Laatste BeriMm Ochtendbeurs Amsterdam DON D E R D X G 15 FEBRUARI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Gemeenschappelijk protest der Oslo-staten geopperd. Zweedsch blad over de torpedeeriug van neutrale schepen. STOCKHOLM, 15 Februari. (Zweedsch Tel. Agentschap) In een artikel „Gevaarlijke wa teren'" bespreekt „Dagens Nyheter" de torpedee ring van het Zweedsche ss. „Dalarö", dat uit een neutrale haven naar een neutrale haven ver trokken was, en het lot van de „Burgerdijk". Het blad herinnert aan het protocol van Londen van 1936, dat Duitschland onderteekend heeft en in beginsel erkend is door een recente uiteen zetting van de Deutsche Allgemeine Zeitung. Voorts wijst het blad er op dat de handel met de westelijke mogendheden een conditio sine qua non is voor Zweden en Noorwegen om den handel met Duitschland voort te zetten. Ten slotte be veelt het blad de regeering het Noorsche denk beeld aan van een gemeenschappelijk protest der Oslo-staten, gebaseerd op de Duitsche er kenning van het protocol van Londen, tegen de Duitsche oorlogsmethoden ter zee. Sclieepsbotsing eischt vijf dooden. BREST, 14 Februari. (Havas) Op de reede van Brest is vanochtend een visschersvaartuig in botsing gekomen met een ander schip, ten gevolge waarvan het met zijn vijf opvarenden in de diepte is verdwenen. Berlijn wijst Pau-Amerikaanscli protest af. In het Duitsche antwoord op de nota, die na de onlangs gehouden Pan-Amerikaansche confe rentie aan alle oorlogvoerenden is gezonden en waarin de aandacht wordt gevestigd op het in stellen van een veiligheidszone van 300 mijl om de Amerikaansche Staten, wordt o.m. gezegd, dat de Duitsche schepen zich zorgvuldig ge houden hebben aan de tot dusver geldende bepa lingen van het internationale recht en dat bijge volg de Duitsche regeering de op 24 December J.l. door de Amerikaansche"''regeeringen inge diende protesten niet als gerechtvaardigd kan beschouwen. Voorloopig crediet voor de Amerikaansche bewapening. 12 I j millioen dollar voor aankoop van grondstoffen. WASHINGTON. 15 Febr. (Havas) Daar het fiscale jaar eerst op 1 Juli begint heeft pre sident Roosevelt het Congres gisteren gevraagd onmiddellijk toe te stemmen in een crediet van 15 millioen dollar ten behoeve van den aankoop van grondstoffen voor de wapenindustrie. Het Huis van Afgevaardigden verminderde het be drag tot 12% millioen en de credietcommiifsie van den senaat heeft deze vermindering thans goedgekeurd. Ontstemming te Washington jegens Duitschland. WASHINGTON 15 Februari. De ontstemming van de Vereenigde Staten over het vasthouden van schepen door Engeland op de controleplaatsen wordt thans gelijktijdig naar Duitschland gericht, nadat laatstgenoemd land aankondigde dat zulke schepen theoretisch als prooi voor de duikbooten konden worden beschouwd. Men duidde aan dat indien Duitschland welk Amerikaansch schip van de Ver- eenigde Staten ook, dat door de Engelsche blokkade in belligerente wateren gedwongen wordt, torpe deert de Vereenigde Staten Engeland zoowel als Duitschland daarvoor verantwoordelijk zullen stellen. Nauwelijks had het Duitsche dreigement tot het nemen van represailles de Vereenigde Staten be reikt of Huil hield ijlings een conferentie met Lord Lothian welke een uur duurde. De ambassadeur ver- klaax-de dat hij met Canada de mogelijkheid van de vestiging van een contrabande-controle voor schepen van de Vereenigde Staten te St. Johns zou bespreken. Over een dei-gelijken stap liepen reeds eenigen tijd geleden geruchten. Hij verklaarde dat hij met Huil het geheele contrabandevi-aagstuk be