„2)e ongeluksvo GRIEP! Frïco-mehA op -jtacdL, ee*i UKoah&vHj wot Awatiteit KINDER VERKOUDHEDEN MAANDAG 5 FEBRUARI 1940 HA ARE EM'S D A G B E A D HET TOONEEL. M.T.S.-CABARET. Wij blijven optimist. H ET twintigste Jaarfeest van het Corps van leerlingen der M.T.S. is Zaterdagavond in rest. Brinkmann gevierd. Het was een opgewekt en een geslaagd feest en toch zullen vele oud-leer lingen met eenigen weemoed gedacht hebben aan de feestviering vyf jaar geleden, toen het corps dus 15 jaar bestond De revue destijds in den Stadsschouwburg onder regie van Karei Esseling opgevoerd was een doorslaand succes en het bal- masqué, dat toen eveneens op het programma stond, zal door allen die het bijgewoond hebben niet licht worden vergeten. Dat was vijf jaar terug. Wie had in dien tijd het vermoeden dat over slechts luttele jaren West-Europa een stap terug zou doen in de ge schiedenis der beschaving, die men niet m jaren doch in eeuwen zal moeten uitdrukken? Tusschen het vijftiende en het twintigste jaar feest liggen geen vijf jaren van vooruitgang, van ïoop en moed en vertrouwen in de toekomst voor jonge menschen. Integendeel, de wereld is achter- uitgehold met zevenmijlslaarzen en bij iedereen, die jong is, die zijn leven nog voor zich heeft, zal de vraag oprijzen: „Waarom?" Daarover kan men boeken vol schrijven en menigeen heeft dat ge daan. Of men door het lezen er van bevredigd of wijzer wordt is' een andere vraag. Er zijn honder den, neen duizenden oorzaken aan te wijzen, maar het komt toch allemaal in de kern hierop neer: de geest van de menschen was niet goed. Het eenige redmiddel is dus dit: verander dien geest. Voor oudere menschen is dat misschien een onbegonnen werk. Voor de jongeren niet. Zij zullen straks de taak krijgen de werelddëbrayage van de achteruit in de vooruit te schakelen. Dat is een zware en een mooie taak. Zij kunnen die alleen volbrengen indien ze bezield zijn door den waren geest van kameraadschap, opofferings gezindheid en ook vanoptimisme. En die geest is in die vijf jaar bij de M.T.S. niet veranderd. Het ging er op het twintigste jaar feest nog even kameraadschappelijk toe als vijf jaar geleden. En ook nu hadden vele leden hun vrijen tijd opgeofferd om anderen en daardoor natuurlijk ook zichzelf, een vroolijken en een prettigen avond te bezorgen. Of er optimisme was? Zou het bij een cabaretprogramma, dat tot titel heeft: „Wij blijven optimist" kunnen ont breken? Neen, verandere wat wil, een M.T.S.'er behoudt zijn optimisme en zijn feestavonden zul len daar altijd" getuigenis van blijven afleggen. Dit is misschien geen verslag zooals ge het verwacht zoudt hebben. Het is echter dikwijls niet het belangrijkste „wat" er op een avond te zien is dan wel „waarom" het er te zien is. Dat „waarom" hebben we dus nu gehad. Nog even iets over „wat" er te zien was. De titel van het cabaret-programma weet u dus reeds. Het be stond grootendeels uit een aaneenschakeling van korte .sketches". Daar waren ook minder ge slaagde bij; het heeft geen zin dat te verbloe men. De auteur Rinus Niessen heeft meermalen zijn toevlucht genomen tot geestigheden, die ver sierd waren met den bekenden langen baard, maar dan ook met een die tot den grond reikte. Er waren ook natuurlijk geslaagde sketches. Eén daarvan was „De Schaking", waarin de poin te mede door het goede spel van den heer D. A. Kapte in behoorlijk tot zijn recht kwam. Ook mej. G. de Haan toonde, dat zij over veel aanleg voor het tooneel beschikt. Met het noemen van deze twee namen doen we den anderen niets tekort. Zij speelden allen zoo goed als ze konden en ze hadden er kennelijk zelf pleizier in. De regie be rustte in de vertrouwde handen van den heer F. Primo en zooals te verwachten was had alles dus een vlot verloop. H. Ledeboer was een conferen cier, dien men telkens gaarne zag