Ais de aaide beeft. WEENEN IN OORLOGSTIJD. H' WOENSDAG 7 FEBRUARI 1940 HA ARE EM'S DAG BE AD De eeuwige plaag. Drieërlei aardbevingen. De fatale lijn. 20 Mei 1883 deed een uitbarsting van ongeken- Öen omvang de helft van het vulkaan-eiland Kra- katau in zee verdwijnen. Zeebevingen en vloed- golve nveroorzaakten den dood van veertigduizend menschen. Op 8 Mei 1901 had een uitbarsting plaats van den Mont Pelée op het West-Indische eiland Mar tinique. Vijftigduizend menschen verloren het le ven. In de laatste dagen van 1908 teisterde een aardbeving Zuid-Italië. Bijna tweehonderd duizend menschen vonden den dood. Nu de wereld opnieuw een ramp heeft aan schouwd, die tienduizenden mensehenlevens heeft gevorderd gaat de herinnering als van zelf terug naar jaren als hierboven gememoreerd, waarin een alles-verwoestend natuurgebeuren zich deed gelden en waarbij de titanenkrachten der losge broken elementen zich vergreep zoo goed aan den grashalm van een dag als aan cultuurmonumenten die de eeuwen hadden getrotseerd. En dan denken we nog inaar niet eens aan de honderden rampen van geringer omvang, die het groei- en wordings- procesA'an onze aarde op zoo droevige wijze in het licht stellen. Hoe bijvoorbeeld in 1902 de bodem van Santa Maria in Guatemala een geheelen dag onafgebroken schudde, hoe de grond van de Griek- sche provincie Phokis van 1870 tot 1873 bijna voortdurend in beweging was (er zijn daar dagen geweest met 29.000 schokken per etmaal) en hoe dn Centraal Amerika zelfs een gebied is dat de inboorlingen met lugubere humor „de hangmat" noemen, omdat men er vrijwel nooit stevig op zijn beenen kan staan. Zoo wij, zelfs in deze dagen, het droombeeld koesteren van een wereld, die geen oorlogen meer zal kennen, die andere verwoesting van men- schenleven en materiaal, de aardbeving, zal de menschheid eeuwig blijven verontrusten omdat zij een even grootsch als tragisch getuigenis is van het levensproces van onze planeet. Een aardbeving is iets verschrikkelijks. Wie er nimmer getuige van was en ge hebt een groote kans op dat voorrecht zoo ge bewoner zijt van de groote Benedenrijnsche Laagvlakte, waartoe ons land immers behoort kan zich bijna niet voor stellen, hoe het mogelijk is, dat een zóó geringe verplaatsing van den bodem zulke catastrofen kan veroorzaken. Hoe vreemd het moge schijnen, een aardbeving, Öie duizenden levens eischt bepaalt zich dikwijls tot een verplaatsing van de aardkorst van enkele milimeters in horizontale richting en nog minder verticaal. Maar als ge weet dat de krachten, die uit het binnenste der aarde op de oppervlakte komen aanstormen, waarschijnlijk dertig, veertig Kilome ter diep liggen, beziet ge de zaak anders. Ter il lustratie: Neem een hamer en geef daarmede een slag van onderen tegen het blad van de tafel. Dat blad komt misschien een streep in de hoogte, maar de punaise of de spild, die er op ligt, springt tien maal zoo hoog. Welnu, ditmaal wordt het een zwaai met een hamer, millioenen maal zoo zwaar als de uwe en de zwaai zelf reikt zoo van Haarlem tot Den Haag. Denk eens aan een heel klein bergje, den Dra- chenfels bijvoorbeeld en ga eens na, welk een kracht er voor noodig zou zijn, om dien één mil limeter omhoog te tillen. Nu 'aan een massief als de Mont Blanc... ge hebt er geen schijn van voorstel ling van. Maar zoo'n aardbeving stuwt aardschollen ter dikte van eenige kilometers en ter oppervlakte van duizenden Kilometers