GRIEP! SCHINDELER Het geknoei met de militaire uniformen. KINDER VERKOUDHEDEN Februari aanbieding Maatcostuums! AGENDA. WEERBERICHT Dans-Avond. Kindertooneel. D 0 N n E RD'A' G 15 FEBRUARI 194Ö HAARLEM'S DAGBLAD Reeds acht personen in arrest. Onderzoek wordt in verschillende plaatsen voortgezet. Naarmate het onderzoek in de oplichtingszaak met fournituren verder wordt voortgezet blijkt duidelijker dat niet alleen in de hoofdstad ge knoeid is met de watten, bestemd voor voering van militaire veldjassen. Voor rekening van het rijk werken reeds gerui- men tijd 300 confectionneurs. Onder hen zijn ma kers van tunieken en broekenmakers en daaren boven de vervaardigers van veldjassen. Alleen deze laatsten hebben zich aan oplichting ten na- deele van het rijk schuldig gemaakt. Van de drie honderd confectionneurs houden 46 zich met het maken van veldjassen bezig. Twee en dertig van hen werken in Amsterdam, de overigen zijn over het geheele land verspreid. Daarom zal ook in Groningen, Almelo, Enschedé, Tilburg, Breda, Den Haag, Delft en Haarlem moeten worden on derzocht of en zoo ja, in hoeverre deze confection neurs zich aan het geconstateerde strafbare feit hebben schuldig gemaakt. Het is natuurlijk zeer goed mogelijk dat de op lichting alleen in Amsterdam is gepleegd en dan nog slechts bij een beperkt aantal confection neurs. Hiernaar stelt de hoofdstedelijke politie momenteel een onderzoek in. De politie is er even wel van overtuigd dat behalve de reeds gearres teerde kleermakers nog andere confectionneurs in deze zaak gemoeid zijn. Zij heeft dan ook Woensdagmiddag nog enkele arrestaties verricht, zoodat zich thans acht personen in arrest bevin den. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN De Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen te Haarlem hield Woensdagmiddag haar 50ste al- gemeene vergadering, onder voorzitterschap van jhr. J. van Reigersberg Versluys. In deze vergadering werd het jaarverslag vast gesteld over het verslagjaar 1 November 1938-1 November 1939. De aftredende bestuursleden: mevr. H. Teding van Berkhout—van Marken, jonkvr. J. Schorer, jhr. J. van Reigersberg Versluys, mr. A. Beets, mr. p. E. Barbas, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, J. C. Tadema, mr. J. van Heerde en mr. F. A. Da vidson werden herkozen. Het verslagjaar sluit met een nadeelig saldo van 1700.45, waarin begrepen is een nadeelig saldo van 495.54 over het jaar 1937/1938. Er traden 315 nieuwe leden toe. De groote nood van dezen tijd gaat aan de ver eeniging niet voorbij. Het aantal aanvragen om ondersteuning neemt nog steeds toe. De mobilisatie heeft een nieuwe vermeerdering van aanvragen tengevolge gehad. Bijzondere zorg wordt gewijd aan de belangen der z.g. Nieuwe Armen. Ernstig auto-ongeluk bij Rozenstein. Auto van een Haarlemsche firma verongelukt. Op den Rijksweg Is gistermiddag omstreeks 1 uur de bestel-auto van de fa. Lipoits te Haarlem verongelukt, tengevolge waar van de chauffeur en een bediende ernstig gewond werden. De auto haalde een andere voor haar uit rij denden wagen in doch bij het teruggaan naar den rechterkant van den weg slipte ze door de gladheid en botste met groote vaart tegen 'n boom. De beide inzittenden, de chauffeurWarmerdam en de bediende Schouw, beiden te Haarlem woon achtig, kregen door den hevigen schok een lichte hersenschudding, terwijl de chauffeur bovendien nog een dijbeenfractuur bekwam. De eerste hulp werd verleend door dr. Mak, alhier, die spoedig assistentie kreeg van den heer A. P. Bakker van het Roode Kruis te IJmuiden. Met een ziekenauto van de fa. Mathot te Haar lem wei-den beide slachtoffers naar het Sint Elisabeth's Gasthuis te Haarlem overgebracht. De auto werd zwaar beschadigd. De heer Schouw kon