KEPS Vaaczotgeu te <Kaat(em. Waar ingeval van oorlog zieken en gewonden verpleegd worden Zware straf geëischt tegen stelend militair. V&ikcJk UR XJD A G 16 F EB S-U A-R I 4940 HAARLEM'S DAGBLAD MAATREGELEN VAN HET ROODE KRUIS EN GEMEENTE HAARLEM Er moet nog veel gedaan worden aan de materiaalvoorziening en aan de regeling der evacuatie. Wij hebben reeds medegedeeld dat Haarlem, als ons land in den oorlog mocht wonden betrokken, aangewezen is als centrum voor de verpleging van militairen. Natuurlijk moesten daarom uitgebreide voorbereidingen getroffen worden, zoowel van de zijde van het hoofdbestuur van het Roode Kruis als van de gemeente Haarlem. De verpleging van zieke en gewonde soldaten wordt toevertrouwd aan het Roode Kruis, maar er zal een nauwe samenwerking met de gemeentelijke autoriteiten noodig zijn, omdat in dien tijd ook de medische verzorging van de burgerbevolking zoo veel mogelijk in tact moet worden gelaten. Er is overeengekomen dat in geval van oorlog het aantal bedden der vier te Haarlem bestaande ziekenhuizen wordt uitgebreid met 25 pet. Dit zijn dus het St. Elisabeth's Gasthuis, de Maria-stichting, het Diaconessenhuis en Johannes de Deo. De ge meente behoudt dan de beschikking over het derde deel van het aantal bedden in deze ziekenhuizen, twee derde deel wordt onder de hoede van het Roode Kruis gesteld. Ieder zal begrijpen dat in dat geval alleen de burgers in de ziekenhuizen kunnen worden opge nomen die operatief behandeld moeten worden. Er zal de uiterste selectie moeten worden toegepast, want alleen op die manier zal het mogelijk zijn er voor te zorgen dat de menschen die absoluut hulp noodig hebben ook tijdig behandeld worden. Alle opnemingen van burgers in de ziekenhuizen, ook van de klasse-patiënten, zal dan moeten geschie den via den Geneeskundigen Dienst, omdat na tuurlijk voorkomen moet worden dat een patient die betalen kan eerder een plaats zou krijgen dan een onvermogende. Haarlem moet in de ziekenhuizen ook nog een aantal plaatsen open houden voor patiënten uit de buitengemeenten De buitengemeenten hebben altijd hun patiënten naar de Haarlemsche zieken huizen gestuurd, zoodat het onredelijk zou zijn nu de Haarlemsche grenzen te sluiten. Maar het is be grijpelijk dat op die patiënten van buiten dan dezelf de selectie zal worden toegepast. De gemeente Haarlem heeft maatregelen geno men om het aantal bedden waarover zij de be schikking houdt in de ziekenhuizen te kunnen uit breiden. Bij de ziekenhuizen worden, in geval van ooi-log dépendances ingericht; zoo'n dépendance komt in „Spaar en Hout", nabij de Maria-stichting en in de school in het Florapark bij het Diacones senhuis. Er zijn al maatregelen genomen om, als het daartoe zou moeten komen, een goede tijde lijke huisvesting te vinden voor de menschen die nu in het bovengenoemde rusthuis voor Doopsge zinden zijn opgenomen. Maar daarmede is de gemeente er nog niet. Het is aan te nemen dat in oorlogstijd voor vele patiënten die in normale tijden in de ziekenhuizen worden opgenomen, nu geen plaats js. Die patiënten, zullen dan thuis verpleegd worden, niaar de Genees kundige Dienst zal in dat geval zorgen voor een behoorlijke verpleging thuis door een dienst van doctoren en zusters te organiseeren. De leden der ziekenfondsen die aangesloten zijn. bij de gemeentelijke ziekenhuisverzekering zullen die behandeling thuis kosteloos