Verscheidene aanvallen afgeslagen Winterleed in de Spaansche hoofdstad Duitschland economisch niet te treffen, VRIJDAG 16 FEBRUARI 1940 H'AA'SEEM'S DAGBEAD 5 PET FINSCHE LEGERBERICHT: Het Finsche legerbericht van Donderdag luidt: Te land: Op de Landengte van Karelië heeft de vijand zijn aanvallen voortgezet, een poging om bij Suomulathi het ijs over te steken, is door de Finsche troepen verijdeld. Aan het front bij Summa hebben de Finsche troepen eveneens alle aanvallen van de Russen afgeslagen. Bij een aanval in de nabijheid van het Muola- meer, welke werd afgeslagen, heeft de vijand ongeveer 1000 man en dertien tanks verloren. Tusschen Muola en de rivier Vuoksi zijn ver scheidene aanvallen van den vijand afgeslagen. Twee tanks, welke door de Finnen op de Russen werden buitgemaakt, werd onmiddellijk gebruikt om de Russen te achtervolgen. Bij Taipale is den geheelen dag fel gestreden, de achtereenvolgende aanvallen van den vijand werden afgeslagen, de verliezen van de Russen worden hier op 2500 man geschat. Ten noordoosten van het Ladogameer hebben de Sovjets op verscheidene punten aangevallen, behalve dat de aanvallen werden afgeslagen, is nog een colonne van ongeveer 100 wagens door de Finnen vernield. Te Kuhmo schat men de verliezen van de Rus sen op ongeveer 500 man. De Finnen hebben hier verscheidene detachementen vernietigd. Een groote hoeveelheid infanteriewapens werd buitgemaakt. Verder valt van het front niets te melden. Ter zee: de Finsche kustbatterijen hebben met succes deelgenomen aan den strijd op de Land engte van Karelië en hebben aanvallen van den vijand over het ijs afgeslagen, waarbij de Russen zware verliezen leden. In de lucht De Finsche luchtstrijdkrachten hebben met succes gestreden tegen de Sovjet' Russische bombardements- en jachtvliegtuigen. zegt Goering Zeven millioen ton graan staat het Duitsche volk ter beschikking Verder uitbreiding der voorraden Goering. Donderdagavond heeft Goering te Berlijn een rede gehouden, die door de radio is uitgezonden. De oorlog, zeide hij, stelt thans de hoogste eischen aan het landvolk. Het laatste jaar bracht een record- oogst aan graan, aardappelen en suikerbieten. De veestapel heeft zich op alle gebieden op ver heugende wijze ontwikkeld. De door Engeland georganiseerde economische blokkade van Duitsch land in dezen oorlog noemde Goering zwak en vol leemten. In het oosten, zuiden en noorden staan Duitschland de toevoerwegen open. Daarenboven stuit deze zware blokkade op een Duitsche volks huishouding, die in tegenstelling met 1914 met haar fundamenten diep in den vaderlandschen grnod rust. Dat geldt niet alleen voor den landbouw, doch ook voor industrie en handel. Wij hebben de-ons ontbrekende grondstoffen door inheemsche materia len vervangen. Voor zoover zulke natuurproducten niet gemist kunnen worden hebben wij groote voor raden aangelegd. Economisch zijn wij niet te over winnen, militair zeer zeker niet en in onze houding in geen geval. In den economischen strijd is Duitschland niet te treffen. De hoop het uit te hongeren en daardoor Zijn weerstandskracht te breken, hebben de Engel schen blijkbaar zelf reeds opgegeven. Een bijzon dere hoon is het dat Engeland, dat thans van de vetblokkade tegen Duitschland spreekt, zelf ge dwongen is een vetkaart in te voeren, die den Engelschman elk voor zich minder vet toebedeelt dan de Duitscher heeft. De Engelschen beroemen zich op de reus achtige levensmiddelenreserves van hun we reldrijk en vergelijken deze met den engen Duitschen bodem. Een andere vraag is echter of deze reserves den Engelschen