sproken had, doch dat er geen uiteindelijke beslis singen bereikt Waren. Pittman beschreef de Duit sche verklaring als gewelddadig en illegaal, maar voegde er aan toe: „Het ligt binnen de macht van Engeland dit zeer ernstige gevaar te bezweren door er van af te zien onze schepen te dwingen zich naai- Engelsche havens te begeven. (United Press). NATIONALE WEDSTRIJDEN SCHOONRIJDEN. Onder auspiciën van den K.N.S.B. zullen a.s. Zaterdag op de landijsbaan te Hoofddorp nationale wedstrijden gehouden wox-den in schoonryden voor dames en paren. De prijzen vpor deze wedstrijden zijn kunstvoor werpen en medailles. Naar opheffing van de Commu nistische partij in België? BRUSSEL, 14 Februari. De afdeelingen van de Kamer hebben geweigerd twee commu nistische wetsvoorstellen te laten drukken, doch toestemming gegeven tot het drukken van een voorstel tot ontbinding van de communistische partij. De Nation Beige meent dat de meest, verkies lijke oplossing zou zijn algemeene opheffing der parlementaire immuniteit van de communis tische afgevaardigden. Bulgaarsche regeering afgetreden. SOFIA, 15 Febr. (Reuter), De Bulgaar sche regeering is afgetreden. Koning Boris heeft het ontslag aanvaard. Weer arrestaties in het Protectoraat. PRAAG. 15 Februari. Vernomen wordt dat de vorige week een groot aantal vooraan staande Tsjechen in het Protestoraat door de Gestapo zijn gearx-esteerd. waaronder generaal Herink. chef van het Tsjechische Roode Kruis, Dr. Cermat, directeur van het militair Geo- graphisch instituut, dr. Drda, directeur van een Tsjechische munitiefabriek. (United Press) Verkeer in Drente gestagneerd. Sneeuwhoopen van twee meter hoog. EMMEN, 15 Februari. De ongekende sneeuwval van gisteren en vannacht, gepaard gaande met een sterken noordenwind, hebben het verkeer in Drente wederom totaal ont wricht. Van Emmen uit is vanochtend alle busverkeer stopgezet met uitzondex-ing van een tweetal locale diensten van de eerste Drentsche Stoomtram Maaschappij en de dienst op Assen van Bergman's Auto Maatschappij, welke langs een aanzienlijken omweg over Gieten wordt geleid. De gewone verbinding met Assen over Borger en Rolde is verbaken, doordat op het Rolderveld zich een sneeuwduin van ongeveer 1 y2 K.M. leng te heeft gevormd. In enkele gemeenten, met name ook in de ge meente Emmen, zijn de sneeuwruimingsploegen den geheelen nacht in de weer geweest om, al thans de groote wegen,, open te houden. De sneeuw is op sommige plaatsen tot een hoog te van twee meter opgewaaid. Het ruimingswerk wordt ernstig bemoeilijkt door de sneeuwdammen. die ter weerszij den van den rijweg de vorige week zijn blijven liggen. Men hoopte vandaag de voornaamste belemme- i-ingen te kunnen opruimen. Tegen den middag is evenwel de wind opgesto ken en begon het opnieuw flink te sneeuwen, zoo dat nieuute moeilijkheden te verwachten waren. Het treinverkeer tusschen Zwolle en Emmen, wordt, hoewel gepaard gaande met groote moei lijkheden, onderhouden. M. de Braai. Een 70-jarige die veel belangstelling ondervond. Natuurlijk heeft de M. de Braai heden, op zijn 70sten verjaardag', zeer veel blijken van belang stelling ondervonden. Hij is een van de bekende Haarlemmers, iemand die steeds al zijn vrijen tijd gegeven heeft aan de belangen van de gemeen schap en de bevordering van de belijdenis die hem lief was. Bijna 40 jaar heeft hij in den gemeentei'aad gezeten en als wij al de bestuxxrs- functies zouden vermelden welke hij in die jaren bekleed heeft, dan zou dit een half Haarlemsch jaarboekje vullen! Zelfs nu nog is'hij ouderling der Gereformeerde kerk en bestuurslid