de hoogte inis het wonder, dat de gevolgen catastrofaal zijn? Waardoor wordt een aardbeving veroorzaakt? Het eenvoudigste antwoord op deze vraag is: door krachten en spanningen, die in het binnenste der aarde optreden. Dat spreekt haast van zelf. Wij kennen aan onze zijde van de aardkorst geen enkele kracht, die ook maar in aanmerking zou kunnen komen tot manifestaties als die welke een eardbeving veroorzaken. Het moet van binnen uit komen. Maar welke zijn dan die krachten en waardoor Worden ze veroorzaakt? Wij weten, dat wij op een. vuurhaard wonen, op een vroegere zon, die alleen maar aan haar op pervlakte voldoende is afgekoeld. Onder die opper vlakte woedt een witgloeiend vuur, waarin zelfs het hardste gesteente vloeibaar wordt Hoe het met de kern gesteld is weet niemand. Deze vuurhaard vertoont een geweldige span kracht, deels uit zichzelf, deels doordat hij in het pantser van de aardkorst zit, die er dus een niet geringen druk op uitoefent, tenslotte, doordat op deze aardkorst de dampkring drukt. Denk over dat laatste niet te min. Als ge u de aarde kunt voor stellen overal omgeven door een kwiklaag van drie kwart meter dik dan hebt ge begrip van het vrachtje, dat de aarde aan „lucht" torst. Het binnen-aardsche vuur zoekt een uitweg en kiest het oude liedje den weg van den min stenweerstand, boort een gaatje in de aardkorst, dat we dan een krater noemen en komt op onge regelde tijden naar buiten; de krater „spuwt" of „erupteert". Enu behoeft ge geen geoloog te zijn om te kunnen begrijpen, dat wanneer er bij zoo'n gelegenheid dikwijls ontzaglijke massa's-binnen- aardsche stoffen, die we „magma" noemen, naar buiten komen, er daar onder de aardkorst zoo het een en ander gebeurt Dezelfde krachten, die het magma uit den krater persen, beproeven haar vermogen ook op de omgeving. Maar de aardkorst Is taai en weerstaat den aanval, „beeft" alleen maar. Ge begrijpt wel, met welke gevolgen. Dit rijn „vulkanische bevingen". Ze komen begrijpelij kerwijs alleen in vulkanische gebieden voor. Maar er is ook een andere soort van aardbevin gen. De aardkorst is taai, werd hierboven gezegd en ge kunt dat gerust letterlijk opvatten. Marmer is taai, graniet is taai. Een marmeren vat, óie op ijzeren palen rust, drukt zich in den p der tijden in het ijzer, als ware marmer een weeke massa. Gesteenten, die in den loop der eeuwen door de zee zijn afgezet en bijgevolg horizontaal liggen, krjjgen een aardschol op zich, buigen on der den last van nieuwe formaties en vormen plooien. Ge ziet, dat de hardste stoffen buigbaar zijn Alleen.ze vragen er den tijd voor. En nu krijgt ge het bekende beeld van den appel, die vandaag zijn mooie, strakke velletje heeft, maar over een week een schrompelige pippeling is ge worden, omdat de appel van binnen aan inhoud verloor en het mooi strakke velletje te ruim werd. Ook het binnenste der aarde neemt af in volume, zoowel door "afkoeling als door de eigen zwaarte, die haar massa steeds vaster samenperst. En de te ruim geworden aardkorst trekt zich samen, vormt rimpels en plooien, dat wil zeggen: hier daalt de bodem, misschien wel tot beneden zeepeil en daar stulpt ze op; misschien wel ter hoogte van tien, honderd, duizend meter en deze bewegingen die in vergelijking met de afmetingen der aarde onbe duidend zijn vormen een verschrikking voor den kleinen mensch in den vorm van een aardbeving. Maar het is ditmaal geen vulkanisohe, maar