Mhftscfiouui Ontdekkingsgeschiedenis herleeft ZXTERDXG 17 FEBEU5KI TOO HA'AREEM'S DAGBEAD 6 Zóó was (le werkelijkheid mmm HENRY MORTON STANLEY. Stanley, wiens eigenlijke naar John Rowlands' was. is in 1841 in Wales geboren, als kind uit een buitengewoon arm gezin. Hij groeide op in ontbe ring en gebrek, vertoefde eenigen tijd in een kin- derasyl en ging op zijn vijftiende jaar als scheeps jongen naar Amerika. Hij landde te New Orleans en werd daar door een fabrikant, Henry Stanley, die veel van den eerlijken, schranderen jongen hield, als zoon aangenomen, reden waarom hij diens naam aannam. Onbezorgde jaren volgden, waarin de jongeman zich kon ontwikkelen, maar daarop stierf zijn pleegvader en bleek het geld vrijwel op te zijn. Stanley nam deel aan den Amerikaanschen burgeroorlog, doch werd na eenigen tijd wegens lichamelijke ongeschiktheid afgekeurd. In 1868 ver- gezelle hij als reporter de officieele commissie, die werd uitgezonden om het Indianenprobleem te be- studeeren. Hij wist zich op te werken tot chef reporter, toen hij de laconieke opdracht kreeg, Livingstone „ergens in Afrika" te gaan opsporen. Geld was bijzaak In Januari 1871 kwam Stanley te Zanzibar aan. Hier was men algemeen van meening dat Dr Livingstone niet meer in 'l land dér levenden ver toefde, maar Stanley hield aan zijn opdracht vast en trok het binnenland in, door koorts geplaagd, zonder aanwijzing. In November bereikte hij de omgeving van het Tanganyika-Meer, waar negers hem verhalen deden over een „witte man, heel erg ziek" en Stanley was diep overtuigd, dat dit Livings toen moest zijn. Mij maakte onder de moeilijkste om standigheden een lange reis om dezen „witte man" te vinden, om eindelijk te moeten ontwaren, dat het een neger betrof, die door een speling van het lot een spierwitte huid en witte haren had.... Op nieuw moest hij zoeken en korten tijd later trok hij Oedschiedschie binnen, waar hij inderdaad Livings tone zou vinden. De vormelijke ontmoeting tusschen de beide mannon is vermaard geworden en ieder een citeert nog Stanley's woorden: „Dr. Livingstone, I presume?" Livingstone leerde Stanley kennen en waardee- ren en weldra hoopte hij, dat de journalist zijn opvolger zou willen zijn. Maar Stanley was zijn beroep met hart en ziel toegedaan en toen hij Livingstone voorzien had van levensmiddelen, me dicamenten, werktuigen en al, wat hij meer had meegebracht, toog hij weer terug om verslag uit te brengen. Toen echter Stanley in Engeland eenigen tijd vertoefd had, kreeg hij heimwee naar Afrika. Hij heeft Dr. Livingstone niet meer teruggezien, maar nog vele, vele en uitermate belangrijke ontdekkings tochten gemaakt. Hij heeft Oeganda ontdekt, de Lukuga-Rivier en de Lualaba, een rivier met een breedte van 1500 M., die in de Congo uitmondt. In 1876, nog steeds door koorts geplaagd (want Stan ley heeft nimmer het Afrikaansche klimaat goed leeren verdragen!) heeft hij zijn verste en zwaarste reis volbracht, die eindigde in Boma. In Engeland bleven velen Stanley volmaakt ten onrechte beschouwen als een avonturier en heeft men hem Vaak tegengewerkt, wat hem veel ver driet heeft gedaan. Maar Koning Leopold II van België begreep, dat Stanley hem van groot nut kon zijn. Hij steunde hem en als gevolg daarvan ver kreeg België dc Congo als kolonie. Na nog tal van reizen (o.a. met den Duilscher Emin Pascha), vestig de Stanley zich in Engeland, waar hij in 1904 overleed. Een Afrikaansche stad, Stanleyville, is naar hem genoemd. 