Russische aanvallers weer teruggedreven. Minister Stanley over Engeland's Fel offensief der Duitsche luchtmacht bedoelingen. Geen zorgvolle wapenstilstand, maar blijvende vrede." Druk op de Mannerheimlinie tot nog toe vergeefsch. Tal van schepen aangevallen. NIEUWS IN 'T KORT. JtïSANDA'G 5 FEBRUARI 1940 HXXREEM'S DX'GBEXD' Scherpe faal tegen het nationaal socialistische regime. „Wij kennen slechts een oorlogsdoel: den oorlog winnen, en een vredesdoel: den vrede blijvend ie maken",, aldus ver klaarde Oliver Stanley, de nieuwe minister van oorlog, in een Zaterdag te Newcastle ge houden redevoering. Hitier, vervolgde de minister, heeft een ver dediger in Hertzog, die in een onlangs gehouden rede de schuld voor al onze zorgen op het ver drag van Versailles legde. Dat verdrag, hoe on volmaakt ook, werd geïnspireerd door het denk beeld de volken van andere nationaliteiten te bevrijden van een Duitsche overheersching. Nu wij in de afgeloopen maanden gezien hebben wat een Duitsche overheersching beteekent, kan Iemand dan beweren, dat wij ongelijk hadden en dat het denkbeeld verachtelijk was? Laten wij het vragen aan de Tsjechen, wier land is over rompeld, wier studenten doodgeschoten, wier leiders in concentratiekampen zijn, wier arbei ders moeten zwijgen en wier cultuur en bodem vertreden wordt. Laten wij het vragen aan de Polen, die behandeld zijn als geen ander land sinds de Middeleeuwen, wier bevolking, als vee bijeengedreven, verhongert en omkomt. Laten wij het vragen aan de Oostenrijkers, die den Anschluss" beschouwden als de intrede in het beloofde land, en bemerken dat het een land was overvloeiend van melk en honig alleen voor de partijleiders en de „bandieten in uniform". Laten wij het vragen aan de Joden, waarvan duizenden voor Duitschland gewerkt en gevoch ten hebben, wier vaders voor Duitschland ge sneuveld zijn en wier eenige fout hun ras was. Laten wij het vragen aan de Katholieke en Pro- testantsche geestelijken, wier godsdienst zoo schadelijk was dat hij met knuppels eruitgesla- gen moest worden. Laten wij rondgaan in Europa en het vragen aan de kleine neutrale landen, die elk oogenblik een aanval vreezen. Stellen zij vertrouwen in Hitier? Denken zij veilig voor hem te zijn, indien er geen werke lijke geschillen tusschen hun landen bestaan en indien hij geen werkelijke grieven heeft welke zij weigeren te herstellen, of voelen zij zich voor hem alleen veilig, indien zij niets hebben, dat hij wenscht of niets, dat hij kan krijgen? Voor ons zelf, zoo vervolgde Stanley, willen wij niets van Duitschland of van de Duitschers. Wij Finland lieeft moderne wapens en snelle vliegtuigen noodig. Minister-president Ryti „Hoe sneller de hulp komt, hoe doeltreffender zij is." Rysto Ryti. De Finsche ministerpresident, Ryti, heeft in een onderhoud met Havas o.a. gezegd dat de Russische aanval op Finland, hoewel indirect veroorzaakt door den Europeeschen oorlog van het begin af een afzonderlijke gebeurtenis was. Wij verdedigen onze vrijheid en onze onafhanke lijkheid, alsook het bestaan van ons volk en wij zullen het met al onze kracht blijven verdedigen, aldus Ryti. Finland is zooals voorheen bereid met zijn machtigen buurman een overeenkomst te sluiten. Doch het kan dit slechts doen op een voorwaarde: dat zijn heilige rechten niet in gevaar worden gebracht. Indien de Sovjets hierin toestemden zou de oorlog in i Finland afloópen, ongeacht of de Europee- sche oorlog doorgaat of niet. Indien de oor- log in Finland voortduurt zal hij vroeg of laat waarschijnlijk een deel worden van den Europeeschen oorlog. Daarna besprak Ryti het vraagstuk van Fin land's economische en financieele stabiliteit en zeide hij o.a. dat de productie intenser wordt voortgezet in sommige opzichten, dan in vredes tijd. Ongetwijfeld, aldus Ryti, zijn buitenlandsche credieten en financieele