HISTORIE VAN EEN LAND, Nieuwe phase in den strijd riet-biet NAAR FINLAND. dat voor zijn vrijheid heeft moeten vechten. Weerbericht. S WOENSDAG 7 FEBRUARI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD In 1899 wekte het door den Russischen Czaar Nicolaas II aan de Finnen gedaan onrecht zooveel verontwaardiging in de wereld, dat een delegatie naar Moskou vertrok om daarvan te getuigen. De leden daarvan waren (op de foto van links naar rechts)de Noor Brögger, de Nederlandsche hoogleeraar prof. mr. W. van der Vlugt, de Deen Norman Hansen, de Franschman Trarieux, de Italiaansche hoogleeraar Brussa en de Zweed Nordenskjöld. Onze bijzondere medewerker schrijft ons uit Stockholm, d.d. 30 Januari: „Wie dicht bij 't vuur zit, warmt zich 't best". Geen wonder, dat de vonken van de Russische revolutie in 1917, eerst van de mensjewistische van Kerenski, toen van de bolsjewistische van Lenin, Trotski en Stalin, over Finland spatten en er heel wat harten deden gloeien voor de nieuwe maatschappelijke idealen, die in het nabije Rus land de omwenteling begeleidden. Heel wat! Er zijn geen verhoudingscijfers beschikbaar en zij doen ook niet veel terzake. Noodig is alleen te weten, dat Finland's sociaal-democraten van die dagen achter de revolutiedenkbeelden aanliepen en dat het er in de eerste helft van 1918 op leek, als.zou Sovjet-Rusland een Sovjet-Finland naast zich krijgen. Het Finsche grondgebied had van 1809 af een groot-hertogdom onder Russisch opperbestuur gevormd. De opeenvolgende Czaren waren ten aanzien van de Finsche binnenlandsche zelf standigheid van uiteenloopend inzicht geweest. Alexander I, die in 1809 in Borgaa, voor zich en zijn opvolgers, zwoer op die zelfstandigheid, was in zooverre een man van zijn woord. Maar de laatste Czaar, Nicolaas n, onder invloed <meer nog dan zijn voorganger) van Pobedonostseff en andere Russo-maniakken, was gaan knagen aan Finland's rechten. En toen hij den berucht ge- Worden Bobrikoff als gouverneur-generaal naar Helsinki stuurde, ging het hek van den dam. De Finnen moesten begrijpen, dat het uur van hun vrijheidsverlies zou gaan slaan, zoo zij zich niet verzetten tegen de aanslagen, daarop door de „russificanten" van het slag Pobedonostseff, Bobrikoff, Kuropatkin, Stolypin en anderen, sa men met den onzelfstandigen Czaar, beraamd en gepleegd. En als dan het Februari-manifest van Nicolaas verschijnt, waarbij de bevoegdheid van de Finsche standen tot een raadgevende wordt teruggebracht, en alle Finland en Rusland raken de zaken aan de bevoegdheid van den Finschen Landdag worden onttrokken, dan komt dat ver zet inderdaad. Dan reizen koeriers heel Finland af om in alle stilte handteekeningen te verza melen voor een adres aan den Czaar, en in kor ten tijd zijn er 523.931 bij elkaar. Dan stellen ge leerden uit alle windstreken een bezwaarschrift op en in Juni 1899. trekken de Nederlandsche hoogleeraar Prof. Mr. W. van der Vlugt, de Franschman Trarieux-, de Deen Hansen, de Zweed Nordenskjöld. de Italiaansche hoogleeraar Brussa en de Noor Brögger naar Moskou om Ni colaas II te doen blijken van de verontrusting der wereld over het schromelijk onrecht, den Finnen aangedaan. Zij worden niet in audiëntie ontvangen. De Czaar heeft zijn zegen aan de russificatie van Finland gegeven: de eed van Borgaa is voor eens en voor al geschonden. De Finnen begrijpen het. En in de hoofden van som migen hunner rijpt de gedachte, dat er maar één oplossing is! De unie