Een interview met generaal Sihvo. Sovjet-offensief tijdelijk stopgezet. Eenige volkenrechtelijke kantteekeningen. IN FINLAND. M A A N" DAT, 19 FEBRUARI 1940 RAARtEM'S DAGBE'AO 6 Blussching der talrijke branden zeer moeilijk. (Van onzen bijzonderen medewerker) HELSINKI, 12 Februari. De ooorlog heeft Finland in zekeren zin overvallen; op allerlei gebied moesten organisaties uit den grond ge stampt worden en daaronder is er een, waar van ik onderstel, dat zij den lezer bijzonder in teresseert. Ik denk aan de bescherming van de burgerbevolking, die hier dagelijks aan bombardementen bloot staat. Vandaar, dat ik verbinding gezocht heb met Generaal Sihvo, die aan den top staat van heel de bescherming var. het Finsche volk tegen de verschrikkingen uit de lucht. Onder hem ressorteeren zoowel de bouw en de bewaking van de schuilkelders, als de verduistering van steden en dorpen, terwijl hij verder het heele alarmsysteem in Finland commandeert. Ik moet erkentelijk zijn voor de bereidwilligheid, waarmee de generaal mij heeft te woord gestaan en voor de uitvoerige inlichtin gen, die ik van hem heb gekregen. Sedert een jaar of tien bestaat hier in Fin land een anti-gasvereeniging, die zich bezig houdt met het beschermen van de burgerbe volking tegen het gevaar van gasaanvallen. Zie daar alles, wat er een paar weken vóór het be gin van den oorlog aan organisatie op dit ter rein voorhanden was. „Begin October van het vorige jaar" zoo vertelt generaal Sihvo, „nam het parlement een wet aan. die de grondslagen legde voor de bescherming van de Finsche bur gerbevolking. en 15 November trad zij in wer king. Intusschen waren wij al bezig met het bouwen van schuilkelders! de situatie werd zoo dreigend, dat langer wachten onverantwoor delijk zou zijn geweest. Het beginsel van onze regeling is, dat staat, gemeenten en particu lieren samenwerken. Iedere particulier moet zijn kelder zelf tot schuilkelder inrichten. De staat heeft de centrale leiding in handen de dienst, aan het hoofd waarvan ik sta, res sorteert onder het departement van binnen- landsche zaken en de gemeenten zijn ver plicht een beplaald aantal schuilkelders (al naar de grootte van de bevolking) in te richten. Zij leggen öaartce een schema voor aan het pro vinciaal bestuur, dat na goedkeuring het plan aan het departement doet toekomen. Het is de bedoeling, dat van staatswege grondregels voor het werk van de gemeenten vastgesteld zullen worden, maar die zijn op diit oogenblik nog niet uitgewerkt". Het blijkt mij. dat de bescherming van de Finsche burgerbevolking voor het grootste deel wordt verzorgd door niet-betaalde vrijwilligers. ,Jn Engeland" zegt generaal Sihvo ..kost dit werk een 70 millioen pond per jaar. Hier trok de staat 7 millioen Mark uit en de gemeenten betalen samen ongeveer eenzelfde bedrag. Maar wij hebben dan ook niet minder dan 270.000 vrijwilligers beschikbaar, die overal voor het toezicht op de kelders zorgen en de noodige regelingen treffen. Voor het alarmeeren van de bevolking wordt hier grootendeels ge bruik gemaakt van de hulp van de Lotta's. waar van er in Finland circa 100.000 ter dispositie staan. U ziet: aan medewerking hebben wij waarlijk geen gebrek". Dat blijkt ook te gelden voor de verduisteringen, Iedereen zorgt voor zich zelf en doet het goed. Generaal Sihvo kan zich niet dan met den grootsten lof uitlaten over de mate. waarin zijn dienst van de zijde der bevplking zelf medewerking ondervindt, zoo als hij ook "hoogelij'k tevreden blijkt over de houding van de Finnen tegenover de bombar dementen. ,X>e menschen blijven rustig, gedra gen zich ordelijk en helpen elkaar zooveel als maar mogeiijk is. In de praktijk blijft er van een regeling, de bepaald^ kelders voor bepaalde menschen bestemt, natuurlijk niets over: nadert het gevaar, dan zijn alle kelders voor alle men schen! Overigens heelt de staat de bevoegdheid, iedereen