KOLENHANDEL KRULN.V. Berlijn verdedigt de handelwijze van den duikbootcommandant. Prijzen Brandstoffen LEDEREN MPHANDSCHOENEN ZATERDAG 17 FEBEÜ A" R T 1940 HAART; EM'S DAG BE AD Torpedeering ..Burgerdijk Van Nederlandsche zijde bestreden. Het tot zinken brengen van het Nederlandsche Schip „Burgerdijk" door een Duitschen onderzeeër, wordt naar het oordeel van het Duitsche Nieuwsbu reau in een deel van de buitenlandsche pers on juist voorgesteld. De gang van zaken is volgens dit bureau als volgt: het. schip kwam van een Ameri- lcaansche haven cn werd aan den ingang van het Kanaal door een Duitschen onderzeeër aangehou den. Tot dit doel kwam de duikboot in de nabijheid van de Scilly-eilanden boven water en heeft met het hieraan verbonden risico het schip overeen komstig het prijsrecht doorzocht. Zooals algemeen bekend is, zijn voor een dergelijk onderzoek de scheepspapieren alleen niet doorslag gevend, doch moeten ook andere factoren worden overwogen, welke in de Duitsche prijs-verordeningen uiteen worden gezet. Nadat het onderzoek overeenkomstig het prijsrecht was geschied, werd het schip tot zin ken gebracht, nadat zorg was gedragen voor het redden van de bemanning. Het schip is derhalve niet zondor waarschuwing, noch in tegenspraak met de internationale regelen, doch overeenkomstig het prijsrecht tot zinken gebracht, Indien de neutrale pers in dit verband het begrip contrabande ter sprake brengt, dan is de Duitsche verordening inzake het prijsrecht op dit punt volko men duidelijk en in overeenstemming met de in ternationale beginselen. Tot het begrip contrabande behoort de vijandelijke bestemming en deze blijkt uit verscheidene punten. De in de scheepspapieren aangegeven bestemming is hiervoor niet doorslag gevend. Een lading, welke op zich zelf beschouwd voor neutraal gebruik is bestemd, kan bijvoorbeeld reeds hierdoor gediskwalificeerd worden in haar eigenschap van neutrale lading, wanneer zij onder het voorwendsel van de controle in een vijandelijke haven het risico loopt door den vijand in beslag te worden genomen. Onder deze omstandigheden kan mj de beslissing op volle zee geen rekening ermede worden gehouden of het neutrale schip een Britsche controlehaven vrijwillig opzoekt, dan wel op grond van een door Engeland uitgeoefenden dwang. Het geheele vraagstuk heeft niets te maken met een zoogenaamd tot zinken brengen zonder waar schuwing. Er is slechts sprake van verschillende factoren, welke beslissen of een lading contrabande is of niet. Van deze beslissing hangt het af, of een schip na het onderzoek tot zinken wordt gebracht. Het gevaar voor de neutrale scheepvaart komt ook in dit geval enkel en alleen voort uit de bepalingen van de Britsche admiraliteit en dat deze bepalingen worden nageleefd. De rechtmatigheid van het op brengen en tot zinken brengen blijkt uit het prijs recht. Men moet aan de neutralen overlaten, bij het besluit of een Britsche controlehaven moet worden aangedaan of niet, een leer uit deze gebeurtenis te trekken. Het kan niet als een teeken voor een neu trale houding worden beschouwd, wanneer een vol komen duidelijk juridische zaak voor de neutrale pers een aanleiding is, om een der beide oorlogvoe rende partijen verwijten te maken, en zonder critiek de argumenten van de tegenpartij tot haar eigen te maken. Van gezaghebbende zijde wordt erop gewezen, dat bovenstaand betoog, voor zoover de los aaneengere gen opmerkingen daarop aanspraak kunnen maken, elke overtuigingskracht mist. De „Burgerdijk" was niet op weg naar een Britsche controlehaven en had geen contrabande" aan boord, zoodat de han delwijze van den duikbootcommandant noch in het internationale recht noch in de Duitsche Prisenord- nung zelve steun vond. De redeneéring, welke het D.N.B. tegenover de nuchtere feiten en de daaruit door de Nederlandsche pers getrokken logische conclusies stelt, is hiermede voldoende gekenschetst. Red. A. N. P Het D. N. B. meldt uit Berlijn: Het systematisch uitbuiten van het tot zinken brengen van het Ne derlandsche stoomschip „Burgerdijk" tot een anti Duitsche ophitsing, waaraan ook neutrale bladen deelnemen, is ook voor de Duitsche pers aanleiding nader hierop in te gaan. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" wijst er op, dat de Britsche propaganda heeft gewerkt met het on juiste bericht, dat de „Burgerdijk" zonder voldoen de reden en zonder meer tot zinken is gebracht, waarbij de scheepspapieren den Duitschen com mandant onverschillig Avaren. Het blad herinnert hierbij aan de verklaring van den eersten stuurman, die heeft verklaard, dat de houding van de Duit- schers volkomen correct is geweest en dat de com mandant van den onderzeeër de scheepspapieren heeft gehouden, waaruit blijkt, dat hij hieraan wel degelijk waarde hechtte. Het blad bespreekt verder de vraag of het schip zig zag heeft gevaren, hetgeen door den kapitein in zooverre werd bestreden, dat hij over een koers wijziging heeft gesproken, welke hij' noodig oor deelde, doordat hy den onderzeeër heeft aangezien voor een rots. De „D. A. Z." merkt ten aanzien hiervan op, dat het schip zich zoover uit de kus; bevond, dat men hier onmogelijk kon veronderstel len, dat er onderzeesche rotsen lagen. Het Berlijnsche blad besluit jnet de opmerking dat het geval van de „Burgerdijk" waarbij een schip tot zinken is gebracht, overeenkonjstig het prijsrechi en de geheele bemanning en alle passagiers werden gered, aanleiding is geweest tot een kwaadwillende campagne in een aantal buitenlandsche bladen. OPMERKINGEN VAN LEZERS. EXTRA BOTER EN VET VOOR WERKLOOZEN. Een lezer deelt ons mede dat hij de kaart voor de eerste verstrekking van extra boter en vet aan werkloozen (gedurende 3 weken) die op 5 Februari van kracht werd, nog niet heeft ont vangen, terwijl nu de tweede bon al bijna ver- loopen is. Bij Maatschappelijk Hulpbetoon deel de men hem mede dat. de kaart verzonden was en de fout bij de Past gezocht moest worden. Maar de gewone -kaarten ontvangt inzender al tijd op tijd. Een en ander is voor het uit 7 personen bestaande gezin van inzender een groote teleurstelling, vooral omdat hem bij een tweede klacht zijnerzijds bij M. H. door den por tier werd medegedeeld „dat de kaart nog wel zou komen". Wij braohten deze klacht over aan Maat schappelijk Hulpbetoon waar men de zaak na ging en ons mededeelde dat bij den naam van den klager het teeken „verzonden" staat, zoo dat in ieder geval vaststaat, dat de kaart door M H. aan onzen abonné gezonden is. Duplicaten worden nooit afgegeven, omdat dit zoo gemak kelijk aanleiding geeft tot misbruik. „MATTHaUS-PASSION". Onder leiding van den heer George Robert geeft de Christelijke Oratorium Vereeniging op Maandag 4 Maart a.s. weer haar jaarlijksche uitvoering van Bach's Passie-muziek naar het Evangelie van Mattheus. Het concert vindt plaats in de Gem. Concertzaal te Hfearlem. FRANS HALSMUSEUM Winter-tentoonstelling van oude kunst De tentoonstelling van oude kunst in de expositie zaal van het Frans Halsmuseum te Haarlem zal ge durende de laatste dagen, met ingang van Zondag li} Februari, tc bezichtingen zijn tegen gereduceer den prijs. Op den sluitingsdag, Woensdag 21 Februari, zal de tentoonstelling ook des avonds toegankelijk zijn. De Paagclivacantie. Blijft in Haarlem ongewijzigd. De directeuren der Gemeentelijke Hoogere Burgerscholen en de rector van het Stedelijk Gymnasium hebben naar aanleiidng van de verschuiving der Paasohvacantie naar Pinksteren aan het Kennemer Lyceum te Bloemendaal