„De (mgeCukswQet" AKKERTJE- Vraag mijn merk!" SANOSTOL DONDERDAG 8 FEBRUARI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD (liN/T EN LETTEREN MUZIEK Muziekschool van „Toonkunst". Uitvoering door leerlingen. Den tocht naar- den Stadsschouwburg, door groezelige hoopen' sneeuwijs en modderige plas sen, en den drenzenden regen daarbij, waren we gauw vergeten, toen de jonge leerlingen van mej. Bekkers zich na elkander, of bij tweeën te gelijk, aan den vleugel nestelden. En wij deden hen na. wanneer we hen zoo op den pianostoel de gemakkelijkste houding zagen zoeken. Maar ons stond de roodfluweelen stoel ter beschik king, en wij behoefden niet te spelen: alleen maar te luisteren. Als wij grooten moesten spelen, ook die korte, mooie stukken van Carse van Th. Lack, Boulton of hoe ze allen heeten, dan zouden we ons een houding geven, ons in spannen enhet stuk zou er maar matig afko men. De kleinen doen zoo niet. Zij stappen op den vleugel toe, en nog voor dat alles klaar is en soms mej. Bekkers nog wat voorbereidingen wil treffen, daar is de muziek al in vollen gang. Voor de meisjes een Dansje, een Wiegeliedje; voor de jongens een „Vroolijke Vagebonden" of er ger nog: Dick Turpin de roover. Maar intus- schen hebben we al heel goed gezien, dat uit die kleine, tastende vingers en lenig buigende polsen, flinke klavierhanden zullen groeien. Bij de stuk ken van Dalmaine en Strimer was al heel wat techniek noodig. En er kwamen goede ooren bij te pas, die ook de moderne harmonieën goed we ten te onderscheiden, en er het juiste pedaalge- bruik bij weten aan te wenden. Mej. Neder- koorn vindt terecht, dat ook de beginner heel goed de nieuwe harmonieën kan verstaan, al ver werpt zij ook een stuk als van Burgmüller niet, waaruit nog zooveel goeds is te leeren. Ook met Niels Gade blijven we nog bij de jonge leerlingen. De leeraar de heer Jac. Zwaan, doet echter zijn leerlingen begrijpen, dat wie straks Chopin of Debussy zal spelen, of Schu mann. méér moet geven dan gave en vlotte techniek alleen. Hij moet de ziel van de piano kunnen wakker roepen. En zóó volgen dan: Chopin, Schumann, Mozart, waarbij als leeraren de heeren Vincent, Lürsen, de directeur A. de Voeel, den leerling inwijdden in de geheimenis sen der tonentaal. Bij Chopin's Berceuse hield de heer Vincent rekening met de geheel ver schillende muzikaliteit ten opzichte van dengene die de drie Ecossaises voordroeg. Bij de keuze van Polonaise in Cis> klein (leer ling van den heer Lürsen) dienden echter bei de muzikaliteiten te zijn vereenigd in een en denzelfden speler. Naast het heftig in de snaren grijpen den teeren zang in Des; naast de zinrij ke baspassages de droomende modulaties. Wie sprak er bij Chooin ook van een ziekenkamerta lent? De Polonaise in Cis vraagt een sterke, mannelijke persoonlijkheid. De uitvoerder vol deed zeer. Ook Schumann's .Aufschwung", nu onder vrouwenhanden, slaagde uitnemend, "want ook hier was het de ziel der piano, die sprak. B Bij het Mozartconcert (in A), uitgevoerd on der leiding van den heer Marinus Adam. bracht de pianiste, die met agiliteit het schoone werk voordroeg, ons in de Mozartsfeer, waaruit de niet steeds zuivere stemming in het orkest ons welhaast niet vermocht af te leiden. De acoustiek is, op dit podium, niet zoo heel gunstig. De fluit sonate van Roeillet had reeds in den vooravond de bewijzen gegeven. Na het wijzigen der stemming, die te laag bleek, viel het geheel weer te hoog uit. Dat de vioolleer lingen van den heer De Clerck de moeilijkhe den zoo licht overwonnen, de eerste in Fran- coeur, de