Dorlogswinstbelasting op komst. Verscheidene dorpen en vorst geïsoleerd I „Buitenlandsche" gemobiliseerden met groot verlof. KONING WINTER door sneeuw ATERDAG 3 FEBRUARI 194Ö HAAREEM'S ÖS'GBGAD 3 Beleggingsfront poogt onnatuurlijke stijging der rente te voorkomen. kan de Memorie van Antwoord over hoofdstuk p B (dep. van Financiën) der rijksbegrooting »r 1940 ontleenen wij het volgende: Belastingpolitiek en belastingstelsel- Met de leden, welker zienswijze in den aanvang q het voorloopig verslag is weergegeven, is de nister van meening, dat onder de tegenwoor- ;e omstandigheden de financieele politiek al- eerst moet gericht zijn op vermindering van niet strikt noodzakelijke uitgaven, jveneens deelt hij in de opvatting van bedoel- leden, dat zooveel mogelijk de hand moet wor- n gehouden aan dekking met belastinggelden n de jaarlijks terugkeerende uitgaven, alsmede n die uitgaven, voor welke een equivalente eco- mische waarde niet wordt verkregen. De leden, door wie gepleit werd voor „een neer-inkomstenbelasting met terugwerken- |e kracht", zullen waarschijnlijk eenige vol- loening vinden in het eerlang in te dienen intwerp-oorlogswinstbelasting. üenige toezegging met betrekking tot de door kele leden geuite wenschen inzake verlichting n de personeele belasting kan de minister tot li leedwezen niet doen. De financieele toestand a de gemeenten, voor welke de opbrengst van i belasting bestemd is, maant ten deze tot lote voorzichtigheid. Vaststelling van de waarde van automobielen gens een schaal der jaarlijksche afschrijvin- i zou, in verband met het feit, dat de waarde ling door het gebruik niet enkel afhangt van duur van het gebruik, tot onbevredigende komsten leiden. Gestie van het beleggingsfront c.a. Iet overleg in beleggingszaken is enkele jaren eden in het leven geroepen met het doel een ïatuurlijke rentedaling te voorkomen. Door k een daling zouden aanwijsbare maatschap- ijke belangen zijn geschaad en aangezien de angen der rijksfondsen daarmede parallel gaan loefde tegen de samenwerking door de bestu- i dezer fondsen met het zg. beleggingsfront n bezwaar te worden gemaakt. Nu de omstan- heden ter kapitaalmarkt wijziging hebben on- gaan kan niet gezegd worden dat het „beleg- gsfront" poogt de rente zooveel mogelijk te hoogen. Het is den minister bekend dat het ns het streven van de leiders van dit „front" - al valt daarbij inderdaad wel eens tegen- ad te overwinnen een onnatuurlijke stijging rente zooveel mogelijk te voorkomen, ran een stelling nemen door de beheerders van rijksfondsen tegen de-belangen van de schat- t kan niet worden gesproken. Van de laatst- loemden is integendeel in den regel ruime me- rerking op dit gebied ondervonden. Uiteraard iben zij daarbij te behartigen de belangen der i hun zorg toevertrouwde fondsen. Ook dit is i rijksbelang. De stelling, dat het rentetype van ing belang is, omdat de tekorten van de fond immers toch reeds honderden millioenen be- pen, wordt door den minister principieel af lezen. Dit is een defaitisme, dat hem noodlottig ijnt en dat, ook op ander terrein toegepast, tot ruïne voert. )e vraag omtrent de wenschelijkheid van al l niet handhaving van het fondsstelsel wordt, ir het den minister voorkomt, beter besproken, dat het rapport der staatscommissie-Verrijn ïart zal zijn verschenen en de regeering naar aleiding daarvan haar oordeel zal hebben ge- md. Het rapport is dezer dagen aan de re- iring aangeboden. Laatste Staatsleening. Ook de minister betreurt, dat de laatstelijk uit geven Staatsleening geen betere ontvangst is te art gevallen. Een opgave van de groote institutioneele b eleg it welke niet op deze leening hebben ingeschre- to, kan niet worden verstrekt,reeds omdat zulke in- prij vingen door tusschenkomst van bankiers of pmissiormairs in effecten plegen tot stand te ko- (Onze Haagsche correspondent meldt ons: Sinds een aantal jaren kent de dienstplichtwet een