WEERBERICHT AGENDA. Ochtendbeurs Amsterdam NIEUWS IN 'T KORT. WOENSDAG 7 FEBRUARI 1940 HA'ARLEM'S DAGBLAD DE AARDAPPELEN. Te Haarlem voldoende voorraad. DANK ZIJ VERSCHILLENDE VOORZORGEN. Wij wezen er reeds eenige weken geleden op, dat er door de vorst vertraging gekomen is in den aan voer van aardappelen naar de steden. Er zijn in ons land voldoende aardappelen, zoodat er van een te kort geen sprake is, maar de aanvoer en het transport ondervinden groote moeilijkheden. Als het vriest is het moeilijk de kuilen waarin de aard appels geborgen zijn open te maken, terwijl ook vervoer bij vorst veel risico met zich meebrengt. De aardappclhandcl te Haarlem is er even wel in geslaagd gedurende de vorst-periodc steeds voldoende aardappels naar Haarlem over te brengen. Ook voor de naaste toekomst is er voldoende. En als de dooi eenmaal goed doorzet komt er weer overvloed. De aanvoer moet op dit oogenblik nog per auto of per spoor geschieden. Dat de aardappelen nu duurder zijn dan in andere tijden laat zich ver staan. Als er een wagon aardappelen verstuurd wordt moet voor het vorstvrij maken gebruikt worden een hoeveelheid van 80 a 100 bossen strooi 20 a 30 K.G. papier en nog een partijtje carton. Dat kost natuurlijk geld. Op dit oogenblik vriest het wel niet, maar de voorzorgen kunnen toch nog niet achterwege gela ten worden, omdat de wagons soms 3 of 4 dagen onderweg zijn. En in dien tijd kan er veel gebeu ren. Eenige uren vorst en de aardappelen zouden, zonder voorzorgen, bedorven zijn. Als de dooi blijft voortduren dan zullen de aard appelen wel weer wat goedkooper worden, maar het is toch te verwachten, dat zij niet veel in prijs zul len zakken, daar de regeering met 1 April in Noord- Holland aardappelen gaat opkoopen tegen f 4,50 per 100 K.G. Een deskundige deelde ons voort mede: Als binnenkort de aardappelen uit de kuilen kernen zal blijken dat er onder zijn die eenigszins zoet van smaak zijn, Dit komt evenwel niet van het bevriezen, maar van het broeien in de kuil. Als de aardappelen een week blijven liggen is die zoete smaak verdwenen, waaruit dus wel blijkt dat zij niet bevroren zijn. Voorts is reeds gebleken dat verschillende aard appelkuilen van kou-blauw te lijden hebben gehad, waardoor er blauwe plekken aan de aardappelen zijn gekomen, die-de huisvrouw er in den regel het liefst afsnijdt. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Ds. W. Spliethoff te Deventer, die het beroep naar de Evang Luth. Gemeente alhier in de vac. van dr. G. J. v. Duyvendak, die naar Utrecht vertrok, heeft aangenomen is voornemens Zondag 3 Maart a.s. alhier zijn intrede te doen na tevoren te zijn be vestigd door zijn plaatselijken ambtgenoot, ds. C. H. Brandt. ZWEMPDROEF KENNEMER PADVINDERS. In het Sportfondsenbad te Haarlem werd aan de Kennemer Padvinders de gelegenheid gegeven, het insigne „zwemmer" te behalen. Voldaan moest wor den aan de eischen 50 M. gekleed zwemmen, 100 M. ongekleed, 50 M. zwemmen op den rug met de armen over de borst en daarna 4 bordjes opduiken. Ge slaagd zijn: Dik Evers en Kees de Jong. Eén candidaat werd afgewezen. EEN AANKLACHT TEGEN DS. H. BAKELS. Het ministerie van predikanten der Ned. Herv. Kerk te Amsterdam heeft besloten een aan klacht wegens godslastering in te dienen bij de Haarlemsche Justitie tegen ds. H. Bakels, emeri tus-doopsgezind predikant te Haarlem, in ver band met een onlangs van hem verschenen bro chure „Balans van Christus". JUBILEUM AAN DE CENTRALE WERKPLAATS. Heden is het 25 jaar geleden dat de heer P. J. Jacobs, werkzaam als kolendrager aan de Cen trale Werkplaats der Nederlandse he Spoorwegen te Haarlem, bij de Ned. Spoorwegen in dienst ■trad. De jubilaris werd hedenmorgen toegesproken door den chef van zijn afdeeling. Namens de directie ontving hij