laatste in Nardini, was bij een zoo hoog zaaltemperatuur wel te verwonderen. Voor al Nardini (concert in e) voldeed zeer. Hier was het gelukkig samengaan van edelen viool toon, zinrijk aanvoelen van het Italiaansch mei os en gave technische beheersching. Veelzijdige muzikaliteit was er eveneens bij Bach's Partita in Bes. door een leerlinge van den heer K. de Jong uitgevoerd. Het rijke programma vermeldde voorts nog zangmuziek, waarbij mej. Brockmann de leiding had gegeven. Dan ontbraken er ook niet de Lilli putters. die met hun kinderorkestje weer leuke momenten hadden. En ten slotte was er de vol ledige orkestbezetting, die een uitvoering mo gelijk maakte eener symphonie van Haydn, die ik heden voor het eerst hoorde. De uitvoering der simDlicistische muziek vereischt nauwgezette studie en voorbereiding. Het was wederom de heer Adam aan wien wij de kennismaking mei, dit werk danken. q Het Vrijclagavondconcert van de H. O. V. Solist Jacques de Monchy. Het programma voor het Vrijda-gavondcon- cert van de H.O.V. brengt twee Nederlandsche eerste uitvoeringen, n.l. voor de pauze ,Drie Stemmingstukken" van Willem Landré (aan de H.O.V. opgedragen), benevens het pianoconcert van den Rotterdamschen Conservatorium-direc teur Willem Pijper, in welke compositie de piano partij door Jacques de Monchy wordt gespeeld. Na de pauze komt de oude en goede bekende, de tweede Symphonie van Beethoven. De avond staat onder leiding van Toon Verhey. Huiselijk verkeer voor militairen. Men schrijft ons: Nu de nieuwe lichting op 5 Februari 1.1. weer in Haarlem is aangekomen, worden de Haarlemsche gezinnen, die zich voor het verleenen van huiselijk verkeer hebben opgegeven, nog eens extra opge wekt de bekende Oranjekaarten duidelijk zichtbaar voor de ramen te plaatsen. Velen, die meenden, dat er van de geboden gastvrijheid toch geen ge bruik gemaakt zou worden, hebben nl. de oranje- kaart ter zijde gelegd. Het wordt dan e.chter moei lijk voor de nieuwe lichting, de gastvrije gezinnen te ontdekken. Dus, kaarten voor! Op het oogenblik staan in het Bureau voor O. en O. (Stadhuis, ingang Zijlstraat tel. 11855 toestel 12) ingesdhreven: a. ruim 700 adressen, die „huise lijk verkeer om den haard" bieden: b. 21 adressen voor familiebezoek; c. 33 adressen voor logies. Hiervan wordt geregeld gebruik gemaakt, vooral gedurende de Kerst- en Nieuwjaarsdagen en in den tijd, toen de verloven werden ingetrokken. De betrokken militairen krijgen voor b. en c. van het bureau voor O. en O. een introductie mee voor de gastvrouw, die daardoor direct op de hoogte is. Natuurlijk is er nog veel contact tussohen de burgerij en militairen ook buiten de oranjekaar ten om, door particuliere reputaties. Ook hierdoor 'kan evenzeer het doel worden bereikt: voor iederen militair, die dit wenscht, een persoonlijk passend gezinsmilieu te scheppen. Uit bovenstaande blijkt, dat er meer „aan huise lijk verkeer wordt gedaan", dan men bij opper vlakkige beschouwing zou meenen. Laat ook de nieuwe lichting de gastvrijheid der Haarlemmers getoond kunnen worden door vele oranjekaarten voor de ramen. VIJF EN DERTIG JAAR IN EEN BETREKKING. Mej. L. Smink hoopt 12 Februari a.s. den dag te herdenken, waarop zij 35 jaar geleden in dienst trad als hulp in de huishouding bij de familie J. Engelenberg, Zijlstraat 68, te Haarlem. SYNAGOGEDIENSTEN. Neder!. Iraël. Gemeente. SABBATH: Vrijdagavonddienst te 4.45 uur. Ochtenddienst te 8 uur Middagdienst té 1 uur. Avonddienst te 5.48 uur. WERKDAGEN: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur. TALMOED TOR AH: Sabbath niet. Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. Zondag 's avonds te 7 uur. De diensten op de werkdagen, alsmede Talmoed Torah> worden verricht in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge Lange Begijnestraat 11. JEUGDCONCERT. Voor een duizendhoofdig auditorium gaf het orkest dei H O. V-, daartoe uitgenoodigd door de Afd. Haarlem van de „Ver. voor Muzikale Ontwikkeling der Schooljeugd" Woensdagavond het eerste der be;de voor dit seizoen bestemde jeugdconcerten. Solisten waren de hobïst H. Moolenijzer en de pianist Hans Osieck; als inleider fungeerde Jos. de Klerk. De inleider verloor bij het spreken voor de micro foon der stemversterkers dit apparaat wel eens uit het vizier, waardoor niet alles wat hij zeïde even goed tot de zaal doordrong. Het meeste evenwel was goed verstaanbaar. En zoo kreeg de jeugd een aantal leerzame opmerkingen te hooren over de samenstelling van het orkest bij een ouden compo nist als Handel en bij een modernen als Ravel, over Tschaikowsky en over het klankkarakter der verschillende blaasinstrumenten, dit laatste door practische voorbeelden geïllustreerd. De uitvoeringen begonnen met het Hoboconceit van Handel, waarin de toehoorders gelegenheid hadden de primitieve structuur op te merken: de schrijdenden harmonieën in het Grave met het recitatief dat de solohobo daartegen stelt; de ryth- mische figuraties van het Allegro; het ontbreken van het eigenlijk concerteerende element in het Largo, dat een mooie simpele mooie melodie met orkestbegeleiding biedt en zoo meer. Of ze dat alles opgemerkt hebben, is echter nog niet zoo zeker. Nog minder zeker is, of het jeugdige auditorium de tallooze finesses der orkestratie in Ravel's »VaJses nobles et sentimentalis" naar waarde zal hebben kunnen schatten. De keuze van dit nummer scheen me niet zeer gelukkig. Meer, zelfs heel veel spontane waardeering bleek uit het' donderend applaus na de uitvoering van Hans Osieck's „Fantasie op „In een blauw geruiten kiel" voor piano en orkest. Richard Hol s liedje is in dat werk opgezweept tot de rustelooze vaart eener tarantella, waarbij tal van pianistische ei orkestrale kleurnuances de opmerkzaamheid ver dienen. De componist speelde de kiavierpartij met groote virtuoziteit en toonde zich voor den daveren den bijval erkentelijk door: als toegift een door hem geschreven Concert-etude voor te dragen. Bijzonder in den smaak viel Tschaikowsky s Notenkraker" Suite, waarin we alleen de „Danse de la Fée" noode misten, omdat dit ragfijn geor kestreerde stukje gelegenheid geboden zou hebben om speciaal den klank der celesta te doen kennen en bewonderen. Die der harp kwam in de „Bloe- menwals" prachtig uit. Toon Verhey dirigeerde het orkest. K. DE JONG. OPMERKINGEN VAN LEZERS. DE MEDEWERKING VAN BURGERS BIJ HET OPRUIMEN VAN SNEEUW. Een lezer vraagt ons, of de bepaling in de Haar lemsche Politieverordening, dat een ieder verplicht is, voor zijn woning ter breedte van vier meter de sneeuw te verwijderen, een wassen neus is. Hij heeft bij een wandeling door de Haarlemsche straten niet veel van die medewerking gezien. Ook geeft hij in overweging, leiding te geven bij een ploeg arbeiders, die er op uitgezonden wordt, opruimings- werk te verrichten, maar dan moet men hun vol gens hem ook het goede gereedschap geven. Tot zoover deze lezer. j De Commissaris van Politie, dien we van deze klacht kennis gaven, verklaarde zich over het alge meen over de medewerking van het publiek wel tevreden. Na de waarschuwing, die eenige dagen geleden in de krant heeft gestaan, heeft de heer Tenckinck gemerkt, dat velen van goeden wille zijn. Zelfs zag hij Woensdagmborgen sommige menschen bezig, de sterke ijskorst op het trottoir .