bepaling, waardoor Nederlanders, welke nnstens van hun zestiende jaar af, in het buiten- pd woonachtig zijn gebleven tot en met hun 25ste jar, niet behoeven te dienen, ook niet in geval van gemeen e mobilisatie. iDe reden voor deze vrijstelling schijnt men voor- I te moeten zoeken in de, naar de ervaring heeft faeerd, niet zoo gering te schatten moeilijkheden, k men jongelui onder de wapenen krijgt, die o'p jpier nog wel in werkelijkheid echter nauwelijks leer Nederlanders zijn. In den vorigegn oorlog zouden er in de toen ge- >biliseerde weermacht verschillende jongens ge- end hebben, welke van hun geboorte af in den eemde hadden vertoefd, daar hun opvoeding en derwijs genoten en die tengevolge van een en der zelfs het Nederlardsch niet machtig waren, k niet wat het verstaan betreft. Tegenwoordig heeft men, dank zij de zooeven rmelde, sinds dien tot stand gebrachte bepaling, et deze moeilijkheid niet meer te kampen. Toch is wel gebleken, dat er ook nog andere oeilijkheden kunnen voorkomen met gemobili- erden, die hun thuis en hun zaken buiten de ens hebben. In het bijzonder kwam dit aan het licht met be- ekking tot die militairen, welke thuis hooren in n van de oorlogvoerende staten. De overgroote eerderheid van dezen groep, in het geheel niet eer dan 973 man, is afkomstig uit Duitschland. elnu, deze kregen geen visum voor het Duitsdhe ijk, wanneer zij wat bijkans met allen het val was woonden in het zoogenaamde, zeer {gestrekte Sperr-gebiet of in de grensstreken. Zoodoende konden zij hun verlof niet thuis door engen, was het hun onmogelijk hun familie te an opzoeken, of zich naar hun zaken te bege- n, aan een gebeurlijk hun toegestaan zakenver- i hadden zij niets, want door gemis van het ver- schte visum hetwelk hun onthouden werd, adat zij nu eenmaal deel uitmaakten van het le- r van een andere mogendheid konden zij zich et naar Duitschland begeven. Onder deze omstandigheden heeft de minister- ad het nu maar het beste geoordeeld aan deze oep groot verlof toe te kennen, tenminste, wan- er zij daartoe het verlangen kenbaar maken. Dan io mag men verwachten, zullen zij het visum wel eer krijgen. Te verwachten valt, dat de bij Le- irorder uit te vaardigen maatregel op 1 Maart s. zal ingaan. Ter vermijding van misverstand j nog eens onderstreept, dat die maatregel alleen etreft de uit een van de oorlogvoerende landen komstïge gemobiliseerden, dus b.v. niet diegenen, ie in België wonen. men, welke tusschenpersonen daarbij van den op drachtgever geen melding maken. Zooals de Minister reeds heeft te kennen gegeven, ligt het in zijn voornemen te bevorderen, dat de obli gaties der laatste leening voor 100 pet. in ontvangst zullen worden genomen bij de storting op de eerst volgende leening, zoo deze het karakter zal dragen van een gedwongen of semi-gedwongen leening. Bankgeheim. Het rapport van den Economischen Raad over het bankgeheim is nog niet uitgebracht. Of er na de verschijning inzage van gegeven kan worden aan de Staten-Generaal, zal te zijner tijd worden beslist. P. Moltmaker treedt af als voorzitter der Ned. .Ver. v. Spoor- en Tramwegpersoneel. Naar wij vernemen heeft de heer P. Moltmaker sedert jaren voorzitter van de Ned. Vereeniging voor spoor- en tramwegpersoneel om gezondheids redenen zijn ontslag genomen als zoodanig welk ontslag 15 Maart a.s. zou ingaan. Door dit ontslag komt tevens te vervallen 's hee- ren Moltmakers voorzitterschap van den Personeel- raad der N. S. en tal van andere bestuursfuncties op sociaal gebied, die hij bekleedde. Twee zeesleepbooten besteld. L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst N.V. en de N.V. Internationale Sleepdienst Maatschappij te Rotterdam hebben opdracht gegeven aan L. Smit en Zoon's Scheeps- en Werktuigbouw N.V. te Kin derdijk tot den bouw van twee motorzeesleepbooten. Deze sleepbooten zullen zusterschepen worden. De hoofdafmetingen zijn als volgt: lengte tusschen loodlijnen 40 M., breedte op spanten 8 M„ holte in de zijde 4.55 M., de voortstuwingsinstallaties zullen bestaan uit Burmeister and Wain-motoren, welke een vermogen ontwikkelen van 1200 I.P.K. en zul len worden geleverd door de N.V. Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr., Rotterdam. De schepen zullen worden gebouwd onder toezicht van de scheepvaart-inspectie en worden geclasseerd 100A.I. bij Lloyd's. Vrijdag heeft de directeur-generaal van de P T. T., dr. ïr. M. H. Da mme, in gezelschap van den directeur van het postkantoor te Amsterdam en een inspecteur der P. T. T. te Haarlem, een bezoek aan Waterland gebracht, om de mogelijkheden van het postvervoer, dat hier ernstig gestagneerd is, te on derzoeken. Dr. Damme trachtte ook Marken te be reiken, doch op de Gouwzee bleven de twee wagens van het gezelschap in de hooge sneeuwmassa's steken. Beide auto's moesten uitgegraven worden, waarna veiligheidshalve de terugtocht werd aan vaard. Vrijdagmorgen heeft een inwoner van Holysloot getracht een einde te maken aan het isolement van het noordelijkste dorp in de gemeente Amsterdam, dat sedert Dinsdag voor auto's niet meer te berei ken was. De fourageh andelaar G. Schouten pro beerde met zijn auto over het ijs Holysloot te be reiken via het Holyslooter Die en een tochtsloot. Over het Die ging de reis zeer voorspoedig, doch in de tochtsloot op" nog geen 500 M. van het doel van den tocht, zakte de zwaar met veevoeder beladen auto door het ijs. Chauffeur Schouten kroop hals over kop uit de auto. Het voertuig zonk weg en kwam op den bodem van de niet bijzonder diepe sloot te staan. Half bleef de wagen boven het ijs hangen. Men zal trachten het voertuig te bergen. Vrijdagavond is het een aantal menschen met veel moeite gelukt de zwaar beladen auto weer op den wal te brengen. Uitdam ingesneeuwd. Uitdam, een klein dorpje met ongeveer honderd inwoners, aan de kust van het IJsehneer, is op het oogenblik vrijwel onumbereikbaar. Alle verkeer is stilgelegd en slechts met de grootste moeite is hel Vrijdag een tweetal winkeleir uit naburige gemeenten gelukt met een slee levensmid delen naar Uitdam over te brengen. Over dezen tocht, waarvan de afstand van den afgelegden weg zes kilometer bedroeg, deden zij ruim twee uur. Autobusdiensten in den Achterhoek. Nader vernemen wij over de onderlinge verbin dingen in den Gelderschen Achterhoek, dat welis waar det autobusdienst van de Geldersche Tramweg Maatschappij tusschen Doetinchem en Hengelo stopgezet is, doch dat de diensten van de Havi-autobusonderneming van Hengelo naar Haaksbergen en van Hengelo naar Boekelo, welke op deze verbinding aansluiten, nog steeds onder- Pogingen om verbindingen te herstellen veelal mislukt houden worden, al doet zich op deze lijnen wel eenige vertraging voor. Isolement van Terschelling en Vlieland heden opgeheven? Hedenochtend om tien uur is de postboot van de reederij Doeksen, de „Noord-Nederland" van de haven van West-Terschelling uit vertrokken om een poging te doen Harlingen te bereiken. Ook de „Vlieland" welke thans in de haven van Nes ligt, poogt heden zich een weg door het ijs te banen naar Harlingen. De pogingen, wélke daartoe Vrijdag ondernomen werden hebben geen succes opgeleverd. Op Ameland heerscht op het oogenblik een nij pend tekort aan brandstof. Men beschikt nog over een geringen voorraad fabriekssteenkolen, doch deze zal wel spoedig uitgeput zijn. Sedert Maandag is het ook niet meer mogelijk ge weest het eiland per vliegtuig te bereiken, daar de sterke ijsvorming op de vleugels het vliegen te ris kant maakte. Matroos steekt een stoker. Verzoeningspogingen hadden geen succes. Vrijdagmiddag heeft zich aan boord van het stoomschip „Loppersum" toebehoorende aan de Mij. „Oostzaan", dat op het oogenblik aan de Javakade ligt, een steekpartij voorgedaan. Een 52-jarige Amsterdamsche matroos, die reeds vijf veroordeelingen voor