Vf „2)e aaqeiuksuoqei" SINATRAN Verstopte Neus? Sloan's Liniment, JACOB VAN LENNEP. „Voor de derde maal". ft" TJ D A G 2 FEBRUARI 1940 W A A R E E M'S DA'GB E A D JEUGDREGISTRATIE. Een algemeen gewaardeerde maatregel. DEELNEMING AAN JEUGD WERKKAMPEN WAS GROOT. Nu 1939 weder achter ons ligt en de statistie ken zijn opgemaakt, kan worden geconstateerd i dat de niet meer schoolgaande jeugd hoe langer hoe meer het nut van een Gemeentelijke Jeugd- EXAMENS. Academische opleiding. AMSTERDAM, 1 Febr. Geslaagd voor het cand. examen economie de heer A. van Kuyk, voor registratie gaat begrijpen en dat op "tiet" bezitten !?,et doctoraal examen geschiedenis de heer W. A. van een Staat van dienstboekje zeer veel prijs I eenhoven. gesteld wordt. Dit boekje dat, behalve naam, adres en geboor tedatum tevens genoten school- en vakonderwijs almede behaalde diploma's aangeeft be vat bovendien, in volgorde een opsomming van de patroons waarmen werkzaam is of geweest is, met vermelding van den datum van indiensttre ding en ontslag. Het is in het afgeloopen jaar duidelijk geble ken dat op de medewerking werkgevers in- en zelfs Culten Haarlem gere kend kan worden. Zonder noemenswaardige uit zonderingen worden de Staat van dienstboekjes door de werkgevers in bewaring genomen, (zoo als dit ook met rentekaarten geschiedt) en bij het verlaten van den dienst, voorzien van datum ontslag met stempel en (of) handteekening, aan den persoon teruggegeven. De jongelui kwamen dan in de meeste geval len uit zichzelf aan het bureau der Jeugdre- glstratie hun ontslag of verandering van werkge ver opgeven om dan dikwijls tergelijkertijd vra gen te stellen op het gebied van sociale maat regelen. Deze vragen werden steeds beantwoord en den vrager werden de noodige inlichtingen en raad gevingen verschaft. Veelvuldig kwamen zelfs de ouders van ge registreerde jongens op het Jeugdregistratiebu- reau om inlichtingen. Zooals bekend, is het bureau zijn werkzaam heden begonnen op 3 Mei 1938. Op 31 De cember 1938 waren er reeds 5794 jongens gere gistreerd en evenzooveel staat van dienstboekjes uitgereikt. Per 31 December 1939 bedroeg dit aantal reeds 7850. Uit de per 31 December 1939 opgemaakte sta tistiek blijkt dat er op dien datum 518 Jongens werkloos waren. Dit steekt bij de 610 Jongens per 31 December 1938 gunstig af, doch reke ning moet gehouden worden met 't feit dat de in 1939 plaats gehad hebbende mobilisatie hieraan niet vreemd is. Voor deelneming aan jeugdwerkkampen was veel animo, zóó zelfs, dat wegens gebrek aan plaats in die kampen, verschillende jongens tij delijk teleurgesteld moesten worden. Het blijft dus raadzaam met een verzoek tot deelneming niet tot het laatste oogenbiik te wachten. Hoe het den jongens in zoo'n werkkamp beval len is getuigen de, op het bureau der Jeugd- registratie aanwezige attesten. Wellicht ten overvloede wordt er hier nog eens speciaal op gewezen dat alleen zij, die bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs staan ingeschreven, aan een of anderen vorm van cultureele zorg mo gen deelnemen. Laat iedere jeugdige zich dus, zoodra hij werkloos raakt, als werkzoekende laten inschrij ven bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs. VRIJZ.-DEM. VROUWENCLUB. Dfffr daf^n hield de Vrijz.