1 yej. SBk v m 'k j~'A« v t M DAVID LIVINGSTONE. David Livingstone was een Schot van geboorte. Hij studeerde als jongeling voor medicus. Later ging hij als zendeling en ontdekkingsreiziger naar Afrika. Op zijn eerste reis, die hij in 1849 aanving, ontdekte hij het Ngami-Meer, en twee jaar later de Zambesi en de Victoria-Watervallen waarna hij naar Engeland terugkeerde. Na an derhalf jaar in Europa te hebben doorgebracht, toog Dr. Livingstone wederom naar Afrika en ontdekte oan. het Victoria-Nyasa-Meer en het Shirwa-Meer. De groote verdienste van Li vingstone ligt buitendien in zijn bestrijding van den slavenhandel. Zijn tact, om met de primi tieve negers om te gaan. zijn liefderijke ver pleging van zieken en gewonden, zijn troost en bemoediging-. Hij bezat kracht en overtuiging en was een zeer beminnelijk mensen. Tijdens deze tweede reis verloor hij zijn ge liefde vrouw, die hem steeds vergezeld had. Hij verliet Afrika en vertoefde eenigen tijd in Britsch-Indië. Daarna keerde hij naar het Donkere Werelddeel terug voor het maken van zijn derde groote Afrikaansche reis. Deze derde reis was een aaneenschakeling van tegenspoeden. Livingstone's proviand voorraden gingen verloren en hij werd ernstig ziek. In Engeland had men sedert bijna een jaar geen tijding meer van hem ontvangen en men ver keerde in de grootste zorg over hem. De uit gever van het groote Amerikaansche dagblad, James Gordon Bennett Ja-., besloot een Afrika - expeditie te organiseeren om Livingstone op te sporen. Aan het hoofd daarvan kwam de chef-reporter van het dagblad, Henry M. Stanley te staan. Het gelukte Stanley (die deze'opdracht aanvankelijk weigerde), om na ongelooflijke moeilijkheden Livingstone te vinden. Hij ver toefde eenigen tijd met hem aan het Tanganyika- Meer en leerde daar veel van Livingstone, wiens gezondheid toen reeds geknakt was en die in Stanley een uitmuntend opvolger meende te kunnen zien. Toch hoopte Livingstone nog eerst de bronnen van de Niji te kunnen vinden, alvorens hij zijn reizeen wegens lichamelijken toestand zou moeten opgeven. Achttien maanden na him ont moeting stierf anno 1873 David Livingstone aan den oever van het Bangweolo-Meer, zijn geeste lijke nalatenschap aan Stanley vermakend. En zóó is de film De algemeene indruk, welke men van de film welke het leven van Stanley en Livingstone op het witte doek doet herleven, krijgt is: „sober en krachtig". In de bijzonderheden zouden eenige opmer kingen te maken zijn. Zoo is de cinematografie er niet in geslaagd om het verlangen van Stan ley (nadat hij Livingstone heeft leeren kennen) om Afrika weer te zien te verklaren anders en gfootsoher dan door het beleven van een „teleur stelling in de liefde". Ik weet het wel, het groote publiek begrijpt beter waarom Stanley terug gaat naar Afrika wanneer hij het meisje, waar zijn hart naar uitgaat, niet trouwen kan, maar juist door dit grove effect, doordat dit ver langen naar ontdekkingen in een onbekend werelddeel met een negatieve „teleurstelling" wordit gemotiveerd inplaats van door een posi tieve roeping, waardoor ontdekkingsreizigers geleid worden boven bun persoonlijke ervaringen uit, snijdt men deze film de pas af naar het predicaat: „On voorwaardelijk groot". Door de overigens so- beren en krachtigen opzet van de film voelt men de bedoeling, niet in de eerste plaats om het leven van Stanley en Livingstone tot ons te brengen, doch voor alles om publiek te trekken. Dat is het eenige, wat we tegen dit filmwerk zouden willen in brengen. Voor 't overige: veel lof. Lof voor de ingetogen wijze, waarop Spencer Tracy den verslaggever Stanley uitbeeldt. Lof ook voor de riguur van Livingstone (Sir Cedric Hardwick)Lof vooral voor de prachtige natum cafereelen, welke aan eengeschakeld dcv»r net reisverslag, een imposant beeld van de schoonheid der Afrikaansche fauna en flora geven. Kostelijk wordt geschetst hoe deze reporter van sensatienieuws. Stanley. Afrika aanvankelijk ziet als een groot circus, als „The biggest show in the world". Maar ook al juist omdat deze humbug-mentaliteit der