AKKERTJES IN FINLAND. In Aabo, de Finsche stad zonder kinderen. vaultieett De vrijwillige 4 pCt. Staatsleening 1940 "I VRIJDAG 16 FEBRUARI 1940 H A A RLE M'S DAGBLAD Een villa in Aabo de bom sloeg op den hoek in en was eigenlyijk een misser... ofschoon hij, zooals de foto laat zien, lang niet zonder uitwerking bleef. Een uur in een schuil- loopgraaf bij 21 graden vorst (Van onzen bijzonderen medewerker). AABO. 8 Februari. Het is diep in den nacht. Na meer dan zeven uur sporen rolt mijn trein die het anders in goed drie uur afkan het kleine iage station van Aabo binnen. Ik stap uit: dikke duisternis is om mij heen. Geen lampje brand, geen mensoh is te onderscheiden. Waar moet ik heen? Ik ken de namen van een paar hotels, maar van het eene werd mij gezegd, dal het door een voltreffer geruïneerd is. En waar ligt het andere? Ik ga op pad, op goed geluk af. Een zaklantaarn heb ik bij mij, maar het ge bruik ervan is verboden. De straten zijn leeg en verlaten. Ik neem mijn rugzak over de schou ders en begin aan wat voor mij een avontuur is. Ik loop recht toe recht aan: ah, ginds brandt warempel een rood lichtje. Daar maar op aanl Het is niets dan 'n ontzaggelijk gat in den grond, waarvoor het lichtje mij waarschuwt: hier sloeg blijkbaar een bom in. Verder loop ik, strompe lend over stoepen en sneeuwruggen. Hoor ik iemand? Ik roep in het Zweedsch: Kunt u me hier misschien den weg wijzen? Ja dat kan ik. hoor ik. Goed zoo. dat helpt. De man uit de duister nis scharrelt naar mij toe: een korporaal blijkt hij te zijn. V/ij zetten de nachtelijke wandeling voort, terwijl mijn metgezel mij vertelt, hoe erg de Russen hier schier dagelijks huishouden. Helsinki is. bij Aabo vergeleken, een doodrustig oord. Hier worden de menschen dag aan dag opgejaagd door het geloei van de sirenes, hier zijn al honderden gebouwen in puin gestort of zwaar beschadigd. Aha, daar is het hotel! Ik zou het alleen nooit gevonden hebben, want geen gliimp verraadt zijn aanwezigheid. Op de kamer, die ik te pakken kan krijgen, hangt een waarschuwing: bij alarm rennen naar den kel der. want de sirene loeit vaak pas op het aller laatste oogenblik. Als het lage bewolking is komen de Russen op drie. vierduizend meter hoog. zetten hun motoren af en glijden in ra zende vaart op de stad aan: wee dengeen, die zich niet in weinige seconden weet te bergen. Ik neem de hier gebruikelijke voorzorgsmaatregelen: leg wat kleeren. een pelsmuts, mijn geld en mijn paspoort voor het grijpen. Maar het blijft stil, gelukkig. Den volgenden morgen trek ik er vroeg op uit. Op mijn wandeling zie ik telkens vernielde huizen, gaten in den grond, verbogen hekken, ingestorte daken. Ik oriënteer mij op de oude Domkerk, die midden op een groot wijd- plein ligt. Al de Gotische kerkramen zijn kapot. Op hooge ladders staan werklieden, die planken spijkeren waar eens glad-in-lood was. Naast de kerk ligt een groot gebouw: gerechtshof en provinciale administratie. Het dak is deels af gescheurd, en alle ruiten zijn verbrijzeld. Maar gewerkt wordt er toch. Ik zie menschen in- en uitgaan Langs den Dom kom ik in een villa wijk: weinig huizen, veel tuinen en parken. Hier is "het stil. De klimmende zon verlicht de dui zenden ijspegels, die langs de dakgooten hangen en heel de sfeer is zoo vredig, dat ik er den oor log door vergeten zou. Ik kijk op.mijn horloge: tien uur. Alsof ik er het sein toe had gegeven begint op hetzelfde oogenblik het loeien van de sirene: alarm, alarm. Waarheen? Ik weet ner gens een schuilkelder te vinden. Even sta ik besluiteloos: dekking zoeken hier, in een park? Onzin: er is niets dat er zich toe leent. Daar zie ik twee mannen rennen en zet het ook op een loopen. Hierheen, hierheen, schreeuwt een mij toe. Wij racen. Boem, boem, hooren we in de verte. „Hardloopenroept iemand, een vierde, die ook nog geen heenkomen heeft. Boem. Een donderslag valt op de stad. Een voltreffer? Men- schenlevens? Brand? Wij vliegen voort: daar is het verlossende bordje: Vaestönsuojaan! Hijgend schieten we naar binnen. Een man van de lucht bescherming wijst ons den weg over een bin nenplaats, en dan duiken in den kelder van een drukkerij. Het is er vol. Eivol. Wij vinden een 6taanplaatsje met zijn vieren en blazen uit. Zoo is voor den stedeling in Aabo iedere dag. Hier zijn de menschen opgejaagd wild. Elke se conde kan het loeien van d-e sirenes beginnen. Zeker vijftig menschen hebben hier op straat den dood gevonden, omdat zij niet op tijd uit den weg konden komen. Verleden week sloeg een voltreffer in een tram: zeven passagiers waren op slag dood, vijf anderen liggen hier ergens in een ziekenhuis. Na drie kwartier komt het bevrijdingssignaal. Ik hervat mijn wandeling en begeef mij naar het huis van den gouverneur der provincie Aabo- Bjorneborg, waarvan Aabo de hoofdstad is. Een Amerikaan, die hem kent. en dien ik toevallig ontmoette, heeft mij een introductie voor hem gegeven en ik word met Finsche gastvrijheid door aouverneur Kvtta ontvangen. Zijn statig, uit hout opgetrokken huis er zijn veel hou ten huizen en daardoor is de uitwerking van brandbommen hier zoo verschrikkelijk heeft hij, zooals hij lachend zegt. gedeeltelijk ge- evacueerd In den tuin ligt zijn schuilkelder. Hij heeft dien juist verlaten, maar houdt alles voor den volgenden gang gereed. Dat doet hier iedereen. Winkelpersoneel loopt achter de toon banken ln pelsjas en met muts op. Soms Is het moeilijk, bij het binnenkomen klan en bediende te onderscheiden. Gouverneur Kytta bestuurt een van de zwaarst getroffen provincies van Finland. Hij vertelt mij, hoe het provinciehuis de provinciale griffie, zouden wij zeggen zwaar is beschadigd en hoe branden op tallooze punten verwoestingen hebben aangericht. „Maar u zult het zelf zien. Ik zal den politieprefect vragen, u den weg te wijzen: hij kan u het aller beste van dienst zijn". Het duurt niet lang of de vice-gouverneur, tevens politieprefect, Mauno Nummi, verschijnt. De gouverneur heeft inmid dels voor koffie laten zorgen, en gedrieën praten wij over het ongeluk van deze stad, de tweede van Finland naar haar grootte, met een 70.000 inwoners. Dan stappen de prefect en ik in een dienstauto: een trieste tocht begint, door het geteisterde Aabo. „Stop", beveelt de 'prefect den chauffeur. Wij stappen uit, Op den hoek van een straat zie ik een heele rij ingestorte huizen. „Daar was een tennishal". zegt de prefect. Ik zie een stapel ver wrongen ijzeren staven en geroosterde balken. „Dit het huis van een particulier". Ik zie een in gestort pand, waarvan de plafonds naar be neden hangen. Een Stein way vleugel ligt op zijn rug. De drie poolen steken uit den rommel om hoog, het blad is afgescheurd en ligt een eind verder. De man die hier woonde, verloor alles op één dag: zijn huis en zijn zaak kregen beide een voltreffer. Men verzekert hier tot nu toe alleen hulsschade, geen verlies van meubilair, geen schade door bedrijfsstilstand. De getroffene over wien ik het nu heb. was welvarend; nu heeft hij niets meer over dan een verzekerings som maar wie begint onder deze omstandigheden te bouwen? Wij rijden