een vergadering gehouden, waar besloten werd geen verzoek te richten tot B. en W. van Haarlem, om deze verschuivingook in Haarlem toe te passen. Ook bij het Gemeentebestuur van Haarlem leeft de wensch niet, verandering in de vacanties te brengen. VROUWENGROEP IN DE LIBERALE STAATSPARTIJ. Onder voorzitterschap van mevr. mr. E. A. J. ScheltemaConradi hield de Vrouwengroep in de Liberale Staatspartij, afdeeling Haarlem en Omstreken, Donderdag middag haar jaarlijkscne vergadering in café-restaurant Brinkman, Hout plein. Het bestuurslid, mej. J. H. Springer, dat aan de beurt van aftreden was, werd met algemeene stemmen bij acclamatie herkozen. Hierop werd de agenda besproken van de alge meene vergadering der Vrouwengroepen op 28 Februari a.s. te Assen, terwijl als afgevaardigde werd gekozen mevr. C. A. B. Leenderts—Loman. Na het huishoudelijk gedeelte hield mevr. J van Nispenvan Wely voor een vrij talrijk ge hoor een causerie over het een dezer dagen te Haarlem opgerichte Korps Vrouwelijke Vrijwilli gers. Zonder in details te kunnen treden, daar alles nog in het eerste stadium is (11 Maart zal een openbare propaganda-vergadering gehouden worden) vertelde mevr. Van Nispen op levendige wijze het één en ander over het ontstaan en de toekomstige werkwijze van het Korps. Belang stelling en enthousiasme voor de goede zaak bleken uit de vele vragen, die na afloop gesteld werden. Nieuwe zaak van Van Veen. Op een der mooiste punten van den Zijlweg te Haarlem op den hoek van de Eerste Hasselaer- straat, heeft de bekende meubelfirma Van Veen hedenmorgen een nieuwe zaak geopend. De di recteur, de heer H. Slieker te Rotterdam, waar het hoofdmagazijn gevestigd is, heeft het, niette genstaande de moeilijke tijdsomstandigheden aangedurfd, het Haarlemsche filiaal, dat van 1903 af in de Zijlstraat gevestigd is, naar den Zijlweg over te plaatsen. Dit bleek noodig te zijn want de oude zaak werd, naarmate het aantal klanten groeide, te klein. De chef van het filiaal, de heer W. Ederveen, heeft nu de be schikking niet alleen over twee enorme étala ges, maar ook over eèn zeer groote verkoop ruimte. Hierdoor is het mogelijk geworden, de meubelen, gordijnen, kleeding, haarden, bedden, kinderwagens, radiotoestellen, stofzuigers, rijwie len, alle mogelijke electrische apparaten, lino leum, enz. zeer overzichtelijk neer te zetten. Het zijn artikelen van de goedkoopste tot de duurste soorten. Om aan de klanten een zoo groot moge lijke keus te geven, elke ruimte benut. De tuin, die achter het breede, gemoderniseerde perceel ligt, is overdekt, zoodat er ruimte voor een fraaie toonkamer beschikbaar kwam. En de gaiage aan de zijde van de Hasselaerstraat is als magazijn ingericht. Vooral in de avonduren zal alles uitstekend tot zijn recht komen, want er is een schitterende kunstverlichting aangebracht. Behalve in Rotterdam heeft de firma nu al filialen in Haarlem, Arnhem. Dordrecht en Brielle. En in eiken winkel prijkt in een fraaie lijst het devies der firma: „In gestadigen groei onzer firma sedert haar oprichting weerspiegelt zich haar betrouwbaarheid in prijs en kwali teit". We wenschen haar ook met deze nieuwe zaak veel succes toe. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.45 3/4 Berlijn 75.55 Parijs 4.23 Brussel 31.68 Zwitserland 42.23 New York 1.88 3/8 BRIDGECLUB „HAARLEM NOORD". In de laatst gehouden zitting wist het team II van bovengenoemde club, capt. Keur, gelijk te spelen met team I capt. Walter; team RI, capt. Brouwer behaalde een fraaie overwinning op team V met 4811; evenzoo wisten de teams IX, capt. Meij boom en III, capt. Dekker, een mooie overwinning te bevechten. De stand is nu als volgt: captain: v.