat de wethoudersverkie zing aangaat o.a. gezegd: het doel heiligt de mid delen". Dat verwijt is voor de R.K. grievend, wij hebben niemand uitgeworpen en ook niemand uitgebannen. Het is immers een eerlijke open ge beurtenis geweest, waarop het volle licht kan jchijnen. Wij meenden dat het nieuwe college het best kon worden samengesteld op de wijze als nu geschied is. De tijden zijn nu eenmaal veranderd, ook wat de opvattingen over de rechtsche samen werking betreft. Als men ons daarvan nu een ver wijt maakt dan zeggen wij dat mannen als Co- lijn en de Wilde ook andere mannen zijn als in dertijd Kuyper en Talma waren. In Bloemendaal heeft zich juist het tegenover gestelde afgespeeld als te Haarlem. Daar hebben de andere partijen een R.K. wethouder gewipt, omdat hij niet wou dansen naar het pijpen van de Vrijzinnig-Democraten. Over dat geval sprak de heer Van Dam niet. Wie heeft in de Rechtsche raadsfractie het eerst geconstateerd, dat een der wethouders on bekwaam was? Ik zeg: dat was geen Roomsch- Katholiek! De Roomsch Katholieken zullen achter het col lege van B. en W. staan, als het een voorstel wil doen om de indertijd door de regeering aan Haar lem opgelegde korting van 5 pCt. op de salarissen van het Haarlemsche gemeentepersoneel onge daan te maken. Die opgelegde korting was inder tijd onbillijk. Intrekking zou dus billijk zijn. Wat een verhooging van de salarissen van het Overheidspersoneel in verband met de duurte be treft, is de gemeente gebonden aan de onderhan delingen die de Nederlandsche vereeniging van gemeenten met de regêering voert. Spreker hoopt dat men over den gang van zaken, wat dit overleg betreft in de toekomst tevreden zal kun nen zijn. Het is onjuist dat er eenige directeuren in ge meentedienst zijn die verschillende toelagen krij gen. Krijgt de directeur van de Reiniging, die al een toelage geniet, ook een toelage als directeur van het Distributiebureau? De toekomst van ons land en ook van Haar lem is onzeker. Spreker vertrouwt dat het college van B. en W., als het noodig is, tijdig alle maat regelen zal nemen die gewenscht zijn. Uit de Nieuwjaarsrede van den burgemeester heeft spreker met genoegen gehoord dat het col lege van B. en W. homogeen is. Dat het ook in de toekomst zoo moge blijven! Tenslotte iets onaangenaams. Spreker heeft In lichtingen gekregen over de bezetting der scho len. Van de 3 Huishoudscholen is alleen de R.K. bezet. Van de 31 openbare lagere scholen zijn er slechts 10 bezet, van de 28 R.K. scholen niet min der dan 12. Dat is toch onbillijk. Alles moet zoo eerlijk mogelijk verdeeld. De heer Noordhoff (s.d.a.p.), begon met te constateeren, dat dit jaar de financieele ver houding tusschen rijk en gemeente herzien zal worden. Er is evenwel veel onzekerheid over de vraag, hoe zal die zijn. Blijkens een artikel in Haarlem's Dagblad kunnen de gemeentebesturen ook niets daarover te weten koemn. Welk richt snoer zal gevolgd worden, de nooden van 't rijk of de nooden der gemeenten? De laatste moeten de overhand hebben. De financieele onafhanke lijkheid der gemeenten moet zoo spoedig moge lijk hersteld worden. Dit is een brandende quaestie. De oude gemeenten-schulden aan het rijk moeten verdwijnen en na 1940 moeten geen nieuwe schulden ontstaan. De interdepartementale commissie blijft in- tusschen op de oude wijze voortwerken. Haar lem ondervindt daarvan de nadeelen. Men denke o.a. aan de subsidie van „Haarlem's Bloei", die verlaagd moest worden. Kunnen B. en W. alsnog niet met die commissie gaan spreken over die subsidie? Spreker herinnerde aan de schulden van Haarlem in 1931, het eerste jaar van de crisis en 1940. De schulden zijn in drie jaren minder sterk toegenomen dan de bevolking van Haarlem De stijging loopt namelijk slechts van 44 millioen tot 50V2 mililoen. Haarlem heeft er dus niet maar op los geleefd, is integendeel zeer zuinig geweest. De gemeenten zijn in het algemeen niet royaal geweest. Dat is een legende! Om dit nader aan te toonen maakte spre ker nog verschillende vergelijkingen tusschen de uitgaven in 1931 en 1940. De gemeentelijke uit gaven zijn wel is waar gestegen, maar dit komt door de groote werkloosheid en de enorme uit gaven voor armenzorg. De uitgaven voor armenzorg zijn crisispos ten geworden, die het rijk voor een groot deel voor zijn rekening behoort te