JlaaUU BwchUn De nieuwe staatsleening WOENSDAG 14 FEBRUARI 1940 HA'A'RKEM'S DS'GBE'A'D Finsche luchtmacht krijgt versterking. Tweehonderd Poolsche vliegers onderweg? LONDEN, 14 Februari (Reuter) Naar „News Chronicle" meldt heeft de Finsche gezant te Stockholm, Erkko, in een inter view verklaard dat Finland verwacht bin nen twee maanden in de lucht de meerdere van Rusland te zijn. Het blad verneemt tevens dat 200 Poolsche vliegers, die uit Polen ontsnapt zijn, naar Finland onderweg zijn. De meesten hunner hebben reeds Brit- sche vliegtuigen van de types Closter- Gladiator en Bristol-Blenheim, waarvan er verscheidene honderden naar Finland wor den gezonden, bestuurd. Volgens de politieke redacteuren van „Daily Telegraph" en „News Chronicle" zal de regeering weldra toestaan, dat Britsche vrijwilligers in het Finsche leger dienst nemen. Het ministerie van buitenlandsche zaken zal mannelijken gegadig den boven de 27 jaar verlof tot vertrekken geven: de vrijwilligers zullen betaald en hun vervoer zal geregeld worden door de Finsche regeering. De „Daily Telegraph" zet uiteen, dat Britsche hulp aan Finland niet als schending van het internationale recht kan worden beschouwd, omdat Rusland in de resolutie van den Volken bond tot aanvaller is gestempeld. Twintig personen doodgevroren in Roemenië. BOEKAREST. 14 Februari. In het noordelijk deel van Roemenië zijn tengevolge van de hevige koude twintig personen doodgevroren. Vier van hen waren bedelaars, die in de straten van Czemo- witz werden aangetroffen, de anderen boeren, die op de landwegen werden gevonden. De sneeuw storm blokkeerde acht spoorlijnen, op zes dezer kon vandaag weer dienst worden gedaan. De an dere twee loopen door bergdistricten en bleven ge blokkeerd door den zwaren sneeuwval. (United Press). GINGER ROGERS GAAT SCHEIDEN. HOLLYWOOD. 14 Februari. De bekende film ster Ginger Rogers heeft besloten dezen zomer in Reno wettelijk te scheiden van Lew Ayres, van wien zij reeds vijf jaar gescheiden woont. (United Press). BELGISCHE MIJNWERKERS HERVATTEN DEN ARBEID. In de mijnen van Henegouwen en de Borinage, waar plaatselijke stakingen waren uitgebroken, Is het werk gisteren bijna overal normaal hervat. GRAAF CSAKY VERLOOFT ZICH. De Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, is verloofd met gravin Gco- rlnski, oud 28 jaar, uit Graz in Oostenrijk. Verwacht wordt dat het huwelijk in het voor jaar zal worden voltrokken. OPZICHTER ONDER DEN TREIN GEltAAKT. AMSTERDAM, 14 Februari. In den' vroegen ochtend, te ongeveer vijf uur, is op hét Centraal' Station een ernstig ongeval gebeurd. De ongeveer 45-jarïge opzichter van tractie, de heer B., begaf zich van het eene perron naar een volgend perron, waartoe hij de rails overstak. Hij liep achter een stilstaanden trein om en bemerkte niet dat over het volgende stel rails een rangee ren de trein naderde. De man werd door dezen trein gegrepen en ernstig gewond. HAARLEMSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN VEREENIGING (H.A.F.V.) Afscheidsavonden van den heer B. Schaap, voorzitter van H.A.F.V. De voorzitter der Haarlemsche Amateur-Foto grafen Vereeniging, de heer B. Schaap, heeft in verband met zijn vertrek naar Ned. Oost-Indië op 5 Maart a.s. per 29 Februari ontslag genomen als voorzitter. In verband hiermede zal de heer Schaap nog twee avonden der vereeniging leiden, welke avon den tevens als afscheidsavonden bedoeld zijn. Op den eersten avond te houden op Don derdag 15 Februari a.s zal de heer Schaap een laatste werkavond voor de vereeniging houden. Op Donderdag 29 Februari as. zal daarop de scheidende voorzitter der H.A.F.V. afscheid nemen van