-Dem. Vrouwenclub afdeeling Haarlem, Bloemendaal, Heemstede haar jaarvergadering. Na een kort openings- woora door de presidente mevr. mr. E. v. Eek— scuic- Jhiel werden mededeelingen gedaan betreffende van vrijwel alle vacatures respectievelijk in het hoofdbestuur en in de afdeeling Heemstede. Het jaarverslag hetwelk een goed beeld gaf van het werk in het afgeloopen jaar verricht, werd onder dankzegging aan de samenstelster mevr. J. M. GeertsGovers vastgesteld. De rekening en verantwoording over 1939 werd in orde bevonden; een berooting voor 1040 werd opgemaakt. In de vacature mevr. C. Happev. Dam (niet herkiesbaar) werd gekozen, mevr. A. Bolleurs- Bocage. Daarna werden door mevr. I. JongbloedMol nog eenige mededeelingen gedaan omtrent het te vormen korps Vrouwelijke Vrijwilligers. Na de pauze werd gedeclameerd door een der leden. JAARVERGADERING N. O. G. Woensdag hield de afdeeling Haarlem van het Ned. Onderw. Genootschap haar jaarvergade ring. In zijn openingswoord besprak de voor zitter, de heer E. Geerts Wzn., de positie van ons lager onderwijs en de positie van den onder wijzer. Hij kon geen lichtpunten ontdekken en wees op de moeilijke taak der organisaties deze dagen. Spr. wekte de aanwezigen dan ook met kracht op nu meer dan ooit pal te staan om in een drachtige samenwerking met anderen den strijd te blijven voeren voor de openbare school en voor een waardige positie van den onderwijzer. Uitvoerige mededeelingen werden gedaan om trent een tweetal conferenties met den Wethou der van Onderwijs te Haarlem. Het jaarverslag van den secretaris, den heer C. Kikkert, dat een juist beeld gaf van het af- deelingsleven in 1939 en het vele werk memo reerde dat in het afgeloopen jaar door afdeeling en bestuur was verricht, werd onder dankzegging vastgesteld. De rekening en verantwoording van den penningmeester den heer W. Barneveld. sloot met een batig saldo. Den penningmeester werd décharge verleend over 1939. De begrooting 1940 werd vastgesteld. De heer E. Geerts Wzn., werd bij acclamatie herkozen zoowel als voorzitter der afdeeling als als redacteur van het Haarlemsche Schoolblad. JUBILEUM J. SCHIPPER. Gelijktijdig met zijn 12V2-jarig huwelijksfeest 1 herdenkt heden de heer J. Schipper, boekhouder bij de firma Goldschmeding te Haarlem, het feit, pensionneerden houdt haar jaarvergadering op hij 25 jaar geleden bij genoemde firma in Maandag 5 Februari a,s. in „Concordia". Ged. dienst trad. Oudegracht 129, te Haarlem. Directie en personeel lieten zich niet onbe tuigd en gaven aan dezen dag een feestelijk karakter door aanbieding van cadeaux en bloe men. Het feest werd verder in den huiselijken kring gevierd BOND VAN GEPENSIONNEERDEN BIJ SPOOR EN TRAM. De afdeeling Haarlem van den Bond van Ge- Het lid van het hoofdbestuur, de heer J. D. Mulder, zal voordragen uit zijn bundeltje Spoor weg-humor". JEUGDBOND VOOR ONTHOUDING. Zaterdag 3 Februari houdt de Jeugdbond voor Onthouding afd. Haarlem en omstreken, een propaganda-avond in de zaal „Odeon" ln de Jansstraat te Haarlem. JUBILEUM H. HELMER. Donderdag was het 40 jaar geleden dat de heer Doo. moei Slooo's oen t= P°> komen. Even m0e» niet wrijven - - welkt ronder die Upl fe.lloo, snel mookl het de st.|ve »pf weei soepel, lenig l»"9 doo^tr^r HEINEKEN'S BIERBROUWERIJ MAATSCHAPPIJ N.V. In de Donderdag onder voorzitterschap van mr. Th. A. Fruin gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Heineken's Bierbrouwerij Maatsahappij N.V. te Amsterdam, werden de ba lans en winst- en verliesrekening per 30 Septem ber 1939 goedgekeurd. Dr. H. P. Hein eken werd op zijn verzoek op de meest eeryolle wijze ontslag verleend als direc teur, waarna hij tot commissaris werd benoemd. Commissarissen hebben dr. Heineken tot gedele geerd commissaris aangewezen. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.49 J/2 Berlijn 75.57U2 Parijs 4.24 3/4 Brussel 31.96 Zwitserland 42.23 New York 1.88 3 8 De heeren Van de Worm, Kraneveld en S«i man waren voor mij nieuwelingen. Ik vermoe dat met den heer Van de Worm door een regi seur wel wat te bereiken is. De heer Selman ha reeds nu geen gering succes met zijn butlf Stuffs, dien hij wel grappig speelde. Het décor in De Leeuwerik is niet bepaald ge schikt om de illusie te geven van een kamer o een landgoed van een adellijken Engelschma en dat is voor zoo n stuk, dat feitelijk in i Engelsche society speelt, natuurlijk min of mee een handicap. Maar over het algemeen kan Va Lennep best tevreden zijn over deze eerste voo: stelling in het seizoen. Nu de vereeniging i moeilijkheden te boven is. zal zij ook verder nii „versagen". Daar staat zooals de heer Va Lennep terecht zei de geest in deze echt Haa: lemsche vereeniging ons borg voor. J. B. SCHUHJ (Adv. ingez. Med.) Paviljoen Zeebad Huisduinen weer in bedrijf gesteld. Het hotel-paviljoen van de N.V. Zeebad Huis duinen, dat tengevolge van de twee mijnexplosies op 30 December en 18 Januari een ruïne geworden was, is thans in zooverre hersteld, dat het weer in bedrijf kan worden genomen. Het hotel-pension was reeds, zoo goed en zoo kwaad als het ging in bedrijf gebleven, al moesten de gasten hiervoor wel eenig comfort missen. Thans zijn ook restaurant en paviljoen weer ge reed de gasten te ontvangen. Er zijn intusschen maatregelen genomen, voor het geval nogmaals een mijn-explosie de bewoners komt verrassen. De tijdelijke raambetimmeringen zijn tot vaste luiken gemaakt, die als er gevaar dreigt, wanneer de wind op de kust staat, de ramen blindeeren. Een aantal groote spiegelruiten werd echter uit voorzorg nog niet aangebracht, slechts daar waar de gasten een uitzicht op zee en het dorp gebo den kan worden, zijn de ruiten weer gezet. Helpt Uw kinderen den winter door met het Nederlandtche product tod Levertraan met den ■maak van Sinaasappel. Flacons 6 200 gram 1.05 bij Apothekers en Drogisten. Fabr. i N. V. Handelsver. A. J. ten Doesschate Zwolle (Adv. Ingez. Med.) (IIN/T IS IITTOIN HET TOONEEL MUZIEt WACNER-VEREENICINC. Nederl. Op era Stichting Les Contes cl' Hoffmann.! Een bont programma ral door de leden zelf H Helmer in dienst trad bij de expeditie van de verzorgd worden. De heer Klaas Leyenaar, leider Q Haar] Coilrant (Hi- k f van de afdeeling zal een korte toespraak houden. rantenbezorger). De jubilaris werd Donderdagmiddag Wereldgebedsdag voor vrouwen. Samenkomst in Haarlem. Evenals andere Jaren zal ook ln 1940 een ge bedsdag voor vrouwen over de geheele wereld worden gehouden en wel op Vrijdag 9 Februari In Haarlem zal er op dien dag een menkamst worden gehouden in de kapel van Bethesda Sarepta. De leiding van dezen avond zal berusten bij mej. dr. H. J. v. d. Molen, presi dente van den Christen-Vrouwenbond afdeeling Haarlem en mej. G. M. Ledeboer. Het programma ls mede samengesteld door jkvr. M. A. W. van Asch van Wijck. HAARL. WEER- EN STERRENKUNDIGE KRING. Bovengenoemde Kring houdt Vrijdagavond 2 Fe bruari een vergadering in Hotel „Lion d'Or" te Haarlem. Dr. P. Th. Oosterhoff uit Leiden zal spreken over het onderwerp: „Veranderlijke ster ren". HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING. Het vijfde concert van de Haarlemsche Bach- vereeniging zal plaats hebben Dinsdagavond 6 Fe bruari in de Gemeentelijke Concertzaal door het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam, on der leiding van Eduard van Beinum. Solist is Fer dinand Helmann, viool. Het programma luidt: Concerto Grosso No. 7 C gr. t., voor strijkorkest. 