Uit Haarlem's Gemeenteraad Jxet JOient en Jan Oliebol. Ontspanning voor de Engelsche soldaten in Frankrijk Centrale Verwarming WEK UW LEVER-GALOP AGENDA. 7. A TF.KD X G 17 FEBRUARI '194Ö H'A'SRCEM'S D'A'GBEXD De begrooting werd in de lie zitting afgehandeld. Plannen voor een nieuw gebouw voor het Con sultatiebureau voor tuberculose. Gewezen werd op de groote winsten die uit de bedrijven gehaald worden. Aangedrongen werd op tariefsverlagin, zoo gauw dit mogelijk is. Beschouwingen over de concurrentieelectriciteit gas. Een verlaging van het havengeld voor schepen die door Haarlem Vrijdagmiddag werd de behandeling der begrooting voortgezet. Het was nu de zevende vergaderingdag, Eerst scheen het of de twaalfde zitting er ook nog bij zou moeten komen, maar door wat langer door te werken en de behandeling van de voorstellen tot wijziging van de verordening op de vermakelijk heidsbelasting uit te stellen tot een volgende raads- ziting, kwam de raad toch nog in deze elfde zitting klaar. Vervolgd werd met het hoofdstuk WERKLOOZEN- EN ARMENZORG. Mr. Drilsma (s.d.a.p.) zei allereerst dat hij voorloopig genoegen nam met de toezegging van B. en W. dat het college nog eens de quaestie van het verhaal wil bezien. Als hij daardoor niet bevredigd mocht worden, behoudt hij zich het recht voor als nog een nota daarover aan den raad te zenden. Dr. Kersb ergen (V.-D.) bracht de lijdens geschiedenis ter sprake van den bouw van een nieuw consultatiebureau voor tuberculose. De bur gerij heeft zich altijd veel offers getroost voor het werk van de Vereeniging tot bestrijding der tuber culose. Toch is het niet gelukt een behoorlijke huis vesting te krijgen voor het consultatiebureau. Er moet een nieuw komen omdat het niet alleen te klein is, maar ook spot met alle hygiënische eischen. Er deugt vrijwel niets meer van. Daarom moet de gemeente helpen. Er is een plan om een nieuw gebouw te zetten op de plaats van het oude. Het Ludenfonds wil de hypotheek daarvoor ge ven mits de overheid, in lit geval de gemeente, een garantie daarvoor wil geven. Onderhandelin gen daarover gevoerd met de gemeente waren al in een vergevorderd stadium, alleen wenschte het college van B. en W. nog een verandering in de voorwaarden der leening. Toen kwam de oorlog, die tengevolge had, dat de bouwkosten aanzienlijk stegen. Thans is óe rijksdienst voor werkverrui ming geneigd een bijdrage a fonds perdu te geven tot dekking van die hoogere bouwkosten. Spreker dringt er op aan, dat B. en W. toezeggen dat zij met kracht de bouwplannen der vereeniging wil len helpen. De zaak heeft zoo verzekerde de voorzit ter onze volle sympathie, maar het is de vraag hoe ver mag de gemeente gaan. De uitdrukking „spot met hygiënische eischen" is wel wat sterk geldeurd. B. en W. willen met nauwgezetheid en welwillendheid overwegen wat gedaan kan wor den. Dr. Kersbergen zei „het kost de gemeente niets", maar borgstellingen geven vaak zorgen. f 6000 per jaar wordt besteed aan de registratie van de jeugdwerkloozen. Levert dit werk gunstige resultaten op? zoo vroeg de heer Visser (c.-h.) De heer Van Liemt (r.