Forensenverkeer naar Gooi weer ernstig gestagneerd. niiJnAaSidt'ó Emser-Water Begrooting van Financiën. Problemen en verhoudingen VRIJDAG 16 FEBRUARI 1940 HA ARE EM'S DAGBEAD Locomotief raakte met één as uit de rails. f Het drukke forensenverkeer tusschen de hoofdstad en het Gooi heeft Donderdagmiddag ernstige stagnatie ondervonden doordat even voor het station Bussum de locomotief van een uit Amsterdam komenden personentrein uit de rails is geloopen. Dientengevolge moesten de treinen tusschen Weesp en Bussum over enkel spoor geleid worden. Om het verkeer op laatstgenoemd baanvak te ont lasten, werd besloten, zoowel in de richting Hilver sum, als in de richting Amsterdam, enkele treinen te laten uitvallen. Het laat zich begrijpen, dat het groote moeite kostte den reizigersstroom, welke tusschen vijf en zes uur zijn hoogtepunt bereikt, te verwerken. Het ongeval geschiedde om kwart over vijf met trein no. 2851, welke~ om tien minuten voor vijf van het Centraal Station te Amsterdam naar Utrecht was vertrokken. Vlak voor het station Bussum, toen de trein dus een matige vaart had, kwam de locomotief tot ontsporing. Eén as was uit de rails geloopen. De reizigers van den gestranden trein zijn op de plaats van de ontsporing overgestapt in een spe- cialen trein, welke, onmiddellijk na het bekend worden vap het ongeval, van Amsterdam naar Bus sum was vertrokken. Deze trein nam eerst bij Weesp de reizigers op van een tweeden naar het Gooi op weg zijnden personentrein, welke zich een blok ach ter den door het déraillement vastgeloopen trein bevond en niet over een ander spoor geleid kon worden. De hulptrein is daarna over verkeerd spoor naar Bussum gereden. Om het ontwrichte forensenvervoer te bespoedi gen, werd aan twee van Amsterdam vertrekkende treinen de voorrang gegeven, zoodat de uit de richting Hilversum komende treinen moesten wor den opgehouden. In totaal zijn in beide richtingen in den loop van den avond niet minder dan twaalf treinen komen te vervallen. Om kwart over elf had men de ontspoorde loco motief weer in de rails staan, zoodat het treinver keer weer normaal kon worden hervat. Zenuwtabletten koker 75 cent v Maagtabletten koker 75 cent Hoofdpijntabletten koker 60 cent Laxeertab letten doos 60 cent Alleen echt met den naam Mijnhardt. (Adv. Ingez. Med.) Peulvruchten voor zieken en militairen. Met ingang van 16 Februari geeft de bijzon dere bon voor zieken en militairen, als bedoeld in artikel 3, lid 1 onder b, van de peulvruchten- beschikking 1940 1, recht op het koopen van een achtste kilogram peulvruchten. DIRECTEUR EN PRESIDENT COMMISSARIS STAAN TERECHT. De debacle van de Noord-Neder- landsche Hypotheekbank. DIRECTEUR IN ARREST GESTELD. Voor de rechtbank te Groningen werd Donder dag behandeld de zaak tegen den vroegeren directeur van de Noord-Nederlandsche Hypo theekbank te Groningen, thans te Haarlem woonachtig en tegen den gewezen president commissaris van deze bank B. H. M., die zich te verantwoorden hadden wegens een hun ten laste gelegde in het najaar van 1938 gepleegde ver duistering. Volgens de dagvaarding wordt de directeur ervan verdacht zich op verschillende tijdstippen in 1929 tot 1939 ten deele tezamen en in vereeni- ging met M., die toen voorzitter van de com missarissen en lid van den raad van toezicht van de bank was, opzettelijk telkens verschillende bedragen aan geld, totaal ruim 120.000, welke gelden verdachte als directeur van deze ven nootschap uit hoofde van zijn voormelde per soonlijke dienstbetrekking voor die N V. onder zijn beheer had en welke geheel of ten deele aan meervermelde