van 16 tot 60 jaar op te roepen voor het verrichten van burgerlijke diensten. Ook daardoor behoeven wij voor mijn werk geen ondragelijke sommen uit te trekken". Tot de moeilijkste problemen behoort, zoo blijkt mij. de regeling van het blusschen der soms talrijke branden, die tijdens een bombar dement ontstaan. „In Hangö was het een paar keer zóó erg. dat de plaatselijke brandweer het niet meer afkon, zoodat ik van elders hulp krachten moest sturen. U zult begrijpen, dat wij ons nu al bezig houden met het netelige vraag stuk van de bescherming van onze uitgestrekte en waardevolle bosschen tegen het gevaar van brandbommen. Een regeling voor de bestrijding daarvan wordt uitgewerkt, en zij zal op dezelf den grondslag berusten als die voor de bescher ming van de bevolking zelfsamenwerking van staat, gemeenten en particulieren". Ook Finland kent overigens wat wij ,.blok- brandweren" noemen. Maar tengevolge van de evacuatie moet hier en daar. anders gewerkt worden dan schematisch was opgezet. „In noem u als voorbeeld een flatblok met twintig flats, waarin nu nog maar elf menschen wonen- Doorgaans is de regeling zoo, dat de verdeeling van de functies aan het initiatief van de men schen zelf wordt overgelaten. Dat gaat uitste kend. Maar in een geval als het bedoelde, moet er natuurlijk met andere blokken gecombineerd worden. Ook dat levert geen moeilijkheden op: Aan het Westelijk Front. De legerberichten. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: „Bij een onderneming van stoottroepen ten westen van Merzig zijn verscheiden gevangenen bin nengebracht. Zooals reeds in een extrabericht werd medege deeld, zijn in de week van 11 tot 17 Februari door het inzetten van marinemateriaal aan Britsche, Fransche en voor den vijand nuttige tonnage 32 schepen van in het geheel 128.174 br. reg. ton tot 2inken gebracht. Ook Zaterdag is het boven de Noordzee weer tot een luchtgevecht gekomen tusschen een Bristol- Blenheim en een Messerschmidt-vliegtuig. Het En- gelsche vliegtuig werd omlaag gehaald. Het Fransche legerbericht van Zaterdagavond luidt: „In den afgeloopen nacht heeft een vijandelijke afdeeling ter sterkte van een compagnie zonder succes twee van onze posten aangevallen Overdag, eenig vuur van de artillerie, vooral in het gebied der Vogezen". Zondagavond werd gemeld: Na een zeer krachtige voorbereiding door mijn- werpers heeft de vijand een van onze posten aan gevallen ten oosten van de Moezel. De aanval mis lukte volkomen. Op andere punten van het front bedrijvigheid van patrouilles over en weer. Het Fransche legerbericht van vanmorgen zegt: „Ten oosten van de Nied is een onzer detache menten in een vijandelijke hinderlaag gevallen. Het heeft verliezen geleden. Vuur uit de kazematten aan b.eide zijden van den Rijn." de menschen leggen een groote soepelheid en geneigdheid tot medewerking aan den dag". Ik vraag generaal Sihvo verder naar de gas maskers. „Ongeveer 60 pet. van wat wij aan gas maskers nodoig hebben is nu voorhanden", ant woordt hij. „En de situatie op dit stuk wordt met den dag beter. Wij fabriceeren nu trouwens ook maskers in het binnenlyand. De gemeen ten houden nu veelal geldinzamelingen voor het aanschaffen van luchtafweermateriaal, zoodat te dien aanzien de toestand allengs gunstiger wordt". Hoe noodig dat is blijkt uit de cijfers. „De Russen gooiden over Viborg op één dag 50 sterk-explosieve- en 300 brandbommen. Eenig systeem in de bombardementen valt niet te ont dekken. Op Hangö kwamen bommen van allerlei soorten door elkaar neer, van 50 tot 500 Kilo." Finland heeft nu over het heele land schuil kelders. Ik heb geen dorp bezocht of ik zag er in allerlei uitvoering van uiterst, primitief stuk hout. met kronkelige letters beschilderd, tot prachtig metalen bord met streng-tyipografisehe verzorging het bordje „Vaestosuojaan". Een ernstig probleem blijft, vooral in