-k.) wethouder, ver zekerde dat het werk veel nut heeft. De jeugdwerk loosheid is wel is waar met 60 pet. teruggeloopen, maar toch is het van beteekenis met het registree- ren door te gaan, maar in de toekomst wordt het een onderdeel van de arbeidsbemiddeling. De heer Visser: maar waaruit blijkt het nut? De heer Van Liemt: B. en W. zullen nadere gegevens aan den raad verstrekken. De heer Noordhoff (s.d.a.p.): er moet be dacht worden dat de werkloosheid alleen onder de jongelieden onder de 18 jaar vermindert. HANDEL EN NIJVERHEID. De heer Van dar Storm (vrije kiezers) drong er op aan bij de distributie van levens middelen onder werkloozen de gewone winkeliers in te schakelen. Kruideniers hebben de distributie gekregen van blikgroente, maar die had gegeven moeten zijn aan de groentehandelaars. De heer Van Liemt (wethouder) zei, dat den laatsten tijd ook de groentehandelaars zijn inge schakeld. In het algemeen zijn de winkeliers te Haarlem zeer tevreden over de wijze waarop te Haarlem de distributie van levensmiddelen geschiedt zoo verklaarde de heer van Kessel (r.-k.) BEDRIJVEN. De gemeentebedrijven te Haarlem worden uit stekend beheerd. Met deze verklaring begon de heer Blokdijk (s.d.a.p.) Dank daarvoor verdie nen niet alleen B. en W., maar ook de directeuren, de ambtenaren en de werklieden. Verleden jaar heeft spreker er op aangedrongen de winst der bedrijven niet verder op te voeren, maar het bedrag dat meer aan winst gemaakt zou worden te gebruiken voor een verlaging der tarie ven. Er blijkt nu.weer f 46000 meer winst te zijn, maar die willen B. en W. weer gewoon in de ge meentekas laten vloeien. De winst die de gemeente thans uit de bedrijven haalt is wel zeer groot, temeer 'als bij de winst ook de opbrengst der retributie geteld wordt. De S.D.A P. is niet tegen redelijke winsten want die zijn noodig om de gemeente in staat te Stellen haar sociale taak behoorlijk te vervullen. De omzet van het electriciteitsbedrijf is in 1939 wel is waar met 7 pet. gestegen en die van het gas bedrijf met 4 pet., maar spreker was overtuigd, dat meer aan propaganda voor de bedrijven gedaan kan worden. De tarieven, in het bijzonder voor electriciteit, zijn te hoog. O.a. moet het tarief voor etalagever lichting verlaagd worden, nu laten weinig winke liers na sluitingstijd hun etalagelampen branden. In verband met den financieelen toestand der ge meente zal de soc.-dem. fractie geen voorstel doen tot een algemeene verlaging der tarieven, maar zij is overtuigd, dat B. en W. zelf met zoo'n voorstel zullen komen als er eenige mogelijkheid voor is. Alleen vroeg hij den prijs voor electriciteit over den muntmeter met 1 cent per K.W.U. te verlagen. Dit kan de gemeente f 11.300 kosten. Laten B. en W. dit eens ernstig overwegen. Ook moet een po ging gedaan worden den gasprijs te verlagen. La gere tarieven beteekent meer verbruik. Tenslotte de vraag: is het niet mogelijk de koel ruimte van het Openbaar Slachthuis dienstbaar te maken voor het bewaren van groente, bloemen, bollen ,enz. De heer v. Boekhoven (s.d.a.p.) had waar deering voor het college van B. en W. voor de wijze waarop het de onderhandelingen met Heemstede over de gaslevering heeft gevoerd. Gelukkig is het resultaat tenslotte gunstig geweest, De overheidsbedrijven moeten een voorbeeld zijn voor een goed economisch beheer. Er moeten daarom behoorlijke afschrijvingen plaats hebben, terwijl ook reserves moeten worden gevormd. De gemeente haalt nu een half millioen uit de retributies van de bedrijven. Zou men die hooge vergoedingen ook aan particuliere bedrijven dur ven vragen? Ook spreker drong aan op het maken van meer propaganda voor de producten der bedrijven. Er is thans een concurrentie tusschen gas en electriciteit voor kookdoeleinden. De gemeente moet dien strijd niet tegengaan, maar beide bedrij ven een eerlijke kans geven. Men kan uit angst voor een daling van den omzet der gasfabriek niet de ontwikkeling van het electriciteitsbedrijf tegen werken. Ook de heer Van Kessel (r.