Amerikanen „STANLEY EN LIVINGSTONE" zoo fijntjes wordt geïroniseerd, is het te betreu ren dat deze zelfkastijding niet gegroeid is tot een zelfoverwinning. Want het verschijnsel „humbug" word't in die film aangevallen, doch. de film zelf is er niet geheel van vrij te pleiten. Juist die verandering van den sensatie journa- list Stanley, onder den invloed van Afrika en de nobele figuur van Livingstone, tot den ont dekkingsreiziger Stanley was een machtig mooi thema geweest voor een cineast, die de film ge bruikt als middel om Innerlijke processen tot uiting te brengen. De Amerikaansche regisseur heeft deze persoonsverandering m.i. tezeer van den buitenkant benaderd. Wanneer men dit in aanmerking neemt ka.n men van deze film nog veel, zéér veel genieten. v. H. FILMS OP ZONDAGOCHTEND. Zondagochtend worden in Haarlem de volgende films vertoond: In 't Rembrandttheater: „Op reis door Zuid-Afrika" en „Een bezoek aan het Nationale Wildpark". In 't Luxortheater: „Golgotha" met Jean Gabin en Harry Baur, en in Cinema Palace: „Sneeuwwitje". PEN STAN LALREL-FIL.il. In het Moviac Theater wordt een klucht vertoond „Post-mlsère", waarin de bekende komiek Stan Laurel u aan 't lachen maakt. Het programma bevat overigens voor liefhebbers van natuur-, teeken-, en muziekfilms voor elck wat wils .LA BèTE HL MA INE" GEPROLONGEERD. De Fransche film .La béte humaine", vrij be merkt naar het werk van Emile Zola, met in de hoofdrollen Jean Gabin en Simone Simon is ln, het Frans Hals Theater geprolongeerd. Merkwaardige Fransche film; „Ouoeciivie" In „Niets is Heilig" wordt op de geestigste wijze den draak gestoken met Amerika's ongebreidelde sensatie-zucht en reclame-belustheid. De Ameri kaansche pers weet daar zonder de minste scrupu les haar voordeel mee te doen en geeft haar lezers -de volle maat en meer, wat ze verlangen. Volgens krantenberichten is Tracy Raf (Carole Lombard) het zooveelste slachtoffer van haar doodelijk beroep, ze zal binnen enkele maanden moeten sterven door radiumvergiftiging. Een New- Yorksch journalist (Fred March) slaagt er in het jonge meïfje voor zijn krant naar New-York te krijgen. Heel New-York is bewogen door het fra- gieke, teere uiterlijk van het arme slachtoffer. Bo vendien is heel New-York onder den indruk van den prachtigen moed van het meisje, dat in weer wil van de vreeselijke zekerheid van den nade renden dood een vrien- ~""1 delijk ladhend gezicht Cinema aan ieder toont en vooral aan haar jour nalist, die met haar voor zijn krant theaters dancings, restaurants, bokswedstrijden enz. be zoekt. Soms wordt het haar wel eens wat benauwd om het harte, als de mensohen met droefgeestige gezichten naar haar ziften te kijken, of als b.v. een kellner haar snikkend bedient. Afgescheiden van die moeilijkheden geniet ze toch heel erg van het fijne leventje, dat ze nu leidt, als er niet een geheime gewetensknaging haar zoo nu en dan kwam plagen. Zij en haar dokter, die meegegaan is naar New-York, weten sedert kort, dat de dokter zich in zijn diagnose vergist heeft en dat ze heelemaal nog niet hoeft te sterven, tenminste niet aan wat doktertje eerst geconstateerd had. De tijd van haar verwachten dood nadert al meer en meer, zelfs worden de ceremoniën voor haar begrafenis al ge regeld. Voor haar is er nu nog maar één oplossing ze moet verdwijnen, maar ze wil haar trouwe New Yorkers niet teleurstellen, daarom schrijft ze een afscheidsbrief aan hen, waarin ze hen meedeelt dat ze in „eenzaamheid" wil sterven, „eenzaam als een olifant". Ze heeft haar geheim opgebiecht aan den jour nalist, die ten slotte dol gelukkig is, dat hij nu niet trouwt met een ten doode gedoemde vrouw. Het „on gelukkige slachtoffer" Tracy wordt voor de New Yorkers begraven met alle eer waarop ze recht heeft uit hoofde