hedenmorgen het zieken huis reeds verlaten. De toestand van den heer Warmerdam is bevredigend. JUBILEUM BIJ DE N. Z. H. T. M. Heden is het 25 jaar geleden dat de heer J. Zeeman te Haarlem, conducteur bij de N. Z. H. T. M., bij genoemde Maatschappij in dienst trad. De jubilaris had den dag vrij en ontving te zij nen huize bezoek van den chef van den Vervoers dienst, ir. B. Nugteren, die hem namens de direc tie geluk wenschte en hem de gebruikelijke en veloppe overhandigde en van den heer P. M. Gieske. eersten chef van den Uitvoerenden Dienst. Een deputatie van het Jubileumfonds kwam den jubilaris een geschenk en een oorkonde aanbie den. dubbel qevaarliikbii Nu meer dan ooit, kan een ver onachtzaamde kou leiden tot in fluenza en bronchitis Maar te veel „innemen" is ook gevaarlijk, omdat het zoo vaak de maag in de war brengt, juist wanneer het weerstandsvermogen van het kind op peil moet blijven. Omdat Vicks VapoRub uitwendig gebruikt wordt, mag het rijkelijk aangewend worden zonder vrees voor maagbederven. Wrijf het alleen maar op borst en keel tegen bedtijd. Verlaagde prijs 90 et (Adv. lngez. Med.) WIELRIJDER AANGEREDEN. Woensdagmorgen kwart voor twaalf is nabij de Catharijnebrug te Haarlem een 41-jarige wielrij der in aanraking gekomen met een vrachtauto, die vermoedelijk door de gladheid geslipt was. De wielrijder viel en kneusde eenige ribben. Door le den van den Ongevallendienst werd hij per taxi naar zijn woning vervoerd. De politie stelt een onderzoek in. BOTSING OP IIET IJS. Een 26-jarige los-werkman en een vijftienjarige jongen zijn Woensdagavond acht uur op het ijs in het Spaarne nabij de Gravesteenenbrugt te Haarlem bij het schaatsenrijden met elkaar* in botsing gekomen. De oudste viel; hij kreeg een lichte hersenschudding en een wond aan de bo venlip. Door leden van den Ongevallendienst werd hij behandeld, waarna hij per ziekenauto naar de Maria-Stichting werd vervoerd. JUBILEUM OP DE CENTRALE WERKPLAATS. Op 25 Februari hoopt de heer J. Overmars, Da Costastraat 34 te Haarlem, den dag te herdenken, dat hij 25 jaar als freezer op de Centrale Werkplaats der Nederlandsche Spoorwegen werkzaam is. 45.00 50.00 55.00 Onze maatcostuums vallen onmiddellijk op. Ze hebben dat bijzondere cachet, dat U een prettig gevoel geeft van altijd goed gekleed te gaan. Geen overdreven vormgeving, maar juist dat kleine „beetje extra" in coupe en ver zorging, dat ons maatwerk kenmerkt. HEeren Kleeding Onderneming Gen. Cronjéstr. 1 b, Tel. 16045, Haarlem Wat Schindeler biedt, Vindt i'n weerga niet! (Adv. lngez. Med.) Heden: DONDERDAG 15 FEBRUARI Gebouw Sociëteit Vereeniging, Zijlweg 1: Lezing met lichtbeelden „Harmonia", 8.15 uur. Begijnhofkapel: Rede J. A. Bruyn, 8 uur. Frans Hals Theater: „Het dierlijke in den menscb" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Goodbye mr. Chips" (geprolon geerd). 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Het uur der vergelding slaat voor iedereen", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Hoera, ik ben papa" (gepro longeerd). Op het tooneel: „The four Rythm Aces" 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Nonstopprogramma. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur VRIJDAG 16 FEBRUARI Stadsschouwburg: Tooneelgroep „Het Masker": „Jeugd", 8.15 uur. Prinsenhof: Gemeenteraad van Haarlem. 2 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonö> Nieuw programma. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur Toestand op Ameland wordt nijpend. Sombere vooruitzichten Men meldt ons uit Hollum: Onder strenge vorst heeft het hier Dinsdag den geheelen dag gesneeuwd, gepaard met harden wind. Het wordt op Ameland steeds nijpender en de Wad den worden zoo langzamerhand behalve dan enkele, geulen, die open blijven en den overgang over zee beletten, zoo vol met ijs, dat men zich in Siberië waant. Er begint hier gebrek aan vele artikelen te komen en het is ondenkbaar, dat Ameland met de voorziening van verschillende behoeften kan wach ten tot de vaart openkomt. Velen, die zich tot dus verre bij de zuivelfabriek te Hollum om brandstof konden wendden, zien zich thans dezen weg af_ sloten, omdat het bestuur in zijn jongste vergadering besloot, niet meer af te geven dan in beslist noodza kelijke gevallen, zooals voor zieken en ouden van dagen, omdat men anders zelf gebrek aan kolen krijgt. Twee militaire vliegtuigen brachten196 kg. anthraciet. Aan petroleum is eveneens behoefte. Ver schillende winkeliers zijn uitverkocht. Aangezien tachtig procent der bewoners van het eiland op pe troleumstellen kookt, is het begrijpelijk welk een ramp petroleumnood voor het eiland zal worden. Het kan nog wel een maand duren, voor de vaart open is. Men hoopt echter, dat er spoedig hulp komt en men acht het niet uitgesloten, dat er een boot kan aankomen in het Amelandergat, tusschen Ter schelling en Ameland. Openbare scholen worden gesloten In verband met den geringen voorraad brandstof op Ameland hebben B. en W. besloten de openbare scholen op het eiland van Maandag a.s. af te sluiten. Techniek contra natuur. IJs op rivieren groeit sterk aan. Usbrekers zijn druk bezig de groote rivieren open te breken, maar als het zoo door blijft gaan zullen zij den strijd zeker verliezen, want wat zij aan den eenen kant van de ijsmassa afhalen groeit aan den anderen kant dubbel zoo snel bij. Als men den waterwaarnemer en de technische ambtenaren mag gelooven, zal de Waal, als het zoo doorgaat reeds voor Zondag weer voor Nijme gen vastzitten. Eergisteren zat de Waal tot halfweg AfferdenDeest, Dinsdag dreef zij reeds weer-» tot Deest vol en Woensdag was zij volop bezig tot Beuningen vol te drijven. Keulen seinde Woensdag morgen nog 36 c.M. val, in Nijmegen was de rivier gevallen tot 11.79 plus N. A. P. In den morgen sein de Lobith 1/10 drijfijs, bij Nijmegen was de rivier in den morgen met 1/6 drijfijs overdekt. In den namiddag was dit reeds zoozeer toegenomen, dat de rivieroppervlakte met 1/3 tot 1/4 overdekt was. Ook was in de late morgenuren bij Nijmegen stilstand gekomen in den val der rivier, zij begon zeer gelei delijk te wassen met 1 c.M. per uur, een gevolg van het feit dat de Waal beneden Nijmegen meer en meer dichtdreef. Ook kwamen berichten van boven, dat van Duitschland uit over de grens weer drijfijs afkwam. Intusschen heeft men Dinsdag, toen de rivier boven Deest vrij was, nog alles in het werk gesteld om te bergen wat er te bergen was. Van de vier schepen, die in Nijmegen in de gevaarlijke positie lagen in de invaart der voorhaven, zijn er haastig drie naar de voorhaven van het Maas-Waalkanaal gesleept. De lichter, die door den ijsgang van Zaterdag op den wal was gedrukt, heeft men niet uit zijn be narde positie kunnen bevrijden en ook de „Nijme gen V", die de vorige week zonk, ligt nog steeds op den bodem der rivier. De Nijmeegsche steiger, die nog steeds op de uiterwaarden zit, heeft men Dins dag getracht met sleepbooten vanaf het ijs der uiterwaarden in de open rivier te trekken. Men heeft de bergingspogingen echter moeten opgeven, de steiger zat muurvast op het ijs der uiterwaarden De veertien schepen bij Weurt, die door den ijsgang achter den dam zijn geduwd, kunnen op het oogen- blik nog niet uit de moeilijke positie, waarin zij verkeeren, worden bevrijd. Vier van de veertien bullen misschien nog in de rivier kunnen worden gebracht; tien aken moet men echter door middel van sleden over den dam in de rivier brengen, als de ijsgang voorbü is. IJsbrekers in actie. Door den