Balkanconferentie begonnen Journaal aan de lüeek Beparel Uw tcvndm Na de Wasch WEK UW LEVER-GAL OP Men helpe de vogels. ZATERDAG 3 FEBRUARI 1940 HAARCEM'S DAGBEAT5 i«» Geruchten over Roemenië officieel tegengesproken brachten sensatie Havas meldt uit Belgrado: De Balkan-con ferentie heeft Vrijdag de groote lijnen opge steld van de werkzaamheden, die drie dagen zul len duren. Metaxas, de Grieksche minister van buiten- landsche zaken, heeft tegenover de journalis ten verklaard: „Het is voor het eerst, dat in een Balkanconferentie reeds bij het eerste contact zulk een eenstemmigheid tusschen alle deel nemers aan den dag treedt". In de bijeenkomst van gisteren heeft Sarad- jogloe, de Turksche minister van buitenland- sche zaken, o.a. verslag uitgebracht over het onderhoud dat hij gehad heeft met zijn Bul- gaarschen collega Kiosseivanoff. Deze had uit drukkelijk de verzekeringen herhaald, die hij onlangs gegeven had ten aanzien van de ge dragslijn, die zijn land ten aanzien van zijn buren denkt te volgen. Bulgarije, aldus Kiosseivanoff, zou ln geen geval gebruik maken van eventueele moeilijk heden van dit of dat land. Ten aanzien van Hongarije werd besloten te zoeken naar een geschikte oplossing om ieder vraagstuk, dat op een voer het lot van Europa bijzonder tragisch oogenblik de belangen der BalkanDonau-landen zou kunnen aantasten, te neutraliseeren. Een ding staat thans volgens Havas wel vast: de vier ministers der Balkanlanden zijn het volkomen eens over de wenschelijkheid van het ondernemen van ernstige pogingen en het zieken naar meer geschikte formules, welke het mogelijk maken zoo spoedig mogelijk te komen tot een toenadering tusschen de Balkan- en Donaustaten, alleen onder voorwaarde, dat deze toenadering niet bepaalde offers oplegt, die de Balkanentente zelf zouden kunnen verzwak ken. Ten aanzien van de kwestie of Italië, dat een Balkan-mogendheid is geworden, in de toekomst al of niet een actieve politiek in dit deel van Europa zal gaan voeren, beperkte men zich gis,- steravond in de kringen der conferentie ertoe op te merken dat alle politieke steun van buiten door de leden van de Balkan-Entente gunstig zal worden ontvangen, als deze in de lijn blijkt te zijn van de regionale belangen van den Bal kansector. Men verzuimt in dit verband niet erop te wijeen dat reeds thans volledige overeen stemming van inzicht tusschen de te Belgrado vergaderde ministers bestaat over het feit, dat de Balkan-Entente niet moet worden tot een Balkan-blok, dat vroeg of laat onder controle komt te staan van deze of gene groote mogend heid, die van de eenheid der Balkanvolken ge bruik zou willen maken om haar eigen doel einden te verwezenlijken. Reuter meldt dat buiten de formeele zittingen van de Balkanconferentie in par ticuliere besprekingen de kwestie overwogen wordt van de houding, die de Balkanstaten zouden moeten aannemen jegens de oorlog voerenden. Men gelooft dat al kan de conferentie ein digen met de publicatie van een zuiver for meele verklaring, waarin de nadruk zal worden gelegd op de uetraliteit, deze besprekingen toch aanzienlijke resultaten kunnen hebben. Hard nekkig doet het gerucht de ronde in diploma tieke kringen alhier, dat Saradjogloe er bij de Roemenen op aandringt om plaatselijke auto- nomie te verleenen aan de minderheden in de Dobroedsja en in Transylvanië. Maar Roemenië, zoo zegt men. eischt in ruil waarborgen, welke de Balkan-Entente als geheel ongeneigd zou kunnen zijn te verleenen. Al gemeen geeft men tce dat het eerste doel der gedelegeerden