-oor hun woning weg te hakken. Hij begrijpt ech ter, dat dit zware werk niet van iedereen gevergd kan worden. Wel blijft het noodzakelijk, onmiddel lijk na een sneeuwval met opruimen te beginnen, voordat de boel vastvriest. Daarmee helpt men zich zelf en anderen. Zenuwpijnen Neem (Adv ingez. Medj Voor de Vrouwen van Finland. Inzameling georganiseerd door Nederlandsche Vromvenvereeni- gingeu. Men schrijft ons: Iedereen kent het kranige gecirag van de vrou wen in Finland. In haar eenvoudig grijs costuum. staan 90.000 Finsche Lotta's rustig en onvermoei baar op haar post. Zij doen alles wat een vrouw kan doen om haar land te heiepen verdedigen, behalve vechten. Zij koken en bakken en zorgen voor kleeding en onderdak voor liet leger en voor de geëvacueerden, vrouwen, kinderen, babies, grijsaards en zieken. Zij organiseeren en ad- ministreeren, waken tegen luchtgevaar, ver zorgen veldpost en telefoon. Ook de andere vrouwen van Finland, bovenal de plattelandsvrouwen, verrichten wonderen. Overal, in stad en dorp en in het veld werken zij, en troosten, en maken door haar geest, dat deze wreede oorlog tegen een ontzettende over macht de grootsche heldenstrijd van een klein, vereend volk wordt. Wij vrouwen van Nederland, wenschen niet alleen met onze dankbare bewondering, maar ook met daden achter onze Finsche zusters te staan. De eenige tastbare hulp die wij kunnen overmaken is geld, geld en nog eens geld. Door middel van samenwerkende Nederlandsche vrouwenvereenigin-gen gaan nu overal rond Witte Schriftjes voor de Vrouwen van Finland. Wij vragen u daarin, als betuiging van sympa thie, uw naam te schrijven en het bedrag, dat u aan de vrouwen van Finland schenkt. Geeft allen iets: wij sturen bij het geld ook de schriftjes. U kunt ook een brief- of visitekaartje sturen naar Zeestraat 84, Den Haag, en rechtstreeks gireeren aan postgiro 374.253 penningmeesteresse Actie „Voor de Vrouwen van Finland". Amster dam. Aan deze actie, ingesteld op initiatief van de Nederlandsche Vereeniging voor Vrouwenbelan- gen en Gelijk Staatsburgerschap en in overleg met de Finsch—Nederlandsche Vereeniging. nemen verder o.m. deel: de Nederlandsche Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen, Vereeniging van Vrouwen met academische op leiding, Nederlandsche Christenvrouwenbond, de Roomsch Katholieke Vrouwenbond. Nationale Unie der Nederlandsche Soroptimist Clubs. Vrou welijke Vrijwillige Hulp te Rotterdam, Nationale Vrouwenraad e.a. Uitspraken van de Rechtbank. Belastingontduiking. Wegens belastingontduiking had de Officier een maand hechtenis geëischt tegen een Haar lemmer. De verdediger, mr. L. G. van Dam had vrijspraak subsidiair een clemente straf bepleit. De rechtbank veroordeelde den verdachte tot een boete van 1000 of zestig dagen. Beleedigend artikel voor de Tweede Kamer Een koopman uit Kampen had in het week blad ,De Nederlandsche Nationaal Socialist" een artikel geschreven, dat tot titel had „Van de honderd botterikken". De officier achtte den inhoud beleedigend voor de Tweede Kamer en requireerde drie maanden gevangenisstraf. Tegen den leider van de N.S.N.A.P., die de be wuste nummers had laten verspreiden eischte hij een maand gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde den schrijver tot een geldboete van 75 suibs. 