Laatste Beweiden BURGERLIJKE STAND I ïlit de ÖmsViekeu 1 <5 VRIJDAG 2 FEBRUARI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 7, Aanzienlijke buit der Finnen. STOCKHOLM, 2 Februari (Havas). De cor respondent van „Svenska Dagbladet" aan het front bij Kuhmo meldt, dat de Finnen gedurende de gevechten van gisteren 120 machinegeweren en een stuk veldgeschut op de Russen hebben buitgemaakt en vier tanks vernield hebben. Be vestigd wordt dat een Siberisch bataljon, dat tegen de Finsche linies in hetv uur gebracht was, ver nietigd is. Rovaniemi in vlammen. United Press meldt dat Rovaniemi, dat eenige dagen echtereen gebombardeerd werd, in vlammen staat. Het stadje is zoo goed als verlaten. De telefonische verbinding is ver broken. Ook Kemyarvi staat in brand. Afrikaansche Senaat keurt het regeeringsbeleid goed. KAAPSTAD, l Februari (Havas) De senaat heeft heden met 21 tegen 13 stemmen een door de regeering ingediende motie aangenomen, waarin de politiek ten aanzien van den oorlog wordt goedgekeurd. Met een gelijke stemmenverhouding werd een door Fourie, gewezen minister in de regeering- Hertzog. ingediend amendement, waarin het sluiten van vrede met Duitschland werd ge- eischt, verworpen. Hotelgasten uit liun isolement Twee speciale treinen bereiken Crawford. LONDEN, 1 Febr. Eindelijk konden gisteren twee speciale treinen tot het geisoleerde plaatsje Craw ford, waar 400 hotelgasten al dagenlang zonder een kruimel voedsel waren, doordringen. De hongerigen konden weer een maaltijd krijgen en vervolgens naar Glasgow vertrekken. (United Press). Ernstige brand in krankzinnigengesticht. STOCKHOLM, (Zweedsch tel. ag.), 2 Febr. In een krankzinnigengesticht bij Stockholm is een brand ontstaan waarbij minstens drie personen geheel verkoold werden. Tien personen liepen verwondingen op. Negentien opvarenden van Zweedsch schip vermist. LONDEN, 2 Februari. Woensdag is het Zweedsche stoomschip „Fram" (2491 ton) uit Gothenburg na een explosie binnen twee minu ten gezonken. Er worden negentien mannen en een vrouw vermist. Een trawler redde dezen middag vijf leden van de bemanning van een vlot, waarop de bootsman reeds gestorven was. De overlevenden, vier Zwe den en een Pool, werden in een Schotsche haven aan land gezet. De mannen, die de wanhoop nabij 'waren, droegen slechts flanellen en pyja ma's. (United Press.) Brand bij B. B. C.-kantoor. LONDEN, 2 Februari (Havas). Vanochtend is brand uitgebroken in de kantoren van B.B.C. te Bristol. Het vuur was spoedig bedwongen. Men meen de een oogenblik dat het in de Concertzaal der Omroepmaatschappij, Colston Hall, woedde, doch dit was niet het geval. Russische klachten te Washington. NEW-YORK, 2 Februari (Havas). De „New-York Times" schrijft, dat de Russische ambassadeur, Oemansky. tijdens zijn bezoek aan minister Huil zou hebben geprotesteerd te gen een rede, onlangs door den onderstaats secretaris van oorlog Johnson, gehouden. Johnson had gezegd dat de Finsche tegen stand de waarheid van het spreekwoord ,.een vrij man is minstens een dozijn slaven waard" had bewezen. Oemansky zou zich verder be klaagd hebben over het moreele embargo op den uitvoer van vliegtuigen en raffinage-installaties, bestemd voor Rusland. Na het onderhoud wei gerden Huil en Oemansky een verklaring af te leggen. Ambassadeur Bullitt naar Washington ontboden. De Amerikaansche staatssecretaris voor buitenlandsche zaken Huil, heeft in een pers conferentie medegedeeld dat ambasadeur Bul litt voor het uitbrengen van