hulp voor ons onont beerlijk. De crediteuren kunnen vertrouwen stellen in onze betalingscapaciteit, gezien het feit dat wij in zes jaren tijds onze buitenland sche schuld van tien .milliard mark verminderd hebben tot minder dan een milliard. De hulp van de leden van den Volkenbond' is van zeer groote waarde, maar zal niet voldoende zijn. Finland heeft noodig munitie, vliegtuigen en alles wat onontbeerlijk is om oorlog te voeren. Finland moet de middelen hebben om een overmachtigen vijand af te slaan. Vooral hebben wij ook moderne wapens noodig. Ouderwetsch materiaal kunnen we niet gebruiken. Ook luchtdoelgeschut kan men ons verschaffen, alsmede moderne snelle vliegtuigen en bombardementstoestel len. Door ons de hulp te geven, die wij noodig hebben, zou men ons een grooten dienst be wijzen en zou men een menschlievend werk ver richten. Hoewel dankbaar voor de buitenland sche hulp ons verschaft, willen wij de geheele we reld nog eens de oude waarheid voorhouden: hoe meller de hulp komt, hoe doeltreffender zij is. willen hun vernietiging niet. Wij wenschen hen te maken tot vreedzame, gelukkige leden van een vreedzaam, geiukkig Europa. Maar nooit weer, onder dezen leider of een anderen leider, onder dit bewind of een ander bewind, moet het htm mogelijk zijn de wereld te dompelen in ellende en lijden zooals zij tweemaal in ons leven gedaan hebben. De menschen praten over een vrede door onderhandelingen. De hemel weet, dat niemand dezen oorlog een minuut langer wil laten duren, dan noodig is en dat geen leven verloren gaat dat gered zou kunnen worden. Met beide handen dienen wij een vrede aan te grijpen, die gewaarborgd en blijvend is, Maar welk soort vrede zouden wij krijgen door on derhandeling? Een vréde, welke niets zou rege len, welke voor d toekomst, een vrede, Minister Stanley. len, welke geen waarborgen zou geven voor het heden en geen veiligheid voor de toekomst, een vrede, welke de geschillen en gevaren onaange roerd zou laten bestaan. Wij zouden geen blij vender. vrede verkrijgen maai- een zorgvollen wa penstilstand. Binnen enkele maanden of jaren zouden wij bemerken dat wij niet den vrede gewonnen hadden, maar de overwinning opge offerd. Wij strijden tegen een dapper, meedoogenloos, vastberaden volk. Er kan geen overwinning zijn zonder tranen. Wij, in Engeland, kunnen de waarheid onder oogen zien. Wij behoeven niet, zooals de Duitschers, te worden afgescheept met sprookjes. De overwinning zal komen, maar als resultaat van vasthoudendheide opofferig en moed. Alles, wat wij bezitten moet in de schaal geworpen worden. Sprekende over het leger, zeide Stanley: Bij al onze plannen moeten wij altijd twee dingen vasthouden: 1. Aan onze fiere bondgenooten een maximum aan militaire hulp verleenen, minstens evenzoo groot als in den vorigen oor log. 2. De vreeselijke fouten van den vorigen oorlog vermijden, toen duizenden in flen strijd werden geworpen zonder voldoende opleiding en uitrusting, teneinde wel moedig, maar met ont zettende verliezen te strijden. De groote proef voor de Britsche troepen in Frankrijk is nog niet gekomen, maar wanneer die komt twijfelt niemand eraan of zij zullen zich de groote tradities van het Britsche leger waardig toonen. Na nog gewezen te hebben naar de hulp uit het Britsche rijk sprak Stanley tenslotte nog over zijn werk aan twee departementen: han del en oorlog. (Voordat hij minister van oorlog werd, was Stanley minister van handel). Hij betoogde, dat de waarde van den Britschen ex port in December het maandelijksche gemid delde van voor den oorlog heeft overschreden. Pamfletten in de zaal verspreid. Tijdens de redevoering van minister Stanley is 't volgens Reuter herhaaldelijk tot interrupties ge komen van een kleine groep uit het gehoor, dat uit 3000 personen bestond. Na herhaalde waar schuwingen werden zes personen