zal zijn een hervatting te ver zekeren van den regionalen handel in den ge- heelen Balkan, ten minste gelijkstaande met den omvang gedurende vredestijd. De landen echter, die het dichtst bij Duitschland gelegen zijn, willen liever geen actie ondernemen onder auspiciën van het pact, welke Duitschland reden tot klachten zou kunnen geven. Klaarblijkelijk is het de wensch van Joego-Slavië en Roemenië om den toestand op de Balkan zoo vlottend mogelijk te houden, opdat de conferentie ge volgd zal kunnen worden door een reeks van tweezijdige handelsbesprekingen. Van gezag hebbende zijde verneemt Reuter, dat de eerste dezer besprekingen gevoerd zullen worden tus schen Bulgarije en Joego-Slavië. Bulgaarsche economische deskundigen zijn aangekomen om te confereeren met Joego-Slavische deskundi gen. Volgens United Press zou de Roemeensche mi nister van buitenlandsche zaken, Gafencoe in particuliere gesprekken te verstaan hebben ge geven, dat, ten zij de Balkan-entente de noodige stappen doet om de Roemeensche grenzen met Hongarije en Bulgarije te verzekeren, Roemenië de vereischte garanties van Duitschland zal aan vaarden in ruil voor volledige economische sa menwerking met het Derde Rijk. Ook zou Gafencoe hebben gezegd, dat Roeme nië in dat geval een of ander accoord met Mos- cou zou kunnen aangaan door bemiddeling van Berlijn. Dit accoord zou wellicht het karakter aan nemen van een non-agressiepact, waarbij Rus land zijn aanspraken op Bessarabië althans tij delijk zou opgeven. Volgens dezen correspondent van het Amerikaansche nieuwsagentschap heb ben de uitlatingen van Grafencoe een verbijste rende uitwerking gehad in conferentiekringen in Belgrado. Het zinspelen op het geschetste al ternatief heeft klaarblijkelijk tot doel kracht bij te zetten aan den Roemeenschen eisch, dat de Balkanentente, Roemenië garanties zal geven tegen bet revisionisme van Hongarije en Bulga rije. De kans echter, dat deze garanties werke lijkheid zouden kunnen worden, is zeer gering, nu in de Balkan-entente Turkije en Griekenland in de richting van de geallieerden afdrijven en Joego Slavië wellicht alleen zal komen te staan als verdediger van de neu traliteit der Balkan- landen. Een openlijke samenwerking van Roemenië met Duitschland en een accoord tusschen Mos kou en Boekarest betreffende Bessarabië zou te Belgrado worden uitgelegd als een poging van Duitschland de Sovjet-Russische expansie van den Balkan af te leiden naar Irak en de Perzi sche Golf. De Roemeensche legatie te Londen verklaart op gezag van direct uit Belgrado ontvangen instructies de berichten te kunnen tegen spreken als zou Roemenië dreigementen hebben geuit, die zouden kunnen leiden tot verstoring van de harmonie in de Balkan conferentie. Deze berichten zijn verspreid door hen, die de vriendschappelijke sfeer, welke duidelijk in de zitting van vandaag heeft beheerscht, wenschen te verstoren. met 'n schitterende glans Q door ze te poetsen met 1' V V RW lü In tuben van 60, 40 en 25 ct. en doozen van 20 ct. (Adv. Ingez. Med.) Een Italiaansche stem. De diplomatieke redacteur van het agenschap Stefani geeft een opsomming van de vriend- schaps- en andere banden der verschillende Bal kan- en Donaulanden op internationaal gebied. Hieraan knoopt hij de conclusie vast: „Kortom, men constateert in den Balkanbond situaties, die veeleer met elkander in overeenstemming kunnen worden gebracht in een algemeene vre despolitiek dan voor het geval van oorlog". Britsche foto's van de vijandelijke linies. Sommige op geringe hoogte genomen. Heden zal de publicatie vrijgegeven worden van foto's, die door de Britsche luchtstrijd krachten genomen zijn van de Siegfriedfinie en waaruit blijkt, hoe goed men op de hoogte is van den toestand achter de vijandelijke linies, aldus een A.N.P.