25 dagen en den leider tot een boete van 50 of 15 dagen. De besprekingen van het Organisatie, comité in het Vredespaleis. Het organisatiecomité van regeeringsvertegen- woordigers heeft Woensdagmiddag onder voorzit terschap van dr. H. Colijn zijn besprekingen voort gezet. Alle tien regeeringsvertegenwoordigers waren in het Vredespaleis te 's Gravenhage vereenigd. Be halve de Portugeesche gezant te 's Gravenhage, de heer Des Santos Tavaves, die 's ochtends van zijn regeering opdracht kreeg haar op deze conferentie te vertegenwoordigen, was ook de heer Hambro, de president van de Noorsche Storting, die 's ochtends nog niet was aangekomen, thans aanwezig. De besprekingen hebben tot half zeven geduurd. De heer Pelt deelde ons toen mede, dat dr. Co lin bij den aanvang van de middagzitting de gede egeerden gedankt had voor het vertrouwen dat zij in hem hebben gesteld door hem tot voorzitter van dit comité te kiezen. Hij verklaarde al zijn tijd en energie aan dit werk te zullen geven. Na dit ope- 1 ingswoord hebben alle gedelegeerden deelgenomen aan een algemeene bespreking, die heden wordt voortgezet. Allen begonnen hun beschouwingen met uiting te geven aan hun vreugde dat dr. Colijn het voorzitterschap van het comité heeft aanvaard. Hedenochtend om elf uur werden de besprekingen voortgezet. Psycho-technische dienst bij de weermacht. Paraatheid van ons leger zal er door worden vergroot. De regeeringspersdïenst meldt: De minister van Defensie heeft op voorstel van een commis sie, die door zijn ambtsvoorganger werd inge steld, besloten tot het instellen van een psycho- technischen dienst bij de weermacht. Hoewel de ingeschrevenen voor den dienstplicht reeds sedert een aantal jaren ter gelegenheid van 'nun verschijnen voor den keurïngsraad aan een proef met betrekking tot hun algemeene practische intelli gentie worden onderworpen en ook reeds aan de aanwijzing voor enkele functies in de weermacht een bijzonder psychotechnisch onderzoek voorafgaat, was tot nu toe van een eigenlijken psycho-techni- schen dienst geeen sprake en geschiedden laatstbe doelde onderzoekingen voor een deel door particu liere instanties. De practische toepassing van de psychologie op grootere schaal zal er belangrijk toe bijdragen, om de paraatheid van onze weermacht te vergrooten. De verdeeling van de dienstplichtigen over de ver schillende wapens en dienstvakken en de aanwijzing voor de verschillende te vervullen functies kan dan op meer wetenschappelijke basis geschieden, waar door een grootere zekerheid wordt geschapen, dat de onderscheidene werkzaamheden worden verricht door hen, die daarvoor door hun aanleg het meest geschikt zijn. In verschillende andere landen van Europa wordt dit systeem reeds met groot succes toegepast. JUBILEUM H. VAN DER HEIJDEN. Heden is het 25 jaar geleden dat de heer H. van der Heijden, hulpwagenmaker aan de Centrale Werkplaats der Nederlandsche Spoorwegen te Haarlem, bij de Spoorwegen in dienst trad. De jubilaris werd hedenmorgen toegesproken door den chef van zijn afdeeling. Namens de direc tie ontving hij een oorkonde en de gebruikelijke gratificatie. Van zijn collega's kreeg de heer Van der Heijden een clubfauteuil. UITSPANNING „DE GEITENBERG' BIJ DIEREN UITGEBRAND. Woensdagmiddag is de bekende uitspanning „De Geitenberg", gelegen nabij Dieren, geheel door brand verwoest. Wegens gebrek aan bluschwater kon de brandweer niets uitrichten. Zij moest toezien, dat de uitspanning met een aangrenzende woning binnen een half uur door de vlammen werd vernield. Het gebouw, dat eigendom was van de vereeni ging tot behoud van natuurmonumenten, was even als de inhoud, welke toebehoorde aan de firma Van der Krocht, verzekerd. JAVA—NEW YORK LIJN. Brastagi Java n. N. York 5 v. Belawan. ROTTERDAMSCHE LLOYD Indrapoera Batavia n. Genua 7 v. Belawan. Marken (uitreis) 7 te Sabang. Dempo 7 (1 n.) van Genua naar Java. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Mapia 7 Febr. v. Batavia te Pernis. Vooj den mtioua dezei rubriek stelt de Reaactuk zich niet verantwoordelijk Van ingezonden stukken geplaatst oj niet ge plaatst wordt de kopij den inzender niet terug- qer - -n. Aan alle huisvrouwen. Wij hebben een zwaren winter, die ik hoop nooit weer terug zal komen; maar weet ge wel, wie daar 't minst van te lijden hebben? Wij huisvrouwen! Alle dagen brengt men ons alles thuis: brood, melk, groenten, vleesch, kruidenierswaren, kranten, enz. enz. en wij kunnen ons bij de warme kachel onder 't genot van een kopje thee of koffie, heerlijk koesteren: maar al die menschen die ons alles brengen moeten, met de grootste moeite en krachts inspanning door sneeuw en langs gladde wegen. Die hebben 't hard en waardeeren wij dat wel ge noeg? Laten wij daarvan dan een klein bewijs ge ven. Ik stel het volgende voor: laat iedere huis vrouw f 1 of 10 dubbeltjes op zijde leggen en iederen bezorger van 't één of ander 1 dubbeltje (meer is ook goed) geven als een kleine waardee ring voor hun extra moeilijk werk in dezen kouden winter. Laten we dat allen op den lOden of 15den Februari doen. U dankende voor de plaatsruimte. Mevr. K. Dinges rende haastig door, zag een leege eerste klas-coupé en schoot naar binnen. Voldaan viel h(J op de fluweelen kussens neer. Ziezoo, voorloopig zou hfj eens rustig kunnen uitblazen en er over na denken, wat hü nu moest doen. De rust duimde niet lang. Een zeer def tige mijnheer met een hoogen hoed op, kwam binnen. Hij keek Dinges wantrou wig aan, dacht plotseling aan de gesigna leerde inbrekers entrok vastbesloten aan de noodrem. De trein stond stiL „Een mooie gelegenheid om uit te stap pen", dacht Dinges, die zich niet lang bedacht, maar de daad bjj het woord voegde. Even keek hij rond enja, het kwam hem hier zeer bekend voor. Het was de stad waar hij woonde...... Vraag 't lékkere levertraanproduct Sanostol in de flesch met hé.ar foto er op! Want dè.t is het levertraan product. dat smakelijk gemaakt werd door toevoeging van sinaas appelsap. Maar ook het eenige levertraanproduct met de zoo waardevolle vitaminen A. B, C en D! Sanostol. noodzakelijk voor Uw kind, onontbeerlijk ook voor U De „familieverpakking" van f. 2.75 is 2'/i X zoo groot als de bekende flacon van f. 1.40. Dus voordeeliger „Hel lékkere levertraan-productI* BROC ADES-S1HEEM AN 'PHARMACIA (Adv. ingez. Med.) De vroege winkelsluiting. In uw blad van 2 Februari staat wederom ei stuk van den winkelier, die het met mijn voi schrijven niet eens schijnt te zijn. Naar mijn me ning en ik ben daar heel zeker van heeft een wi keiier bij een wettelijke en algeheele winkelsh ting geen ^adeelige gevolgen te vreezen. Dezelf argumenten, of hetzelfde gebrek aan argument werden ook vroeger gebruikt tegen den huidig sluitingstijd van 8 uur. Tenslotte bleek het toch kunnen gelijk zooveel,' waarvan men meende, c het niet kon. En zoo zal het ook thans gaan. Waó om kan het bij de eene branche wel (zooals bij groentenhandelaren) en bij een andere niet? Waarom zou ik een hekel aan kleine win kelk hebben? Wij zijn echter ook menschen en ge slaven. Is het niet juist dat ik het publiek aanspc mede te werken? Men moet anders zelf eens ac ter de toonbank gaan staan dan zal men het spc dig met mij eens zijn. Ik heb zelf gelukkig ge last meer van den huidïgen