uit de zaal ge zet. Pamfletten met „De oorlog is ij del" werden tweemaal van het balcon afgeworpen. Stanley hield een pauze in zijn rede en verwees onder daverend gelach naar „misleidende Duitsche propaganda over een papier tekort in Enge land". Toen een man uit de zaal was gezet zeide Stanley: „Hij is de straat opgegaan. Onder een ander systeem zou hij in een concentratiekamp gezet worden". Aan het eind van zijn betoog werd Stanley geestdriftig toegejuicht Ylootsterkten der groote mogendheden. De plaats der Ver. Staten. Het Amerikaansche departement van marine heeft documenten gepubliceerd over de vloot- sterkten van de Vereenigde Staten, Grcot- Brittannië, Duitschland, Frankrijk, Japan en Italië. Uit deze documenten blijkt dat de marine der Vereenigde Staten voor wat de tonnage betreft op de tweede plaats komt, doch wanneer men ziet naar den leeftijd der schepen, op de vijfde plaats. De tonnage van moderne schepen bedraagt op het oogenblik 980.070 ton en die van ge declasseerde schepen 280.240 ton. Ondanks het bouwprogram, dat sinds 1933, wordt afgewerkt, zal dit jaar een verlies bestaan van 22000 ton. als gevolg van de declasseering van 68000 ton tegenover een nieuwbouw van slechts 46000 ton. Volgens de berekening van Amerikaansche marinedeskundigen zal men voor 1945 niet een gewone sterkte aan moderne schepen kunnen bereiken, indien in de volgende vijf jaren niet snel wordt gebouwd. De publicatie dezer documenten door het departement van marine geeft steun aan de aan vrage van den chef van den marinestaf, admi raal Stark, die in de commissie voor den vloot- bouw een bouwprogram van vijf jaren had be pleit. PROGRAMMA DINSDAG 6 FEBRUARI 1940. HILVERSUM I 1875 en 414.4 M. AVRO-Uitzending. 8.Berichten A.N.P. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 10.— Mor genwijding. 10.15 Gewijde muziek, (gr.pl.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Rentmeester. 11.Voor de vrouw. 11.30 Ensemble Rentmester 12.15 Avro-Amusementsorkest. 12.45 Berichten AKP., gramofoonmuziek.. 1.— Ensemble .De Vagebonden" en soliste. 1.45 Gramofconmuziek 2.Voorde Vrouw. 2.10 Omroeporkest. 2.45 Kuip en naaicursus. 3.45 Zang met pianobegeleiding. 4.05 Pianovoordracht. 4.30 Kinderkoorzang. 5.— Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest en gramo foonmuziek. 7.— Voor de kinderen. 7.05 Kinder koor „Zanglust" met pianobegeleiding. 7.30 Engelsche les. 3.Berichten A.N.P., mededeelin- gen. 8.15 Internationaal overzicht. 8.35 Bonte Mcbilisatietrein. 9.45 Verzoekconcert (gr.pl.) 10.30 Vervolg van 8.35. 11— Berichten A.N.P. 11.10 12.00 Avro-Dansorkest en gramofoonmuziek. HILVERSUM II 301.5 M KRO-Uitzending. 8.Berichten A.N.P. 8.059.15 en 10.Gra mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12. Berichten. 12.15 KRO-orkest. 12.45 Berichten A.N.P. en gramofoonmuziek. 1.10 Vervolg con cert. 2.Voor de vrouw. 3.Modecursus. 4. Orgelconcert. (4.254.35 Gramofonomuziek) 5.— Musiquette. 7.15 Felicitaties. 6.05 Rococo- octet. 6.35 Sporthalfuur. 7.— Berichten. 7.15 Cyclus „Naar de nieuwe Gemeenschap". 7.35 Militaire muziek. 7.50 Reportage. 8.Berichten A .NP., mededeelingen. 8.15 KRO-Symphonie- orkest. 9— Voor de jeugd. 9.20 Gevarieerd pro gramma. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Willy Lewis en zijn ensemble (opn.). 11.0012.00 Gramofoon muziek. ENGELAND 391 EN 449 M. (Na 6.20 n.m. ook 342 M.) 12.20 BBC-Salonorkest. 1.05 Causerie „Mr. Bernstein and the Steak". 1.20 Belichten. 1.30 BBC-Sehotsch orkèst. 2.00—2.20 Orgelspel. 3.20 Jack Payne en zijn Band. 3.50 De BBC-Zangers. 4.20 Variété. 5.05 Boekbespreking. 5.20 Voor de kinderen. 5.50 Cello en piano. 6.20 Berichten. 6.35 BBC-Harmonie-orkest. 7.05 Philharmonisch orkest. 7.50 Revue-programma. 8.20 Pianovoor- voordracht. 8.40 BBC-Theaterorkest. 9.20 Berich ten. 9.35 Programma gewijd aan Nieuw-Zeeland. 