verder. „Kijk", zegt de prefect. Ik zie een rij schoorsteenen, die een- zoom in de lucht steken. De huizen, die ze eens verwarmden, zijn weggeslagen. Uit de puinhoo- pen kringelt nog rook. De prefect vertelt, hoe de brandweer hier voor een veelal onvervulbare taak staat: soms dertig branden tegelijk. Kijk, daar staat het gebouw van de Aabosche krant. Aabo Underrettelse (onderrichting, tijding). Het voorgedeelte, waar radactie en administratie huisden, is leegigebrand. Zwartgeblakerd, en be hangen met zware ijspegels van het bluesehings- werk, staat het in de huizenrij. Maar de krant verschijnt: drukkerij en zetterij zijn gespaard gebleven, redactie en administratie hebben daar hun intrek genomen. Voort gaat de rit. „Hier", zegt prefect Nummi. en hij wijst op het gebouw van de Finlandsche Bank, zijn acht menschen omgekomen. Het alarm kwam op het laatste oogenblik. Ze renden de straat op naar den naastbijen schuilkelder, maar acht haalden het niet: een Russisch toestel schoot omlaag, opende mitrailleurvuur, en hier. vlak voor dit gebouw, vonden zij den dood" Aabo is trotsch op een ouden burcht, aan den buitenkant van de stad. Nog onlangs voteerde het stadsbestuur 6.000.000 Mark voor restauratie van dit historisch monument. Steigers werden klaar gelegd, steenen aangevoerd. Toen kwam de oorlog. Tegenover den burcht lagen groote opslagplaatsen. De Russen verschenen. Een hef tig bombardement: de veemen waarin o.a. millioenen sigarettendoosjes lagen opgeslagen waren grondig verwoest, de oude burcht, die in den loop der eeuwen zijn bewoners zoo vaak tegen aanvallers beschermde, was niet bestand tegen de moderne vernielingsmiddelen: een van zijn torens stortte in, het dak werd gedeeltelijk weggeslagen, en een paar muren vielen onder donderend geraas ineen. In het park naast den burcht stond een houten landhuis. Eens was het het buitenverblijf van een vooraanstaand Aaboër, en om zijn karakteristieke architectuur werd het tien jaar geleden naar hier overgebracht. Er is niets van over dan een trieste puinhoop. Waartoe tot het einde het relaas van al die woestenij? Waartoe het eentonig verhaal van kapot gebombardeerde huizen, van heele blok ken. die nu rookende puinmassa's zijn? „Ik zou", zegt de prefect mistroostig, „nog uren met u kunnen rondrijden, maar overal zoudt u het zelfde zien. In Hangö Is het minstens even erg. Maai- daar valt het zoo mogelijk nog méér op, omdat de stad zooveel kleiner ls". „Och nee" zeg ik, „ik weet het nu wel.Wij nemen af scheid van elkaar en ik ga naar „Hamburger Börs", waai-van mij verteld was en op het gezag van mijn zegsman heb 'ik dat. naar ik meen, u ook bericht dat het gansch en al werd verwoest. Zóó erg' is het gelukkig niet: één ver dieping heeft zwaar geleden, maar de rest staat, cn het bedrijf draait Ik ga er wat eten en schrijven, maar de inkt is nog niet droog, of voor den zooveelsten keer loeien de sirenes. Jas aan. muts op. rennen. De straat op, een pijl volgen: ik zit weer gevangen in den schuilkelder. Het duurt een half uur. Als ik teruggekeerd ben om af te rekenen bij alarm laten wij hier alles maar zooals het is, het eenige dat we doen is: wegrennen! zoek ik het station op! Ik heb het overdag nog niet gezien. Maar de Russen hebben het vandaag op Aabo begrepen: wéér gillen de sirenes, wéér zoek ik berging. Weer zitten wij een klein uur opgesloten, dezen keer in een loopgraaf, die in een park is aangebracht. Buiten vriest het 21 graden. In de loopgraaf is het bitter koud. Wij zetten onze beenen tegen den wand aan de overzijde, hoog