dezen buiten gewoon strengen winter, de bescherming van glasruiten. „Het beplakken met papierstrooken helpt wel", zegt generaal Sihvo, ..maar tegen zwaren druk is ook onder die omstandigheden glas niet bestand. In Zweden experimenteert men nu met een nieuwe vinding, zoogenaamd cellu- losepapier. Ik heb er een staal van op proef en mijn indruk is, dat het goed voldoet. Overigens redden wij ons ook op dit punt wel. Het volk werkt met van alles en nog wat om zich tegen de kou te weren, en wij kunnen tegen een stootje". Natuurlijk Is er aan de bescherming van de Finsche burgerbevolking nog veel te regelen en te verbeteren. Maar generaal Sihvo herinnert er terecht aan, dat heel de organisatie als het ware uit den grond gestampt moest wor den. De dienst :s een civiele, maar in de in staat van beleg verkeerende gedeelten vaa het 'and gaat de leiding van de bescherming der burgerbevolking ln militaire handen over. Het systeem blijft overigens ook dan geheel het zelfde. Ik verneem nog, dat generaal Sihvo ver leden jaar in Engeland studie van de bevol kingsbescherming heeft gemaakt en dat eenige Engelsche experts wellicht binnenkort een be zoek aan Finland zullen brengen. Dezer dagen worden zes Noorsche- en twee Deénsche des kundigen verwacht. Finland verdedigt zich tegen het gevaar uit de lucht zoo goed als het dat kan. Mijn indruk is. dat men hier een bijzonder gunstig resultaat bereikt door het overlaten van veel onderdeelen aan vrijwillige medewerking, waarop hier veili; gerekend kan worden. (Nadruk verboden). Dorpen langs IJselmeerdijk dreigen weder geïsoleerd te worden. Stuifsneeuw maakt verkeer haast niet mogelijk. Het verkeer over den weg langs den IJselmeer dijk van Warder naar Edam is nog steeds niet mogelijk Ongeveer veertien dagen geleden is deze weg geheel ingesneeuwd. Honderd arbeiders zijr daarop aan het werk getogen om den weg uit te graven. Vooral na de laatste dooiperiode en de daarop volgende vorst welke de natte sneeuw tot eer vaste ijsmassa herschiep, was het voor de arbei ders zwaar werk en moesten zij, om iets te berei den de sneeuw weghakken. Zaterdagmiddag was men zoover gevorderd dat nog ongeveer driehonderd meter weg moest wor den vrijgemaakt. De Oostenwind stak echter op en dreef wederom groote hoeveelhëden stuif sneeuw uit het bevoren IJselmeer over den dijk waardoor de gegraven verkeersgeul opnieuw ge vuld werd. De aan den dijk wonende gezinnen, die voor een deel uit hun isolement waren bevrijd, zijn nu weer van de buitenwereld afgesneden. Het oprulmings- werk kan opnieuw beginnen Versterkte Finsche luchtmacht opereert met succes. Moeilijke bezetting van het door de Finnen ontruimde gebied. PARIJS 19 Februari (Havas). Van de Zweedsch-Finsche grens wordt gemeld dat de Russische infanterie gisteren haar aanvallen ge staakt heeft. Artillerievuur werd nog slechts gehoord in de sectoren van Suvanto en de Taipale. In Finsche militaire kringen is men van meening, dat men hier te doen heeft met een pauze vóór de hervatting van het offensief, even hevig als het geweest is. De Russen kun nen namelijk de operaties niet in hetzelfde tempo voortzetten, zonder dat zij trachten in de door hen bezette nieuwe stellingen versterkin gen aan te leggen. Zij ondervinden bovendien moeilijkheden bij het betrekken van de eerste linie der Finnen. De Fin nen hebben de vooruitgeschoven posten zoo goed vernield, dat 't lang zal duren, vóór de Russen een voldoende beschutting genieten. De Finsche genie troepen zijn er verder in geslaagd in het ontruimde gebied honderden mijnen te plaatsen. Volgens zeer betrouwbare berichten hebben de Russen door ont ploffingen aanzienlijke verliezen geleden. Onder meer zijn 15 tanks door mijnen vernield. Op de Karelische landengte is de bedrijvig heid der Finsche, luchtmacht de laatste dagen toegenomen. De Finsche vliegers, die nieuwe buiten landsche toestellen