-k.) drong aan op verlaging van het tarief voor etalageverlichting. De bevolking is wel tevreden oer de mechani seering an de vuilophaling hier ter stede omdat daardoor de Volksgezondheid gediend wordt. Dat neemt evenwel niet weg, dat de burgerij, nu min der vuil kan meegeven. Vroeger werd er dri< maal per week vuil opgehaald nu slechts twee keer. Pakjes vuil die naast de emmers worden ge legd omdat de emmers te klein zijn, verontreinigden de straten, want soms gaan die pakjes uit elkaar voor de vuilnisauto komt. Amsterdam heeft em mers die veel grooter zijn dan die in Haarlem ge bruikt worden. De gemeente moet daarom royaler worden met het verstrekken van meer emmers. Ook zou het mogelijk zijn weer drie keer per week vuil op te halen. De heer H a p p (v.-d.) wees op het belang van stabiliteit in de tarieven der gemeentebedrijven. Er wordt veel winst uit, de bedrijven gehaald, maar zonder die baten zou de gemeente haar sociale taak niet naar behooren kunnen vervullen. Aan kele groepen van verbruikers zouden misschien in de toekomst kleine reducties gegeven kunnen wor den. Door een goede propaganda kan de omzet van het G.E.B. ongetwijfeld nog vergroot worden. Hier is een terrein voor een goeden reclame-agent van te watertanden. In Amsterdam worden veel meer warm-waterreservoirs gebruikt dan te Haar lem. De tegenstelling gas-electriciteit is er nu een maal, die moet men erkennen en de consequenties daarvan aanvaarden. Is het niet goed, dat B. en W. over deze aangelegenheid eens een rapport vragen van een bedrijfseconoom? Spreker vraagt een voorrangsweg voor het electriciteitsbedrijf. De heer Van der Veldt (r.-k.) wees er op, dat het nu duidelijk is, dat de bedrijven in de toe komst alleen guldens-muntmeters zullen gaan ge bruiken. De kwartjesmeters worden dus afge schaft. Maar zal die vervanging geleidelijk gaan? Er zijn nog altijd 2500 gezinnen te Haarlem die wel electriciteit en geer gas gebruiken. Is het niet mogelijk die menschen ook tot gasverbruik te bren gen door de meterhuur af te schaffen? De heer V i s s e r (c.-h.) was het niet eens met de sprekers die meenen dat hooge winsten uit de bedrijven een slechte indirecte belasting zijn. Een gebruiker kan op indirecte-belastingen bezuinigen door zuinig te zijn in het gebruik. Mevrouw Scheltema (lib.) drong aan op een billijker tarief voor inrichtingen voor het wegha len van vuil. Er zijn nu inrichtingen die o.a. f 165 tot f 800 betalen. Dat maakt zelfs dat er particu liere vuilophalers komen. Waar laten die het vuil? Er kunnen hier zelfs gevaren voor de Volksge zondheid ontstaan. De heer Wolzak (a.-r.) onderschreef dit be toog. Waar laten die particuliere vuilophalers het besmette vuil uit de ziekenhuizen? De gemeente moet ook soepeler zijn tegenover het weghalen van het vuil uit kerkgebouwen. Mr. Bijvoet (r.-k.) wethouder, constateerde, dat verschillende sprekers toegegeven hebben dat de gemeente haar belangrijke sociale taak niet zou kunnen uitoefenen als zij geen groote winsten uit de bedrijven kreeg. Men kan deze quaestie van veel kanten bekijken, maar nuchter beoordeeld, moet men zeggen, dat de gemeente die winsten niet meer kan missen. Spreker meent, dat de winsten die Haarlem uit de bedrijven haalt in verhouding niet hooger zijn dan die van andere gemeenten. Het is niet juist te zeggen dat retributies verkapte winsten zijn. De retributies zijn immers redelijk. Winst