i Unox Uit Haarlem's Gemeenteraad GELDERSCHE V ROOKWORST, POX PERDAG 8 FEBRUARI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Eenige hoofdstukken der begrooting werden afgewerkt. Besprekingen over politie-aan- gelegenheden, de luchtbescherming en verkeers belangen. Belangrijke mededeelingen over verbetering van toegangswegen van de stad. B. en W. zullen een onderzoek instellen naar de wenschelijkheid en de mogelijkheid om een gemengd bedrijf op te richten voor de vervoermiddelen in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal. Gepleit werd voor de oprichting van een groot sportpark. Woensdagmiddag, vervolgde de gemeenteraad de behandeling der begrooting voor 1940 Vrijdagavond was men blijven steken bij het antwoord van B. en Wover de algemeene beschouwingen over het hoofdstuk ALGEMEEN BEHEER. De heer Bijvoet (r.k.), wethouder, was het niet eens met de meening van den heer Van Dam, dat het onderzoek van de commissie van Raadsleden naar de gemeenterekening, niet veel te beteekenen heeft. Steekproeven die de heeren kunnen nemen kunnen zijn nut hebben. Ook was spreker het niet eens met den heer Van Dam, die meende dat de contróledienst op de gemeentefinanciën niet vol doende is en verbeterd dient te worden door de aan stelling van een gemeente-accountant. De financieele afdeeling heeft twee takken, -na melijk, financiën en verificatie, ook al staan die onder leiding van één chef, hebben zij toch verschil lende ambtenaren. Bovendien hebben de bedrijven hun eigen boekhouding. De heer van Dam heeft getracht het nut aan te toonen van het aanstellen van een bedrijfs- economischen accountant. Spreker verwacht daarvan evenwel weinig. In particuliere bedrij ven kan zoo'n deskundige goed werk verrichten, maar in een gemeentelijk bedrijf is het anders. Het is ongetwijfeld wenschelijk dat de raads leden een vrije telefoon hebben, maar als de raad een voorstel aanneemt om die te geven, zal het besluit waarschijnlijk vernietigd worden, om dat de vrije telefoon immers in 1937 op den eisch der regeering moest worden afgeschaft. Het college van B. en W. laat in deze de beslissing over het voorstel-van Kessel aan den raad over. De heer Reinalda (s.d-a.p.)wethouder, zei, namens het college van B. en W., dat de aandacht gevestigd blijft op de vraag of de loonen en salarissen in de naaste toekomst ver hoogd moeten worden in verband met de duurte. Er zal naar gestreefd worden dat de gemeente besturen in deze uniforme maatregelen zullen nemen in samenwerking met de regeering. Het Is nu nog niet te zeggen of het duurtetoeslag of verhooging moet zijn. De heer Visser (C.H.) wilde aan de raads leden die een telefoon hebben een toelage van f 40 geven. (De heer van Kessel had voorgesteld f 60). De heer Drilsma (s.d.a.p.) wilde wat de vrije telefoon aangaat niet opnieuw het hoofd stuk loepen tegen de interdepartementale be- zuinigingscommissie. Spreker stelde daarom voor B. en W. uit te noodigen zich eerst in verbin ding te stellen met Ged. Staten of de bedoelde commissie. De voorzitter stelde voor zich dan alleen In verbinding te stellen met Ged. Staten, dus niet met de bedoelde commissie, want daarmede heeft het college officieel nooit contact, het gaat immers altijd via Ged. Staten. Het amendement-Visser (f 40 toelage voor de telefoon') werd verworpen met 24 tegen 10 stemmen. Het voorstel-van Kessel (f 60) werd daarop aangenomen met 21 tegen 13 stemmen. OPENBARE VEILIGHEID. Pol i tie-aangelegenheden De luchtbescheiming- en Verkeersbelangen. De heer Castricum (r.k.) vond het ge wenscht den heer Tenckinck tot hoofdcommis saris van politie te bevorderen, maar dan zijn toelage als hcofd van de luchtbescherming te schrappen. Nu in het college van B. en W. twee soc.