Haarlem's Dagblad Voorzorgen Vrijwillige leening Positie der Russen bij Summa iets vooruitgeschoven. zal worden uitgegeven In Haarlem's Raad. Stoomgemaal te Spaarnclam in werking. Een levering rozen. De wisseling in het Opperbevel. Ernstige brand in Belgische mijn. Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17374 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 8 Februari 1940 Abonnementen per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ175, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Wat men regelt voor het geval van nood 0 Het Roode Kruis-centrum Haarlem 0 De levensmiddelen-voorziening De Haarlemsche gemeenteraad heeft Woensdag zijn jaarlijksch Marathondebat voortgezet. Zal ooit een Charlotte Kohier een begrooting in dien geest ten tooneele voeren en er roem mee oogsten gelijk zij het deed met den Marathondans? Ik weet het niet. De satire is niet de sterkste zijde van onze vaderlandsche letteren. Voorshands blij ven de personen in het stuk, zooals bij Pirandello, op zoek naar een auteur. Het begon ditmaal met een breedsprakige gc- dachtenwisseling tusschen de juristen Bijvoet (wethouder van Financiën) en Van Dam (leider der V. D. fractie) over de wenschelijkheid van aanstelling van een bedrijfs-economischen ac countant. De heer Van Dam, die de breedste spraak ontwikkelde en die toch vroeger zoo bon dig placht te zijn, wilde zulk een uitbreiding van controle, maar de wethouder vond het overbodig, gezien de bestaande verificatie-afdeeling. En wij verzeilden in vele vergelijkingen tusschen het particuliere en het overheidsbedrijf, waarbij een der leden het eerstgenoemde poogde te onder scheiden als strevend-naar-winst. Dit geschiedde zonder protest: een eerste teeken van vroede af matting. Want in het streven naar whist onder scheidt het particulier bedrijf zich niet bepaald van dat der overheid. Wel in het scheppen van reserves en het opmaken van sluitende balansen. De luchtbescherming kwam later aan de orde en B. en W. bleken nog sterk te zijn in hun afkeer van schuilloopgraven, waarbij zij het standpunt innemen dat de grootst mogelijke verspreiding der menschen (in welvoorziene schuilhoeken in eigen woningen) de meeste veiligheid waarborgt. Het grootste aantal slachtoffers bij een lucht aanval in Finland is gevallen toen een groote schuilplaats een voltreffer kreeg. Bij aanvallen zal ieder bereid wezen, zijn huis open te stellen voor menschen die op straat zijn. Ik herinner er even aan dat het aantal menschen-op-straat, volgens statistische waarnemingen, in onze steden 3 pCt. der bevolking niet te boven pleegt te gaan. 's Nachts zijn er natuurlijk heel weinig menschen op straat, zei de burgemeester, die schuilloopgra ven en gasmaskers niet als de kern der luchtbe scherming beschouwt. Jegens mr. Drilsma, die po litieke extremisten van de luchtbescherming wil uitsluiten omdat hij hen niet vertrouwt, verklaar de de burgemeester dat hij dit gevaar niet inzag; dat hij „blijkbaar te onschuldig van aard was" maar dat hij de zaak zou bestudeeren. De commu nisten hadden inmiddels medegedeeld dat zij voor de bourgeoisie niet maar voor de arbeiders wel betrouwbaar zijn. Dit lijkt een rare situatie bij een luchtaanval. Ook en vooral bij twijfel. Want is heÉ van ieder mensch in een oogopslag te zeg gen of-ie bourgeois of arbeider is? En dat zal de communist dan toch moeten zien als-ie door zijn voordeur-ruitje kijkt en een mensch-in-nood vraagt om toegangMijn Hemel! Is dit nu weer wat ze noemen „een ideologie"? Ik vind het alleen maar akelig. Voor gemeentelijke of particuliere aanschaffing van afweergeschut voelen B. en W. niet. Zij willen die aan de militaire overheid overlaten. Bij het vervoer-vraagstuk kwam een voorstel- Scholl aan de orde, om in overleg te treden met de gemeentebesturen van Bloemendaal en Heem stede en de directies van de N. Z. H. T. M. en de Brockway om te komen tot de oprichting van een gemengd bedrijf, dat de openbare middelen van verkeer in de drie gemeenten zou exploitee- ren. B. en W. verklaarden zich bij monde van wethouder Reinalda