een „tektonische", d.w.z. aardevormende aardbeving. En nu is er nog een derde soort van aardbeving. Zooals ik u zeide drukt de luchtlaag om de aarde met groote kracht op de aardkorst. Ge weet wel, die kwiklaag van driekwart meter. Stel u eens voor, dat op zeker deel van de aarde een centi meter van dat kwik naar elders vloeide. Dat be- teekent: minder druk op de aardkorst van boven, dus sterker druk van beneden.... dat beteekent, dat de aardkorst zoo héél eventjes naar boven wordt gedrukt en als de aardkorst zoo heel even tjes naar bove nwordt gedrukt beteekent dat meest al een flinke aardbeving. Nu weet iedereen, dat de lucht van plaatsen met hoogen luchtdruk stroomt naar plaatsen met een lagen luchtdruk en op het voorbeeld van dat weg gevloeide kwik kunnen we ons indenken, dat wan neer een gebied op aarde door een of andere oor zaak plotseling zijn hoogen luchtdruk moet prijs geven, de binnen-aardsche spankracht een kansje waagt en van onder tegen de aardkorst timmert. En in dat opzicht moet er verband bestaan tus- schen den barometerstand en de aardevorimng. Bij lagen barometerstand is een neiging tot aard beving natuurkundig gesproken zeker gemotiveerd. Dit alles is zeker merkwaardig genoeg, om er voor een oogenblik onze gedachten eens bij te be palen. Het is alleen maar zoo droevig, dat ook het allerkleinste schokje van de aardkorst als zich dat ergens voordoet waar mensehen wonen, de aller grootste offers vergt Uit het begin van dit stukje hebt ge immers gezien, dat in de laatste halve eeuw zeker 350.000 menschen den dood vonden bij aard bevingen en het zullen er ongetwijfeld nog heel wat meer zelfs geweest zijn. Maar, als ge het me vergunt te zeggen, de aard bevingen, die zelfs bij menschenheugenis zijn voor gevallen, zijn kinderspel vergeleken bij wat zich in het alleroudste verleden van onze aarde heeft vooi-gedaan. Weet ge, dat op de Alpentoppen fos sielen worden gevonden van zeedieren? Dat be teekent. dat die Alpenkruinen eenmaal den bodem van de zee vormden en op een kwaden dag om- hooggestuwd zijn, nu eens niet een paar millimeter, maar drie- of vierduizend meter en allicht nog meer. Weet ge, dat er een tijd is geweet, dat men om zoo te zeggen droogvoets van Afrika naar Amerika kon komen? Die geheele Atlantische Oceaan was toen land.... totdat de aardkorst wat ruim begon te zitten, wegzakteen een kuiltje vormde, dat we thans als Atlantischen Oceaan kennen. En ge weet wel, dat er in het Westen van Noord- en Zuid Amerika machtige bergketens loopen? Ja, dat zijn ook al van die „breukranden", die de hoogte in kwamen, toen westelijk er van een gebied, veel grooter dan Europa wegzakte. En West-Siberië was eenmaal een zee en de Sahara was eenmaal een zeeen al die zeeën en die vastelanden ont stonden telkens als de aarde weer eens rimpelde, hier een half werelddeel verzwolg, daar een halve wereldzee tot continent verhiefwie kan zich een voorstelling maken van de catastrofen, die daarmede gepaard moeten zijn gegaan? Wie zal weerspreken, dat vergeleken met dergelijke weer- galooze natuurrampen, onze aardbevingen weinig meer dan kinderspel zijn? D. Treinbotsing in Groningen. Conducteur gewond. UITHUIZERMEEDEN 7 Februari. Gister avond omstreeks acht uur is de personentrein uit Roodeschool bij Uithuizermeeden door tot nu toe onbekende oorzaak in botsing gekomen met een stilstaanden goederentrein. Van den goederentrein ontspoorde de waterwagen. De conducteur van den personentrein werd ge wond en is, na ter plaatse verbonden te zijn, naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overge bracht. Vanochtend was de baan weer vrij. MILITAIR VAN TRAP GEVALLEN EN OVERLEDEN.. In den nacht van Maandag op Dinsdag is de 33-jarige dienstplichtige J. W. L. uit Nij megen, in zijn legerplaats te Beek (L.) ziek aan gekomen. Toen hij zich naar bed wilde begeven, viel hij van de trap, waarbij hij verschillende verwondingen en een hersenschudding opliep. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis Calvariën berg te Maastricht vervoerd, waar hij Dinsdag middag is overleden. Uitdam nog steeds geïsoleerd. Toestand zelfs ernstiger geworden. Het dorp Uitdam is nog steeds volkomen onbe- eikbaar voor alle verkeer De toestand is zelfs ernsti- erger geworden.Kon men tot nu toe over 't ijs en over het land met een slede Broek in Waterland na een moeilijken tocht bereiken, ook dit is thans niet meer. mogelijk. Het ijs is tengevolge van den dooi en de bemaling door het Hoogheemraadschap Waterland onbetrouwbaar geworden. Het maken van een der- gelijken tocht zou daai-om levensgevaarlijk zijn. De burgers hebben elkander tot nu toe zooveel mogelijk geholpen, doch de voorraad levensmiddelen en brandstoffen raakt uitgeput. Ten einde hierin te voorzien, hebben verscheidene Uitdammers, die niets meer in huis hadden, een tocht van 16 K.M. over den kruin van den zeedijk naar Monnikendam gemaakt. Zij konden echter maar een kleine hoeveelheid van het benoodigde meenemen en hadden bovendien vele uren noodig daar de dijk zeer moeilijk begaan baar is. Purmerend's nieuwe ziekenhuis in gebruik genomen. Dinsdagmiddag kwamen in hotel „De Doelen" te Purmerend, ruim 150 genoodigden bijeen voor een korte officieele plechtigheid, welke aan de ingebruikneming van het nieuwe Stedelijk Ziekenhuis aldaar voorafging. De burgemeester van Purmerend, de heer P. Kikkert, heette allen welkom en gaf een over zicht van de geschiedenis van het oude zieken huis. Vervolgens voerde dr. Maas uit Leiden, lid van de commissie-Frederiks, het woord. Hij wenschte de gemeente met een dergelijk mooi gebouw geluk. Laat Purmerend, zoo zeide hij. niet denken, aan het geld, dat het gebouw heeft gekost, doch weten, dat Purmerend een zieken huis heeft als er geen tweede in Nederland be staat. Het ziekenhuis heeft in den vorm en de in richting meer van een sanatorium. Het is ge maakt van staal, beton en glas. Het complex bestaat uit een hoofdgebouw, een zusterhuis en een lijkenhuis. De verschillende deelen in het hoofdgebouw zijn gelijkvloersch om het trap penhuis geschaard. De eerste verdieping vonnd een ver- pleegeenheid met tusschenwanden van glas. De ziekenzalen zijn naar het zuiden gebouwd. De tweede verdieping bevat dezelfde verpleeggele- genheid als de eerste verdieping en bezit bo vendien klassekamers voor een of twee patiënten. Beide verdiepingen hebben een terras. Het zusterhuis is rond en met een glazen luchtbrug met het hoofdgebouw verbonden. De verwarming is langs de plafonds aangebracht. Woningliureii veranderen vrijwel niet. Het Centraal bureau voor de statistiek deelt het volgende mede omtrent het zevende sedert 1 September 1936 ingestelde onderzoek naar het beloop der huurprijzen van particuliere, ge meente- en vereenigingswoningen. omvattende de periode 1 Juni 19391 December 1939. Het onderzoek strekte zich wederom uit over 20 ge meenten