Mutaties in de hoogere legerleiding Militairen kregen hun rantsoen niet. Gevolgen van de wisseling in het opperbevelhebberschap HET SPROOKJE VAN BLAUWBAARD Marine-missie naar Italië Middelen laten Schatkist niet in den steek ZATERDAG 17 FEBRUARI 1940 HÏSS'EEM'S D'A'GSC'A'Ö 3 Koks verkochten wat zij achterhielden. Zeven personen in arrest. In de Bilt zijn drie particulieren gearresteerd, dié betrokken zijn bij diefstallen, ten nadeele van defensie gepleegd. Aan deze diefstallen hebben I echter ook vier militairen deelgenomen en zij zijn I door de militaire politie aangehouden en in ver zekerde bewaring gesteld j Vast is komen te staan, dat belangrijke hoeveel heden levensmiddelen, bestemd voor de ter plaatse gelegerde militairen door de 4 gearresteerde sol- daten in handen van enkele burgers zijn gespeeld, die daarmede een handeltje hebben gedreven. Ge- ruimen tijd is dat onopgemerkt kunnen geschieden, tot dat de verkoop der gestolen levensmiddelen een dergelijken omvang ging aannemen, dat de plaatselijke politie er de lucht van kreeg en in sa menwerking met de militaire politie een onder zoek ging instellen. Hierbij kwam aan het licht, dat verschillende militaire koks, die zich thans m arrest bevinden, levensmiddelen uit een villa, waar de militairen gelegerd zijn, smokkelden naar een achter deze villa gelegen opslagplaats van een eveneens ge arresteerden brandstoffenhandelaar, die algemeen voor de hoofdschuldige in deze zaak wordt aange zien. Het gestolen goed bestaat hoofdzakelijk uit margarine, koffie en thee, welke de koks bijeen gaarden door de rantsoenen der militairen tot een minimum terug te brengen. Een en ander geschiedde geheel buiten mede weten van den menagemeester, die, toen hij van I de diefstallen hoorde, zeer verrast was. De gestolen I levensmiddelen werden tegen lage prijzen speciaal in tuindorp-de Bilt aan particulieren verkocht on der het mom, dat de goederen afkomstig waren van een faillieten boedel. Nieuwe Leeningswet in werking. De Vrijdag In de Eerste Kamer aangenomen leeningwet, de „Leeningwet 1940" is in een Vrij dagavond verschenen staatsblad 401 af gekondigd. De wet is heden in werking getreden Postboot kon liaven niet uitvaren. De postboot „Noord Nederland" zou Vrijdag ochtend om zeven uur uit Harlingen naar Ter schelling vertrekken. De boot kon de haven echter niet uitkomen en is. na een strijd met het ijs van vier uur, In Harlingen teruggekeerd Heden zou opnieuw een poging worden onder nomen. Het aftreden van generaal Reynders. Men vestigt er onze aandacht op, dat het ar tikel in het Liberale Weekblad over de oorzaken van de wisseling in het opperbevel niet juist kan zijn. Bij de beantwoording van de vragen van het Tweede Kamerlid Van Poll heeft de regeering immers geantwoord, dat „het verschil van meening, hetwelk tot de ontslagaanvrage leidde, niet ligt in één der aangelegenheden welke zij tot dusverre in de organen der publieke opinie genoemd zag". Aangezien vóór het be antwoorden van bedoelde vragen ook reeds de kwestie der mobilisatieclubs in de pers was aan gevoerd, kan veilig worden aangenomen, dat de schrijver de dupe is geworden van valsche voor lichting. De Waal „zit" weer. NIJMEGEN, 16 Februari. Gisteravond tien uur zat de Waal voor ruim één derde vast. Om elf uur had het ijs zich- over de geheele breedte van de rivier vastgezet, doch een uur later is het weer los geschoten. Vanochtend omstreeks drie uur heeft het zich echter weer vastgezet. Dit Is de tweede keer in deze vorstperiode. Het water liep op van 11.90 tot 12.30 M. De bewoners langs de Waalkade kregen weer last van het water. Men wacht nu op de ijs- brekers, welke Leeuwen gepasseerd