HET VERKEER AAN BANDEN GELEGD. Strijd om Atlantis Willy Reese 'A door 15 Op deze enorme vlakte zal een reusachtige stad verrijzen. In de caissons zullen de installaties worden gebouwd, die de stad van verwarming, verlichting, water en energie zullen hebben te voorzien. Een net van onderaardsche wegen zal het geheele fundament doorsnijden. Een groote haven zal worden aangelegd, evenals een vlieg- haven voor luchtschepen, vliegbooten en land- vliegtuigen. Hooge torens zullen voor de radio verbinding met het vasteland worden gebouwd. Geweldig zoeklichten zullen de vliegmachines en luchtschepen den weg wijzen. Slechts wolkenkrab bers zullen worden opgericht. Breede avenues zul len de stad doorkruisen. Stalen muren zullen de stad tegen de zee beschermen. En daar de warme golfstroom langs deze drijvende metropolis trekt, zal er voortdurend een mild klinftiat een eeuwige lente heerschen. Een weelderige plantengroei, een zee van groen zal de avenues en pleinen omzoo men. Atlantis zal de grootste luxe-hotels, de beste schouwburgen en bioscopen, de modernste amuse mentsgelegenheden hebben. De elite van de ge heele internationale kunstenaarswereld zal in Atlantis haar kunst vertoonen. Atlantis zal het trefpunt van de elegante wereld worden. Zoo had Underwood gesproken Underwood en zijn pers. De massa luisterde verwonderd. De kranten maakten gebruik van de conjunctuur. Met enorme snelheid roteerden de kilometers lange papierrollen door de persen. De krantenbe zorgers op de straathoeken deden goede zaken. De bladen werden hun nog vochtig uit de handen gerukt. Overal sprak men over de drijvende stad Atlantis. Te New York, te Londen, te Berlijn, te Parijs, te Weenen, te Amsterdam; aan het ontbijt, op weg naar het werk, in den winkel, in de bus, in de tram, in de ondergrondsche. De onderwijzer wees op de kaart aan de leerlingen, waar men den eersten caisson van de drijvende stad had ver ankerd. Werkloozen hoopten op arbeid. Vrouwen debatteerden over de vraag of voortaan Atlantis of Parijs de mode zou dicteeren. De groote Euro- peesche werven, speciaal de Duitsche, deden hun best, opdracht voor het bouwen van een of meer caisson 9 te krijgen. De dagbladpers der geheele wereld werkte onder hoogen druk. Eindelijk had men weer stof na de komkommertijden. Men kon zelfs ver hoogde oplagen en extra-edities door de rotatie persen jagen. Underwood had op zich genomen de miljarden voor Atlantis bijeen te brengen. En dus moest hij op de massa inhameren met steeds nieuwe berich ten. Zijn stem mocht niet tot zwijgen komen. De belangstelling van de massa voor Atlantis mocht hier niet verflauwen. Het ijzer moest gesmeed worden, zoolang het heet was. Dagen, weken lang stond Underwood bij het aambeeld en smeedde slagwoorden, slagzinnen voor de rotatiepersen der geheele wereld. En toen kwam uit Europa een nieuw sensationeel bericht: On rays across the Atlantic! (Op stralen over de Oceaan). Tusschen John Vanderlip en het Frundsberg- ;oi7cern in Duitschland i3 een overeenkomst ge- oloteu, die voor de drijvende stad Atlantis van enorme be teekenis zal zijn. Het Frundsberg-con- cern beeft de verplichting op zich genomen, den ontworpen stralenweg over den Oceaan, welks uit voerbaarheid niet meer bestreden kan worden, over Atlantis te voer en. Atlantis zal het wereldcentrum van dezen nieuwen verkeersweg worden. Dit feit zal de drijvende metropolis nog meer tot het trefpunt van de internationale we reld maken. Door deze concessie van Vanderlip heeft Duitschland zich verzekerd van zeer belangrijke orders aan stalen caissons