-dem. wethouders zitting genomen hebben die pro pagandisten zijn voor het Nieuw-Malthusianisme (protesten). Ik heb de vorige week over de samenstelling van het college van B. en W. een verklaring afgelegd De voorzitter: die zaak is nu niet meer aan de orde, als u daarvoor wilt spreken, moet u wachten tot de algemeene beschouwingen over de volgende begrooting. De heer Castricum: aan mijn verklaring is een geheel verkeerde uitleg gegeven. Ik wil nu alleen zeggen dat door de nieuwe samenstelling van het college van B. en W. onze strijd tegen het Nieuw-Malthusianisme verzwakt is. De heervan Kessel 'r.k.) drong aan op meer politietoezicht tegen het verontreinigen van de plantsoenen. Ook wordt het tijd dat nu eens iets* gedaan wordt tegen het verontreinigen van trottoirs en voetpaden door honden. Hoe werkt de Amsterdamsche verordening daartegen? De heer Noordewier (communist^ zei dat er op het gebied der luchtbescherming te Haar lem verschilende verbeteringen zijn ingevoerd. De ruggegraat voor de luchtbescherming ont breekt intusschen nog, namelijk de bouw van schuilkelders en de verschaffing van gasmaskers In het buitenland is meer gedaan. De heer Mars(s.d.a.p.>: ja in Finland! De. heer No orde wier: de voorzitter heeft mij verboden over het buitenland te spreken. De heer Mars zei dat op den hoek Zijlstraat- Ged. Oude Gracht-Nassaulaan verkeerslichten goede diensten zouden kunnen bewijzen. Haarlem-Noord heeft ernstige verkeerspro blemen. Er moet daarom spoed betracht worden met de onderhandelingen met den Rijkswater staat om tot verbetering te komen. De heer Vliegen (s.d.a.p.) vond het jammer dat er wijken zijn waarin dc bevolking nog niet voldoende medewerking toont voor de luchtbe scherming. Is er een tekort aan personen die geschikt zijn voor wijkhoofd? Het is verkeerd, dat in be paalde wijken gelden worden ingezameld voor brandspuiten in die wijken. De geldinzameling en geldverdeeling moet centraal geschieden. Zijn B. en W. tevreden over defensie wat de actieve luchtafweer te Haarlem betreft? De heer van der Storm (Vrije Kiezers) betoogde dat spoedig wat gedaan moet worden voor de veiligheid op het kruispunt Jansstraat Korte Jansstraat—Ridderstraat. Op de uitvoe ring van het plan wat de Bakenessergracht be treft kunnen wij niet wachten. Het is noodig een politieposthuis op te richten In Haarlem-Noord boven de Jan-Gijzenvaart. Ir de practijk is dit herhaaldelijk gebleken Wat de passieve bescherming aangaat is te Haarlem zoo zei de heer Happé i VD.) al veel gedaan. Haarlem heeft geen schuil loopgra ven gebouwd, maar zijn er voldoende gebouwen waarin de menschen die op straat zijn tijdens een luchtaanval kunnen schuilen? 