Rijkswaterstaat wordt met man en macht gewerkt om de Waal weer los te krijgen. Bij de vier ijsbrekers, die sinds Maandag op de Waal bezig zijn, de „Siberië", de „Jan Blanken" de „Christiaan Brunigs" beide genoemd naar waterbouwkundigen uit de 18e eeuw en de „Amstel", is er Woensdag nog een vijfde bijgekomen. De Waterstaat heeft op de Lek gebroken tot Vianen om de vaart op het AmsterdamRijnkanaal open te houden. Boven Vianen is het breken van de Lek door de militairen overgenomen en zijn de ijsbrekers begonnen, de RijnLek, die tot beneden Arnhem zit, open te maken. Men wil alles zooveel mogelijk in het werk stel len, dat de scheepvaart zoo spoedig mogelijk herval kan worden. Morgen zal het vijf weken zijn, dat de scheepvaart absoluut stil ligt. Verwachting geldig van hedenavond, tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor de kuststrook: Om het vriespunt tot lichte dooi. meest zwaarbewolkt, eenige sneeuw, matige tot zwakke m§est noorde lijke wind. Voor het binnenland: matige vorst tot lichte vorst des nachts, overdag lichte vorst tot om het vriespunt, betrokken tot zwaar bewolkt, eenige sneeuw, matige tot zwakke meest noordelijke wind. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren F 22 Laagste hedennacht F 28 Hoogste heden F 30 Het gebied van hoogen luchtdruk over Scandi navië heeft in den afgeloopen nacht sterk aan be- teekenis ingeboet onder invloed van depressie- aanvallen over de noordelijke IJszee en Duitsch land, er is nog slechts een kern van 1025 mbar over Zuid-Noorwegen overgebleven. De depressie over de IJszee vertoont een laagste luchtdruk- waarde van 998 mbar, zij beweegt zich in zuide lijke richting en is nog zeer actief. Aan haar ach terzijde worden weer zeer koude arctische lucht- massa's uit het Poolgebied naar de Noorsche Zee getransporteerd, en er is nog een verdere koude aanvoer te wachten aangezien ook het arctische maximum over Groenland weer belangrijk in be- teekenis is toegenomen Onder invloed van de Duitsche depressie, die in haar kern een luchtdruk van 1005 mbar heeft, dalen de barometers in de randstaten, terwijl de wind in ons land weer naai- het noorden is ge draaid. Daarbij wordt ten onzent weer lucht uit de Noordzee aangevoerd, zoodat de temperaturen sinds gisteren belangrijk zijn gestegen. Aan de achterzij de van de depressie is dé luchtdruk over Joego Slavië en Hongarije weer hooger gewor den. De bewolking is daar tijdelijk licht geweest zoodat daar hedenmorgen weer zeer strenge vorst werd aangetroffen. Ook over Noord-Italië en op de hoogvlakte van het Iberische schiereiland is de temperatuur nog onder het vriespunt en ten zui den van Rome wordt zelfs nog sneeuw gemeld. Over de Britsche eilanden moet zich nog steeds een vrij uitgebreid gebied van hooge drukking be vinden, dat alle depressies op den Oceaan tegen houdt, overigens blijft de depressie-activiteit nog gering. Slechts vlak bij de Amerikaansche kust bevindt zich een actieve storing, die daar zware stormen brengt, doch het heeft er alle schijn van, dat zij zich naar de omgeving van Groenland gaat verplaatsen. Het Groenlandsche station, Tor- gilsbu, dat gisteren reeds zooveel regen had afge tapt, heeft in de afgeloopen 24 uur weer meer dan 40 mni. gehad. De milde zuidoostelijke luehtstroo- ming blijft in deze omgeving nog aanhouden. BAROMETERSTAND Stand van gisteren 762 M.m. Stand van hedenmorgen 10 uur 762 m.M Neiging; Stilstand. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI. Houtstraat 13. Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht 14141. Brandweer 15333 Een 103-jarige. Morgen hoopt de heer J. M. Littïg te Dordrecht zijn 103den verjaardag te vieren. De oude heer ge niet nog een vrij goede gezondheid. Uitspraken van de Rechtbank. Autobestuurder veroordeeld. Tegen een autobestuurder, die in den nacht van 23 op 24 Juni van het vorige jaar met een vaart van 100 K.M. op een kleine auto reed, die op den Nieuwen Rijksweg AmsterdamDen Haag geparkeerd stond had de Officier 9 maanden hechtenis en 1 jaar intrekking van het rijbewijs geëischt. De bestuurder van de kleine auto, een Italiaan, was bij deze aanrijding gedood. De verdediger mr. Heil had op clementie aan gedrongen. Een Amsterdamsche garagehouder had verklaard, dat hij in denzelfden nacht met- zijn auto eveneens bijna op een kleine auto was gebotst, die midden op denweg stond. De Offi cier was echter van oordeel geweest, dat dit geen verband met deze zaak hield. De Recht bank was het daarmee eens en veroordeelde den verdachte tot 4 maanden gevangenisstraf met 1 jaar intrekking van het rijbewijs.. Kalme sneeuwval. Koning Winter regeert vandaag met zachte hand. Het sneeuwvlokken leger stormt niet op de aarde aan, maar komt kalmpjes terecht en laat ons gelegenheid om onze maatregelen -te nemen. De tram heeft dan ook niet met ver keersmoeilijkheden te kampen. De handicap der zieken blijft helaas, want het aantal zieken- onder het trampersoneel bedraagt nog steeds meer dan 40. De Gem. Reiniging heeft heden geen personeel voor de opruiming van de sneeuw aangenomen, want- om half 8 en 9 uur, de tijden waarop men zich kan aanmelden voor het opruimen van sneeuw, was de sneeuwval nog niet zoo krachtig dat de Reiniging opruiming daarvan noodig achtte. Geen onderwijzers bij de Gemeentelijke Luchtbeschermings diensten. Circulaire van minister Van Boeyen aan de gemeentebesturen. De minister van binnenlandsche zaken heeft de volgende circulaire gericht tot de burgemees ters: Zooals u bekend is, genieten de onderwijzers, die zich in werkelijken dienst bevinden, verlof krachtens artikel 4 van het verlofsbesluit. even eens zij, die zijn verbonden bij het reservekader of op andere wijze militaire plichten vrijwillig op zich hebben genomen. Beide groepen behouden gedurende één maand het volle salaris, terwijl daarna de militaire inkomsten met de burger- wedde worden verrekend. Betreft het verplichte onderwijzers, dan war den de hun uitgekeerde bedragen en de wedden van hun plaatsvervangers door het rijk aan de gemeente- en de schoolbesturen vergoed. Nu hebben verscheidene onderwijzers en on derwijzeressen zich vrijwillig voor andere, niet- militaire diensten verbonden (luchtbescherming. Roode Kruis e.d.). De artikelen 4 en 5 van het verlofsbesluit zijn hier dus niet van toepas sing. Deze personen hebben, indien hun voor het verrichten van die werkzaamheden verlof is verleend voor langer dan acht schooltijden per kalenderkwartaal, geen aanspraak op uitbetaling van hun onderwijzersbezoldiging. Rijfcsvergoeding voor deze jaarwedden of voor de wedden van hun plaatsvervangers heeft dan ook niet plaat-s. Het is den minister van onderwijs gebleken, dat de hierbedoelde onderwijzers hun verbinte nissen bij de luchtbescherming of het Roode Kruis veelal hebben aangegaan zonder voor kennis van hun werkgevers en zonder zich van te voren behoorlijk rekenschap te hebben ge geven van de consequenties van hun daad. Nu deze hun duidelijk zijn geworden, wordt in vele gevallen gevraagd, de verloven alsnog, krach tens artikel 6, tweede lid, onder a van het ver lofsbesluit, goed te keuren, opdat uitbetaling van hun salarissen en rijks vergoeding daarvoor en voor de kosten van vervanging kunnen geschie den. Mijn voornoemde ambtgenoot acht het niet wenschelijk deze verzoeken in te willigen. Niet in de eerste plaats omdat dit aanzienlijke uit gaven ten laste van de begrooting van diens departement zou medebrengen, maar voor alles omdat deze uitgaven niet gemotiveerd zouden zijn. Juist