-bericht uit Londen. Britsche toestellen hebben gevlogen langs de geheele lengte van de Siegfriedlinie, soms op een hoogte van slechts enkele honderden voet. De genomen foto's toonen niet alleen de versterkingen in hun geheel, maar ook de voornaamste bijzon derheden, zooals barakken, spoorwegen, arsenalen en fabrieken. Alle soorten mogelijke militaire doelen werden nagegaan en uit de lucht ge fotografeerd. Het geheel wordt voortdurend bij gehouden. Van week tot week weet het ministerie van luchtvaart welke wijzigingen worden aan gebracht in de Duitsche vloothavens en op de vliegvelden, welke schepen in aanbouw zijn, welke aanvullende versterkingen worden aange legd en hoe de toestand is van het verkeer op wegen en kanalen. De luchtvaartautoriteiten zeggen dat wanneer de tijd komt om het hoofd te bieden aan een belangrijk vijandelijk offensief deze inlichtingen van onmetelijke praktische waarde zullen zijn. Russische oorlogsbodems beschieten Estlandsch vliegtuig. Estlandsche regeering protesteert. Naar het Estlandsch Telegraaf-agentschap meldt is Vrijdag een Estlandsch militair vlieg tuig, dat een oefenvlucht maakte, nabij de haven van Reval (Tallinn) door in deze haven liggende Russische oorlogsschepen beschoten. De be schieting werd na een protest der Estlandsche militaire autoriteiten gestaakt. Het Estlandsche vliegtuig werd niet beschadigd. De door de Russische schepen afgevuurde granaten vielen in drie gevallen Ln de straten der stad en beschadigden daar verscheidene huizen. Volgens mededeelingen van den Estlandschen minister van buitenlandsche zaken heeft de Estlandsche gezant te Moskou opdracht gekre gen bij de Sovjet-regeering te protesteeren. Balkanpact automatisch verlengd. Op 1 Februari was geen enkele opzegging ontvangen. Volgens de bepalingen van het Balkanpact wordt dit steeds voor perioden van zeven jaren verlengd, tenzij een der leden een jaar tevoren kennis geeft van zijn voornemen zich terug te trekken. Aangezien op 1 Februari geen enkele opzeg ging was ontvangen, heeft de conferentie van Belgrado er Vrijdag haar goedkeuring aan ge hecht dat het pact van kracht blijft. heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. (Adv. Ingez. Med.) MEAZZA KAN NIET MEER SPELEN. Uit Rome: De bekende Italiaansche voetballer Guiseppe Meazza, aanvoerder van Milano, interna tionaal van vermaardheid, zal het spel niet meer kunnen beoefenen wegens stoornis in den bloeds omloop, waardoor hij een voet niet meer kan be wegen. en n zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dap moet uw lever een liter lever-pal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet, tiet bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES r.emen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander men3ch voelen. Onsehade- luk. plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjei t>U apothekers en drogisten, f. 0.75. (Adv. ingez. Med.) NIEUWS VAN HET SLAGVELD. Finsche officieren luisteren, terwijl zij in hun bivak even een welverdiende rust genieten, naar de berichten, welke per radio verspreid worden over de krijgsverrichtingen tegen de Russische troepen. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver- eeniging tot bescherming van Vogels schrijft ons: Door het langdurige en strenge winterweer verkeeren zeer veel in het wild levende vogels in ernstige nood. Sinds geruimen tijd zijn onze wateren toegevroren en onze velden met een. dikke sneeuwlaag bedekt. Het behoeft geen be toog, dat dientengevolge alle in het wild levende dieren zeer moeilijk en zeer onvoldoende in hun levensonderhoud kunnen voorzien. Reeds thans staat vast, dat de winter 1939 1940 voor vele soorten als een ramp moet worden beschouwd, en nog dagelijks neemt de omvang van die ramp toe. Het is thans de plicht van het Nederlandsche volk te trachten den nood onder de dieren, in het bijzonder onder de vogels, te lenigen, zooveel maar eenigszins mogelijk is. Het best kunnen onze zangvogels geholpen worden en nogmaals vestigen wij er de aandacht op dat zij, die zich met wintervoeding willen inlaten, kosteloos een brochure kunnen aanvragen ten kantore der vereeniging, Reguliersgracht 9 te Amsterdam. Maar ook tal van ander vogelsoorten hebben onze hulp dringend noodig. Eenden, koeten, rei gers, ganzen, zwanen, enz., zijn reeds in grooten getale omgekomen en velen meenen, dat we tegenover een dergelijke sterfte vrijwel machte loos staan. Inderdaad, lang niet alle ellende zal gekeerd kunnen worden, maar 't zou onjuist zijn de handen niet uit de mouw te steken. Velen zul len gelegenheid hebben bijten te hakken en bij de verblijfplaats van vogels voedsel te brengen. Voor het maken van bijten, ook in ondiep water, kieze men plaatsen, waar zich gaarne vogels ophouden en waar de verwijdering van het ijsdek geen gevaar voor den mensch oplevert. Visch- afval mogen thans niet verloren gaan. Dergelijke stoffen behooren. in kleine stukjes gehakt, ter beschikking van de vogels te worden gesteld. Ook afval van groente, gesneden aardappelschillen en gesneden vruchtenschillen en allerlei andere etensresten kunnen menig vogelleven redden. Niet alleeen voor particulieren is hier een taak weggelegd, doch ook voor allerlei plaatselijke en andere vereenigingen, terwijl gemeentebestu ren, militaire commandanten en wellicht ook de rijksinspecties voor de werkverruiming hun be middeling voor het verleenen van deze diensten kunnen geven. Men zij zich er wel van bewust, dat alleen dan hulp aan de vogels aan de bedoeling kan beantwoorden, indien zij algemeen wordt toegepast. Nu vele soorten voer moeilijk en dan in be perkte mate te krijgen zijn, willen wij ook nog de aandacht vestigen op het gebruik maken van oud brood, dat, In kleine stukjes gesneden, voor vele dieren eep uitkomst zal blijken te zijn. Dringend doen wij een beroep op het Neder landsche volk den vogels de behulpzame hand te bieden en de achtervolging, van welke vogel soort ook, te staken onder deze hoogst ongunstige omstandigheden. INBRAAK IN JUWELIERSZAAK TE ENSCHEDé. Gisternacht is ingebroken in de juwelierszaak van de firma A. P. Bouman aan de Hengelosëhe- straat te Enschedé. De inbrekers, die zich aan de achterzijde van het pand toegang verschaften, maakten een groot aantal juweelen, gouden en zil veren voorwerpen buit. EEN TERUGBLIK ZONDAG 28 JANUARI. Nederland speelt Zwitserlandje. En hoe! Er wordt zelfs geski'd, niet alleen op vele punten ln de duinen maar ook in zulke binnenlandsche oorden als Leersum, waar de eerste ski-wed- strijden plaats vinden. Ik ga er niet heen om te kijken en bedwing ook mijn lust om deze sport te leeren beoefenen. Maar wel geniet ik van de merkwaardige wintersche schoonheid van ons duinlandschap omtrent Kraantjelek en den Haarlemschen Watertoren. En beklim toppen wat klinkt dat Zwitsersch, maar 't