's Nachts stel len particulieren hun woningen niet open voor schuilplaatsen. Welke instructies zijn aan het personeel der scholen gegeven? Voelen B. en W. iets voor naamplaatjes voor alle scholieren? Hoort Haarlem nu in de eerste of tweede geva ren-klasse? (De Voorzitter: de eerste). De heer Drilsma (S.D.A.P.) vond het ver keerd, dat B. en W. geen maatregelen genomen hebben om extremisten te weren uit de werkers voor de luchtbescherming. Het is een fout van de democratie dat zij op dit terrein te slap is. Spreker vreest, dat zich dit in de toekomst zal wreken. Het gaat hier tegen fascisten en com munisten. Deze groepen staan onder buitenland- schen invloed. Als het gevaar aan den man komt kunnen zulke menschen hun landsgevaarlijk werk doen. De V o o r z i 11 e r zei dat de instelling van een hoofdcommissariaat te Haarlem los staat van de vraag of de commissaris een toelage krijgt voor zijn werk voor de luchtbescherming. De heer Tenckinck was de aangewezen function- naris voor hoofd der luchtbescherming. Men kon niet verlangen dat hij dit werk voor zijn ge wone jaarwedde deed, daar hij er veel extra arbeid voor moet doen. Het is juist, dat het aantal ongevallen met niet-doodelijken afloop (1261 in 1939) vrij hoog is, maar men moet met statistieken voorzichtig zijn. Intusschen wordt te Haarlem zooveel mo gelijk gedaan om te waken tegeri het te snelle rijden. Het gaat zoowel tegen automobilisten en fietsers. Veel ongelukken ontstaan doordat som mige fietsers op hun recht van voorrang staan. Dat is onvoorzichtig. Als reorganisatie van de Burgerwacht goed verloopt zullen B. en W. een subsidie-voorstel overwegen. De politie doet zooveel mogelijk om te waken tegen verontreiniging van straten en plantsoe nen. Spreker is evenwel tegen een verordening op de hondjes. In Amsterdam is de verordening ook op niets uitgeloopen. Wil men minder hon den dan moet men de belasting verhoogen. Op het gebied der luchtbescherming is te Haar lem nog niet genoeg gedaan .De Vereeniging voor luchtbescherming moet veel en veel meer leden hebben. De schuilloopgraven en de gasmaskers zijn niet de ruggegraat der luchtbescherming. De opinie van B. en W. om afwijzend te staan te gen over schuilloopgraven is niet gewijzigd. In Finland zijn de meeste slachtoffers op één plek gevallen toen een bom op een schuilkelder viel. B. en W. meenen dat er vooralsnog geen ver keerslichten moeten komen op de kruising Zijl straat—Ged. Oude Gracht-Nassaulaan. Bij een beperkt verkeer werken lichten remmend. Nu kan volstaan worden met het plaatsen van een verkeersagent op enkele uren van den dag. Dat is ook goedkooper. Van de vrijwillige vrouwelijke hulp die ge vormd wordt verwacht spreker ook goede resul taten voor de luchtbescherming. Het aanschaffen van afweergeschut moet de gemeente aan defensie overlaten. De noodzakelijkheid is niet gebleken om bij de regeering aan te dringen om gasmaskers aan alle ingezetenen te geven. In alle scholen zijn aangesteld leiders en plaatsvervangende leiders bij de eventueele ontruiming van scholen. De kinderen worden gedistribueerd over de omliggende huizen, zij we ten reeds nu waar zij heen moeten. In enkele scholen is er al geoefend. Het kan natuurlijk alleen toegepast worden op de scholen die in oor logstijd voor het onderwijs beschikbaar blijven. Aan alle scholen wordt geoefend in het snel- ontruimen van scholen. De tijden varieerden van 1 tot 2 minuten. Dat is heel snel. Het is de bedoeling onverwachts eens een al gemeene oefening te houden. De onderwijzers toonen veel medewerking voor het volgen van cursussen van E.H.B.O. Er is geen behoefte gebleken aan een politie posthuis ten noorden van de Jan Gijzenvaart. Het zou bovnedien veel geld kosten. De heer Drilsma heeft een krachtig pleidooi gehouden. Spreker gelooft dat hij hier een beetje te ver gegaan is. Het gaat bij de luchtbescher ming om personen die zich vrijwillig beschik baar stellen. Kunnen extremisten daar