evenzoo ter be schikking staan als ons de zeven millioen ton graan, die als nationale reserve in pakhuizen en silo's zoo veilig zijn als in brandkasten. Voor de verdere oorlogvoering mogen wij echter niet alleen op onze voorraden rekenen, doch wij moeten alles doen om de productie op te voeren. Tewerkstelling van Poolsche arbeiders. Goering besprak daarop de maatregelen, waar door de landbouwproductie op bepaalde gebieden moet worden vergroot. Hij deelde o.a. mede dat meer dan een millioen Poolsche landarbeiders, bo ven de reeds te werk gestelde krijgsgevangenen, naar Duitschland zullen komen. De eerste honderd duizend zijn reeds in Duitschland. Om de productie in het zuivelbedrijf op te voeren zal de prijs van melk met twee pfennig per liter en die van boter met 20 pfennig per pond worden verhoogd. Dit geschiedt echter onder voorwaarde dat door besparing van melk in de bedrijven, 2 milliard liter melk boven de hoeveelheid van thans aan de consumptie wordt toegevoegd. Wordt deze extra levereng niet vervuld, dan zal de prijsver- hooging weer ingetrokken worden. In den afgeloopen nacht hebben Finsche vlie gers de kantonnementen van de Russen en de aanvallende troepen gebombardeerd. De acti viteit van de vijandelijke luchtmacht in de ge vechtszone was zeer levendig. Wiborg werd ge bombardeerd, evenals Willmanstrand. De brand weer van Wiborg werd door de Russische vliegers met mitrailleurs beschoten. In het binnenland werd Frederikshamn gebombardeerd. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Zestien vliegtuigen van den vijand werden neergeschoten. Een aantal Sovjet-Russische vliegtuigen zijn onderling slaagds geraakt en een der toestellen werd omlaag geschoten, waar door het verliescijfer op 17 werd gebracht. Dit vliegtuig is achter de Finsche linies neerge komen. Vermoedelijk werden nog meer Sovjet- Russische vliegtuigen omlaag geschoten. In den middag werd luchtalarm gemaakt te Helsinki, de alarmtoestand duurde van 3 tot 4 uur, achttien vliegtuigen werden ten westen van de stad gezien, zij vlogen op meer dan 4000 meter hoogte. Omstreeks half vier weerklonken enkele ka nonschoten. men weet niet of de vliegtuigen bommen hebben geworpen". Vredeswoorden van den Paus. Bij ontvangst van Argentijnsche missie. Z. H. de Paus heeft Donderdag de leden van de Argentijnsche militaire missie in audiëntie ontvan gen. Ter gelegenheid hiervan heeft hij een toespraak gehouden, waarin hij de Argentijnen welkom heette en eraan herinnerde dat hij een bezoek heeft ge bracht aan Argentinië ter gelegenheid van het Eucharistisch Congres te Buenos Aires. Sprekende over de angsten, welke thans andere landen ver vullen, zeide de Paus dat de Argentijnen de God delijke Voorzienigheid mogen danken voor de liefde, waarmede deze klaarblijkelijk over hen waakt. „Het beeld van Christus op de Andes herinnert aan uw verdrag van vriendschap met de naburige vol ken. Het is een waar symbool van den vrede en God geve, dat wij het zoo spoedig mogelijk ook mogen zien op de hoogste toppen van Europa". De Paus zeide vervolgens dat hij tijdens het Eucharistisch Congres te Buenos Aires heeft kunnen zien hoe diep het Katholieke geloof geworteld is in Argentinië en hij bidt God dat dit geloof hier steeds moge blijven bestaan. Tenslotte gaf de Paus zijn apostolischen zegen. De toespraak werd in het Spaansch gehouden. Na den zegen gaf de leider van de missie, gene raal Pistarini, uiting aan den oprechten dank. Italiaansch schip op een mijn geloopen. Van de 32 opvarenden tot nu toe 17 gered. Donderdag is het 5649 ton metende Italiaan- sche