nemen. Bij deze aangelegenheid verwees spreker naar een artikel in Haarlem's Dagblad, waarin werd betoogd dat de gemeenten er alleen bij gebaat zullen zijn als het rijk de gemeenten ook wat armenzorg betreft tegemoet zal komen, zooals dit nu met de uitgaven voor de werkloosheid geschiedt. Spreker diende een motie in om den Raad te laten uitspreken, dat B. en W. uitgenoodigd worden zich met de Vereeniging van Nederland sche gemeenten te verstaan om aan de regeering te verzoeken een deel van de gemeentelijke uit gaven voor Armenzorg voor haar rekening te nemen op denzelfden voet als nu met de uit gaven voor werkloozenzorg geschiedt. Wat nu de wethouderszetels betreft wilde spre ker vragen: waarover zouden de heeren van middag gesproken hebben als dat kluifje hen niet was toegeworpen? Door het toedoen van de Soc.-Democraten is er in het land en ook in de gemeente Haarlem wel iets en veel zelfs tot stand gekomen dat in het belang van de arbeiders is. Aan den heer Wolzak antwoordde spreker, dat juist de vraagstukken van den godsdienst de ge schillen teekenen die er steeds bestaan hebben tusschen R. K. en A. R. Heeft de grootheidswaanzin den heer Van Dam te pakken gehad? Zijn fractie is, dat is waar, gestegen van 2 op 5 Maar de heer Geluk zit op den zetel van den heer Schaafsma, Dr. Kersber gen op den stoel van mr. Blankevoort. De Vrijz.- Democraten zijn nooit zeker van hun kiezers. Het is waar de S.D.A.P. is nu een zetel achter uit gegaan, maar als men het zuiver neemt is het slechts een halve zetel. Het zou verklaar baar zijn als de S.D.A.P. het zwaarst geleden had door de crisis. Maar de S.DA.P. blijkt op haar kiezers aan te kunnen. Het is niet waar dat alles in het land tot stand komt buiten de S. D. A. P. om. Het Plan van den Arbeid gaat de po litiek beheerschen. Colijn is de man die nu de slagen krijgt, wat de aanpassingspolitiek betreft, maar Oud is geen haar beter! Minister Slingenberg heeft het ook niet zoo goed gemaakt met zijn werkloozen-po- litiek. Hij ontdekte pas dat er een werkloos heidsprobleem was. toen hij al weer minister-af was. De S.DA.P. heeft altijd geijverd voor twee Soc.-Democratische wethouders. Toen die ver kregen zijn schonk dit bevrediging aan onze partij. Het tegenwoordige college steunt op 65 pet. van den raad, het vorige college slechts op 55 pet. De oplossing van het economisch probleem is voor de maatschappij het belangrijkst. Wat dit probleem aangaat bestaat de meeste overeen komst tusschen SD-A.P. en R.K. Staatspartij. Wil het college van B. en W. voortgaan de uit voering van groote werken te bevorderen? Hoe staat het met de verhooging van de spoorbaan? Mevrouw Scheltema (liberaal) wees er op dat de gemeente-financiën veel onzekerheden bieden. Is het juist dat de gemeente Haarlem 140.000 zal krijgen als uitkeering van de winst belasting? Nu krijgen wij slechts 40.000 als aan deel der Dividend en Tantième belasting. DU zouden dan hoogere inkomsten van 100.000 zijn. Haarlem moet steeds rekening houden met de bijzondere positie die het inneemt wegens de concurrentie van de buitengemeenten. De stad getroost zich veel uitgaven die ook de buiten gemeenten ten goede komen. Nu kan men zeggen dan maar annexeeren, maar spreekster gevoelt meer voor een goede samenwerking. Het Provin ciaal bestuur moet daarbij leiding geven. Er moet een voorzichtige politiek gevoerd worden wat steun en salarisverhooging betreft, (Adv. Inget. Med.) anders komt er een nieuwe devaluatie en die moet voorkomen worden. Spreekster ziet er geen beteekenis ln nu nog beschouwingen te houden over de wethouders verkiezing. Er is nu een nieuw college en wij moe' ten de daden van de heeren afwachten. Tot ni toe heeft spreekster niet veel anders gezien dat een bestendiging van de politiek van het oudi college. Het is waar dat de Liberalen bij de laatst! verkiezing in zetels zijn achteruitgegaan, maai spreekster zit op de duurste zetel (gemiddeld hel hoogste aantal stemmen). De heer Castricum (R.K.) vroeg hoe B en W. denken over de komende wijziging in di financieele verhouding van rijk en gemeenten De bezuinigingen die Haarlem heeft ingevoen zijn in een veel te langzaam tempo uitgevoerd Spreker heeft er steeds tegen gewaarschuwd Haarlem had de groote industrieën meer moeten laten betalen voor gas en eleetriciteit. Spreker handhaafd