-t. MP. Team RI Brouwer 16163 8 II C. Keur 168—123 7 X Van Alphen 157125 7 IV mevr. Mulder 11798 5 I Walter Jr. 142146 5 IX Meijboom 13985 5 III Dekker 113—111 5 VIII Koeyers 68 68 4 Clubkampioenschap. Voor het clubkampioenschap wisten de volgenden paren hun positie te ver beteren: heeren BeijerBrouwer met 72 pnt.; hee- ren v. d. Weijden met 70 pnt.; heeren Nieman Meijboom met 55 pnt.: heeren van EsKeur met 53'/s pnt.; heeren BrasserRobbé met 52Va pnt. en heeren DijkmanAppelboom met 51 pnt. De wedstx-ijduitslagen waren: R.K. B. C. „Ons Genoegen 2Haarlem Noord 3 124147, Haarlem Noord 2Bloemendaal 2 112149 en B. C. Bol werk 1Haarlem Noord 1 14291. TENTOONSTELLEN G VAN WERKEN VAN WIJLEN CHRIS HUIDEKOPER. In het Stedelijk Museum te Amsterdam is hedenmiddag, in aanwezigheid van tal van vrienden en belangstellenden, geopend een ten toonstelling van werken van den Nederland- schen kunstschilder Chris Huidekoper, die in December j.l: te Rabat in Fransch Marokko is overledene Met ingang van heden gelden de prijzen voor: Belgische Anthraciet, afm. 30/50 m.m. f 2.50 Belgische Anthraciet, afm. 20/30 m.m. f 2.70 Brechcokes en Anthraciet voor centrale verwarming, prijzen op aanvraag Overveen, Tel, 23517 en 28724 (Adv. ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot mor- enavond ongeveer 19 uur: Krachtige tot matige oostelijke tot noor delijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, nu en dan sneeuw vooral in het zuiden. In den loop van de nacht is de luchtdruk in ons lanid (vooral in het zuiden) zeer snel gaan dalen. Daarmede werd de nadering van een zeer diepe storing (laagste stand vermoedelijk 990 mb) aangekondigd, die uit Ierland in oostzuid- oostelijke richting naar Midden-Frankrijk is ge trokken. De wind is onder invloed van deze de pressie weer naar het oosten gedraaid en daarbij in de zuidelijke provincies tot krachtig; toege nomen. De temperatuur daalde in ons land weer tot onder het vriespunt, mede ten gevolge van een tijdelijke opklaring. Over Spanje en Portugal een krachtige zuid westelijke luchtsbrooming gebracht, zoodat daar bij vrij zware regenval de koude weer geheel is verdreven. De depressie-acitiviteit schijnt ook bij de Azo- ren nog aan te houden, want thans dalen daar de barometers weer vrij snel. De arctische hooge druk van 1045 mbar over Groenland neemt thans weer wat in beteekenis af, maar de strooming van koude lucht uit het Poolgebied blijft nog aanhouden zoodat de tem peraturen over IJsland ook weer gedaald zijn. Voor de Noorsche kust ontwikkelde zich nog een storing van ongeveer 1000 mbar, doch het lagedrukgebied over Finland vult thans op. Over centraal-Europa ligt nog een hoogedruk- kem. en het heeft in Hongarije weer zeer streng gevroren, terwijl ook over Italië de vorst nog aanhoudt. STORM WAARSCHUWINGSDIENST. Hedenmorgen te 9.45 werd geseind aan de pos ten van iJmuiden tot de--Belgische grens: Weest op uw hoede. BAROMETERSTAND Stand van gisteren 761 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 750 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van CAREL v HUIZEN, Opticien KI Houtstraat 13 - Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie 11850 Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht 14141. Brandweer 15333. Volksconcert H. O. V. Solist: Jacques dc Monchy. Zondagmiddag a.s. wordt door de H. O. V. onder leiding van Toon Verhey een Volkscon cert gegeven, Als solist werkt hieraan mede Jacques de Monchy, piano. Voor de pauze wordt uitgevoerd de vierde Symphonie van Brahms, een herhaling van het concert van Woensdag j.l. en na de pauze het concert voor piano en concert van Willem Pijper. De pianopartij hierin wordt vertolkt door Jacques de "Monchy. Het concert wordt besloten met de „Casse Noisette" suite van Tschaikowsky. Commissie van overleg inzake