in zooverre bereid dit voor stel over te nemen, dat zij een onderzoek willen instellen naar de mogelijkheid en wenschelijk heid van een gemengd bedrijf. Zulks zal nu ge schieden. Het lijkt een belangrijke zaak al is zij dan nu pas in haar eerste stadium. En de bereid heid van B. en W. getuigt van een breeden blik op het verkeersvraagstuk, waarbij dan de zoo vaak bepleite wenschelijkheid van de nauwere samenwerking tusschen gemeenten opnieuw op den voorgrond treedt. Bij het hoofdstuk Volksgezondheid kwamen velerlei zaken aan de orde waarvoor ik verwijs naar ons verslag, hier aanstippend dat mr. Drilsma een pleidooi hield voor de stichting van een groot sportpark in Haarlem, dat plaats zou moeten bieden aan 15000 a 20.000 toeschouwers. De voetbalvereeniging Haarlem, die binnen en kele jaren van terrein zal moeten veranderen, zou dit z.i. kunnen exploiteeren. Zoo zag men in deze zitting nog een nieuwe mogelijkheid zich openen. De plannen zijn weer in aantal aan het toene men, al heerscljen in Europa oorlog en onzeker heid. Goed dat de plannen en de ondernemings geest blijven. R. P. Ijs wordt daardoor zeer onbetrouwbaar. Ter ernstige waarschuwing deelen wij mede. dat het Stoomgemaal te Spaarndam heden Donderdagmiddag, te 2 uur zal be ginnen te malen, waardoor het ijs natuur lijk zeer onbetrouwbaar wordt. De vorst keert weer Althans, zóó luidt de voorspelling van de Bilt, welke velen somber in de ooren zal klinken. In het Noorden wordt invallende of toenemende vorst verwacht, en in het Zuiden daling van de temperatuur tot om het vriespunt. Het is bekend dat onze regeering plannen heeft voorbereid om, als oorlogsgevaar ons land zeer ernstig mocht gaan bedreigen, gebieden die van bijzondere beteeken is zijn voor de verdediging, door de burgerbevolking te doen ontruimen. Een deel van de menschen die in dat geval geevacueerd worden, zal in de omgeving van Haarlem worden ondergebracht, o.a. in Heemstede, Bloemendaal, Bennebroek en Zandvoort. Haarlem zelf wordt van die evacuatie vrijgesteld, omdat Haarlem voor oorlogstijd aangewezen is als Roode Kruis-centrum. Niet minder dan 14 groote schoolgebouwen (waaronder er zijn die nu plaats bieden voor twee scholen) worden dan ingericht voor het verplegen van gewonde soldaten. Versdhillende architecten hebben plannen ont worpen om die schoolgebouwen in zoo kort moge lijken tijd voor dat doel in orde te kunnen maken. Thans zijn deze gebouwen nog als scholen in ge bruik, zij zullen ook pas tot ziekenhuis veranderd worden als de omstandigheden daartoe dwingen. Wel is er zoo werd ons verzekerd nu reeds voor gezorgd dat de materialen die dan noodig zullen zijn, in de gemeente voorradig zijn. De auto riteiten zijn er van overtuigd dat er. als de toe stand van ons land zich in ongunstigen zin mocht ontwikkelen, nog voldoende tijd zal zijn om die noodziekenhuizen te Haarlem behoorlijk in te rich, ten, omdat er andere gebieden zijn aangewezen die in e e r s te instantie voor de verpleging der ge wonden moeten zorgen. De onzekerheid is evenwel hoe lang die eerste instantie zal duren, zoodat het natuurlijk een eisch van voorzichtig beleid moe; worden geacht er voor te zorgen, dat de voorbereidingen le Haarlem zoo goed mogelijk getroffen worden. De geheele orga nisatie van deze noodziekenhuizen is in handen van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, dat daarbij samenwerkt met den Militairen Geneeskundigen Dienst. Ieder zal begrijpen dat er onder die omstandig heden van het onderwijs te Haarlem niet veel te recht zal komen. Reeds nu wordt immers in ver schillende gevallen door twee scholen van één ge bouw gebuik gemaakt omdat door de militaire be zetting een aantal gebouwen niet voor onderwijs beschikbaar is en dan verergert de toestand voor het onderwijs nog aanmerkelijk. Dan worden er immers 14 groote schoolgebouwen (waarin meer dan 14 scholen gehuisvest zijn) voor ziekenhuis bestemd. Maar daar komt nog bij, dat in oorlogs tijd ook nog 14 schoolgebouwen in de zoogenaam de gevaarlijke zóne in de stad komen te liggen (bij punten die een bijzondere