van het Christelijk Werkliedenvex-bond ..Patrimonium", de coöperatieve bakkerij „Patrimonium", de ver eeniging „Ziekenzorg" en nog vele andere col leges. Den laatsten tijd heeft ook de Luchtbe scherming weer een beroep op hem gedaan. Hij doet al dat werk met ambitie en vex-heugt er zich over dat hij nog zoo krachtig en gezond is. dat hem dat allemaal mogelijk ia. Toen wij vanmorgen even naar de Maarten van Heemskerkstraat gingen om den heer De Braai geluk te wenschen, waren daar vele vrien den en bekenden. Ook waren er vele stille ge tuigen van medeleven, bloemstukken, taarten, vruchtenmanden, enz. Verschillende besturen van vereenigingen waaraan de heer De Braai nog zijn krachten geeft of vroeger gegeven heeft, kwamen hem gelukwenschen. Daaronder waren ook de predikanten der Gereformeerde kerk. In den loop van den dag zou natuurlijk ook het bestuur van de Anti-Revolutionnaire kiesver- eeniging komen. Vele raadsleden en oud-raads leden der gemeente Haarlem, waarmede de heer De Braai zoo vele jaren heeft samengewerkt, zonden schriftelijke gelukwenschen. Het was voor den heer De Braai een dag die hem bewees, dat zijn werk gewaardeerd is en ook nog gewaardeerd wordt. ONGELUK OP HET SOENDAPLEIN. Hedenmiddag te 1 uur is op het Soendaplein te Haarlem bij de tramhalte een dame aangere den door een Brockwaybus. Zij was ernstig aan het gelaat gewond en had het bewustzijn verlo ren. Zij werd naar een ziekenhuis overgebracht. Kweekelingeii met acte. Slechts 7 van de 11 mogen gehandhaafd blijven. B. en W. schryven o.a. aan den Raad. Op den post volgno. 626 der ontwerp-begrooting voor het jaar 1940 is voor toelagen aan kweeke- lingen met akte aan de scholen voor gewoon lager onderwijs uitgetrokken een bedrag van f 6.600, deze raming is gebaseerd op een aantal van elf kweekelingen, die thans aan de scholen werkzaam zijn. Zooals Uw Raad bekend is, had de Minister van Binnenlandsche Zaken als voorwaarde voor toeken ning van bijzondere bijdragen uit het Werkloos- heidssubsidiefonds de voorwaarde gesteld, dat de kweekelingen ïnet akte, behalve aan een tweetal scholen, zouden worden ontslagen. Wij zijn daarop met genoemden Minister en zijn ambtgenoot van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen mondeling, zoowel als schriftelijk, in over leg getreden, met als resultaat, dat nadat aanvan kelijk het aantal te handhaven kweekelingen ver hoogd is tot 5, de Minister van Binnenlandsche Za ken ons thans heeft bericht, dat met handhaving van 7 kweekelingen genoegen kan worden genomen De overige 4 zullen thans zoo spoedig mogelijk moeten worden ontslagen. Hoewel wij handhaving van ook'deze kweekelin gen zeer in het belang van het onderwijs achten, verwachten wij van verder verzet tegen dit ontslag geen resultaat. Wij zullen maatregelen beramen om tegen 1 April a.s. tot dit ontslag te kunnen overgaan. In verband hiermede behoort het op bovenge- noemden post uitgetrokken bedrag te worden terug- gebi-acht tot f 5.100, Aangezien de toelagen aan kweekelingen met akte behooren tot de uitgaven, welke in aanmerking worden genomen bij de berekening van het bedrag dat ingevolge art. 55bis der Lager-onderwijswet 1920 tegelijk met de vaststelling der gemeentebe- grooting moet worden vastgesteld, en dat tot grond slag dient voor de aan de besturen der bijzondere lagere scholen over 1940 toe te kennen vergoeding, dienen ook de in ons voorstel van 6 Februari j.l. genoemde bedragen te worden gewijzigd. Een gewijzigd ontwerp-besluit bieden wij U ter vaststelling aan. PROT. CHR. JEUGDWERK. De Plaatselijke Federatie Haarlem van Chr. Vereenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes, organiseerde Woensdagmiddag een leidsters samenkomst onder leiding van mej. C. J. M. Spoor in het Ned.. Herv. Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104 te Haarlem. Mej. M. Kohlbrügge uit Amsterdam, die eenige jaren te Berlijn werkte van het Burcharthaus uit. leidde het onderwerp in „De Bijbelstudie op de vereeniging", waarna zij praktisch met de leidsters Bijbelstudie beoefende in de behande ling van „de Vereheerlijking op den Berg". Een zeer geanimeerde bespreking sloot zich hierbij aan. Na de pauze werd onder leiding van mej. C- ten Boom de zangstudie beoefend. Het nieuwe Federatiewijdingslied (woox-den van jkvr. van Heemstra) werd ingestudeerd en verschillende nummers uit den Federatiebundel „Blijde Stem men". Ruim 20 leidstex-s maakten deze belang wekkende samenkomst mee.. Vooraf vergaderde het bestuur van den Ring Kennemerland van het Verbond van Chr. Jonge Vrouwen en Meisjesvereenigingen. De secreta resse mej. H. Meerburg, bracht het jaarverslag uit en de penningmeesteres.se mej. Lindeboom het financieel-verslag. Drie leidsters worden afgevaardigd naar den leidsterstrainingscursus van 2224 Maart dei- landelijke Federatie. Het bestuurslid, mevr. de JongSluiters uit IJmuiden-Oost, werd herkozen zoodat hetdagelijksch bestuur behalve uit boven genoemde leden nog is samengesteld uit mevr M. WaardenburgLindeyer, presidente, mevr. G. Visser vice-pres.; mevr. A. van EldenRuijs alg. adjunct, mej. H. IJzerman vor de Jeugdgroep- afdeeling en mej. H. Lieneman als Centrale Jeugdleidster. een op 16,17 en 18 Febr. in Vogelenzang te hou den bloemententoonstelling. Besloten werd f 2.50 beschikbaar te stellen voor een prijsje. Verder stuurde de spreker, die na afloop der vergadering een voordracht zou houden over ,,'t Vuur in de bollen", bericht van verhindering Medegedeeld werd, dat de heer F. J. Raatjes be reid gevonden was voor „avondvulling" te zor gen. Bij de rondvraag stelde de heer Roozen-Van Daalen voor er bij het H.B. op aan te dringen po gingen in het werk te stellen ten einde de sa neering op të heffen. Spr. noemde de saneering een moord voor het vak en wat de regeering thans doet is te vergelijken met.iets heel leelijks. De voorzitter was het met deze zienswijze niet eens en betoogde dat de saneering toch ook wel op gunstige resultaten kan wijzen. Hiermee was de agenda afgehandeld en kwam de heer Raatjes aan het woord. Aan de hand van een aantal lichtbeelden en films toonde de heer Raatjes de groote beteekenis van de bloem bollencultuur voor ons land aan. Een viertal films was gewijd aan proeven met bemesting en broei van tulpen, hyacinten en narcissen. AERDENHOUT RELIGIEUZE KRING. De dichter-philosoof dr. J. D. Bierens de Haar hield Woensdag in het gebouw van den Religieuzen Kring een voordracht over den zin van Dante's Divina Commedia. Dante aldus begon spr. is de specifiek mid- deleeuwsche Italiaan,- die tot de wereld wat te zeg gen heeft. Hij wei'd in Florence geboren en leefde van 1265—1321. Na een blijde jeugd had hij een moeilijk leven Florence werd verscheurd door politieke twisten door bloedigen strijd, waaraan de hartstochtelijke Dante op felle wijze deelnam. Dante's partij verliest en in 1302 wordt hij ver bannen, voorgoed en na vele omzwervingen sterft deze heftige, hooghartige man in Ravenna. In dit leven is één teer punt, de liefde voor hei Florentijnsch meisje Beatrice. Hij ontmoet haar als zii 9 jaar is en na negen jaar andermaal. Zij sterft vroeg en wordt door Dante vergeestelijkt als een sooi-t heilige. Voor