sluitingstijd, daar ik op den tijd waar ik voor strijd klaar ben: maar denk aan mijn collega's die tot den gewonen t moeten werken. De winkelier schrijft ook dat i meer vrijheden hebben dan onze mede-ar'oeide Dat is wel zeer onduidelijk. Wie wordt daarme bedoeld? Ik weet tenslotte ook wel dat als om 8 uur winkels sluiten en de bedienden naar huis ga de dagtaak van "den patroon nog niet geëindigd. Daarom is èn voor patroons èn voor Winkelbedi€ den een vroegtijdige winkelsluiting toe te juichi Met dank voor de plaatsing, - EEN WINKELBEDIENDE NOG IETS OVER PE WINKELSLUITING. Geachte 'Redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stuk o de winkelsluiting in uw blad van Dinsdag Januari, meen ik hierop te moeten antwoord Hoe kan deze Winkelbediende ooirieelen of winst in een zaak hetzelfde blijft wanneer d vroeg gesloten is of langer open mag blijven. Heusch mijnheer, bij jarenlange ondervind weet ik, dat het publiek zich niet laat dwing en koopt wanneer het dit wenscht. Neem de Z( dagsluiting! Hoevele zaken zijn daardoor niet gronde gegaan. En wat moeten de menschen r hun vrije avonden doen? Voor zich zelf werfo Het gebeurt maar al te dikwijls, dat een bedler wanneer hij 's avonds bij zijn patroon klaar er zelf óók nog iets bij gaat verdienen. En wa: het gevolg van vroeg sluiten. De winkeliers doo' hun lichten vroeg, want wie laat nu licht bn den, als hij toch niet verkoopen mag? Dit kc natuurlijk ook de gemeentekas niet ten goe Heusch, mijnheer, het „Publiek is Koning", hoop, dat de organisaties eerst inlichtingen z len inwinnen bij de kleine winkeliers wier 1 ten in dezen tijd dubbel zwaar zijn. Met dank voor de plaatsing. EEN WINKELIET GEBRUIKTE SCHAATSEN GEVRAAGD. Aan alle inwoners van Haarlem en Omstreken, t IJs was sterk en glad de baan, Ieder bond de schaatsen aan. Vele kind'ren moesten glijden Geld voor schaatsen kon niet lijden.... Eindelijk is er dan een eind aan de ijspret komen. Maar het is dan ook goed geweest, hebt natuurlijk ook gelezen dat de schaatsen brieken het werk haast niet afkonden en dat duizenden en duizenden nieuwe paren zijn a geschaft. En wij hebben het ook druk gel Druk met repareeren en uitgeven van gebrui schaatsen. Dat is de reden dat u niet eer van ons hoorde. Misschien herinnert u het zich nog uit voi jaren? Wij verzamelen gebruikte schaatsen, re reeren ze, voorzoover noodig en leenen ze uit aan kinderen uit gezinnen, die geen geld schaatsen kunnen missen. Wij beschikken over ruim tweehonderd paren maar zouden graag nog meer hebben. Hebt u misschien nlei gekocht, dit jaar? Zijn de vorige uw kinde misschien te klein geworden en hebben nieuwe gekregen? Geeft u ons dan de oude. leenen ze uit en halen ze na afloop van de weer op, zoodat ze nooit meer ergens op zo! liggen te roesten, maar dienst doen tot ze ouderdom bezwijken. Er schaatsten nu kir den op geleende schaatsen over de vaarten, al heele Pieten waren en anders zich ook glijden tevreden hadden moeten stellen. Wilt u even de moeite nemen na te zien w< u missen kunt? Aan ons adres: Kuling, H< mankade 5, Haarlem, worden ze gaarne in c vangst genomen. En als u een briefkaart stu worden ze met spoed gehaald. Dat er een klein gebrek aan is, is geen zwaar. Dat wordt verholpen. Natuurlijk is bijdrage in de kosten van reparatie zeer welk Onze postrekening is: 61607. Stelt u het bericht niet uit? Volgens De kan de vorst iederen dag terugkeeren. Dan k nen we weer wat meer kinderen met een p schaatsen gelukkig maken. Gaarne dank voor uw medewerking. KULINC

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6