in tijden als deze, en ook in oorlogs tijd is het dringend noodig, dat de kinderen- onder de hoede van hun onderwijzer blijven. Zijn plaats is in de school en niet daarbuiten, hoe nuttig het werk op zichzelf ook is, dat hij elders zou kunnen verrichten. In verband met het vorenstaande moge ik u in overweging geven, het onderwijzend personeel niet als lid van den gemeentelijken luchtbescher mingsdienst toe te laten of te handhaven. SNEEUW BEDERFT HET IJS. Het bestuur van de ijsvereeniging „Haarlem en omstreken" af deeling Ijsbond Holland's Noor derkwartier, meldt ons- Door den sneeuwval is het schaatsenrijden in en om Haarlem, bij Aalsmeer en naar Monniken dam vrijwel onmogelijk. Het traject Amsterdam-Uithoorn wordt verbe terd wegens den toeristentocht op Zondag 18 Februari. HARALD KREUTZBERC. Wanneer men Harald Kreutzberg voor een twee de maal ziet dansen groeit zoo mogelijk nog de be wondering voor dezen kunstenaar. Het is vooral de groote verscheidenheid in zijn dansen, die mij gisteren trof, verscheidenheid niet alleen in het karakter telkens weer van iederen dans, maar ook de oneindige variaties in eiken dans afzonderlijk. Bij andere dansers ziet men bijna steeds som mige bewegingen in den dans terugkeeren. Bij Harald Kreutzberg niet aldus. Telkens weer staat men verrast voor nieuwe vondsten en over de choreographie, die al deze gedachten plastisch tot uitdrukking vermag te brengen. Men denkt bij dit dansen niet meer aan techniek, omdat het boven alle techniek uitgaat. Kreutzberg beheerscht zijn lichaam zoo volkomen, dat hij er alles mee kan doen. En hoe innig muzikaal is ook dit dansen! Bij Harald Kreutzberg zijn muziek en dans in waar heid volmaakt één. Wat mij ook nu weer even sterk trof als de eer ste maal, is de mannelijkheid van dit dansen. Nooit is het verwekelijkt, zelfs niet in een dans als die van de Engel der Verkondiigng, die in alle stan den en bewegingen prachtig was hierin o.a. het drapeeren van zijn lichaam in een doek van een koninklijke allure blijft. Kreutzberg is in de eerste plaats een dramatisch danser en daarom boeit zijn kunst zoo zeer. Want achter eiken dans zien wij den mensch, die een gedachte, een idee tot uitdrukking brengt. Het is bijna nooit puur dansen alleen, al is het dan ook dansen in de grootste volmaaktheid. Zoo was reeds dadelijk het eerste Choraal van Wilckens als een gebed van een wanhopige. Heel het lichaam werd één smeeken, een bidden tot den Allerhoog ste. En van welk een wilden, obsedeerenden angst werd die dans van den hofnar uit het Ballet „Don Morte" eveneens op muziek van Wilckens met dat suggestieve spel met het masker. Nooit zag ik een danser, die zoo geheel alleen het tooneel vulde, zoo zelfs, dat de ruimte bijna te klein voor hem wordt. Het meest nog heb ik gisteren genoten van „Gezang van den nacht" op muziek van Brahms, dat één opeenvolging van onvergelijkelijk schoone standen en bewegingen werd. Hoe fantastisch dat zwaaien met die doeken, welke de bewegingen verbreedden en vergrootten. En hoe zeldzaam mooi en imponeerend de stand van den danser aan het slot! Van welk een veelzijdigheid ook is dit dansen in zijn opeenvolging van ernst en luim. Hoe verrukkelijk geestig bijvoorbeeld is en dat onmiddellijk na het diep ernstige in de Engel der Verkondiging dat Spaansche Straatliedje, waar in Kreutzberg aan Argentina in sommige van haar humoristische dansen herinnert. Hoe aristo cratisch en fijn in zijn soepele bewegingen de Mid dernacht-tango op de muziek van Albeniz, van welk een uitbundige vroolijkheid en gezonde men- schelijkheid zijn Tyl Uylenspiegel en het Vagebon denlied! Ja, wel is hij een zeer groot danser. Ha rald Kreutzberg. de grootste, dien wij ooit in Haarlem zagen. Moet ik nog schrijven, dat zijn