verschijnen en wiens welgedane gestalte alleen al een optimis tische sfeer schiep. Mej. Nono Batenburg danste op verdienstelijke wijze een wals, ofschoon het kleine tooneeltje van de Kroonzaal mi niet be paald voor dansen geschikt is. De décors van G. Nolen vooral dat bij Sukkel en Pukkel waren zeer aardig. „The Musical Technical Serenaders" zorgden voor de intermezzi. Na afloop was er het gebruikelijke bal in alle zalen van Brinkmann, waarbij „Jack de Vries and his Internationals", „The Wanderers" en „The Midnight Entertainers" voor de dansmuziek zorgden. Het was dus een avond van aanstekelijk opti misme, waarbij bleek dat ,de woorden van het corpslied: Toon te leven, toon te strijden, Toon te werken voor elkaar, Onderling ontwikk'ling geven, Zie, dat is ons doel voorwaar, Eén van zin en één van streven. Voor elkander in de bres, Vriendschap zij het doel van het leven En van 't Corps der M.T.S., wel verstaan waren. Houdt dien geest vast, M. T. S.'ers! B. K. HET RESIDENTIE-TOONEEL. TOONTJE HEEFT EEN PAARD CETEEKEND. Dat Fritz Hirsch niet het monopolie voor uit verkochte zalen bij liefdadigheidsvoorstellingen behoeft te hebben, heeft de voorstelling van „Toontje heeft een paard geteekend!" welke Za terdagavond door het Residentie Tooneel ten bate van „Maatschappelijke Zorg voor Zieken" werd gegeven, overtuigend bewezen. De presidente van het „Werkend Comité", mevr. L. M. A. van Dijk—van Lieshout, had dan ook alle reden Ln het openingswoord haar voldoening uit te spre ken over de zeer groote opkomst van het publiek en het succes, dat het voorbereidend werk van het dames-comité ook dit keer had gehad. En wij kunnen met voldoening schrijven, dat do bijval van Het Residientie Tooneel zeker niet geringer is geweest dan van Fritz Hirsch. De lach was Zaterdagavond niet uit de zaal en het applaus aan het slot nam bijna een vorm van een ovatie aan. Noch Toontje, noch de teekening die hij ver vaardigd heeft kregen wij op het tooneel te zien, maar wij hebben er des te meer van gehoord. Het door Toontje geteekende paard was zelfs aan leiding, dat mevrouw Fleming in woede haar man verliet en onderdak zocht bij haar moeder. Ook bij zijn grootouders bracht Toontje nog heel wat opschudding, te weeg, zoo zelfs, dat bijna de verloving van twee jonge menschen er door werd verbroken. Maar het slot brengt een alge- meene verzoening. Toontjes „oma", die in het begin het ergste vreesde voor de toekomst van haar kleinzoon, eindigde zelfs met in Toontje een genie te zien, toen hij in een teekenwedstrijd voor kinderen van de Daily Telegraph den eer sten prijs behaalde. Het gegeven, hoe origineel ook van vinding en hoe grappig ook van uitwerking al nadert dit blijspel in het vierde tafereel dan ook de klucht is niet de voornaamste oorzaak van het succes van dit blijspel. Het is vooral de soms allergees tigste dialoog en de komische teekening van Toontje's familie. De opzet en de ruzie, welke tusschen den heer en mevrouw Fleming ontstaat om Toontje's teekening, welke de vader indecent en de moeder alleen maar realistisch vindt, zyn dadelijk bijzonder gelukkig. Clare Fleming's ver- i Adv Ingez. Med.) langen naar vrijheid breekt open en werkt aan stekelijk op allen, die jarenlang onder dwang vooral van Toontje's grootmoeder, Mrs. Parson hebben geleefd en dit werkt zuiverend op de fa milie, al dreigen er eerst ook ongelukken van te komen. Het is vooral de figuur van Mrs. Parson, die allen en alles om zich heen beheerscht, die aan dit blijspel kleur, geest en vroolijkheid geeft. En zij gaf dit ook aan de opvoering door de kort af prachtige creatie van Fie Carelsen. Welk een voortreffelijke kracht bezit tcch Het Residentie Tooneel in deze actrice. „Is er grooter con trast dankbaar dan tusschen de abjecte wreede vrouw in Roofvogels en de wat domme, min of meer