haar wil hij schrijven de Divina Commedia, de mysterieuze reis der ziel. die uit de grootste diepten opstijgt via den louteringsberg naar 't hemelsche universum, het inferno, purga- torio in paradiso. Spr. gaf eerst een inzicht in de Ptolomeïsche voor stellingswijze van het universum. De aarde als middelpunt met daaromheen de concentrische sferen van maan. Mercurius, Venus zon, Jupiter, Saturnus, vaste sterren en eindelijk de uiterste sfeer: het crystallyne universum. De beweging der sferen wordt onderhouden door de engelen, terwijl de Godheid de oerbron is van alle kracht. Jeruzalem verheft zich in het middelpunt dei wereld op een berg. Daartegenover is de louterings berg, ontstaan door den val van Lucifer. Voor Dante is de ki-acht die alles staande houdt de liefde. De liefde tot Beatrice is dan de liefde tot de Godheid. Spr. behandelde hierop de mysterieuze reis van Dante door de drie werelden, alles op te vatten als symboliek. Virgilius is zijn geleider nadat hij verdwaald was geweest in zijn hartstochten. In het Inferno daalt Dante af in zijn eigen zondigt ziel. Maar niet om daar te blijven, maar om, na dit alles doorgemaakt te hebben, op te stijgen tot het licht het purgatorio, de open wereld. Hier is Dante geen toeschouwer meer, maar deel nemer door nadenken en ondervinden. De strijd is moeilijk, maar door Virgilius, zijn eigen zedelijk be wustzijn, wordt Dante koning en priester van zich zelf. In Paradiso wordt dan Beatrice zijn geleidster In de verschillende sferen openen zich steeds nieuwe perspectieven. Dante ziet in zijn visionnairen droom een opwaart- sche beweging naar steeds hooger gewustzijn en gestadige verheffing met Beatrice om te eindigen in de gelukzalige schouwing Gods in het allerhoogste waar zwijgen de taal der oneindigheid is. Prins Bemliard in IJmiiiden. Precies half elf kwam Prins Bernhard heden morgen met zijn gevolg op de Tegeltjesmarkt aan. Aanwezig waren o a. de commandant der marine, ae adjunct-commandant der marine, de comman dant van de positie IJmuiden en de chef-staf van de positie IJmuiden. De bemanningen van de in de Visschershaven liggende marinevaartuigen waren op het plateau opgesteld en werden door den Prins geïnspecteerd, nadat de officieren aan Z.K.H. wa ren voorgesteld. De Prins bracht daarop een bezoek aan een der torpedobooten. Na de inspectie der manschappen begaf de Prins zich aan boord van de in de Buitenhaven liggende „Sumatra". BESOMMING. Trawlers: Eveline IJm. 115 1045 manden f 6950. Hercules IJm. 196 1000 manden f 6760. Knikker IJm. 4 290 manden f 2470. Kotters: H. D. 18 f 270, T. H. 29 f 790. HEEMSTEDE De bloedtransfusiedienst. Er zijn 1500 donors noodig. In Heemstede is, zooais in tal van andere plaatsen in ons land, onder voorzitterschap van den burgemeester, een werfcommissie van den Bloedtransfusiedienst gevormd. Deze commissie zal. onder auspiciën van het Nederlandsche Roode Kruis onder de Heemsteed- sche ingezetenen een krachtige propaganda gaan voeren ten bejioeve van genoemden dienst. In Nederland zouden in oorlogstijd pl.m. 100.000 donors noodig zijn. Voor het rayon, waar toe Heemstede behoort, beteekent dit een aan tal van ca. 1500. De Heemsteedsche Werfcommissie zal trach ten een groot aantal ingezetenen dezer ge meente mannen en vrouwen tusschen 21 en 60 jaar. die zich gezond gevoelen bereid te vinden zich voor dit bij uitstek humanitair doel aan te .melden. Zij, die dienstplichtig of aan den Luchtbescher mingsdienst verbonden zijn, moeten zich niet als donor opgeven., aangezien op een oogenbiik dat zij zich als bloedgever beschikbaar