crediteurenregeling geïnstalleerd. Door de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur, den Bond voor Bloembollen handelaren en het Hollandsch Bloembollen- kweekers Genootschap is, zooals wij reeds heb ben gemeld, in onderlinge samenwerking een Commissie van Overleg inzake Crediteuren- regelingen in het leven geroepen, welke lot taak heeft, ingeval van schriftelijke aanbieding van een accoord aan crediteuren, waaronder mede begrepen het aanvragen van surséance van be taling, een onderzoek' in te stellen en advies te geven, hetzij op verzoek van debiteur of van één of meer der crediteuren, hetzij op eigen initia tief. Op 12 Februari j.l. is deze commissie, zoo lezen wij in .Bloembollen Cultuur" bestaande uit de heeren :J. M. J. Braam, Heemstede, P. L. v. d. Hulst, Voorhout, G. Kamp, Winkel; W. A. Philippo, Bennebroek; P. F. Seignette, Bever wijk; Mr. F. J. D. Theyse, Haarlem; A. Ver- dyn Jr., Lisse, in tegenwoordigheid van afge vaardigden van den Bond en het H.B.G., dooi den voorzitter van de Algemeene Vereeniging, Dr. A. J. Verhage, geïnstallered. De commissie heeft tot voorzitter gekozen de heer A. Verduyn Jr. en tot secretaris Mr. F. J. D. Theyse. Het College van B. en W. van Haarlem. Een verklaring van de C.-H. raadsfractie. Men verzocht ons de volledige verklaring op te nemen die de heer Joh. Visser, namens de Chris- telijk-Historische raadsfractie. Vrijdagmiddag in den gemeenteraad van Haarlem heeft afgelegd. „De Christelijk-Historische Raadsfractie, hoewel zij hare bezwaren tegen de samenstelling van dat college handhaaft, voor de begrooting, door dit col lege ingediend, doch grootenöeels door het vorige college voorbreeid, stemmen in het belang der ge meente. Onze houding tegenover d't college zal ten opzichte van het algemeen beleid en de voorko mende voorstellen objectief zijn; tegen onverhoopte pogingen tot overheersching door de nieuwe com binatie Roomsch-Rood (een klein symptoon is reeds voorgekomen) zullen wij ons met alle wet tige middelen verweren in het belang der ge meente en van het gelijke recht der P rotestant- Chrislelijke groepen in onze gemeente". Amsterdamschc Bank wijzigt dividendpolitiek. Groot bedrag aan reservefonds ontleend. Aan het verslag van de Amsterdamsche Bank over het jaar 1939 wordt het volgende ontleend: Zooals reeds in de vergadering van 1 December 1939 is medegedeeld, weken de normale inkomsten van onze vennootschap in het jaar 1939 niet be langrijk af van die in het vorige jaar. De interest rekening heeft nog slechts matig den invloed kun nen ondervinden van de stijging van den rentevoet voor geld op korten termijn, welke sedert het uit breken van den oorlog is ingetreden. De wissel handel heeft in het afgeloopen jaar geen uitbrei ding van beteekenis ondergaan. Desondanks waren de inkomsten uit wisseltransacties hooger. De in komsten uit provisie verminderden, mede doordat de emissiemarkt in 1939 bijna voortdurend lusteloos gebleven. De oorlogsomstandigheden oefenden sterken in vloed op de waarde van het effectenbezit. Boven dien geraakten eenige onzer groote debiteuren in moeilijkheden. Wij hebben gemeend het effecten bezit, de deelnemingen en de vorderingen op debi- turen voor een zoodanige waarde in onze balans te moeten opnemen, dat verdere verliezen niet geducht behoeven te worden. Hiertoe hebben wij ons genoodzaakt gezien aan het reservefonds een bedrag van f 16.500.000,te ontleenen. Wij vertrouwen dat in de toekomst meer dan zulks de laatste jaren het geval is geweest, de resul taten van ons bedrijf aan aandeelhouders ten goede zullen komen. Voorgesteld wordt een dividend van 4 procent uit te keeren (naar wij dezer dagen reeds hebben gemeld) en een bedrag van f 87.553,94 op nieuwe rekening over te brengen. In