een oorkonde en de gebrui kelijke gratificatie. Van zijn collega's kreeg de heer Jacobs een rookfauteuil. Veertienjarig meisje vermist. Met medeneming van eenige honderden guldens het huis verlaten. Sedert Dinsdagmiddag half één wordt te Maastricht het veertienjarig meisje Ivonne Heunders vermist. Zij heeft de ouderlijke wo ning met medeneming van eenige honderden guldens in bankpapier, goud en zilvergeld ver laten. Het signalement van het meisje luidt: Lang 1.65 meter, bleek, ovaal gezicht,, blond, kroezend haar. slank postuur. Gekleed in rood bruine mantel, waarvan de zakken met leer zijn afgezet, rood-bruine jurk met pofmouwtjes of marine-blauwe schooljurk, lichte beige kousen, lage bruine schoenen, blootshoofds of een alpino mutsje op het hoofd. Zij heeft een rijwiel van Belgisch model meegenomen. De mogelijkheid, dat zij in Noordelijke rich ting is vertrokken, wordt niet uitgesloten geacht. Heden: WOENSDAG 7 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Voordrachtavond leerlingen Muziekschool van Toonkunst, 7.15 uur. Koninginneweg 103: Jaarvergadering afd. Haar lem en Omstreken Ver. tot verb, van het lot der blinden, 7.30 uur. Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104: ledenverga dering Bureau van de Haarl. Ver. voor Ziekenver pleging, 4 uur. Frans Hals Theater: „Dat komt er van! 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Goodbye mr. Chips' (geprolon geerd). 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Onderzeepatrouille' en „Het meisje met de zeven bontmantels", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Hoera! Ik ben papa!" Op het tooneel: „Four Rhythm Aces", 2.30, 7 en 9.15 u. Moviac: Nonstopprogramma. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur DONDERDAG 8 FEBRUARI Stadsschouwburg: Vereen. „Voor de kunst". Dans en zangavond Chaja Goldstein. 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Uitvoering Doopsgezinde Zang koren, 8.15 uur. Remonstrantenhuis: Psycho Synthese. Voordracht B. v. d. Meer, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 19 uur. Verceniging voor de Kunst. Een oproeping van Aart van Dobbenburgh. Aart van Dobbenburgh richt zich met een rond schrijven tot de leden van de vereeniging „Voor de Kunst" waarin hij o.m. het volgende zegt: Het is een van de vele noodlottige en mensche- lijke dwalingen in onze huidige samenleving, dat zij. die zoo luide verkondigen, dat onze cultuur en beschaving tegen elke aanranding moeten worden verdedigd, zelf het minst bereid zijn te erkennen, dat de beste verdediging dezer cultureele waarden moet beginnen met het brengen van een persoon lijk offer. Wy zijn in dit opzicht vaak te snel met woorden, maar te traag met daden. De vereeniging „Voor de Kynst" die, jaar in jaar uit, de beste kunstenaars gastvrijheid ver leent. kunstenaars die het edelste wisten te geven van hun moeizaam verworven levensschat: deze vereeniging verkeert in geldnood, ja, is het sterven nabij. Dit nu kan geen enkel belangstellend lid onver schillig zijn, omdat een vereeniging, die geeste lijke waarden voorop stelt, het stoffelijke toch on mogelijk kan ontberen. Integendeel! Wel moest het stoffelijke op het tweede plan blijven. Het kan dat ook, wanneer ieder lid maar begrijpt, dat het tasten in de beurs slechts een kleinigheid beteekent, tegenover datgene, wat ons in de kunst, als vanuit een betere wereld wordt geschonken. Als dit in voldoende mate begrepen werd er zijn helaas nog te weinig leden die hiervan heb ben blijk gegeven zou ik de laatste zijn mij met deze „boetpredikatie" tot u, mijn medeleden, te richten. Ik ben dan thans, waar ik zijn wil. Ik vraag u een vrijwillige bijdrage. Ik vraag u: geeft zooveel mogelijk, want over het lot der ver eeniging zal na den avond van 8 Februari