leden, vrienden en bekenden. Op dien avond zal op zijn verzoek de voorzit ter der Nederlandsche Amateur-Fotografen Vereeniging te Amsterdam, de heer A. P. W. van Dalsum. die tevens eerelid der H.A.F.V. is, zijn nieuwste voordracht met proectie gehouden, waar voor deze als onderwerp koos „Rust", waarna de heer Schaap een afscheidsrede zal houden: „Er is een begin, maar ook een einde". Na afloop hiervan zal er gelegenheid zijn de voorzitter der H.A.F.V. een goede reis en behouden overkomst te wenschen. Beide avonden vinden plaats in het vereeni- ringslokaal der H.A.F.V. Gedempte Oude Gracht 104. 's GRAVENHAGE, 14 Februari In een nota naar aanleiding van het verslag van de Tweede Kamer over de nieuwe leening deelt de minister van financiën o.a. het volgende mede: De regeering meent het mogelijke gedaan te hebben om de vorige leening te doen slagen. Voor zoover haar bekend is kan hetzelfde gezegd wor den van de Nederlandsche Bank. Op de vorige staatsleening is ingeschreven voor een totaal bedrag van f 96.859.900. Was aanvanke- .ijk bij de Rijksfondsen en -instellingen geplaatst, ingevolge de beleggingswet, een bedrag van f 60.000.000, doordat het ongeplaatst gebleven deel der leening ad f 143.140.100 bij de fondsen is ondergebracht, bezitten deze lichamen thans f 203.140.100 der 4 pet. leening 1940. Het is .onjuist, dat de minister het bedrag der ieening op f 300 millicen gesteld heeft, omdat de verdere vlottende schuld niet voorgekomen is uit normale kapitaalsuitgaven, maar uit mobilisatie uitgaven. De beperking van het bedrag der leening vond zijn motief in het streven te groote spanningen op de kapitaalmarkt te vermij een en het beleggend publiek het mogelijk te maken zooveel doenlijk reëel-vrij willig en zonder op groote schaal vreemd geld op te nemen, aan de inschrijving deel te ne men. De laatste statistische gegevens van de ver mogensbelasting hebben betrekking op het belas tingjaar 1937-38. Daaruit kan niet voor elke schaal van de vermogens, bedoeld in artikel 16 van het ontwerp, worden afgeleid, hoevele personen in een dergelijke schaal zullen vallen. Bovendien moet met eenige verschuiving sinds het belasting jaar 1937-38 worden rekening gehouden. Een be cijfering, welke in verband met het bovenstaande voorzichtig moet geschieden, geeft tot uitkomst, dat natuurlijke personen voor ruim f 150.000.000 zullen moeten inschrijven. Met de meening van sommige leden dat het be ter geweest ware de rente van de thans uit te ge ven vrijwillige leening op 3 procent te stellen kan de minister zich allerminst vereenigen. Men ware jaarmee zeer beslist gebleven beneden den huidi- gen rentestand en de vrijwillige leening zou het volle aspect gehad hebben niet alleen van een gedwongen leening, maar zelfs van een heffing. De looptijd van de leening. Het komt de regeering voor dat er geen reden is de normale kapitaalsuitgaven te financieren met een leening, die een looptijd heeft van 15 jaar. De minister is van meening dat aan de in schrijvers op de vorige leening de volle billijk heid is betracht. De door hem gevonden oplos-^ sing diende om hen, die aan de vorige leening geen deel zouden hebben genomen, indien zij den gang van zaken hadden kunnen voorzien, daar zij dan hun vrijgemaakte gelden liever hadden bewaard voor de semi-gedwongen leening, uit deze impasse te helpen. Dit doel wordt door de voorgedragen regeling volkomen bereikt. Immers, indien zij zich bij de vorige leening onthouden hadden, dan hadden zij de belastingsbetalings- faciliteit evenmin verkregen. Artikel 7 operit hun de gelegenheid in dezelfde positie te komen, die zij zouden gehad hebben, indien zij bij de vorige