zijn. OUDSTE NEDERLANDER VIERT ZIJN 103den VERJAARDAG. DORDRECHT 16 Februari. Vandaag viert de oudste Nederlander, de heer J. M. Littig te Dor drecht zijn 103den verjaardag. Op dezen gedenk- waardigen dag o ntving de krasse grijsaard vele brieven en telegrammen en andere blijken van be langstelling. In den loop van den ochtend bracht de burge meester van Dordrecht, de heer J. Bleeker, met zijn echtgenoote hem een bezoek. Voorts kwamen vele andere personen hem gelukwenschen. De heer Littig voelt zich nog goed gezond, praat gaarne over vroegere tijden, tenvijl de radio hem veel afleiding bezorgt. IJsbrekers bereiken Culemborg. CULEMBORG. 16 Februari. De ijsbrekers op de Lek hebben vanmorgen Culemborg bereikt en zijn er in geslaagd de vaart Culemborg-Vreeswijk voor de scheepvaart open te stellen. Tevens verlee- nen zij hun medewerking om in de haven vastzit tende schepen te bevrijden. WERKEN VOOR DE ORANJESLUIZEN TE SCIIELLINGWOUDE. De hoofdingenieur-directeur van den Rijjcswater- otaat te "Haarlem heeft vandaag aanbesteed het le veren van drie paar stalen buiten-deuren, met bij— behoorende onderdeelen, benevens het leveren en werkvaardig opstellen van een stalen schuif met bijbehoorende stalen portaal, ten behoeve van de Oranjesluizen te Schellingwoude. Het hoogst werd ingeschreven door de N.V. ma chinefabriek Thole te Enschedé voor f 108.000, het laagst door de N.V. Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij te Leiden voor f 56.750. Aan luclit verbi nding met Portugal wordt gewerkt. De plannen van de K.L.M. tot het instellen van een luohtverbinding tusschen Nederland en Portugal, van welke plannen reeds eenigen tijd geleden melding is gemaakt, bevinden zich nog steeds in een voorbereidend stadium. De onderhandelingen met buitenlandsche autoriteiten zijn nog niet geëindigd, doch in Den Haag acht men het niet uitgesloten, dat deze besprekingen binnen afzienbaren tijd re sultaten zullen hebben. Ten aanzien van de te volgen route bestaat nog allerminst zekerheid zoodat ook daarom trent nog geen positieve mededeelingen kunnen worden gedaan. Auto onverlicht op den weg achtergelaten. Botsing het gevolg ervan. Op den rijksweg te Overschie, nabij den Hof weg, stond Vrijdagmiddag een vrachtauto van een vrachtdienst uit Amsterdam geparkeerd. Beide voor banden waren lek en de bestuurder was niet aan wezig. Vermoedelijk had de man den wagen verla ten om hulp te halen. Hij had daarbij echter vergelen de lichten te ontsteken en de auto ook niet op een parkeerstrook geplaatst. Om kwart over zes naderde uit de richting 's Gra- venhage een personenauto, bestuurd door den heer E Smit uit Vlaardinger Ambacht. De heer Smit reed met matige snelheid geheel rechts van den weg. Pas op het laatste oogenblik zag hij den onverlichten vrachtwagen. Een botsing was niet meer te ver mijden. Met een harden slag reed de personenauto tegen den vrachtwagen. Ondanks het feit. dat de personenauto zeer ernstig werd beschadigd het chassis was ingedrukt en de rechterzijde openge scheurd kreeg de heer Smit slechts enkele on- beteekenende wonden. Wel was hij hevig geschrok ken door het gebeurde en vermoedelijk daardoor lenigszins versuft. Petroleum naar Ameland gebracht. Het K.L.M.