2 hobo's en fagot, G. F. Handel (16851759). Allegro, Largo, Allegro, An dante non presto. Concert E gr. t. voor viool en strijkorkest, J. S. Badh (16851750). Allegro, Adagio, Allegro assai. Solist: Ferdinand Helmann. Zevende Symphonie E gr. A. Bruckner (1824 1896). Allegro moderato, Adagio, Scherzo, Finale. NUMMER ZES. Het Residentie-Tooneel, directeur Dirk Verbeek, geeft Zondagavond 4 Februari in den Stadsschouw burg de eerste voorstelling hier ter stede van: Nummer Zes, een thriller in zes tafereelen van Edgar Wallace. Medewerkenden zijn de dames en heeren: Dirk Verbeek, Adolphe Engers. Jacques de Haas, Philippe la Chapelle. Henk van Buuren. An nie van Duyn. Tine Opscholtens, Caro van Eyck. Max Crolset, Jan Keiling, Hans v. d. Werff, Just Chaulet, Bob Oosthoek, Herman Haye. FAILLISSEMENTEN. 1 Februari 1940 is door de Arrortdissements- Rechtbank te Haarlem in staat van faillissement verklaard' Arend Tibbe. schilder, wonende te Heemstede, Landzichtlaan 26. Rechter-commissaris: Mr E. H. F. W. van Sdhaeck Mathon. Curator: Mr. W. de Rijke, advocaat en procureur te Haarlem. B hartelijk toegesproken door den directeur, den heer Ph. A. Mees en door den chef der expeditie, den heer C. Akkerman, die hem beiden (dc tweede namens de leden van het personeel) een geschenk onder couvert overhandigden. De voorzitter van de Vereeniging van couran tenbezorgers „Eendvacht maakt Macht", de heer J. F. Krabbedam, overhandigde den heer Helmer namens alle courantenbezorgers een geschenk. Namens de employés die dagelijks met den heer Helmer door hun werk in aanraking komen bood de heer J .Smits een sigarenpijpje als geschenk aan. Shell maakte in 1939 meer winst clan in 1938. Invloed van den oorlog. De Shell Union Oil corporation deelt ons mede, dat haar voorloopige cijfers een netto winst van onge veer 11.800.000 dollar over het jaar 1939 aantoonen, overeenkomende met een winst van circa 77 dollar- 'cent der aandeel van de 13.070.625 gewone aandee- len z.n.w. Na aftrek van het preferente dividend a' 5.50 dollar per preferent aandeel. Over het voorafgegane jaar heeft de netto winst 11.318.423 dollar bedragen, of 72 dollarcent per ge- j woon aandeel. Gedurende het vierde kwartaal van 1939 ver diende de Shell Union Oil corporation volgens de voorloopige bedrijfsuitkomsten ongeveer 5.100.000 dollar tegen 1.953.929 dollar in het dienovereenko- mende kwartaal van het voorafgegane jaar. HET IJS DOOR SNEEUW ONBERIJDBAAR. De IJsvereeniging „Haarlem en Omstreken" afd. Ijsbond H.N.K. meldt ons: Het ijs om Haarlem is door sneeuw onberijdbaar. De baan Kloppersingel is gedeeltelijk in orde. De omtrek van Broek en Waterland is door sneeuw onberijdbaar, evenals de omtrek van Zaandam. Deze nieuwe druppels genezen opgezwollen slijmvliezen, verwijderen benauwend slijm en laten U weer vrij ademen. Tijdig gebruikt, bii liet eerste niezen, voorko menzij vele verkoudheden. VlCKS Va-tro-nol (Adv. Ingez. Med.) „Jacob van Lennep" heeft evenals