leening hun achteraf betreurde inschrijving achterwege hadden gelaten, Maken zij van die gelegenheid gebruik, clan krijgen zij een obliga tie met stortingsbewijs, maar zonder belasting betalingsfaciliteit: hetgeen óók het geval zou ge weest zijn indien zij in December hun geld be waard hadden voor de nieuwe Ieening. De minister is van oordeel dat ook bij deze lee ning de medewerking van bankiers, effectencom- missionnairs en verdere tusschenpersonen niet zal kunnen worden gemist. De daarvoor toe te kennen provisie sluit aan bij de geldende tarieven. „Finnen heroveren posities". HAPARANDA, 14 Februari. (Havas). De Finnen hebben in tegenaanvallen alle posities te Summa en Muolajarvi weten te herove ren. In Taipale hebben de Russen zich even wel weten te handhaven. De hulpverleening:. NEW-YORK. 14 Februari. (Reuter). Te New- York doet het hardnekkige gerucht de ronde dat Engeland en Frankrijk drie divisies, een Fransehe. een Poolsche en een Canadeesche, voorbereiden, die naar Finland zouden worden gezonden, wan neer de Russische aanvallen successen zouden heb ben of Duitschland in Scandinavië tusschenbeide zou komen. Volgens de „New York Times" heeft men in diplomatieke kringen te Washington vernomen, dat een reusachtig geoefend leger uit de Oekraine. Wit_ Rusland er» Moskou naar de Finsche grens wordt gezonden. Men gelooft aldus het blad. dat Stalm het Finsche avontuur zoo spoedig mogelijk wenscht te liquideeren, daar hij zich steeds meer bezorgd maakt over de opeenbooping van geallieerde troe pen in het naburige oosten en kwetsbare punten als de petroleumvelden van Bakoe op doelmatige wijze wenscht te verdedigen. Groentjes in een jaar, dat beteekent onge veer 160 per nummer van Haarlem's Dag blad. Ziedaar toch een welsprekend cijfer. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 14 Februari 1940. Ondertrouwd: 14 Febr. A. H. Daane en G. van der Wiel: J. C. W. H. de Vries en F. Arends; A. J. van de Blom en M. E. Wever; A. J Schonhage en J. A. Augustin; S. H. Okker en A. C. Hiemstra: J. de Graaf en J. Bouman. P. M. van Straaten en A. Augustin. Gehuwd 14 Febr.: G. P. de Leth en M. Snoeks N. Steijnman en E. J. Overdam; P. Vlaskamp en J. Th. M. van Kordelaar: J. W. Giebels en A. Hilberts; R. Nooi en J. C. van der Heide; G. Sondorp en J. G. Steenkist. Bevallen 12 Febr.: H. M. M. van Ommeren- Vissers z.. A. J. van der HaveBlaak a., 13 FebruariE. A. WittemanKorte- kaas a., A. van Garderenvan der Haven d., H. P. GimpelCobelens d.. W. Bötger—Wieringa z., W. A. Hund—Hali z., A. Wemermande Klerk d. N. Zijlstra—Rietveld d. 14 Febr.' A. L Berk—Bonkerk d Overleden 12 Febr.: E. M. J. A. Sijbrandi- Vermast 52 j., Kamperlaan. DE HEER H. TH. J. A. COEBERGH 75 JAAR. Heden viert de heer H. Th. J. A. Coebergh, Bloemendaalscheweg 289 te Overveen zijn 75sten verjaardag. De heer Coebergh. die zich in 1894 in Haarlem als boekhandelaar vestigde, heeft vooral in R.K. kring een groote bekendheid verworven. Ongeveer twintig jaar was hij lid van het Armbestuur van de Vereeniging voor Groo te Gezinnen. Hedenmorgen mocht hij reeds vele blijken van belangstelling ontvangen. Talrijke bloemstuk ken en schriftelijke gelukwenschen werden te zijnen huize bezorgd terwijl velen van de gele genheid gebruik maakten den jarige persoonlijk te feliciteeren. Bazar vaji „Groot Kijkduin". Hedenmiddag is in de groote bovenzalen van Café Restaurant Brinkmann aan de Groote Markt te Haarlem een bazar ten bate van het Kinderhuis „Groot-Kijkduin" geopend. Het uitvoerend comité, dat zich voor dezen bazar gevormd heeft, mocht zich over veel daadwerkelijke belangstelling verheugen, wat natuurlijk te danken is aan het