krijgen. Onvermo-, genden natuurlijk ook. Menschen die betalen kun-l nen zullen voor die hulp een vergoeding moeten: geven. Het Roode Kruis zal behalve over 2/3 van de bed den in de ziekenhuizen ook nog de beschikking krij gen over een groot aantal noodziekenhuizen die in schoolgebouwen zullen worden ondergebracht. Voor- loopig zijn daarvoor 14 schoolgebouwen aangewe zen. De gedachte is, dat daarin tenminste wel 3000 a 4000 bedden geplaatst kunnen worden. In een der grootste schoolgebouwen wordt tenminste al op 2o0 bedden gerekend. Men begrijpt dat voor de medische verzorging van de gewonden 'n groot aantal medici noodig zal zijn. Behalve 15 doctoren die de gemeente heeft kunnen afzonderen voor de speciale verzorging van burger patiënten, zullen alle doctoren te Haarlem ingescha keld worden bij de medische verzorging van de militairen. Zij zullen dan een gedeelte van den dag aan de verzorging van de militaire patiënten moe ten wijden, maar de ontwerpers van deze regeling nemen aan, dat zij toch nog wel voldoenden tijd zullen overhouden om ook aan de burger-bevolking de noodige zorg te kunnen besteden. Het is de op zet dat de doctoren, buiten hun eigen praktijk, elk ongeveer 100 militairen onder hun toezicht zouden krijgen. Wij vreezen dat deze regeling in verschillende gevallen tot moeilijkheden aanleiding zal geven, omdat er immers vele doctoren zijn die aan hun gewone praktijk al de handen vol hebben. In dezen tijd, nu er veel grieppa tien ten zijn, is het geen zeldzaamheid als een geneesheer pas 's avonds laat klaar is met zijn bezoeken. Hoe moet zoo'n dokter nog den tijd vinden voor de verzorging van 100 militairen? Er moge eenige waarheid schuilen in de opmerking, die ons gemaakt werd, dat in zulke ernstige tijden de menschen niet zoo gauw een dokter laten komen als in normale tijden een ervaring die ook nog opgedaan is kort na het afkondigen van de mobilisatie maar dat kan toch geen oplossing van de moeilijkheid geven. Dit is dan ook een belangrijk punt dat alle aandacht verdient, want de belangen van de burgerbevol king mogen niet meer dan onvermijdelijk is in het gedrang komen. Meer samenwerking is noodig. Voor de verpleging van de genoemde soldaten heeft het Roode Kruis reeds een groot aantal vrou wen en meisjes opgeleid. Het laat zich evenwel aanzien dat het in oorlogs tijd noodig zal zijn dat een beroep gedaan zal wor den op alle verpleegsters en' oud-verpleegsters om te Haarlem in de dan sterk gestegen behoefte aan' verpleegsterhulp te voorzien De gemeente Haarlem "heeft reeds alle maatrege len genomen om er voor te zorgen, dat de Genees kundige Dienst de beschikking heeft over de mate rialen die noodig zijn om in geval van oorlog de medische verzorging van de burgerbevolking zoo goed mogelijk te doen functioneeren. Gaarne zouden wij hebben gezien dat wij ook hetzelfde konden verklaren over de voorzieningen en voorbereidingen die door het Roode Kruis ge troffen moeten worden. Het hoofdbestuur van deze instelling heeft ons evenwel verklaard, dat het op het principieele standpunt staat, dat geen mededee- lingen gedaan kunnen worden over deze aangele genheid. „Aan het hoofdbestuur van het Roode Kruis is" zoo werd ons geantwoord „opgedra gen de verzorging van gewonde en zieke militairen op zich te nemen en die taak zullen wij vervullen. Aan niemand zijn wij verantwoording schuldig over ons werk, zoodat wy, ook