aantrekkingskracht kun nen uitoefenen op vijandelijke vliegmachines die bommen willen werpen). Die schoolgebouwen wor den dan onmiddellijk ontruimd. Haarlem zal in oorlogstijd in de ziekenhuizen ook een deel van de patiënten moeten opnemen die thans elders in ziekenhuizen verpleegd worden, omdat die ziekenhuizen ontruimd moeten worden. De toestand zal dan wel zoo worden, dat in de ziekenhuizen zelf alleen de menschen verblijven Reuter meldt uit Helsinki 7 Februari: Nadat den geheelen dag in den sector Summa van het gebied der Mannerheim- linie verwoed is gestreden gelooft men dat de Russen een inham in de Finsche front linie hebben gemaakt, waardoor zij tot op pl.m. 32 km van Wiborg zijn gekomen. Het is echter uiterst onwaarschijnlijk dat de Russen de uitgebreide verdedigingswerken der Man- nerheim-linie diep zullen kunnen binnen dringen. Voorloopig zijn zij, na tien dagen verwoeden strijd en ten koste van een groote hoeveelheid munitie en vele menschen- levens, nog ^slechts genaderd tot de eerste verdedigingswerken der linie. Den geheelen dag door zijn in de buurt van Pitkaranta hier en daar gevechten geleverd tusschen Finsche troepen en overblijfselen van de achttiende Russische divisie. De berichten wijzen er op dat het Russische opperbevel een offensief aan het geheele ooste lijk front tracht te ontketenen, ongetwijfeld om de Finnen bezig te houden, terwijl de hoofdaanval op de Mannerheim-linie voort duurt. Ook Havas meldt dat de Russen aan het front in Karelië hun grootscheepsche aanvallen tusschen Summa en Hatjalahdenjarki hebben herhaald: zij wilden blijkbaar over Paunnusjaki een omtrekkende beweging maken. Al hun po gingen werden echter verijdeld. Volgens schattingen van Finsche deskun digen hebben de Russen sedert den aan vang van den oorlog 600 tanks verloren. Het offensief tegen Summa heeft den Sovjet troepen meer dan 5000 man gekost. Bij de Finnen sneuvelden ongeveer 500 soldaten. De luchtaanvallen. Volgens in Finsche kringen te Londen ontvan gen berichten is thans iedere stad in Finland door de Sovjet Russische vliegtuigen bestookt. In de week van 28 Januari tot 3 Februari hebben Russische vliegtuigen 141 verschillende districten en zes ziekenhuizen gebombardeerd. Bijna 7000 gewone en brandbommen werden neergeworpen. Onder de burgers vielen 145 dooden en 179 ge wonden. De activiteit der Russische luchtmacht was de laatste dagen tamelijk gering. Op verscheiden plaatsen in Noord Finland werden eenige bom men geworpen, doch zij hebben slechts weinig schade aangericht. die geopereerd moeten worden. Zoo gauw hun toe stand het dan veroorlooft zullen zij voor verdere verpleging ovèrgebracht worden naar dépendances. Het is dus zeker dat in geval van oorlog de be volking van Haarlem en omgeving een sterke uit breiding zal ondergaan. Als wij nu de bevolking van Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Benne broek en Zandvoort (buiten de militairen) op ruim 190.000 stellen, is aan te nemen dat er dan zeker 25.000 of 30.000 zullen bijkomen. Dit feit is voor ons aanleiding geweest te infor- meeren, hoe het in dat geval met de voedselvoor ziening gesteld zal zijn. Het is bekend, dat de re geering voor alle provincies voedselcommissarissen benoemd heeft, die tot taak hebben, in samenwer king met de centrale leiding in Den Haag, alle voorzorgen te treffen om een goede voedselvoor ziening niet alleen in mobilisatie-, maar ook in oor logstijd te regelen. De voedselcommissaris voor Noord-Holland zit in Alkmaar; hij heeft een staf van eenige honderden ambtenaren onder zich, die gedeeltelijk op het bureau in Alkmaar werken en verder over de provincie verdeeld zijn. Bij informatie vernamen wij, dat maatregelen genomen zijn, dat ook in oorlogstijd in onze pro vincie voldoende levensmiddelen voorradig zullen zijn. Natuurlijk heeft men de voorzieningen bepaald tot de nood zakelijke artikelen, dat wil zeg gen in het bijzonder: graan, aardappelen, vleesch en vet. Bij de beoordeeling van de vraag wat vol doende is werd uitgegaan van een neutraal stand punt, dat wil zeggen dat men in