het voorstel tot wijziging der statuten wordt de winstuitkeering in dier voege gewijzigd, dat indien het saldo der balans voor eenig jaar voor de uitbetaling van een dividend van vier procent niet toereikend is, het ontbrekende, voor zooveel moge lijk, uit het reservefonds kan worden aangevuld. De verplichting, dat een verlies, hetwelk het reservefonds heeft geleden door aanvulling van het saldo der balans ter betaling van dividend vergoed wordt uit de eerstvolgende winsten boven 4 pro cent, komt te vervallen. Van de overwinst wordt afgezonderd tien procent of zooveel meer als de algemeene vergadering van aandeelhouders zal bepalen ten behoeve van voor noemd reservefonds, tenzij dit fonds meer dan 50 procent van het geplaatste gewone kapitaal mocht bedragen, in welk geval daarin niet behoeft te worden gestort. Volgens de bestaande regeling be droeg dat percentage 80.. Voor gratificatie aan het prsoneel is f220.000,— gereserveerd. In het pensioen- en ondersteuningsfonds voor de beambten werd een bedrag van f 489.668,20 gestort Het fonds bedroeg per ultimo December 1939 f 15.648.516,72. BALANS. Actief. Kas, kassiers en daggeldleeningen 32.008.394,77 Nederlandsch schatkist papier 33.075.866.67 Ander overheidspapier 5.259.876,98 Wissels 6.582.090,39 Bankiers in binnen- cn buitenland 19.960,855,90 Effecten en syndicaten 13.002.903,25 Prolongatiën en voorschotten te gen effecten 31.465.353,80 Debiteuren 74.520.167,18 Deelnemingen (incl. voorschotten) 6.484.831,04 Onroerende goederen 4.000.000,- Vorderingen wegens verstrekte borgtochten 27.632.322,53 Debiteuren wegens op termijn ver kochte vreemde munt 68.207.622,55 Saldo, op termijn te vorderen vréémde munt 77.337,92 Tezamen 'f 322.275.622,98 Passief. Kapitaal 55.010.000,— Reservefonds 31.500.000, Deposito's op termijn 3.479.128,84 Crediteuren - 131.437.115,35 Geaccepteerde wissels 1.978.130,83 Door derden geaccepteerd 796 245,21 Verstrekte borgtochten 27.632.322,53 Crediteuren wegens op termijn ge kochte vreemde munt 63.876.067,52 Saldo op termijn verschuldigde vreemde munt 4.278.658,76 Dividend 2.200.400 Nieuwe rekening87.553,94 Tezamen 322.275.622,98 MUZIEK DE H. O. V. TE ROTTERDAM. Groot succes voor Toon Verhey en het orkest. De Haarlemsche Orkest Vereeniging heeft Don derdagavond een concert gegeven in de Doelenzaal te Rotterdam en daar diepen indruk gemaakt. De geestdriftige beoordeelingen van de Rotterdamsche bladen getuigen daarvan. De Nieuwe Rotterdamsch e Courant schrijft o.a.: „Het lijkt ons niet ondenkbaar, dat Toon Verhey den 15en Februari 1940 als een gedenkwaardigen dag in zijn kunstenaarsleven zal kunnen beschou wen; want toen is men hier in Rotterdam er eens klaps diep van doordrongen geraakt, dat de di rigent Verhey tot de allerbega.afdsten op zijn ge bied behoort, dat hij wellicht op den duur ge rekend zal moeten worden tot die uitzonderlijke orkestleiders, waar musici en toehoorders zich zon der restricties aan over geven. Een juichend en stampend publiek heeft gisteravond Toon Verhey de eer gegeven, die hem toekomt en die hij reeds veel eerder zou hebben verworven, indien hij geen Nederlander ware geweest. Dat deze kunstenaar nog altijd niet in de gelegenheid is gesteld om zijn buitengewone capaciteiten voor een eerste rangsorkest te toonen, is diep beschamend: een zeldzaam talent van hel hoogste internationale ni veau dreigt verhinderd te worden om zich ten- volle te ontplooien, Een zeer ernstige waarschu wing tegen een dermate schadelijke verwaarloo- zing van het Nederlandsche kunstenaarsmateriaal is hier zeker op haar plaats". Over de uitvoering van het programma schrijft hetzelfde blad: „In een zeer veeleischend programma heeft Verhey zijn hoogste troeven uitgespeeld: drie fraaie, nobele