met Zweden en de unie met Rusland hebben het Finsche volk geen duur zaam geluk gebracht. Het eenige dat baten kan is de zelfstandigheid! Vlak vóór het uitbarsten van den wereldoorlog van 1914 bekrachtigt Czaar Nicolaas een nieuw russificatieprogram. Een der eersten die in de oorlogsjaren naar Siberië worden verbannen, is de ldtere President Per Evind Svinhufvud. Tal- loozen volgen. Maar ook wijken duizenden vrij willig uit, naar Duitschland, waar zij, na korte oefening, aan het Oostelijk front gaan strijden tegen hun Russische onderdrukkers. Nog is de kans op zelfstandigheid klein en onzeker. Maar dan begint in Rusland de groote omwenteling. De Czaar wordt verbannen en met de zijnen ver moord. Svinhufvud keert naar Finland terug. Daar zijn nog Russische troepen, die het revolu tieparool overnemen. De Finsche arbeiders doen mee. Zij hebben bij de Landdagverkiezingen van October 1917 de meerderheid verloren <92 van de 200 zetels) maar in de woelingen van die dagen grijpen zij naar andere middelen om hun wil door te zetten. Als in Rusland op 7 November de bols jewistische revolutie begint neemt de Finsche Landdag de hoogste macht in Finland zelf in handen. Op 13 November 's nachts om 12 uur beginnen de arbeiders de algemeene staking. Op 4 Decem ber verklaart de Landdag Finland onafhanke lijk. Maar de revolutiegolf is niet te keeren. Talrijke autoriteiten worden gevangen gezet en vermoord. Wel erkende de Sovjetregeering nog in December de onafhankelijkheid van de Finsche Republiek, maar dat geschiedde, zooals Volkscommissaris Proschjaw zei, ,.in het vertrouwen, dat het niet lang zal duren, vóór Finland's proletariaat den revolutionnairen strijd begint en de teugels van het land zelf in handen neemt". Het baat niet, dat Svinhufvud vp 25 Januari 1918 telegrafisch bij de Rus sische regeering protesteert tegen de militaire hgilp. die Rusland aan de Finsche en Russi sche revolutionairen in Finland zond. De Rus sische volkscommissaris van oorlog antwoordt op 26 Januari prompt en ondubbelzinnig: „De axiale revolutie in Finland is begonnen. Rus- Czaar Nicolaas II, die in 1899 den Finnen schromelijk onrecht deed en die in dit jaar wei gerde een speciale delegatie te Moskou te ontvangen land's regeering is volgens haar principes ver plicht het proletariaat in Finland te steunen in zijn strijd tegen de Finsche bourgeoisie. De Commissie voor Oorlogsdoeleinden heeft den Finschen roode gardisten hulp gezonden en zal dat blijven doen". Zoo werd Finland in de eerste helft van 1918 tooneel van een bloedigen bur geroorlog. Want tegenover de naar een bolsje wistische revolutie strevende arbeiders, die zich bij manifest van 24 Janauri (den dag vóór Svinhufvud's protest-telegram) tot de „Rus sische kameraden" richtten, kwam Manner- heim, de ex-officier uit het CzarLstische leger, met zijn boeren en burgers te staan. En tegen de Russische hulp aan de „rooden" riep Svin hufvud Duitsche hulp voor de ..witten" in. Tegen de regeering-Svinhufvud werd een ar- beidersregeering gevormd: Haapalainen, Tokoi, Nanner, Sirola en.... Kuusinen. Russische of ficieren namen het opperbevel over de ..rooden" op zich en 28 Januari wordt in Viborg door de Russische troepen de oorlog aan Finland ver klaard. Maar Mannerheim behaalt bij Tammer- fors een overwinning. In April landen de Duit- schers onder Von der Goltz in Hangö en mar- cheeren op naar Helsinki, dat in handen van de „rooden" is. De strijd loopt op zijn einde: de