mag nooit het primaire doel der bedrijven zijn. Billijke tariefsveranderingen mag men niet achterwege la ten uit de overweging dat de winst niet mag wor den aangetast Op dit oogenblik kan het college van B. en W. geen toezegging doen over verlaging van een be paald tarief. B. en W. willen wel de tarieven eens nader bestudeeren en zien of er reden is in een of ander opzicht iets te doen. Bij de Haarlemsche bedrijven wordt niet te wei- N.V. Mij. Automatische Stookinrichtingen fa A ADR STOOPLAAN 35 „tmslet tel. 15597 (Adv. ingez MedJ nig op de machines afgescheven. Kweeken van re serves is in het algemeen gewenscht. maar het is in dezen tijd helaas niet mogelijk. Laten wij ho pen dat de tijden spoedig gunstiger zullen worden. De Haarlemsche bedrijven besteden voldoende aandacht aan reclame en propraganda, maar men moet daarbij wel bedenken dat het monopolistische bedrijven zijn. Het is niet de taak van een overheid inwoners die het eigenlijk niet kunnen betalen aan te zetten tot het aanschaffen van warmwater reservoirs. De gemeentebedrijven hebben niet allereerst tot taak winst te maken! Bovendien heb ben wij hier maar één soort electriciteit, en ook maar één soort gas. De bedrijven hebben toonka- mers, ieder kan zich persoonlijk overtuigen van de werking van allerlei soort apparaten. Er is, niemand zal het ontkennen, een soort tegen stelling tusschen gas en electriciteit. Het gemeente bestuur moet er voor waken, dat de belangen van dit eene bedrijf niet bevorderd worden ten koste van de rechtmatige belangen van het andere be drijf. Er zit iets goeds in het denkbeeld van den heer Happé om aan het electriciteitsbedrijf een voor rangsweg te geven, maar dat wil dan toch ook zeg gen, dat men letten moet op de belangen van het gasbedrijf. Een juiste afbakening van beide bedrij ven is misschien gewenscht. Het college van B. en W. wijdt meermalen aandacht aan deze aangele genheid. "Er is geen behoefte aan een rapport van een bedrijfs-econoom. De muntjesmeters bij het electriciteitsbedrijf worden slechts geleidelijk vervangen door guldens meters. De toestand van de gemeentekas laat op dit oogenblik niet toe de huur voor gasmeters af te schaffen. De heer Van Liemt (r.k.), wethouder, zei dat de regeering bepaald heeft, dat in de koelcellen het Slachthuis alleen vleesch geborgen mag worden. Er komen zoo goed als geen klachten in over het vuilnis ophalen. Wie aan één emmer niet genoeg heeft en toch geen aanspraak kan maken op een tweeden kosteloozen emmer kan een tweede emmer koopen voor f 2, daarmee kan men 8 jaren doen. Weinig menschen maken hiervan gebruik. Een derde keer vuil op halen zou aan de gemeen te een kleine f 25.000 per jaar kosten. Bovendien zou dan veel meer materiaal aangeschaft moeten wor den. Amsterdam en Den Haag halen wel drie keer vuil op, maar Rotterdam en Utrecht volstaan ook met twee keer. Den Haag is in goede financieele omstandigheden en Amsterdam doet „alsof' (gelach). De straten te Haarlem zijn na de mechaniseering der vuilophaling veel schooner geworden. Aan enkele klachten zal de aandacht geschonken worden. B. en W. zullen de quaestie van het tarief voor het weghalen van vuil aan inrichtingen nog eens bekijken. De heer Wolzak (A.R.) vreesde dat voor ver schillende grondcomplexen door het Grondbedrijf 'een te hooge boekwaarde is aangenomen. Er is bij voorbeeld f 37,50 per M2. aangenomen voor een stuk grond in de Wilhelminastraat. Zoo'n bedrag is veel te hoog. Het gevolg is, dat zulke gronden niet verkocht worden