zouden moeten stellen, hun aanwezigheid elders ver- eischt kan zijn Met ingang van 16 Februari as. kan men zich bij de volgende adressen voor dit doel aanmel den: Schriftelijk bij de secretaresse, Overboschlaan 18 Heemstede. Mondeling: aan het bureau van politie, Raad huisstraat 27. afd. Luchtbescherming: aan het Raadhuis, afd. Bevolking; aan het Gem. Gezond heidshuis Lieven de Keylaan 7; aan het Hulp postkantoor in de Jan van Goyenstraat; aan het gebouwtje V.V.V Zandvoorlschelaan bij station; bij Mr. A. J. Backer, Postlaan 34; bij dr. J. '••eyendecker. Raadhuisplein 9: bij J. H. M. Peeperkorn. Heerenweg 92; bij J. Waldkötter, Raadhuisplein 23. Het behoeft geen nader betoog, dat de propa ganda voor- en de instandhouding van edn bloed transfusiedienst kosten met zich medebrengen. Het is daarom, dat aan de ingezetenen met klem wordt vex-zocht dit belangrijk werk financieel te steunen, hetzij door een gift in eens, hetzij door een jaarlijksche bijdrage. Stortingen kunnen geschieden op gironum mer 377642 ten name van de penningmeesteresse van de Werfcommissie van den Bloedtransfusie dienst te Heemstede. De commissie doet een dringend beroep op de inwoners van Heemstede zich op een der voor melde wijzen voor dit. menschlievend werk aan te melden. Zij spreekt het stellige vertrouwen uit dat dit beroep niet te vergeefsch zal zijn. Zij kan zich namelijk niet anders voorstellen, dan dat zeer velen zich geroeoen zullen voelen, om met het geringe offer, dat deze dienst van hen j vergt, het leven van een medemensch te redden. DE WERFCOMMISSIE SCHAATSENRIJDEN. Voor de 2e maal had er Woensdagmiddag een hardrijderij plaats op de baan van de IJsvereeni- ging de Volharding over 500 M. uitsluitend voor; leden der Vereeniging, Het ijs was buitengewoon mooi, doch de wind was wel een beletsel voor goede tijden. De uitslag was als volgt: 1. Huug de Boer 59 sec.;) 2. Sj. Sikkes 61 sec.: 3. Dik Daan 61 4/5 sec.: 4. D. Klein 63 4/5 sec. Bij een invitatierit tusschen de Boer en Sikkes waren de tijden 56 sec. en 60 1 /5 sec. Na afloop reikte de voorzitter met eenige toepas-1 selijke woorden de prijzen uit. Deze bestonden uit 2 bekers en 2 medailles. Trots het minder gunstige weer was er vrij veel publieke belangstelling. LIBERALE STAATSPARTIJ. De afdeeling Heemstede van de Liberale Staatsparty hield Dinsdagavond j.l. in Restau- rant „Hof van Heemstede" haar eerste ledenver gadering onder leiding van haar voorzitter, Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter het plotseling overlijden van het belangstellende lid der afdeeling, wijlen mevr S. Visser-Mayer. Door den secretaris en waarnemend penning meester. den heer W. A. Ankringa, werd het jaar verslag uitgebracht, waarin de gunstige resulta ten gememoreerd werden, die by de Staten- en Raadsverkiezingen werden behaald. Bij de bestuursverkiezing werden in de vaca tures, ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren Ir Y. C W. Herweyer en W A. An kringa, het vex-trek naar elders van de heei-en G. W. Vaags en Mr. L. J Venhuizen, en het bedan ken van den heer S. Rijker, herkozen de heeren Herweyer en Ankringa en gekozen de heeren G. M. Bais, Dr W G. J. ten Pas en J. J. Visser. Aan Mr. Venhuizen, ter vergadering aanwezig, werd dank gebracht voor de belangx'ijke diensten, door hem tijdens een jarenlang bestuurslidmaat schap aan de afdeeling bewezen. Het overige deel der vergadering werd besteed aan de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeene partij-vergadering te Utrecht op 9 Maart a.s. Als afgevaardigden daarheen werden aangewezen de heeren