bolsjewistisch georiënteerden hebben hun pleit verloren; maar het duurt nog tot 1920. vóór in Drorpat de formeele vrede tot stand komt. Intusschen is in Finland de stemming z pro-Duitsch. Geen wonder: de Duitschers had den den Finschen anti-bolsjewisten belangrijke diensten bewezen .Als op 8 Augustus 1918 de Landdag bijeen komt. besluit die om van Fin land een Koninkrijk te maken. De beslissing werd met 58 tegen 44 stemmen genomen (men bedenke, dat de Landdag 200 leden telt, maar dat de 92 socialisten wegens deelneming aan de revolutie van hun mandaten vervallen waren verklaard). In October 1918 blijkt de pro-Duit- sche stemming van de Finnen uit het met 75 tegen 25 stemmen genomen besluit van den Landdag, om de. Finsche kroon aan te bieden aan Prins Karl van Hessen (Keizer Wilhelm had voor zijn zoons de kroon van de hand gewezen). Op 4 November 1918 komt het ant woord van prins Karl: hij wil het aanbod in beraad houden. Zag hij Duitschland's ineen storting naderen? Die volgde nog in dezelfde maand. In December 1918 weigert de prins officieel de aanvaarding van de Kroon. De ge allieerden winnen den oorlog en aan een Duitschen Koning kan Finland nu niet meer denken. De Finsche regeering achtte zich ge compromitteerd en trad af. Mannerheim volgde Svinhufvud als regent op. Als dan in Maart 1919 Landdagverkiezingen worden gehouden doen ook de socialisten weer mee Zij hebben nu met de communisten gebroken en in de nieuwe volksvertegenwoordiging, die in meerderheid republikeinsch is. krijgen zij 80 zetels van de 200. Op 17 Juli 1919 komt de republikein- sche grondwet tot stand en 3 dagen later wordt de links-republikein prof. Stahlberg met 143 stemmen tegen 50 op den rechtschen Manner- heim tot eerste President van de Republiek ge kozen. Zoo ontliep Finland, door de Duitsche revolutie van 1918. de kans om onder Duitsche curateele te geraken, een in 1918 gesloten Finsch- Duitsch handelsverdrag wees in die richting, nadat het zich met geweld aan een Russische voogdij had onttrokken. Maar de sporen van die woeling en gisting bleven nog lang merkbaar en zichtbaar. Tegen den achtergrond van deze korte, maar bloedige onafhankelijkheidsgeschiedenis zie men de politiek van het vrij geworden Finland. Daarom kwam het mij onvermijdelijk voor, de fei ten in klein bestek nog eens vast te leggen. Zij geven de verklaring voor den afkeer van de Fin nen tegen de Russen, voor den communisten- haat van de Finnen, die later ik kom daarop nog wel eens terug leiden zal tot de „Lappo- beweging"' en wat eraan vast zit. Anderzijds ver klaren zij ook de angst van de Russen voor een aanval van Duitsche zijde via Finland op de Sovjet-Unie. Pas op! het décor is sedert een maand of vier verschoven! Nu Duitschland en Rusland van elkaar niets te vreezen hebben althans voor het oog van de wereld doen, alsof zij allebei gelooven, dat het zoo is nu zeggen de Russen, die jaren lang de Finnen van pro- Duitsch-zijn beschuldigden, dat Finland het Engelsch-Fransche opmarschgebied tegen de Sovjet-Unie is. „Wie een hond wil slaan, vindt altijd wel een stok". De Finnen zijn individualis ten, ook in hun buitenlandsche politiek. Nu zij zich verlost hebben uit eeuwen van Zweedsche, Russische en Duitsche bemoeienis, vragen zij om niets dan onafhankelijkheid. Zij zochten in de achter ons liggende twintig jaar geen nauwe aansluiting, waar dan ook. Zij bleven bevreesd voor Rusland's plannen, maar zochten hun heil niet bij het Derde