sympathieke en menschlievende doel, dat nagestreefd wordt, name lijk om het arme misdeelde kind. dat vooral nu een veilig toevluchtsoord noodig heeft, te steunen. Om dit te kunnen doen, heeft „Groot-Kijkduin" drin gend hulp noodig, want daar worden regelmatig on geveer 130 kinderen van alle gezindten en van eiken leeftijd verzorgd, gekleed en gevoed. In vele geval len kunnen de ouders het volle verpleeggeld niet betalen. Deze bazar is bijzonder rijk voorzien van alle mo gelijke artikelen. En hiervan heeft het comité niets behoeven te koopen; alles is geschonken of door dames zelf gemaakt. Leveranciers schonken een groote hoeveelheid levensmiddelen, bloemen en fruit, en zelfs een kom met goudvisschen Er is een zeer groote stand met alle soorten kin- derkleeding, waarbij vele wollen babykleertjes: hier zijn werkelijk mooie stukken bij. evenals op de af- deeling voor nuttige en fraaie handwerken, bestaan de uit kleedjes, theemutsen en kussens. Op de lange tafel in het midden staan vele kunst voorwerpen; hierbij zijn doosjes, glazen, gietertje; en pullen, die door dames keurig beschilderd zijn. Aan een der wanden staan de bloemen en manden met fruit artistiek opgeschilderd: als het ware een levend schilderij. Er zal ook een verloting worden gehouden: hier voor zijn aardige prijzen beschikbaar gesteld, zooals een Perzisch kleedje en een zilveren dessert-couvert. Bovendien zijn er de noodige attracties, o.a. de on ontbeerlijke grabbelton, het rad van avontuur en een tafel, waarop zeer actueel door een der dames een prachtig sneeuwlandschap is nagebootst. Voor een klein bedrag mag men hier naar een verborgen schat zoeken; er is een zilveren lepel beschikbaar voor wie dien vindt. De bazar, die door aecordeon-muziek van Paap uit Zanclvoort wordt pgeluisterd, is ook Donderdag geopend. We kunnen een bezoek zeer zeker aanbe- i velen. Burgemeester van Beerta. Een bevoegdheidskwestie in het spel. 's-GRAVENHAGE, 14 Februari. In verband met een bericht in de pers dat de burgemeester van Beerta ontslag zou hebben ge vraagd naar aanleiding van tegenstrijdige be slissingen van den minister van Sociale Zaken, vernemen wij het volgende: Op 17 Februari 1939 richtten B. en W. van Beerta zich tot het departement van Sociale Zaken met de vraag, of de raad der gemeente zeggenschap had in een gerezen kwestie betref fende de plaats van het uitbetalen der steun- elden d*n wel of de beslissing in dezen bij B- en W. berustte. De toenmalige minister van Sociale Zaken gaf op 27 Februari 1939 ten antwoord, dat, in aan sluiting aan het. bepaalde in de circulaire van 15 September 1933 no. 1382 arfd. W. en S. naar zijn meening de uitvoering en toepassnig der steunregeling berusten bij B. en W. Nadat de Raad der gemeente Beerta een be sluit had genomen, waarmede B, en W zich niet konden vereenieen. werd dit. besluit ter vernieti ging voorgedragen aan de Kroon. Door den mi nister van Binnenlandsche Zaken werd. toen vanwege het departement van Sociale Zaken deze zaak aan hem werd voorgelegd, het stand punt ingenomen, dat er geen termen waren, dit besluit te doen vernietigen, hierbii sloot de tegenwoordige minister van Sociale Zaken zich aan. Van dit standpunt is door de ministers van Binnenlandsche Zaken en Sociale Zaken mede- deeling gedaan aan Gedeputeerde Staten van Groningen. Haarlemsche Hulpbank. Aan het verslag van den toestand en de werk zaamheden der Haarlemsche Hulpbank over 1939 is het volgende ontleend. Het aantal leeningen bedroeg 659 (665 in 1938), het uitgeleende bedrag was f 129840 (f 140420 in 1938). Er werden 17 voorschotten verstrekt van minder dan f 50: 177 van f 50 tot en met f 100; 