gevaar opleveren? De heer Drilsma: ja, zij dringen zich nu met opzet in om laten te kunnen saboteeren. De voorzitter: ik ben blijkbaar te onschul dig van aard. Ik wil den heer Drilsma een ernstige bestudeering van de quaestie toezeggen. De heer Drilsma: Doet u het dan spoedig! In de avondzitting was het woord aan wethou der R e i n a 1 d a (SX>.A.P.) om nog eenige vragen over verkeersaangelegenheden te beantwoorden. B. en W. hebben in den kouden tijd ingezien, dat het gewenscht is dat maatregelen genomen wor den om te komen tot voorruit- en algeheele ver warming van de autobussen. Het college zal zich met de maatschappijen in verbinding stellen. In de toekomst zal het verkeer in Haarlem- Noord verbeteren, namelijk als de groote verkeers weg langs de Delft in gebruik genomen kan wor den. Ook zal in de toekomst een ingrijpende ver betering gebracht moeten worden in den verkeers weg Schoterweg—Rijksstraatweg. Daarbij moet de gemeente samenwerken met het rijk en de Pro vincie. Over die plannen wordt thans onderhan- handeld. Met medewerking van het rijk is verleden jaar de weg naar het zuiden, de Wagenweg, belang rijk verbeterd. Ook wordt met het rijk onderhandeld om den weg naar 't Oosten, den Amsterdamschen weg, zoo te verbeteren, dat hij voor 25 jaar aan de eischen van het verkeer zal kunnen voldoen. Zeer spoedig wordt nu begonnen met den aan leg van de haven met industrieterrein in den Waarderpolder. Daarmede hangt in de toekomst samen de verbetering van den Ouden weg en de bouw van een nieuwe brug over het Noorder Buiten Spaarne. Het rijk heeft medegewerkt dat het thans mo gelijk zal zijn binnenkort te beginnen met de uit voering van een deel van het plan tot verbetering van de Bakenessergracht. De heer Noordewier (comm.) protesteerde tegen de beschuldigingen van den heer Drilsma tegen de communisten. Die verwijten waren on- rMJBOONEN EN WITTE BOONEN MET u UG.33-0101 (Adv. ingez. Med.) gegrond. De S.D.AP. voelt dat zij blijkbaar niet machtig genoeg is om den invloed der communis ten te bestrijden, daarom moeten de burgerlijke partijen te hulp komen. De SJD.A.P. pleegt op die wijze verraad tegenover de arbeiderspartij (pro testen). De communisten wijzen de beschuldigingen fi naal af. Als de heer Drilsma gezegd had „de com munisten zijn niet betrouwbaar voor de bour geoisie', dan zou ik gezegd hebben, dat is juist, maar wij zijn wel betrouwbaar voor de arbeiders bevolking. Als aan den wensch van den heer Drilsma wordt voldaan, zullen de actiefste leden uit de luchtbescherming hier ter stede verdwijnen: De heer v. d."Storm (Vrije Kiezers) diende een motie in om B. en W. uit te noodigen het trottoir op de Krocht niet langer te laten gebrui ken als fietsenstalling. Devoorzitter: Waar moeten de fietsen dan gezet worden? De heer v. d. Storm: Daarvoor moet een op lossing gezocht worden, maar het trottoir moet voor de voetgangers blijven. De motie-v. d. Storm werd verworpen met 21 tegen 16 stemmen. De heer Drilsma (S. D. A. P.) dankte den voorzitter voor zijn toezegging. Uit de rede van den heer Noordewier is duidelijk gebleken, dat zij niet betrouwbaar zijn voor een deel der Haar- lemsche burgerij. De heer Peper (Comm.) Wij zijn geen knech ten van de bezittende klasse. De heer Drilsma; de communisten moesten zich schamen het woord luchtbescherming op de lippen te nemen. Geroep: die zit! HET VERVOERVRAAGSTUK. Bij dit hoofdstuk kwam, als afzonderlijk punt. aan de orde het voorstel van