succes waarin hij terecht zijn begeleider Wil ckens liet deelen ook gisterenavond weer over rompelend groot was. Verschillende dansen moest hij gedeeltelijk herhalen. Het doet mij genoegen te kunnen mededeelen, dat Harald Kreutzberg hier 2Jaterdag 24 Februari nog eenmaal terug komt en dan o.a. „De eeuwige Kringloop", een legende van den dood zal dansen. Haarlemmers die dezen grooten kunstenaar nog niet zagen, mogen deze gelegenheid niet voorbij la ten gaan, want waarlijk eer. avond van zoo hooge danskunst behoort tot de groote zeldzaamheden. J. B. SCHUIL. Vereeniging voor Huisvrouwen De jeugd hiertoe uitgenoodigd door de afdeeling Haarlem van de Vereeniging voor Huisvrouwen had gistermiddag beslag gelegd op onzen Stadsschouwburg. Dat beteekende dus een woelige zaal en vele hooge, kwetterende kinderstemmetjes. En bovendien een intens medeleven met alles wat er op het tooneel ge beurde.. Dat uitte zich reeds in een algemeen „hèèèè"!, zoodra de voetlichten aan en de lich ten in de zaal uitgingen. Het was een alleraardigste voorstelling, welke gisteren voor de kinderen door de Vereeniging „Elpori" uit den Haag, werd gegeven. Opmerke lijk is het, dat deze dilettanten-tooneelvereeni- ging bestaat uit leden, die onderwijs krijgen op de school van spraakkunst in de residentie. Er werd over het algemeen vooral door de hoofd- persoon dan ook zeer duidelijk en gearticu» leerd gesproken. „Zeven in één klap!", heette het sprookje, dat werd opgevoerd. Het ging om een jongen snij dersgezel, die door zijn listigheid^ en durf het land van de gevreesde reuzen en 'den eenhoorn weet te bevrijden en daardoor de hand van de prinses en wat daar natuurlijk bij hoort -J de koningskroon weet te veroveren. Het is een al-oud gegeven, dat voor kinderen altijd nieuw blijft, vooral wanneer het zoo wordt opgediend als gistermiddag. Wat ik in deze voorstelling zoo heb gewaar-; deerd, was, dat de reuzen nu eens niets grieze ligs of afschrikwekkends voor kinderen hadden. Hoe dikwijls hebben wij dat niet anders gezien! Deze reuzen zagen er wel formidabel uit, maai waren eerder belachelijk dan angstaanjagend. Zij hebben de kinderen heel wat plezier geschon ken en toen zij eindelijk onder luid hoera van de zaal in een gevecht elkander doodden was daar nog niets lugubers aan. En hoe levendig, ja zelfs geestig werd de jeugdige snijdersgezel gespeeld! Hij het was eigenlijk een „zij" bewoog zich met veel fantasie telkens op het tooneel en sprak zijn tekst ook zoo, dat die regelrecht de zaal inging. Een voor een kindervoorstelling uitzonderlijk| goede vertolking. Allerliefst en bevallig in haar bewegingen was ook het prinsesje. En welk een grappig stel waren de twee edellieden, ridders echt van de droe-| vige figuur. Zij zorgden telkens weer voor den lach in de zaal en deden dat op waarlijk koddige wijze. Zoo werd het een voor kinderen alleraardigst geheel. Ook de decors, hoewel heel eenvoudig, werkten mede om de stemming te verhoogen.1 De stampvolle zaal genoot zicht- en hoorbaar,, van wat daar op het tooneel werd vertoond; en het was dus voor de Ver. voor Huisvrouwen een zeer geslaagde middag. J. B. SCHUIL. Haarlemsche Orkest Vereeniging Men zou zoo zeggen, dat aan een concert,! waarop een onder bekwame en vurige leiding! staand orkest in zijn eigen stad op één avond twee werken waaronder één voor de zeldzame combinatie soloharp met orkest, voor het eerst uitvoert en voorts, een der monumentale Syrn- phonieën van Brahms, ten gehoore brengt, wel zeer veel belangstelling ten deel moest vallen. Dat mioest dan ook. En 't zou ook wel zoo geweest zijn, als niet.... Och, waarde lezer of lezeres, vul den zin maar naar eigen goeddunken in met1 de voorwaardelijkheden, die maakten, dat het niet zoo was: ik wil