en dat is ongewenscht. De heer Reinalda (s.d.a.p.), wethouder, zei dat in 1940 de gewone 5-j aarlij ksche taxatie van de gronden moet geschieden. De uitkomsten daarvan zullen uitwijzen of'de gemeente maatregelen zal moeten nemen om een eventueel tekort te dekken. VERLAGING VAN HET HAVENGELD. Door den heer Meyers (s.d.a.p.) werd er vol doening over uitgesproken dat B. en W. eindelijk met een voorstel zijn gekomen o'm het havengeld voor doorvaart te verlagen. De heer v. d. Storm (vrije kiezers) meende dat Haarlem alleen weer een grooter scheepvaart-ver keer kan krijgen als de havengelden nóg meer ver laagd worden dan B. en W. voorstellen. Een billijk tarief zou dan zijn: 3 cent per ton voor schepen die laden of lossen en 2 cent voor doorvaart. Het is verkeerd, dat B. en W. nu voorstellen weer bruggeld van de schippers te vragen voor de Bui- tenrustbrug. Mevrouw Schel tem'a (lib.) meende dat het beter geweest zou zijn als de doorvaarttarieven eer der verlaagd waren. Ook spreekster zou in de toe komst geen bruggeld willen heffen voor de Bui- tenrustbrug. Mr. Bijvoet (r.k.) wethouder, verdedigde het voorstel van B. en W. om weer bruggeld in te voe ren voor de Buitenrustbrug. Dit is indertijd alleen afgeschaft om geen nieuwe lasten op de schippers te leggen. Dit argument vervalt nu evenwel omdat het havengeld wordt verlaagd. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. DE KWEEKELINGEN MET .AKTE. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om den post voor kweekelingen-met-akte te verlagen met f 1500 ingevolge den eisch der regeering om minder kweekelingen aan te stellen. BEGROOTING VASTGESTELD. De heer Visser (c. h.) deelde mede dat de Chr. Hist, fractie voor de begrooting zou stemmen, hoe wel bij haar bezwaren blijven bestaan tegen de wijze waarop het college van B. en W. is samengesteld. De begrooting werd daarop vastgesteld, alleen de communisten stemden tegen. De nestor van den raad, de heer Wolzak, bracht hulde aan het college van B. en W. en aan de ambtenaren voor de voorbereiding van deze be grooting en den voorzitter voor de leiding der ver gaderingen. Moge deze begrooting spoedig onder vredesomstandigheden uitgevoerd kunnen worden. De voorzitter dankte voor de woorden van hulde en sloot zich bij den laatsten wensch aan. VOOR DE KINDEREN De arbeid van de Britsche O. en O. Belangrijke taak voor de vrom Onze Parijsche correspondent schrijft: EDUREN DE den wereldoorlog zag men in bijna alle Fransche steden en dor pen, waar Britsche troepen gelegerd waren, na enkele dagen ook twee aan twee of vier aan vier pittige meiskes in khaki of donkerblauw door de straten marcheeren. Streng gedisciplineerd trekken die „girls" met de legers mee, dappere jonge vrouwtjes, die zich vrijwil lig hadden opgegeven om de vliegende cantine te dienen, waar eerst gratis, later toen de omzet al te groot werd, tegen een zeer lagen prijs en zonder eenige winst, de talrijke kleinigheden: geurige Virginiatabak, de typisch Engelsche marmelade, sportartikelen te distribueerem welke den Britschen soldaat te velde eenigszins de vaderlandsche sfeer naderbij brachten. Uit die gedurende den wereldoorlog ge- improviserde hulporganisatie is de Navy, Army and Air Force Institute ontstaan, een naam, die natuurlijk veel te lang is en al zeer spoedig afgekort werd tot NA.A.F.I. Die N.AA..F.I. heeft een taak die eenigszins overeenkomt met ons Nederlandsche O. en O., maar dan tallooze malen uitgebreider. Het is een enorme organisatie, die in vredestijd