beslist moeten worden. Laat uw geven echter niet het karakter van parti culiere liefdadigheid dragen, maar een massale uiting zijn van het diepe bewustzijn, dat wij allen zonder onderscheid, voor en met allen verantwoor delijk zijn. Op deze wijze eerst, maken wij een gemeen schappelijk goed tot onze persoonlijke zaak; een goed, dat wij met elkander in stand moeten hou den. Ibsen heeft gezegd: „al wat gij aan aardsche goederen verliest, wint gij aan eeuwige waarden". Uw bijdrage één gulden of liefst meer! kunt ge op 8 Februari in de pauze of bij het uitgaan in de collectebussen van „Voor de Kunst" verliezen. Het geestelijk bezit dat gij daarentegen „mede- neemt", kan niemand ter wereld u „ontnemen". Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 249—249'/2 H.V.A. 384. Philips 116 AKU. 38% Ned. Scheepvaart Unie 107107% HollandAmerika Lijn 101 101% Beth. Steel 56—56 1/8 U. S. Steel 42 11/16—42 3/4 Republic Steel 15 3/4—157/8 Anaconda 21 !/2215/8 Shell 91/8 WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12uur. Londen 7.47% Beriijn 75.25. Parijs 4.24. Brussel 31.66 Zwitserland 42.14 Kopenhagen 36.27% Stockholm 44.70 Oslo 42.65. New York 1.87 5/8 Italië: Vrije lire 9.54 Reislire 7.95 Bankpapier 6.20 Caféhouder uit Aalsmeer veroordeeld. Keesje de Ruyter mag des avonds geen biljart-séance geven Keesje de Ruyter, het befaamde biljartwonder uit Waalwijk had op den avond van 22 December een biljart-séance gegeven in een café te Aalsmeer. De arbeidsinspectie maakte proces-vermaal op te gen den caféhouder omdat er des avonds na 8 uur in het café werd gearbeid door iemand die iemand was Keesje die nog niet den bij de wet vastgestelden leeftijd had bereikt. De Ambtenaar van het O.M. had 14 dagen gele den f 20 boete geëischt en als zijn meening uitge sproken, dat het biljarten als biljart-séance wel opgevat moet worden als het verrichten van ar beid in een café. De Kantonrechter was het daar mee eens en veroordeelde den verdachte heden morgen tot een geldboete van f 15 of 10 dagen. FEESTVIEREN G VOETBAL VEREENIG ING „SCHOTEN". „Schoten heeft haar 30-jarig bestaan gevierd in hotel De Leeuwerik te Haarlem. De voorzitter van de feestcommissie, de heer C. Klomp opende het feest; hij dankte de leden voor hun medewerking waardoor niettegen staande de moeilijke tijdsomstandigheden deze feestavond toch doorgang kon vinden. Hierna trg,d de familie Hofmann op met haar aardige liedjes en met de muzikale medewerking van de beide dochters en cogstte veel succes. In de pauze werden de leden der feestcom missie, de heeren C. Klomp, W. Dekker, Th. Wol- ters en J. Verkerk, door den voorzitter den heer H. E. Lohmann, gehuldigd; zij kregen voor hun arbeid een zilveren sigarettenkoker met in scriptie. Hierna volgde een huldiging namens de Honk balclub „Schoten" door den heer Hoedt, die een vaantje aanbood. Na de pauze gaven de heeren J. Davids en Th. Mol eenige accordeonsoli ten beste, welke zeer in den smaak vielen, waarna weer de familie Hofmann de aandacht kwam vragen. Te kwart voor twaalf hield de heer Lohmann een „nieuwjaarsrede", waarin hij de groote clubliefde en kameraadschap in zijn club schetste.. De feestcommissie schonk aan den heer Lohmann een vulpen en potlood, voor zijn vele werk tijdens zijn 15-jarig voorzitterschap. Ook de heer Steenbergen werd gehuldigd voor zijn voorbeeldig spel in het eerste elftal en voor het vele werk. verricht aan de bestuurstafel, welke plaats hij ook 15 jaar innam. Hem werd een rookstandaard aangeboden.. Aan de volgende eere-leden en leden werd een fraai clubinsigne aangeboden ter herinnering aan het 30-jarig bestaan: J. Dikmans, J. Klein. D. Vierhout. W. Eikhoff Sr., H. E. Lohmann en B. Steenbergen. Het bal onder leiding van den heer C. Klomp duurde tot vroeg in den ochtend, Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het noordoosten: Matige meest zuidoostelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken. Eenige regen. Wftinig verandering in temperatuur. Voor het zuidwesten: Meest matige zuidoostelijke tot zuidwes telijke wind. Zwaarbewolkt tot betrokken. Eenige regen. Iets zachter. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren F 38 Laagste hedennacht F 34 Hoogste heden F 38 De algemeene luchtdrukverdeeling over Europa heeft zich langzaam gewijzigd. In t Middelland- sche Zeegebied is de luchtdruk gestegen en de de pressie-activiteit is daar verdwenen. Het maxi mum over het Iberische schiereiland verandert slechts weinig. Ook over Noordoost-Europa is nog steeds een gebied van hoogen druk gelegen met kernen van 1028 mbar over Zuid-Scandinavië en de Baltische staten. Dientengevolge werden oude maritieme lucht- massa's over Frankrijk naar ons land gevoerd, die bij zwakke wind boven de dooiende sneeuw aan leiding gaven tot zware mist. De Oceaandepressie ten zuidwesten van IJsland vulde verder op. Te Seydisfjord bracht zij nog 25 mm. regen. Haar storingsfronten bewegen zich van het westen uit naar onze omgeving en onder hun invloed begon de luchtdruk te dalen. Daardoor nam de wind iets toe, waarbij de mistvelden in noordwestelijke richting werden afgedreven. Over den Balkan heeft zich een nieuw minimum van 1020 mbar- ontwikkeld, dat in Hongarije plaatselijk zware sneeuw heeft gebracht. Ook aan de kust van Poi*tugal en Noord-Spanje vielen zware regens. In Denemarken en de Baltische staten vriest het nog steeds matig tot streng. Aan de kust van Noorwegen komt nog lichte vorst voor. BAROMETERSTAND: Stand van gisteren 762 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur: 759 m.M. Neiging: Achteruit Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI Houtstraat 13. - Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht 14141. Brandweer 15333. GOED - BETER - BEST. Er is GOED brood. Er is BETER brood. Maar VERMAAT'S MELKBROOD is BEST. VERMAATS best MELKBROOD kost afgehaald van de bakkerij 14 cent afgehaald van de brood-auto 15 cent (Adv. ingez. Med.) De Generale Staf. De benoeming van generaal-majoor H. F. M. baron Van Voorst tot Voorst. Tegelijk met het Kon. Besluit betreffende het aftreden van generaal Reynders en zijn op volging door generaal Winkelman als opper bevelhebber .verscheen een tweede, houdende de overplaatsing van generaal-majoor H. F. M. baron Van Voorst tot Voorst, commandant van de lichte divisie en inspecteur der cavalerie en wielrijders, naar den generalen staf Thans is chef van den staf van het Algemeen Hoofd kwartier generaal-majoor Carstens. Onze Haagsche correspondent merkt op dat het op den duur onwaarschijnlijk is te achten dat twee generaals-majoor aan den staf werkzaam blijven, zoodat de mogelijkheid aanwezig geacht moet worden dat binnenkort generaal Carstens den staf zal verlaten en in zijn functie door generaal Van Voorst tot Voorst zal worden opgevolgd. M. A. VERDEL f Dinsdag is op den leeftijd van 53 jaar overleden de heer M. A. Verdel te Haarlem. De heer Verdel is van 1922 tot 1939 voorzitter geweest van het bestuur van den Haarlemschen Melkhandel. Hij heeft ook zitting gehad in de Commissie van Bijstand van de Ned. Zuivel Cen trale, die later geworden is Commissie van Bij stand van de Alg. Vereen, voor Melkvoorziening, gevestigd in Den Haag en belast met de melk- distributie in westelijk Nederland. Van deze Com missie, die die distributie plaatselijk regelt, was de heer Verdel voorzitter. De overledene genoot de algemeene achting in de kringen van den melkhandel en heeft zeer veel gedaan voor de behartiging der belangen van den melkhandel te Haarlem. De begrafenis zal plaats hebben