het eene geval op den duur kan rekenen met aanvulling over zee en in het andere geval met aanvulling uit het Oosten van het land. De voorzorg is getroffen dat in de verschillende gemeenten in de winkels en pakhuizen ter plaatse voor ten minste 3 weken levensmiddelen aanwezig zijn. Bij de gemeenten, die door de evacuatie een uitbreiding van bevolking krijgen, is de reserve berekend op het vermeerderde aantal. Vleesch, vet en boter zal er in de provincie Noord-Holland ook voldoende zijn, temeer omdat met de geëvacueerde menschen ook het vee uit die gebieden naar Noord-Holland komt. De organisatie van de overbrenging van dit vee is in onderdeelen geregeld. Het .transport zal in het bijzonder met vrachtauto's geschieden, voor elke kop is al een toekomstige stalling uitgezocht. Natuurlijk was het ook noodig maatregelen te nemen dat er voldoende veevoeder in onze provincie aanwezig is. Als het tot een evacuatie mocht komen, zullen de menschen die moeten zorgen voor de levens middelenvoorziening in Haarlem en omstreken voor een moeilijke taak staan. De bakker, de kruide nier, de melkboer, de slager, enzoovoort, zullen dan veel meer klanten moeten bedienen. Een stij ging van ongeveer 15 pet. Daarom verwondert het ons, dat de Middenstandscentrale voor Haarlem en omstreken aan dit punt tot heden nog geen aan dacht besteed heeft. Nu de regeering het noodig geacht heeft de evacuatie voor te bereiden, is het toch ook gewenscht, dat zij de gevolgen van die evacuatie voo r hun winkels en bedrijven onder oogen zien.' In zuid-west Finland werden weinig belang rijke luchtaanvallen gedaan. Tegen elf uur gisterochtend werd luchtalarm gemaakt in de buurt van de hoofdstad. Onder de gebouwen, die Woensdag te Kajana werden gebombardeerd, bevindt zich ook de gevangenis, waar een aantal Russische gevange nen was ondergebracht. Gisteravond stonden nog tien gebouwen in vlammen. Het optreden der Russische parachutisten. De Finsche regeering heeft, naar United Press vermeldt aan de bevolking instructies gegeven hoe te handelen ten opzichte van parachutis ten, wanneer deze ver achter de linies mochten dalen. In deze instructies wordt een beroep op het publiek gedaan om de militaire en politie autoriteiten zoo spoedig mogelijk ervan in ken nis te stellen onder opgave van zoo volledig mogelijke bijzonderheden en aanduiding van de plaats waar zij neerkwamen. Ingeval het de landing van vliegtuigen be treft wordt het publiek verzocht om zoo nauw keurig mogelijk vast te stellen waar dit geschiedt en mocht zulks onmogelijk zijn, doordat de landing door bosschen of een andere hinder paal aan het oog onttrokken- wordt, dan wordt men verzocht toch zooveel mogelijk op de rich ting te letten, waarin de landing geschiedde. Bij gebrek aan een comjpas om zich te oriënteeren moet men de richting bepalen door aan te teekenen achter welk huis, boerderij, groep huizen of bosschen dit is geschied. Verder waarschuwen de autoriteiten het pu bliek om vooral niet te haastig te zijn met het naderen van vijandelijke vliegtuigen of parachutisten, aangezien deze buitengewoon goed bewapend zijn en de vijand deze wapenen meedoogenloos tegen ieder gebruikt. Daarom zou het beter zijn dat burgers niet trachten dicht in de nabijheid van den vijand te komen, maar zich bepalen met hun bewegingen te obser- veeren uit verborgen schuilhoeken op eenigen afstand en te wachten tot een militaire pa trouille te hulp komt. Verder melden de instructies dat sommige parachutisten, die achter de Finsche linies zijn neergekomen, blijkbaar nog vrij rondloopen. Men is van meening dat zich vrouwelijke spion oen onder hen bevinden. (Voor andere berichten betreffende Finland zie men pag. 5). (Een Nederlandsche rozenkwee ker heeft een bestelling van 100.000 struikrozen van de Duit- sche regeering ontvangen, wélke langs de Siegfriedlinie zullen wor den geplant.) De krant maakt zwart op wit gewag Van rozen voor de Siegfriedlinie, Wel lezer, als 'k u vragen mag, Wat is daarover uw opinie? U hebt zich, denk ik, wel verbaasd, Toen u dit nieuwtje hebt gelezen, En er wel