reeds bestaat en ook dan aan de ..Tommies", aan de „Jantjes" en de jongens van de luchtmacht geestelijke en materieele .af leiding bezorgt, wat voor den oorlog op een omzet van 10 millioen pond sterling per jaar neerkwam. Overal ter wereld, waar Engelsche troepen gelegerd zijn, kwam men ook de employé van de N.AA.F.I. tegen: in de Antillen en in Egypte, in China, In Ceylon en in Indië, overal, waar de Engelsche vlag waait in een der deelen van dit wereldimperium. Nu is de N.A.A.F.I. sinds enkele maanden uit gegroeid tot een onmetelijke organisatie: de 9000 employés uit vredestijd zijn versterkt tot 28.000 en nog groeit eiken dag het aantal vrij willigers, zoodat men binnen kort beschikken zal over 40.000 menschen, voornamelijk vrouwen, die zich belangeloos beschikbaar hebben ge steld om in het harde leven van den soldaat eenige vroolijkheid en afleiding te brengen. Tegelijkertijd is het budget natuurlijk enorm gestegen: volgens een voorloopige berekening bedraagt dit-op het oogenblik 600.000 pond per week, ruim 30 millioen pond per jaar en de rekenmeesters in de organisatie voorzien, dat 't hierbij niet zal blijven. Een der absoluut noodzakelijke voorwaarden om in de N.A.A.F.I.-organisatie aangenomen te worden is vriendelijkheid: zuur-kljkende meisjes met pruilende lipjes of bitse karakters kan men niet gebruiken. Zij moeten vroolijk zijn en op gewekt, altijd en onder alle omstandigheden, om den soldaten, wier leven toch nog altijd zwaar der is dan het hare, behalve materieele gaven ook steeds moreelen steun te bieden. En zin voor decoratie moeten zij ook hebben, want de étala ges van de N.A.A.F.I. moeten aantrekkelijk zijn en zoo mogelijk moet er een genoegelijke huise- EXAMENS. Academische opleiding. Aan de Leidsche Universiteit is geslaagd voor het candidaatsexamen Nederlandsch recht mej. E. A. Rutten ,te IJmuiden. CATALOGUS STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Verschenen is een catalogus van Nederlandsche, Zuid-Nederlandsche, Zuid-Afrikaansche en in het Nederlandsch vertaalde romans, novellen en schet sen, aanwezig in de Stads-Bibliotheek en Leeszaal van Haarlem. Het boekje bevat ook wenken voor de lezers en bepalingen uit het reglement en besluit met een register van schrijversnamen, die het zoeken zeer vergemakkelijkt. Achter de titels van vele boeken wordt met een of twee letters de aard van het boek aangeduid. Zoo beteekent A: Avonturen. D: Detective, H: Historisch, Hu: Humoristisch enz. Een zeer welkome uitgave, waarvan de samen stelling heel wat tijd zal hebben gekost en die on- [etwijfeld den band tusschen hen die veel van de Stads-Bibliotheek en Leeszaal gebruik maken en die inrichting zal versterken. Door die regelmatige slagen werd echter op den duur de verf van die lantaarnpaal beschadigd, en de eenige veldwachter van het dorp vond het wel eens tijd om in te grijpen. En zoo gebeurde het, dat toen Piet op een mooien ochtend de derde paal weer een flinke „mep" gaf. Teunissen uit zijn schuil hoek opdook en schreeuwde: Hé, wat mot dat?. Wat??, vroeg Piet hoogst verwonderd, daar hij niet kon begrijpen, waarom Teunis sen op hem aisehoot. Doe nou maar niet of je nergens van weet zei Teunissen nijdig ik heb met mijn eigen oogen gezien, hoe je al dagen die mooie verf van die paal afslaat. CHR. GEMENGD KOOR „HAARLEM". Het Christelijk Gemengd Koor .Haarlem", dirigent de heer E. van Zoest. houdt Maandag avond 19 Februari a.s. een jaar fees t-kienavond ter gelegenheid van het 13-jarig bestaan, in het