-vliegtuig „Kemphaan" heeft Vrijdag een vlucht naar Ameland en Schiermonnikoog ge maakt. Er werden acht passagiers en 2000 kilogram post en goederen naar de eilanden overgebracht. Vrijdag hebben tevens twee militaire vliegtuigen vluchten naar Ameland gemaakt, ten einde 250 li ter petroleum te brengen, waaraan groot gebrek heerschte. De noordkust van het eiland zal bij het doorzetten van den dooi spoedig ijsvrij zijn, zoodat het eiland dan weer met schepen te bereiken zal zijn en het tekort aan voedsel en veevoeder kan worden aan gevuld GOUDEN JUBILEA BIJ HET LEGER DES HEILS. Kolonel P. H. Schuurman të Amsterdam hoopt 20 Februari den dag te herdenken, waarop hij vijf tig jaar geleden als officier in dienst trad van het Leger des Heils. Ofschoon niet meer in actieven dienst heeft hij nog steeds namens het Leger des Heils zitting in het Centraal College voor de reclasseering. Voor majoor J. Bruin te Amsterdam zal het op 18 Februari eveneens 50 jaar geleden zijn, dat hij als officier een werkzaam aandeel nam in den ar beid van het Leger des Heils. Nog steeds is hij bekend als een zeer originieel spreker, die overal in het land groote scharen wist te boeien door zijn van humor tintelende toespra ken en krachtige geloofsgetuigenis. Instelling Leeningfonds. Kamerleden wenschen niet te veel uitgaven te zien aangemerkt als buitengewoon. Het voornemen der regeering tot het instellen van een leeningfonds zoo lezen wij in het voor- loopige verslag der Tweede Kamer betreffende dit wetsontwerp vond vrij algemeene instemming. Eenige leden achtten de instelling ongewensch. Naar hun meening wordt het inzicht in 's lands financieelen toestand reeds thans door het bestaan van allerlei fondsen te zeer belemmerd. Volgens deze leden ware de eenige juiste methode, alle uit gaven zonder uitzondering in een algemeene be grooting op te nemen. Vele andere leden wezen er op, dat dit verlangen naar een eenheidsbudget, waarbij geen plaats is voor differentiatie in de wijze van dekking, van gebrek aan werkelijkheidszin blijk geeft. Van verschillende zijden werd er op gewezen, dat gewaakt zal moeten worden tegen een te ruime interpretatie van het begrip „uitgaven, welke voortvloeien uit de huidige buitengewone omstan digheden". De verleiding zal sterk zijn aldus de hier aan het woord zijnde leden het sluitend maken van den gewonen dienst te vergemakkelij ken door zooveel mogelijk uitgaven aan- te merken als met de buitengewone omstandigheden verband houdende en deze dan op grond van die qualificatie ten laste van het leeningfonds te brengen. Gevraagd werd in dit verband om een nadere omschrijving van de uitgaven, welke naar de mee ning der regeering ten laste van het leeningfonds zullen behooren te komen. Vele leden spraken den wensch uit, dat de regee ring spoedig de noodige voorstellen zal indienen met betrekking tot de middelen, welke aan het fonds ten goede zullen komen. Extra-brandstof f entoeslag opnieuw een week verlengd. De minister van sociale zaken heeft besloten, den termijn gedurende welken de extra brand- stoffenbijslag aan steuntrekkende werkloozen wordt verstrekt, nogmaals met een week te ver lengen. VROUW IN BRAND GERAAKT. De kleeren van de echtgenoote van den heer V. uit de Donkerslootstraat te Rotterdam zijn Vrij dagmiddag in brand geraakt, waarschijnlijk door dat benzine, waarmede zij bezig was kleedingstuk- ken te reinigen, heeft vlam gevat. De vrouw heeft zware brandwonden opgeloopen en is in hoogst ern- stigen toestand in het Zuiderziekenhuis opgeno men. Naax wij vernemen zijn met ingang van 19 Februari ak. de volgende mutaties in de hoogere legerleiding te verwachten. De tegenwordige sous-chef van den gene- ralen staf, generaal-majoor N. T. Carstens zal worden overgeplaatst naar het wapen der artillerie als opvolger van generaal- majoor J. Harberts, tot dusver inspecteur van dat wapen, die zal worden benoemd tot commandant van het 2e legercorps waarbij hij zal opvolgen generaal-majoor W. F. Sil- levis, die tot luitenant-generaal zal worden benoemd en met pensioen gaat. Generaal Sillevis is bestemd om te worden benoemd tot commandant van <}en