DE VERKEERS-STRIJD TEGEN DE KOUDE. INGESNEEUWDE TREINEN Strijd om Atlantis door Willy Reese 16 Alice Berrrauer had hoed en mantel in de gar derobe afgelegd, was nog even met de kam door het haar gegaan en dan het bureau binnengestapt. Het was kamer 2S. Ze werd door alle collega's benijd, omdat ze in kamer 28 mocht werken. Kamer 28 was het voorportaal van het allerhei- Jigste. Het was het bureau van Dr. Volkers. Dr. Volkers had haar dadelijk, van den eersten dag af. op zijn kantoor genomen. Met groot geduld en steeds zichzelf gelijk blijvende rust had hij haar opgeleid in haar nieuwe beroep. Zij had daarbij dezen man steeds meer leeren waardeeren, zijn vertrouwen gewonnen, en zoo was in den loop van een paar weken een bijna kameraadschappe lijke vriendschap tusschen hen beiden ontstaan. In al die weken had Frundsberg Alice slechts tweemaal vluchtig gezien. Toen had hij geen tftd gehad. De geweldige gebeurtenissen van den laatsten tijd namen hem volledig in beslag. Dr. Volkers was er al, was reeds druk aan het werk, toen Alice binnentrad. „Goeden morgen, juffrouw Bernauer." „Goedenmorgen, Dr. Volkers." Met die woorden zette Alice zich aan haar schrijfbureau en begon te werken. Dr. Volkers wierp nu en dan een blik uit zijn achter hoornomrande glazen verholen oogen naar Alice Bernauer. Sedert twee dagen bezag hy haar op die wijze. Er moest iets met haar "ebeurd zijn, dat haar ■uit haar ewnwicht had geworpen. Zij was ver strooid, afwezig. Menige vraag moest hij haar tweemaal stellen. Telkens vergat zij belangrijke dingen. In een brief, dien hij haar gedicteerd had, plaatste zij eenige woorden verkeerd, zoodat er een andere beteekenis uit gelezen kon worden. Nu zat ze weer aan de machine, om een steno gram uit te werken. Maar zij begon niet te tik ken, zij staarde naar het stenogram, alsof zij zeif niet kon lezen, wat ze geschreven had. Volkers speelde met een potlood en brak zich het hoofd over haar,. „Wat kan ze toch hebben? Houdt ze van Frundsberg en lijdt zij eronder, dat hij zich zoo weinig van haar aantrekt? Neen belachelijk ze is veel te verstandig, om een dergelijke ge dachte in haar hoofd te laten opkomen. Of is het die ingenieur Herbert Wallner ik wil niet heb ben, dat die kerel mijn beste werkkracht ver knoeit. Hoor 'g Volkers, ouwe jongen pardon, ik ben nog lang geen ouwe jongen je bent ge woon verstandig en met overleg te werk gegaan, nou dan. neen, probeer niet te ontkennen, dat Alice Bernauer je meer interesseert dan noodza kelijk" en goed is. In het belang van je hoogen chef. Praatjes. Probeer toch niet jezelf zulke nonsens wijs te maken. Kijk 's aan. daar heb je nou al vier keer den naam Alice op je blocknote gekrabbeld, het is wel bar, als je begint, een naam zoo te dus. weer verstandig, en bekom mer je niet gewoon. En als de jonge dame fou ten maakt, maak er haar dan opmerkzaam op, dat is nu eenmaal je vervloekte plicht, mijn waarde". Volkers scheurde het papier met den naam „Alice" van het blok, plukte het in vele stukjes, die in de papiermand verdwenen. Dan stond hij langzaam van zijn stoel op, liep eenige malen door de kamer en ging achter Alice Bernauer staan. „Volkera, oude jongen, doe nu geen domheden, do prachtige lijn van haar hals heeft je heelemaal niet te interesseeren, je moogt de bekoorlijkheden van je ondergeschikten niet ontdekken, maar wel hun gebreken, mensch. het is toch geen veront schuldiging, dat zQ een mooi meisje