romantische Mrs. Parson? Hoe volmaakt werden deze beide rollen door Fie Carelsen ge geven! Met een verrukkelijk esprit speelde zij de oma van Toontje, zonder ooit eenige na drukkelijkheid, altijd even fijn en raak haar geestigen tekst lanceerend. Om Fie Carelsen alleen zou men reeds dit amusante blijspel moe ten gaan zien. Maar ook de verdere bezetting is zeer goed. Mimi Boesnach speelt pittig en levendig Clare Fleming Toontje's moeder en Richard Flink zorgt voor het contrast als de droge, strenge dokter Fleming. Paul Steenbergen en Mieke FlinkVerstraeten zijn de twee jonge lieden, die door Toontje's teekening bijna geen paar worden en ze zijn beiden werkelijk jong. Jan C. de Vos had veel plezier van zijn „grootvader", die hij zeer komisch speelde. Piet Brcn gaf zijn gerouti neerde krachten aan den heer Alfred Parson en Maarten Kapteyn, dien wij al eens meer om zijn uitstekend Fransch mochten bewonderen, gaf relief aan den garqon in de bar te Dieppe. Joekie Broedelet doubleerde verdienstelijk in twee rollen. Als geheel dus een zeer goede door Betsy RanucciBecknxan geregisseerde opvoering van een alleramusantst stuk. Aan de vrouwe lijke hoofdpersonen werden vóór de pauze bloe men aangeboden. J. B. SOHUIL. Kon. Ned. Toonkunstenaars Vereeniging Afd. Haarlem Voor leden en introducés van de Afd. Haarlem der K. N. T. V. hield de muziekhistoricus Dr. Ber- net Kempers Zaterdagavond in een der zalen van Brinkmann een causerie over Giuseppe Verdi. Spr. begon met een verklaring te geven van zijn reeds in zijn jeugd ontstane liefde voor het oeuvre van den Italiaanschen dramatischen componist. Hij gaf een kort overzicht van Verdi's leven en ontwikkelingsgang en schetste hoe Verdi geboren als zoon van een herbergier in het dorpie Roncole, geleidelijk gegroeid was tot een der grootste figuren uit de muziekgeschiedenis. Niet steeds is V. als zoodanig erkend: men heeft hem jarenlang minachtend als een soort van draai orgelcomponist beschouwd. Dat deden vooral de Wagnerianen. Spr. vergeleek nu achtereenvolgens V. met zijn voorgangers Bellini, Donizetti en Ros sini, boven welke hij reeds in vroege werken uit muntte niet door melodiek, doch door dramati sche kracht. Spr. verdeelde V.'s opera's in die, welke behoorden tot het genre der Grand' Opera, met haar massa-bewegingen en veelal voorko mende politieke strekkingen; die welke men ro mantische opera's zou kunnen noemen, als b.v. de beroemde trits „Rigoletto", „II Trovatore" en „La Traviata" en in de later geschrevene, waarin de invloed van Wagner's orkestratie en principe's eenigszins merkbaar is, zonder dat hier echter van navolging gesproken kan worden. Zoo pas seerden o.m. „Aïda", „Otello" en V.'s laatste opera „Falstaff" de revue. „Falstaff", een komische opera van ongeëvenaarde oorspronkelijkheid en geestigheid, waarmee V. op 80-jarigen leeftijd de wereld veraste. Ook het beroemde en heerlijke .Requiem", het Strijkkwartet en de op 85-jari- gen leeftijd geschreven „Quattro Pezzi Sacri" werden besproken. Spr. lichtte zijn interessante opmerkingen en vergelijkingen toe door het ten gehoore brengen van een aantal gramofoonopnamen, bij een van welke we konden constateeren dat het gehuil en gesnik van een tenor als Benj amino Gigli eer schadelijk dan noodig is voor het door den com ponist beoogde effect van zijn werk. De voorzitter van de Afd. Haarlem der K. N. T. V. dankte den spr. voor zijn hoogst belang wekkende en levendige voordracht. Haarlemsche Orkest Vereeniging ZONDAGNAMIDDAGCONCERT. Mozart-programma tot aan de pauze: „Eine kleine Nachtmusik" en het z.g. „Krönungs- Konzert", twee werken dus, welker tijd van ont staan weinig verschilt (K.V. 525 en 537). De Sere nade is overbekend; het Concerto is dit eigenlijk ook, maar zoolang ik me herinneren kan, niet op een programma der H.O.V. voorgekomen. Naar