blijven I toch maar goedige topjes waar de sneeuwpracht het oog yerrukt en de kleurige „accenten" in dat grilllg-golvende witte dek in zoo frissche Hol- landsche contrasten spreken, dat de leek zich de verrukkingen des schilders eenigermate kan indenken. Mocht hij wanen ze te evenaren, dan zal het vervolg hem genezen. Want zijn in drukken vervluchtigen. Er wordt ook al aan ski-jöring gedaan en I het aantal slee-typen, waarvan ik de automobiel- variëteit nu uitzonder, neemt hand over hand toe. Fabrikanten van sleeën moeten geweldige zaken maken in dezen ongekenden winter. Zelfs de bobsleigh snelt onzen ouden Blinkert af, die sinds Witte van Haemstede zooiets verbazing wekkends niet beleefd kan hebben. En er zijn andere verrassende modellen, met min of meer listig-bedachte stuurinrichtingen. Onze wintersport-uitingen groeien met den dag en onze verkeers-ongemakken ook, want we zijn eigenlijk slecht ingericht op dit ongewone geval en heel Nederland klaagt over onvol doend sneeuwruimen door de overheid. De ge dachte, het zelf voor eigen woning te doen, wil er nog maar bij heel weinigen in, ofschoon wij niet kunnen ontkennen dat de totale resultaten ge weldig zouden zijn. Misschien deden onze voor vaderen, minder vertroeteld door overheids zorg, zooiets heel wat vlotter. En voor het te laat was. Ik voel de juistheid van het betoog van den man di§ aanvoert, dat de gemeen schappelijke sneeuwruimerij een goede voorbe reiding voor het samenwerken bij de luchtbe scherming zou zijn. Goed beschouwd is sneeuw ruimen "trouwens ook een vorm van luchtbe scherming. En zandstrooien niet minder. Op den Schotersingel strooien ze benzine en branden hiermee de ijshobbels af. Het water loopt in de scheuren en kuiltjes en die vriezen weer prompt dicht. Nu er toch zoo weinig auto-ver- keer is en de benzine-rantsoeneering nog steeds op zich laat wachten kan ik het niet erg vinden. Wij kunnen nog wat voor de sport over hebben. MAANDAG 29 JANUARI. Winston Churchill heeft weer eens een knette rend betoog gehouden en gezegd, dat Hitiers leste kans voorbij is. Hij heeft het nu niet meer over de neutralen gehad, maar schijnt er zich sterk op toe te leggen, Hitier te sarren. En in Zuid-Afrika verwerpt het parlement met 8159 stemmen het voorstel van generaal Hertzog, om vredesonderhandelingen te begin nen. Het ziet er niet best in de wereld uit, maar onze winter met zijn enkele voor- en zijn vele nadeelen bezorgt ons een machtige afleiding in eigen land. Men kijkt minder over de grens dan tevoren. En wie fietst heeft al zijn aandacht al noodig om zijn eigen persoon in balans te hou den, zooals ik bij herhaling ondervind, daarbij niet zonder trots waarnemend dat het aantal fietsers van middelbaren leeftijd maar heel schaarsch is. Ondanks de slagersjongensachtige manoeuvres, die erbij ontwikkeld moeten wor den, bevalt fietsen toch beter dan het verrader lijke autorijden, waarbij onverwachte glijpar tijen niet te vermijden zijn. Maar er zijn eind jes waarbij je je maar naast je fiets gaat voortbewegen. In den laten avond kost het mij drie kwartier om per trein van Amsterdam naar Haarlem te komen, dit met inbegrip van een half uur stil staan in het C. S. Ik ben niet ontevreden, want de vorige maal duurde het drie kwartier na den spoorboekjes-tijd eer we startten. Andere passa giers maakten dergelijke vergelijkingen, zoodat meneer Goudriaan eigenlijk heel tevreden met zijn klanten hoort te zijn. Ze zijn zoo kwaad niet al maken ze goedige grapjes over professorale verstrooidheid, waardoor hun