M. D. Scheer en Dr. W. G. J. ten Pas. Hulp aan Finland. Comité „Finsch Kinder- en Kleedingfonds" opgericht. In Heemstede is opgericht het Comité „Finsch Kinder- en Kleedingfonds", dat zich ten doel stelt gelden in te zamelen ter leniging van den nood der Finsche vrouwen en kinderen. Van alle kanten wordt reeds veel sympathie ondervonden met het doel van het comité, het welk plannen uitwerkt om ter plaatse een zoo groot mogelijke actie op touw te zetten. De burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. w. van Doorn, heeft zich bereid verklaard het eere voorzitterschap te aanvaarden, terwyl reeds tal van vooraanstaande personen toetraden tot het „Comité van aanbeveling". Het Werkcomité is samengesteld als volgt: Jhr. A. van de Poll. (voorzitter); A. J. J. Verspoor (se- cretarisv mevr A J Abegg- -Raver: Ph Cohen, mevr. E. E Jonkheid Peereboom; mevr. J, F. M. Thierry de Bye Dolleman—Everard en mevr. j. L, 'Visser—Brutel de la Rivière. Grieperig i Ae-rAkkertje 'n t (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 15 Februari. Gehuwd: 15 Febr.: W. G. T. Vermij en M. Dirken, G. Timmer en B. C. Hofland. Bevallen: 11 Febr. K. Roest—Loenen, z., 13 Febr: D. SchreuderVermeer, d., K. LeoniJacobsen, z., J. A. van Geldervan 't Veen, d., 14 Febr.: M. P. Hoogsteder—Pot, d., A. J. Spronk—Korstens, d., N. FennisKoelemeüer, <L, 15 Febr.: C. A. van der StormMeerman ,z. Rectificatie: 13 Febr.: C. Peper-Heynis, z. Overleden: 12 Febr.: C. John. 26 j., Timorstraat, 13 Febr.: O. KempeSnooij, 75 j., Voorcorgstraat, 14 Febr.: J. N. 14 d., z. van J. N. Hopman, Vooruitgang- ftraat. Rijksveldwachter lot week gevangenisstraf veroordeeld. Vonnis van Haarlemsche Rechtbank bevestigd. Het gerechtshof te Amsterdam wees vandaag arrest in de strafzaak tegen een rijksveld wachter in de Zaanstreek. De arrondissement^ rechtbank te Haarlem had hem wegens mishandeling veroordeeld tot een week gevangenisstraf. De man zou een dorpsbe woner, die den veldwachter in zyn woning op zocht om over een proces-verbaal te spreken, hebben geslagen en een trap hebben gegeven. Verd. ontkende zich aan de mishandeling schul dig hebben gemaakt, doch hy had korten tyd tevoren van zyn chef een berisping ontvangen voor een dergelijk feit. De procureur-generaal requireerde een voor waardelijke gevangenisstraf van een week be nevens f 30 boete. Het hof was het met dezen eisch tot voor waardelijke oplegging van de straf niet eens. Toch bevestigde het door de rechtbank te Haar lem gewezen vonnis, zoodat verdachte veroor- toi een week gevangenisstraf. Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 244r—244% AKU. 38 V? Beth. Steel 51—51'A Anaconda 219 16 WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.42% Bérlyn 75.50. Parijs 4.21j£ Brussel 31.78% Zwitserland 42.20. New York 1.88 3/16. 12.uur. Londen 7.43% Berlijn 75.33 Parijs 4.21% Bx-ussel 31.79 Zwitserland 42.20 Kopenhagen 36.35 Stockholm 44.82 Oslo 42.77% New York 1.88J4 Italië: Vrye lire 9.55 Reislire 7.95 Bankpapier 6.30- OVERVEEN NED. VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLEN CULTUUR. De afdeeling Overveen-Bloemendaal van bo vengenoemde vereeniging hield Woensdagavond een ledenvergadering in hotel „Van Ouds het Raadhuis". De in de vorige vergadering gekozen voorzitter, de heer C. H. Kramer, begon met zyn dank uit te spreken voor het in hem gestel de vertrouwen. Vervolgens sprak hy over de „zwarte bladzyde" in de geschiedenis van de bloembollencultuur Na een prachtigen oogst in den zomer van 1939. brak in Augustus de oorlog uit met al de ellen dige gevolgen voor het