en machi nerieën. On rays across the Atlantic! Underwood had den zin. die afkomstig was van den Duitschen ingenieur Herbert Wallner overge nomen en nu hamerde hij dien in de hersenen van de massa. De eerste foto's van de stad in wor ding verschenen: de eerste caisson, de eerste steen, die reeds verankerd in den oceaan lag. En foto's van de eerste proeven met den stralen- baan. Foto'9 en films. In het journaal in de bios copen verscheen de film. Ook was men reeds be gonnen met de opnamen van een groote Atlantis- filra. Die zou Atlantis laten zien. zooals het zou greeien, hoe het over twee, vfc'f, zeven jaar er uit zou zien. „On rays across the Atlantic!" Ook schouwburgdirecteuren met zakelijk in zicht grepen het parool aan. bouwden in hun re vues Atlantis op de planken op, lieten de drij vende metropolis zien in een groot aantal beel den, lieten stralenbanen uit de coulissen schie ten, treinen op breede onderstellen over de licht banen glijden (die voorloopig echter nog aan dra den hingen). Schlager-fabrikanten produceerden liedjes in massa, waal-mee ze alle werelddeelen overstroomden. En ten slotte begon de pers zich ook met de mannen bezig te houden, die de wereld deze op winding hadden bezorgd. Van Herbert Wallner en James MacKingley, de belde ingenieurs, wier idee- en elkaar op den oceaan hadden ontmoet, was eigenlijk nog weinig te vertellen. De Duitscher was eigenaar van een paar records in de lichte athletiek, van den Amerikaan wist men niets an ders te berichten, dan dat hij een weddenschap had aangegaan. Eerst wanneer Atlantis gebouwd was, zou hij mogen trouwen. Trouwde hg eer der, dan had hy de weddenschap verloren. Veel meer wist de pers van Vanderlip en Frundsberg te vertellen. Maar het was eigenljjk niets nieuws. Men wist dat allemaal al laag. Dat belden ge trouwd waren en kinderen hadden. Een ding was merkwaardig: van Frundsberg verhouding tot een kleine verkoopster, die nu een van zijn secreta ressen was, had geen woord in de pers gestaan. Gok in verband met Herbert Wallner werd Alice Bernauer niet genoemd. Wat interesseerde zich de pers ook voor een verkoopster of secretaresse! HOOFDSTUK XV. „On rays across the Atlantic!" Ook door de hallen van de beurs in Wallstreet had de kreet weerklonken. En de echo was talloo- ze malen herhaald op de beurzen te Berlijn, te Parijs, te Londen, te Rome, werd steeds sterker, werd tot een gebrul Atlantis-shares tegen een koers van 126 hadden Vanderlips mannen een paar pakketten aandeelen op de marlet gewor pen, zooals men sappige stukken vleesch voor de wilde dieren werpt, om hun vraatzucht aan te moedigen. Als gieren was men er op aangeval len. Maar het waren er lang niet genoeg geweest, om de naar Atlantis-aandeelen hongerende me nigte te voldoen. Een dolle speculatiezucht ontstond. In Wall street brak ze los, naar alle beurzen op de ge heele menschheid sloeg ze over als een vreeselyke epidemie. Atlantis-aandeelen vlogen de hoogte in, enkele dagen later reeds werden z(j met 198 geno teerd. Ieder wilde aandeelen Atlantis hebben. De banken trokken hun credieten in, om geld vrij te krijgen voor Atlantis-aandeelen. De spe culant, de rentenier, ieder kocht Atlantis-aan deelen. De kleine man speelde niet meer in de Staatsloterij, zette niet meer op paarden, maar speculeerde in Atlantis-aandeelen, de huisvrouw spaarde op haar huishoudgeld om Atlantis-aan deelen te kunnen koopen. In de kroegen werd minder gedronken, men spaarde zijn geld voor Atlantis aandeelen. Deze stegen tot 217, de tendens bleef stijgend. Aan de kassa's der banken, waar