mondeling rapport naar Washington is ontboden en op 3 Februari uit Parijs zal vertrekken. Het betreft een we derzij dsche uitwisseling van inlichtingen en het voeren van besprekingen over den internationa len toestand. Speciale onderwerpen staan niet op de agenda. Ambassadeur Kennedy, die sedert Kerstmis om gezondheidsredenen in Amerika vertoeft, zal, naar Huil verder mededeelde, mo gelijk eind Februari in Londen terugkeeren. DUITSCHE ONDERSCHEIDING VOOR DEN AMSTERDAMSCHE STATIONSCHEF. AMSTERDAM, 2 Februari. De Duitsche rijkskanselier heeft den heer W. Jongstra, hoofdstationschef van het Centraal Station te Amsterdam, het kruis van verdienste der orde van den Duitschen Adelaar, derde klasse, ver leend. DE AMERIKAANSCHE VAKBEWEGING Op initiatief van den Haarlemschen Bestuur ders Bond werd Donderdag een vergadering ge houden met de bestuursleden en vertrouwens mannen der bij deze plaatselijke vakcentrale aangesloten organisaties. De heer K. de Jonge, voorzitter van de Neder- iandsche Vereeniging van Fabrieksarbeiders, hield een inleiding over de Amerikaansche vakbewe ging. In tegenstelling met Europa, aldus begon spre ker, hebben socialistische ideeën onder de Ameri kaansche arbeiders weinig weerklank gevonden. De Amerikaansche arbeider (en daaronder is dan in het bijzonder te verstaan de vakarbeider) hechtte vrijwel uitsluitend waarde aan een zoo hoog mogelijk loon. De in Amerika geboren ar beiders, of zij, die reeds geruimen tijd in het land woonden, zagen met een zekere minachting neer op de emigranten, in wie zij een gevaar zagen voor de handhaving van den loonstandaard. De vakbeweging dateert feitelijk van 1897 en is verdeeld over 58 organisaties. Bij deze vakbonden vindt men zoowel een sterk gecentraliseerden als een federatieven vorm. In enkele vakbonden is de macht van het Hoofdbestuur, in het bijzonder van den president of den generaal-secretaris, zeer groot, hetgeen in bepaalde gevallen tot corruptie leidde. Verschillende vakbonden hadden zich be paald tot het behartigen van de belangen van een bepaalde groep vakarbeiders en de organisa tie der arbeiders in de massa-productie-industrie en van de ongeschoolde arbeiders verwaarloosd En wanneer, zooals in 1919, getracht werd de ar beiders in de staalindustrieën te organiseeren. voerde dat tot oneenigheid tusschen niet minder dan 24 vakbonden, waardoor na een mislukte sta king 150.000 leden weer verloren gingen. Ook in 1933 mislukte een door de A. F. L. begonnen pro- paganda-actie in de automobielindustrie door het getwist tusschen verschillende vakbonden, die aanspraak maakten op hun recht, om-deze arbei ders te organiseeren. Thans is er een sterke toe neming van het ledental te constateeren, vooral in de industriecentra. De voorzitter de heer A. Mars, dankte den in leider voor zijn leerzaam betoog. HAARLEM. 2 Februari. Bevallen 30 Januari: M. Ch. M. Mannaert— Hegger, d.; 31 Januari: J. T. M. JacobsLoots, d.; 1 Februari: P. Strijbisde Voogd, z.: J. Doh— van Dusschoten, d.; W. StormHangjas, z.; M. E. Verbeem—Spronk. d.; A. M. Bruijn—Jung- fermann, z.; E. Piepers—Nederstigt. z.; 2 Febr.: M. C. Tervoort—Verhappen, d. Overleden 31 Januari: L. z. v.M. Rits. 13 m.. kamperlaan: 1 Februari: A. H. de Meijere— van Dam, 69 j., Leidschevaart: H. Geerlings. S5 j., Hazepaterslaan; G M Dammiaans. 