niet aan de pers, kunnen mededeelen hoever de organisatie van dit werk gevorderd is". Dit standpunt van het Roode Kruis lijkt ons on juist. In het bijzonder in het Haarlemsche geval! Als het tot een oorlog zou komen, grijpen de me dische verzorging van militairen en burgers te Haarlem zeer sterk in elkaar in. Een afbakening is niet door te voeren. De verzorging van de bur gerlijke bevolking kan alleen aan redelijke eischen voldoende, als ook de zorg voor zieke en gewonde militairen tot in alle onderdeelen volmaakt in orde is. En nu hebben wij reden om te vreezen, dat die voorbereiding van het Roode Kruis nog lang niet voltooid is. Een der vragen van belang is of het Roode Kruis reeds de beschikking heeft over al het materiaal dat noodig zal zijn om het aantal bedden in de Haarlemsche ziekenhuizen met 25 pet. te vermeerderen en om de noodziekenhuizen in de schoolgebouwen in te richten. En het bedenkelijk- ste is, dat de instanties die met het Roode Kruis moeten samenwerken het ook niet weten. Wel is bekend geworden, dat het Roode Kruis op een zeker aantal ledikanten beslag gelegd heeft, maar men weet niet of dat aantal 'n groot of een klein percen tage van de behoefte dekt. Bovendien hoorden wij dat het Roode Kruis op ledikanten beslag heeft ge_ legd dieook al door een andere instantie wa ren opgeëischt! Wij hebben de overtuiging, dat de sa menwerking die er tot nu toe bestaan heeft tusschen de gemeentelijke autoriteiten en het hoofdbestuur van het Roode Kruis op verschillende punten te wenschen heeft overgelaten omdat het Roode Kruis in deze te veel zelfstandig optreedt. Daarom is er reden alsnog op meer samenwerking aan te dringen, opdat deze voor Haarlem zoo belangrijke aangele genheid in alle onderdeelen zoo goed mogelijk ge regeld wordt. Dat Haarlem builen de doctoren van den Genees kundigen Dienst 15 doctoren vrijgesteld heeft kun nen krijgen was noodig om er van verzekerd te zijn, dat er ook steeds medische hiilp beschikbaar zal zijn als bij luchtaanval burgers getroffen zouden worden. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst heeft ook een groot aantal personen opgeleid die in zulke gevallen hun diensten kunnen aanwenden voor het verleenen van eerste hulp. Dat alle doctoren in oorlogstijd een belangrijke taak zullen te verv uilen hebben spreekt van zelf. Bij een indertijd opgemaakt schema kwam vast te staan dat het gewenscht was dat men in den Kring Kennemerland de beschikking had over 215 docto ren, het bleek bij telling evenwel dat er niet meer dan 185 beschikbaar zijn. De gemeenten Heemstede, Bloemendaal, Zand- voort en Bennebroek hebben getoond, dat zij gaarne zouden willen weten het juiste getal geëvacueerden dat, als evacuatie in de toekomst noodig mocht blij ken, in hun gemeente zal komen, alsmede de ge meenten waar zij vandaan komen. Tot heden konden die gegevens niet verstrekt worden. Wij vernemen evenwel, dat in de komende dagen maatregelen genomen zullen worden dat aan de burgemeesters van die gemeenten onder geheimhouding zal worden medegedeeld hoeveel geëvacueerden zij zullen moe ten herbergen alsook de plaats waar zij van daan komen. Dit wordt gedaan opdat de burgemeesters zich dan vertrouwelijk tot de burgemeesters van de gemeenten waar de geëvacueerden vandaan komen kunnen wenden om verschillende belangen te be spreken. Een punt van groote beteekenis is bijvpor- keur de vraag of