van de heerlij ke sensatie, die ze hen ge geven heeft, de gelukkige Tracy gaat op de huwe lijksreis. Deze in kleuren op genomen film hoort tot de beste amusementsfilms. Er is geschaterd om de prachtige dwaasheden „Ouverture" brengt u in contact met de leerlingen van een tooneelschool, waar, zooals overal waar jonge mannen en vrouwen tezamen komen, lief desdrama's geboren worden. Het begint met het toelatingsexamen voor de school, de candidaten moeten een proeve van hun kunnen afleggen. Levendig is het tooneel als de lijsten van de toegelatenen worden aangeplakt. Dat elkaar verdringen, die verheugde blikken van de geslaagden, het is alles zoo echt! We zijn ook toeschouwer bij een paar .repetities, waarbij de wijze leeraar Louis Jouvet zijn lessen uitdeelt. Het is een boeiende film, die de aandacht aan één stuk gebonden houdt, om het milieu, dat vrijwel ieders belangstelling heeft en.jom het natuurlijke, be schaafde spel. Alles bij alles een programma, dat iedereen ten volle kan bevredigen. JLwxor Er zijn van die dingen op deze wereld, waarvan en zegt: „Het is geen vleesch en 't is geen visch". Welnu, één van die dingen is de film „Marco Polo" met Gary Cooper in de hoofdrol. Men weet niet of men in spanning moet zitten wanneer de intriges zich spinnen, wanneer er ge vochten wordt, wanneer complotten worden ge smeed en angstwekkende situaties zich vormen, of wel dient te lachen. Men weet niet of men lachen moet om de pot sierlijk uitgedoste Chineezen, om de Chineesche hofmeisjes, die letterlijk niets van Chineezen weg hebben, om de hofmakerijen van meneer Marco Polo (van de „Polo Brothers" uit Venetië zooals hij zegt) om zijn heldhaftige manier om het meisje zijns harten te veroveren, dan wel of het de bedoe ling is dat men van dit alles zeer onder den indruk komt. Eenigerlei bedoeling om iets van de historie van den grooten ontdekkingsreiziger Marco Polo weer te geven kan m.i. zelfs de meest argelooze bioscoopbezoeker in deze film niet zien, en rond uit een persiflage deze film nou ook weer niet, en een spannende geschiedenis is hel eigenlijk evenmin, want daar voor wordt er teveel in gespot, of wordt er te weinig spanning opgewekt. Oef! Het is niet zoo eenvoudig om u een beeld te geven van een rolprent, welke geen filmvisch en geen filmvleesch is. Dan maar iets van 't verhaal. Marco Polo gaat naar Peking, wordt daar verliefd op een prinses, brengt haar de beginselen der Westersche liefde bij, doch bemerkt dat de raadgever van den keizer (den vader der prinses) zelf zijn zinnen op de schoone heeft gezet. Doch dat niet alleen, hij wil ook de troon! Daarom ontdoet hij zich van den lastigen vreemdeling Marco Polo, tenminste hij meent daarin geslaagd te zijn, doch in feite wordt Marco een welgeziene gast van een rooverhoofdman. Deze hoofdman neemt met behulp van Marco Polo's listen Peking wanneer de raadgever des keizers erin geslaagd is zijn meester in de macht te krijgen. Zoo ontstaat een gelukkig slot van een eigenaardige geschiedenis. In het voorprogramma zien we nieuws, een na tuurfilm en een „musical". VARIéTé IN REMBRANDT. Op het tooneel kunt u deze week het ac cordeon-ensemble „6 Brox" beluisteren. Deze accordeon-virtuozen, drie heeren en drie dames, verzorgen een show van muziek, zang en dans Vooral de step-aans sloeg in. De costuums (HoUandsche kleederdracht) zijn alleraardigst en het décor met Hollandsche molens verhoogt nog de aantrekkelijkheid van het geheel. „CREMER" VOOR DE MILITAIREN. De Gon. Tooneelvereenlging „J. J. Cremer" zal Dinsdagavond 20 Februari in het gebouw van den H.K B. voor de militairen opvoeren het kluchtige blijspel: „Vrijdag de Dertiende" door f. W. v. 