N.V.. althans aan een ander dan verdachte en genoemden M. behoorden, wederrechtelijk te hebben toegeëigend. Aan M. werd medeplichtigheid ten laste ge legd. De directeur, die het eerst terecht stond, ont kende desgevraagd de hem ten laste gelegde verduistering, waarna als getuige-deskundige werd gehoord de heer W. Schmidt, rijksaccoun tant. die in deze zaak een onderzoek had inge steld. Hij was daarbij tot de conclusie gekomen, dat bestuur en commissarissen van de bank medewerking 'hadden verleend aan handelingen, welke strijdig waren met de statuten, door welke handelingen ernstig nadeel was berokkend. Uit de boeken en bescheiden was getuige voorfes ge bleken. dat verdachte herhaaldelijk gelden bij de bank had opgenomen, in totaal een bedrag van 49.000. waarvoor volgestorte aandeelen der bank als onderpand waren gegeven, voorts een bedrag van 76.500 zonder onderpand. Uit voerige verklaringen legde de getuige-deskun dige,, wiens verhoor niet minder dan twee uur in beslag nam, af omtrent de balansen en winst en verliesrekeningen der bank. welke zijns in ziens onwaar, n.l. geflatteerd, waren, waardoor men een verkeerd beeld kreeg van de soliditeit der bank. Verdachte zeide steeds in rekening-courant met de bank te hebben gestaan. Van wederrech telijke toeëigening van het geld was z.i. echter geen sprake geweest. Hij deed voorts een beroep op tantièmes, welke hij nog van de bank te goed zou hebben. Met de balansen e.d. had hij zich persoonlijk nimmer zoo zeer bemoeid. Een groot aantal andere getuigen en deskun digen werd hierna gehoord. De tweede verdachte, de oud-president-com missaris M„ ontkende zich aan verduistering te hebben schuldig gemaakt. Met goedvinden der directie zijn hem gelden verstrekt, teneinde hem uit de moeilijkheden, waarin hij verkeerde, tehelpen. Dat de balansen e.d. niet juist zouden zijn geweest, zei verd., die 't volle vertrouwen in den directeur had. niet te hebben geweten. De eisch Na een uitvoerig requisitoir eischte de offi cier van justitie tegen den directeur twee jaar en tegen verd. M. één jaar gevangenisstraf Tevens werd de gevangenneming van den direc teur gevraagd. De rechtbank gelastte de gevangenneming van den directeur. LEERAAR BELEEDIGDE DEN BURGEMEESTER VAN MEDEMBLIK Wegens beleediging heeft Donderdagmiddag voor de Rotterdamsche rechtbank terecht gestaan de 50- iarige B. E.. leeraar aan een Middelbare Technische School te Rotterdam. Aan verd. was ten laste gelegd, dat hij, in een door hem geschreven en uitgegeven brochure, den burgemeester van Medemblik, den heer P. C. J. Pe ters had beleedigd. Over verd. was een psychiatrisch rapport uitge bracht, dat hem niet ontoerekenbaar noemt, doch dat wel naar voren brengt, dat verd. de feiten zeer subjectief ziet en weet, dat hij anderen kwetst. Hij wil dit laatste ook en doet geen moeite om het te gen te gaan. Toen men over verd. 'n reclasseerings- apport wilde opmaken, verzette hij zich hiertegen. De officier van justitie eischte f 25 boete subs, tien dagen hechtenis en zes weken gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Geslaagde tocht over de Wadden. In drie uur van Kornhuizen naar Schiermonnikoog. Donderdag hebben drie inwoners van Horn- huizen, de gebroeders Broekema en de heer Dijkhuis, een tocht over de wadden naar Schier monnikoog gemaakt. Zij hebben dezen in drie uur volbracht. Het ijs, dat de mannen op hun tocht passeer den, was wel sterk, doch op sommige punten moeilijk begaanbaar Het drietal heelt, den nacht op het eiland door gebracht en zou heden terugwandelen. „Laërtes" weer thuis. Het stoomschip Laertes" van