er zieken komén, alsook of onder de geëvacueerden ook doctoren zijn, want ieder zal begrijpen dat ook de medische verzorging de be trokken gemeentebesturen voor moeilijkheden zal zetten. Al kunnen wij het juiste getal der geëva cueerden in elke gemeente afzonderlijk niet ver melden, wel kunnen wij de verzekering geven dat onze vroegere mededeeling dat er in de vier ge noemde gemeenten (Heemstede,. Bloemendaal, Zandvoort en Bennebroek) tezamen ongeveer 30000 zullen komen. RHEUMATIEKLIJDERS, HEBT GE ANGST VOOR DE TOEKOMST Waarom verlost ge U zelf niet eens en voor al van die pijnen door Urodonal te nemen. Dank zij de onvergelijkelijke bestanddeelen, die het bevat, verwij- derthet uitUworganisme,het urinezuur, dat in de meeste gevallen de oorzaak van Uw lijden is. Juist hierdoor verleent Urodonal Uw gestel meer weerstand en voorkomt hef die aanvallen van pijn, die U voor Uw tijd oud en gebrekkig maken. Begin nog heden met dagelijks een koffielepel Urodonal in wat water te nemen. Het doe» U zoo goed. Bij apothekers en drogisten. (Adv. ingez. Med.) Heler wordt even streng behandeld. Een gemobiliseerde autobuschauffeur af komstig uit West-Friesland, bezweek toen hij nog slechts eenige dagen in dienst was, voor de verleiding: hij stal herhaalde malen reser vewielen en banden van militaire auto's en verkocht ze aan opkoopers. De man werd tenslotte gesnapt en de recht bank te Utrecht legde hem een zware straf op, zij veroordeelde hem nl. tot één laar en drie maanden gevangenisstraf. De man stond voor den burgerlijken rechter terecht, omdat zijn medeverdachten, opkoopers, verdacht van he ling, niet in dienst waren en dus niet voor den krijgsraad konden worden gebracht. De veroordeelde soldaat kwam van het vonnis in hooger beroep en Donderdag diende de zaak voor het Amsterdamsche gerechtshof. De man was in hooger beroep gekomen, omdat hij de straf te hoog vond. Verdachte was ingedeeld bij den motordienst en achtereenvolgens trok zijn colonne naar Warmen- nuizen. Sassenhelm. Zeist. Nauwelijks was hij In dienst, of hij raakte het goede spoor bijster. Hij had kennis gemaakt met een opkooper en waarschijnlijk onder diens invloed begon hij reservewielen van gerequlreerde auto's weg te nemen. De procureur-generaal requireerde bevestiging van het vonnis, nl. een jaar en drie maanden ge vangenisstraf zonder aftrek van voorarrest Vervolgens stond de opkooper van de reserve wielen in hooger beroep terecht. De rechtbank te Utrecht had ook hem zwaar gestraft: een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Deze verdachte, aan wlen vier feiten ten laste •■•aren gelegd, ontkende te hebben geweten, dat de eservewielen van diefstal afkomstig waren. De procureur-generaal vorderde ook hier beves tiging van het vonnis (anderhalf Jaar gevangenis straf). MINTA Verfijnde pepermunt. Neem ze in huis. 2 ons voor 27 cent en in fleurige doo- zen van 38 cent. (Adv. Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Lichte dooi of om het vriespunt, meest zwaar bewolkt, enkele buien, meest matige wind uit westelijke richtingen. Voor het binnenland: lichte vorst tot om het vriespunt, plaatselijk mist, gedeelte' lijk b'ewolkt. Eenige sneeuw of natte sneeuw. Zwakke tot matige wind uit westelijke rich tingen. THERMOMETERSTAND DIJBEEN GEBROKEN. Donderdagmorgen tien uur is een 37-jarige dame in de Wouwermanstraat te Haarlem door de glad heid gevallen. Zij brak het linker dijbeen. Door leden van den Ongevallendienst, die haar voorloo- pig behandelden, werd zij per ziekenauto naar het Sint Elizabeths Gasthuis vervoerd. Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden F 30 F 28 F 34 Het gebied van hoogen luchtdruk over Scandi navië is thans geheel verdwenen. De depressie, die gisteren over de IJszee lag, trok naar de Botnische Golf en de luchtdruk in haar kern bleef 995 mbar. Haar storingsfront lag hedenmorgen over Midden- Noorwegen en IJsland en het beweegt zich in de richting van de Noordzee. Achter dit front dringen koude arctische lucht- massa's naar het zuiden. De s'rooming wordt ver sterkt door het maximum over Groenland, waarin t.hans luchtdrukwaarden voorkomen van 1045 mb. De depressie over Noord-Duitschland vulde ver der op. Zij gaf in Hongarije nog eenige sneeuw. De luchtdrukverdeeling in onze omgeving is vrij vlak. De noordwestelijke wind voerde in ons land warmere lucht van de Noordzee aian, waar door de temperatuur gedurende den nacht regel matig steeg, en in den ochtend aan de kust zelfs lichte dooi is ingetreden. Ook over Centraal-Europa en het Middelland- sche Zeegebied is de luchtdrukverdeeling vrij vlak. Dientengevolge kwamen bij windstilte in Honga rije weer zeer lage temperaturen tot onder -30 graden C. voor. terwijl het hedenmorgen over vrij wel geheel Italië vroor. Het station Boscomawtica had een minimum-temperatuur van -12 graden terwijl zelfs Brindisl -1 graad meldde. De stroom van warme en vochtige luchtmassa's naar Oost-Groenland is afgenomen. In Toa-gilsbu werd in het afgeloopen etmaal nog 52 mm. regen afgetapt. Bij de Azoren begint de luchtdruk te dalen on der invloed van een naderende Oceaaii-storing BAROMETERSTAND Stand van gisteren 762 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 761 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI Houtstraat 13. Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie 11850 Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht 14141. Brandweer 15333 Roekelooze handeling van militair. Tot twee maanden hechtenis veroordeeld. Op 22 September van het vorige jaar is ondei de gemeente Voerendaal eén doodelijk schiet- ongeval gebeurd. De 21-jarige soldaat P. van P stond daar met een geladen geweer als schild wacht op post. Eenige meters van hem ver wijderd bevond zich de soldaat B. Meulenbroek Zonder zich ervan te vergewissen of de pal van het geweer op veilig stond, heeft van P. de haan van het geweer overgehaald. Het schot ging af en de soldaat Meulenbroek werd door een kogel in den rug zoodanig getroffen dat hij spoedig overleed. Donderdag had de soldaat van P. zich voor den Krijgsraad in den Bosch te verantwoorden omdat het aan zijn grove schuld en roekeloos heid te wijten is geweest, dat de soldaat Meulen broek het leven heeft gelaten. De auditeur militair, die de schuld van den beklaagde bewezen achtte, eischte een gevan- ;enisstraf van zes weken. De Krijgsraad veroordeelde P. tot twee maan den hechtenis VOETBAL. DE STAGNATIE IN DE COMPETITIE. Clubbesturen wenschen bet geheele programma af te werken. In ons nummer van 24 Januari hebben we eeni ge beschouwingen gewijd aan de stagnatie, die wegens den strengen winter in de voetbalcompe titie is ontstaan en maakten- daarbij een vergelij king met die in het seizoen 1928/'29, toen om de zelfde reden een oponthoud van negen weken