Stemmingsstukken van Willem Lan- dré romantisch van sfeer en lyriek, stilistisch sterk met Delius verwant (vooral no. 2) en alleen van beweging wat weinig contrastrijk het Largo en Allegro voor strijkorkest van Badings. het Pianoconcert van Grieg en de monumentale Derde Symphonie van Bruckner. Reeds dadelijk in de compositie van Landré trof ons de weldadige verfijning van het klankbeeld, waartoe Verhey zijn musici dwong: hier werd werkelijk pianissimo ge blazen en ondanks de weinige strijkers bleek het evenwicht tusschen de verschillende orkestgroe- pen buitengewoon zuiver afgewogen. De eontrapuntische rijkdom van Badings' Largo en Allegro leed eenigszins onder de te kleine be zetting, maar de exactheid waarmee elk detail werd behandeld, was wel heel opmerkelijk, terwijl de dynamische spann'ng van het musiceerer van groote intensiteit was In de begeleiding van Grieg's concert werden allerlei phrases nieuw belicht en daar was ook de hechte eenheid met den solist Theo van der Pas die de pianopartij brillant en wol gevoerd 2.25 Het Amerikaansclie Huis Rarteljorisstraat 20. jack morris t.i.i. is459. (Adv. ingez. Med.) met boeiende muzikaliteit vertolkte een verras sing. Na de pauze bood de Derde Symphonie van Bruckner eveneens een meesterlijke interpretatie kunst". „De directie van het conservatorium-Holthaus heeft een zeer belangrijke daad verricht, door Toon Verhey en zijn orkest naar Rotterdam te halen; zij heeft ons een dirigent doen kennen, voor wien nog een schitterende loopbaan is weggelegd^. als men hem tenminste de kans daartoe geeft!" Ook de Maasbode is vol lof en schrijft on der den titel „Een uitvoering van prachtige kwali teiten" o.a.: „Bruckners symphonieën eischen voor uitvoe ring groote routine, paraatheid, zekerheid en mu zikale in tui tie van de uitvoerenden; eigenschappen, waarover de leden van dit orkest uit de Spaarne- stad in hooge en ruime mate beschikken. Vooral in Bruckners werk heeft-dit ensemble minder bezet, dan de orkesten, welke hier gere geld musiceeren, waardoor men eerst aan de min der massale en minder sterke klankproductie moet wennen zijn mooie hoedanigheden ten toon ge spreid. Deze diepe, bloeiende, machtig-geïnspi- reerde muziek van den meester, die daarin geheel zijn groote ziel en warm-voelend hart in weelde- rigen rijkdom van harmonie, melodie en rijke vor men heeft neergelegd, werd door het orkest in. geheele toewijding, met gloed en geestdrift en ook met een vrijwel over de geheele linie in de puntjes materieele verzorging en speltechniek gegeven. En ïn de zielvolle visie en interpretatie van den di rigent die de symphonie uit het hoofd dirigeerde, kwamen stijl, karaktere geest, muzikanteske bra- vour en biddende ingekeerdheid zoo emotioneerend tot hun recht. Verhey is een kundig, vurig bezield en bezielen de leider die van zijn orkestleden het allerbeste verlangt. Hii eischt alles en een voortdurende ge spannenheid met als resultaat, zooals de uitvoering bewees, een sterk en wederkeerig begrijpen tus schen dirigent en orkestleden en daardoor orkest- spel van groote muzikale standing, begeestering en gedistingeerdheid. Ook in de andere werken waren deze mooie kwaliteiten waar te nemen en te waardceren". Wij teekenen bij deze beoordeelingen alleen maar dit aan: „Hoeveel Haarlemmers, die dit lezen, heb ben Verhey en het orkest nog nooit gehoord?" Het is maar een vraag. GEZELSCHAP SAALBORN—PARSER. „ALS HET JE TIJD IS". Woensdagmiddag was het een sprookje voor kinderen dat de Vereeniging voor Huis vrouwen in den Stadsschouwburg liet op voeren: gisteren was het een sprookje voor volwassenen dat eveneens voor de Vereeni ging voor Huisvrouwen werd gespeeld. Want een sprookje is het door Paul Osborn naar de novelle van