vrachtschip .Giorgio Ohlsen" voor de Oost kust van Engeland op een mijn geloopen en gezonken. Op het oogênblik van de ontploffing bevonden zich 32 man aan boord. Tot nog toe is bekend geworden dan zeventien hunner gered zijn. Het wrak van het schip is gevonden buiten de kust nabij de stad, waar een reddingboot in zee was gegaan. In den afgeloopen nacht is op twee mijl van de kust een kleine boot opgepikt, welke den naam .Giorgio Ohlsen" droeg. Een redding boot zet het zoeken nog voort Ontploffingen op Noorsch tankschip. Naar te Oslo vernomen wordt hebben zich Maandagavond op het Noorsche tankschip Albert Ellsworth twee hevige ontploffingen voorgedaan, welke naar men aanneemt veroor zaakt waren door granaten. De bemanning van het schip, alsmede die van het Noorsche motorschip „Snestad" die door de .Albert Ellsworth" was opgepikt moest den nacht in de booten doorbrengen. De volgenden ochtend keerden zij aan boord van het blijkbaar onbeschadigde schip terug. De ondergang van de ,Tempo". OSLO 15 Februari. Vandaag is het gerech telijk onderzoek gehouden naar het tot zinken brengen van het Noorsche schip „Tempo" voor de Britsche kust op 3 Februari j.l. Het onderzoek was niet openbaar, doch later heeft de kapitein van de „Tempo" in een interview met het blad voor handel en scheepvaart verklaard dat het schip door Duitsche vliegtuigen was gebombar deerd en dat de reddingbooten met mitrailleurs waren bestookt. De bemanning kon den mitrail- leurschutter in een der vliegtuigen zien. Op de „Tempo" waren duidelijk de Noorsche kleuren aangebracht en de Noordsche vlag was geheschen. Een van de booten kenterde bij het passeeren van de rotsen bij de kust. Hierbij zijn vijf man om het leven gekomen. Noorsche zeelleden zagen duikboot zinken. Drie en dertig overlevenden van het Noorsche motorschip „Snestad", dat 11 Februari j.l. tot zinken is gebracht, zijn te Bergen aangeko men. Het „Bergens Aftenblad" verneemt dat het schip was getorpedeerd na waarschuwing en na dat de bemanning in de booten was gegaan. Zij werd aan boord genomen door een Noorsch schip, dat van de Vereenigde Staten op weg was naar Noorwegen. Even nadat de opvarenden van de „Snestad" aan boord waren genomen, werd het aangehou den door een Duitsche duikboot. De bemanning ging in de booten, doch twee der geredden van de „Snestad" verdronken, toen zij over boord sprongen om naar een vlot te zwemmen. De onderzeeër maakte zich gereed het schip tot zinken te brengen, doch plotseling deed zich aan boord een ontploffing voor. waardoor de duikboot zonk. voor de gelegen heid bestond een torpedo af te vuren. Nadere bijzonderheden zijn niet bekend, doch men veronderstelt dat het schip tot zinken is gebracht door een Britschen torpedojager. De Noorsche zeelieden begaven zich wederom aan boord van hun schip en zetten de reis naar Bergen voort. Fransch legerbericht. PARIJS 16 Februari (Havas). Het legerbe richt van den ochtend van den zestienden Februari vermeldt: „In het gebied van de Blies beschieting door de artillerie over en weer", Duitsch blad over het begrip neutraliteit. Booze woorden tegen de Noorsche pers. BERLIJN, 16 Febr. (DNB) De „Berliner Börsen zeitung" behandelt vandaag in het hoofdartikel het begrip neutraliteit en schrijft in dat verband „Neu traliteit laat zich, juist omdat het aanspraak maakt op internationale erkenning, niet pasklaar maken, rekken of verwateren, al naar gelang van de hui selijke wenschen naar geriefelijkheid van haar dra ger. Zij is onvoorwaardelijk en ondeelbaar of in het geheel niet aanwezig. Daar wij duidelijke fronten wenschen