opgetrokken, maar het baat niet: de kou kruipt door alle naden en kieren, en langzaam verkillen wij. hier onder den keiharden grond. Als het eindelijk voorbij is. ga ik maai- draven om warm te wor den. Óp het station, waarvan een bijgebouw al een bomscherf heeft gehad, staat een train: frontsoldaten, die terugkeeren van hun verlof. Vrouwen doen uitgeleide. Ze praten opgewekt, en als de trein zich in beweging zet, wuiven ze lachend met zakdoeken. Maar dan ineens zie ik achter den schijn de bittere werkelijkheid. De zelfde zakdoekn, die zooeven moedig' gezwaaid werden, drogen nu tranen weg. Ben jonge vrouw staat in mijn buurt: bewegingloos kijkt zij de twee kleine roode lampjes na, die de laatste wagon voert. Het worden twee stippen, kleiner en kleiner. Dan komt de eerste bocht: weg is het licht. De menschen keeren naar huis, de sol daten keeren naar het front. Oorlog is wreed en gruwelijk. Ik loop de stad weer in, deze ge wonde stad zonder kinderen. Nooit heb ik ge weten, dat ik zoo gewend ben aan kinderen in een stadsbeeld! Hier zijn zij niet. Bij dit harde oorlogsbestaan met zijn oneindige alarmen, met zijn rennen naar kelders en kluizen, hoort het vroolijke kleine volk niet. Het leeft „ergens in Finland", of in Zweden, en het speelt en lacht, onbewust van de verschrikkingen die groote menschen over groote menschen brengen kun nenen brengen. Want dit Aabo is meeren- deels verschrikking en ontkenning van alle men- schelijkheid. In den nachttrein naai- Helsinki zitten de schaarsche passagiers weggedoken in een hoekje. Als wij Karis na eindeloos boemelen bereikt heb ben. gaat de coupé open: een man stapt bin nenmet een klein kind op den arm! En ineens interesseert zich ons heele gezelschap voor dien éénen peuter: hij is de vertegenwoor diger van een voorbijen tijd. toen het hier nog vrede was en veiligheid.... Dicht tegen zijn vader aan slaapt hij als een steen Maar wij ouderen, praten over oorlog en bommen, totdat wij elkander verliezen in het dichte duister van Helsinki's stationsplein. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). De burgemeester beschermheer van „De Tien". Naar wij vernemen heeft de burgemeester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk zich bereid verklaard het beschermheerschap van de H(aarlemsche) V(rijwillige) B(randblusschers) V(ereeniging) „De Tien" op zich te nemen. CHR. HIST. VROUWENGROEP. Woensdag vergaderde de Chat Hist. Vrouwen groep te Haarlem onder voorzitterschap van mevr. H. H. E. Sterringavan Raven. Als spre ker trad op de heer J. J. Wallien, die als onder werp gekozen had: het nieuwe sociale program der C.H. Unie. Spr. verdeelde de stof in drie pun ten: le over het sociale program; 2e. over den tijd van indienen van het sociale program; 3e. Welke beginselen hebben ons geleid? Het oude program dateert van 1919. Behalve enkele uitbreidingen bevat het herziene pro gram eenige nieuwe punten. De Unie heeft steeds den weg van het geleidelijk herstel gekozen en dien van de afbraak beslist verworpen. Als voorbeeld moet gesteld worden de wereld oorlog van 19141918. Toen deze geëindigd was, waren de maatschappelijke toestanden totaal ontwricht, zoodat ook toen verschillende wetten en wetsveranderingen noodzakelijk waren. Dit zal pu weer het geval zijn. Het komt er dus op aan. klaar te zijn. De sociale gerechtigheid is één van de hoofd beginselen die de Unie geleid hebben. Zonder deze kan geen Chr. partij een nieuw program ontwerpen. Na nog een korte discussie werd de vergade ring op de gebruikelijke wijze gesloten. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Sophiastraat 2 d. Er is zooveel te doen op aarde. Waardoor ons leven pas krijgt waarde. Als men dat thans gaat beseffen. Zal geen arme „nood" meer treffen. Telefoon 12255. Postgiro 212793. Sleden geëtateecd N ieuwste modellen voor de baby ANEGANG 46 (Adv. tngez Med.j Aandeelhouders „Haarlemsche Veiling" N.\in liquidatie, bijeen. Wat aan den verkoop der gebouwen voorafging. De Haarlemsclie Veiling N.V. in liquidatie heeft Donderdagmiddag in het gebouw van den H.K.B. een aandeelhoudersvergadering gehouden. Namens de liquidatie-commissie gaf de heer Jac. de Weijer een overzicht van de werkzaamheden, die de com missie heeft verricht Het heeft veel moeite gekost de gebouwen tegen een behoorlijken prijs van de hand te doen. Een gelukkige omstandigheid was, dat men met de bloembollencrediteuren spoedig een gunstige rege ling kon treffen. De verschillende gebouwen: Kleine Houtweg, Wagenmakerslaan, Gasthuisvest en Bloemhof moesten zoo spoedig mogelijk worden verkocht. De commissie had gedacht deze gebouwen ongeveer voor f 89.500 te verkoopen. Al spoedig gelukte het voor Bloemhof een verkoopsprijs van f 17.500 te maken. De verkoop van de andere gebouwen ging echter niet zoo vlot. Het gebouw aan den Kiemen Houtweg zou eerst aan de Haarlemsche Stoomwas- scherij worden verkocht terwijl er later planner bestonden om or een garage van te maken. Beide malen kondeii B. en W. hun goedkeuring aan deze olannen niet hechten. Na tallooze moeilijkheden slaagde de commissie er tenslotte in de gebouwen aan Wagemakerslaan, KI. Houtweg en Gasthuis- vest voor 1" 83000 aan een confectiefabriek te ver koopen, De N.V werd in Maart van het vorige 'sar door de Haarlemsche groenten- en fruitvei- lingsvereeniging overgenomen. Nadat de heer de Weyer had medegedeeld, dat aan de aandeelhouders een uitkeer in g van 7 pet. van de nominale waarde der aandeelen zou kun nen worden gedaan gaf de heer Thomas een over zicht van het financieel verslag der liquidatie. Hier uit bleek, dat de balans een tekort aantoont van f 61000 terwijl op de exoloitatierekening van April 1936 tot September 1939 een verlies werd geleden van f 13.870. Het aandeelenkapitaal dat nog in om loop is bedraagt f 67.200. De ter vergadering aanwezige aandeelhouders die tezamen 161 aandeelen vertegenwoordigden gingen met het uitdeelingsplan accoord. „IK BEN ZEVENTIEN JAAR". Het Nederlandsch Tooneel zal op Dinsdae 20 Februari in verband met het groote succes bij de vorige opvoering, één enkele opvoeirng geven van het prachtige tooneelspel „Ik ben zeventien jaar" van den jongen Franscher auteur Paul Vandenberghe. Medewerkenden zijn Corrle Korevaar, Lena Kiev. Jennv Van Maerlant. Theo Frénkel, Louis de Bree, Guus Oster, Wim Sonneveld, Dick Riegen. PERSONALIA. Bij het examen in Den Haag. slaagden voor Costuumière de dames A. H. Lefeber te Haar lem en J. P. van Amersfoord te Bloemendaal- sij werden op de E. N. S. A. I. D. Modevakschool opgeleid door mej. A. H. Broekhuizen, Neptunus- straat te Haarlem. TWEE-JARIG BESTAAN VAN TIIE COCKTAIL RHYTHM CLUB. Zondag 18 Februari a.s., beslaat „The Cock tail Rhythm Club" twee jaar. Dit feit wordt herdacht met een jubileum Thé-dansant in La Gaité, met medewerking van Red Debroy and his Casanova's en de Swingband Sydney Welsh and his Syncopaters. 