Vrijdagmiddag 9 Februari te half één op de Alg. Begraafplaats te Heemstede. De Zweedsche regeering heeft een crediet van een millioen kronen toegestaan voor de versterking van de kustverdediging. Tengevolge van een breuk in een gasbuis hebben negen personen te Luik een ernstige gas vergiftiging opgeloopen. Zes hunner verkeeren in zorgwekkenden toestand. Verscheidene publicaties, o.a. het tijdschrift „Flambeau" zijn in België verboden. De Belgische Werkliedenparty heeft be sloten op 1 Mei geen optochten te houden. In het Spaansche dorp Fuentes de Casna zijn door een grondverschuiving elf huizen bedolven. Als gevolg hiervan zijn negentien personen om het leven gekomen en velen gewond. Reuter verneemt, dat op 11 Maart de rant soeneering van vleesch in Engeland zal worden ingevoerd. In de Noorsche höofdstad is een tempera tuur geregistreerd van 23 graden onder nul, het geen in 65 jaren niet is voorgekomen. De repatrieering van „Volksduitschers" uit Galicië en Wolhynië is thans geëindigd. In de 42 dagen tot 31 Januari 1940 zijn 118.000 repa- trieerenden met 22.000 paarden, 1.500 stuks vee en 12.000 wagens de Duitsc'n-Russische „belan- gengrens" gepasseerd. De bemanning van het tankschip „British Councillor", dat op de Noordzee Zaterdag op een mijn was geloopen, is gisteravond in een plaats aan dc Britscne oostkust aan land gebracht Het B: e ministerie van verkeer is voor nemens te Brussel een vliegveld te doen inrich ten van 320 H.A. Het landingsterrein zal 2.000 vierk. meter groot zijn. Andere vliegvelden in het land zullen gemoder niseerd worden. Bij een brand, welke gisteravond is uitge broken in een groote hangar van het burgervlieg veld te Romford (Essex) Engeland zijn acht vliegtuigen en vijf vliegtuigmotoren vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, De vervoermiddelen te Haarlem. Meeningen over het voorstcl-Scholl om een gemengd bedrijf op te richten. Er bestaat te Haarlem geen volledige bewonde ring voor de werking van de vervoermiddelen. Het zou mogelijk zijn daarin verbetering te brengen, maar de uitvoering van plannen die daartoe zouden kunnen leiden stuiten af op de financieele bezwaren van de ondernemingen. Ook wordt het als een be zwaar gevoeld, dat de vervoermiddelen te Haarlem in twee handen zijn, namelijk bij de N. Z. H„ die tram en autobussen exploiteert en bij de Brockway die alleen buslijnen heeft. Beide ondernemingen letten natuurlijk in het bijzonder op hun eigen ex ploitatie-mogelijkheden. Het voorstel Scholl. Het sociaal-democratisch raadslid de heer J. A. Scholl heeft, zooals wij reeds mededeelden, thans een voorstel bij den Haarlemschen gemeenteraad ingediend om te komen tot oprichting van een ge mengd bedrijf. Hij heeft dit voorstel gedaan uit de overweging, dat het autobusverkeer binnen de ge meente geschiedt ten deele door middel van inter communale en ten deele door communale autobus lijnen. In de memorie van antwoord op het afdee- lmgsverslag van de begrooting hebben B. en W opgemerkt, dat de gemeente geen zeggenschap heeft over de (interlocale) buslijnen van de N. Z. H., zoodat het aan het college daarom niet mogelijk is de samenwerking, waarop in de af deelingen werd aangedrongen, tot stand te brengen. Van oordeel, dat in de voorziening van dit ver voer van personen door middel van deze diensten dringend verbetering behoort te worden gebracht, heeft de heer Scholl nu aan den raad voorgesteld ,,B. en W. uit te noodigen zoo noodig na verkre ken medewerking of tusschenkomst van regeering of Ged. Staten van Noord-Holland in overleg te treden met de gemeentebesturen van Bloemendaal en Heemstede en de directies van de N. Z. H. Tram weg Mij. N.V. te Haa&em en de N.V. Haarlemsche Brockway-Bus Mij. te Heemstede, ten einde te ko men tot de oprichting van een