trein zeker verge ten is. DINSDAG 30 JANUARI. Daladier heeft een rede gehouden en de Fran- sche burgerij met kracht aangespoord, zich te blijven inschakelen in het totale oorlogsappa raat. Vijfhonderd Russische vliegtuigen hebben het bommen doen regenen op Finland en-ik- weet niet-hoeveel Duitsche vliegtuigen, maar wel veel minder, hebben de Engelsche scheepvaart bestookt. Intusschen winden wij begenadigde Nederlanders ons op over den Elfstedentocht, die vandaag waarlijk plaats grijpt maar niet hee- lemaal goed verloopt. Van de meer dan driedui zend deelnemers bereiken maar een goede hon derdvijftig op schaatsen het eindpunt in Leeu warden. Nog eens dertien- of veertienhonderd moeten het opgeven in een plaatsje met den merkwaardigen naam Vrouwenbuurtstermolen, omdat later op den dag het doorrijden onmoge lijk wordt. Maar die krijgen van den vriende lijken Hepkema allemaal toch nog het bewijsje. dat zij den tocht volbracht hebben. De overige vijftien- of zestienhonderd zijn uitvallers en dit laatste getal bewijst afdoende dat al te veel mid delmatige en weinig-geoefende rijders gemeend hebben, dat zij zoo'n zwaren tocht ook wel vol brengen konden. Hun ondervinding zal kalmee rend werken op de deelneming aan den volgen den Elfstedentochtwanneer die dan ook plaats moge hebben. Want wij hebben de kans dat er een half dozijn regenwinters volgt zonder één dag schaatsenrijden. Nietwaar? Stel u dat nu eens voor, op dit oogenblik! Wat dien vijf winnaars van den Elfsteden tocht betrefthet maakt een erg sportleven indruk, maar een beetje raar is het toch wel. Vooral omdat ze niet eens naast elkaar de eind streep gepasseerd zijn. In 1933 waren er twee winnaars, nu zijn er vijf. Misschien is het samenrijden aanleiding om voor de volgende maal een ploegenwedstrijd in te stellen nevens den persoonlijken strijd, en die .ploegen van drie of vier of meer rijders dan vóór de anderen te starten. Het denkbeeld zij mijn vriend Hepkema in overweging gegeven, 't Zou jammer wezen als hij de volgende maal een dozijn gemeenschappelijke winnaars kreeg. Diepzinnige beoordeelaars van de zaak zullen haar wellicht willen zien als een nieuw bewijs, dat de individualiteit in deze wereld steeds meer in het gedrang raakt en de massamensch over eenkomstig veld, ja zelfs ijs wint. Zij zullen er professor Ortega y Gasset, professor Huizinga en andere massa-kenners bij halen. Dit dan om aan te toonen, dat wij binnenkort allemaal alleen nog maar gelukkig zullen zijn, als wij iets met ,een aantal bereiken. Hoe grooter aantal hoe liever. Geen redenaars meer, maar alleen spreekkoren. Geen solisten meer. maar alleen koren en orkesten. En ook geen hoofdredacteuren meer, maar alleen ingezonden stukken met massa's onderteekeningen. Ik weiger evenwel het te gelooven. WOENSDAG 31 JANUARI. De redenaars zijn er trouwens nog. Gisteravond is Hitier weer eens aan de beurt geweest en hij heeft fel uitgepakt. Er was zoowel letterlijk als figuurlijk geen woord Fransch bij en als woorden de Maginot Linie en vooral de British Common wealth of Nations konden vernietigen was er nu van beide geen spaan meer over. Hitier verzekert dat hij den oorlog zal winnen. Dezelfde overtui ging meen ik bij zijn tegenstanders te hebben op gemerkt. Intusschen zit de Haarlemsche gemeenteraad gemoedelijk en rustig te begrooten en begroot voorloopig in hoofdzaak de samenstelling van het college van B. en W. Ook ten Prinsenhove woont men een conflict bij. Maar wat is het zachtzinnig, keurig, ja menschlievend verge leken bij de