en niet voor alle eeuwigheid kunnen af zien van een zuivere scheidslijn tusschen vriend, vijand en niet-deelnemende derden, heeft dr. Goeb- bels onlangs de buitenlandsche correspondenten te Berlijn ontvangen en hun in den breede uiteengezet, wat hij kort daarop ook in zijn rede tot de sprekers der partij heeft gezegd: Het is onmogelijk en on- vereenigbaar met het begrip neutraliteit een ver schil te construeeren tusschen openbare meening en staatsmeening en ons van staatswege neutraliteit te verzekeren, doch tegelijkertijd aan de openbare meening ieder publicistisch uitwas te veroorlooven tegenover het Duitsche volk en zijn leiding." Het blad haalt in dit verband als voorbeeld aan Noorsche bladen, die verontwaardigd zijn over de Duitsche oorlogvoering ter zee en schrijft: „Geen woord erover, dat Engeland's in strijd met 't volken recht zijnde hongérblokkade en niet Duitschland's af- weerstrijd de oorzaak is van de verliezen van Noor sche schepen, geen woord er over dat een in Britsch convooi varend schip niet op verschooning mag re kenen. Zij schrikken voor geen gruwelleugen te rug om een zaak gaande te houden, welke letterlijk over lijken gaat. Men probeert op deze wijze niet al leen commercieele doch ook crïmineele zaken te doen op kosten van Duitschland. Welk een storm van verontwaardiging te Oslo, toen eenigen tijd geleden de kapitein en matrozen van een stokoud Noorsch stoomschip als „schipbreu kelingen" werden opgevischt en vertelden dat hun schip door een Duitsche duikboot zonder waarschu wing was getorpedeerd, zelfs, dat men hen boven dien nog in de booten had beschoten. Voor den zee krijgsraad is toen gebleken dat men te doen had met een plompen verzekeringszwendel en dat van hun verhalen geen woord in overeenstemming was met de waarheid." De Börsenzeitung herinnert verder zoo ver volgt het D. N. B. aan het onlangs ook te Washington officieel gedementeerde bericht over een zg. torpedeering van het Britsche vrachtschip „Coul- more" voor de kust der Vereenigde Staten begin No vember 1939 en besluit: „Het zijn, gelijk men ziet, zaken van den meest uiteenloopenden aard, welke daar te onzen laste worden gedaan, zaken, waarbij het somwijlen ook met den besten wil nauwelijks nog mogelijk is verschil te maken tusschen staats meening en „openbare meening". Zeer zeker is het verre van ons een vuur aan te blazen, waaraan zich niemand anders dan Engeland en Frankrijk de handen zouden kunnen warmen. Wij willen vrede met de neutralen en mogen ver wachten dat zij hun bijdrage daartoe leveren door met de rechten ook de plichten van eerlijke neutra liteit op zich te nemen. Bismarck heeft gezegd: „Ieder land moet de vensterruiten betalen, welke het ingooit." Op den langen duur kan geen enkele bere kening opgaan, welke met deze waarheid in strijd is." De Japansehe actie in Noord-China. Ontruiming van den sector ten Westen van Pautau. In een communiqué van de persafdeeling van het Japansehe expeditieleger in Noord-China wordt volgens het D.N.B. medegedeeld dat de operaties ten westen van Soeiyoean met succes afgesloten zïjen en dat de Japansehe troepen den 300 K.M. ten westen van Pautau zich uitstrekkenden sector, dien zij in een strijd van tien dagen hadden bezet, zul len ontruimen. De ontruiming zoo wordt in het communiqué ge zegd, geschiedt in overeenstemming met het oor spronkelijke plan, dat als uitsluitend doel de ver nietiging inhield van de daar aanwezige Chinee- sche militaire organisaties. Naar van Japansehe zijde verder wordt ver klaard had het Japansehe leger niet het voorne men de Chineesche