de Neder- landsche Stoomvaartmaatschappij „Oceaan", dat Zaterdag 3 Februari ten oosten van het Engel- sche lichtschip „Royal Sovereign" op een mijn is geloopen en daarbij beschadigd werd. doch zijn tocht kon voortzetten, is Donderdag te IJmuiden binnengekomen en opgestoomd naar Amsterdam, waar het schip omstreeks twee uur heeft vastgemaakt aan de Borneokade. Vlieland was Donderdag niet te hereiken. De postboot „Noord-Nederland" is Donder dag na'een moeilijke reis van vijf uur van Ter schelling in Harlingen aangekomen. Vandaag zou een poging worden gedaan Terschelling te be reiken. De postboot „Vlieland", welke Woensdag Vlieland niet kon bereiken en de haven van Terschelling was bipnengeloopen. heeft Don derdag opnieuw getracht Vlieland te bereiken. Dit is echter niet gelukt. Heden zou men nog eens trachten de verbinding met Vlieland tot stand te brengen. Voor-onderzoek in Leidschen- damsche moordzaak gesloten. Het voor-onderzoek in de strafzaak tegen den 29-jarigen vertegenwoordiger R. A., die verdacht wordt op 27 October van het vorige jaar te Leidschendam den veehandelaar C. van dei- Horst te hebben vermoord en beroofd, is geslo ten. A., die nog steeds in het Huis van Bewa ring te 's Gravenhage vertoeft, werd precies een week na den moord te Rotterdam gearresteerd Bij zijn aanhouding verklaarde hij wel bij den moord betrokken te zijn geweest, doch dat er tevens een ander persoon bij aanwezig was. Deze houding heeft hij tot nu toe volgehouden. Er is evenwel ondanks intensief speurwerk, gen spoor van een tweeden dader gevonden. A. zal zich dus alleen te verantwoorden hebben. Welke tenlastelegging zal worden uitgebracht is nog niet bekend. Vermoed wordt dat de zaak omstreeks April ter openbare behandeling op de zitting van de Haagsche Rechtbank zal dienen. Komt Sumner Welles ook naar Den Haag? Naar de Tel. verneemt, heeft ook de Ameri- kaansche gezant bij Hr. Ms. Hof ten departe- mente van Buitenlandsche Zaken toelichting gegeven betreffende de beteekenis van de reis naar Europa van onderstaatssecretaris Sumner Welles. De gezant heeft bij dit bezoek de denk beelden van minister Cordell Huil om met de neutralen de voorwaarden te bestudeeren, welke als basis zouden kunnen dienen voor den eco- nomischen wederopbouw van Europa na den oor log, nader uiteengezet. In bevoegde kringen te 's Gravenhage wordt er rekening mede gehouden dat Sumner Welles, evenals Brussel, ook Den Haag zal aandoen tijdens zijn rondreis door Europa, welke zooals men weet inRome zal aanvangen en loopen over Berlijn, Parijs en Londen. De -bosschen van het kasteel Hillenrath te Swalmen in de pracht van het nieuwe sneeuw kleed, dat in de afgeloopen dagen weer over Nederland is uitgespreid Echt Le( o Vermengd met warme melk het van ouds beroemde middel bij (Adv. Ingez. Med.) EERSTE KAMER DEN HAAG. Donderdag. Een zevental sprekers wijdde opmerkingen van verschillenden aard aan datgene, wat min of meer samenhing met het door Minister de Geer morgen Vrijdag te verdedigen begrotingshoofdstuk. Hield de heer Fleskens (R.K.) zich bezig met de groote gezinnen voor wier belangen hij een warm pleidooi voerde, speciaal dan met het oog op de z.i. met het oog op hen in acht te nemen maatregelen bij heffing van belastingen, zijn partijgenoot Mr. Janssen de Li m pens raakte een ander be- lastingpunt aan. Hij noemde het een onbillijkheid en onrechtvaardigheid, dat bij de inkomstenbelas ting voor onroerende goederen niet mag worden afgeschreven; daardoor wordt op den duur de bron van de heffing zelf aangetast. Nog een derde Katholiek voerde het woord, te weten