9.50 BBC-Harmonie-orkest. 10.35 Avondwijding. 10.50 Radiotooneel. 11.20 Jack Harris en zijn or kest. 11.50 Het Mengesoctet. 12.20 Berichten. RADIO PARIS 1648 M. 12.05 Zang. 12.35 en 1.05 Cello en piano. 3.50 Radiomuziek. 2.05 en 2.30 Harp-sextet. 3.20 Cello en piano. 3.50 Radiotooneel. 4.50 Pianovoordracht 5.05 Folkloristisch programma. 5.35 Kwartet. 6.35 Piano en viool. 7.20 Derveaux-orkest. 7.50 Nationaal orkest. 10.20 Radiotooneel. 10.35 Piano voordracht. 11.05 Raimond Legrand en zijn jazz orkest. 12.0512.20 Gramofoonmuziek. KEULEN 456 M. 5.50 Hermann Hagestedt's orkest. 7.40—8.50 Gramofoonmuziek. 9.30—9.50 Pianovoordracht. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Leo Eysoldt's orkest en solisten. 1.15 Tusschenspel. 1.352.20 Populair concert. 2.45 Tusschenspel. 3.20 Het Om roeporkest en solist. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Concert. 7.35 Gramofoonmuziek. 7.50 Radio- tocneel. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.45 Soldaten- zang. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.5012.20 Popu lair concert. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroeporkest 1.502.20 5.20 6.50 en 7.20 Gra mofoonmuziek. 8.20 Voor de soldaten. 9.20 en 10.30 Sovjet-luchtmacht richt groote ver woestingen aan te Wiborg en Sortavala. De speciale correspondent van Reuter op de Karelische Landengte meldt dat in strijd met de verwachting het Russische offensief aldaar Zondag, den geheelen dag is voortgezet met onverminderde kracht. Dit offensief heeft den Russen reeds ongeveer 3000 dooden gekost. De Finnen strijden onder e.en enorme spanning, maar schijnen hun posities hecht te handhaven. Zij hebben nu geleerd hoe zij moeten optreden tegen de nieuwe Russische tanksleden. De Russische aanvallen begonnen Zondag vroeg in den morgen.Tanks verschenen, met sleden achter zich. Des nachts hadden de Finnen nieuwe vuur- posities in orde gebracht voor hun antitankgeschut en de Finsche soldaten hadden zich ingegraven onder dekking van de duisternis in diepe holen in „niemandsland". Toen de tanks verschenen, wer den zij niet alleen ontvangen door zwaar geschut vuur, maar ook door een regen van handgranaten, die uit deze holen naar hen werden geworpen. Te gen den avond trokken de Russen terug. Zij schijnen krachtige versterkingen, zoowel op de Landengte als aan het front bij het Ladogameer te hebben ontvangen. Militaire waarnemers te Helsinki zijn verrast door deze Russische pogingen Een zoo intensieve actie was nier voor de herfst niet verwacht en 't is mogelijk dat de Russen gehoopt hebben de Finnen onverwacht te kunnen overvallen. Wanneer dat hel geval is, zijn zij waarschijnlijk teleurgesteld, want de „Mannerheimlinie" is bijzonder sterk. Sedert den aanvang van den oorlog zijn nog aan vullende defensielinies achter de hoofdlinie aange legd, zooals in Frankrijk achter de Maginotlinie ge beurd is en wanneer de Russen zouden willen door breken, zouden zij zich 'n weg moeten banen door een terrein van dertig tot veertig K.M. achtereen volgende verdedigingswerken, die zich uitstrekken tot voorbij Wiborg. Verwoestende uitwerking van luchtbombardementen. De correspondent van de „Stockholm Tidningen" te Helsinki meldt dat het door 12.000 menschen bewoonde stadje Sortavala gisteren gedurende 24 uur hevig door de Rus- sische vliegtuigen gebombardeerd is. Het stadje biedt een droevigen aanblik. Het is voor drie vierde verwoest. De Luthersche kerk is geheel, een ziekenhuis voor de helft vernield Een ambulancetrein werd ernstig beschadigd. Ook Wiborg heeft zeer te lijden gehad. Hier werden 150 huizen vernield, terwijl op 16 plaatsen groote branden woedden. De Russen hebben ten minste 500 bommen geworpen op plaatsen, die van geen enkele militaire betee- kenis waren. Om-roepsymphonie-orkest. 