vele vereenigingen in dezen tijd met groote moei lijkheden te kampen gehad, maar van een dilet- tanten-tooneelclub, die meer dan 30 jaar bestaat en op een eervol verleden mag terug zien. kun nen wij zooals de beschermheer, Jhr. J. P. van Lennep terecht in zijn slotwoord zeide verwachten, dat zij die moeilijkheden overwint En zoo gaf dan Van Lennep al was het laat en voorloopig nog in de zaal van De Leeuwerik gisteravond haar eerste voorstelling in seizoen. Het was „Jacob van Lennep redivivus", want niet alleen de regisseur maar ook de meeste wer kende leden zijn voor deze vereeniging nieuw Men had zich zeer verstandig dan ook nog maar niet aan een al te moeilijk stuk gewaagd Spelers en regisseur moeten immers nog aan elkander gewennen en men heeft niet dadelijk zoo maar een „ensemble" bij elkaar. „Voor de derde maal" zagen wij vroeger al eens van dilettanten. Het is een „vroolijk detec tive-stuk" en speelt dus natuurlijk in Engeland al luistert de schrijver dan ook naar den Hol- landschen naam van Dorrenboom. Het stukj het heeft niet meer dan twee bedrijven - zit niet onaardig in elkaar, al behoeft men ook nr-. geen geboren detective te zijn om te begrijpen dat de gastheer ook de dief is wanneer hij var al zijn gasten hun kostbaarheden in de brand kast deponeert Maar de nu niet bepaald snuggere doch van zijn bekwaamheid des te meer verzekerde po litie-inspeeteur is in dit millieu wel een amu sante figuur en ook de gewiekste Maddy Palgrave is een dankbaar speelrolletje. Deze twee hoofdrollen werden gisteren ook lang niet slecht bij Van Lennep gespeeld. De heer J. Lubbers legde het ^er wel wat dik op, maar dat kon in dit stukje geen kwaad. Hij bracht daar door ook leven in de brouwerij. Hij bulderde zoo dat de coulisses er van trilden en zijn steeds weer herhaald „goed!" klonk telkens als een kanonschot door de zaal. Voor professor Higgins uit Pygmalion zou het de moeite loonen om eens ia te gaan uit welke landstreek James Johnson igenlijk kwam. Met genoegen zagen wij Annie Dreyer weer op het tooneel. Voor Van Lennep is het een felici tatie, dat zij haar krachten aan de vereeniging blijft geven. Zij speelde Maddy Palgrave met prettige zekerheid en gemak en heeft niet weini; bijgedragen tot het succes van den avond. En dan was er de heer Jan van Dongen die ook de regie heeft gevoerd als Sam Jones, de inbreker, een type uit de onderwereld, waarvoor je een straatje omloopt om hem niet tegen te komen. Het trio Annie DreyerLubbersVan Dongen heeft deze opvoering beheerscht. De heer J. Hoeben is ook geen vreemdeling op de planken. Wij hebben hem jaren lang bij D.I.U. gezien. De rol van Sir Tacitus Mac O'Connor hoe komt de heer Dorrenboom aan al die mooie namen lag hem nu niet zoo bijzonder goed maar hij heeft genoeg routine om er zich door heen te slaan. De dames Jo Bennik, Willy Bennik en Nora Sel man staan als de gasten van den heer O'Connor in dit stukje om het militair uit te drukken op het tweede gelid, evenals Jo Lubbers, die het kamermeisje voor haar rekening had ge nomen. Helaas, nu bij steeds z'n broek op moest houden, kon hij z'n armen niet gebruiken om zich in evenwicht te houden. Op een gegeven oogenbiik helde hij dan ook te veel naar één kant over, waardoor hij met z'n 100 kilogram op de tafel van een kraam neerkwam. Deze brak en in een wip lag Dinges op den grond, terwijl tien tallen oogenparen naar hem keken. De agent, die dit