Mr. v. Lanschot die den door den heer De Zeeuw (s.d.) aangevallen beleggingsraad in bescherming nam, die n.l. volgens den s.d. spreker de schuld zou zijn van een opschroeving van den rentevoet. Mr. v. Lanschot, die zelf deel uitmaakt van den beleggingsraad, meende, dat dit college juist voortreffelijk werk had gedaan oun. door de wijze waarop het ijverig had toegezien op de fondsen. Versoberen, aldus luidde het parool, dat Dr. Heldring (lib.) der Regeering voorhield, aan gezien zij volgens hem moet voorgaan om het volk duidelijk te maken dat de buikriem aangesnoerd moet worden. Zijn fractiegenoot Mr. v. Rappard kwam nog eens een lans breken voor de eigenaren van landgoederen, die gebukt gaan onder een zwa- ren belastingdruk en hij bleek in dit verband veel te voelen voor aanschouwelijk onderwijs, dat de Minister zou kunnen genieten door een acht- kasteelentocht in den Gelderschen Achterhoek te ondernemen. Tenslotte zij nog aangestipt, dat Mr. v. Bönninghausen (nat. soc.) het liedje weer liet klinken van „het systeem" dat niet deugt. Om de, financiën op orde te brengen, zal men z.i. heel het financieel beleid op gansch andere manier moe ten voeren, enfin het moet anders E. v. R. Verzet tegen luchtbeschermings- maatregelen. Zware straffen geëischt. Donderdag behandelde het Amsterdamsche ge rechtshof drie strafzaken tegen personen, die in strijd met de voorschriften hadden geweigerd hun medewerking te verleenen bij luchtbeschermings oefeningen. In eerste instantie hadden de recht banken zware straffen opgelegd. Het eerste geval betrof een filiaalhouder uit Callantsoog. Hij was in September jl. door den burgemeester opgeroepen om een luisterpost te betrekken. De man is een principieele dienstwei geraar en in verband hiermede heeft hij reeds drie vonnissen ondergaan. Ook voor het Hof verklaarde hij op principieele gronden niet mee te hebben willen doen aan de oefening. De president bracht hem onder het oog, dat deze weigering toch moeilijk op zijn principes kon be rusten. Luchtbescherming immers is er voor om de burgerbevolking tegen overvallen en aanvallen te beschermen. De verdachte was echter niet te overtuigen. De procureur-generaal vond verd.'s houding volkomen onsociaal en gewetensbezwaren waren z.i., in een tijd dat het land bedreigd werd, geen excuses. Spr. vorderde bevestiging van het vonnis, vier maanden gevangenisstraf. De tweede zaak betrof een bedrijfsleider even eens te Callantsoog. Deze man had een heel andere reden opgegeven: hij voelde zich door den comman dant bedreigd, omdat deze gezegd had, dat hij op een plaats zou worden gezet, die niet. van gevaar ontbloot was. In eerste instantie was hem twee maanden ge vangenisstraf opgelegd. De procureur-generaal vorderde bevestiging van het vonnis. De derde verdachte had geweigerd mede te wer ken aan een verduisteringsproef omdat z.i. luchtbe scherming en verduistering waardeloos waren. Ook tegen hem eischte de procureur-generaal bevestiging van het vonnis, nl. twee weken gevan gen isstraf Rijtijdenbesluit nogmaals tijdelijk opgeschort. De minister van sociale zaken, heeft bepaald, dat voor bestuurders van vrachtauto's in alle gemeenten des rijks van 19 Febr. tot en met 2 Maart 1940 ontheffing wordt verleend van het bepaalde in de artikelen 25, 26 en 30 van het rijtijdenbesluit, voor zoover de toestand der wegen in verband met de weersgesteldheid af wijking noodig maakt, met dien verstande, dat een werktijd niet meer dan 13 uren. de gezamen lijke duur van de in een week vallende werk tijden en gedeelten van werktijden niet meer dan 66 uren en een diensttijd