ont stond. Het optimisme, waarvan we in genoemd nummer blijk gaven, is nu natuurlijk wel wat ver minderd, want er zijn sindsdien weer drie weken voorbijgegaan en men kan nog steeds niet spelen. De situatie wordt nu inderdaad bedenkelijk, ten minste wat het programma voor de tweede-klas- sers betreft, want er zijn er bij, die nog een groot aantal wedstrijden moeten spelen. Om ons alleen maar te bepalen tot die van Haarlem en omstre ken: R.C.H. 16, Beverwijk, E.D.O., kennemers en Kinheim 15, H.F.C. 14 en Bloemendaal 13. Aannemende, dat misschien Zondag 25 Februari optimistische gedachte! weer met spelen kan worden begonnen, dan zou R.C.H., die den groot sten achterstand heeft, Zondag 9 Juni den laat- sten wedstrijd spelen; E.D.O., Kennemers, Kinheim en Beverwijk 2 Juni, H.F.C. 26 Mei en Bloemen daal 19 Mei. Maar dan zou elke Zondag benut moeten wor- dej»; dus geen uitstel op de data, waarop inter nationale wedstrijden worden gespeeld, zooals tot dusver gebruikelijk was. Het is echter mogelijk, dat de afwerking van het programma nog wat versneld kan worden: dat zou kunnen door op beide Paasch-, beide Pinksterda gen en op den Hemelvaartsdag te laten spelen, want we meenen te mogen veronderstellen, dat de clubs er prijs op stellen, het geheele programma af te werken. Wanneer inderdaad die feestdagen benut worden, dan zijn alle clubs halverwege Mei klaar, want we herhalen het nog eens er behoeven geen promotie- of degradatiewedstrijden te worden gespeeld. Er moet echter ook rekening mee worden ge houden, dat nog een Zondag verloren kan gaan wegens hevigen regenval of onbespeelbare terrei nen. In onze vorige beschouwing werd de aandacht er op gevestigd, dat er vroeger wel seizoenen ge weest zijn, dat zelfs nog heel ver in Juli gespeeld werd. Onze lezers hebben natuurlijk wel begrepen, dat hiermee alleen de enkele clubs bedoeld wer den, die voor het tournooi om het kampioenschap van Nederland in aanmerking kwamen. Trouwens, de vijf eerste klasse clubs, die in dit seizoen als No. 1 uit hun afdeeling te voorschijn komen, zullen ook ni.et spoedig met spelen klaar zijn. Dat wordt óók half Juni of misschien nog la ter. De eerste-klassers. die geen kampioen worden, behoeven zich althans wat het Westen betreft over de stagnatie niet ongerust te maken, want de meeste hebben de helft van het programma al achter den rug; die hebben nog slechts negen een enkele tien wedstrijden te spelen. Die kun nen dus eind April of begin Mei de voetbalspulle tjes opbergen. De mcening der club-? besturen. We hebben aan dé besturen der'Hvëë'de-klasserS in Haarlem en ömstreken gevraagd, hoe hun stand punt te dezen aanzien is. Wat we reeds veronder stelden, werd bewaarheid: ze betreuren natuurlijk allemaal deze ongekend groote stagnatie, maar ze hopen, ,dat het geheele programma kan worden af gewerkt. Onze zegsman van E.D.O. zou het zelfs gewenscht vinden, als de clubs, die elkaar nog tweemaal moeten bestrijden, dit op Zaterdagmid dag en den Zondag direct daarop volgende kunnen doen; dat spaart óók nog eenige weken uit. Iets dergelijks, gebeurt ook wel eens. zei hij, als het wat faat in het seizoen wordt, in het tournooi om het kampioenschap van Nederland. Dit lijkt ons inderdaad geen slecht denkbeeld, want het aantal clubs, dat nog tweemaal tegen den zelfden tegenstander moet spelen,* is zeer groot. Zoo moet H.F.C. nog tweemaal uitkomen tegen