troepen in de vlakte van Woeyoean aan te vallen, doch vielen deze van hun kant eind December binnen het kader van het winteroffensief van Tsjang Kai Sjek de Japanners in Pautau aan; ongeveer 10.000 man Japansehe ge motoriseerde troepen werden daarop saamgetrok ken. Zij openden op 29 Februari den aanval tegen 35.000 man Chineesche troepen. Het Japansehe plan om door te dringen in het hart der Chinee sche stellingen en de militaire organisaties te ver nietigen, leidde tot succes. Op 3 Februari werd Woeyoean genomen en op 7 Februari was de grens der provincie Ninghsia bereikt. Op de vlakte van Woeyoean bevond zich geen enkele ordelijke Chineesche troepenafdeeling meer. De Chineesche troepen waren voor het groot ste deel in zuidelijke en zuid-westelijke richting gevlucht en hadden 8000 dooden achter gelaten. Na de uitvoering van het plan bereiden de Japansehe strijdkrachten zich er op voor het gebied syste matisch, zonder overhaasting en zonder storing door vijandelijke acties weer te ontruimen. Chineesche successen ln Zuid-Kwangsi? De woordvoerder der Chineezen te Tsjoengking heeft verklaard dat de Japansehe troepen in Zuid- Kwangsi op alle fronten terugtrekken en dat de Chineezen convergeerend naar Nanning oprukken. Het gros der Jpansche troepen, dat Pingyang had bereikt is door de Chineezen aangevallen en ge dwongen zich over smalle bergpaden naar Nanning terug te trekken, achtervolgd door de Chineesche colonnes. De Japanners verloren in het gevecht 20.000 dooden en gewonden, doch ook de Chinee sche verliezen waren aanzienlijk. Oorlgosgas in gebruik? Vraag in het Lagerhuis. De Britsche minister van binnenlandsche zaken, Anderson, heeft in het Lagerhuis in antwaord op een vraag over een mogelijk gebruik door de Duitschers van een nieuw oorlogsgas gezegd dat hij vermoedde, dat de vrager het oog had op een hydogeen arseni- cumverbinding, waarvan de eigenschapepn en be perkingen bij alle bevoegde scheikundigen reeds lang bekend zijn. Hij voegde hieraan toe dat het tgenwoordige gasmasker voor de burgerij bescher ming tegen dat gas bood. Naar hij verder mede deelde achtte hij voor het oogênblik geen verdere maatregelen noodig. De koffie wordt duurder. De Vereeniging van Koffiebranders en Thee pakkers heeft besloten in verband met de ver hoogde invoerrechten met ingang van Woens dag a.s. den prijs van koffie van de goed koopste soorten om minimum 46 ct. per pond te bepalen. Andere soorten zullen met maximum 6 ct. per pond worden verhoogd. Madrid, herstelt zich moeizaam van den oorlog. Eindelijk een betere verkeersregeling. Onze Spaansche correspondent schrijft ons: E hevige sneeuwvallen, die reeds uit de noordelijke landen waren aangekondigd, bereikten tenslotte Madrid en wierpen over deze op 600 M. hoogte gelegen hoofd stad een prachtig wit kleed, dat voor een oogên blik alle bouw-, reparatie- en reconstructie misère aan het oog onttrok en voor een enkelen avond een vredige zachte wereld voortooverde in een stad, die nog kreunt en steunt onder de na weeën van een driejarigen oorlog. Reeds den vol genden morgen waren vele schoone illusies snel vervlogen; de straatreinigingsdienst spoot met volle kracht water op de ruim 20 centimeter hoog besneeuwde wegen in de binnenstad. Op dat mo ment vroor het niet, maar toen tegen den avond een ijskoude wind van de „Siërra" blies, werd het voor alle verkeer levensgevaarlijk; auto's zeul den menig uiterst voorzichtig voortglippenden voetganger omver en de anders zoo enorm druk begane straten waren spoedig vrijwel geheel ver laten. Er werd aangekondigd dat zand en pekel