Rijk. Zij zaten op den uitkijk, zoowel naar Scandinavië als naar de Baltische staten en Polen. Eerst in de allerlaatste jaren kreeg de Scandinavische oriënteering de over hand, en vandaag aan den dag loopt men in Fin land met dien vier-staten-speld, dien ik in een vorigen brief al beschreef, of met de Finsche. Zweedsche. Noorsche en Deensche vlaggetjes aan een kettinkje op jas of blouse. Hand over hand groeit nu het Scandinavische solidariteitsbesef, al nemen de Denen, die van de Russen niets en van de Duitschers alles te vreezen hebben, daar in een andere plaats in dan de Zweden en de Noren, die stellig minder uit communistenvrees dan uit beduchtheid voor het nieuw-Russische imperialisme aan Finschen kant staan. Zoo heeft Stalin de vier Noordsche mogendheden op een hoop gedreven. Maar dat lag natuurlijk niet in zijn bedoeling (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden.) ken. ET regen zijn we het nieuwe jaar in gegaan en nu, half Januari, regent het nog. Ik bedoel: regent het nog onafgebro- In de Westmoesson regent het in Indië overal: in het begin van den regentijd, in December, pleegt de harde bui 's middags om een uur of vijf te vallen met als afwisseling zoo'n droome- rig regentje, waar je lekker den nacht mee in gaat. In Maart, April, beginnen de ochtendbuien en dan zeggen we ,,de regentijd loopt alweer ten einde". Zie, dat is betrouwbaar Indisch weer. Onze kranten kennen geen weerberichten en onze meteorologische instituten hebben alleen maar te letten op onrustige vulkanen, op aard beving en op den regenval, als de regen al ge vallen is. Van dagelijksche voorspellingen zijn ze verschoond. In den Westmoesson regent 't in den Oost moesson regent het niet. Daartusschen liggen de kenteringstijden, waar in je het nooit kunt weten en waarin menschen met ervaring zeggen: „Zulke zware regens in Mei heb ik al de jaren, dat ik in Indië woon nog nooit belefd", cf .Kerstmisen nog geen drup gevallen. Waar moet dat heen!" Op de een of andere manier herstelt echter de natuur steeds het evenwicht: rivieren, die jaarlijks in Januari buiten haar oevers treden, bandjirren ook nu en in September liggen hun beddingen droog en steenachtig. Maar dit alles mag voor Java, Sumatra en Borneo geldende Molukken hebben hun eigen almanak; als de eerste moeilijke donder buien den hemel hebben ontsloten, begint het op een dag te regenen en dan regent het door. Wij zagen de zon voor het laatst op Oudejaars dag en vandaag, 13 Januari, regent het even gestaag als een week geleden. Het beste deel van het etmaal is nu de nacht, die koel is en verkwikkenden slaap onder een deken brengt. Heerlijk is het 's nachts even wakker te liggen en te luisteren naar den gelijk- matigen regenstroom, waarachter, elke vijf tellen, het vallen van de zeebranding doorklinkt. Groot zijn de natte elementen, maar veilig beschut is de kleine mensch, die een dak heeft en een deken. Om dit goed te beseffen moet je 's nachts om drie urn: even wakker worden als het regent. Ja, maar 's morgens regent het nóg! Het is zoo'n dag, waarop Je om negen uur 's ochtends met de lamp op aan je schrijftafel zoudt willen gaan zitten om je ergens in te ver diepen. Het is maar de vraag: „in wat", want als het zoo lang en zoo hard regent regenen ook de scherpe gedachten uit je hoofd weg. En vóór je je kunt gaan verdiepen in dat, wat je straks wel zult bedenken, moet eerst 't huis geïnspec teerd. Ons huis is een huis met een tras-raam. Toen