men kon in- teekenen op de Atlantis-aandeelen verdrongen zich de menschcn om hun geld kwijt te raken. In de stalen vertrekken van Atlantis-City hoopte zich het geld, dat er 111 een machtigen stroom bin- nenvloeide, op. Dollars, ponden, marken, franks, lires, yens, peseta's, goud, zilver, papier, een ge weldige vloedgolf, millioenen, miljarden stapelden zich op tot bergen. De loketbeambten rukten den menschen het geld letterlijk uit de handen, smeten het achter zich op groote tafels. Het stonk er reeds naar geld. Aan menig bankbiljet, aan menig hard rond geldstuk kleefden wellicht zweet en tranen, misschien zelfs bloed. Wie vroeg er naar, het schiep geluk, het schiep de stad in zee. HOOFDSTUK XVI. De tijd had vraatzuchtig uren, dagen, weken op geslokt. Met hen ook den zomer, die ten einde liep. Men merkte dat eigenlijk pas goed, toen de eerst® nachtvorst was gekomen en de dunne yslaagjea op de regenplassen in de straten kraakten, als men er op stapte. Er hing een vochtige nevel over de stad. de mannen liepen snel met hoogopgesla- gen kragen door de straten, de vrouwen hadden zich reeds in pelzen gehuld. In de treinen, trams en bussen rook het naar kamfer, die de motten uit de winterkleeren had moeten houden, in de tuinen en parken stierven de laatste bloemen en ver» welkte blaren bedekten de wegen en grasperken. De vrouwen op de markt en de vrouwen met kranten werden weer dikker door de grootere hoeveelheid rokken en jakken, de ijswinkels gin gen weer warme worstjes verkoopen. Ook Alice Bernauer voelde de koude, toen zij dezen morgen, na de eerste nachtvorst, de straat betrad. Ze sloeg den kraag van haar bontmantel op en liep vlug naar de halte van de bus aan den Kurfürstendamm. Het Frundsberg-concern had zijn centrum naar Berlijn verplaatst, in het nieuwe hooge gebouw aan den Nollendorfplatz, het Europa-huis had het voorloopig honderd twintig vertrekken in beslag genomen. (Wordt vervolgd)'. Sneeuwploegen probeeren op de groote wegen ruim baan te maken, om het verkeer gaande te houderr, doch menige automobilist heeft reeds met sneeuw-barricades of ijzel- .vallen kennis moeten maken Een warm bakje is welkom na afloop van een ijskouden Iramrit door de barre voorjaarstem- peratuur, die heimwee naar den zomer wakker roept Gonnie Donker, de bekende amateur-hardrijdster, heeft Donderdag te Heerenveen haar krachten gemeten met eenige Friesche be roepsrijdsters. De strijd op de 140 meter. Links: Sietske Pasveer; rechts: mej. Donker, die winnares werd Zelfs de melk kan bevriezen. Vraagt het den melkboer, die al dagenlang de waarheid hiervan heeft ondervonden Zwaar werk, als de straten en wegen onbegaanbaar geworden zijn tengevolge van sneeuwval en ijsvorming Een ijskoud bad Duitsche geniesoldaten, die niet tegen een verkleumend bad opzagen bij het aanleggen van een overgang over een der bergstroomen nabij het Westelijk front f||||ka 'W'." '■■Of- ten succesvolle proetnemmg Vanwege Rijkswaterstaat is Donderdag op den verk-ersweg tusschen Zaltbommel en Vianen een zandschuiver in dienst gesteld voor het opruimen der sneeuwmassa's. De nieuwe sneeuwploeg bij den arbeid, die uitstekende resultaten opleverde. Aan een wissen dood ontsnapt Op den onbewaakten overweg op de lijn den Bosch Eindhoven slipte Donderdag een auto, die even daarna door een electrischen trein gegrepen en vermorzeld werd De bestuurder kon zijn voertuig tijdig verlaten Op de locomotief De bivakmuts geeft goede bescherming tegen den feilen Oostenwind, die door de machine jaagt

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8