luchtverdedigings kring UtrechtSoesterberg, welke functie tot voor kort door generaal H. G. Winkel man, den tegenwoordigen opperbevelhebber, bekleed werd. Tot sous-chef van den generalen staf zal worden benoemd generaal-majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, die als com mandant van de lichte divisie zal worden opgevolgd door luitenant-kolonel H. C. van der Bijl, thans commandant van het eerste regiment wielrijders. Overste van der Bijl zal bovendien tot kolonel worden bevorderd De commandant van het 2e regiment veld artillerie, luitenant-kolonel D. M. Lucardie zal tot kolonel worden benoemd en naar wij meenen te weten het commando krijgen over een van de divisies. Tenslotte is de bevordering te verwachten van luitenant-kolonel V. E. Wihnar, van den generalen staf, tot kolonel. In zijn nieuwen rang zal hij chef van den staf van het com mando luchtverdediging blijven. H. F. M. baron van Voorst tot Voorst werd in 1886 geboren. Hij werd 25 Juli 1906 tot tweede luitenant bij het wapen der cavalerie benoemd doorliep de subalterne rangen (le luitenant werd hij in Mei 1910, ritmeester-luitenant in Augus tus 1924 en ritmeester in October van dat jaar) en werd 1 Augustus 1929 benoemd tot ma joor. In 1934 werd baron van Voorst tot Voorst in den rang van luitenant-kolonel benoemd tot commandant van het regiment wielrijders, waar na op 1 November 1936 zijn benoeming volgde tot kolonel, inspecteur der cavalerie, tevens com- Finland: Zuster Lotla, ziet gij nog niets komen? mandant der lichte brigade. Twee jaar daarna werd hem de rang van generaal-majoor ver leend. Baron van Voorst tot Voorst is ridder in de orde van Oranje-Nassau en commandeur in de orde van Leopold n van België, terwijl hij tevens drager is van het Belgische militaire kruis 2e kl. N. T. Carstens werd in 1886 geboren en kwam op 20-jarigen leeftijd als tweede-luitenant bij het wapen der artillerie. Drie jaren later werd hij eerste-luitenant en in 1918 werd hij bevorderd tot kapitein. Zijn benoeming tot majoor volgde in 1929. tot luitenant-kolonel in 1934 en tot kolonel op 1 Februari 1937. Hij was inmiddels be noemd tot sous-chef van den generalen staf en verleden jaar werd hem in die functie de rang van generaal-majoor verleend. Generaal Carstens is ridder in de Oranje- Nassau-orde, drager van het kruis van verdien ste van het Roode KruLs, officier in de orde van Leopold II van België, ridder in de orde van het Legioen van Eer van Frankrijk, ridder eerste klasse in de orde van het Zwaard van Zweden enz. Naar wij vernemen heeft een marinemissie onder leiding van den gep. vice-admiraal A. Vos zich naar Italië begeven ten einde aldaar eenige fabrieken en inrichtingen op het gebied van marinematerieel te bezoeken. DE IJSBREKERS OP DE WAAL. De ijsbrekers. welke Donderdag de Waal tot nabij boven-Leeuwen hadden opgebroken, heb ben Vrijdag hun werk voortgezet. Zij zijn onge veer twee kilometer gevorderd en bevonden zich tegen den avond ter hoogte van de steenfa briek te IJzendoorn. Heden is de tocht ver volgd. TOESLAGFONDS VOOR HET BLOEMBOLLEN- BEDRIJF. Het bestuur van het Toeslagfonds voor het Bloem- bollenbedrijf heeft bepaald, dat de tweede uitkee- ring van het contractjaar 1939/1940 in onze naaste omgeving als volgt zal plaats vinden: Woensdag 28 Februari te Hillegom 68.30 uur in den R.-K. Volksbond: te Lisse 68.30 uur in den R.-K. Volksbond. Zaterdag 2 Maart te Heemstede: 2 uur precies, Kerldaan 93; te Bennebroek 3 uur precies in het R.