ik dat vorig jaar naar Holland schreef antwoord de mijn tante dat zij niet gedacht had dat wij hier ook al glas-in-lood kenden. Alsof iemand ooit om glas-in-lood zou malen na veertien dagen van dezen regen! Neen-, 'n tras-raam, dat geeft een huis waarde op Celebes. Ingemetseld in de muren (de nuttigste en waar devolste instellingen zijn die, welke in het ver borgene haar nuttig en waardevol werk ver richten) absorbeert het de vochtigheid. Ik weet dat mijn overbuurvrouw sinds een week met een electrisch kacheltje werkt, omdat haar calcarium afbladdert. Het calcarium van haar muren wel te verstaan!- Ik weet dat de piano van den wis- kundeleeraar naast ons onherroepelijk vastzit; het geeft een sfeer van rust in de straat, maar voor hem is het een strop. Ons tras-raam be hoedt ons voor zulke catastrofes tot nog toe en klop het af, want hoelang zal het nog rege nen! Het is geen sympathieke regen, deze regen op Celebes! Hij is zwaar en treurig. Op Java kan het zoo lekker licht regenen bij zonneschijn; „apen- regen" heet dat en je krijgt er zin bij om bloots hoofds een regenboog te gaan zoeken. Op Zuid-Sumatra ben je voor drink- en bad water aangewezen op den regenbak en daar ont vang je dus den regen als een huishoudelijken zegen en je gebruikt de afvoerpijp van de goot als douche. Doch buurman's leed troost vooral als buurman erger lijdt. Ze zeggen dat het op Am- bon harder en onafgebrokener regent dan op Celebes. Op Ambon zijn de kolonisten zelf tot de subtiele onderscheiding „kleine regentijd" en „groote regentijd" gekomen. In den kleine regen-. Suikerbietencultuur wordt uitgebreid IN de depressiejaren, welke Nederlandsch Oost- Indië heeft beleefd, was het suiker-productie apparaat te groot en via internationale rege lingen was men genoodzaakt het suiker areaal in te krimpen en vele fabrieken bleven toer toep (gesloten). Wie de beteekenis der rietsuiker- fabricage in N.-O.-Indië ook maar eenigszins kent, weet, welke gevolgen dat alles met zich heeft ge bracht. En wie zelf in de gedeelten van Java heeft gereisd, waar in den tijd der suikercampagne de fabrieksdeuren gesloten bleven, zal een onbevredi gend gevoel al zeer moeilijk "van zich kunnen af zetten. Waarom dat alles? Welk nut heeft deze vernietiging? Is er een teveel? Is wellicht de kwali teit der Java-suiker op de wereldmarkt niet- of onvoldoende? Zijn deze suikerfabrieken misschien economisch beschouwd niet-verantwoorde-onder- nemingen? Men behoeft zich geen studies van uit- gebreiden aard te getroosten om te weten, dat de Java-suikerindustrie aan de allerhoogste eischen voldoet. Dat betreft niet alleen de kwaliteit van het afgeleverde product, maar dat geldt evenzeer de outillage der fabrieken zelf en, wat zeer be langrijk is. den prijs van het product. Onder die omstandigheden zou men hebben mogen verwach ten, dat dit product overal gewild zou zijn. Dat is het ook, maar tusschen gewild zijn en koopen is nog een groot verschil. In groote gebieden op de wereld is dit voortreffelijke Java-product niet ver koopbaar, omdat men door overheidsmaatregelen zorg heeft gedragen de Java-snjker geheel of ten deele buiten de deur te houden. Men betrekt er dikwijls liever suiker van mindere kwaliteit of hoogeren prijs! Want een der hoogste economische wijsheden van heden is voor menig land de zoo ver mogelijk doorgevoerde atuarkie: de selfsup porting; het onafhankelijkheidsstreven, waarbij kwaliteit en prijs niet in de eerste plaats de