hebben gekregen, opereeren met veel succes. Zij streven er niet alleen naar de actie der Rus sische bombardementsvliegtuigen te verlammen maar ook de verbindingen der Russische troepen met de voorraadbasis te verbreken. Volgens be paalde berichten zijn de Finnen er zelfs in geslaagd de spoorlijnen van de landengte naar Leningrad op verscheidene punten te beschadigen. Indien dit een feit is, bevinden de Russische troepen zich in een zeer moeilijke situatie, daar zij met hun 15 divisies enorme voorraden noodig hebben. Maarschalk Mannerheim heeft groote afdee- lingen infanterie, voorzien van geschut, naar de Finsche stellingen gezonden. De linie, die de Finnen thans bij Summa bezet houden, is even sterk als de ontruimde stellingen. Op deze tweede linie volgt een groot aantal andere, die onafhankelijk van de voorgaande liniën aan gelegd zijn. De Finnen hebben in Februari 140 Russische vliegtuigen neergeschoten. Volgens in Finland ontvangen berichten brengt het orgaan van het Roode Leger, de „Krasnaia Zvesda" hulde aan de dapperheid der Finsche soldaten. In de veroverde stellingen, aldus dit blad, heeft men de lijken van Finnen gevonden, die let terlijk door kogels doorzeefd waren, doch niettemin de hand nog aan de machinegeweren hielden. Russen op 6 K.M. van Wiborg? In het Zondag uitgegeven legerbericht van het opperbevel in het militaire district Leningrad wordt gezegd: „Op de Landengte van Karelië heeft de vijand zich gisteren overhaast teruggetrokken onder den druk der Sovjettroepen. Hij-'begaf zich in de richting van Wiborg en de streek ten oosten daarvan. De Fin nen hebben zware verliezen geleden en dorpen in brand gestoken. De Sovjettroepen hebben de stad Oinola, aan den noordelijken oever van het Muolaameer, het slation van Sainio op 6 K.M. ten z.o. van Wiborg, de versterkte zone van Karhula, in het westen van het district Summa en de steden Narja. Muurila in het kustgebied bezet. De vijand wordt langs het geheele front achter volgd. In de andere sectoren niets bijzonders. Op 17 en 18 Februari hebben de Sovjettroepen 313 verdedigingswerken genomen, met inbegrip van 41 stalen en betonnen artillerieforten. Van 11 tot en met 18 Februari hebben de Russische troepen in het geheel 475 verdedigingswerken veroverd, waarbij 92 stalen en betonnen artillerieforten In de andere sectoren geen belangrijke wijzigin gen. Onze luchtmacht is opgetreden tegen vijande lijke troepen en militaire doelen. 21 vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevechten neergehaald. Het Finsche legerbericht. Het Finsche legerbericht van heden luidt: „Te land: Op de Landengte van Karelië is de door den vijand uitgeoefende druk tusschen de Finsche Golf en Vuoksi in den loop van den dag van den Zaterdag verminderd. Afgezien van plaat selijke schermutselingen en de activiteit in de lucht was het een kalme dag. Verscheidene tanks wer den vernield. In het gebied van Suvanto en Taipale de gebrui kelijke activiteit der artillerie. Aan "den noord-oostelijken oever van het Ladogameer hebben onze troepen vijandelijke aanvallen afgeslagen en steunpunten wegge nomen. De door de Finnen gemaakte buit om vat acht kanonnen automatische wapens en ander oorlogsmateriaal. Drie tanks en onge veer 70 voertuigen werden vernield. De vijand liet 570 dooden op het slagveld achter. In de richting van Kuhmo ontmoetingen tus- chen patrouilles, in den loop waarvan de vijand 130 dooden verloor. Elders aan het front is niets belangrijks te melden In de lucht: onze luchtmacht was op 17 dezer zeer actief. De jachtvliegtuigen namen met succes deel aan talrijke gevechten, waarbij vijandelijke escadrilles uiteen werden gejaagd. Met goed ge volg werden verkenningsvluchten gemaakt en vijandelijke convooien met mitrailleurs beschoten. In de legerzóne was het optreden van de Russi sche luchtmacht het krachtigst op de landengte van Karelië. In