R.C.H.. Bloemendaal. Kinheim, D.W.V. en Zeeburgia. E.D.O. tegen Bloemendaal, Beverwijk, A.F.C. D.W V.. Z.V.V. en Q.S.C. R.C.H. tegen H.F.C., Kennemers, Beverwijk, D. W.V.. Z.V.V. en Q.S.C. Bloemendaal tegen H.F.C., E.D.O., Kennemers. en Zeeburgia. Kennemers tegen R.C.H., Bloemendaal, D.W.V. en Q.S.C. Kinheim tegen H.F.C., A.F.C., D.W.V. en Q.S.C. Beverwijk tegen E.D.O., R.C.H.. Zeeburgia en Z.V V. INTERNATION. VEREENIGING „BELLAMY". „DE NOOD DER TIJDEN* EN DE BELLAMY-GEDACHTE". Hierover spreekt op DINSDAG 20 FEBRUARI te 16.25 uur, voor dc HIRO-MICROFOON, golf lengte 301 Meter Mr. Dr. P. IJSSEL DE SCHEPPER, alg. voorzitter der I. V. B. (Adv Ingez. Med.) De heer J. W. van Dartelen, die Donderdagavond in Hotel ,,'t Hof van Holland" te Haarlem zijn zilveren jubileum als lid der Haarlemsche Damclub herdacht, wordt door den heer J. Groenteman, voorzitter van den Ned Dambond (links) gefeliciteerd. Rechts Mevrouw Van Dartelen. Zooals men ziet. zouden daar zeer zeker eenige veken mee gewonnen worden. Een bestuurslid van Kinheim was ook onvoor» waardelijk vóór hei afwerken van het heele cöm« petitieprogramma. „In den regel spelen de meeste clubs, als de competitie normaa. verloopt, na af loop nog verscheidene vriendschappelijke- of serie wedstrijden. Die moeten dan ditmaal eens achter wege bliiven", zoo luidde zijn oordeel, dat wel door iedereen zal worden onderschreven. Onze lezers, die van voetbal houden, zullen dus nu wel begrijpen, dat zij nog voldoende schade loos gesteld zullen worden. Weer geen sport op de velden! Het is weer het oude liedje: alle voor Zater dag en Zondag vastgestelde wedstrijden van den Kon. Ned. Voetbalbond, Haarl. Voetbalbond, Kon. Ncd Korfbalbond, Haarl. Korfbalbond, Kon. Ned. Hockeybond en Ned. Dames-Hockeybond zijn afgelast. Ned. Elftal—Bondselftal op het Haarlem-veld gaat niet door. De ontmoeting tusschen een voorloopig Neder- landsch elftal en een Bondselftal, welke Woens dag 21 Februari op het Haarlemveld zou worden gespeeld, gaat niet door. BELGIË-NEDERLAND. Het doorgaan nog niet zeker. Het is nog niet zeker, dat de Iandenwedstrijd tusschen België en Nederland, bepaald op 3 Maart a.s. te Antwerpen, doorgang zal vinden. Dit is geheel afhankelijk van het feit, of een spoedige algeheele weersverandering zal komen. In ieder geval wacht men in K.N.V.B.-kringen op het oogenblik af. wat de Belgische Voetbal Bond zal doen SCHAATSENRIJDEN A.S. ZATERDAG F.EN DRIE-MERENTOCHT. De A.N.W.B. en Z.H. IJsbond deelen mede, dat a.s. Zaterdas een drie-merentocht wordt georga- niseerd. Het "lange traject is 65 K.M., het korte 35 K.M. lang. De start voor den grooten tocht heeft tusschen 10 en 12 uur plaats; de start voor de an deren tusschen 10 en 14.30. De tochten beginnen op de drie volgende meren: Braassemermeer (café De Boerte Rijnsaterwou- de), Nieuvvkoopsche Plassen (café Van den Bosch jc te Nieuwkoop) en Langeraarsche plassen (café !t Den Hoef te Ter Aar). Een prestatiekaar t wordt bij het volbrengen van c den tocht uitgereikt je DAMMEN. Het zilveren jubileum van J. W. van Dartelen. Donderdagavond is de heer J. W. van Dartelen, onze Damredacteur, die zijn 25-jarig jubileum als lid van de Haarlemsche Damclub viert, in Hotel „Het Hof van Holland" aan de Groote Markt te Haarlem door zijn clubgenooten gehuldigd voor het vele werk, dat hij gedurende een kwart eeuw voor zijn club heeft verricht. Doch niet alleen de