strooien een te hooge uitgave voor de stad zou beteekenen, daarom werden vele ploegen werk lieden voor nachtwerk aangenomen om met schop en houweel de straten van haar ijskorst te be vrijden, hetgeen niet al te beste resultaten gaf en de Madrilener moest gedurende een week alle pe rikelen van een spiegelgladde ijsbaan doorstaan, waarop hij zich geenszins thuis voelde. De ge zichten waren grimmig en angstig, het schoeisel van de gewone bevolking was uitermate slecht, vele vrouwen en kinderen liepen nog met bloote beenen op lompen van schoenen of uitgeloopen vilten pantoffels en men kan zich indenken wel ke beproeving dit bitter-koude winterweer was voor de slecht gekleede, half gevoede stadsbewo ners, die komen en gaan naar nauwelijks of (voor het overgroote deel) onverwarmde huizen. Madrid laat overigens zien dat het zich meer en meer herstelt en ordent. Een zeer ingrijpende verbetering heeft het verkeer sinds het begin de zer maand ondergaan, hetgeen inderdaad aller noodzakelijkst was; het oversteken van straten door voetgangers is met behulp van een heel re giment nieuwe verkeersagenten met duidelijk zichtbaar opgestelde bordjes „paso de peatones" en goed functionneerende groene en roode lichten plotseling geordend en minder levensgevaarlijk geworden. De eigenzinnige Spanjaarden Welke wanorde er heerschte op verkeers gebied is bijna niet te zeggen en welk een moeite het kost den zeer individualistischen Spanjaard aan bepaalde voorschriften en wetten te doen gehoorzamen ter wille van het algemeen belang is ongetwijfeld het grootste probleem dat er op het Iberische schiereiland bestaat en er het regeeren zeer ingewikkeld maakt. „Cada Espanol, un rey", luidt het oude spreek woord: elke Spanjaard een koning. Hij gaat en hij staat en doet precies wat hem in den zin komt op het moment dat het hem past, zonder eenige consideratie voor zijn buurman of andere mede burgers. Hoe het dan ook mogelijk is gebleken, de menschen in groepen te doen oversteken en wachten, na enkele dagen training, wekt hier al gemeen de grootste verwondering. Het taxiverkeer is nog steeds overstelpend en toch geenszins toereikend voor het publiek, hoe wel elk vehikel dat zich nog voortbewegen kan, geëxploiteerd wordt, al valt het half uit elkaar, zonder nummerbord, gedeeltelijke spatborden, halve treeplanken, geen verf of kleur en totaal „uitgewoond" interieur. Zoolang het voorthobbelt doet men er goede zaken mede, waarbij de „taxi roepers" helpen. Dit is het nieuwste beroep voor Madrileensche straatbengels. Staat men ongeduldig wachtend te schuilen on der een winkelscherm in stroomenden regen, zoo- als tegenwoordig bijna dagelijks, en tracht men al zwaaiend de aandacht te trekken van voorbij gaande vehikels, dan komt er tegenwoordig plot seling, waar vandaan weet nooit iemand een Nieuw kabinet in Bulgarije. Verschil van meening over binnenlandsche aangelegenheden. Kiossewanoff. Gelijk reeds in een groot deel van onze vorige oplaag medegedeeld is. is de Bulgaar- sche regeering Donderdag afgetreden. In welingelichte kringen te Sofia ver klaart men dat het aftreden van het kabi net het gevolg is van een verschil van mee ning over vraagstukken van binnenlandsche politiek. Koning Boris heeft professor Bogdan Philoff minister van onderwijs in het afgetreden kabinet, belast met het vormen van het nieuwe kabinet. De beweegredenen voor de ontslagaanvrage van Kiosseiwanoff moeten volgens Havas vooral wor den gezocht in een conflict in den boezem der regeering tusschen den minister-president en den minister van landbouw Adrianof over kwesties