gebouw van de Haarl. Jongemannen Vereeni ging. CONCERT SYMPHONIE-ORKEST „HAERLEM". Het symphonie-orkest .Haerlem", dirigent Wilhelm Rettich, geeft Donderdag 22 Februari een concert in de TuinzaaJ van het Concertge bouw te Haarlem. Twee jonge Haarlemsche solisten verleenen hun medewerking, n.l. Corry Koppen (pianiste) en Han Le Fèvre (tenor). Uitgevoerd worden werken van Mendelssohn en Schumann. DRENTSOHE VEREENIGING. De Drentsche Vereeniging voor Haarlem en Omstreken hield weer een gezellige bijeenkomst in hotel „Lion d'O" te Haarlem. Het was een avond vol afwisseling, dank zij vele leden, die het een en ander ten beste gaven. Besloten werd om telkens den eersten Donderdag van elke maand bijeen te komen. lijke Engelsche sfeer heersohen, Reeds 1.500 ca® tines zijn door die aardige meisjes georgani seerd en met gullen lach schenken zij er the of warme dranken of passen zij zware rubber laarzen aan de voeten van hen, die straks ij de loopgraven sneeuw en ijs moeten trotseere of rijgen zij bokshandschoenen aan de vuiste van de adspirantkampioenen. Want van alk kan men krijgen in dit shops" van de N.A.A.F. Wij hebben voor ons een lijstje liggen met d moest-uiteenloopende grtike.len, voetballen e; damborden, ping-pong-tafels en sportkousei kaartspelen en domino's, voetbalbroeken en pull overs, maar ook sigaretten en jam, postpapie en schrijf gereedschap, veters en pijpen en ta bak, warme onderkleeren en ijsmutsen. In fan tastische aantallen heeft de NA.A.F.I. al dez voorwerpen onder de Engelsche soldaten ver spreid: het getal honderd schijnt er onbekeir; te zijn, het gaat er steeeds met duizend- ei liever nog met tienduizendtallen en soms zelfs mt honderdduizentallen toe. Nu al is in dat gedeelte van Frankrijk, waa de Engelsche militairen gelegerd zijn het Brit sche leger ondenkbaar zonder de vriendelijk N-A.A.F.I.-verkoopsterjes: overal ziet men haai vliegende winkels verrijzen, waar met eenvou dige hulpmiddelen een smakelijke étalage inge- richt is en dan staat men soms versteld he» met behulp van doodgewone wit-geverfde tafeltje en gele en groene en blauwe sigarettendooze; en gekleurde conserven- en jamtolikken en pira mides schoenen en draperieën van pull-overs eei aantrekkelijk geheel gevormd kan worden. Ha zijn voor de Engelsche soldaten heerlijke plekje waar ze zich voor enkele oogenblikken in vader landsché atmosfeer verplaatst kunnen wanen, het zijn stukjes ..good old England", waar zoete geur van de Virbiniatabak zich mengt me de zware lucht van leer en de piklucht van ge teerd touw, rumoerig dikwijls als in een zee' mansherberg. maar ook met stille hoekjes, waa lange brieven geschreven kunnen worden aa de .sweetheart" aan de overzijde van he Kanaal alleen echter voor het lichamelijk wel zijn der soldaten wordt door de NA.-A.Fj gezorgd, maar ook voor hun geestelijke ontj spanning. Toonel en cabaretvoorstellingen wot den voor hen georganiseerd, zoowel in Engelai^ als dichter bij het oorlogsterrein, in Frankrijk Verscheidene artistengezelschappen zijn sindj September reeds het Kanaal overgestoken: zanj gers en heele rijen dansmeisjes, conférenciers ej acrobaten zijn voor hen opgetreden en zelfs d lieveling van het Engelsche publiek, de charj mante Gracie Fields, is op de wankele plankes van een veld-theater, ergens in een boeren schuur, voor de opgetogen „Tommies" opgetre den. Zoo zorgt het Engelsche O. en O. voor dei) Britschen soldaat, geestelijk en lichamelijk maar den meesten indruk zullen misschien wej op hen maken de vriendelijke lach en het op wekkende woord van de dappere N.A.A.F.I.