58 :aar, Korte Heerenstraat: G. J. West, 74 j., Gen. de Wetstraat; W. H. F. Bonke, 66 j., Spaarndam- scheweg. Gevolgen van den Spaansclien burgeroorlog. MADRID, 2 Februari (Havas). Volgens een officiëele statistiek zijn gedurende den burger oorlog 300.000 soldaten van het leger van Franco in de ziekenhuizen verpleegd. Vijftigduizend mannen zijn verminkt of lijden aan ziekten, die een normaal leven' onmogelijk maken. Zondagmiddagconcert H. O. V. Solisten George Robert en Peter de Kleer. Marinus Adam heeft de leiding van het concert, dat Zondagmiddag a.s. door de H.O.V. zal worden gegeven. Geopend wordt met de bekende serenade „Eine kleine Nachtmusik" van Mozart, waarna de pianist Peter de Kleer het Krönungskonzert van denzelfden componist zal vertolken. Na de pauze wordt een herhaling gegeven van de derde Symphonie van C. Saint-Saens, die op het ledenconcert van Woensdag jl. werd uitgevoerd, dit naar aanleiding van het groote succes. Solist hierin is ook nu weer George Robert, aan den vleugel Bets Nederkoorn en Betsy Koopman. CONCERT DOOPSGEZIND ZANGKOOR. De Doopsgezinde Zangkoren te Haarlem, Am sterdam en Beverwijk geven een gezamenlijk con cert op Donderdagavond 8 Februari a.s. in de groo te Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Vrouwelijk Vrijwilligerscorps in Haarlem. Oprichting wordt voorbereid. Het landelijk contactbureau voor vrouwelijke Vrijwilligersorganisaties, heeft in Haarlem met tal van menschen uit alle politieke partijen con tact gezocht teneinde ook in onze stad tot de oprichting van een Vrouwelijk Vrijwilligerscorps te komen. Zooals men weet bestaan dergelijke corpsen reeds in verscheidene steden o.a. Am sterdam, Rotterdam. Den Haag en 't Gooi. Het is de bedoeling dat het werk van het corps verdeeld zal worden in verschillende tak ken van dienst. De indeeling zouden dan als volgt worden: le Luchtbescherming, onderver deeld in zelfbescherming van de vrouwen in het huisgezin en medewerking der vrijwilligsters aan den algemeenen luchtbeschermingsdienst Verder: Geneeskundige dienst, hiervoor zal zooals trouwens in alle gevallen contact gezocht worden met bestaande plaatselijke organisaties op dit gebied. Voorts wenscht men te komen tot een Diens) van Vervoer (vrachtvervoer, economische dien sten, eventueel regelen van verkeer), een verbin dingsdienst (invalsters voor telefoon-, telegraaf- en een rijwielbrigade), huishoudelijke diensten ten bate van vluchtelingen, geëvacn«erden en geïnterneerden, een socialen dienst. de hulp omvat welke men de gezinnen van g üserden wil bieden, die anders geen hulp kunn betalen Verder nog een administratieve dienst waarbij vrouwen en meisjes geplaatst kunnen worden die eventueel administratieven arbeid kunnen verrichten en tenslotte een speciale dienst. Tot dezen laatsten dienst zullen de vrouwelijke vrij willigers behocren, die een speciale opleiding ge noten hebben. Op het oogenblik tracht men een propaganda- avond te organiseeren. Daartoe is een finan- cieele- en een propaganda-commissie opgericht Men hoopt dat alle vrouwen zonder uitzondering zich spontaan zullen cpgeven. Er is reeds een voorloopig bestuur gevormd waarvan presidente is mevrouw Van Nispen van Wely, Wagnerkade 53 te Heemstede en secre taresse mej. C. J. W. Spoor, Fonteinalan 7 Haar lem. EXTRA BRANDSTOFFENTOESLAG. 's-GRAVENHAGE, 2 Februari. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de termijn, gedurende welken de extra brandstoffentoeslag aan gesteunden wordft verstrekt met een week wordt verlengd ZOON VAN HAÜPTMANN KRIJGT SCHADEVERGOEDING. NEW-YORK. 2 Februair (Havas). De jury bij het gerechtshof heeft den zesjarigen zoon van den eenige jaren geleden terechtgestelden Houptmann een schadevergoeding van ruim 23.000 dollar toegekend, nadat hij bij een auto-ongeluk gewond was. Mevrouw Hauptmann kreeg een vergoeding van 2.000 dollar. Hoe veilig te rijden op spiegelgladde wegen? Handige jongeman heeft er wat op gevonden. Dat automobilisten om, trots gladde wegen, toch te kunnen rijden, een ketting om hun wielband aanbrengen, is algemeen bekend. Maar de 17-ja- rige Jan Bos, wonende te Nederhorst den Berg, die dagelijks van Hinderdam naar Weesp moet fietsen, heeft zoo'n ketting ook op zijn fiets toegepast. En ziet, na eenige vergeefsche pogingen daar ver schillende moeilijkheden overwonnen moesten wor den slaagde de jeugdige fietsrijder er in, de ketting om zijn wielbanden te bevestigen. Eerst liet hij zijn banden voor de helft leegloopen, bracht daarna, precies in het midden van den band, de ketting aan, welke iets korter was dan de band, waarna de band flink op spanning werd gepompt „Het middel is zóó afdoende tegen slippen op giadde wegen" aldus verzekerde Jan ons. „dat ik er zelfs een proef mee heb durven nemen op spie gelglad ijs en zelfs op een hellend vlak behoefde ik nergens bevreesd voor te zijn. Ik kom nu dagelijks op den gladden Dammerweg en in de C. J. van Hou tenlaan verschillende fietsers tegen, die vallen doch ik rijd er vlug overheen. De ketting heeft ook nog dit voordeel, dat mijn dynamo niet zoo makkelijk meer slippen kan, omdat de band nu hooger op den v\eg ligt en dus niet zoo met sneeuw bedekt is." Tenslotte vertelde de handige jongeman ons nog. dat zijn ooms en neven, in navolging van zijn voor beeld, allen hetzelfde kettingmiddel hebben toege past met hetzelfde succes. Uit Haarlem's Gemeenteraad BEHANDELING DER BEGROOTING 1940. Vergadering van Vrijdagmiddag) Hedenmiddag begonnen de replieken van de alge- meene beschouwingen. De heer Wolzak (A.R.) hield vol dat de samen werking van rechts door de R.K. fractie verbroken is Wel is juist dat de A. R. en C. H. fractie niet op de vergadering van 4 September gekomen zijn, maar dat was omdat de verdere samenwerking al onmogelijk was geworden door het besluit der R.K fractie om wat de wethoudersverkiezing betreft een lijn te trekken met de S. D. A. P. Nu is de heer Klein met de bewering gekomen dat de R.K. in den loop der jaren minder goed te spreken waren over de samenwerking in de recht- sche fractie. Waarom is hij niet eerder met die klachten gekomen? Hij heeft nu gezegd, dat de on tevredenheid der R.K. gegrond is op het feit, dat Colijn geen Kuyper is gebleken. Colijn krijgt nu van alles de schuld, maar spreker blijft dien grooten Nederlanders waardeeren. De R.K. zeggen nu wel dat de S. D. A. P. wat haar rvolutionnaire opvattingen betreft veranderd is, maar die partij heeft nooit erkend dat zij zich in 1913, 1918 en 1933 vergist heeft. (De zitting duurt voort) Spoorwegarbeider door Dieseltrein gegrepen. DIEMEN, 2 Februari. De 50-jarige spoorweg arbeider A. Olthoff, uit Weesp, die vanmorgen vroeg bezig was met het sneeuwvrij maken dei- spoorbaan op de lijn naar Amersfoort, is om streeks half zeven verrast door een dieseltrein, welke uit de richting Amsterdam naderde. De man werd door den trein, die op weg was van Amsterdam naar Groningen, gegrepen en eenige meters medegesleurd. Hij was op slag dood. juli»» ZANDVOORT Tijdstip van verhooging der salarissen nog niet aangebroken. De Algemeene Nederlandsche Politiebond te Amersfoort heeft zich tot den raad gewend met het verzoek in verband met de stijging van de