niet meer dan 15 uren mag bedragen, terwijl een tusschen twee opeenvolgende diensttijden gelegen onafgebroken rusttijd ten minste 11 uren moet bedragen. GESCHRIFTEN MET GEZAGOXDERMIJNENDEN OPRUIEN DEN INHOUD VERSPREID. Soldaat tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld met ontslag uit den dienst. Voor den Krijgsraad te 's Hertogenbosch stond Donderdag terecht de 24-jarige soldaat W P. de V., wien ten laste is gelegd, dat hij op 11 October 1939 te IJmuiden geschriften van ge- zagondermijnenden en opruienden inhoud heeft verspreid. In deze geschriften deed hij het voor komen. dat revolutie voor de arbeidersklassen de eenige hoop op redding zou brengen. De auditeur-militair eischte eer. gevangenis straf van drie jaar met ontslag uit den dienst. De Kvijsraad veroordeelde den soldaat over eenkomstig den eisch KNAAP DOOR EEN AUTO GEDOOD. Donderdagmiddag omstreeks half drie is het achtjarig zoontje van den heer Van der Linden uit Eindhoven op den Boschdijk aldaar door een militaire auto, welke uit de richting Best kwam, aangereden ep op slag gedood. De militaire auto wilde twee andere wagens passeeren, welke uit de tegenovergestelde richting kwamen. Achter de laatste auto wilde het jongetje den weg oversteken De bestuurder van de militaire auto trachtte nog een aanrijding te voorkomen, doch dit mislukte. Registratie van arbeidskrachten. Voor doelmatige bestrijding van de werkloos heid, zoowel als voor leniging harer gevolgen, is in de eerste plaats nauwkeurige kennis noodig van de feitelijke omstandigheden op de arbeids markt. Men dient niet slechts te weten het aan tal werkelijk beschikbare, valide werkkrachten, die gedurende korter of langer tijd zonder werk zijn al dan niet als zoodanig bij de Arbeids beurzen ingeschreven maar vooral ook hoe het staat met hun scholing, vakbekwaamheid, en ver dere capaciteit, in het algemeen hun econo mische bruikbaarheid. Aan die kennis ontbreekt thans nog zeer veel. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Maat schappij voor Nyverheid en Handel heeft aan ook aanleiding gevonden om aan een studie commissie, onder presidium van Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, de vraag voor te leg gen of en zoo ja op welke wijze het door doel matiger organisatie mogelijk zou zijn een volle dig overzicht te verkrijgen van alle beschik bare, werklooze arbeidskrachten en tevens, met vermijding van onnoodige kosten, de uitvoering van de steunregeling en de controle daarop te vergemakkelij ken Deze commissie heeft een uitvoerig verslag aan het hoofdbestuur uitgebracht. De commissie komt tot de slotsom, dat een be hoorlijk overzicht van alle werkelijk voor ar beid in aanmerking komende krachten alleen te verkrijgen is door registratie, naar uniformen maatstaf over het geheele land en met zoo nauwkeurig mogelijke indeeling naar den aard van het werk, waarvoor ieder op grond van zijn antecedenten geschikt kan worden geacht. Zij stelt dan ook voor een wettelijk verplichte re gistratie van alle werknemers, wier loon bene den een zekere loongrens blijft, met invoering van een arbeiasboekje voor eiken arbeider indi vidueel. Daarvoor moet een centraal register worden ingesteld voor het geheele land, onder verdeeld in districten. De ingeschreven arbei der krijgt een arbeidsboekje. waarin behalve zijn naam, woonplaats, geboortedatum, familie-om standigheden, opleiding en wat verder van be lang kan zijn om zijn beroepsvorming en be roepsvaardigheid te beoordeelen, geregeld dooi den werkgever moet worden ingevuld, de tijd van zijn tewerkstelling, de aard van het werk, dat