polemische botsingen tusschen de heeren Churchill en Hitler, die den ether doen sidderen! Ik heb daar In die Haarlemsche Raads zaal, toen de uit B. en W. verdreven fracties ten slotte zeiden dat ze niet in oppositie zouden gaan, wel moeten veronderstellen dat dit woor den-geschil alleen nog maar uit oude gewoonte werd voortgezet. En dat men zoogezegd vlak bij de union sacrée stond. Maar ik ben geen partij politicus. Toch was niet te loochenen, dat zelfs de communist Peper, die overigens nimmer een kwaadaardig man is geweest, met bijzondere zachtaardigheid sprak. Al bleef hij dan in elk geval nog in de oppositie. De Bataafsche Petroleum Maatschappij heeft twintig mille gegeven aan het door 's heeren Peper'sgeestverwanten bestookte Finland en eerlijk gezegd vind ik het niet veel voor een lichaam als de B.P.M. Maar de Nederlandsche regeering zelve heeft immers voorgesteld, slechts een ton uit de staatskas aan het Finsche Roode Kruis te geven en dat is nog schraler. Zulk een voorbeeld kan anderen niet erg bezielen. Toch waren er, eer de regeering met haar voorstel kwam, al twee Nederlandsche particulieren ge weest die ieder een ton gaven en twee anderen, die elk een halve ton naar Helsinki stuurden. Dat was een goed begin. Voelt men wel genoeg dat die Finsche weerstand tegen een aanvallen de grootmacht voor alle kleine naties van het grootste belang is? Juist schrijft onze naar Finland reizende bij zondere medewerker ons uit Oslo. wat de Noren allemaal wel doen voor de Finnen. Nu, dat is verschrikkelijk veel meer dan wij. En de Ameri kanen, met hun voor de V.S. nog poovere inzame ling van 800.000 dollars, kunnen er ook een voor beeld aan nemen. Ik geef toe dat de Noren dich terbij zitten en zichzelf bedreigd voelen. Maar ik dacht toch, nietwaar, dat de sympathie je gens de Finnen zoo geweldig was en dat in elk geval een klein volk als het onze.Enfin. De held van den dag, in ons land tenminste, is Groen. Deze doodgewone soldaat, chauffeerende een militaire vrachtauto, heeft zich op eigen houtje bemoeid met een particuliere auto waarin twee burgers met een karabijn zaten. Dat nam-ie niet. Wat doen burgers met een karabijn? Zij zijn hem met een mes te .lijf gegaan, maar hij heeft hen zoodanig van antwoord gediend dat zij de vlucht hebben genomen. En dat deden zij met achterlating van militaire uitrusting-stuk ken. Dat gehannes met uniformen en zoo blijft even geheimzinnig als tevoren. Wat moet dat toch? Het zou prettig en nuttig zijn als daar eindelijk en ten laatste eens wat opheldering in kwam. 't Blijft heel vreemd DONDERDAG 1 FEBRUARI. En vriezen blijft het ook. De verkeers-chaos neemt in al zijn narigheden toe. Gisteren werden we onthaald op stuifsneeuw, die vele auto's en zelfs tramwagens blokkeerde en ze ergens in onze onherbergzame steppen stel u nou voor: in Ne derland zoo muurvast deed loopen dat zij uit gegraven moesten worden. Vandaag komen re gen en ij zei de wegen weer wat onbegaanbaarder maken, bij zeven graden Celsius vorst! Nu de Elfstedentocht gehouden is vindt ieder een, zonder uitzondering iedereen, dat de winter nou maar uit moest wezen. Het is nu achtenveer tig dagen geleden dat het begon te vriezen en be houdens viermaal eventjes dooi, telkens op Zon dagen (om de schaatsenrijders te tergen) is het zoo doorgegaan. „Verlos ons van den winter!" is de algemeene kreet. Maar zelfs de Enkhuizer Al manak blijkt er niet toe in staat. Hoe lang nog0 Vandaag is er belangstelling voor een rede van Chamberlain. Nummer vier in vier dagen. Hij zegt dat