mijn meening is het niet een der belangrijkste van Mozart's talrijke klavierconcerten. Het over vloedige passagewerk in de snelle deelen laat daar nauwelijks eenige ruimte voor contrasteerende episodes over; het Larghetto heeft groote melo dische schoonheid, maar weinig onwlkkeling of tegenstellingen. Heerschte nu Mozart's geest onafgebroken ge durende de eerste helft van deze Zondagnamid daguitvoering? Het had zoo kunnen zijn, indien niet de cadens 'die de pianist Peter de Kleer in het eerste Allegro speelde zoowel klaviertechnisch als harmonisch ver van Mozart's schrijfwijze af gedwaald was. Overigens hield de solist zich pieus aan den tekst en zijn vertolking was in pianistisch opzicht bewonderenswaardig. De uiterst snelle tempi, waarin hij het Allegro en het Rondo nam, waren geen bezwaar voor een volkomen correcte, gladde en duidelijke uitvoering. En in het Lar ghetto openbaarde zijn eenvoudige en rustige voordracht ook gevoel voor de teedere poëzie van dit stuk. We konden dus zeer voldaan zijn over deze, door Marinus Adam en het orkest goed begeleide pia nistische prestatie, en het auditorium toonde dit dan ook ondubbelzinnig. Maar nu was het eigen lijk jammer, dat De Kleer daarop reageerde door het spelen van een wel heel ontoepasselijke toe gift, die de Mozartsfeer ineens verscheurde; een modern, voor den eminenten virtuoos Horowitz geschreven en op diens techniek ingesteld Spaansch pianostuk van Longas. Het eenige pro fijt. dat deze voordracht opleverde, was de groei van het respect voor De Kleer's pianistische capa citeiten. Zijn paedagogische waren al bij velen bekend door het werkje „Paedagogische Vraag stukken", dat hij in collaboratie met zijn leer meester Piet Vincent eenige jaren geleden schreef en dat zich een vaste plaats in de litteratuur ter voorbereiding voor muziekexamens heeft ver overd. Na de pauze ging een herhaling van Saint- Saëns' Orgelsymphonie. Degenen, die dit werk ook op het jongste ledenconcert hoorden, hadden nu gelegenheid om zich meer in de bijzonderhe den der structuur van dit geniale werk te ver diepen. Wellicht hebben zij dan kunnen waar nemen, dat St. Saëns nagenoeg de geheele sym- phonie uit een paar motieven heeft opgebouwd. Telkens en telkens weer duiken deze op, nu eens tot een heel thema uitgesponnen, dan weer frag mentarisch, vergroot of verkleind, totdat de Fi nale ze, na een aan het Adagio ontleende brui sende inleiding, samenvat; een fugato over het hoofdthema van het eerste Allegro gaat geleide lijk in vrijere vormen over totdat een majes tueus slot, waarin ook het orgel zijn machtige stem doet hooren, het geheel schitterend en over weldigend bekroont. De gewaardeerde medewer king van den organist George Robert maakte deze auditie wederom mogelijk, en Marinus Adam oogstte er weer een groot succes mede. K. DE JONG NED. HERV. DIACONIE Naar wij vernemen zijn de heer A. Sparreboom en diens echtgenoote benoemd tot directeur en direc trice van de inrichtingen der Ned. Herv. Diaconie te Haarlem. Zij volgen in deze functie de heer en me vrouw Boon op, die benoemd zijn tot directeur en directrice van de stichting „Avondvrede" te Amstel- R.K. WERKLIEDENVERBOND Jaarvergadering te Haarlem Het R.K. Werkliedenverbond in Nederland zal zijn jaarvergadering op Maandag 6 Mei te Haarlem houden. PERSONALIA Tot onderwijzer aan de Juliana van Stolbergschool te Haarlem is benoemd de heer Tj. Simons, thans werkzaam aan de Eben Haëzerschool te Amsterdam. Tot onderwijzer aan de Chr. School in de Bre- derodestraat te Zandvoort is benoemd Mej. B. L. Fa- bius te Heemstede. Onze stadgenoot, de heer H. C. Dijkerman, is benoemd tot hoofd van de Herv. school te Renkum. SNIP EN SNAP KOMEN NAAR HAARLEM De A. V. R. O. organiseert Donderdagavond 15 Fe bruari in de Gem. Concertzaal een propaganda- avond