het binnenland werden aanvallen ondernomen op Zuid- en Zuid-west Finland. Dp eilander Pon, Isalmi en Pampere werden gebom bardeerd, alsmede Riihimaki en Kouvola. Gedu rende den nacht ging de vijand door met het bom bardeeren van enkele plaatsen in Zuidwest Fin land. Volgens tot dusver ontvangen berichten wer den omstreeks veertig burgers gedood en eenige andere gewond. Volgens gecontroleerde gegevens heeft de Finsche luchtmacht in den loop van den dag 24 vijandelijke toestellèn neergehaald, voor het meerendeel bombardementstoestellen. Boven dien zijn volgens een niet gecontroleerd bericht nog drie vliegtuigen neergeschoten. In het Finsche legerbericht van Zaterdag wordt o.a. gezegd: op het ijs van het Ladogameer zijn verscheidene Russische convooien met levensmid delen, in totaal 180 voertuigen, vernield. In de richting van Kuhmo is een gevecht ten einde ge komen, dat drie dagen geleden door de Finsche troepen begonnen was tegen drie vijandelijke ba taljons en een afdeeling verkenners bestaande uit ^kiloopers. De vijand werd volkomen vernietigd. Tijdens die gevechten heeft hij achttienhonderd man verloren, die allen gesneuveld zijn, en slechts een overblijfsel van de groep heeft zich door de grens te overschrijden in veiligheid weten te bren gen. Onder de gesneuvelde Russen bevond zich een officier met den rang van kolonel. Proclamatie van Mannerheim. Maarschalk Mannerheim heeft naar Havas meldt de volgende proclamatie uitgevaardigd: „Ons volk strijdt van nu af aan niet meer al leen. In aanzienlijke hoeveelheden is er buiten landsche hulp tot ons gekomen en dagelijks stroo men nieuwe contingenten onder onze vanen. Het Finsche volk blijft eendrachtig en vastberaden achter zijn leger staan Laat het vertrouwen heb ben in ons en in God" Tienduizend Garibaldianen naar Finland. Havas verneemt uit Parijs dat tienduizend Ga ribaldianen naar Finland zullen vertrekken, onder bevel van Marabini. Marabini heeft tegenover een medewerker van de „Intransigeant" o.a. verklaard: „De Garibaldiaansche traditie maakt het ons tot een plicht, aan de zijde der Finnen tegen de Sovjet aanvallers te strijden. Wjj doen thans een beroep op alle in het buitenland wonende Italianen". Geen Finsche overeenkomst met de Westelijke mogendheden. De Finsche minister van Buitenlandsche Zaken, Tanner, heefl ten stelligste de in Stockholm gepu bliceerde berichten tegengesproken, als zou Fin land een overeenkomst aangaan met de Westelijke mogendheden voor militaire hulpverleening. HET GEBEERDE IN DE NOORSCHE WATEREN. Door dr. E. VAN RAALTE, privaat-docenf in het Volkenbondsrecht. De neutralen moeten bijkans met den dag in steeds ernstigere mate ondervinden dat zij in het hoekje zitten, waar de slagen van de oorlogvoeren den vallen. Dit heeft men nu ook weer kunnen er varen bij en in verband met het gebeurde in de Noorsche wateren, waar zich vermoedelijk zoowel Duitschland als Engeland aan schending van Noor- wegen's onzijdigheid hebben schuldig gemaakt. Ver moedelijk, want er schijnt nog wel eenig verschil van meening te bestaan over de l'eiten. gelijk zich die hebben voorgedaan' met betrekking tot het binnen de Noorsche territoriale wateren door een Britsch oorlogsschip van boord van het Duitsche tankschip .Altmark" halen van daar aanwezige Britsche ge vangenen. Van niet gering belang is allereerst de vraag, wat „Altmark" is. Wanneer men hier namelijk te doen had met een oorlogsschip, onder meer gevan genen aan boord hebbende en dat oorlogsschip zou niet langer dan 24 uur in de Noorsche wateren ver toefd hebben, dan ware er geen sprake van geweest, dat die gevangenen aan zulk een oorlogsschip van het belligerente Duitschland ontnomen hadden mo gen worden. Volkenrechtelijk toch is de zaak zoo, dat krijgsgevangenen aan boord van een binnen het neutrale gebied toegelaten en rechtmatig (dus in dit geval de door de Noorsche