verband houdende met de candidaatstelling van afgevaardigden bij de jongste verkiezingen voor de wetgevende vergadering. Nader wordt gemeld dat het nieuwe kabinet vandaag als volgt werd samengesteld: Premier en minister van onderwijs Bogdan Philoff, minister van buitenlandsche zaken Iwan Popoff (gezant te Belgrado), binnenlandsche zaken Gabrowsky (minister van verkeer), financiën: Bojiloff (onveranderd); justitie: Mitakoff (onver anderd); oorlog: Daskaioff (onveranderd); handel: Sagoroff (onveranderd); economische zaken: Ba- grianoff (onveranderd); openbare werken: ir. Was- silew (onveranderd); verkeer: Goranoff. Het nieuwe kabinet is vanochtend door den ko ning ontvangen. druipende knaap van 10-12 jaar. vrijwel ln lom pen zijn diensten aanbieden: „Quiere taxi?" En glad als een aal glipt hij weg en toovert binnen enkele oogenblikken voor de vergoeding van een minieme fooi een taxi voor. Postzegels als kleingeld. Deze fooi bestaat uit enkele postzegels ter waarde van 1050 centimes, bij gebrek aan ko peren en nikkelen munt. dat als wisselgeld bijna niet meer in omloop is. De postzegels circuleeren dan ook als kleingeld in alle bedrijven. Een groep schavuiten „taxi-roepers", die gedurende den dag het werk verdeeld scheen te hebben over de hoeken van een groot plein, kan men des avonds tegen negen uur onder een lantaarnpaal, hun smoezelige, beduimelde rijkdommen zien uitwis selen: dan wordt de buit hoofdelijk omgeslagen. Het verdeelen van de buit schijnt bijzondere aantrekkingskracht uit te oefenen op Spanjaar den uit alle lagen der samenleving. In hoeverre men zich daaraan tegenwoordig schuldig maakt, door den nood gedwongen of uit traditie en te vens om zijn vrienden goed te kunnen doen. valt moeilijk te onderscheiden. Het eerste motief zal op het oogênblik zeker de voornaamste drijf veer zijn van den alom veldwinnenden smokkel handel, het z.g. koopen en verhandelen de „estraperlo". Dit woord dankt zijn afkomst aan het groote financieele schandaal indertijd, kort voor den burgeroorlog, dat ontdekt werd na installatie van het „straperlo-roulette-systeem" (ook in ons land bekend geweest in het Casino van San Sebastian., waarbij verschillende hooggeplaatste regeeringspersonen betrokken waren. „Estraperlo." Al wat aan levensmiddelen en andere noodzakelijke artikelen tegenwoordig op lis tige. niet geheel rechtmatige wijze. o.a. ontduiking van subsidies of door het betalen van exhorbitante prijzen toch bemachtigd kan worden is door „estraperlo" verkregen. Op al deze tactieken staan hooge straffen, maar het gelukt bijna alle Spanjaarden zonder in de val te loopen zich het noodige te verschaffen. Er is weer van alles in Madrid. De kunst ls alleen hoe langer hoe meer te weten hoe. waar en tegen welken prijs het te verkrijgen is en het ongemerkt in huis te smokkelen. De prijzen zijn tengevolge hiervan zeer hoog en het gewone leven is buitengewoon duur en gecompliceerd geworden. PROGRAMMA ZATERDAG 17 FEBRUARI 1940. HILVERSUM I. 1875 en 414,4 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Berichten A. N. P., gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continu bedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Orgelspel. 12.45 Berichten A. N. P., gramofoonmuziek. 1.00 Gra mofoonmuziek. 2.00 Filmkwartiertje. 2.15 „De Corimys". 2.30 Overzicht van den economischen toe stand over het derde kwartaal 1939 2.50 Gramo foonmuziek. 3.00 Reportage. 3.30 VARA-orkest en solisten. 4.30 Vragenbus. 4.50 Residentie-orkest. 5.30 Filmland. 5.50 Orgelspel. 6.15 Uit de roode jeugd beweging. 6.45 Kinderleesclub. 