's Avonds wordt het feest voortgezet in Hotel „De Leeuwerik" met medewerking van Sidney Welsh and his Syncopaters, „The Rhythm Swin gers" en The Hot Rascals MANNENKOOR DIE SPAERNE-SANGHERS. Het mannenkoor Die Spaerne-Sanghevs houdt een algemeene vergadering op Donderdagavond 22 Februari a.s in het gebouw Jansstraat 83, te Haar lem. Besproken zal o.a. worden de voorbereiding van de viering van het 10-jarig bestaan van het koor. Zondagoclitendvoorstclling in 't R embran dttheater Zondagochtend worden in het Rembrandt Theater te Haarlem twee films vertoond over Zuid-Afrika. Ten erste „Op reis door Zuid- Af rika". een film die ons een reis laat maken van ruim 5000 K.M. kris en kras door dit land met zijn prachtige natuur, zijn heerlijk sub tropisch klimaat, zijn schitterende steden en zijn rijke goud- en diamant velden. Van Durban uit reizen wij door de vallei dei 1000 heuvels naar de machtige Drakenbergen Wij dalen af naar de zijde van Transvaal, het land der oude voortrekkers. Pretoria, Johannes burg en het enorme mijngebied de Witwaters- rand. waar meer dan de helft van de geheele wereldproductie van goud wordt gevonden- Verder naar het noorden, naar Rhodesia naai de Victoria waterval, naar de diamantmijnen van Kimberley. Wij trekken weer zuidwaarts en komen het laatst in Kaapstad waar wij van den Tafelberg af een schitterend panorama hebben over het zuidelijke deel van Zuid-Afrika. De tweede film is „Kruger Nationaal Wildpark" in Zuid-Afrika. Paul Kruger behield ondanks zijn staatsmanszorge: een open oog voor de schoonheid van de natuur en hij besloot voor het nageslacht de schoonheid van de rijke en boeiende fauna van Zuid- Afrika te behouden, door het instellen van een Natuurreservaat. Tegenwoordig omvat het Kruger Nationaal Wildpark een gebied van ruim 8000 vierkante mijlen, bijna zoo groot als Neder land. Eerst in 1926 werd het wildpark openge steld voor toeristen, zoodat Jarenlang de wild stand zich op een gunstige wijze ontwikkelen kon. Vrijwel alle dieren van de Afrikaansche jungle kan men er aantreffen en in hun natuurlijker staat bestudeeren. Li u k 3 neu*uam .-.teken uc uia-ij,..,,,,. dwars door het hoogste huis de ontploffing, die v lucnt Uc muzen, die /.c eens veinuiinden, zijn veg^csiagcii. - Rechts: De springboni sloeg -olgde, verwoestte tevens een heele rij huisjes van bescheidener omvang, waarvan deze foto enkele Iaat zien. zijn dikwijls het gevolg van kouvatten. Goed zweeten en "AKKERTJES" nemen, helptU altijd snel, goed en zeker! Door hun bijzondere samen stelling bevorderen immers "AKKERTJES" niet alleen het transpireeren, maar verwij deren tevens de stoffen, die de aandoening veroorzaken. Zij werken direct pijnstillend. Op elk "AKKERTjE" staat I AKKER-merk: Uw garantie! Let U daarop vooral en laat U toch géén waardelooze na maak of imitaties aanpraten. tegen pijnen, hoofdpijn, koorts, kou. Doos: 13 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. (Adv. Ingez Med.) Ons wordt verzocht het volgende te plaatsen, waarmee wij instemmen: Zooals in onze advertentie-kolommen wordt be kend gemaakt, zal op Maandag 26 Februari dt inschrijving openstaan op een vrijwillige Staats leening van f 300 millioen. Zeker een groot bedrag. Het grootste, dat in 20 jaar aan „nieuw geld" door de Regeering aan het publiek gevraagd is. Er waren in dien tijd wel leeningen, waarvan het cijfer nog hooger liep, maar déze strekten dan geheel of gedeeltelijk tot conversie van bestaande uitgiften. Niemand echter, die op de hoogte is van den te- genwoordigen toestand, zal kunnen meenen, dat de Regeering thans te veel tegelijk vraagt. De mobili satie, die bestemd is ons land voor de vreeselijkste rampen te behoeden, verslindt dagelijks schatten geld. Daarom zullen wij thans allen onze schouders