H. D. C.'ers hebben blijk ge geven van de waardeering, die voor den jubilee renden voorzitter wordt gevoeld, ook het bestuur van den Ned. Dambond heeft deze gelegenheid aan- gegrepen-qhx hem.,te-.hvildig§n- Bestuursleden van zustervereenigingen uit Haar-, lbm'hi'hch.feK.de gelUkWenschon -van hun clubs over; voorts was een groot aantal schriftelijke en tegra- fische felicitaties binnengekomen. Te half negen nam de eere-voorzitter van de Haarlemsche Damclub, de heer W. J. A. Matla, het woord. Hij zei nooit te hebben kunnen vermoeden, dat het „jonge broekje", dat zich 25 jaar geleden bij de HDC aansloot, later zulk een groote rol zou gaan spelen in de HDC niet alleen, doch in de ge heele Nederlandsche Dambeweging. ,.De heer van Dartelen heeft onze club groot gemaakt". ,j. Nadat de spreker nog gewezen had op de-organisa- L tie-talenten van den jubilaris bood hij hem namens de leden een fraaien stoel aan. Mevrouw Van Dar- telen kreeg fraaie bloemen in ontvangst te nemen. e Hierna sprak de heer P. H. Meure, secretaris der |J vereeniging. Deze stelde voornamelijk de verdien- t sten van den jubilaris als damspeler in het licht. Hij L herinnerde aan de vele successen, die de heer Van L Dartelen in den loop der jaren in clubverband en In L persoonlijke wedstrijden had weten te boeken. De HDC is nu weer afdeelingskampioen, zoodat er kans bestaat op het Nederlandsche kampioenschap. De heer J. Groenteman, voorzitter van den Ned. Dambond, merkte op. dat de heer Van Dartelen voor zijn club groote verdiensten heeft gehad, doch dat de Dambond den jubilaris ook veel dank is ver schuldigd. „Dat alles komt voort uit de liefde voor het spel", zoo eindigde spreker, die eveneens aan Mevrouw Van Dartelen bloemen aanbood. De heer J. H. Klaversteijn, lid der vereeniging, bood een door hem zelf vervaardigd schilderij aan. De jubilaris dankte voor de hem gebrachte hulde. Na het officieele gedeelte bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN VAN HAARLEM. Binnenkort zullen de jaarlijksche wedstrijden om de persoonlijke kampioenschappen van Haar lem, georganiseerd door den Districlsbond Noord- Holland beginnen. Deze wedstrijden zullen worden gehouden in vier klassen, namelijk hoofd-, eerste-, tweede- en derde klasse. Inschrijvingen worden tot 22 Februari inge wacht bij den heer P, H. Meure, Overtonweg 20 te Haarlem-N. NATIONAAL PAASCHTOTIRNOOI HAARLEMSCHE DAMCLUB. Op Maandag 25 Maart (2den Paaschdag) zal de Haarlemsche Damclub nationale groepenwedstrij- den organiseeren in vier klassen: hoofd-, eerste-, tweede- en derde klasse. Vnor de winnaars van elke groep wordt een medaille beschikbaar gesteld. OM DEN OOMS-D.O.S.-WTSSELBEKER. De uitslagen van de door de Damclub D.O.S. ge organiseerde kvVartetwedstrijóen om den Ooms- D.O.S.-wisselbeker luiden voor de tweede ronde als volgt: OosterkwartierH. D C.: H. C. TeunisseK. Oly 20 H. WalsM. v.Leeuwen 11 Th. SchijvenaarT. Tollenaars 02 W. v. PeltA. Miedema 02 Kijk Uit—E. M. S.: H. v. d. LindenJ. J. v. d. Loo W. v. LeuffenJ. Malipaard J. ZurelW. Persoon J. Ie NobleC. Hoogenes HaarlemD. O. S.: H. v. AbsJ. Boerkoel J. HartelH. J. Oudhof Jr. C. v. d. Werf—T. B. Dinkla J. J. KraayerG. A. Ottolini 3—5 Voorloopig 42 De heer G. de Vries heeft een lauwertak be schikbaar gesteld voor het kwartet, dat tegen de bekerwinnaars de beste prestatie levert.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2