't Heiden en Henk Bakker. Het Sportprogramma der K.N.A.C. voor 1940. De K.N.A.C. meldt goed nieuws voor de auto sportliefhebbers. Een belangrijk sportprogramma zal ongetwijfeld vreugde brengen in de kringen van hen, die nu reeds vele jaren achtereen aan het sportieve automobielleven deelnemen. Toen kort na het uitbreken van den oorlog de gebruikelijke Herfsttocht moest vervallen, is dat voor velen een teleurstelling geweest. De omstandigheden schenen verre van gunstig voor de toekomst van de autosport. Er werd tot uiterste zuinigheid in het benzinegebruik ge maand en tot overmaat van ramp wierp het Zon dagsverbod al een zeer somber licht op den toe stand, waarin het Nederlandsche automobilisme verkeerde. Maar nu van lieverlede eenige klaar heid in de situatie is gekomen, en het met onze benzine positie nogal losloopt en er vooralsnog geen enkele reden is om de toekomst van ons automobielleven zoo somber in te zien als eenige maanden geleden was er voor de sportcommlssie der KNAC en den sportcommissaris, den heer G J. van Wickevoort Crommelin, alle aanleiding: om na te gaan, of den sportllevenden leden iets kon worden geboden. De militaire autoriteiten hebben hun volledige instemming betuigd met het voorloopig program ma. dat vrijwel identiek is aan dat van het vorig jaar! Het ligt in de bedoeling in eenige provincies z.g. paraatheidsritten voor militairen en bur gers te houden, waarvan de naam, naar wij meenen, reeds voldoende duidelijk het karakter weergeeft. Verder komen er in denzelfden geest rijvaar digheidsproeven, welke in opzet uiteraard van de eerstgenoemde verschillen, n.l. eenvoudiger van opzet, maar die niet minder nuttig zijn. Op het sportprogramma der K.N.A.C. komt ook een dar ^srit voor, waarin de dames gelegen heid zullen krijgen, haar kennis van het auto mobielrijden en kaartlezen te demonstreeren. En dan komt de Prijs van Zandvoort. Het za. uiteraard in verband met de tijdsomstandigheden een snelheidswedstrijd in eenvoudiger opzet worden, dan het vorig jaar. Verder het Concours van Koetswerken te Scheveningen. Het is duide lijk dat dit concours een zeer bijzondere betee- kenis zal krijgen, omdat het de eenige gelegen heid zal worden, waarop men de modellen van 1940 te zamen zal kunnen aanschouwen. Tenzij de omstandigheden dit zouden beletten zullen ook dit jaar weer de gebruikelijke toer tochten in Nederland, waarvoor elk jaar een speciale plaquette wordt uitgeloofd worden in gesteld. Ook aan eenige tochten in clubverband welke voornamelijk het karakter van excursies zullen dragen o.m. staan bezoeken aan de werken aan de Maastunnel te Rotterdam en de Zuider zeewerken op het programma is aandacht ge schonken. Tenslotte ligt het in het voornemen, zoo mo gelijk een clubtocht naar België te organiseeren Ziedaar de volledige plannen van de K.N.A.C.- sportcommissie, waaraan zoo spoedig mogelijk de data, waarop de verschillende evenementen zullen worden gehouden, kunnen worden bekend gemaakt. SCHAATSENRIJDEN. INT. EXAMENS KUNSTRIJDEN TE AMSTERDAM. Op Zondag 18 Februari zullen voor het eerst in Nederland, internationale examens in het kunstrijden, naar de nieuwe bepalingen der I.E.V., op de kunstijsbaan te Amsterdam worden gehouden. De Internationale Eislauf Vereinigung heeft dit jaar op het congres te Amsterdam onder leiding van den voorzitter, den heer G. W. A. van Laer. den chaos, die den laatsten tijd door het instellen van plaatselijke examens in Europa was ontstaan, hersteld en in nieuwe paragrafen de geldende bepalingen voor in ternationale examens in het kunstrijden vastge- legd. De vorderingen, welke de Nederlandsche kunstrijders gemaakt hebben, stellen hen in staat om van de vier klassen van het internatio nale reglement er twee te rijden, namelijk de vierde en de derde. Het is een heugelijk feit, dat wij zelfs over eenige rijders en rijdsters beschik ken, die