bloembollenvak. Tenslotte sprak de heer Kramer nog woorden van dank aan het adres van den afgetreden voor zitter, secretaris en penningmeester, resp. de hee ren Jac. Bijvoet, P. Roozen en W. A. Rijnierse, voor het vele en goede werk, dat zy voor de af deeling verrichtten. Uit het jaarverslag van den penningmeester W. A. Rijnierse. bleek, dat 1939 sloot met een batig saldo van f 41.10. De afgetreden secretaris had geen jaarverslag ingezonden. Uit de ver gadering gingen stemmen op. er bij hem op aan te dringen dit alsnog te doen. De controlecommissiee bestaande uit de hee ren J. Neefissen en P. J. Kol. bracht bij monde van laatstgenoemde, verslag uit. Rekening en verantwoording waren in beste orde bevonden. De heer H. de Groot werd vervolgens gekozen Lot secretaris als opvolger van den heer P. Roo zen. die deze functie 15 jaar lang bekleed heeft. Bij de ingekomen stukken was een bericht van IJMUIDEN Teraardebestelling van den heer J. C. Slis. Woensdagmiddag te ha7f drie werd op de Alg Begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer J C. Slis, oud-lid der N.V. Zeevischhandel van Oterendorp en Co te IJmuiden en een der pioniers van den vischhandel. De belangstelling was zeer groot. Van de firma van Oterendorp en Co. waren aan wezig de beide directeuren, de heeren A. E. van Rooyen en H. J. Woudenberg en een deputatie uit het personeel. Het bestuur van de IJmuider Vischhandel Ver eeniging waarvan de overledene jarenlang voorzit ter is geweest was voltallig aanwezig. Behalve de heeren J. L. Uitzinger. voorzitter, W. Doevendans. secretaris en J. F. Glazener, penningmeester woon den ook vele leden de plechtigheid bij. Ook de administrateur van de IJmuider Visch handel-Vereeniging de heer P. Krab en de heer C J. Keizer waren op de begraafplaats aanwezig evenals de heeren C. Out, directeur van het Staats- visschershavenbedrijf, N. Stoel, directeur der Twentsche Bank, bijkantoor IJmuiden en A. van Leeuwen handelsagent der Nederlandsche Spoor wegen. De heer J. L. Uitzinger, voorzitter der IJmuider Vischhandelvereeniging heeft aan de groeve een kort afscheidswoord gesproken waarin hii de tallooze verdiensten schetste, die de over ledene den vischhandel in het algemeen en den IJmuider vischhandel in het bijzonder heeft bewe zen. In 1908 is door den heer Slis de vereeniging van groothandelaren in visch gesticht terwyl hij tevens een der opi-ichters was van de IJmuider Visch handelvereeniging. Van deze laatste vereeniging heeft hy 22 jaar op voorbeeldige wyze het voorzit terschap bekleed. Daarna werd hij tot eere-voorzit- ter gekozen. Door zijn nobel karakter en sympa thieke persoonlykheid genoot hy de warme vriendschap van alle leden. Wy meenen, dat wij hem niet beter zullen kunnen eeren dan door zyn werk op dezelfde wijze voort te zetten. Een schoonzoon van den overledene dankte ten slotte voor de belangstelling. Ylarktberichten en besommingen. Tarbot f 1.30f 1.20 per kilo Tong f 2.00—f 1.46 Idem. Heilbot f 1.08—f 0.84 idem. Groote schol f 23 per 50 kilo. Middel schol f 26 idem. Zetschol f 25 idem. Kleine, schol f 24f 11 idem. Bot f 12.50—f 12 idem. Schar f 8.50f 7 Wem. Groote schelvisch f 22f 20.50 idem. Middel schelvisch f 22f 21 idem. Xleinmiddel schelvisch f 241 17 idem Kleine schelvisch f 19—f 11.50 Idem. Groote gul f 13f 9.50 idem. Wijting f 8.90f 5.90 idem. Makreel f 13f 8 idem. Versche haring f 12f 7.70 idem. Kabeljauw f 70f 39 per 125 kilo. Vleet f 1.70—f 1.40 per stuk Leng f 12 50—f 1.70 idem. Kooïvisch f 1.04f 0.16 idem. Rog f 15—f 10 per koop.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10