446 van boven f 100 tot en met. f 300; 18 van boven f 300 tot, en met f 500; 1 van boven f 500, verdeeld over Haarlem en omgeving. Aan personeel van d'e gemeente Haarlem werd in 12 gevallen een voorschot verleend. Door tusschenkomst en op aanbeveling van het Haarlemsche Borgstellingsfonds werd aan 115 personen, oip de gewone voorwaarden der Hulp bank, een voorschot verleend tot een totaal be drag van f 11940 en wel: beneden f 50 aan 13 personen van f 50 tot en met f 100 aan 66 per sonen; van boven f 100 tot en met f 200 aan 24 persoinen en boven f 200 aan 12 personen. De geregelde terugbetaling van deze leeningen in de vastgestelde termijnen, had in het alge meen op bevredigende wijze platas. Een bedrag van f 198.75 moest als oninbaar worden afgeschreven terwijl nog een bedrag van f 12.47 werd ontvangen van reeds afgeschreven posten. Besloten werd uit de winst, ten bedrage van f 3584.54 5 pet. dividend aan de leden-aandeel houders uit te keeren: Hiervoor is benoodigd 5 pet. van f 46950.— f 2347.50. Gereserveerd voor dividend-belasting f 300.— Dotatie aan het reservefonds f 837.04. Onder crediteuren op te nemen „Fonds voor bijzondere doeleinden" f 100.— Totaal f 3584.54. zijnde ca. 22>/2 pet. van het kapitaal, zijnde ca. 22y2 van het kapitaal TERECHT. De 16-jarige H., van wiens vermissing uit de ouderlijke woning wij gisteren melding maakten is te Maastricht door de politie* aangehouden. Hij had de reis gedeeltelijk per trein, gedeeltelijk te voet gemaakt. De jongen is door zijn vader afgehaald. Groot Engelsch tankschip getorpedeerd. LONDEN, 14 Februari (Reuter). Het Britsche petroleum tankschip „Gretafield", 10191 ton groot, is vanochtend vroeg aan de noordkust van Schotland tot zinken gebracht. Het schip raakte in brand. Trawlers hebben 28 opvarenden gered, 13 anderen worden vermist. Water van de Waal valt. NIJMEGEN. 14 Februari. De Waal voor Nij megen is heden 17 c.M. gevallen. De stand was vanmiddag 11.79 Meter 4- N.A.P. Keulen seinde sanmorgen 38 c.M. val. De ijsgang is sinds giste ren geenszins verminderd. De rivier was heden voor tweederden met ijs gevuld en de drift van het water was opvallend zwak. Het ijs raakt vast bij Deest, waar de Waal nog niet los geweest is. De temperatuur is gelukkig ge stegen. Vannacht was het 14 graden vorst, terwijl het vanmiddag om half één 8 graden vroor. Men verwacht, dat de Waal Zondag zal „zitten". SCHAATSENRIJDEN OP HET SPORTTERREIN KLEVERLAAN. In ons vorig nummer werd een ons toegezonden stukje opgenomen over het openstellen van het sportterrein aan de Kleverlaan voor schaatsenrij ders. Van denzelfden inzender ontvangen wij eer itukje. waarin hii zijn bliidschap. betuigt over de welwillende houding van de autoriteiten, die deze gelegenheid tot schaatsenrijden geschapen hebben. Hij hoopt, dat er nu nog baanvegers zullen ko men, waardoor het genot voor jong en oud nog ver hoogd zal worden STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek van bezoek en uitleening over Januari 1940 (1939). I. PRINSENHOF Bezoek aan de leeszaal door 2088 personen (v j. 2415). t.\v. 1870 mannen en 218 vrouwen. Bo- dien: 351 mil. Bezoek aan de krantenzaal door 4822 personen (v. j. 5628). t.w. 4569 mannen en 253 vrouwen. Bovendien: 237 mil. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 6910 personen (v. j. 8043) t.w. 6439 mannen en 471 vrouwen. Bovendien: 588 mil. Uitgeleend werden 8248 boeken (v. j. 8873). II. FILIAAL ..HUIS TE ZAANEN". Bezoek aan de leeszaal door 782 personen (v. j. 918). t v. 703 mannen en 79 vrouwen. Bovendien: 38 mil. Uitgeleend werden 3046 boeken (v. j. 3524). III. HOOFDBIBLIOTHEEK EN FILIAAL wer- de-- 'ezamen bezocht door 7692 personen, (v. j. 8961). t.w. 7142 mannen en 550 vrouwen. Boven dien: 626 mil. In het geheel werden uitgeleend 11294 boeken fv. j. 12397). Jaarstatistiek van bezoek en uitleening over 1939 (1938). I. PRINSENHOF. Bezoek aan lees- en krantenzalen tezamen door 80698 personen (v. j- 86208). Bovendien: 1945 mili tairen. Uitgeleend werden 90201 boeken (v. j. 90964) II. FILIAAL „HUIS TE ZAANEN". Bezoek aan de leeszaal door 10323 personen (v. 9838). Bovendien: 54 militairen. Uitgeleend werden 36144 boeken, (v. j. 33306). III. HOOFDBIBLIOTHEEK EN FILIAAL wer den tezamen bezocht door 91021 personen (v. j OR046). Bovendien: 1999 militairen. In het geheel werden uitgeleend: 126345 boeken (v. j. 126113). HAARLEMMERMEER LANDIJSBANEN IN DE MEER. Het blijkt dat de Haarlemmermeer thans over meer ijsbanen beschikt dan in de vorige ijsperiode. Koning Winter heeft van talrijke tuinen, weilan den en zelfs akkers ijsvelden gemaakt. In Bad hoevedorp hebben zelfs enkele woonhuizen een prachtige ijsbaan gekregen in den tuin achter de woning. Het Sloterweg-baantje behoort echter tot de zeldzaamheden. Wij schreven reeds dat de winter tarwe goed door de eerste vorstperiode was he'#»*1 gekomen. De tweede periode heeft het overvloe dige smeltwater van de sneeuw doen bevriezen, alvorens dit een uitweg heeft kunnen vinden door de aarde en de draineerbuizen. Hierdoor konden Dinsdag talrijke ijssportenthou- siasten zwieren op een met wintertarwe bezaaid veld. De eigenaar dit dit toeliet, toont daarmede tevens dat de tweede vorstperiode den doorslag heeft gegeven en hij nu totaal niet meer durft ho pen. zelfs niet meer op een matige opbrengst Daar het reeds ver in het nieuwe jaar is, zal de kans om nog opnieuw wintertarwe te zaaien wel verkeken zijn. zoodat de oogst van dit jaar hoofd zakelijk zomertarwe zal moeten worden. Intusschen zal nog menig baantje worden gere den op de plaats waar de landbouwer zijn winter tarwe hoopte te oogsten. VELSEN BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A de Groot, z.. J. P. Coenstraat 2. IJmuiden; M. A. van der Burg—Witte, z.. Groe neweg 8, IJmuiden: M. KistNap. d„ Meerwet- denlaan 35. Velsen N.; J. E. Zonneveldvan Deudekom d„ Kortenaerstraat 11, IJmuiden; J Wesseldijk—van den Berg. d„ Wulverderlaan 2 Santpoort; A. M van Kaam—Bruinenberg, z.. Groeneweg 7, IJmuiden. M. BootKingma, z Uitendaalstraat 20, Santpoort; G. C. Broekkamp Kejjsper, d„ Pelsstraat 15, Velsen N.; G. M RutteHeeremans, d., Biezen weg 19, Santpoort: H. RutzHonsbeek, d., Pres. Steijnstraat 3 rd IJmuiden. Overleden: A. W. v. d. Meij, 63 j„ wed. v. J. C. A. Hoffmann, Trompstraat 85, IJmuiden; E. J Bijl, 67 j., wed. v. B. P. Pols, Kruidbergerweg 7 Santpoort; Ch. I. Hutjes, 57 jechtgenoote van C. de Boer, Kanaalstraat 124; IJmuiden; C. Selderbeek, 59 j., echtgen. v. A. Engels, Tusschen- beeksweg, IJmuiden; Ch. de Bok, 48 j. echtge noote van A. C. Godschalk, Alex. Belldw. straat 12, IJmuiden; G. H. Blom, 64 j„ echtgen. v. R. L. v. d. Wensch, Lorentzstraat 14, IJmuiden; F. A. Keet, 58 j., echtgen. v. Tj. Palstra, Wassenaer- straat 1, IJmuiden; J. L. Jacké, 7 j., z. v. J. F Jacké, D. Hartoghdw. straat 9, IJmuiden. KL V: Jongens: le prijs Jan Kees Hage, 2e prijs Hugo Koelman, 3e prijs Toon van Batenburg. Meisjes: le prijs Joke Staakenbroek, 2e prljs^ Emmy Ris. KI. VI: Jongens: le prijs Leo Sparnaay, 2e prijs Harty Hofman, 3e prijs Johan Sargentini Meisjes: le prijs Inge Markus, 2e prijs Mieke Llchtenbelt. PERSONALIA. Onze plaatsgenoote mej. P. Amersfoord is Dins dag te 's-Gravenhage voor de Eerste Ned. Mode vakschool Vereeniging geslaagd voor costumière. BLOEMENDAAL Kcnnemer