met meer dan 50.000 inwoners. Ten aanzien van de huurprijzen der particu liere woningen is gebleken, dat de huurverla- gingen de overhand hebben gehad boven de huurverhoogingen. Van de ruim 38.000 wonin gen, waarvan de huren werden nagegaan, bleken deze in 1701 gevallen te zijn verlaagd en in 763 gevallen te zijn verhoogd. In procenten uitge drukt was 93,6 pet. der huurprijzen gelijk ge bleven, 4.4 pet. verlaagd en 2.0 pet. verhoogd. Van de 4391 gevallen waarin een woning door nieuwe bewoners werd betrokken, werd in 846 gevallen (19,3 pet.) de huurprijs verlaagd, en in 512 gevallen (11,6 pet.) de huurprijs verhoogd. Het algemeen huurindexcijfer voor alle ge meenten tezamen daalde weder en wel van 97,1 tot 96,9 (September 1936 100). Sedert 1 Sep tember 1936 is thans het algemeen huurindex cijfer met 3,1 pet. gedaald. De huurprijzen der gemeente- en vereeni gingswoningen wijzigden zich nagenoeg niet. Het algemeen huurindexcijfer bleef sinds het vorige onderzoek ongewijzigd op 96,5. ALUMINIUM GESTOLEN. -De rechtbdnk te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een 32-jarigen maga zijnbediende, die er van verdacht, werd in den zomer van het vorige jaar 4600 KG aluminium, ter waarde van 5 a 6000 gulden te hebben weg genomen uit de aluminiumfabriek Allnha te Rotterdam. De verdachte bevindt zich in Frank rijk, zoodat de veroordeeling bij verstek ge schiedde. De rechtbank veroordeelde hem tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. /frlttP/ fï'JMNCINS HOLLAND—AMERIKA LIJN. Veendam 5 van Rotterdam te New York. JAVA—NEW YORK LLJN. Kota Tjandi New York n. Java 5 van Kaap stad. SILVER JAVA PACIFIC LIJN. Scekaboemi 6 van New Orleans naar Zuid- Afrika Tarakan 3 van Batavia te Los Angeles. Boschfontein S^~ Francisco n. Java 5 te Balik Panar. Hoe een aardbeving kan huishouden. STOPMATERIAAL UIT OUDE KOUSEN EN SOKKEN. Men schrijft ons uit Weenen: ET lijkt tegenwoordig des avonds te Weenen wel, of lang vervlogen tijden plotseling zijn teruggekeerd, want aller wegen komt men in de thans weer geheel verduisterde straten menschen tegen, die kleine petroleumlampjes en kaarslantarens bij zich dragen om in het donker niet tegen elkaar op te botsen. Gewone stervelingen, d.w.z. lieden, die niet tot het leger of tot het politiecorps be- hooren, kunnen nergens meer batterijen voor hun electrische zaklantarens koopen. Want deze zijn thans alleen maar voor de leden van het leger en van de politie bestemd. En de in dustrie kan er niet zóóveel vervaardigen dat zij ook aan de burgerlijke bevolking batterijen kan verstrekken. De alleroudste lampen uit groot vader's en uit overgrootvader's tijden zijn weer van den zolder en uit kisten en kasten te voor schijn gehaald. Het is wel een sprookjesachti ge aanblik, dien die vele door elkander weme lende zwakke lichtpuntjes opleveren, maar over het algemeen vindt men dat electrische lan tarens toch veel practischer zouden zijn! Het gebrek aan schoenen laat zich, nu het zoo koud is geworden en er veel sneeuw in de stra ten ligt, voortdurend onaangenamer gelden. Het baart vooral ook den ouders veel zorgen, wier kinderen naar school moeten gaan. Kinderen groeien en ook hun voeten worden grooter en dan gebeurt het voortdurend dat de oude schoe nen beginnen te wringen en pijn te doen. Daar om heeft men nu ruillokalen in het leven ge roepen, die in verschillende deelen van de stad ondergebracht zijn in schoenwinkels, die