kosten van levensonderhoud de bezoldiging van het politiepersoneel aan een herziening te onder werpen. De ontwikkeling van de prijzen der eerste levensbehoeften wordt door B. en W. nauw keurig gevolgd. Het antwoord op de vraag, of he: moment gekomen is, in dit verband de bezoldi ging van het gemeentepersoneel onder de oogen te zien, wordt mede beïnvloed door de houding welke de Regeering ten opzichte van het rijks- oersoneel inneemt. Vooralsnog beantwoorden B. en W. den vraag ontkennend. Eventueel te nemen maatrgelen zullen zich echter niet tot het ooi i tie personeel kunnen beperken. GEEN ZATERDAGAVONDSLCITING VAN KAPPERSZAKEN. Naar aanleiding van een verzoek van den Ne- derlandschen Kappersbond en den R.K. Bond van Kapperspatroons St. Franciscus van Assisië te Haarlem, te bevorderen, dat te Zandvoort een nadere winkelsluitingsregeling wordt getroffen in dien zin dat de kapperszaken op Zaterdag en daarmee gelijkgestelde dagen, des avonds om 9 uur moeten worden gesloten, heeft de commissaris van politie nader onderzocht, hoeveel kappers voor dezen maatregel waren. Het bleek, dat er 9 voorstanders en 5 tegen standers waren. Op dezen grond, doch bovendien omdat de ervaring leert, dat in een gemeente als Zandvoort een late winkelsluiting voor de be langhebbenden gunstig en voor het publiek ge riefelijk moet worden beschouwd, stellen B. en W voor afwijzend op het verzoek te beschikken. KAMPEERVERGUNNINGEN. In de raadsvergadering van 2 November werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies het gemeenschappelijk verzoek van de kampeer- vereeniging „Amsterdam" te Amsterdam en de kampeervereeniging „Helios" te Haarlem om de legesgelden voor kampeeren te doen bepalen op: f 0.50 per dag, f 3.50 per week. f 10.— per maand en 25— per seizoen. B. en W. kunnen accoord gaan met de toe lichting die adressanten geven, doch achten het voor het op peil houden van de opbrengst der legesgelden noodzakelijk, dat het maandtarief wordt gesteld op f 12— en het seizoentarief op 30. In verband hiermede stellen B. en W. voor het tarief voor kampeervergunningen, Ingaande 1 Mei 1940. als volgt to regelen: dagkampeeron voor een dag 10.50. voor een week 2.50 dnc er nachtkampeeren: voor een dag en nac-v 1 'J.5') voor een week 3.50. voor een maand 12en voor een seizoen 30.—. SUBSIDIE B. V. L. Bij de behandeling van de begrooting 1940 staakten de stemmen over een subsidie van t 50— aan de Gewestelijke Landstormcommissie ..Ken- nemerland". Maandag a.s. zal over deze subsidie opnieuw worden gestemd. Indien de raad besluit de ge vraagde subsidie toe te staan, zal deze in een suppletoire begrooting worden opgenomen. RAADSVERGADERING. Openbare vergadering van den Raad der ge meente Zandvoort op Maandag 5 Februari 1940 des namiddags 2 uur. Agenda: 1 Ingekomen stukken. 2. Nieuwe stemming over de subsidie aan den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm. 3. Voorstel tot wijziging van de legesverorde ning. 4. Voorstel betreffende de afrekening van de vergoedingen aan het bijzonder lager onderwijs over 1934 t.m 1937. 5. Voorstel tot aanstelling van personeel der gemeente-bedrijven. 6. Voorstel tot het verleenen van een toelage aan den deurwaarder. 7. Voorstel tot vaststelling van een verorde ning, regelende de jaarwedde van den vakonder wijzer in lichamelijke oefeningen. 8. Prae-advies op een verzoek van de organi saties van kappers-patroons, inzake toepassing Winkelsluitingswet. 9. Prae-advies op een verzoek om herziening van de salarissen van het politiepersoneel. 