neutraliteitsproclamatie zelf aangegeven termijn van 24 uur niet overschrij dende) verblijvend oorlogsschip in de macht van den belligerent blijven. Anders is het gesteld met ge vangenen op een niet toegelaten of niet langer recht matig in de territoriale wateren vertoevend oorlogs schip: die herkrijgen dan hun vrijheid, terwijl de oorlogsbodem zelf en de belligerente bemanning door den neutralen staat, waar ze vertoeven, geïnterneerd moeten worden. Nu zal men misschien zeggen: alles goed en wel. maar de „Altmark" was een onschuldig Duitsch koopvaardijschip en dat heeft toch het recht om b.v. de Noorsche wateren binnen te komen. Inderdaad, doch er zij meteen op gewezen, dat de reeds vermel de Noorsche neutraliteitsproclamatie aan gewapende koopvaardijschepen van de oorlogvoerenden, indien de bewapening dient voor andere doeleinden dan de eigen verdediging, den toegang tot de Noorsche ha vens of territoriale wateren verbiedt. Was de „Alt mark" bewapend en dat schijnt toch wel het ge val geweest te zijn dan kon in de gegeven om standigheden moeilijk ontkend worden, dat die be wapening ook nog voor iets anders als louter de ■igen verdediging diende. Zij was immers meteen bestemd voor het belet ten van vijandelijke pogingen om de aanwezige krijgsgevangenen te bevrijden. En dus had het sohip de Noorsche territoriale wateren heelemaal niet binnen mogen komen, terwijl na die onrecht matige handeling de Duitschers het recht ver- ipeeld hadden om de aan boord zijnde gevangenen -og langer onder hun gezag te houden. Vandaar, dat de Noorsche Regeering over dit feit, als ook vanwege de misleiding, waarvan zij tengevolge van een onjuiste verklaring van den kapitein van de „Altmark" het slachtoffer is ge worden ik denk aan de onware mededeeling, dat er geen gevangenen aan boovd waren bij de Duit sche Regeering zou kunnen protesteeren. Als an derzijds Berlijn te Oslo protesteert, omdat een Duitsche schip in de Noorsche wateren door een Engelschen oorlogsbodem geënterd is, terwijl daar bij bovendien gevochten werd en Duitsche onder danen het leven er bij inschoten en voorts de ge vangenen door de Engelschen van boord zijn ge haald, dan kan de Noorsche Regeering nog los van dit geval tegen zulk een protest terstond aanvoeren, dat indien al de Britten bij deze gele genheid in Noorwegen's territoriale wateren in strijd met de plichten tot eerbiediging van de neu traliteit gehandeld zouden hebben. Duitschland :elf reeds eerder iets van dien aard heeft gedaan. En dat op een nog veel erger wijze, te weten de torpedeering van Noorsche schepen in de Noorsche wateren. Intusschen bestaat er naar alle waarschijnlijk heid ook ter dege grond voor Noorwegen's protest tegen het optreden van de Engelschen. Dezen toch hebben zich aan de Noorsche neu- iralïteit vergrepen. Dat ware hoogstens alleen dan te rechtvaardigen wanneer hieraan een opzettelijk onrechtmatige daad van Noorschen kant vooraf '.vare gegaan door ten voordeele van Duitschland. ten nadeele van Engeland de onzijdigheid te schen den. Dat zou men misschien hebben kunnen be weren, indien de Noren met opzet de oogen hadden gesloten voor de aanwezigheid van Britsche gevan genen aan boord van de „Altmark" en zoodoende met opzet bevrijding dier gevangenen achterwege hadden gelaten. Dit was echter niet het geval, want het schijnt, dat de Noorsche onderzoekers door den Duitschen kapitein ten eenenmale misleid zijn. En nu kan Engeland wel zeggen, dat het uit weerwraak deswege tot optreden in de Noorsche wateren is overgegaan, maar voor een neutralen staat is zulk een wrekende macht hoogst onwel kom, ja gevaarlijk. En in elk geval is het rechtens niet oorbaar, dat de eene belligerent t.ot weerwraak legen den anderen belligerent overgaat ten koste van den onzijdige, althans zoolang de aanleiding voor de weerwraak gelegen is in een handeling, die de neutraliteit niet