er onder moeten zetten om, al kost het dan inspanning, het gevraagde geld bijeen te brengen. Ziende op de zooveel grootere offers, die honderd duizenden met inzet van hun persoon thans voor 's lands veiligheid brengen, zullen wij ons verheu gen ons steentje te kunnen bijdragen en ons scha men in dit uur oils te onttrekken aan een vader- landschen plicht, die in den grond der zaak niet eens een nadeel brengt. Aan den één zal het vervullen van dien plicht momenteel moeilijker vallen dan aan den ander. Het slagen der leening zal daarom een bewijs temeer opleveren, dat bij allen, die eenig vermogen hebben, het besef levendig is van hun zedelijken plicht, den Staat aan de gelden te helpen, die hij behoeft. De leening wordt uitgegeven in stukken van f 1000, f500 en f 100; ook aan den kleinen belegger biedt zij derhalve een aantrekkelijke belegging. De koers van uitgifte is 100 pet.; de rente be draagt 4 pet. Jaarlijks zal door uitloting ten minste twee en half percent der leening worden afgelost. De inschrijving staat open op Maandag 26 Fe bruari a.s. van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur bij de in de advertentie vermelde Bank instellingen en bij het Agentschap van het Ministe rie van Financiën te Amsterdam. Reeds vóór den genoemden datum zal iedere bankier zich willen belasten met de verzorging van inschrijvingen. Desgewenscht kan men voor zijn inschrijving! voorkeur vragen. De betaling moet geschieden op Vrijdag 8 Maart aanstaande. Daar het gevraagde geld er in ieder geval komen moet, heeft de wetgever besloten dat, indien onver hoopt de vrijwillige leening niet tot een bevredi gend resultaat mocht leiden, een gedwongen 3 pet. leening zal worden uitgeschreven, waaraan die genen zullen moeten deelnemen, die niet of niet voldoende op de vrijwillige leening hebben inge- teekend. Daartoe mag het echter niet komen inge- landsbelang eischt, dat de vrijwillige leening zal slagen. Moge de paraatheid van ons land ook op deze wijze worden bevestigd! DE VERMOEDELIJKE OPVOLGER VAN DEN HEER KLAAS DE VRIES. Zooals bekend heeft de heer Klaas de Vries, te Amsterdam, wegens gezondheidsredenen ontslag genomen als lid der Prov. Staten van Noord- Holland. Zijn opvolger op de lijst van den Vrijz. Dem. Bond is mr. H. Westermann, advocaat te Amsterdam en voorzitter der afd. Amsterdam van genoemden Bond, secretaris van de Vereen. „Hendrik de Key- zer"- en van de stichting „Het Noord-Hollandsch Landschap". Geen salarisverhooging. Voor Zandvoortsche en Bcvenvijksche wethouders. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten van Noord-Holland geen aanleiding gevonden om te voldoen aan de verzoeken van de gemeenteraden van Zandvoort en Beverwijk, de jaarwedden der wethouders vast te stellen op de door genoemde Gemeenteraden gewenschte hoogere bedragen. DE SNEEUWPLOEGEN IN DE BUITENWIJKEN. De Gem. Reiniging te Haarlem houdt zich met het personeel van Openbare Werken bezig met het opruimen van sneeuwhoopen op hinderlijke plaat sen. De sneeuwploegen zijn in de buitenwijken aan het werk. In de binnenstad heeft de nieuwe sneeuwval niet zoov eel last veroorzaakt. Door de nog steeds aan wezige pekel smolt ze. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Blommersdijk 15 van Rotterdam naar Balti more via Antwerpen. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kertosono (uitreis) 14 te Sabang. Palembang (thuisreis) 15 van Sabang. Kota Pinang 15 v. Beira te Durban voor Java. Buitenzorg (uitreis) 15 van Suez.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10