toch zoo goed als in het geheel geen nieuw schoeisel mogen en kunnen verkoopen. Vaders en moeders kunnen hier met de te klein geworden schoe nen van hun kroost heentijgen teneinde deze te ruilen tegen iets grootere schoenen, waar de kinderen van andere menschen weer uitgegroeid zijn. Men ziet veel lieden, ook die tot de gegoede klassen behooren, die tegenwoordig sokken en kousen aanhebben, die of bijna geheel kapot en Een adviesbureau voor huisvrouwei versleten of op tal van plaatsen gestopt zijn. I de drie grootste Weensche markthallen zijn ac viesbureaux opgericht, waar men huisvrouwe op aanschouwelijke wijze leert hoe zij onbruil baar geworden sokken eri kousen uit elkaar hs len kan om op die wijze stopmateriaal te vei krijgen. Ook laat men de vrouwen hier zien c welke manier zij het voordeeligst met de nit al te groote hoeveelheden levensmiddelen, die z kunnen inslaan toch smakelijke spijzen kur nen toebereiden Bovendien vertelt men haar er bij hoe zij h spaarzaamste met de ook al zeer schaarscl geworden zeep kunnen omgaan teneinde wasch toch behoorlijk te kunnen doen. De zeepkwestie is langzamerhand een van moeilijkste problemen voor de huisvrouwen g- worden. Men vraagt zich af wat beter is: de zee voor zichzelf te gebruiken of er de handdoekt mee te wassche-, waarmede men zich gereini^ heeft. De couranten hebben den Weeners oc al verteld hoe zij het beste met de stukken zee kunnen woekeren. Men moet, zoo staat er gt schreven, eerst water over handen er arme laten stroomen en dan eerst naar de zeep gri, pen. Men moet dan schuim laten ontwikkele de zeep vervolgens behoedzaam wegleggen e zich daarna met het water afspoelen! Er is nu al bekend geanaakt dat de eerstvo gende zomennode voor de dames zal zijn d; zij zonder kousen zullen loopen. Ook in vroeg- jaren, zoo schrijft men in de couranten, zag me des zomers veel meisjes en dames, die me bruingebrande beenen rondliepen. Nu zal dit g- bruik tot een voorschrjft der mode verheve worden! Bij het vervaardigen van schoen wen zal men met deze nieuwe mode rekening hoi den. Zij zullen van binnen zoo glad mogelijk a gewerkt worden en men zal verhinderen dï schoenveters en metalen gespen direct op de blooten voet drukken. De steimiming is er door dit alles onder c Oostenrijiksche bevolking niet beter op geworde De Oostenrijkers waren altijd veel meer op c gemakken van het leven gesteld dan hun in h oude Duitsche rijk wonende noordelijke bro< ders. En zij kunnen er zich nog altijd niet aa gewennen dat zij nu zooveel moeten ontbere dat vroeger tot de meest doodgewone dingen b hoorde. „Laërtes" op de Theems. Het Nederlandsche stoomschip „Laertes", dat, zooals men weet, Zaterdagavond nabij Dover op een mijn liep doch drijvende bleef, is Dinsdag middag de Theems opgevaren. Neclerlandsche patrouille terug gekeerd. Naar wij vernemen is de Nederlandsche pa trouille van 15 wielrijders onder bevel van een eersten luitenant, welke Maandagochtend bij het grenskantoor Maalbroek (gem. Maasniel) oij vergissing over de Duitsch grens raakte, op Neder- landsch gebied teruggekeerd. HAARL. AMATEURFOTOGRAFEN- VEREENIGING. Voor de Haarlemsche Amateur-Fotograf en Vereeniging zal Donderdag 8 Februari a.s. de heer J. I-Iettema uit Amsterdam een voordracht met kleurprojectie houden over het onderwerp: Fotografische mogelijkheden bij vacantie- tochten in het hooggebergte". De lezing wordt gehouden in het clublokaal der „Haarlemsche", Ged. Oude Gracht 104 te Haarlem. ONGELUK DOOR DE GLADHEID. Dinsdagmorgen is een dertig-jarige vrouw in de Jan Nieuwenhuijzenstraat te Haarlem door de gladheid gevallen, waardoor zij- een lichte hersenschudding kreeg. Door leden van den Ongevallendienst werd zij per ziekenauto naai de Maria-Stichting vervoerd, waar zij ter obser vatie is opgenomen. GYMNASTIEK VERGADERING K. T. K. In een vergadering van de Technische Com missie van den Kennemer Turnkring werden als voorzitter en secretaris herkozen resp. de hee- ren B. J. Wieland Los en F. Bischot. Voor 1940 wordt de gymnastiek-commissie ge vormd door de heeren P. Dijkstra (voorzitter), F. Bischot (secretaris, J. M. Berrevoets, J. J. v. Doorn en C. Th. Smal. De athletiek-commissie bestaat uit de heeren P. J. Wagemans (voorzit ter), F. Bischot (secretaris) en J. A. B. van Pagee. Door de T. C. werden de dames- en heeren- ploegen samengesteld die Woensdag 14 Februari vo'or O. en O. in het Bavo-gebouw te Haarlem zullen optreden. Enkele turnsters en turners demonstreeren dan vrije oefeningen; de geheele heele damesploeg werkt aan hoogbrug en de ge heele heerenploeg aan hoogrek. De dam es wedstrijd HaarlemRest K.T.K. zal onder leiding van den heer P. Dijkstra Donder dag 11 of 18 April in IJmuiden-Oost worden gehouden. Wanneer de Amsterdamsche Turnbond daar mede accoord gaat, zal de heerenwedstrijd K.T.K. reserves A. T. B. op Zaterdagavond 13 April of Zondagmorgen 14 April plaats hebben te Amsterdam. De driekringenwedstrijd wordt dit jaar inAalsmeer gehouden in het oude veilinggebouw, vermoede lijk op den avond van 1 Mei. OPENING K.T.K.-CURSUSSEN. Evenals vorig jaar organiseert de Kennemer Turnkring curussen voor dames- en heeren- oefenkorpsen, resp. onder leiding van de heeren R. Bloem (Amsterdam) en P. van Duijn, (Heemstede). Het dameskorps oefent in de school aan het Junoplantsoen te Haarlem. Hoewel 17 turnsters waren toegelaten, verschenen er door allerlei om standigheden den eersten avond slechts 8. Tot het korps behooren 3 dames van Bato, 3 van Turnlust H., 1 van Concordia, 3 van Turnlust B„ 1 van O. S. S., 4 van Olympia, en 2 van T. V. S. De oefeningen van beide korpsen werden na mens den K. T. K. geopend door den kringvoor zitter, den heer J. Hop. Den eersten avond waren er slechts zeven turners aanwezig. WEDSTRIJDEN VAN CONCORDIA. De onderlinge wedstrijden van „Concordia" te Haarlem werd ingezet met die voor de jongens- afdeelingen. De uitslagen lulden: Oudste jongens. Eerste afdeeling: 1. Th. Kuijk, 2. G. Kaatman. Tweede afdeeling; 1. S. Keesman, 2. K. Henskes. Derde afdeeling: 1. M. Vasbinder. 2. K. Kraneveld. Jongste jongens Haarlem. Eerste afdeeling: 1. A. Lieth, 2. H. Verdam, Tweede afdeeling: 1. J. Biesbrouck, 2. J. Burghout. Derde afdeeling: 1. Meisjes Haarlem N. 1011 jaar. Eerste afde ling: 1. T. Vermeer, 2. J. Meiboom. Tweede a deeling: 1. A. Sluiter en Z. Kuhn. 2. N. Willems Derde afdeeling: L. Kool, 2. C. Baarslag en Hop. Meisjes 12—13 jaar. Eerste afdeeling; 1. 1 Grootenboer, 2. P. Feenstra. Tweede afdeeling: W. Roskam en H. Bokelman. 