gemengd bedrijf, met het doel het exploiteeren van de openbare midde len van verkeer binnen de gemeenten Haarlem, Bloemendaal en Heemstede. De heer Scholl zal in den gemeenteraad natuurlijk een toelichting op zijn voorstel geven. In de be woordingen van zijn voorstel komt niet tot uiting wat hij onder een gemengd bedrijf verstaat. Er zou uit gehaald kunnen worden, dat hy alleen een com binatie van de vervoerondernemingen wil onder belangstelling van de gemeente. Wij vernemen even wel dat het zijn bedoeling is te komen tot een ge mengd bedrijf, waarbij, behalve de vervoeronder nemingen, ook de betrokken gemeentebesturen financieel betrokken zijn. Zoo iets dus als in den Haag bestaat zoo werd ons gezegd waar parti culieren en de gemeente samen het trambedrijf exploiteeren. Wij hebben over het voorstel Scholl de meening gevraagd van de directies der vervoerondernemin gen te Haarlem. Meening der N. Z. H.-directie. Ir. W. Burgersdijk, directeur der N. Z. H., deelde ons mede, dat hij nog geen gelegenheid had gehad van het voorstel Scholl een studie te maken. Hoe staat u in principe tegenover het voorstel een gemengd bedrijf op te richten? zoo vroegen wij. Het antwoord was: Ik kan er aan herinneren, dat wij er indertijd niet afwijzend tegenover stonden, daar wij jaren geleden immers zelf een voorstel aan de gemeente Haarlem gedaan hebben om tot de instelling van een gemengd bedrijf te komen. Er is toen zeer breedvoerig over gesproken. Er is even wel niets van gekomen omdat wij het niet met de gemeente eens konden worden over de verdeeling van de risico's. Als de gemeente deelneemt in een bedrijf, dat moet zij ook haar deel van de risico's dragen. Ik kan op dit oogenblik nog niet zeggen hoe onze maatschappij nu staat tegenover de quaestie van een gemengd bedrijf. Gaarne wil ik erkennen dat er voordeelen aan de instelling van zoo'n bedrijf ver bonden kunnen zijn. De theoretische basis is dan verkregen om meer eenheid in de verkeersmidde len te brengen. Maar hoe men het ook beziet, uit eindelijk hangt alles ook weer af van de financieele mogelijkheden. Natuurlijk wordt het anders als van in te voeren verbeteringen door het gemengde be drijf de verliezen gedragen worden in den vorm van financieelen steun van de overheid. Nu voeren de maatschappijen natuurlijk alleen die verbeteringen in die uit economisch opzicht verantwoordelijk zijn. Als verbeteringen mogelijk waren zonder finan cieele opofferingen, dan zouden die nu ook wel door de ondernemingen worden ingevoerd. De Brockway-directie aan het woord. De heer Mart. C. v. d. Wal, directeur van de N.V. Haarlemsche Brockway Bus Maatschappij, deelde ons mede, zich zijn oordeel over het voorstel Scholl te moeten voorbehouden, totdat hij omtrent dit voor stel met de gemeentelijke autoriteiten van gedachten heeft gewisseld. Het voorstel toch kwam ook voor hem geheel onverwacht. Wat zijn eigen bedrijf betreft, dit beschikt nog jaren lang over de gemeentelijke concessie. De heer Scholl motiveert zijn voorstel met de mededeeling, dat het autobusverkeer dringend ver betering behoeft. Wij vroegen den heer v. d. Wal naar zijn meening dienaangaande. „Ik weet niet", zeide de heer v. d. Wal, welke verbetering men op het oog heeft, te minder, omdat men ons nimmer werkelijke feiten heeft voorgehou den, die op ernstige tekortkomingen in onze diensten zouden wijzen. Over het algemeen is dit wel een bedenking dezerzijds. Men klaagt wel eens, maar verzuimt, hier te informeeren of met bepaalde gegevens te komen. Dat het bedrijf de laatste weken moeilijkheden heeft opgeleverd ligt voor de hand, maar daar zal men bezwaarlijk den autobusdiensten een verwijt van kunnen maken. Ik denk, dat hier ter stede mis schien wel honderdmaal zooveel fietsers als bus passagiers zijn. Welnu, deze