10. Prae-advies op een verzoek van een be stuur van een bijzondere school om beschikbaar stelling van gelden uit de gemeentekas. 11. Voorstel tot het verhuren van een deel der gemeentelijke ziekenbarakken. 12. Vaststelling van een belastingkohier. 13. Behandeling van belastingreclames. HAARLEMMERMEER JAARVERGADERING DER ORANJEVEREENI- GING TE NIEUW-VENNEP. Dezer dagen hield de Oranjevereeniging van dien naam te Nieuw-Vennep; haar jaarvergadering. De belangstelling voor deze vergadering was groot. Waren er het vorige jaar slechts ongeveer dertig leden aanwezig, nu overtrof het aantal aanwezigen nog ver de driehonderd. De voorzitter, dr. A. van Haeringen, stelde in zijn openingswoord de vraag of het wel past in dezen tijd feest te vieren, nu onze mannen en jongens de wacht aan de grenzen en kust betrokken hebben. Van de uitgebrachte verslagen door den secreta ris, den heer H. P. Bakker en den penningmeester, den heer J. C. Nebbeling, kregen wij den indruk, dat het onze jonge Oranjevereeniging, zoowel za kelijk als financieel, bijzonder goed gaat. De aftredende bestuursleden, de heeren B. C. Du- wel en J. C. Nebbeling, werden op voorstel bil acclamatie herkozen. Tot lid van de controle commissie voor de kas werden benoemd de heeren P. J. van Driel en H. Duwel In de rondvraag maakte de heer F. G. Alkemade zich de tolk van alle schooolkinderen, door aan het bestuur den dank over te brengen voor de royale tractatie, waarop zij dien dag vergast waren. Hierna had een verloting plaats van ruim dertig fraaie voorwerpen, welke als prijzen waren aange kocht voor de Oranjefeesten, die den afgeloopen zomer afgelast werden. Het feestlijk slot van dezen avond werd met groot succes verzorgd door enkele artisten van het Gerzéé Variété uit Rotterdam. SNEEUWPRET ONTAARDT IN BALDADIGHEID. De winter brengt naast bittere koude en ander ongerief ook veel vermaak mee. Van het ijs heeft vrijwel ieder geprofiteerd en ook de sneeuw wordt door velen tot vermaak benut. Wie heeft er nog nooit eens een sneeuwbal gegooid en menig meisje eer. flinke kleur op de wangen gebracht, door haa- eens „lekker in te wasschen". Enkele dagen gele den waren twee Nieuw-Vennepsche jongens ook in zoc'n stemming. Een meisje dat voorbij kwam, werd door hen eens flink ingepeperd en als een echt Hol- landsch meisje had zij daar natuurlijk niets op tegen. Toen zij echter voor de tweede maal langs haar belagers kwam, hadden deze jongens de witte sneeuw met zwarte schoensmeer verwisseld. In plaats van een frissche roode kleur kreeg het slacht offer nu een gezicht als een negerin. Dat zij zich dit niet liet welgevallen laat zich denken. Resoluut stapte zij naar de politie en toonde den man der wet de kennelijke sporen van de baldadigheid der jongelui, die nu de gevolgen van hun daad zullen moeten afwachten. VAN DER SCHEER WINT TE HOOFDDORP. Donderdag hadden op de land ijsbaan te Hoofd dorp nationale hardrijderijen plaats ondei auspi ciën van den K. N. S. B. Het publiek was maar in kleinen getale bijeen, doch genoot volop van het rijden van deze menschen. Iets dergelijks heeft men in de Haarlemmermeer nog niet meegemaakt. Begonnen werd met den langen afstand, 3000 M Hierin zagen we den Hoofddorper W. Tromp in zijn serie als overwinnaar te voorschijn komen Dit ge lukte hem ook op de 500 M. Van de 3000 M. waren de uitslagen als volgt: 1 Ir. A- F. v. d. Scheer; 2. J. de Jager; 3. J. van Es. 4. B. S. Blaisse; 5. Bosson; 6. R. Kremer; 