hij verricht (dit aan de hand van een uniforme beroeps- en vaknomenclatuur) en het ver diende loon. Jhr. De Savornin Lohman wil haast maken -met de slagkruisers. Het Eerste-Kamerlid jhr. de Savornin Lohman heeft aan den voorzitter van den raad van mi nisters, en aan de ministers van defensie en van koloniën de volgende vragen gesteld: Is de regeering niet van oordeel dat de, afdoe ning van het in te dienen wetsontwerp inzake de voorgenomen versterking van de vloot met slag kruisers van spoedeischenden aard is, zulks te meer, waar de behandeling van deze aangelegen heid toch reeds door verschillende omstandighe den aanzienlijke vertraging heeft ondervonden? Zoo de regeering van deze meening zou zijn. is zij dan bereid mee te deelen waarom door haar geen gebruik is gemaakt van de haar in art. 71 der wet op de staatsinrichting van Nederlandsch- Indië verleende bevoegdheid, in dergelijk geval van het hooren van den Volksraad af te zien? Is de regeering bereid te bevorderen dat in elk gevail het hooren van den Volksraad binnen dus danig korten termijn geschiedt, dat het in te die nen wetsontwerp met die spoed tot stand kan worden gebracht, als het belang en de urgentie der zaak vorderen? Kan de lading van de „Friesland" nog geborgen worden? Expeditie uit Elburg trok op onderzoek uit. Donderdagmiddag hebben twee Amsterdamsche metaalhandelaren, vergezeld van vier personen, van Elburg uit, over het ijs een tocht ondernomen naar het op het IJselmeer temidden van ijs en sneeuw weggezonken wrak van het s.s. „Friesland" van de reederij Koppe. Naar men zich herinnert Is dit schip eenige weken geleden verloren ge gaan, toen het met twee andere booten van ge noemde reederij een poging deed om Kampen te bereiken. De expeditie van gisteren, welke ten doel had na te gaan of het mogelijk zou zijn de lading, be staande uit tachtig ton blik, te bergen, werd met twee auto's gemaakt, in elk waarvan drie perso nen hadden plaats genomen. Het gezelschap werd geleid door een beurtschipper uit Elburg, die den weg op het IJselmeer op zijn duim kent. Boven dien had men ter oriëntatie tevens een vloeistof- compas bij zich. Om één uur werd de haven van Elburg verlaten en na twee uur rijden kwam men op de plaats van bestemming aan. Het was een moeizame tocht, waarbij tot zesmaal toe ijsbarrières, welke zich, evenwijdig met de kust, over een afstand van vele kilometers uitstrekken, moesten worden ge passeerd. Daarbij moest men met behulp van bij len een weg door de oneffenheden hakken. Bo vendien geraakten de auto's in een dichten sneeuwstorm, welke het uitzicht volkomen belem merde, zoodat tijdens deze bui moest worden stilgehouden. Toen het na een half uur opklaar de kon de tocht worden voortgezet. Uit het onderzoek bij het wrak kwam vast te staan dat dit tot aan de reeling in het ijs is weg gezakt. De zes mannen hebben, zoo goed en zoo kwaad als het ging, aan boord een onderzoek ingesteld. Men heeft getracht tot de laadruimte door te dringen, doch daarin is men door tijdgebrek niet geslaagd. Men heeft een klein gedeelte van het bovenluik van sneeuw en ijs weten vrij te maken, waarbij bleek dat boven het luik nog ruim een halve meter water staat. Na vijf kwartier op het wrak te hebben vertoefd is men naar Elburg te ruggekeerd. De beide handelaren zijn voornemens binnen eenige dagen opnieuw naar het wrak te gaan ter voortzetting van het onderzoek. Volgens hun ver klaringen zal het, indien de vorst aanhoudt of wanneer er slechts een lichte dooi intreedt, mo gelijk zijn de lading te bergen. Indien het weer echter omslaat en het ijs zou :aan