7.00 VARA-Kalen- der. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Cyclus „Hoe werkt de Kerk?" 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten A. N. P. 8.15 Puzzle- uitzending. 8.30 NIR-Dansorkest en de Ramblers. 9.10 Toespraak „Opbouwgeen afbraak" 9.15 Radiotooneel. 9.30 Trompet en orgel (opn.). 9.40 Dubbelmannenkwartet „Preciosa". 9.50 VARA- Varia. 10.00 „En nu.... Oké". 11.15 Berichten A. N. P. 11.2512.00 VARA-Strijkorkest en soliste. HILVERSUM II, 301,5 M. KRO-Uitzending. 8.00 Berichten A. N. P. 8.05—9.15 en 10.00 Gra mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. (12.45 1.10 Berichten A. N. P. en gramofoonmuziek). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 KRO-orkest. 4.45 Musiquette. (5.155.30 Filmpraatje). 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek week overzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten A. N. P. 7.15 „Hugo de Groot en Vondel', lezing. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 9.00 Radiotoo neel met prijsvraag. 9.25 KRO-orkest. 10.00 KRO- orkest en leden van het KRO-koor. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Causerie „Het onvergankelijke Rijk" (met gramofoonmuziek). 11.10—12.00 Gramofoon muziek. ENGELAND. 391 en 449 M. 11.50 BBC-Schotsch orkest. 12.50 BBC-Harmonie- orkest. 1.20 Berichten. 1.30 Causerie. 1.45 Concert. 2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Toespraak. 3.50 Orgel spel. 4.05 Lichte muziek. 4.35 Reportage. 5.20 Kin derhalfuur 5.50 Populair concert. 6.20 Berichten. 6.35 Nieuws van het Westelijk front (opn.). 6.50 Sportpraatje. 7.05 BBC-orkest. 7.50 Radiotooneel. 8.20 Variété. 9.20 Berichten. 9.35 Causerie. 9.50 BBC-Theaterorkest. 10.35 Kerkdienst. 10.50 Repor tage (opn.). 1.20 Pianovoordracht. 11.50 Jack Hyl- ton en zijn Band. 12.20 Berichten. RADIO PARIJS. 1648 RL 10.05 Zang. 12.20 Raymond Legrand's jazzorkest I.05 Pianovoordracht. 1.35 Vioolvoordracht. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.05 en 2.30 Het solistenkwintet van de „Garde Républicaine". 3.50 Populair pro gramma. 4.20 Programma gewijd aan Madagascar. 4.50 Vioolvoordracht. 5.45 Het Victor Gentil-kwar- tet. 6.20 Opera-uitzending. 9.35 De Vereeniging voor oude instrumenten en solist. 10.35 Orkestconcert II.05 Chansons. 11.20 Radiotooneel. 12.0512.20 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.40 Het Amusements sextet. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.309.50 Kamer muziek. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Schupo- orkest. 12.20 Omroepkleinorkest 1.15 Muzikaal tusschenspel. 1.35 Gramofoonmuziek. 2.45 Leo Eysoldt's orkest, solisten en het Keulsche pianotrio. 4.50 Flokloristische programma. 5.10 Literair-muzi- kaal programma. 5.45 Dansmuziek (gr.pl.). 6.50 Concert. 7.35 tot sluiting: Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.25 Muzikale causerie. 3.25 Zang. 3.40 Gramofoonmuziek. 4.05 Zang. 4.20 Gra mofoonmuziek. 4.50 Pianovoordracht. 6.05 Omroep orkest en soliste. 8.00 Voor de soldaten. 8.30 en 10.30 Zie Hilversum L (In de pauze: Gramofoonmu ziek). 1.2012.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 RI. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio- orkest. 1.502.15 Gramofoonmuziek. 2.55 Marceau Burton's Musette-ensemble. 3.20 Radiotooneel met toelichting. 4.20 Zang. 4.35 Het Pro Nova-kwartet. 5.05 en 5.55 Omroepdansorkest. 6.35 Orgelconcert 7.05 Gramofoonmuziek. 8.20 Voor soldaten. 8.50 Herdenking van Koning Albert 10.30 Radio-orkest en solist. 11.2012.20 Omroepdansorkest

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9