waaraan ook door de dames Snip en Snap wordt medegewerkt. Verder zullen optreden De Har niony Kings, Jean du Bela, Murilloff ballet, het re vuegezelschap met Gerard Walden, Hilde Alexande en Pim de la Fuente. De vermakelijkheidsbelasting te Haarlem. Een uitbreiding der vrijstellingen. In zijn vergadering van 24 Mei 1939 nam de Haarlemsche Raad zonder hoofdelijke stemming aan een door den heer Mr. Dr. F. A. Bijvoet ingediende motie, waarbij B. en W. werden verzocht te overwe gen om de vrijstelling, vervat in art. 6 der veror dening op de heffing van een belasting op verma kelijkheden, uit te breiden. Deze motie beoogde een tegemoetkoming in de heffing van vermakelijkhe- denbelasting eenerzijds ten opzichte van onderne mers van tooneel-, muziek-, zang- of dergelijke uit voeringen, welke een godsdienstige strekking heb ben, anderzijds ten aanzien van jeugdorganisaties voor door haar gegeven feestelijke bijeenkomsten van opvoedkundigen aard. Ten einde aan de in de motie vervatte uitnoodiging te voldoen, stellen B. er. W. thans aan den Raad voor aan de vrijstellingen, genoemd in art. 6 der desbetreffende verordening, een uitbreiding te geven. Toegevoegd zullen dan worden: „6e Tooneel, muziek-, zang- of dergelijke uitvoe ringen, welke uitsluitend een godsdienstige strekking hebben, mits door in deze gemeente gevestigde ver- eenigïngen en niet gewinshalve gegeven, en niet door of met medewerking van beroepsartisten uit gevoerd. 7e. Feestelijke bijeenkomsten, welke uitsluitend een opvoedkundige strekking hebben en door in deze gemeente gevestigde school- of andere jeugdvereeni- gingen niet gewinshalve worden gegeven, welker le den zich door middel van die bijeenkomsten ten doel stellen, de hun als gevolg van het lidmaatschap aangeleerde vaardigheden aan hun ouders of aan genoodigden te toonen, mits het vermaak niet voort duurt tot na des avonds 12 uur en de toegangsprijs niet meer bedraagt dan f 0.20 per bezoeker." Het is de bedoeling dat deze wijziging 1 Juni 1940 in werking treedt. De financieele gevolgen van de toevoeging dei- beide voorgestelde vrijstellingen zullen naar schat ting jaarlijks in totaal een bedrag van f 2000 a f 2500 aan verminderde belastingopbrengst beloopen. De commissie van bijstand in het beheer der ge- meentefinanciën heeft zich met de strekking van het voorstel vereenigd. Midzomer in de concertzaal. Soirée dansante van de H. H. V. Op den winterschen Zaterdagavond was het een prettige gewaarwording in de Gem. Concert zaal van Haariem een midzomersche planten- pracht en behagelijke temperatuur te vinden. De vereeniging van oudleerlingen der Hoogere Handelsschool (H.B.S. a) in onze stad organi seerde er een soirée-dansante, welke bij velen in goede herinnering zal blijven. Geen wonder dan ook dat de vice-voorzitter, de heer P. C. André de la Porte voor de microfoon een huldi gend woord sprak tot den heer M. D. Scheer, voorzitter van de feestcommissie en den heer B. de Bont. De zaal was, hoewel de organisatoren zelf hadden gedacht een meer weelderig decorum aan te brengen, alleraardigst versierd. Et waren vele fraaie avondtoiletten te bewon deren. en de dansvloer was bijna zonder onder breking overvol. Roy King en zijn orkest brach ten voortreffelijke dansmuziek ten gehoore, en werden na één uur nog overtroffen door het alom bekende dansorkest „The Remblers" onder leiding van Theo Uden Masman. Bij de band van Roy King zong Yvonne Thiry op aantrekkelijke wijze de verschillende refreintjes. Het was een evenement toen in optocht de champagnetoar geopend werd! Dit allerge zelligste bartje trok in den loop van den avond nog vele bezoekers en charmante bezoeksters. Men amuseerde zich op dezen avond op zeer aangename wijze. Een zomersche belevenis in het hartje van den winter. REÜNISTEN HANDELSAVONDSCHOOL. „Men heeft ons