-verl koopstertjes. (Nadruk verboden) J. W. KOLKMAN. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal ln uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet, net bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u vnelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zün slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter s Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. (Adv. Ingez. Med.) ST. NICOLAASVEREENIGING „HAARLEM". Viering eerste lustrum. Ter gelegenheid van het eerste lustrum der Excursie- en St. Nicolaasvereeniging „Haarlem" wordt door de Huldigings-Feestcommissie èen in tieme kunstavond georganiseerd, die gehouden zal worden op Zaterdag 24 Februari a,s. in de tooneelzaal van het gebouw St. Bavo in de Sme- destraat te Haarlem. Het feest zal worden opgeluisterd door muziek van de Marinuccl's. MANNEN- EN KINDERKOORCONCERT. A.s. Maandag zal door het Mannenkoor „Proza en Poëzie" en het kinderkoor „Inter Nos" onder leiding van den heer J. Booda een gezamenlijk concert gegeven worden in de Gemeentelijks- Concertzaal. Het mannenkoor zal werken uitvoeren van Hugo Kaun. Franz Sohubert, Philip Loots en Zoltan Konaly: het kinderkoor brengt behalve eenfee tweestemmig* liederen de K*rstcantat< van Cath. van Rennes en de BloemenonntaV van Geertr. van Vladeracken ten gehoore. Mejuffrouw Emmy van Eden zal begeleiden. Heden: ZATERDAG 17 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Meneer Topaze" door het Ruys Ensemble, 8.15 uur. Dancing „La Gaité", Raaks 13: Nachtfeest 83 uur. Rembrandt Theater: Stanley and Livingstone. Op het tooneel: 6 Brox, accordeon-sensemble. 2.30, 1 en 9.15 uur. j Cinema Palace: „Ouverture" en „Niets is heilig",' 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „La Béte Humaine", van Emile Zola, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De avonturen van Marco Polo" 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: Nonstop-programma. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopeni behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en var 79 uur. ZONDAG 18 FEBRUARI Gem. Concertzaal: H. O. V. Volksconcert. 2.30 u Luxor Theater: Golgotha, 11.30 uur. Rembrandt Theater: Op reis door Zuid-Afrika 11.30 uur. Cinefipa Palace: Sneeuwwitje, 11.30 uur. Dancing „La Gaité": Jubileum thé dansant, Cock tail-Rhythm Club. Remonstrantenhuis: Psycho Synthese. Zondagmor genvoordracht B. v. d. Meer. 10.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds MAANDAG 19 FEBRUARI Stadsschouwburg: Ned. Opera Ensemble: „Faust" 8.15 uur. Soc. Vereeniging: Harold Berna over: Handschrift kunde. 8.15 uur. Haarl. Huishoud- en Industrieschool, Voorhelm- traat 25: Jaarl. Alg. ledenvergadering, 3 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds1 Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopenc behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en v —9 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming gevraagd nebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags sluiten is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster opgemaakt. Van Zaterdag 17 Febr. 8 uur tot en met Vrijdag 23 Febr. zijn de volgende apotheken op Zondag -les avonds na 8 uur en des nachts geopend. Th A Klinkhamer. Koninginneweg 69 Tel. 11596 C. J. ten Hagen-Cramer. Lange Veerstr 19. Tel 11000. Frans Hals Apotheek, Fr. Halsplein 1. Tel. 11180,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6