reeds zoo ver zijn, dat zij, zonder een slecht figuur te slaan, ook een poging zouden kunnen wagen om de zeer moeilijke figuren van de tweede klasse te rijden. Daar de bepalin gen der I. E. V, echter voorschrijven, dat de examens door nieuwelingen in volgorde moeten worden verreden, zouden de rijders op een dag drie van de vier klassen, te zamen 33 figuren moeten afwerken. Dit is lichamelijk een zoo zware proef, dat het waarschijnlijk bij twee klassen zal blijven. De examens beginnen Zondagochtend half ne gen met de figuren voor de vierde klasse, waar voor ongeveer twintig deelnemers hebben inge schreven ZWEMMEN. A.S. ZONDAG DE VIJFDE ONTMOETING DER ZWEMCOMPETITIE. Op Zondag 18 Februari a.s. zal in het Sportfond- senbad te Haarlem de vijfde ontmoeting der zwem- competitie plaats hebben. De organisatie berust in handen van D.W.R. Op het programma staan ditmaal de 66 M. borst- crawl heeren junioren, de 66 M. schoolslag dames en de 100 M. rugcrawl heeren junioren. Aan het nummer 66 M. borstcrawl heeren junio ren zullen niet minder dan 65 deelnemers aan den start verschijnen. Voor het damesnummer is een bijna gelijke belangstelling. Voor de rugcrawl der heeren hebben de meeste vereenigingen zich be perkt tot het minimum aantal zwemmers van drie per vereeniging. Ongetwijfeld zal er een geweldige strijd ontstaan; toch kan niet vooruit gezegd worden welke zwem mer zal triomfeeren. Zal Van Hemsbergen van Haarlem, v. d. Boogaarde van D.W.R.J. Ketelaar vafl H.V.G.B. of De Geest van H.P.C. als eerste eindigen? Cobi Koster van VZV zal vermoedelijk wel bij de dames zegevieren. Op de 100 M. rugcrawl hee ren heeft Mauritz van HPC een goede winstkans, daar hij ook de 50 M. van dit nummer wist te win nen Ketelaar van HVGB en Bais van Haarlem zijn echter ook in staat de eerste plaats te bezetten. De stand der junioren is thans: Haarlem 472.1 punt., DWR 477.5 pnt„ HVGB 478.8 pnt., HPC 501.9 ont.. VZV 503.3 pnt. en Nereus 509.2 punten. Van de dames: DWR 1297.1 pnt. VZV 1297.3 pnt. Nereus 1299.6 pnt., Haarlem 1308.2 pnt., HPC 1373.1 pnt, HVGB 1418.7 punten. WATERPOLO WINTERCOMPETITIE K.N.Z.B. De ontmoeting tusschen R.Z.C. en H.P.C.welke Donderdagavond te Rotterdam voor de eerste klas se b-competitie is gespeeld, werd door de Rot terdammers met 3—0 gewonnen, SCHAATSENRIJDEN WEDSTRIJDEN SCHOONRIJDEN TE HOOFDDORP UITGESTELD. De nationale wedstrijden in het schoonrijden, welke Zondag a.s. te Hoofddorp door de IJsclub Haarlemmermeer zouden worden gehouden, zijn in verband met de weersomstandigheden tot nader te bepalen datum uitgesteld. WIELRENNERS OP DE SCHAATS. De Haarlemsche wielrijdersclub „Excelsior" houdt a.s. Zondag wedstrijden op dc schaats voor haar leden en donateurs. BOKSEN DE RING. Hessels van „De Ring" te Haarlem wist op een O. en O.-avond te Maarssen tc winnen van Zilverberg (kampioen van Amsterdam Aklasse 1939). Gedu- rend drie ronden was hij in de meerderheid: hij won verdiend op punten. VOETBAL FRANKRIJK—ENGELAND (MILITAIREN) 0—1 Uit Reims: Voor de tweede maal is een voet balwedstrijd gespeeld tusschen Fransche en En- gelsche militairen, welke ontmoeting door da Engelschen met 10 werd gewonnen. TAFELTENNIS. STEDENWEDSTRIJD HAARLEM—DEN HAAG. Deze wedstrijd, die oorspronkelijk in Den Haag zou worden gespeeld, heeft nu in Haarlem plaats en wel a.s. Zondagmiddag in het voormalig Zan der-Instituut aan den Kleine Houtweg. Beide partijen komen met drie heeren- en 1 dames team uit, die om een wisselbeker zullen spelen. Verder heeft er nog een vriendschappelijke wedstrijd tusschen een Haarlemsch- en een Haagsch jeugd-team plaats. DAMMEN. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Donderdagavond zijn te Amsterdam twee partijen gespeeld in het toumooi om het kampioenschap van Nederland. P. J. ^an Dartelen verloor van Rusten burg; Jurg speelde remise tegen Keiler. SCHAKEN SCHAAKCLUB HOOFDDORP WINT VAN TEMPO. De schaakvereeniging Hoofddorp speelde tegen „Tempo" een vriendschappelijken wedstrijd. De uitslagen luiden: Tempo Hoofddorp: M. J. v. d. Velde—W. v. d. Geer 0—1 J. T. HoogerdijkJ. T. v. d. Geer SA J. VreekenJ. Jansonius 01 K. WegmanA. Fielmich 10 G. v. RaamR. P. Offringa A A. MaarseC. Offringa 10 J. RiekeA. Véllekoop 01 W. v. d. Ruit—J. Koers 0—1 Totaal uitslag 3—5 TEMPO EN Z. D. EN S. C. DEELEN DE EER. De schaakclub „Tempo" was Donderdagavond de gast van Z. D. en S. C. uit Zwammerdam. De Haarlemmermeerdere .verschenen met drie invallers, zoodat de uitslag zeer zeker nog een mooi resultaat was. De uitslag werd 3y23lA. De herwaardeering van den goudvoorraad. Bezwaren tegen een uitkeering van ƒ22 millioen aan d e Nederlandsche Bank. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp betreffende voorloopige voorziening ten aanzien van de waardebepaling van den voorraad gouden munt en gouden muntmateriaal van de Nederlandsche Bank en regeling van de gevolgen dier voorziening, lezen wij. dat zeer vele leden erkenden, dat de tijd ge komen is om tot voorloopige herwaardeering van den goudvoorraad van de Nederlandsche Bank over te gaan. Sommige leden waren evenwel van oordeel, dat met dit ontwerp een gevaarlijke weg zal worden ingeslagen. Zij vroegen zich af. of deze aanvankelijke herwaardeering niet tot voortgaan in dezelfde richting zal leiden .Huns inziens ware het wenschelijk de mogelijkheid van een stijging van den gulden open te houden. Eenige andere leden zagen in de thans voor gestelde herwaardeering de bezegeling van den toestand van voortgezette inwlatie welke huns inziens sinds 1933. d.w.z. sedert het optreden van het kabinet Colijn, thans reeds 7 jaar heeft be staan. Sommige leden vestigden er de aandacht op, dat de basis van 18 procent depreciatiën waarop de herwaardeering zal plaats vinden, fictief is. In werkelijkheid bedraagt de depreciatie op dit oogenblik meer. Daarin schuilt huns inziens nog een- niet onbelangrijke reserve. Zij verbonden hieraan de vraag, of het nu de bedoeling is. dat het egalisatiefonds, goud aankoopend. dit voor taan zal doen op dezelfde fictieve basis. Zoo ja, dan zal er in dit fonds opnieuw een fictief ver lies ontstaan. Acht de regeering dit niet beden kelijk? Verschil van Inzicht bestond zoowel ten aan zien van de bestemming van het bedrag van rond f 116 millioen, dat voor een nader bij de wet aan te wijzen doel zal worden besteed en dat de regeering blijkens de memorie van toe lichting wil gebruiken om er den kapitaal-dienst va nhet leeningsfonds mee te versterken, als ten aanzien van het bedrag van ruim 22 millioen, dat ten goede zal komen aan de Nederlandsche Bank. Wat het eerste bedrag betreft, meenden ver scheidene leden dat het juister ware dit te bestemmen om de financieele positie van de sociale verzékerinzsfondsen te verbeteren. Vele andere leden konden zich met de be stemming van dit bedrag voor het leeningsfonds dus ten behoeve van de mobilisatieuitgaven, ge heel vereenigen. Wat het voorstel betreft om het pondenver- ies der Nederlandsche Bank thans integraal te vereffenen en dus niet alleen een bedrag van rond t 7.360.000 doch bovendien nog verdere ■>edragen tot een totaal van ruim f 22 millioen aan deze bank ten goede te doen komen: hiertegen bleken zeer vele leden bezwaar te hebben. „DE PAREL VAN DE VELUWE". De afdeeling Haarlem en omstreken van de Kon. Nederlandsche Maatschappen voor tuin bouw en plantkunde houdt op Donsdag 20 Fe- brlari een vergadering in hotel. Lion d'Or. De heer Stuyvenberg houdt een lezing met lichtbeelden over „De parel van de Veluwe",

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10