volkomen teloor deed gaan, maar haar alleen op een bepaald punt schond. Hoe moeilijk het zoo langzamerhand voor de on- zijdigen geworden is, hun neutraliteit volkomen te doen eerbiedigen, is thans wederom overduidelijk gebleken. Wellicht kan dit eer. nieuwe aanleiding vormen om te overwegen of en hoe er nog iets te bereiken ware door nauwere samenwerking tus schen de neutralen Lord Chatfield versus Duitschland en Rusland. Engeland schaamt zich niet over het mislukken der onderhandelingen met de Sovjet Unie. Admiraal Lord Chatfield, de Britsche minister voor de coördinatie van de defensie, heeft Zaterdag in een rede te Cardiff, een overzicht gegeven van de oorlogssituatie. Hij zeide hierin o.a.: Wanneer Duitschland er toe besluit een bepaalde actie te ondernemen, waarvan het voordeel ver wacht, dan laat het elke overweging van wet of menschelijkheid buiten beschouwing De practijk van moord op open zee is een typisch Duitsche uit vinding. welke uitsluitend eigen was aan zeeroover voordat Duitschland een vloot bezat. Neutrale koop- aardijschepen worden thans tot zinken gebracht. In totaal is voor bijna 350.000 ton van dergelijke sche pen tot zinken gebracht, waarvan bijna de helft welbewust is getorpedeerd. Gelukkig was onze vloot op deze verraderlijke actie goed voorbereid, Zij bracht Duitsche schepen, die zich op zee waag den, tot zinken en de Duitsche duikbootenvloot werd met de helft verminderd. Ik denk zelfs dat die duik- bootenvloot sneller vermindert dan nieuwe eenhe den kunnen worden bijgebouwd. Eveneens zullen wij de zee zuiveren van de Duitsche mijnenvelden, maar wij mogen niet ontveinzen dat ook wij vele verlie zen zullen hebben. Maar wij blijven de zeeën be- heerschen. Lord Chatfield zeide aan het eind van zijn rede- Wij hebben gepoogd den steun van Rusland tegen de agressie te verkrijgen, een land dat ze? maand< geleden een populaire reputatie had wegens het aan tal van zijn bataljons, zijn legendarische hulpbron nen en zijn historischen mep van onoverwinnelijk heid. Wij zijn in de pogingen niet geslaagd om re denen, waarom wij ons niet behoeven te schamen en die wij nooit hoeven te betreuren, zooals de om standigheden hebben aangetoond. De koelbloedig- berekende en onmogelijke eischen. welke aan Fin land gesteld zijn en de aanval op dat dappere land geschiedt niet en daar verheugen wij ons om. door ;n bondgenoot van ons Ik ben blij dat wij in ieder geval al het mogelijk doen om Finland te helpen. Chatfield besloot zijn betoog met een opwekking alle krachten in te span nen om te komen tot een nieuwe vreedzame wereld. Hevige Noorsche on Is temming over! het optreden van Engeland. De meest flagrante neutraliteitsschending van dezen oorlog, zegt Hambro. Ten aanzien van het ieïdent met de „Alt mark" heeft Hambro. voorzitter van het Noorsche Storting en voorzitter van de com missie voor buitenlandsche zaken, het op treden der Britsche oorlogsschepen be schreven als ..de meest flagrante schending van het gebied van een neutralen staat, die in dezen oorlog is voorgekomen". Voorts zeide hij„Het oogenblik. dat geko zen is voor deze daad van geweld jegens Noorwe- j gen is uiterst opmerkelijk. Wij stonden op het punt een handelsregeling aan te gaan met. Groot Brittanje". Het ligt volkomen voor de hand. dat na deze arrogante schending van Noorsch gebied iedere bespreking van de modaliteiten van han- del en scheepvaart tusschen de beide landen een nieuw stadium zullen zijn ingetreden". Hambro verklaarde het voornemen te hebben gehad den minister van buitenlandsche zaken te vragen of de neutrale Oslostaten geen bespre kingen öehooren te voeren over actieve samen- werking ten einde gemeenschappelijk en ener gieker te protesteeren tegen brutale methoden van zeeoorlog, die laatstelijk aanleiding hebben gegeven tot zoo krachtige verontwaardiging en tegen de Duitsche schendingen van het inter