den heer Scholl (S. D. A. P.), inzake de oprichting van een ge mengd vervoerbedrijf. De heer Reinalda (S. D. A. P.). wethouder, deelde mede, dat B. en W. het gewenscht zouden vinden als de heer Scholl zijn voorstel zou willen wijzigen in dezen geest, dat B. en W. door den raad worden uitgenoodigd een onder zoek in te stellen naar de wenschelijk heid en de mogelijkheid van de op richting van een gemengd bedrijf met het doel het exploiteeren van de openbare mid delen van verkeer binnen de gemeente Haar lem, Bloemendaal en Heemstede. De voorzitter wees er op, dat daarmee het voorstel van de heeren Wolzak ca. om praeadvies van B. en W. te vragen op het voorstel van Scholl komt te vervallen. De heer Wolzak (A. R.): Maar als de raad het voorstel van B. en W. nu aanneemt wordt toch nog niets in beginsel beslist over het ge mengde bedrijf? De voorzitter: Neen, het gaat alleen over de wenschelijkhe i d van een on derzoek in te stellen naar deze belangrijke zaak. Het voorstel van B. en W. werd zonder stem ming aangenomen. De heer Geluk (VD.) drong er op aan, dat B. en W. bij de N. Z. H. zullen aandringen om reeds dadelijk eenige verbeteringen in te voeren. Vooral de buslijn naar het Ramplaan-kwartier is in het bijzonder onvoldoende, daar de bussen om het kwartier rijden. Daar is een groot kwartier ontstaan dat veel meer verkeersbehoeften heeft. Op drukke tijden is de dienstregeling geheel in de war. Een 10 minutendienst is het minste dat geaccepteerd kan worden. De heer Reinalda (S. D. A. P.), wethouder, zei dat vermoedelijk twee buslijnen gecombineerd zullen worden, waardoor een 7'/i minutendienst zal worden ingevoerd. Mevrouw de Clercq (C.H.) vond dat de con trole op de leeftijden in de bioscopen niet voldoen de is. Men neemt genoegen met de mededeelingen van de jeugdige bezoekers, maar dat is toch niet afdoende. De voorzitter: Wij zullen diait eens onder zoeken, de bepalingen moeten nageleefd worden. De heer Noordewier (Comm.) klaagde over de lange uren van het personeel der brandweer, voor den dagdienst is die 60 uur en voor den nachtdienst zelfs 82 uur. De heer Reinalda (S. D. A. P.), wethouder, zei, dat het personeel der brandweer wel lange uren maakt, maar een deel daarvan zit men wachtend thuis. Er wordt nog gezocht naar een billijke regeling. De heer v. d. Storm (Vrije Kiezers) drong aan op het aanschaffen van een half automatischen ladderwagen voor de brandweer. B. en W. moeten deze quaestie nog eens overwegen. De voorzitter; dit zullen wij doen, de aan schaffing is gewenscht. maar er zit een finan cieel en kant aan. VOLKSGEZONDHEID. De heer Kersbergen (V.D.) wees er op, dat niemand weet hoe lang de oorlog zal duren. Wel ke gevaren bedreigen onze Volksgezondheid? En hoe kunnen wij ons daartegen het best bescher men? B. en W. zeggen in de memorie van antwoord dat de huidige gezondheidstoestand der bevol king niet veel te wenschen overlaat. Het Is waar dat ook de sterftecijfers aan tuberculose te Haar lem gunstig zijn, maar hier zit een adder onder het gras. Er zijn nog veel lijders aan tuberculose, zoodat groote waakzaamheid geboden is. De oorlogstoestand maakt dat wij ook het oog moeten houden op gevaren die ons kunnen be dreigen door de ziekten die op de oorlogsvelden heerschen. In het bijzonder geldt dit voor onze omgeving, die als er oorlog in ons land mocht komen, aangewezen is als evacuatieterrein. Bo vendien wordt Haarlem dan de plaats voor de verpleging der gewonden. Er