10.5011.20 Dans muziek (gr.pl.) BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio-orkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Orgelconcert. 8.20 Voor de soldaten. 8.50 Radio orkest en solist. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. Geen opgave ontvangen. Drie of vier Duitsche toestellen verloren. De balans van de Duitsche aanvallen op schepen buiten de Engelsche kust, die Zaterdag ondernomen zijn toont volgens Reuter dat drie Duitsche Hemkel- toestellen neergehaald zijn. Het is niet waarschijnlijk dat een vierde naar huis kon terugkeeren. Minstens zeven Duitsche vliegers zijn gedood. Zes zijn gevan gen genomen. Een neutraal schip, het Noorsche schip „Tempo Oslo" is tot zinken gebracht, een Engelsch schip in brand gestoken. Negen schepen werden, voor zoover bekend aan bevallen, doch zeven ontkwamen met weinig schade. Elf zeelieden kwamen om, onder wie vier van het neutrale schip. Op de meeste aangevallen schepen vielen slachtoffers, in het algemeen door machine- geweervuur. De aanvallen werden gedaan over een lengte van 650 km. Zij behoorden tot een van de felste sedert het begin van den oorlog. Het Duitsche Nieuwsbureau publiceert het vol gende bericht: „Op 3 Februari hebben de Duitsche vliegtuigen m het kader van de verkenningsvluchten naar de Brit sche kust Britsche oorlogsbodems en bewapende of in convooi varende koopvaardijschepen aangevallen. Niettegenstaande het hevige vuur van de luchtdoel- artillerie zijn een mijnenveger, vier voorpostensche pen en negen koopvaardijschepen tot zinken ge bracht. Talrijke andere bewapende koopvaardij schepen werden, deels ernstig, beschadigd. Alle tot zinken gebrachte koopvaardijschepen werden aange- allen, terwijl zij in convooi voeren. Drie Duitsche vliegtuigen zijn niet van de vlucht naar den vijand teruggekeerd." Het Reuterbureau noemt de Duitsche bewering, dat bij de luchtaanvallen 14 schepen tot zinken zijn gebracht, „onzinnig". Ofschoon het niet mogelijk is, te zeggen hoeveel bommenwerpers aan de aanvallen hebben deelgenomen, zoo zegt het bureau, wordt hun aantal op hoogstens twaalf geschat en gezien het feit, dat minstens drie hiervan zijn neergeschoten, is het een onmogelijkheid, dat zulle een gering aantal aanvallende vliegtuigen zooveel schade aanricht als beweerd wordt. Met betrekking tot de Duitsche bewering, dat tus schen 21 en 31 Januari 145.603 ton aan geallieerde en neutrale schepen tot zinken is gebracht, raamt men niet-officieel dat tusschen genoemde data 73.027 ton aan geallieerde en neutrale schepen tot zinken gebracht, t.w. 16 neutrale schepen met een ton nage van 46.475 ton, 7 Britsche schepen met een :onnage van 18.236 tón en 3 Fransche schepen met een totale tonnage van 8316 ton. De aangevallen schepen. Over de aangevallen schepen verneemt Reuter: Het Britsche kolenschip „Yewdale" (623 ton) is Zaterdag ongeveer 1 mijl uit de Britsche kust door twee Duitsche vliegtuigen met machinegeweren be schoten. De kapitein werd gedood, terwijl twee an deren gewond werden. In hetzelfde gebied werd een stoomtrawler de „Rose of England" (223 ton) door machineweervuur beschadigd, doch niemand werd getroffen. Twee aan de Britsche oostkust gestationneerde reddingbooten zijn uitgevaren op zoek naar de be manning van het s.s. „Kildare" (3877 ton), dat nood- heinen had uitgezonden, met de mededeeling dat het door vliegtuigen werd aangevallen en dat de bemanning zich in de booten begaf. Bij den aanval werden 6 leden der bemanning gedood. Vijftien over levenden zijn veilig aan land gebracht. Een visschersvaartuig heeft een reddingboot bin nengebracht met alle acht leden der bemanning van het s.s. „Harley", dat zij bij een aanval door vijan delijke vliegtuigen hadden verlaten. Vier opvarenden van aangevallen Noorsch schip omgekomen. Zaterdagmiddag is nabij de pier van een plaats aan de noordoostkust van Engeland een