zijn bekende bezwaren tegen de gedwongen werkverschaffing. De tarieven voor gas, eleetriciteit en watei moeten voor de minst-draagkrachtigen verlaagd worden. J De tegenwoordige samenstelling van het collega van B. en W. vindt spreker niet gelukkig. He college moet zooveel mogelijk een weerspiege ling zijn van alle groepen in den raad. J Spreker hoopt, dat er geen misbruik gemaakl zal worden van de verkregen machtspositie. Hierna schorste de voorzitter de vergadering tot heden, Donderdagmiddag. VOORDRACHTAVOND MUZIEKSCHOOL. Woensdag 7 Februari geven de leerlingen de Muziekschool van de afdeeling Haarlem de Maatschappij tot bevordering der Toonkuns weer een voordrachtavond in den Stadsschouw burg aan het Wilsonsplein te Haarlem. Militaire taptoe op de Groote Markt, Ondanks het koude weer vrij veel belangstelling Ondanks het koude weer was de belangstellin voor de militaire taptoe, die Woensdagavond op d Groote Markt werd gehouden vrij groot. Zooal men weet was deze taptoe de Haarlemsche burgen aangeboden door den commandant van het Zevend Depót Infanterie, de reserve luitenant-kolone Zonnevylle ter gelegenheid van den tweeden ver jaardag van Prinses Beatrix. De militaire autoriteiten waaronder overste Zon nevylle en Ma joor C. W. Duyne sloegen voor rest Brinkmann de taptoe gade. Het muziekcorps vai het 7de Depót Bataljon, was langs de volgende rout/ naar de Groote Markt gemarcheerd: Cruquiusstraat Koninginneweg, Stolbergstraat, Julianastraat, Baan Kleine Houtweg, Kleine Houtstraat, Lange Veer straat, Klokhuisplein. Het muziekcorps, dat onder leiding stond val sergeant M. A. J. van Kerkhof begon met een roffe voor tamboers. Vervolgens speelde men een taptoi voor tamboers en daarna voor hoornblazers. Na eei pittige Russische taptoe met muziek en tamboer volgde het Wilhelmus. Veel succes oogstte sergean van Kerkhof met de vaandelmarsch van he „Zevende" en de manoeuvremarsch, die beide dooi hem gecomponeerd zijn. De taptoe werd besloten met L' Are de Triomphe van A. L. Doyen en he „Wien Neerlandsch Bloed" van J. Wens. Na afloop heeft overste Zonnevylle sergeant van Kerkhof et zijn kranige muziekcorps gecomplimenteerd met de keurige uitvoering, die kennelijk ook zeer in deo smaak van het publiek was gevallen. Vervolgen! marcheerde het corps via de Zijlstraat, Nassaulaan Leische Vaart en Emmabrug weer naar de Cru quiusstraat terug. De politie had op de Groote Markt voor een doel treffende afzetting en verkeersregeling gezorgd. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 2 FEBR. Progr. 3: 8.— Keulen 8.20 Parijs Radio 8.35 En geland 9.20 Pauze 9.30 Keulen 9.50 Deutschlandsen- der 10.10 Pauze of Diversen 11.20 Keulen 11.50 Pauze pl.m. 12.00 Keulen 12.20 Ned. Brussel 2.20 Deutschlandsender pl.m. 2.45 Keulen 4.20 Pauze 4.3( Deutschlandsender 5.20 Fr. Brussel 6.20 Diversen o! Gramofoonmuziek 7.20 Ned. Brussel 8.20 Fr. Brus sel 9.20 Paris Poste Parisien of Diversen 9.35 Fr Brussel 11.20 Pauze 11.30 Deutschlandsender. Progr. 4. 8.— Ned. Brussel 9.20 Engeland 11.20 Danmarks Radio 12.20 Fr. Brussel 2.20 Danmarks Radio 2.35 Pauze of Diversen 3.05 Danmarks Radio 3.50 Engeland 4.20 Pauze of Diversen 4.35 Engeland 5.05 Pauze 5.10 Danmarks Radio 5.35 Boedapest 5.50 Engeland 6.20 Breslau 6.50 Beromunster 7.Pauze 7.05 Engeland 7.20 Motala 8.30 Diversen of Gram muziek 9.20 Beromunster. 9.50 Danmarks Radio 10.20 Ned. Brussel pl.m. 10.30 Pauze 10.35 Engeland. Progr. 5: 8.005.00 Diversen. 5.005.09 Scheve« ningen-Ber. Dep. v. Justitie. 5.097.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Vroolljli populair programma. 1. Reine de musette, Emile Vacher; 2. Leentje uil de lange Niezel, Louis Davids; 3. Marche Lorraine Grand Massed Brass Band; 4. Pipsy, Hans Bund: 5. Lambeth Walk, Billy Cotton; 6. On a local train journey, Int. Novelty Orch.; 7. Beim Dorfbarbier, Jean Steurs; 8. Von Arfolg zu Erfolg, Adalbert Lut- ter; 9. Hofballtanze, Wiener Bohèmeorkest; 10. Le; Triollets, Emile Vacher; 11. De bridgeclub „Kijk voor je", Louis Davids; 12. Zwei Gitarren, Ham Bund; 13. A sailor's adventures, Int. Novelty Orch.,' 14. Me and my girl, Billy Cotton; 15. Tippelbrtider, Jean Steurs; 16. Donausagen, Wiener Bohèmeorkest; 17. Alles Hórt zu, Walter Raatzke: 18. Blaze away, Grand Massed Brass Band.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10