2. M. Reens. Derc afdeeling: 1. Th. Colegem, 2. T. Behle. Meisjes 14—16 jaar. Eerste afdeeling: 1. G. c Vries, 2. G. Bergh en C. Hop. Tweede afdeelin; 1. D. Poelstra, 2. B. ten Brink. Jongens Haarlem N. Eerste afdeeling: 1. i de Wit, 2. W. de Wit. Tweede afdeeling: 1. I Stelleman, 2. J. Baarslag en A. van Loon. Derc afdeeling: 1. H. de Lepper, 2. J. v. d. Wansem. ZWEMMEN. Als Willy «len Ouden filmactrice wordt. Dan is zij geen amateur-zwemster meer. In ons nummer van j.l. Zaterdag hebbe we medegedeeld, dat Nederland's populairs: zwemster Willy den Ouden zal optreden in c Primaxfilm „Van het eenkomt het ander Naar aanleiding van dit bericht is de vras geoipperd, of zij amateur-zwemster zal kunne blijven, al zij in een film optreedt. Deze vraa wordt door de N.R.Ct. ontkennend beantwoor want een zwemlautoriteit heeft haar verweze naar het internationale zwemreglement, waa: bij deze kwestie wordt geregeld. In dat regi ment staan opgeteekend de verschillende ove: tredingen, die oorzaak kunnen zijn, dat ee persoon niet meer zal kunnen mededingen a amateur. Eén er van is: „Het productief maken van hun athletische naam, dat is lo.a.): zich verbinden aan eenig bezigheid of zakelijke handeling tegen betalin of voor geldelijk voordeel, zonder dat hij voc het verrichten hiervan een aangeboren geschik! heid bezit welke redelijkerwijs gevorderd ma worden en dit hoofdzakelijk geschiedt voor pi bliciteit, voortspruitende uit den naam, welk hij verkregen heeft door zijn sportverrichtir gen". In een afzonderlijke noot wordt dan nog eer duidelijk gezegd, dat het aannemen van vei goeding voor het deelnemen aan de vervaard: ging van een film, tenzij hij (of zij) een erken filmacteur is, zal beschouwd worden te valle onder de bedoeling van voorgaanden regel. Een en ander laat aan duidelijkheid weini te wenschen over, aldus de N.R.Ct. Zelfs als Wiliy den Ouden spelen zou als ee oud-vrouwtje in een filmtragedietje, waarb het zwemmen heelemaal niet te pas komt, breng zij haar amateurstraat in gevaar en zou het haa onmogelijk worden uit te komen in zwemwed strijden, die vallen onder het gezag van de: K.N.Z.B. en van den wereldbond voor de zwem sport. Ziet Willy den Ouden af van haar amateur staat dan staat het haar natuurlijk vrij voor d film te spelen etc., maar dan is haar zwem carrière afgeloopen en ook in andere sportei zou zij niet meer als amateur kunnen mee dingen Tot zoover dit blad. Contract voor twee jaa geteekend. We hebben geprobeerd Willy den Ouden t spreken, om haar meening over deze aan gelegenheid te vragen. Zij was echter nie thuis, maar haar vader was natuurlijk volkomei ingewijd. „We waren er natuurlijk wel banj voor, dat de pennen over het besluit van mijl dochter los zouden komen," zei hij. „Dat is ni eenmaal het noodlot van jongelui, die in een o anderen tak van sport zóó uitblinken, dat hui naam vermaardheid verkrijgt. Maar zij moetei tenslotte toch trachten wat te verdienen. En i; het nu zóó in strijd met de amateursbepalingen dat mijn dochter de film gekozen heeft? Mei kan het haar toch niet aanrekenen, dat haa naam zoo bekend geworden is. Zij moet toch haa brood verdienen. En tenslotte zou zij misschiei wel dezelfde moeilijkheden ondervinden, onge acht het beroep dat zij gekozen zou hebben. Ver onderstel dat zij winkeljuffrouw geworden was Zou het haar dan kwalijk genomen kunner worden, dat het Rotterdamsche publiek zijr inkoopen zou gaan doen in den winkel, waarir het door Willy den Ouden bediend zou worden! Die krasse amateurbepalingen kunnen voor de betrokkenen toch maar erg lastig zijn," zoo ein digde de vader, die ons tenslotte meedeelde, dat zijn dochter al voorloopig een contract bij de film voor twee jaar geteekend had, -

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10