de neutralen natuurlijk vrij zijn om hun eigen houding te bepalen. Hij geeft vervaarlijke cijfers over de Engelsche bewapening en den groei van het leger. Hij gaat niet. in op het gehoon van Hitier aan zijn persoonlijk adres. Hij is zeer za kelijk en rustig in zijn uiteenzettingen. Als Hit- Ier dezen Engelschman inderdaad minacht, ge loof ik dat hij hem onderschat. Deze rede maakt meer indruk dan de betoogtrant van Churchill. De chef van den Belgischen generalen staf, ge neraal Vandenberge, is afgetreden om persoonlijke redenen en heeft gevraagd om „een commando", hetgeen wat wonderlijk klinkt, want de leiding van den genralen staf is toch ook een comman do en dat wel het hoogste. Maar bedoeld is na tuurlijk een commando te velde. De generaal wil een lageren post hebben. En dit zet mij aan het mijmeren. Ik bedenk dat sommige mensehen. in verschillende posities, verstandig zouden zijn als zij daar ook om vroegen. En dat verscheidenen hunner daarmee ongetwijfeld hun levensgeluk en wellicht dat van anderen zouden vergroo- ten. Maar tevens heb ik mij pogen in te denken hoe moeilijk zoo'n besluit moet zijn.niet al teen om wat de buren ervan zeggen En dus schijnt het wel begrijpelijk dat het zoo zelden voorkomt. Rang en stand tellen nu eenmaal zwaar in deze wereld. Generaal Vandenberge heeft het mis schien ook niet eens gedaan omdat hij een ander bekwamer vond of zijn eigen levensvreugde wou bevorderen. Wellicht had hij andere persoonlijke redenen. VRIJDAG 2 FEBRUARI. Het schijnt nog wat kouder te worden en vier treinen zijn ingesneeuwd. Aan opruimen door par ticulieren valt niet meer te denken, want de heele boel zit nu vastgevroren. Dooi moeten we hebben! Er is ijs overal en toch kan haast nergens in deze omgeving meer schaatsen gereden worden. Kachels en centrale verwarmingen zwelgen brandstof in alle huizen waar men dat betalen kan en toch wordt het in vele niet behagelijk warm. Hoe moet het zijn in de huizen waar men het niet betalen kan? Toch leeft men hier gelukkig vergeleken bij het Finsche volk in zijn groote land. Het heeft een nieuw luchtbombardement op Rovaniemi en een vervaarlijk nieuw Russisch offensief op de Ka- relische landengte te verduren gekregen. En ik lees met bezorgdheid wat onze bijzondere mede werker op reis naar Finland uit Stockholm schrijft over Finlands tekort aan geoefende troepen en aan jachtvliegtuigen. En over het gebrek aan ver lofdagen en zelfs aan slaap, waaronder de Fin sche soldaten lijden. Die dingen klinken onheil spellend. De boog kan niet steeds gespannen blij ven. Intusschen schijnt de nieuwe Russische aan- valsmethode, met sleden-vol-manschappen achter tanks, ook weer niet geslaagd te zijn. President Kallio heeft in een tot het parlement gerichte rede gezegd, dat Finland tot een eervol len vrede bereid blijft. Maar het valt te vreezen dat dit in Moskou geen indruk zal maken. Want daar zal elk soort vrede vermoedelijk als nóg on eervoller worden beschouwd dan het figuur dat men tot dusver met zijn overmacht geslagen heeft. En dat eigenlijk al evenmin meer te redden valt als het nog treuriger figuur, geslagen met dezen aanval op een klein volk. Ik wou maar dat Engeland, Frankrijk en Duitschland eens mededeelden dat zij tot een eervollen vrede bereid waren. Dan was Finlands redding ook meteen een feit. Hedenmorgen hadden zoowel het Fransche als het Duitsche legerbericht niets te melden. Aan het Engelsche expeditieleger zijn weer beperkte verloven toegestaan e. e.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9