mishandelingen en dergelijke gevallen achter den rug heeft, had ruzie gezocht met twee stokers. Hij dreigde de mannen, dat hij ze op zee wel zou vinden. Vrij dagochtend gingen de stokers naar den kapi tein wien zij de zaak voorlegden.De kapitein nam de rol van scheidsrechter op zich en liet ook den matroos roepen. Na zijn verzoeningspogingen ver lieten de drie mannen de kapiteinshut. Op dek gekomen kreeg de matroos weer last van een driftige bui en hij zette, terwijl hij zijn mes trok. een der beide stokers, B. F. M. uit Rotterdam, achterna. Hij stak M. in het onderbeen. De aan gevallene viel op het dek heer. Het slachtoffer moest naar het Binnengasthuis worden overge bracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. De dader is in het bureau Kattenburgergracht opgesloten Lichtpunten in het Zakenleven. De heer B. Verwey vertelt hoe men zich bij een .dental depot" aan den toestand aanpast Ge wordt begroet door een vriendelijke jongedame met een onberispelijke witte jas en glimlach en behoedzaam een keurig, in moderne tinten ge schilderd wachtkamertje binnengeloodst. Na een wachtperiode, die variëert van vijf tot vijftig mi nuten (soms meer) verschijnt dezelfde jonge dame en ze glimlacht bijkans nog lieflijker dan daarnet. Ze nocdigt u uit haar te volgen en voor ge het weet zijt ge in een nieuw vertrek aan geland, dat in plaats van meubelen allerlei instrumenten bevat. Het geheel vertoont veel overeenkomst met een moderne editie van de folterkamer onder de gevangenpoort, waarin ge in Den Haag voor eenige luttele dubbeltjes kunt griezelen. Een eveneens in het wit gekleede man met een glimlach, die nog eenige millimeters breeder is dan die van zijn assistente, heet u welkom. Ge wordt met zachten dwang op het eenige ordentelijk uitziende meubel, een soort ongemakkelijke leeren leunstoel, neergeplant en ge hebt verder niets anders te doen dan uw mond wijd open te houden en.vooral niets te zeg gen. Uw angstige oogen dwalen door de kamer en ge ziet glazen schaaltjes, injectiespuitjes, wat ten, ampulletjes en duizenden instrumentjes die er uitzien als kleine vernikkelde hamertjes, boortjes en nijptangetjes. Nochtans bevindt ge u niet in een winkel van een edelsmid en ook niet in de operatiezaal van het nieuwe, groote ziekenhuis te Purmerend, neen, het is slechts de werkkamer van een uwer beste vrienden als ge hem opgelucht tot afscheid de hand schudt.... van uw tandarts. Niet over hem en zijn werk wil ik u echter ditmaal spreken. Als beoefenaar van een der vrije beroepen zou ik hem ook niet als een lichtpunt in het zakenleven aan u voor mogen houden. De vele instrumenten echter die u op 't eerste gezicht zoo hebben afgeschrikt, laat ons eerlijk bekennen, het valt meestal erg mee, overigens heb ik op het oogenblik geen last van mijn gebit, vandaar deze flinkheid over de herkomst dier instrumenten en alle andere in grediënten, die men zoo in uw holle kiezen pleegt te stoppen, daar wilde ik graag wat van ver tellen. Weet u waar ze vandaan komen? Van 'n „dental-depót". Dat is de Engelsche r.aam vcor een firma, die alles levert wat tandartsen noodig hebben. Een van die grootste dental-depóts is in Haarlem gevestigd. Het is dat van Keur en Sneltjes en een der directeuren, de heer B. Ver wey was gaarne bereid eens iets te vertellen over de moeilijkheden, die dit bedrijf door de mobilisatie heeft ondervonden en natuurlijk ook lichtpunt! hoe men die bezwaren heeft trachten te overwinnen. Tot en met November was de omzet van de laatste maanden zoowat verdubbeld. Zooals te verwachten was is daar nu 'n reactie op gevolgd. Maar laat de heer Verwey. geboren optimist, er onmiddellijk op volgen, ongetwijfeld komt daar spoedig weer een eind aan en de toekomst zie ik dan ook heelemaal niet somber in. Wij leveren alles wat de tandartsen noodig hebben er. het grootste gedeelte daarvan werdt ge- importerd. Het overige, ongeveer 1/3 