-K. Bondsgebouw. Rechthebbenden dienen tijdig een verklaring van hun werkgever te vragen, waaruit kan blijken, hoelang zij in het contractjaar 1939/1940 werkzaam waren en zich daarmede persoonlijk ter uitbeta ling te melden, waar tevens hun trouwboekje ge toond moet worden. Rechthebbenden te Overveen en Castricum die nen zich voor 1 Maart a.s. met de vereischte pa troonsverklaring en hun trouwboekje te melden bij de volgende adressen: Voor Overveen bij:-F. J. Koelemeij, Houtvaart 8, Haarlem. Voor Castricum bij: J. Hageman, Haagscheweg 1 Rakkum. De tweede uitbetaling van het contractjaar 1939- 1940 zal bedragen: Voor vaste arbeiders f 9.per rechthebbend kind. Voor losse arbeiders f 0.75 per maand dienst bij aangesloten werkgevers en per rechthebbend kind. Goede opbrengst over Januari Blijkens het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo Januari j.l. was de op brengst der directe belastingen volgens de kohieren voor den diehst 1940 in totaal f 47.918.464 tegenover f39.742.166 volgens de kohieren voor den vorigen dienst tot en met ultimo Januari 1939. De raming voor het geheele jaar bedraagt voor de directe belastingen f 158.780.000. Van het genoemde bedrag van f47.918.464 was op ultimo Januari j.l. binnen aan grondbelasting ruim f 272.000, aan inkomstenbelasting ruim f 32 mil- lioen, aan vermogensbelasting f 6,4 millioen, aan verdedigingsbelasting I f 3,4 millioen en aan opcen ten op de gemeentefondsbelasting f 5,6 millioen. Wat de overige middelen aangaat, hiervan hebben over de maand Januari j.l. opgebracht: de dividend-' en tantièmebelasting f934.649, de rechten op den invoer f9.184.405, het statistiekrecht f 190.147, de accijns op zout f 205.206, op geslacht f 827.657, op wijn f 34.353, op het gedistilleerd f 2.477.720, op bier f705.514, op suiker f5.052.208 en op tabak f 3.626.107 en verder de betaling op gouden en zil veren werken f54.661, de omzetbelasting f 12.698.497. de couponbelasting f531.919, de rech ten en boeten van zegel f 1.007.566, idem van re gistratie f738.121, idem van successie, van overgang bij overlijden en van schenking f 4.522.080 en de opbrengst der loodsgelden f 20.784. De totale opbrengst der „overige" middelen was over de afgcloopen maand f 42.811.604, hetgeen f 5,3 millioen meer is dan 1/12 der raming, welke f 37.541.666 bedroeg, terwijl de opbrengst over Januari 1939 was f 38.402.286, zoodat ook in vergelijking met laatstgenoemde maand de opbrengst over Januari 1940 aan merkelijk hooger was, n.L f4,4 millioen. Deze meerdere opbrengst was voornamelijk te danken aan de omzetbelasting, die f2,9 millioen meer opbracht dan over Januari 1939, aan de rech ten op den invoer, die f 1,2 millioen meer opbrach ten en aan de rechten en boeten van successie enz., die f 1,3 millioen meer opleverden, terwijl daaren tegen de rechten van boeten en zegel de afgeloopen maand f 1,4 minder opbrachten dan in Januari 1939. De inkomsten ten bate van het gemeentefonds hebben voor den dienst 1939/1940 tot en met Januari j.l. f72,9 millioen bedragen, waarvan f67,5 millioen uit de gemeentefondsbelasting en f 5,4 millioen uit de opcenten op de vermogensbelasting ten getale van 50. Hierbij zij opgemerkt, dat de ra ming der gemeentefondsbelasting op f 63 millioen en die van de genoemde opcenten vermogensbe lasting op f 6 millioen was gesteld. De inkomsten ten bate van het werkloosheids- subsidiefonds over den dienst 1939 hebben volgens de kohieren tot en met Januari 1940 f 53,6 bedragen, hetgeen twee millioen gulden meer is dan de raming. Ten bate van het verkeersfonds hebben over Januari j.l. opgebracht: de motorrijtuigenbelasting f 1.555.213 en de rijwielbelasting f5.045 terwijl voor het geheele jaar van de raming der motorrij tuigenbelasting op f 24.750.000 en die der rijwiel belasting op f 8.500.000 is gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5