leiden de criteria zijn. Mede daardoor heeft de Java-sui- ker een belangrijk gedeelte van haar oude afzet gebied verloren. Fabrieken moesten gesloten wor den, inkrimping van plantareaal kon niet achter wege blijven, terwijlelders nieuwe suikerriet plantages werden aangelegd en nieuwe suikerfa brieken werden gebouwd! In die jaren werd de tegenstelling riet-biet nog eens weder extra op den voorgrond gebracht. Waar om is het noodig zoo werd menigmaal betoogd dat in het Moederland suikerbieten worden ver bouwd en dat deze suiker opleveren, een en an der met steun van overheidswege, terwijl N.-O.- Indië rietsuiker in overvloed heeft? Waarom steunt Nederland-in-Europa op dat punt Nederland-in- Azië niet? Een nieuwe phase trad in, toen de Nederland sche regeering in Januari 194Q besloot om met het oog op de onzekerheid, ten aanzien der overzee- sche verbindingen, de cultuur van suikerbieten in ons land uit te breiden. De steun aan de suiker bietencultuur in Nederland verleend, bestaat uit een garantié, een z.g. richtprijs, voor 1586 millioen K.G. suikerbieten, overeenkomende met een op pervlakte van circa 44000 H.A. en 220 millioen K.G. suiker. Laatstgenoemde hoeveelheid is vol doende voor de consumptie. Zij laat evenwel de behoefte der exporteerende suikerverwerkende in dustrie ongedekt. Daarbij worde dan bijv. gedacht aan den uitvoer van gesuikerde gecondenseerde melk. Het ligt nu in het voornemen om in 1940 den nader vast te stellen riohtprijs te garandeeren voor 2000 millioen K.G. suikerbieten. Dat beteekent dus een vermeerdering met 25 procent, terwijl de sui kerbietenteelt kan worden uitgebreid tot 55.000 H.A. en de suikerproductie tot 275 millioen K.G., alzoo 55 millioen K.G. meer. De beteekenis dezer regelig is hierin gelegen, dat men een reserve suikervoorraad wil maken, terwijl de aankoop van Java-suiker, op de gewone wijze zal doorgaan, als bij overeenkomst is geregeld. Van deskundige Indische zijde is dit regeerings- besluit natuurlijk niet onopgemerkt gebleven. Gaarne erkent men, dat de verbouwers, van suiker bieten daarover terecht verheugd kunnen zijn, doch Herhaling onzer WINTERSPORTREIS NAAR GRINDELWALD (De wintersportplaats van hat Prinselijk Gezin) Vertrek 1 7 Februari Duur 16 dagen Prijs ƒ165-, inclusief skilessen Inlichtingen en aanmeldingen bij REISBUREAU LINDEMAN N.V. HAARLEM, Barteljorisstr. 3, Telef. 12678/9. (Adv. Ingez. Uedj tijd is het een enkele maal een paar uurtjes droog; in den groot en regentijd nooit. Het is intusschen fikscher gaan regenen, felle vlagen kletteren door onzen overloop, die naar keuken en bediendenkamers voert. De badkamer, die geen tras-raam heeft, is witbeschimmeld als een imitatie-ijsgrot. Ik had een bad willen nemen vandaag, doch ik'zie er vari af; ik ga wollen sokken aantrekken en aan mijn schrijftafel zitten om me te verdiepen in Eureka! in een brief naar de familie in Holland, waarin ik ze eens goed zal uitleggen, hóé het hier regenen kan! P.S.. Ik voorzie het antwoord van oom Theodoor al: „Kind, in Februari regent het in Haarlem ook dikwijls. En zooals het in Haarlem regenen kan REGEN-FILOSOFIE. Als het regent, regent, regent, Worden alle schepsels nat, En alleen nog maar de kikkers tijgen onvermoeid op 't pad. Hun gekwaak is overwegend als het regent, regent, regent.... Als het regent is het mis, dat de mensch geen kikker isl Als het regent, regent, regent, zit het menschdom in een plas en bedenkt (dat. wat je niet hebt!) dat die