aan getwijfeld haast, Of dat nu werklijk waar zou wezen. Een schoone roos en zwaar beton, Lijkt al een vreemde situatie, Een teere bloem en een kanon Is heelemaal geen combinatie. Streeft men daarmede naar het doel, De Siegfriedlinie op te sieren. Met kleur in strenge kille boel, Om de bezetting te plezieren? Men ziet, vermoed ik, toch geen nut Er camouflage mee te maken, Of dat vijandelijk geschut Een kans krijgt om de „roos" te raken. Het spreekt dat zulk een Siegfried roos Als zij ons landje gaat verlaten. Als wel volslagen nutteloos, Haar eigen doornen thuis kan laten. P. GASUS. Het antwoord der regeering aan het Kamerlid Van Poll. Onze Haagsche correspondent schrijft ons: Op het eerste gezicht zou wellicht menige lezer van het door de Regeering met bekwamen spoed ge publiceerde antwoord op de schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid v. Poll, die inlichtingen vroeg over de reden van het heengaan van Generaal Reijn- ders, den indruk krijgen, dat de pers er met wat zij hieromtrent tot dusverre beweerd had, glad naast is geweest. Ofschoon de Pers zeker niet onfeilbaar is, heeft zij toch naar het mij wil voorkomen in dit ge val geenszins gefaald. Dat er reeds geruimen tijd wrijvingen tusschen den afgetreden opperbevelhebber en o.a. de Regeering bestonden is in het antwoord aan den heer v. Poll geenszins ontkend. Evenmin dat er o.m. ernstig ver schil van meening bestond in verband met de kwes tie van den staat ven beleg. De nauwlettende lezer moet m.i. uit hetgeen thans van de zijde der Regee ring is verklaard opmaken, dat tenslotte de directe aanleiding tot de ontslag-aanvrage verschil van in zicht over een louter technisch-militaire kwestie is geweest. Anders uitgedrukt, dat het tusschen opper bevelhebber en Regeering niet meer ging. Zonder dat ware hij naar alle waarschijnlijkheid gebleven. Doch er had zich nu iets voorgedaan, dat men zou kunnen vergelijken met een druppel, die den emmer deed overloopen, waarbij aangenomen moet worden dat het wellicht een groote druppel is ge weest. Waaruit dit meeningsverschil bestaan heeft, is in de bladen niet vermeld. Gelukkig, zoo mag men ongetwijfeld wel zeggen. Immers, volgens de Regee ring zou het landsbelang door openbaarmaking hier van ter dege geschaad worden, ja zelfs reeds een aanduiding der kwestie zeer gevaarlijk kunnen we zen met het oog op de veiligheid van den staat. Het spreekt wel vanzelf, dat het ons aller plicht is ons bij deze verklaring zonder morren neer te leg gen. De rgeering heeft in dezen wel uiterst zwaren tijd een even zware verantwoordelijkheid te dragen. Dit verplicht ons allen, meer dan ooit, zooveel mo gelijk medewerking aan de Regeering te verleenen en het is om die reden, dat men goed zal doen zich niet in gissingen omtrent het concrete punt van mi litair beleid te verdiepen, waarover het beslissende meeningsverschil tusschen Generaal Reijnders en het kabinet geloopen heeft. Dat de Regeeringspersdienst er niet in geslaagd was, den Premier tot mededeelzaamheid aangaande dit punt te bewegen, valt genoemden dienst dan ook niet euvel te duiden. Iets anders is dat. gegeven alle omstandigheden, alsook de voorgeschiedenis van het onoverbrugbaar gebleken conflict tusschen den Op perbevelhebber en de Regeering, bepaald een dui delijker voorlichting, zoodra het ontslag bekend werd, op haar plaats ware geweest. Men kon er staat op maken, dat de wisseling van het opperbevel heel wat opschudding en onrust zou verwekken en men wist ook dat het al geruimen tijd daar, in die hooge regionen, niet geboterd had. Het ware daarom veel verstandiger geweest, indien onmiddellijk verklaard ware, dat het ongetwijfeld al vrij lang niet ontbro ken had aan wrijving tusschen Opperbevelhebber en Regeering, dat o.m. ook de kwestie van den staat van beleg over en weer verschillend werd beoordeeld, dat dit alles echter niet tot een breuk zou hebben geleid, maar dat er bovendien ook nog een mee ningsverschil op het stuk van technisch-militair be leid bestond. En tevens zou men dan ook onmiddel lijk nog hebben moeten onderstreepen, dat