kruien, dan zal van schip en lading niets meer kunnen worden gered. DE „BEEMSTERDIJK" TE ROTTERDAM. Donderdagavond Ss het s.s. „Beemsterdijk" van de HollandAmerika Lijn te Rotterdam aangeko men. Het schip had slechts twee passagiers aan boord. De lading bestond uit stukgoederen en graan voor de Nederlandsche regeering. Groningen krijgt een voldoende hoeveelheid kolen. De minister van Waterstaat heeft den burge meester van Groningen in verband met het drei gend kolengebrek aldaar medegedeeld, dat er een voldoende hoeveelheid steenkool naar Groninger zal worden gezonden. Een halve eeuw geleden Uil Haarlems Dagblad van I 890. 16 Februari: Voor het jaar 1890 ziui benoemd tot voorzitter van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs de heer M. A. A. van der Mersch en tot secre taris de heer P. H. van der Ley. in de Zuid- Afrikaansche Unie Er is wellicht geen andere staat ter wereld, dl© zoo vol is van problemen en tegenstellingen als de Unie van Zuid-Afrika. Voor het leeren kennen van deze problemen natuurlijk zonder dat men zich kan verdiepen in de wijze, waarop zij opge lost zouden kunnen worden is een verblijf van slechts 24 uur in Zuid-Afrika zelfs reeds vol doende. Zij stormen om zoo te zeggen op den vreemdeling af, en de tegenstellingen komt men dagelijks tegen, zoowel in het openbare als in het persoonlijke leven. Men denke zich een land, dat de grootte heeft van een half werelddeel, dat geheel geschoeid is op den voet der Westersche beschaving, doch een blanke bevolking heeft van slechts ruim twee mil- lioen zielen, dus een kwart van het aantal, dat is samengedrongen op het kleine stukje grond gebied, dat Nederland heet. Daarnaast een gekleurde bevolking van ruim acht millioen zielen, de zoogenaamde naturellen en de kleurlingen, vier maal zoo sterk als de blanke bevolking, doch geheel aan deze onder worpen in sociaal en economisch opzicht, vrijwel zonder eenige ontwikkeling en practisch zonder koopkracht. En om dit alles nog gecompliceerder te maken vormt deze kleine blanke bevolking dan nog geen gesloten eenheid, maar is zij verdeeld in twee taalgroepen, de iets sterkere groep der Afri- kaansch sprekenden en de iets geringer In aan tal zijnde groep Engelsch sprekenden, tusschen welke beide groepen, behalve het taalverschil, nog de oude tegenstelling is blijven hangen uit de dagen van den strijd tusschen Boeren en Brit ten, een nog steeds niet geweken verbittering, vooral aan den kant van groote groepen Afrika ners. tegen den Engelsch sprekenden landgenoot, die nog steeds beschouwd wordt als de indringer en de overweldiger. Wij moeten hieraan onmiddellijk toevoegen, dat er zeer velen zijn, zoowel van de Afrikaansch als van de Engelsch sprekende bevolkingsgroep, die deze houding reeds lang hebben laten varen, om dat zij begrepen hebben, dat slechts samenwer king als eensgezinde Unieburgers het land kan groot maken. Echter ook het vinden van de juiste vormen voor deze samenwerking vormt een van de problemen, waarvoor Zuid-Afrika zich gesteld ziet. Op 'geheel ander gebied liggen de problemen, waarmee het land te worstelen heeft door zijn bodemgesteldheid en zijn klimatologische omstan digheden. De tegenstellingen zijn hier nog duide lijker. Naast het woestijngebied van de Kalahari heeft men de vruchtbare en regenrijke vlakte van de Kaapprovincie, met een overvloed van zonne schijn en een subtropisch klimaat, een rijken tuin voor fruitteelt en wijnbouw. De zwarte bergen, waartegen de vochtige zeelucht van de Kaap moet opstijgen, waardoor de regens in genoemd Kaapsch gebied ontstaan, vormen den overgang