is „Juffrouw Bernauer, laat u dia schrjjvery eens een oogenblik rusten. Ik zou u graag een paar vragen willen doen." Alice liet de handen van de machine in de schoot vallen, en keek een beetje verwonderd naar Volkers. Die ging nu op den rand van de schrijftafel zitten, een been op den grond, het andere hing. „Juffrouw Bernauer, u moet me toestaan, u een vraag te doen met betrekking tot uw particuliere leven. Hebt u zorgen? Of is er anders iets gebeurd, dat U sterk heeft aange grepen? Wilt U misschien een paar dagen va- cantie hebben?" Alice keek zeer verschrikt, bijna angstig naar Volkers. „Bent U niet tevreden over me?" „Maar juffrouw Bernauer windt U niet op. Natuurlijk ben ik tevreden over U, buitengewoon tevreden zelfs. Misschien... eh... maar sinds twee dagen is er iets. dat uw gedachten in beslag neemt. Dat blyft natuurlijk ook niet zonder in vloed op uw werk. Maar u moet dat met beschou wen als een verwijt „U is zeer vriendelijk en zeer oplettend, Dr. Volkers. Ik ben U daar heel dankbaar voor. Ja, u hebt gelijk, er is iets gebeurd, maar ik moet zien dit met mezelf uit te vechten." Pauze. Volkers dacht na, seconden, minuten. „Ik wil U allerminst lastig vallen, maar mis schien zou ik U kunnen helpen." Om Alice's lippen kwam een bitter lachje. „Neen, dr. Volkers, als iemand zich opgeofferd heeft voor een man, voor zoover een zwakke vrouw zich opofferen kan, en men krijgt dan plotseling een brief, waarin hg schrijft over ver standig zijn, goede kameraden geweest zijn, maatschappelijke verplichtingen en een rgke vrouw, dan kan niemand je helpen". Volkers sprong op. „Dus dat is het. En dan zou men niet kunnen hel pen? Men zou mijnheer den ingenieur toch einde lijk eens aan het verstand kunnen brengen, hoe hij tot deze maatschappelijke positie is gekomen". Alice Bernauer knikte ontkennend. „Neen, ik wil niet, dat hij dat hoort. Het zou trouwens toch niets meer voor hem beteekenen, Het succes heeft hem te snel omhoog gebracht, hij is er duizelig van geworden". „Daarom zou het goed zijn, hem een paar trap pen lager te brengen, zoodat hij de dingen weer in hun ware verhouding ziet. Ik heb natuurlijk geen recht, me ermee te bemoeien. Maar wil ik U iets zeggen, neemt U een paar dagen vacantie tot u het met uzelf eens geworden bent". „Neen, dr. Volkers, dat is werkelijk niet noodig". „Het is wel noodig. Spreekt u me nu niet verder tegen. Mijnheer Frundsberg komt over vier dagen terug. Dan heb ik weer iemand noodig, die al haar gedachten bij elkaar heeft, begrepen Ziezoo, en nu verlaat u onmiddellijk het kantoor". „Maar dat gaat toch niet?" „Dat zullen we eens zien, of dat niet gaat". Vol kers trok 'n zeer streng gezicht. „Juffrouw Bernau er, als U niet onmiddellijk aan mijn bevel voldoet kunt U zich als ontslagen beschouwen. Ik kan slechts volwaardige werkkrachten in mijn kantoor gebruiken". Alice Bernauer was vol schrik opgesprongen. „Maar, dr. Volkers „Ik spreek in vollen ernst een van tweeën". „Ik ga al". Haastig ruimde zy haar bureau op en nam toen afscheid van hem hij knikte haar vluchtig toe en was al weer aan het werk. „Drie dagen hebt U den tijd. Zorgt u dan, dat U opgefrischt terug komt". Een merkwaardig mensch, die Dr. Volkers. Men kan nooit goed wijs uit hem worden. Den eenen keer is hg vriendelijk en voorkomend, even later kan hg bijna grof zijn. Maar die grofheid staat hem niet. Ze past niet by hem. Hij hangt haar om als een jas. Hg is weer zoo