eenigen tijd gemist op de amu sementsvlakte" zoo zeide de voorzitter van de Vereeniging van Reünisten van de Handelsavond school te Haarlem, de heer Lowie. Zaterdagavond in het korte woord, waarmede hij de soirée dan sante van die vereeniging in de gezellige zaal van Cabaret „La Gaité" opende. In aansluiting aan die woorden kunnen wij dadelijk constateeren, dat de „rentrée" schitterend is geweest: het was een zeer geslaagde, gezellige feestavond geworden, die zeker nog drukker bezocht zou zijn geweest, wan neer niet velen van de leden als slachtoffers van de koude door ziekte aan hun huis gebonden wa ren geweest. Toch was het aantal feestgangers zeer bevredi gend en de stemming was uitstekend, vooral ook door het feit, dat op deze „soirée dansante" niet uitsluitend gedanst werd (de zeer goede dans muziek werd verzorgd door de band van Red Debroy) maar het bestuur ook zorg gedragen had voor de noodige afwisseling. Als conférencier trad de heer Hengeveld uit Rotterdam op als plaatsvervanger van den con férencier die zijn medewerking had toegezegd maar ook al door ongesteldheid was verhinderd m hij kweet zich op opgewekte wijze van zijn aak. Mej. Hensen zong liedjes en de amateur- Nadat naam, leeftijd, geboorteplaats en -datum zorgvuldig genoteerd waren, wenkte de agent een juist voorbij raden de vrachtauto en even later zat Dinges, nu zonder rolschaatsen, veilig opgesloten. De agent ging naast den chauffeur zitten en daar verdween de pechvogel. De rust op de markt keerde terug. Na een tijdje kreeg Dinges het erg be nauwd. Hij morrelde aan de gesloten deuren en slaagde er in deze te openen. Hè, heerlijk was dat. Dinges keek eens door het ruitje in de cabine. Neen, de chauffeur en de agent merkten niets Die zaten rustig te praten, overtuigd als zij waren, dat Dinges niet kon ontsnappen. Wat was dat in de verte? Dinges tuurde ingespannen door 't ruitje. Een viaduct. Ha. dat beteekende een kans om te ontvluchten. Hij werkte zich haastig op het dak van de. niet zoo erg hard rijdende auto: het viaduct naderde al. ,Nü", mompelde DingesHij sprong en hing aan de balustrade. dubbel gevaarlijk bij Nu meer dan ooit. kan een ver onachtzaamde kou leiden tot in fluenza en bronchitis Maar te veel „innemen" is ook gevaarlijk, omdat het zoo vaak de maag in de war brengt, juist wanneer het weerstandsvermogen van het kind op peil moet blijven. Omdat Vicks VapoRub uitwendig gebruikt wordt, mag het rijkelijk aangewend worden zonder vrees voor maagbederven. Wrij f het alleen maar op borst en keel tegen bedtijd. Verlaagde prijs 90 ct. (Adv. Ingez. Med. goochelaar Borino gaf vele bewijzen van zijn v gervlugheid, die ieders verwondering en bewi dering wekten. Het was een alleraardigste avond, waarop stuur en leden met voldoening terug kunnen zi NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Het District Noord-Holland van bovenf noemde bond vergaderde onder voorzitterscl van den heer A. J. Meijerink in hotel Leeuwerik" te Haarlem. Aanwezig waren, beha de bestuursleden van Haarlem, Amsterdam Zaandam, afgevaardigden van Alkmaar, A sterdam, Bloemendaal, Haarlem en Zaanda Heemstede was, door eigen jaarvergadering, v hinderd. De voorzitter hield een inleiding waarbij een terugblik wierp op het afgeloopen jaar; deelde mede dat het district moeilijkheden i dervond eerst door de vóórmobilisatie, gevolgd d de mobilisatie, waardoor tal van bestuursle* en leden aan hun gezin en de brigades wer< onttrokken om land en volk te dienen. Vele vc genomen voordrachten en tentoonstellingen reddingsgebied werden tot beter tijden uit steld. Een brigade te Ouderkerk aan den Anu werd opgericht; zij sloot zich bij den bond a Ook Medemblik zal zich aansluiten. Duizenden militairen ontvangen thans les zwemmen en zwemmend redden. De brigai geven kosteloos instructie. De bond heeft