naar de uitgestrekte Karroo-hoogvlakte, die hier achter begint en zijn oorzaak, dat deze hoogvlak te op sommige plaatsen nauwelijks enkele centi meters regen per jaar heeft. Het is een uitge strekt, dor gebied, waarop hier en daar cactus planten en aloë's groeien, en verder een soort dro ge heide-struik, waardoor op deze vlakte althans schapenteelt mogelijk is. De wolproductie van de Karroo vormt een belangrijke factor in den Zuid- Afrikaanschen uitvoer. Dan, verder naar het Noorden, komt de groote hoogvlakte van den Vrijstaat en Transvaal. De bpdem is hier op zich zelf niet onvruchtbaar, en kan op velerlei wijze productief gemaakt worden zoodra men slechts over voldoende water be schikt. Het water is hier het groote probleem, en éen krachtige waterrijke rivier, Óen groot stuw meer. zooals men in Egypte bij Assoean in den Niji heeft kunnen aanleggen, zou wellicht voldoende zijn voor uitgestrekte bevloeiingswerken, maar juist zoo een kostbaar waterreservoir ontbreekt in de geheel Unie. De rivieren zijn het grootste deel van het jaar vrijwel droog en somtijds is hun bedding geheel uitgedroogd, terwijl meren in de geheele Unie ontbreken. Dat kleine gebieden voor landbouw gebruikt kunnen worden dankt men voornamelijk aan het water, dat op vele plaatsen In den grond zit en dat door boorgaten in den rotsbodem naar boven kan worden ge pompt, doch deze hoeveelheden zijn vrijwel nooit voldoende voor het .bevloeien van groote bedrij ven waar de landbouw intensief beoefend wordt; Men is reeds dankbaar, dat men voldoende voch tigheid heeft om de veehouderij mogelijk te ma ken. In een afzonderlijk artikel zullen wij bespre ken, hoezeer de welstand van Zuid-Afrika samen hangt met zijn bodemschatten, de mineralen, die in groote hoeveelheden in den grond verborgen zitten. Wij noemen slechts de diamantmijnen, doch vooral en in de eerste plaats de goudwin ning. Er zijn jaren geweest, dat Zuid-Afrika de helft van de wereldgoudproductie opbracht, en goud is een van de belangrijkste uitvberproducten van de Unie, waarop de welvaart van het geheele gebied van den Witwatersrand en volgens sommi gen eigenlijk die van het geheele land drijft. En daarmee roeren we weer een ander en volgens sommigen zelfs een der belangrijkste problemen van de Unie van Zuid-Afrika aan. Het economi sche leven is geheel op de opbrengst van de goudwinning gebaseerd, en velen vragen zich met bezorgdheid af. in welke positie Zuid-Afrika zal komen te verkeeren indien het goud dat de laatste jaren toch reeds een zoo veranderlijke rol heeft gespeeld als dekkingsmiddel in vele landen, door geheel nieuwe constellaties eens een geheel andere rol zou gaan vervullen dan tot nog toe het geval was. of wanneer een mogelijkheid, welke deskundigen met uitgesloten achten over eeni ge tientallen jaren de rijke voorraden van den Witwatersrand uitgeput zou raken, of althans zoodanig zouden zijn verarmd, dat winstgevende exploitatie zeer moeilijk of onmogelijk wordt. Velen gelooven niet aan dit- gevaar, doch an deren willen er rekening mee houden om het te voorkomen. KLEEREN VAN DIENSTMEISJE VATTEN VLAM Met ernstige brandwonden naar ziekenhuis vervoerd. Omstreeks vier uur Donderdagmiddag was een 26-jarig dienstmeisje in een perceel aan de Frans van Mierisstraat te Am^erdam bezig met het ver zorgen van de kachel der centrale verwarming. Zij kwam te dicht bij de kachel, waardoor haar kleeren vlam vatten. Met ernstige brandwonden n-erdekt moest hehmeisje per ziekenauto naar het Nieuw Israelietisch Ziekenhuis worden overge bracht

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5