al had zien aankomen, besloot er zich mee te bemoeien. Hjj duwde de menschen opzij en gebood Dinges om op te staan. Maar dat durfde de pechvogel niet, want dan zou hij z'n broek hebben moeten loslaten en dat ging onmogeljjk. Bovendien was hij vee] te dik om alleen op te staan: daar moest men hem bij helpen. „Vooruit, opstaan!" gebood de agent op nieuw en hij bukte zich om Dinges onder diens armen te grijpen. Met behulp van nog een toeschouwer stond Dinges weldra weer op de rolschaatsen. Hij stond hevig te krabbelen om niet opnieuw zijn even wicht te verliezen, greep zich vast aan ledereen in zijn nabijheid om te kunnen blijven staan. Richard Wagner, die destijds door zijn hatelij opstel „Das Judentum in der Musik' heel w: pennen ln beweging bracht, zal wel nooit droomd hebben, dat een vereeniging, opgericl met het uitsluitend doel om de uitvoering zijni werken mogelijk te maken, een vereeniging, a dan ook zijn naam als embleem droeg, ooit z< ver van haar oorspronkelijke richtlijnen zou a wijken, dat zij een werk van Jacques Offenbac op een harer programma's zou zetten. Toen is o reeds in 1932 gebeurd. Donderag 1 Febr. 19-> wederom. De onwaarschijnlijkheid en de dopr o oorspronkelijke oprichters der Wagnervereenigit wel onoverbrugbaar geoordeelde tegenstellin wortelen niet alleen in een gevoel van pieteit va 's Meesters rassenkundige argumenten. Geheel al gezien daarvan zal ieder onbevoordeelde moete toegeven, dat de artistieke idealen van Wagner e die van den grootmeester van wat men ïnaerii] als „musiquette" placht te bestempelen wel hei ver uiteenliepen. Offenbach heeft zijn grootste triomfen ge vier - en zijn meeste fortuin vergaard door zijn ope rettes, waarin hij bij voorkeur toestanden uit n< ..second empire" hekelde. Maar men zou verkeer doen. wanneer men zijn begaafdheid als opera componist uitsluitend daarnaar zou beoordeele Want tegen het einde van zijn leven heeft O. me zijn op een tekst van Jules Barbier gecomponeer de .Les Contes d' Hoffmann" een fantastisch onera geschapen, waarvan de kleurrijke, fijn ïllu streerende en dramatisch effectieve muziek haa waaide volledig behouden heeft, al zal men daar tegenover ook weer moeten erkennen, dat ei me en daar nog restjes van het Parijsche operette slijk aankleven. Daar, zooals gezegd, deze Opera reeds vroege als regelmatige ledenvoorstelling voor de ledei der Wagnervereeniging werd gegeven, was de uit voering van Donderdag dus geen merkwaardig heid in den hierboven geschetsten zin. In ande ren zin was zij dat echter wel en zelfs beteekend zij een nieuwigheid, die van zeer ver strekkend beteekenis kan worden voor de Nederlandsen Kunst en hare beoefenaars. Immers waren het d de vroegere voorstellingen der W. V. uitsluiten buitenlandsche artisten, die het solistische vocal deel der uitvoeringen verzorgden, artisten. die ni eens en bloc, dan weer van hier en daar geenga geerd waren. De oorlogstoestand heeft dat ni onmogelijk gemaakt en dus zagen en hoorden w op het tooneel een ensemble, dat geheel uit Ne derlandsche artisten bestond. Het orkest was al steeds dat van het Concertgebouw. Laten we nu terstond beginnen met te consta teeren, dat deze uitvoering over 't geheel welnl of niet achterstond bij de in 1932 onder leidin van Monteux gegevene. v/elke ik ook kon bijwc nen. Eén cardlnaal verschilpunt was er wel: toei trad overeenkomstig met de bedoeling van de componist in de partijen