nationale recht. ..Mijn vraag zou Dinsdag in behandeling zijn genomen, maar ik ben verplicht geweest haar in te trekken in het licht van deze Britsche over treding, die wettelijk en politiek zoo veel ern stiger is dan alles, wat wij in dezen oorlog erva ren hebben". Minister Koht zeide in een rede te Trondjem: „Wij hebben krachtig geprotesteerd tegen deze brutale neutraliteitsschending. Doch het is dui delijk dat wij niet in staat, waren in dat geval onze neutraliteit te verdedigen. Het land. dat het slachtoffer werd van de schending onzer neutra liteit, krijgt daardoor nog niet het recht in onze territoriale wateren oorlog te voeren. Ik wil daarmede overigens niet zeggen dat de Duit sche regeering dit voornemen zou hebben". De conservatieve Noorsche „Morgenbladet" schrijft: „Het Noorsche optreden ten aanzien van de „Altmark" was volkomen correct. Noorwegen had het recht de „Altmark" vrijen doortocht toe te staan, als het schip zich overigens aan de reglementen hield: Wij hadden noch het recht noch den plicht de Britsche gevangenen te bevrij den Het spreekt vanzelf dat de ..Altmark" niet te Bergen is doorzocht. Het schip is slechts aan gehouden en de papieren zijn gecontroleerd toen de ..Altmark" in de Noorsche wateren kwam. Het schip is niet in de haven van Bergen geweest: het heeft zich gehouden aan de voorschriften voor een „passage inoffensif". Indien de Engel sche schepen buiten de Noorsche wateren hadden gewacht, zou de Duitsche boot vroeg of laat die wateren hebben moeten verlaten, doch dan waren wellicht Duitsche schepen en vliegtuigen ver schenen. Het was inderdaad eenvoudiger de zaak op te lossen door de Noorsche wateren te schen den Niemand zal de Britsche daad als een held haftige toejuichen, zooals de Engelschen doen. Het Noorsche volk neemt er met, ontmoediging kennis van, dat de schennis is gepleegd door een westelijke mogendheid die er aanspraak op maakt de verdedigster van de kleine neutrale landen, hun vrijheid en onafhankelijkheid te zijn". Een Deensclie stem KOPENHAGEN. 19 Februari (Ritzau). Naar aanleiding van de gebeurtenissen in de Joesing- fjord schrijft de „Berlingske Tidende": „Niets zou ongepaster zijn, dan dal Noorwegen, welks wil tot onpartijdige neutraliteit algemeen erkend wordt, in ernstige internationale moeilijkheden gewikkeld zou worden, omdat zijn rechten buiten zijn schuld geschonden zijn. De positie der neu tralen zal waarlijk niet benijdenswaardig zijn als de gevolgen van schendingen door een oorlogvoe rende partij represailles of schendingen door de andere partij met zich brengen In het volken recht kan daarvoor onmogelijk een rechtvaardi ging gevonden worden. Intusschen zijn de werke lijke belangen der oorlogvoerenden er niet mede gediend, wanneer alle overwegingen uit het oog worden verloren en een met moeite tot stand ge brachte orde door een volledige anarchie ver vangen wordt". RAZZIA OP IERSCH HOTEL. Machinegeweren werden in stelling gebracht. DERTIEN ARRESTATIES. DUBLIN. 18 Februari. Soldaten met revol vers en de bajonet op het, geweer hebben een razzia eehouden in het in het centrum van Dublin gelegen Meath hotel. Bij die gelegenheid werden 13 bekende leden van de I.R.A. gearresteerd. De eerste overval die onder de nieuwe volmach ten werd uitgevoerd, had Zaterdagavond plaats. Ongeveer 150 soldaten namen daaraan deel. De machinegeweren werden op het hotel gericht en de politie en de militairen vormden een cordon om het Parnell-Plein. Nadat 6 leden van de I.R.A. per truck en onder geleide van soldaten, waarvan sommigen de re- elvers getrokken hadden, weggevoerd waren keerden andere soldaten met het geweer in de hand naar het- Meath hotel terug en namen nog andere personen mee. De namen van de arrestanten noch de reden waarom zij gearresteerd werden, werden bekend gemaakt. (United Press).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10