Lyceum. Het Curatorium van het Kennemer Lyceum te Overveen heeft op voorstel van den rector, dr. A. de Vletter, besloten, wegens den vroegen datum, waarop Paschen dit jaar valt, de Paaschvacantie- week in 1940 naar Pinkster te verschuiven. Met Paschen zal dan alleen een rusttijd gegeven wor den van Goeden Vrijdag af tot en met Dinsdag na Paschen. Het gemeentebestuur van Bloemenaaal overweegt de vacantieregeling voor de gemeentelijke scholen in verband hiermede te wijzigen en waarschijnlijk zal dit ook wel geschieden. Of ook het gemeente bestuur van Haarlem in dezen iets doen zal is nog niet bekend. SCHOOLWEDSTRIJDEN. Dinsdagmiddag werden op de ijsbaan op het Hockeyveld van H.B.S. schoolwedstrijden ge houden door de leerlingen van de Born water- school. Van te voren waren de heer Klein Poelhut met de leden van het personeel druk bezig de baan sneeuwvrij te maken en toen kon de pret beginnen. Onder aanmoedigende kreten van het publiek werd fel gestreden. De neerdwarrelende sneeuw vermocht de stem ming niet te storen. De Wethouder1 van On derwijs. de heer A. Cassée. woonde de wedstrijden bij. Behalve aan het personeel komt een woord van dank toe aan de Oudercommissie, die de prijsjes voor haar rekening nam en allen een reep chocolade aanbood. De uitslagen waren: Sleetje duwen: KI. I. le prijs Joost Verhoeven fhet Harry Suvk. 2e prijs Klaas Wilgenkamp met Eckhard Hillebrand. KI. I. Schaatsen: le prijs Bram de Graaf, 2e prijs Jan van Eldik, 3e prijs Margriet Tjaden. KI. n. Sleetje duwen: le prijs Cia Vlaanderen met Carlo Huël. 2e prijs Lotje Sint met Frik Nollen. Schaatsenrijden: le prijs Lea Wilderom. 2e prijs Bram van Dierendonck. KI. m- Sleetje duwen, le prijs Mineke Wilgen kamp met Hetty van Kampen.. Schaatsenrijden jongens: le prijs Joop Tjaden 2e prijs Joop Groen. 3e prijs Unno Jansen. Meisjes: le prijs Willy Suyk, 2e prijs Bertv Tot. KI IV Jongens' le prijs Marius Schutte. Henk Grotegoed. 3e prijs Henk Tiemeijer. Meisjes: le prijs Truus Roos, 2e prijs Marietje Damstra. HEEMSTEDE VREEMDE MANIER OM TOT BETALING TE DWINGEN. Een grossier te Heemstede, ontving dezer dagen twee groote kisten met snelbinders van een firma uit Amsterdam. Toen hij de kisten wilde uitpak ken bleek, dat alleen bovenop een laagje snelbin ders lag, doch de rest bestond uit ledige doozen, wat hout en onderop een laag platte steenen, het laatste om wat gewicht aan de kisten te geven. En voor deze zending had hij door den bode, die de kisten gehaald had, reeds ruim f 150 laten beta len. Daar de kisten door omstandigheden nog een paar dagen in een ander pakhujs hadden moeten liggen werd aanvankelijk aan diefstal gedacht. Het raadsel was echter spoedig opgelost, toen de politie in Amsterdam den afzender verhoorde. Deze bekende grif deze truc te hebben'toegepast, om op die manier een bedrag aan geld, dat hij nog van den Heemsteedschen grossier meende te moeten ontvangen, los te krijgen, hetgeen hem wonderwel gelukt is. De politie zal van een en ander proces-verbaal opmaken en de Justitie moet nu uitmaken of hier van oplichting sprake is. VERGADERING BLOEMBOLLENCULTUUR. Donderdag 15 Februari vergadert de afd. Heem stede van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur in café-restaurant Hof van Heem stede. De agenda bevat o.a. jaarverslagen, even- tueele voorstellen voor de aanstaande algemeene vergadering en bestuursverkiezing. HERHALING „EEN AVONDJE BIJ ONZE VELD" Op veelvuldig verzoek zal a.s. Vrijdagavond de revue „Een avondje bij onze veld" nog eens voor de burgerij ten tooneele gebracht worden. Tot dekking der kosten zal een klein bedragje voor het programma en plaatsbespreken gerekend worden. Ook nu is de opvoering in het R.