er geen enkel verschil van meening was op het gebied van handhaving onzer neutraliteit, iets wat nu pas in tweede instantie, nl. bij de beantwoording van den heer v. Poll, verklaard is. Op die manier zou o.L de voorlichting van het publiek goed geweest zijn, wat nu niet 't geval was. E. v. R. DE 50.000. De f50.000 uit de staatsloterij is heden gevallen op het nummer 5356. Het woord is aan Emile Coué: De menschlievende vindt zonder zoe ken hetgeen de zelfzuchtige zoekt zonder te vinden. Volgens voorloopige schatting 25 dooden CHARLEROI, 8 Februari (Bclga). Van nacht is brand uitgebroken in de mijn schacht „Parents" te Marchiennes in Hene gouwen. Volgens voorloopige schatting hebben 25 mijnwerkers den dood egvonden. Vijf ge wonden zijn naar een ziekenhuis vervoerd. Men gelooft dat het ongeluk te wijten is aan het feit, dat brand ontstaan is door het warmloopen van een electrische motor. Er is geen mijngasontploffing ontstaan. De slachtoffers zijn omgekomen door ver stikking in de vrijkomende gassen. De minister van arbeid, Balthazar, heeft zich naar de plek van het ongeluk begeven. Zoonoodig gevolgd door gedwongen leening tegen lager rente 'sGRAVENHAGE 8 Februari, Naar wij vernemen zal het dezer dagen in te dienen leeningsonlwcrp, op het voetspoor van wat tijdens den wereldoorlog geschied is, bevatten een vrijwillige leening, welke, Indien zij niet slaagd, zal gevolgd worden door een gedwongen leening tegen lager rente. Het bedrag, waartoe men in deze laatste zal meoten deelnemen, wordt reeds thans in de wet bepaald, zoodat ieder nauwkeurig kan nagaan, tot welke som hij op de vrijwillige leening zal moeten inschrijven om zich te vrijwaren tegen verplichte deelneming straks aan een leening, die een lager rente zal opbrengen en door inkoop beneden pari kan worden ge amortiseerd. Aan de obligaties van de vrijwil lige leening zal, evenals vroeger, een „bewijs van storting' worden toegevoegd, hetwelk tot het daarop vermeld bedrag zal ontheffen van de gedwongen leening. Evenals in het ontwerp-Treub van 1914 zul len ook nu de naamlooze vennootschappen moe ten inschrijven voor een bedrag, dat gelijk staat met de helft van de laatstelijk gedane belast bare uitdeelingen. Alleen voor de zoogenaamde institutioneele beleggers, bij wie de uitdeelingen vaak geen groote rol spelen, is een andere regeling getroffen. Ook nu heeft de Nederlandsche Bank zich bereid verklaard wegens het buitengewoon karakter der emissie bepaalde beleeningsfacili- teiten toe te staan. HEDEN: 12 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING pag- Voorzorgen. Wat men te Haarlem en elders re gelt voor het geval van nood. 1 B. en W. van Haarlem zullen een onderzoek in stellen naar de wenschelijkheid en mogelijk heid om een gemengd bedrijf op te richten voor de vervoermiddelen in Haarlem, Heem stede en Bloemendaal. 6 BINNENLAND Er zal een vrijwillige staatsleening worden uit gegeven, zoo noodig gevolgd door een gedwon gen leening. 1 De Rijn kruit. 2 De Eerste Kamer behandelt de bcgrooting voor Sociale Zaken. S De besprekingen in Zuid-Afrika over een lucht- dienst met Nederland hebben een goed ver loop gehad. 3 De K. L. M. bereidt studicvlucht tusschen Lissa bon en Paramaribo voor. 3 BUITENLAND De Russen zijn bij Summa iets vooruitgekomen. 1 Bij een brand in een Belgische mijn zijn ver moedelijk 25 menschen om het leven gekomen. 1 Bij de Russische handelsvertegenwoordiging te Parijs is huiszoeking verricht. 5 Een groot Iersch passagiersschip is op een mijn geloopen; alle opvarenden werden gered. 5 Van een Estlandsch schip, dat op een mijn liep, zijn negen opvarenden omgekomen. 5 Engeland zal vliegtuigen naar Finland zenden. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: In Haarlem's Raad. i Van onzen Haagschen correspondent: De wisse ling in het opperbevel. j G. J. Kalt: Leerlingenavond Toonkunst. 4 K. de Jong: Jeugdconcert. 4 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 1 LAATSTE BERICHTEN g Mannerheimlinie echter nog niet bedreigd geacht.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1