boot geken terd, welke de namen „Tempo Oslo" droeg. Twee der inzittenden werden dood uit het water gehaald, de derde werd in uitgeputten staat naar een zieken huis gebracht. Hij herhaalde steeds 't woord veer tien. Vermoedelijk bedoelde hij, dat veertien perso nen in de boot hadden gezeten. Een Britsche red dingboot heeft twee andere opvarenden van de „Tempo" uit Oslo aan land gebracht, o.a. de schip per. Hij deelde mede dat zijn schip door drie Duit sche vliegtuigen tot zinken was gebracht. De „Tem po" mat 629 ton. Nader werd bekend dat acht overledenden van de „Tempo" aan land gebracht. Onder hen bevindt zich de kapitein Knudsen. Nog twee lijken, behalve de twee, die reeds opgepikt werden, zijn geborgen. Drie Duitsche vliegers uit zee opgepikt. De Britsche trawler „Harlech Castle" heeft Zondag drie Duitsche vliegers en het lijk van een vierde aan wal gebracht. Zij maakten deel uit van de beman ning van een bommenwerper, die Zaterdagmorgen had deelgenomen aan den aanval op de Tyne. Een der Duitschers was ongedeerd, twee hadden ver wondingen in de beenen. Zij moesten op draagbaren aan land en naar een ziekenhuis worden gebracht. De vierde was overleden, terwij] de trawler lag te wachten om de haven binnen te loopen. De kapiteinvan de trawler verklaarde, dat hij getuige was geweest van het gevecht tusschen het Duitsche toestel en Engelsche machines. Het Duit sche toestel was dicht bij zijn schip neergekomen en hij was er in geslaagd de vier man, die rondzwom men, aan boord te nemen. Een Duitsch vlot. groot 1 bij 3 meter is te South Ronaldsay op de Orkaden aangespoeld. Het geelbe- drukte rubbervlot was geheel opgeblazen. Men neemt aan, dat het toebehoord heeft aan een van de neergeschoten Duitsche vliegtuigen. Voorts ge looft men, dat de bemanning verdronken is na zich op het vlot te hebben begeven. In de baai van Druridge in Northumberland zijn de lijken van drie Duitsche vliegers aangespoeld. Het schijnt, aldus de correspondent, dat het Russische opperbevel besloten heel't de stad tot eiken prijs te verwoesten en dat dit plan samen hangt met het groote offensief tegen Summa. Nadat de schoone kathedraal van Wiborg door een zwaren bom vernield was, vereenigden de geloovigen zich in gebed bij het ongeschonden gebleven altaar. De speciale correspondent van Reuter seint: Een deel van Wiborg stond Zondagavond nog in vlammen, als gevolg van de vijfhonderd bommen, die door 47 Russische vliegtuigen Zaterdag op de stad zijn geworpen. De persoonlijke verliezen wa ren gering, aangezien 85 pet. der bevolking reeds geëvacueerd is. De brandweerlieden werken bij een temperatuur van 22 graden onder nul. In den loop van den afgeloopen dag zijn ook Ekenas en Aabo door Sovjet Russische vliegtuigen gebombardeerd. Op verscheidene plaatsen braken branden uit, maar er vielen geen slachtoffers. Ook andere plaatsen in het noorden van Finland wer den gebombardeerd. De schade was onbeteekenend. Voorts zou een door de Russen geworpen bom zijn neergekomen op een ziekenhuis is Oost-Finland, dat van duidelijke kenteekenen was voorzien. Elf Russische vliegtuigen neergehaald. Het Finsche legerbericht van Zondag luidt: „Te land: Op de landengte van Karelië heeft de vijand zijn aanvallen op de Finsche stellingen te Summa voortgezet. Vier aanvallen werden onder nomen, die alle werden afgeslagen. De Sovjets ver loren meer dan 1.000 man en 9 tanks. Ten Oosten van Muplojarvs werden de aanval lende Russen met verliezen teruggeworpen. Op andere punten van Karelië constateerde men le vendige artillerie-activiteit en de Finsche batte rijen hebben verscheidene vijandelijke batterijen tot zwijgen gebracht. Ten Noord-Oosten van het Ladogameer was het betrekkelijk kalm. In het gebied van Kuhmo is een Russische aanbal op een van te voren door de Finnen opgeworpen stelling afgeslagen. Op andere punten