niet onvriendelijk of be-| krompen schijnen. Maar de talrijke afwezigen hadden ongelijk.! Vooreerst was het zeer de moeite waard om kennis 'te maken met Badlngs' Largo en Allegro; voor-Strijkorkest". Het in 1935 geschreven werk; is voortgesproten uit groote innerlijke bewogen heid wat men bij lange na niet van alle moderne composities zeggen kan en toont een meesterschap in de beheersching van vorm en polyphonie, die we reeds uit verscheidene wer ken van Badings hebben leeren kermen, en die eerbied afdwingen ook van degenen, in wier ge hoor de moderne tonencombinaties als zoodanig nog steeds geen sympathieken weerklank vin den. Dat Badings in zoo'n Largo en Allegro nog wat meer uit te drukken heeft dan zijn vermogen om kunstvaardige verwikkelingen tot stand te bren gen en te ontknbopen, is voor elk onbevooroor deelde boven twijfel verheven. We wisten dat ook; uit zijn „Ouverture (of Inleiding) toor een; Treurspel". De geest daarvan en die van het ..Largo en Allegro" schijnen me onderling ver want toe en eigenlijk gezegd vind ik voor mij het jammer dat ook in laatstgenoemd werk ae tragische stemming zoo overweegt. Ook eenige, zoowel geestelijke als rhythmische verwant schap met sommige orkestwerken van Tschai-j kowsky trof mij in de beide van Badings: voor mij een bewijs, dat romantisch gevoel niet on- vereenigbaar is met hedendaagsohe muzikale i richtingen. In één opzicht echter blijven deze laatste ons veel schuldig: zij schenken ons nim mer blijheid of troost. Zoo ze al eens scherts wilden verkondigen, klonk deze mij bibter of ge forceerd. Maar als er van innerlijke roerselen iets uit sprak, bleken deze van tragischen aard te zijn. Een koninkrijk voor een modern-muzikalen gullen lach, voor een opwekkend, een hartverhef fend modern muzikaal woord Ravel's „Introduction en Allegro" voor harp en orkest klonk heel wat vriendelijker zelfs op den duur een weinig te vriendelijk en heel wat minder modern dan Bading's werk. Het is niet onmogelijk, dat de diatonische dispositie der harp aan de vlucht van Ravel's fantasie beper- i kingen heeft opgelegd; anderzijds moet men I erkennen, dat hij het instrument zeer deskundig heeft behandeld. Het solospel der harpiste Mevr. Rahel Mengelberg toonde eveneens meester- schap; het was rijk genuanceerd, het was vlug en vaardig, het was rhythmiseh puntig en pittig. De sobere begeleiding strijorkest, fluit en j clarinet gaf aan de harp voldoende gelegen heid om solistisch uit te komen en de groote I cadens vormde een brillant hoogtepunt, al kon den het toonvolume en de sonoriteit van het door mevr. M. bespeelde instrument niet wed ijveren met die der groote en zeer kostbare Amerikaansche harpen, zooals het Concertge bouworkest er twee en mevr. Rosa Spier er één bezit. Het groote succes was voor de soliste aan leiding om als toegift de eerste Arabeske van Debussy te spelen. Toon Verhey, wiens vertolking van Badings' werk door den componist geprezen werd als de beste tot nog toe door hem gehoorde, en die voor een discrete en goed aansluitende begeleiding j der soloharp- zorg had gedragen, wierp na de pauze het volle gewicht van zijn orkestleider schap in de schaal en gaf daarmee een veelszins sublieme, aan stuwkracht rijke verklanking van Brahms» Vierde Symphonie. Wel leverde het iets sneller-dan-gebruikelijke tempo van het eerste 1 hoofddeel eenige moeilijkheid ten aanzien der duidelijke uitvoering, wel verslikte een der hoorns I zich een oogenblik in het Scherzo, maar- over 't geheel was deze auditie niet in de laatste plaats door de goede prestaties der blazers uitstekend te noemen, en de bijval was dan ook even spontaan als warm. Hadden de afwezigen nu geen ongelijk? K. DE JONG,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2