-K. Vereenl- gingsgebouw. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Jansen, Havenstraat 19. doublé armband, F. Reits, Laan van Bloemenhoven, distributiebonnen, Vreeken. Haemstedeplein 40, handbijl; H. Ham ming, Spaarnzichtlaan 18, boekje met zegels; A. v. d. Putten, Raadhuisstraat 82. cape; v. Roode, Bleekersvaart 35, handschoen; Stichting Meer en Bosch, hond: Sterol. Heemsteedsche Dreef 137, handschoen. J. W. Dïrkmaat, Landzichtlaan la, bruine motorhandschoenen; de Klerk, Slinger landlaan 26. zilveren armbandhorloge, Bakker, Postlaan 34, poes: Stet, Bleekersvaartweg 51, 'cinderkruiwageïl; P. Caron. Wipperplein 16, blauw wollen muts; Met. Slingerlaan 2, porte- monnaie met inhoud: P. Neeskens. Meerweg 13, 2 gouden en 1 zilveren ring; J. S. v. d. Hoorn, Kerklaan 61, rijwielbelastingmerk; W. de Wildt, Tnlmastvaat 25. paar schaatsen; Bos, Lucas van Leydelaan 2, sleutels: Bokma, Bronsteeweg 92, tasch met waschgoederen; Komen, Heerenweg 23b. vulpen: Postkantoor Heemstede,, vulpen, Ntiterihk, Paulus Pottérlaan 15, "Ijsstok. IJMUIDEN BEZOEK VAN PRINS BERJNIIARD. Prins Bernhard zal Donderdagmorgen half elf een hernieuwd bezoek aan IJmuiden bren gen teneinde de kruiser „Sumatra" te bezichti gen. De officieele ontvangst door den comman dant der Marine Schout bij Nacht H. Jolles zal plaats vinden op de z.g.n. Tegeltjesmarkt. AANVOER VAN LEVENDE KABELJAUW. Dinsdagmorgen was een drietal Deensche kotters binnen nu eens niet met louter schar ren, doch met levende kabeljauw, waarvoor een extra hooge prijs werd betaald. VEEI. KOOLVISCH. De laatste dagen wordt veel koolvisch aange voerd. waarvoor door de schaarschte aan rorid- visc.h bljzonde- veel geld wordt betaald, nl. tot f 20 per groote kist. Voor de bemanning zijn deze mime koc-lvischvangsten een buiten kansje, doordat er veel verval gemaakt wordt tengevolge van di hooge prijzen, die voor lever, kuit- en traan betaald wordt. Van eenige booten hebben de opvarenden zelfs meer dan f 50 per hoofd aan verval ontvangen. Marktberichten en besommingen. Tarbot 134—110 ct. per KG. Tong 180—120 ct. per KG. Heilbot 126—100 ct. per KG. Groote schol 22—20 per 50 KG Middel schol 23- -19 idem. Zetschol 25—24 idem. Klelnschol 2515 Idem. Bot 8 507.50 idem. Schar 118.30 idem. Groote schelvisch 3528 ct. idem. Middel schelvisch 29—24.50 idem. Klienmiddel schelvisch 24—18.50 Idem. Kleine schelvisch 2016 idem. Groote gul 15—12.50 idem. Wijting 10—5.60 idem. Makreel 13—9 idem. Versche haring f 8.20—7.30 idem. Kabeljauw f 78—45 per 125 KG. Vleet 2.80—1 per stuk. Leng 2—1.75 J em. Koolvisch 1.10—0.35 idem. Rog 15—10 per koop. Aangevoerd aan den afslag 208 kisten versche haring. Besomming trawlers: Maria van Hattem, UM 1 730 manden 5130;Gerberdina Johanna LJM 38, 910 m. 6130; I. S. Groen, IJm. 130, 750 manden 5950; Petten IJM. 49, 875 manden 6270. Laggers: KW 103 2220; KW 114 2140; KW 35 2420; Deensche kotters E 348 1030: E. 438 1320. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Trawler Hercules IJm. 196. Vangst: 100 man den braadschelvlsch en wijting. 50 manden haring en makreel. 25 manden schelvisch, 95 manden guf, 15^ manden koolvisch. 30 manden varia. Totale vangst-750 manden benevens 250 stuks stijve kabeljauw. SLECHT WEER OM DE NOORD. De stoomtrawler .Knikker" IJm. 4 heeft aan een in de nabijheid vtsschende IJmuidenschen trawler gerapporteerd, dat door stortzeeën de luchtkokers vernield werden toen men on 60 ar. N B vtsschende was Mede in verband met het feit dat men geen stoom kon houden Is de trawler verder Zuid waarts gaan vlsschen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7