zon zoo kwaad niet was en tenminste nog gezegend bij zooals het nu weer regent.... Echter, elke wensch ten spijt, blijft de zon verleden tijd Als het regent, regent, regent, worden de gedachten grauw: Als de hemel nog niet weg ls wordt hij zeker nooit meer blauw! Nieuwe wolken, traag bewegend Heeft 't nog niet genoeg geregend? Excuseer me. dat ik stop: al m'n fantasie is op. (weggeregend) C. K.L. dat in Javasuikerkringen groote teleurstelling niet achterwege is gebleven, is te begrijpen. Door den heer A. W. Volz is o.m. kritiek geuit. Deze suiker-expert wijst er op, dat het jaarlijk- sche suikerverbruik in Nederland wordt verzekerd door den binnenlandschen bietsuikeroogst en door den aanvoer van 80.000 ton ruwe Javasuiker. De vorming van den reservevoorraad suiker, ad 50.000 ton, kon verkregen worden door uitbreiding van den gesteunden bietenaanplant, dan wel door ver grooting van den aanvoer van Javasuiker. De Re geering besloot tot het eerste, aangezien geen vol doende zekerheid zou bestaan omtrent den aan voer van de Javasuiker. De heer Volz betoogt in de Economisch Statistische Berichten dat dit risico in ingewijde kringen als gering beschouwd moet worden, „daar bij de moeilijkheden, welke lading voor rekening van den particulierenhandel onder vindt, de scheepvaartmaatschappijen zeer gaarne lading voor rekening van een neutrale Regeering vervoeren en dus ook in tijden, waar particuliere firma's last hebben om vrachtruimte te krijgen, de Nederlandsche Regeering te dien opzichte in een heel andere positie verkeert. Buitendien zouden de bewuste 50.000 ton reeds in Juni voor afscheep in Java gereed kunnen zijn, terwijl de nieuwe biet suiker pas in October en November hier binnen komt". Daarnaast wijst deze schrijver nog op een andere omstandighefd. De aankoop der Java-sui ker zou de Regeering nl. niets extra's kosten, daar de Nivas het gewenschte kwantum tot een zeer schappelijken prijs heeft aangeboden, terwijl de uitbreiding van den bietaanplant de Regeering, dus tenslotte den consument, weder millioenen aan steun kost. Zou men voorts in aanmerking nemen, dat niettegenstaande de op het oogenblik op Java geldende suikerprijzen de toekomstige afzet vol strekt niet rooskleurig beoordeeld mag worden, dan zou het bewuste regeeringsbesluit op Java geen goeden indruk gemaakt hebben. Elke medaille heeft nu eenmaal een keerzijde. Zoo is het ook hier. De genomen regeeringsmaat- regel beoogt in de eerste plaats om te voorzien in de noodige levensbehoeften, waaraan ongetwijfeld in den tegenwoordigen tijd de noodige aandacht be steed moet worden. Voorts mag niet uit het oog verloren worden, dat de beslissing onzer Regeering een bevordering der werkgelegenheid beteekent, welke onder de huidige omstandigheden van groot belang is en waarvoor velen uit den aard der zaak uiterst dankbaar zullen zijn. Of het voorts ten aanzien der transportgelegcn- heid zoo zal blijven, als dat op het oogenblik het geval is. kan niemand zeggen. De oorlogsomstan digheden brengen vele risico's met zich en het is volkomen begrijpelijk, dat men voorzorgsmaatre gelen moet treffen en zich uiterst moeilijk kan ba seeren op een vervoergelegenheïd, die van aller hande factoren afhankelijk is. Er zijn nog enkele andere overwegingen, welke de Regeering er ongetwijfeld toe hebben gebracht te handelen, zooals zij gedaan heeft. Zoo is bjjv. de Javasuiker-oogst van 1939 geheel verkocht en hebben reeds voor-verkoopen plaats