fietsers konden den laatsten tijd vrywel geen gebruik van den weg maken en een groot deel hunner pakte de bus of de tram, die hun eigen verkeersbelemmeringen onder vonden. Dat moest wel stagnatie geven, maar de schuld lag hier bij de abnormale omstandigheden en zeker niet bij de vervoermiddelen of de diensten. SNEEUWRUIMEN IN HAARLEM. Hedenmorgen is te Haarlem het eigen perso neel van de Haarlemsche Gemeente Reiniging met de beschikbare middelen van Openbare Werken en het Havenwezen verder gegaan om de goten en kolken open te maken. In totaal zijn 284 losse sneeuwruimers aange nomen, terwijl 10 paarden en wagens zijn ge huurd om daarmee het werk van gisteren in de buitenwijken voort te zetten. Engelsche vrijwilligers bieden zicli aan. LONDEN, 7 Febr. Vor het eerst is officieel gewag gemaakt van de werkwijze van het recru- teeringsbureau op de Finsche legatie. Het bureau heeft aanbiedingen ontvangen van chauffeurs, technici en doktoren. De vrouwen geven zich op als verpleegsters en chauffeuses. Alle aanbiedin gen worden genoteerd en vermoedelijk zullen er thans wel vele worden geaccepteerd. Het feit. dat deze organisatie uitgaat van de Finsche le gatie. wettigt de veronderstelling dat de Engel sche regeering haar zwijgende toestemming heeft gegeven. (United Press). - j fp. ROENTJES in Haarlem s Dagblad vQa dat is een rubriek, waar wij plezier van hebben, omdat zij ieder jaar weer groeit. Maar zeker niet minder, omdat de inzen ders er ook altijd plezier van hebben. Hot ontslag van generaal Reynders. Naar wij vernemen is door den minister van algemeene zaken a.i. en van defensie, in antwoord op de schriftelijke vraag van den heer Van Poll, luidende: „Is de regeering bereid de Kamer volledig m te lichten omtrent de aanleiding tot het verzoek van generaal Reynders om ontslag als opperbevel hebber van land- en zeemacht en omtrent de overwegingen, welke tot de inwilliging van dat verzoek hebben geleid", hedenochtend bij de Tweede Kamer het volgende bescheid ingezonden: De regeering moet tot haar leedwezen deze vraag ontkennend beantwoorden, daar zij het verleenen van de verzochte inlichting strijdig acht met het belang van den Staat. Zij kan er slechts aan toevoegen, dat het ver schil van meening, hetwelk tot de ontslagaan vrage leidde, niet ligt in een der aangelegen heden, welke zij tot dusverre in de organen der publieke opinie genoemd zag. Ware zulks wel het geval, dan zou zij tegen het verleenen van de verzochte inlichting geen bezwaar kunnen maken. Vanzelfsprekend is, dat het verschil evenmin ligt op het gebied van de handhaving der neutraliteit, waaromtrent onder de overgroote meerderheid van ons volk, laat staan onder hen die verantwoordelijk heid dragen, niet het geringste verschil van inzicht bestaat. Het verschil ligt in vragen van militair beleid, waarover in het openbaar geen gedachtenwisseling gevoerd, en zelfs geen aanduiding gegeven kan wor den, zonder het staatsbelang te schaden. Gen. Cronjéstraatvereeniging. Een origineele Paaschreclame. Dinsdagavond hield de Winkeliersvereeniging uit de Generaal Cronjéstraat te Haarlem een zeer ge animeerde vergadering, onder leiding van den se cretaris, den heer J. H. Korstjens. In zijn overzicht besprak de voorzitter het ontstaan en het weder verdwijnen van de Hano. benevens de zeer goed geslaagde St. Nicolaas-actie. Bij de ingekomen stukken was een brief van den heer H. Drupsteen, waarin hij voor zijn functie als voorzitter bedankt. Het feit dat hij gemobiliseerd is, maakt dat de heer Drupsteen het voorzitterschap niet langer kan ver vullen. De brief ging vergezeld van de beste wen- schen voor de vereeniging. Het ledental bedraagt thans 85. De gevolgen van de mobilisatie waren ook voor de vereeniging niet gunstig; eenige leden