van het front te land activiteit van patrouil les. Ter zee: Niets belangrijks te melden. In de lucht: In den nacht van 2 op 3 Februari vlogen Russische vliegtuigen over het gebied van Hangö, Ekenas en Koivisto. Zaterdag ondernam de Russische luchtmacht aanvallen op Mantiluoto. Ekenas, Kerava, Lovisa, Kotka, Seinajoki en Kuo- pio. In het gebied van Petsamo bombardeerden Russische toestellen Noutsi en Ivalo. De bombar dementen veroorzaakten branden en volgens tot dusver ontvangen inlichtingen werden een veertigtal burgers gedood en een vijftigtal gewond. Op de landengte van Karelië was de activiteit der Russische luchtmacht grooter dan op voorgaan de dagen. O.a. Wiborg werd verscheidene malen gebombardeerd. Zaterdag heeft de Finsche luchtmacht deel genomen aan verscheidene gevechten en ver kenningsvluchten en vijandelijke troepen en bases der Russische luchtmacht gebombar deerd. Volgens de inlichtingen, die tot dusver ontvangen en gecontroleerd zijn, werden elf Sovjet-vliegtuigen neergehaald. Voorts zijn te Helsinki biljetten aangeplakt, waarin bevolen wordt, dat de mannen van 18 tot jaar. die nog niet behulpzaam zijn bij verdedi gingswerken of werken van openbaar nut, zich voor 12 Februari bij de bevoegde bureaux moeten laten inschrijven, opdat van hun diensten gebruik kan worden gemaakt bij de verdediging des lands". Het Russische legerbericht. Het legerbericht van den staf van het militaire district Leningrad luidt: „Op 4 Februari in hoofd zaak bedrijvigheid van verkenningsafdeelingen. In het gebied ten noorden van het Ladogameer zijn botsingen tusschen infanterieafdeelingen begonnen. De Sovjet-luchtmacht heeft verkennings- en bom- bardementsvluchten ondernomen. Op 3 Februari heeft zich aan het gront niets bij zonders voorgedaan. De Sovjet Russische luchtmacht heeft met succes militaire objecten van den vijand gebombardeerd. Het Russische hoofdkwartier heeft de berichten tegengesproken, als zouden Finsche vliegtuigen Sovjetdistricten hebben aangevallen en Russische oorlogsschepen in Kroonstad hebben gebombar deerd. Hoewel de Finsche luchtmacht, aldus het hoofdkwartier, de modernste vliegtuigen verkregen heeft uit Engeland, Frankrijk de Ver. Staten, Zwe den en Italië, heeft zy niet slechts geen aanvallen ondernomen, doch bleek zij niet in staat de Finsche punten te beschermen. Voorts spreekt het hoofd kwartier tegen dat de Sovjet-troepen een groot offensief op de Karelische Landengte hebben ont ketend. „Het betreft slechts schermutselingen van zuiver plaatselijken aard". De Duitsche onderdaan Arnheim Hans is door de militaire rechtbank in Tunis wegens spionnage ter dood veroordeeld. - Zaterdag zijn in de in garages te Birmingham staande autobussen brandbommen gevonden, nadat er een was ontploft. Er is niemand gewond. De Duitsche ambassadeur te Moskou Von der Schulenberg, is naar Berlijn vertrokken. Gemeld wordt, dat hij spoedig zal terugkeeren. In het Andalusische graafschap Roda is een der oudste vrouwen van Spanje gestorven. Zij be reikte een leeftijd van 112 jaar. Tot aan haar dood toe is zij in het volle bezit van haar geestelijke ver mogens gebleven. - Het presidium van de Opperste Sovjet heeft op 3 Februari het verdrag van handel en scheepvaart, dat op 3 Januari is gesloten tusschen de Sovjet Unie '"•ri Bulgarije, geratificeerd. Zaterdag is in Londen een Britsch-Turksche handels- en clearingsovereenkomst geteekend. De nieuwe overeenkomst consolideert en wijzigt een weinig de bestaande in 1936 gesloten overeenkomst. Door 'n aanvaring met een Finsch vaartuig, is het Noorsche s.s. „Pallas" ter hoogte van Haugesund gezonken. De bemanning is gered. Zondag is nabij Apuana-Massa (Toscane) door onbekende oorzaak 'n verkenningsvliegtuig neer gestort, waarbij de vijf inzittenden om het leven kwamen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9