Laurence Edward Watkin bewerkte toonéelspel „Als het je tijd is", waarin de Dood in de gedaante van Mr. Brink ten tooneele verschijnt, om door den ouden heer Julian Northrup, den grootvader van den kleinen Pud voor een tijdje op nonactief te worden gesteld, als Julian Pud tegen zijn zure tante Dimetria Riffle wil beschermen. Daarvoor houdt Julian Mr. Brink evenals in de oude sage in. een appelboom vast, waar hij genoodzaakt ia rust te nemen. De Dood is tijdelijk door „Opi" onschadelijk gemaakt en Opi bewijst daarmee, dat de liefde sterker kan zijn dan de dood. Maar als de kleine jongen verwond is ge raakt. komt Opi tot het besef, dat de dood voor Pud beter Is dan een leven van voortdurende pijn. De Dood ontfermt zich. zoodra hij weer vrij Is over den kleinen Pud en zijn grootvader door hen beiden mee te voeren naar zijn rijk, waarheen zij hand in hand vertrekken, blij en gelukkig, omdat zij niet van elkander gescheiden behoeven te worden. Fantasie en werkelijkheid wisselen elkander in dit typisch Amerikaansche tooneelspel van Paul Osbom af. Men denke vooral niet, dat dit stuk, waarin de Dood een zoo belangrijke rol speelt en zelf ten tooneele verschijnt, somber of afschrikkend is. De Dood kan immers ook voor velen een welkome vriend zijn en de schrijver laat hem in zijn spel dan ook niet in het som bere zwart verschijnen, maar als 'n gewoon „heer" in een licht colbert. De humor overheerscht zelfs in dit stuk en wij voelen dat ondanks de voortdurende tegen woordigheid van den Dood geen oogenblik als hinderlijk, laat staan als pijnlijk of profaan aan. De verhouding tusschen Opi en zijn kleinzoontje Pud is zoo humoristisch en tegelijk toch zoo teer gegeven, dat wij er volop van kunnen ge nieten. De Dood brengt in dat stuk de verzoening en als hij Opi en Pud medevoert naar het Rijk aan de overzijde is dit de eenige milde en wijze oplossing voor dit fantastische sprookje van leven en dood. Opi en Pud zijn de twee centrale figuren in dit stuk en ze zijn het ook danik zij het voortreffe lijke spel van Saalborn en Carla de Raet in de opvoering. Zij vormen samen een onafscheidelijk paar, hij in zijn rijken humor, zij in haar onbe vangen kinderlijkheid, beiden één in de ontroe rende liefde voor elkander. Opi is een der mooiste rollen, door Saalborn in de laatste jaren ge speeld. Zijn spel is vol fijne details en deze oude zonderlinge heer is van een beminnelijkheid, die hem de sympathie van de zaal onmiddellijk doet winnen. En zelden zagen wij een mooier en vooral overtuigender travesti dan van Carla de Raet als de kleine Pud. Dit was werkelijk een jongen grappig en natuurlijk in zijn onbedorven kinder lijkheid hoe aardig en vol fantasie was dat spel met den steen! teer en rein in zijn lieve aan hankelijkheid voor den ouden Opi. Het spel van Saalborn en Carla de Raet was prachtig op elkaar afgestemd en het was een genot om dit samenspel te volgen. Heel zuiver en gevoelig was ook „Omi" van Julia Cuypers, die vooral van de sterfscène iets heel moois maakte. Zeer goed en stemmingsvol was dit ook van regie. Mr. Brink de Dood werd eenvoudig en in den juisten toon gespeeld door Hans Tiemeyer. Jet van Dijk-Rieckert gaf het hoekige en snibbige van Dimetria Riffle de „Plumeau" scherp en caricaturaal. Dommelshuizen en Ko van Dijk vol deden in de kleine rollen van Dr. Evans en Mr. Pilbeam en Dinï Heynes gaf ons een aardig, vief jongetje te zien. De elf tafereelen speelden zich af in stemmings volle milieus vooral het erf met den appelboom was een zeer geslaagd décor maar de vele de corwisselingen maakten de vele pauzes soms lan ger dan noodig scheen De voorstelling had bij de goed gevulde zaal zeer veel succes. J. B. SCHUIL, J

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2