7. Breed. De 500 M. had eveneens een spannend verloop Hier gelukte het De Jager, die op den langen af stand tweede was, v. d. Scheer te kloppen en als eerste over de eindstreep aan te komen. De uitslag luidde: 1. J. de Jager; 2. ir. A. F. v. d. Scheer; 3. Breed. Van der Scheer en De Jager stonden nu gelijk, doch de 1500 M. besliste in het voordeel van v. d. Scheer die met slechts miniem verschil op de laat ste meters als eerste naar voren kwam en vrijwel gelijk over de streep aankwam Zijn spurt nadat hij nog ongeveer 30 meter achter lag, was geweldig. 1500 M.: 1. v. d. Scheer; 2. De Jager; 3. Kremer, 4. Breed; 5. Blaisse; 6. v. Es en 7. Bosson. Algemeen klassement: 1. Ir. A. F. v. d. Scheer 2. J. de Jager; 3. R. Kremer; 4. B. S. Blaisse; 5. Bos son; 6. Breed; 7. J. v. Es. PERSONALIA. Mej. M. van Wijk te Hoofddorp is benoemd tot wijkzuster bij de plaatselijke vereeniging „Ziekenhulp" te Rijnsburg. WAARSCHUWING VOOR DE SCHAATSENRIJDERS. Teneinde den waterstand in dezen polder op laag winterpeil te houden, zijn de Lijnden en de Leeghwater weder in actie gekomen; Donderdag wapperde voor het Polderhuis te Hoofddorp we der de witte vlag met de woorden „machines werken", als een waarschuwing voor de schaat senrijders Ir. A. MEIJERS IN FUNCTIE GETREDEN. De heer Ir. A. Meijer? in de plaats van wij len den heer Ir. J. G Bijl benoemd tot ingenieur van den Haarlemmermeerpolder is Donderdag als zoodanig in functie getreden. SPAARNDAM DE SLUIS. De hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat in de directie algemeene dienst deelt nede, dar de volgende wijziging te znner kenni gebracht De groote sluis ie Spaarndam zal tot nade; aankondiging van 17—7 uur voor de scheepvaart gesloten worden gehouden. SANTPOORT DS. OLDEMAN OFFICIEEL BEROEPEN. Nadat het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente op 10 Januari ji. Ds. R. H. Oldeman reeds toe zegging van beroep had gegeven, welke toezeg ging door dezen was geacsepteerd. bovengenoemd college In zijn vergadering van gisteravond den voorganger der Vrijzinnig Hervormden te Haar lem officieel beroepen CONCERT „SOLI DEO GLORIA". De R.K. Harmonievereeniging „Sol: Deo Glo ria" geeft Zondag 4 Februari a.s. een concert in „Zomerlust" onder leiding van den directeur, den heer Jan Groot uit Velsen-Noord Het programma vermeldt; ijzer- en staal- marsch, Travail et progrès (L. Canivez), Louis Ganne's wals La Housarde, Sam Vlessing's bal letsuite uit de operette Marion (6 deelen) en Marche du Héros, van Nicholls Na de pauze is het woord aan den humorist Leo Peelen. VELSEN AANBESTEDING RIOLEERINGSWERKEN. Donderdag werd ten kantore van Openbare Werken de aanbesteding van rioleringswerken gehouden (16e bestek) overeenkomstig Rijks- voorwaarden in werkverruiming te leggen tot een gezamenlijke lengte van ongeveer 3950 meter. Ingekomen waren 7 biljetten. De uitslag was: A. J. de Later te Oegstgeest t 41.143 Joh. Dienaar en Zonen, IJmulden f 47.693. Techn. Bureau J. Scheepers, Heerlen, f 50.700. De Geer en Stuifzand, Leiden f 62,400. Gebr. G. J. A. en E. G. Brand. Dubbeldam f 63,219. J. de Vries en B. Loeve, Delft 1 80,101. N.V. Bouw en Expl. Mij. „Santpoort" te Sant poort f 94.330. De gunning is aangehouden. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Tong 180—124 ct per KG. Zetschol 27—26 per 50 K.G Kleinschol 27.50—18 idem Bot 98.50 idem. Schar 14—9.50 idem. Wijting 11 idem. Logger: KW 28 420. Kotter IJM. 23 840. Naar zee gegaan zonder geregelde kompassen. Schipper van de „Alida" KW 35 acht dagen geschorst. De Raad voor de .Scheepvaart heeft uitspraak ge daan inzake de klacht van den inspecteur-gene raal voor de scheepvaart tegen den toenmaligen schipper van den motorlogg^r „Alida" KW 35, we gens het naar zee vertrekken, zonder dat de kom passen waren geregeld. De raad is van oordeel, dat de klacht in zooverre niet gegrond is, dat niet is gebleken, dat de aan geklaagde „ter uitoefening van de visschery" van Rotterdam naar zee is vertrokken, zonder dat de kompassen waren geregeld Immers, het schip is eerst den volgenden dag van IJmuiden ter uit oefening van de visscherij naar zee vertrokken. Toen waren de kompassen geregeld en was het schip in het bezit van een certificaat van deugde lijkheid. Een en ander neemt echter niet weg, dat, toen het schip op 16 Mei 1939 voor de reis van Rotter dam naar IJmuiden, naar zee vertrok, hel schip nog geen certificaat had en de kompassen nog niet waren geregeld. In zooverre is de klacht gegrond, daar de schipper deze reis niet had mogen onder nemen zonder zonder vergunning. Een straf van schorsing acht de raad hier ge boden en ontneemt den schipper de bevoegdheid om als kapitein te varen op een schip voor den tijd van acht dagen. HEEMSTEDE UITBREIDING POLITIEBUREAU. Binnenkort zullen Burgemeester en Wethouders aan den gemeenteraad een voorstel doen tot verbouwing en uitbreiding van het politiebureau aan de Raadhuisstraat. BLOEMENDAAL HET ROOOE KRUIS COLLECTEERT. Op 3 Februari. Men schrijft ons: Als een indirect gevolg van de mobilisatie van land- en zeemacht heeft het werk van het Neder landsche Roode Kruis, ook al is ons land dan niet direct bij den oorlog betrokken, groote uitbreiding ondergaan. Vandaar dat ook de uitgaven der ver eeniging aanzienlijk zijn gestegen. Er is een uitgebreide Bloedtransfusiedienst inge richt; er zijn voorzorgsmaatregelen ten opzichte van de evacuatie van militaire zones genomen, de opleiding van transportcolonnisten en verpleegsters is zeer omvangrijk en de inrichting van zieken huizen kost eveneens veel geld. Vandaar dat het Roode Kruis besloten heeft, in het geheele land een extra collecte te houden. Te Bloemendaal zal dat geschieden op Zaterdag 3 Februari. Men geve met gulle hand. SKIWEDSTRIJDEN „KRAANTJE LEK". Zondag 4 Februari zullen skiwedstrijder plaats hebben op den Blinkert bij Kraantje Lek te Over- veen. 's Morgens 11 uur wedstrijd voor beginners, waar onder worden verstaan zij, die slechts één seizoen de skisport hebben beoefend. Meer gevorderden zijn hiervan uitgesloten. Te half twee 's middags Slalom voor gevorderden en te half vier ca. 5 K.M.-wedstrijd van Zand voort over het Visscherspad naar Kraantje Lek. Laatstgenoemde wedstrijd begint bij den Spoorweg overgang aan het eind van het Visscherspad te Zandvoort. Deelneming staat open voor dames en heeren. Bij voldoende deelneming worden voor iedere catego rie 3 prijzen beschikgaar gesteld; aan den snel- sten afstandlooper(ster) zal eventueel een beker als prijs worden uitgereikt. Een derde gedeelte van de opbrengst komt ten bate van Finland. Prijsuitreiking direct na afloop van den afstandwedstrijd in „Kraantje Lek". Aanmeldingen bij den heer Dijkstra, Kraantje Lek. OVERVEEN KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Bij Koninklijk besluit is aan den heer H. van Holland, tuinbaas in dienst van Mr. Dr. J. Ludcn te Overveen, toegekend de an van Oranje-» Nassau verbonden eere-mecuulle in zilver,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11