gehad uit den oogst 1940. Als gevolg dezer feiten is het areaal van den aanplant van suikerriet op Java voor 1941 met circa 19 procent uitgebreid. Voorts zijn de Ja- vasuikerprijzen gestegen. De belangrijke verknopen, waarvan hier boven sprake is. zijn ten deele een gevolg van het feit, dat de suikeroogst in Britsch-Indië is mislukt. Dit land betrok in de eerste negen maanden meer dan 500 duizend ton Javasuiker tegenover 150 duizend ton in de overeenkomstige periode van 1938. Het is als waarschijnlijk aan te nemen, dat ook in 1940 Java van deze positie in Britsch-Indië zou profi teered Overweegt men tenslotte, dat de Regeering, ook bij de beslissing omtrent deze aangelegenheid, het algemeen belang als richtsnoer heeft te kiezen, dan past de genomen bijzondere maatregel in deze bij zondere tijden. MOLLERUS. Schoenmaker door kolendamp om het leven gekomen. Tragisch geval In de hoofdstad. Dinsdag heeft zich ln een benedenwoning ln de Esmoreitstraat 28. in het nieuwste gedeelte van West, een geval van kolendampvergiftiging voor gedaan, dat aan den bewoner, den 32-Jarigen schoenmaker L., die juist Donderdag jJ. gehuwd was, het leven heeft gekost. De man. die 's ochtends kranten bezorgd had, was kort na zijn thuiskomst ln de woonkamer gaan zitten, terwijl zijn vrouw, die over duize ligheid had geklaagd, te bed was gebleven. Zij werd eerst 's middags kwart voor zes wakker en bleek in een verdoofden toestand te hebben ver keerd. Zij stonden op en ging kijken waar haar man was. Tot haar ontsteltenis trof zij dozen levenloos in de voorkamer, welke vol kolendamp stond. aan. Uit het geneeskundig onderzoek bleek, dat de dood reeds zeven tot acht uur tevoren was In getreden. De kolendamp had zich ontwikkeld ln een kachel, welke in de woonkamer .stond. Aan de omstandigheid, dat het vergiftigde gas slechts in beperkte mate tot de slaapkamer was doorgedrongen, heeft de vrouw haar leven te danken. Zij behoefde zich niet onder dokters be handeling te stellen. Verplegers bestalen invalide man. De beide verplegers A. J. V. en L. M. H., die Dinsdag voor de Haagsche rechtbank moesten terecht staan, hebben een invalide man. dden zij moesten verzorgen, In den loop der jaren voor eenige duizenden guldens bestolen. De invalide man was zeer slordig met zijn geld en zoo bleven de diefstallen langen tijd onontdekt, totdat één van beiden betrapt werd bij het stelen van een portemonnaie met 12. Hij viel toen door de mand en bekende ook de andere diefstallen, waarbij hij zijn collega nöet spaarde. Voor de rechtbank legden beiden een volledige bekentenis af. De Officier van Justitie clschte tegen leder van hen een gevangenisstraf van zes maanden. TOT 17 FEBRUARI GEDEELTELIJKE ONTHEFFING VAN HET RIJTIJDEN BESLUIT. De minister van sociale zaken heeft voor be stuurders van vrachtauto's in alle gemeenten des rijks van 9 tot en met 17 Februari ontheffing verleend van het bepaalde in de artikelen 25, 28, 29 en 30 van het rijtijdenbesluit, voor zoover de toestand der wegen in verband met de weers gesteldheid afwijking noodig maakt, met dien verstande, dat een werktijd niet meer dan 13 uren. de gezamenlijke duur van de in een week vallende werktijden en gedeelten van werktijden niet meer dan 66 uren en een diensttijd niet meer dan 15 uren mag bedragen, terwijl een tusschen twee opeenvolgende diensttijden ge legen onafgebroken rusttijd ten minste II uren moet bedragen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11