deel, wordt door onszelf gefabriceerd. Wij exporteeren ook en wel voornamelijk naar Engelsch sprekende landen. Daarbij doet zich op het oogenblik de moeilijkheid voor, dat men geen artikelen naar het Britsche Rijk mag expor teeren, waarvan meer dan 25 pCt. van den kost prijs Duitschland ten goede komt. Ons belang rijkste export artikel: ampullen voor injecties, samengesteld uit alkalivrij glas, is echter voor 35 pCt, Duitsch. Nu probeeren we deze moeilijk heid te omzeilen door Zwitserland in te schake len waardoor bijvoorbeeld het Zwitsersche ar beidsloon van den Duitschen kostprijs mag wor den afgetrokken. Het is echter dikwijls bijzon der lastig de Engelsche autoriteiten te bewegen invoervergunningen af te geven. Daarbij komt, dat men dan nog een Nederlandsche uitvoerver gunning noodig heeft zoodat de administratieve rompslomp niet een van de minste kwalen is, waaronder het huidige zakenleven gebukt gaat. Onze verschillende artikelen betrekken wij in hoofdzaak uit Duitschland, Amerika en Enge land. Onze verkoopsprijzen zijn practisch nog niet gestegen met uitzondering van kwik, dat veel duurder geworden is. Uit Duitschland krijgt men alles nog zeer gemakkelijk. Engeland levert stroever terwijl op de Ame- rikaansche producten dikwijls zeer hooge vracht en risicotoeslagen moeten worden betaald. Van de onverwachte moeilijkheden, die zich voor doen, één voorbeeld. Begin September kochten wij van een Engelsche firma een aanzienlijke hoeveelheid kwik. Dat kwik kwam van een Ita- liaansche mijn en werd vandaar per Engelsch schip naar Engeland gebracht. Daar vond de verscheping op een Hollandsche boot plaats en u had het zeker eenige weken daarna zult u denken. Nee, zoo gemakkelijk gaat het niet. Wij hebben het kwik nog niet. Als men informeert en vraagt „waarom" is er maar één antwoord: de „Downs". Gelukkig hebben we voorloopig nog voldoende voorraad. Ik heb u reeds verteld, dat de meeste Duitsche producten zeer gemakkelijk worden geleverd. Een uitzondering daarop vormt #het tandrubber. Ook in den vorigen oorlog is er gebrek geweest aan tandrubber en ofschoon op het oogenblik van een gebrek nog geen sprake is zijn wij er toch op ingesteld in geval van nood zelf de fabricatie ter hand te nemen. Bent u verder nog bang voor schaarschte van bepaalde artikelen? Bevreesd ben ik heelemaal niet (wie praat nou ook van angst tegen een vroegeren H.F.C.-back, verwijt de interviewer zichzelf) en mocht er schaarschte aan bepaalde artikelen komen dan zxdlen we ons met verdubbelden ijver op den ver koop van andere artikelen toeleggen". Dit is thans tevens een raad, aie menige za kenman ter harte kan nemen -»«-•* en doortastendheid waren steeds twee eigenschap pen, die het voetbalspel van Ben Verwey sierden. De directeur van Keur en Sneltjes heeft die eigenschappen ook in het zakenleven niet ver geten. In het begin van den vorigen oorlog was het bedrijf gevestigd op een bovenhuisje ln de Pie terstraat. De eerste jaren zijn moeilijk, zeer moeilijk geweest. En niet alleen de eerste twee, zelfs de eerst acht a negen jaar floreerde het bedrijf niet. Geleidelijk trad echter een verbete ring in en „nou mag ik niet klagen", zegt de heer Verwey bescheiden. Elke maand geeft de firma een aardig nieuws en advertentieblad uit, waar door de band met de afnemers steeds steviger wordt. „Nou mag ik niet klagen", zei de heer Verwey. Waarom niet? Omdat hij zich niet door de omstandigheden liet ter neer slaan maar volhield en steeds nieuwe wegen zocht, ook al wist hij niet wat de toekomst nog voor verrassingen zou brengen. Dat is overigens niets ongewoons. Duizenden za kenlieden handelen zooals hij, ondanks het feit, dat de toekomst onzeker en de omstandigheden niet gunstig zijn. Zij handelen verstandig, want zij zullen slagen. B. K, -j „Europa scheldt wel op me, maar wat zal er gebeuren als ik weg ben 1"

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5