moeten tijdig voor zorgen genomen worden. Op den schoolartsendienst te Haarlem is te veel bezuinigd, er moet meer personeel komen. Er mag niet langer gewacht worden met de benoe ming van een nieuwen schoolarts. Het verschijnsel is waargenomen dat de tegen woordige jongelingschap niet voldoende lichame lijk ontwikkeld is. Daarom moet op de scholen meer aandacht gejvijd worden aan de lichame lijke opvoeding. Wordt in gewenschte gevallen wel genoeg aan heilgymnastiek gedaan? De heer Peper (comm.) erkende dat de di recteur van den Gem. Geneeskundigen Dienst, alsook de burgemeester steeds genegen zijn klach ten over de geneeskundige armenverzorging te onderzoeken. Maar de behandeling moest zoo zijn dat klachten overbodig waren. Mevrouw Meyboom (S.D.A.P.) was het met dr. Kersbergen eens, dat de gemeente thans voor een belangrijke taak staat. Al heerschen er nu weinig besmettelijke ziekten, het gevaar dat die komen bestaat. Gelukkig is eindelijk de 2de schoolarts aange steld; daardoor kan het toezicht verbeterd wor den. Ei- is nog wel een en ander te verbeteren. Financieele hulp der gemeente aan de school- tandverzorging is noodig. De soc. dem. fractie zal het voorstel Hilbrink om subsidie te geven gaarne steunen. Het aantal speelplaatsen voor de jeugd moet uitgebreid worden. De heer Hilbrink (R.K.) verdedigde zijn voorstel om 1800 subsidie te geven aan de schooltandvei-zorging. Een goede tandverzorging is in het belang van de volksgezondheid. De over heid is verplicht financieelen steun te verleenen. Als de raad het voorstel aanneemt moet het krachtig verdedigd worden tegenover de inter departementale commissie. De heer Geluk (V.D.) achtte het gewenscht de gelegenheid tot kosteloos zwemmen in de gem. inrichtingen uit te breiden. Is het niet mogelijk bij wijze van werkver schaffing een nieuwe zweminrichting te laten maken? Hoe staat het met het voetbalveld van „Haar lem"? B. en W. schreven in de memorie van ant woord, dat de vereeniging nog 5 jaar aan den Rijksstraatweg kan blijven. Hoe staat het met de voorgenomen ruiling van gronden? De voetbal- vereeniging heeft behoefte aan een grooter ter rein, terwijl ook de opstallen te klein zijn. Het is gewenscht dat zoo spoedig mogelijk een blijvende oplossing wordt verkregen. Het is ook een ge meentebelang als Haarlem een grooter terrein krijgt, want dan komen er meer bezoekers. Nu ontgaan Haarlem zelfs wedstrijden omdat er geen terrein hier is dat groot genoeg is. De gemeente kas derft daardoor ook vermakelijkheidsbelasting. De heer Drilsma (S.D.A.P.) onderschreef de klachten van den heer Geluk. Er is te Haarlem voor de athletiek ook een sintelbaan noodig. De Haarlemsche athleten moeten naar Amsterdam gaan om zich te oefenen. Haarlem heeft behoefte aan een groot sportpark dat plaats biedt voor 16.000 a 20.0000 toeschouwers. Dan zou dit sport park gebruikt kunnen worden voor voetbalwed strijden, athletiekwedstrijden enz. Zelfs is er iets voor te zeggen er een wielerbaan te maken. Voor een deel komen de uitgaven terug in den vorm van vermakelijkheidsbelasting. „Haarlem" zou dit sportpark kunnen exploiteeren. Een sportpark is ook een goed object van werk- ruiming. Om half twaalf werd de vergadering verdaagd tot heden, Donderdagmiddag. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Vrije Universiteit voor het cand. ex. (D) wis- en natuurkunde: F. Hageman, Am sterdam. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Amster dam tot arts de heeren R. B. W. F. M. Diepen (Til burg) en dr. M. L. Waterman (Amsterdam). Ge slaagd voor het artsexamen le gedeelte: mej. M. Lauw (Pendoktjina) en de heer A. C. Kars (Ouder kerk). Geslaagd aan de Leidsche Universiteit voor het candidaatsexamen Nederlandsch recht, de heer J. C. Schouten, Hillegom. NOTARIAAT. Bij Koninklijk besluit van 5 Februari is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Haarlem, ter standplaats de gemeente Purmerend: de heer Jacob Dirkzwager, candidaat-notaris te Purmerend. NOG EENS RACINE'S PHAEDRA TE HAARLEM Het' Nederlandsche Tooneel, directeur: Cor van der Lugt Melsert, artistieke leiding: Cor van der Lugt Melsert, Albert van Dalsum, A. De- fresne zal Maandag 12 Februari a.s. wegens het groote succes bij de vorige opvoering in den Stadsschouwburg te Haarlem, nogmaals een en kele, de 24ste, opvoering geven van Racine's Phaedra. Regie: A. Defresne. Vertaling: prof. dr. J. L. Walch. Medewerkenden: Charlotte Kohier, Ank van der Moer, Gusta Chrispijn—Mulder, Stine Le- rou, Aline Markus, Louis van Gasteren, Frits van Dijk, Eduard Palmers. Décors ontworpen door architect H. Th. Wijdeveld. PERSONALIA. Tot onderwijzer aan de Willem de Zwijger- school te Haarlem is benoemd de heer C. Maters te Nijmegen. GOUDEN ECHTVEREENIGING. Het echtpaar Joh. MeijerBoogaard, wonende Jan Nieuwenhuizenstraat 13, alhier, zal Maan dag 12 dezer den dag herdenken, waarop het vóór 50 jaar in den echt verbonden werd. Het zal het gouden bruidspaar, dat zich nog in een goede gezondheid mag verheugen, dien dag stellig niet aan belangstelling ontbreken. Immers wie van de bewoners van de Leidschebuurt kent schoenmaker Meijer niet; en voor wie van de jeugd heeft het snoepwinkeltje van zijn vrouw groate aantrekkingskracht? Ongetwijfeld zullen vele buurtbewoners dezen dag benutten om hun felicitaties aan te bieden. M. DE BRAAL 70 JAAR. Op Donderdag 15 Februari a.s. hoopt de heer M. de Braai, oud-raadslid te Haarlem, zijn 70sten ver jaardag te vieren. Hij werd op 15 Februari 1870 te Alblasserdam geboren. Na zijn schooljaren werkte hij tot zijn 19de jaar te Slikkerveer. Toen werd hem gevraagd, of hij aan de Werf „Conrad" te Haarlem wilde komen, waar hij gaarne gevolg aan gaf. Ruim veertig jaar behoorde de heer De Braai tot het personeel van deze onderneming en gedurende 25 jaar als baas van de afdeeling Scheepsbouw. In 1929 vierde hij daar zijn 40-jarig jubileum en kreeg toen van zijn directie, die hem zeer waardeerde, een aandenken. Door de tijdsomstandigheden werd hij in 1930 gepensionneerd. In 1900 werd hij als anti-revolutionair tot raads lid gekozen in de vacature-Jhr. Mr. Rethaan Macaré. In den Raad, waarvan hij vele jaren de nestor was, toonde hij belangstelling in vele zaken, maar in het bijzonder voor arbeidsaangelegenheden. Toen hij 25 jaar raadslid was, is het hem op ondubbelzinnige wijze gebleken, hoezeer de burgerij hem en zijn werk waardeerde. Men prees vooral zijn eenvoud en eerlijkheid; hij was altijd tot samenwerking be reid, als hij tenminste daarvoor zyn overtuiging, waarvoor hij steeds pal stond, niet prijs behoefde te geven. Bij de laatste raadsverkiezingen stelde hij zich niet meer beschikbaar, omdat hij meende, dat zijn taak door een jongere moest worden overgenomen. Hij is dus ruim 39 jaar raadslid geweest; hij was van dit college vrienden en politieke tegenstanders waren het hierover eens een sieraad. In een feestelijke bijeenkomst van de Centrale Anti-Rev. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" werd hij op Dinsdag 21 November 1939 in het gebouw van den Haarl. Kegelbond op een waardige wijze gehul digd, waarbij het woord werd gevoerd door de hee ren Mr. A. Bruch, G. Wolzak, W. C. Bakker (zijn opvolger als raadslid) en D. A. J. Spek. Aan het scheidende raadslid werd ter herinnering een, olie verfschilderij van Joh. Visser, voorstellende het Haarlemsche Stadhuis, ten geschenke aangeboden. Zooals onze lezers weten is de heer De Braai ook vele jaren lang bestuurslid geweest van „Patri monium", van de Woningstichting en van de Coöpe ratieve Bakkerij van dien naam, welke laatste hij hielp oprichten. In 1901 behoorde hij ook tot de oprichters van „Ziekenzorg"; hij was er twee jaar voorzitter en 23 jaar administrateur van en ook lid van den Raad van Toezicht. Wij meenen te mogen veronderstellen, dat zijn 70ste verjaardag niet onopgemerkt voorbij zal gaan. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 9 FEBR. Progr. 1: Hilversum Progr. 2: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. 3: 8.Keulen 8.20 Parijs Radio 8.35 Enge- lancL9.05 Fr. Brussel 9.20 Pauze 9.30 Keulen 9.59 Pauze of diversen 11.20 Keulen 11.50 Pauze pl.m. 12.Keulen 12.20 Ned. Brussel 2.20 Danmarks Ra dio 2.45 Keulen 4.20 Pauze of Diversen 4.50 Parijs Radio 5.20 Fr. Brussel 6.20 Ned. Brussel 7.05 Fr. Brussel 7.20 Ned. Brussel 8.20 Fr. Brussel 11.29 Pa rijs Radio. Progr. 4: 8.Ned. Brussel 9.20 Engeland 10.20 Pauze 10.35 Engeland 11.20 Danmarks Radio 12.20 Engeland 1.20 Fr. Brussel 2.20 Motala 2.45 Pauze of Diversen 3.05 Motala 3.20 Engeland 3.50 Pauze of diversen 4.20 Engeland pl.m. 5.10 Danmarks Radio 5.35 Parijs Radio 6.15 Pauze 6.20 Parijs P. P. of Di versen, 6.46 Pauze 6.50 Beromunster 7.05 London Re gional 7.20 Diversen of gram.muziek pl.m. 8.45 Keu len 9.20 Beromunster 9.50 London Regional 10.05 Motala 10.20 Ned. Brussel 11.20 London Regional Progr. 5: 8.005.00 Diversen. 5.005.09 Scheve- ningen-Ber. Dep. v. Justitie. 5.097.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Opnamen van: Vera Lynn en Denny Dennis, Meistersextet, The Andrew Sisters, Duo Ja. Vera Lynn en Denny Dennis: I. While a cigarette was burning; 2. Little sir echo 3. Daydreaming; 4. Masquerade is over; 5. Two sleepy people. Meistersextet: 6. Eine kleine Frühlingsweise; 7. Komm im Traum 8. Wenn ich das grosse Los gewinn; 9. Ein neuer Friihling wird in die Heimat kommen; 10. Das alte Spinnrad. The Andrew Sisters: II. Long time no see; 12. When a prince of a fella meets a Cinderella; 13. Hold tight; 14. Begin the be- guine; 15. Sha Sha. Do Ja: 16. Hej pa dej du; 17. En som a glad; 18. Tyroler- dalen; 19. Alpvalsen; 20. Satervalsen, 8.0012.00 Diversen. Alle betalende abonnés van Haarlem's Dag blad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden In ons blad worden gepubliceerd. De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid 2000, over lijden f 400, verlies van een hand, voet of oog 200. beide leden van een duim 100, één lid van een duim ƒ50, alle leden van een wijsvinger 60. één of twee leden van een wijsvinger 25, alle leden van een ande ren vinger 15, één of twee leden van een anderen vinger 5, arm- of beenbreuk 30, enkelbreuk 15, polsbreuk 15. Alles Indien het gevolg van een ongeval. Voor de abon nés van het Geïllustreerde Zondagsblad be staat nog een afzonderlijke verzekering. De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10