en rollen van Olympia „Giuletta" en „Antonia" één en dezelfde zangere op. die. gezien het diametraal verschillende de daarin verpersoonlijkte karakters en gestelde vo cale eischen een zeer veelzijdige begaafdheid e: kunstvaardigheid dient te bezitten, wat in cas dan ook het geval was. De Ned. Opera Stichtw is blijkbaar een zoo veelzijdige kunstenares no niet rijk en dus had haar leiding de vertolkin der drie figuren aan drie zangeressen toever trouwd: respectievelijk aan Ellen Schwarz, aa: Ruth Horna en aan Greet Koeman. Ellen Schwarz creëerde de mechanische po .Olympia" zeer amusant vooral haar slap in eenzijgen als de veer van haar mechaniek afge loopen was verwekte veel vroolijkheid en zon de coloratuur zeer verdienstelijk, alleen had ze v. den aanvang neiging tot te-hoog-lntoneerei Ruth Horna gaf aan „Giuletta" het vereiscnt karakter eener verleidelijke doch cynische cnurti sane, bij een ruimschoots voldoende vocale pres tatie. De teedere tragische figuur van -Antonia vond in Greet Koeman een allervoortreffelijkst vertolkster. Judith Toff was een vlugge, levendige en vocaa zeer goede Niclausse; Jo v. d. Meent zong he« mooi de partij van het door den tooverdokter to leven gewekte schilderij, dat de moeder van ..Ah tonia" voorstelt; Truus ter Steege de kleini partij van „De Muze". We komen nu tot de mannelijke vertolkers Chris Reumer was een uitmuntend zingend „Hoffmann". Otto Couperus excelleerde zoowe door zang als door spel in de vier zeer verschil lende rollen van „Luidorff". „Coppelius". „Daper tutto" en „Doctor Miracle" (vooral van de laatst gaf hij een diabolische uitbeelding» De teno Franz Vroons had eveneens vier rollen voor zij! rekening en oogstte het meeste succes - zelfs eei „open doekje"! als de huisknecht „Frantz'V Henl Angenent als „Maitre Luther" en ..Crespel Kee Smulders als „Spalanzani", Justus Bonn al Nathanaël" gaven allen uitstekenden zang ti hooren en ook de kleinere partijen bleken vol doende bezet. Het mannenkoor klonk in den aanvang eemgs zins ruw, doch later beter; het vrouwenkoor wa terstond bij zijn optreden goed van klank. He ballet van Yvonne Georgi gaf geen reden tot bij zondere opmerkingen. Ensceneering en costumee ring waren zeer goed verzorgd. Alleen de regie was in handen van een kunste naar van vreemden oorsprong: Lothar Waller stein. Een groot deel van het succes dezer leven dige en afwisselende, steeds vlottende vertoonini was aan hem te danken. De Ned. Opera Stichting heeft „Les Conté d' Hoffmann" reeds eenige malen opgevoerc vóórdat de Wagner Vereeniging haar engageerde Dit engagement ging gepaard met een verande ring van orkest: eerst werkte het Utr. St-ed. Or kest mede, nu het Concertgebouworkest. Dat di laatste zijn taak goed vervulde spreekt van zelf Het geheel stond onder leiding van Mr. Johan nes den Hertog. Zijn orkestdirectie is niet zeei suggestief en nogal bewegelijk Over 't geheel wa de samenwerking op en onder het tooneel goed; alleen de mannenkoren liepen wel eens wat vóór Aan het slot werden de hoofdpersonen, ook dl dirigent, met fraaie bloemen gehuldigd. We hebben door deze opvoering gezien, dat het mogelijk is, in ons land met eigen krachten een operagezelschap van uitnemende kwaliteit samen te stellen. Moge men hieruit de noodige conse quenties trekken en tot een zekere „autarkie" op óperagebied kunnen geraken! K. DE JONG. I

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6