heel anders dan Herbert en Frunds berg. In Frundsberg was de macht belichaamd, massaal. In Volkers was dez^ macht fijn geleed, 't was als het ware te zien, hoe de smalle handen met de slanke, lange ringers de fijne draden vast hiel den, die alle in deze handen samenkwamen en nooit verward raakten. En Herbert, dat was een idealist, een renner, in het leyen evenals op de baan, hg zag slechts het doel, verder niets. En dezen man had zg liefgehad had zij hem werkelijk liefgehad? hield zg nog van hem? dat was toch onzin, Li, wees eerlijk tegen jezelf, geef toch toe, dat het je krenkt, dat hij je niet meer naast zich wil hebben, jij, klein rad in een geweldige machine. Ik ben'in langen tgd niet bij Alma geweest", aldus besloot Li een lange keten van gedachten. Intusschen. had de pa ternoster haar op den beganen grond neergezet. Volkers echter stond aan het venster van zijn bureau en zag Alice de straat oversteken. „Z® heeft toch een wonderlijken veerenden gang maar, zeg eens, waarde dokter, heb je niets an- ders te doen wil je er aan denken, dat de sta king in de mijn Holland binnen drie dagen moet zyn afgeloopen en wel zonder loonsverhooging in tegendeel, er moeten nog drie pfennig van het loon af, opdat de prijs van het staal negentig1 pfennig per ton naar beneden kan worden ge bracht". Volkers greep naar de telefoon, draaide de num merschijf. „Wat een prachtig gevormde lijn van hals". HOOFDSTUK XVII. Alma nam de kleine, teere handen van haar vriendin stevig in de hare. „Ik ben big Li, dat je gekomen bent. We hebben elkaar lang niet ge zien". „Ik was al veel eerder van plan te komen. Maar den laatsten tijd heb ik dikwijls tot laat in den avond moeten werken. We hebben elkaar niet gezien sinds den Zondag, toen jij het Duitsche kampioenschap in het schoonspringen behaalde"» „Ja, zoo lang is het al geleden". Alma scheen een oogenblik met haar gedachten heel ver weg te zjjn. Maar slechts een paar seconden, toen wan ze weer aanwezig. „Doe je goed af, je moet mo veel vertellen, want je hebt natuurlijk een hele boel beleefd' XWordt yervolgdjj, Op weg, om hulp ie brengen. Van het station Purmerend vertrekt een hulptrein, om den ingesneeuwden trein nabij Oosthuizen te bevrijden. Ook deze locomotief moest het tenslotte tegen de sneeuwmassa's afleggen Dr. Winckel is Vrijdag in verband met de uitzending der Nederlandsche Roode Kruis ambulance naar Finland per K.L.M. naar Stockholm afgereisd, om vandaar naar Finland te gaan. Even voor het vertrek van Schiphol De nieuwbenoemde gezant van Venezuela, dr. José Rafael Montilla, heeft zijn geloofs brieven aan H. M. de Koningin overhandigd. Het vertrek van het delegatiegebouw aan de Javastraat te den Haag Het verbod om te zwemmen, dat de fotograaf in de nabijheid van Huizen aantrof, was rijkelijk overbodig in deze dagen van onvervalschte wintersche temperatuur Êen caterpillar-diese! met sneeuwploeg verrichtte Vrijdag goed werk bij het opruimen van de sneeuwbergen, die den weg Amsterdam Alkmaar onbegaanbaar hadden gemaakt De gemeente Maastricht heeft den historischen .Bisschopsmolen" aan de Steenen Brug gerestaureerd werkten de hulp ploegen, om den ingesneeuwden trein bij Oost huizen uit zijn be narde positie te bevrijden Waar geen verkeer mogelijk was. De primaire weg AmsterdamAlkmaar, onder sneeuwhoopen van meer dan twee meter, als gevolg van het barre jaargetijde

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 12