waren genoodzaakt voor het lidmaatschap te bedanken. Een aardig bewijs, dat deze Winkeliersvereeniging goed geleid wordt, zij het dan den laatsten tijd door slechts vier be stuursleden, was dat het punt bestuursbeleid niet alleen geen opmerkingen opleverde, maar dat bij deze gelegenheid hulde gebracht werd aan het be stuur voor de activiteit en het vele werk, dat in het belang van de vereeniging is gedaan. De bestuurs verkiezing had tot resultaat, dat de heer J. H. Korstjens met vrijwel algemeene stemmen tot voorzitter gekozen werd. Tot bestuurslid werd her kozen de heeren W. C. Muhlhaus, F. Holzhaus en kozen de heeren W. C. Muhrlhaus, F. Holzhaus en C. L. Hoeben, die allen hun benoeming aannamen. De heer Korstjens dankte de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen en verheugde zich over de herbenoeming van den heer Sanders. De nieuw gekozen leden heette hij hartelijk welkom in het bestuur. De heer Korstjens verklaarde dat hij er van overtuigd is, dat deze nieuwe jonge krachten een versterking beteekenen voor de orga nisatie. Een voorstel tot verhooging van de contri butie kon geen meerderheid verwerven; wel werd op voorstel van den penningmeester, den heer M. M. v. Ake besloten voor een jaar een proef te ne men met een andere wijze van inning der contri butie. Een van de bestuursleden mocht de instemming van alle leden verwerven voor zijn werkelijk aar dig bedachte Paaschreclame. Deze wordt gehouden van 1322 Maart onder het motto: „Kiest eieren voor je geld". Elk aangesloten winkelier geeft bij aankoop van 50 cent op genoemde dagen een eier- bon, Drie van deze bonnen reeds geven recht op een gratis ei. Iemand die dus dus 30 bonnen inle vert ontvangt gratis 10 eieren. Het laat zich aan zien dat deze origineele reclame-actie zeer in den smaak van de huismoeders zal vallen. De gratis Paasch-eiéren zullen wel een even goede ontvangst vinden als bij de geboorte van Prinses Beatrix gratis beschikbaar gestelde beschuiten met muisjes. AERDENHOUT DOOR DE GLADHEID GEVALLEN. De courantenbezorger Z. uit Haarlem is bij de uitoefening van zijn werk Dinsdag te Aerdenhout door de gladheid van den weg gevallen, waarbij zijn arm uit de kom schoot. Dokter Dippel heeft hem onderzocht en adviseerde overbrenging naar het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem. Daar is hij verder behandeld, waarna hij per auto naar zijn woning kon worden gebracht. BLOEMENDAAL AANHOUDING. Als verdacht van diefstal van twee blikken ben zine uit een garage te Bloemendaal en een paar laarzen van een particulier is aangehouden de 17- jarige P. wonende te Haarlem. Hij heeft bekend en is na verhoor op vrije voeten gesteld. Proces- verbaal werd opgemaakt. HEEMSTEDE Rioleering Rivierenbuurt. Een groote verbetering. De rioleering van de Rijnstraat en aangrenzende straten was tot nu toe nog niet aangesloten op het centrale rioleeringsstelsel van de gemeente, het geen nog al eens aanleiding tot klachten gaf. Het gemeentebestuur heeft thans besloten, nog in den loop van dit jaar een en ander afdoende te verbeteren, door de Rivierenbuurt op het hoofd stamriool aan te sluiten. Daartoe zal over een vrij groote uitgestrektheid een nieuwe tak van het hoofdstamriool moeten worden aangelegd, welke werkzaamheid in werkverschaffing zullen worden uitgevoerd. FEESTAVOND DAMCLUB ST. BAVO. Dinsdagavond gaf de Dam- en Schaakclub „St. Bavo" een feestavond voor haar leden en donateurs in het R.-K. Jeugdhuis. De heer J. Warmerdam opende de bijeenkomst met een welkomstwoord, vooral tot de donateurs, waarna een deel van den avond werd doorgebracht met kienen om luxe voorwerpen. Voorts werd er gedanst, waarbij de gebroeders Weiers, accordeonis ten, zich verdienstelijk maakten.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2