speci diploma's voor militairen ingesteld. Steeds rv. aanvragen komen binnen om voor de militai voordrachten en filmvertooningen te houden. De agenda voor de a.s. bondsvergadering w behandeld. Het district zal het bondsvoors invoeren van een boetestelsel voor nalatige 1 gades, niet steunen. Wel wordt ondersteund: i sluiting van examens en wedstrijden. Het vo stel van Haarlem (vervallen van zijslagzw* men bij estafettes) zal niet worden gesteund, uitschakelen van zijslagzwemmen raakt goi uitvoering van de redding van een drenkeling den zeemansgreep, in het gedrang. De verga ring kwam tot de overtuiging dat het wenscht is den genoemden greep bij redding zee of meer (toreed water) te handhaven. De voorzitter sloot de vergadering met di aan zijn medebestuursleden en aan de afgeva digden voor het vlotte verloop. De sneeuwman op de dansvïoei Balmasqué van de Overijselsche Ontspannin vereeniging. Dat was een drukbezocht en alleraardigst masquqé van de Overijselsche Ontspanningsverei ging Zaterdagavond in de zaal van restaui ..Dreefzicht" te Haarlem. Toen we den tuin „Dreefzicht" binnenwandelden, zagen we daar sneeuwman, met een zwarten hoed op. een pijl den mond en een bezem in de hand. „Dat is aai van de jeugd, dat ze nou weer eens zoo'n ouden1 schen sneeuwman heeft gemaakt", dachten we. W o schrik, de sneeuwman begon te bewegen, ma. zich uit het sneeuwveld om hem heen los en w delde, op zijn gemak restaurant „Dreefzicht" 1 nen. Was het een droom of een Sprookje? We kne ons eens in den arm. Jawel hoor, het was werkel heid. En toen we van den eersten schrik bekoi karen, begrepen wij het: de sneeuwman was der .vele gecostumeerden, die deel namen aan bal masqué, waarvan we een verslagje kwamen stellen. Op den dansvloer was de sneeuwman spoedij een bont gezelschap verdwenen. Daar was een groep Zwitsers, waarvan de a oerder voortreffelijk dansen kon, daar waren 1 nikkers, die een liedje ten beste gaven, Spanjaar wedijverden in schilderachtigheid met figuren de sprookjeswereld van duizend en één nacht, boer en boerin met enorme en niet bepaald snugj koppen dat mag gezegd worden want t waren tuurlijk niet hun eigen gezichten! schuifel voort, en vonden een pendant in een ander lande paartje, met minder groote, maar zeker niet min lachwekkende gezichten. „Teekenen des tijds" ti fen wij aan in de groep „Rats, kuch en boonen" een eenvoudige wijze had dit drietal iets aardigs gedacht) en bij hen, die in hun costuums het. w van O. en O. hadden uitgebeeld. Het paartje mei sigarenbandjes ondervond één nadeel, namelijk 't niet deel kon nemen aan de hospartijen, want was nooit straffeloos afgeloopen voor de kwetsb doch fraaie, costuums. De groep „Leven in de br werij" deed haar naam eer aan. En een zomei danseresje deed het hart doch gelukkig niét omhulsel van den sneeuwman smelten. Twentsche Maaiers" waren wandelende getuigen „den goeden ouden tijd". Er waren veel aardige fraaie costuums op dit bal masqué te bewonderen de stemming was perfect. Het orkest deed het Z'. om dezen avond in alle opzichten te doen slagei De volgende prijzen werden toegekend' Groepen: club van 12 „De Blauwe Skiërs", rac kwartet, Drie Fratellinis (clowns), O. en O. v militairen, 4 Pierrettes, Russen en Russinnen. Paren: Kaartspel. Perzisch paar, toovenai grasmaaiers (tevens folklore prijs), sigarenband oma en opa. donkere pierrettes. Dames: sneeuwklokje (met extra lof) liefdesvï post, eikeldame, waaier. Rats. kuch en boon Pindadame Hartendame, danseresje. Heeren: Verstrooide professor, wandelend ske blauwe Pierrot. Troostprijs: Boefje. Publieksprijs: Sneeuwklokje. VRIJZ. DEM. BOND De jaarvergadering van de Federatie Haarlem den Vrijz. Dem. Bond zal worden gehouden op Z< dag 25 Februari a.s. in Hotel Spoorzicht te Haarl<

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6