MET DEN GENERALEN STAF OP EXCURSIE DOOR NEDERLAND. Strijd om Atlantis door Willy Reese 29 Eerst had Alma heel rustig tegenover haar vriendin gezeten, de handen speelden met de ket ting van houten ballen, groot en klein, gekleurd en bewerkt, die om haar hals hing, kunsthand werk. Slechts de wenkbrauwen had ze nu en dan omhoog getrokken en haar vriendin met groote verwonderde oogen aangezien. Toen echter het woord liefde uitgesproken werd en haar vlak voor haar voeten werd gegooid, toen was ze op gesprongen, naar het venster gegaan, had den donkeren nacht ingestaard, die buiten streed met het licht der lantaarns. Ze had daarbij op elk woord gelet, dat Ld de kamer in zond. Toen Li ein delek uitgesproken was, had Alma nog langen tijd aan het venster gestaan. Li riep haar niet. Alma was geen mensch om nu duizend vragen te stel len of een heele collectie bezwaren te maken. Ze zou eenvoudig zeggen: „Ik zal gaan" of ,,ik zal niet gaan", maar voor beide was overleg noo- dig. Zoo was het verscheidene minuten heel stil in de kamer, slechts het geluid van een autohoorn was nu en dan hoorbaar. Eindelijk wendde Alma zich om. Haar wangen waren nu licht gekleurd. In haar oogen stond een verheugend licht. „Je hebt gelijk. Li, ik voel het zelf ook, ik moet naar hem toe". Toen trad Li op haar vriendin toe en gaf haar een kus. „Dat wist ik wel. Alma". „En ben je heelemaal niet boos op me?" „Boos? Maar Alma. wat denk je nu. Maar ik houd het niet langer uit, ik heb een reuze honger, ik heb vandaag nog niet eens tijd gehad om te gaan eten". „Kind, had dat toch dadelijk gezegd, dan had den we al lang kunnen beginnen. Alles is klaar, ik heb nog een bus asperges, karbonade is gauw ge braden, verder heb ik nog ingemaakte pruimen en aan eten we beschuit met kaas toe". „Geweldig, Alma. Kom ik zal je een beetje hel pen. En onder het eten kunnen we dan bespreken hoe ws Herbert het best kunnen overrompelen. HOOFDSTUK XXXVI. De pers bracht nieuwe sensationeele berichten. Het was de Underwood-pcrs nu gelukt, achter het geheim van het verslag van Craak te komen. De kapitein is, naast zyn zeemansberoep ook als schrijver v/erkzaam geweest. H\j heeft verschil lende boeken geschreven, speciaal avonturenro mans en zeerooversgeschiedenissen voor de jeugd. Men heeft nu deze bceken onderzocht en verge leken, waaruit wel niet bewezen werd, dat lier geschreven bericht in een der boeken voorkwam, maar wel, dat w\j hier zonder twijfel met een stuk van een manuscript vcor een boek te doen hebben. Verder werd vastgesteld, dat kapitein Craak zijn kennis en ervaringen als zeeman in zijn boeken verwerkte, doch zich niet aan de feiten hield, in tegendeel veel meer uit zijn fantasie had geput Intusschen was te New-York het volgende voor gevallen: Een man werd in een sterk aangescho ten toestand door de politie opgepakt en gearres teerd, omdat men in zijn bezit een groote som gelds vond en hem verdacht van alcoholsmokke larij. Een onmiddellijk uitgevoerde huiszoeking bij den verdachte leverde wel geen bewijs voor de al- ooholsmokkelarij op, maar de politie-beambten vonden een pakket vellen papier met een touw sa mengebonden, en men herkende onmiddellijk het handschrift van kapitein Craak. Daarna bleek bij het doorzien van de bladen, dat men een niet-ge- publiceerd handschrift van den kapitein had ge vonden. Het werk was in den vorm van een dag boek geschreven en een blad, jui3t dat, met het in de heele wereld bekend geworden verhaal van de kist, ontbrak. De gearresteerde ontkende aanvankelijk, te we ten, hoe dit blad in andere handen zou zijn geko men. Maar toen hij in het nauw werd gedreven, legde hij een volledige bekentenis af. De vader van den arrestant was een vriend van kapitein Craak geweest. In diens huis had de ka pitein het manuscript op papier gebracht, maar het niet voltooid. Hij was tijdens dit werk gestor ven. Zoo was het handschrift in het bezit van den vriend gebleven. Maar die had er zich weinig om bekommerd. Na zjjn dood kwam het in handen van den zoon, die het eens gelezen had. Toen het „voor" en „tegen" van de drijvende stad in de pers be gon op te komen, had de gearresteerde weer aan het manuscript gedacht. Hij herinnerde zich het verhaal over de opmeting van de diepte der zee precies op dezelfde plaats als waar nu Atlantis verankerd werd. Hij besloot dadelijk te trachten met deze notities van den kapitein een behoorlijke som gelds te verdienen, die hem van de zijde der tegenstanders zeker zou worden uitbetaald. Eerst dacht hij er over, het geheele manuscript te ver- koopen. Daarna echter zag hij in, dat men er niet licht toe zou komen het verzonnen verhaal als een dagboek te accepteeren. En zoo kwam hij tot het plan, alleen het blad met het bewuste bericht te verkoopen. Hij wendde zich met dit doel tot een journalist van een krant. Het gelukte hem, dezen journalist te doen gelooven, dat het hier ging om een deel van kapiteins Craak's scheepsjournaal. Het feit, dat de kapitein den waren naam van zijn schip genoemd had, maakte hem dit gemak kelijker. Nadat de persvertegenwoordiger inlich tingen had ingewonnen omtrent den gestorven ka pitein, betaalde h$j vjjf duizend dollar voor het stuk papier. Verder kon worden vastgesteld, dat het bericht niet dadelijk in de betreffende krant was gepu bliceerd. Het werd eerst voorgelegd in een geheime vergadering van beursspeculanten. Wat daarmee bedoeld was, is zonder meer duidelijk. Inderdaad vlogen in dien tijd de aandeelen van Atlantis met sprongen naar boven. En eerst toen de geïnteresseerde groep tegen den hoogsrten prijs had verkocht, werd het document aan de openbaarheid prijs gegeven De geheele- affaire zal oog wel een nasleep voor de rechtbank hebben. Voor de millioenen men- schen echter, die lichtgeloovig het slachtoffer zijn geworden van dezen geraffineerden zwendel en door onvoorzichtig handelen ertoe hebben bijgedra gen, dat niet alleen het werk in gevaar kwam, maar ook hun eigenbelang geschaad werd, zal, naar men hoopt, deze geschiedenis een waarschuwing z\jn voor de toekomst, want de tegenstanders zullen niet terugschrikken en stellig binnenkort een nieuw offensief beginnen. Ook over de explosie-catastrofe op Atlantis gin gen berichten door de pers, die het voorgevallene wel verklaarden als veroorzaakt door saboteurs, maar niet in scène gezet door dezelfde lieden, die achter de manoeuvre met kapitein Craaks ma nuscript zaten. Het betrof hier een politieke aan slag van duistere elementen, wier doel het was, een einde te maken aan het werk op Atlantis en de arbeiders in opstand te brengen, teneinde het in ternationale kapitalisme een nederlaag te berei den. Juist daardoor, dat de kleine man in de eer ste plaats de arbeider, bjj deze machinaties zjjn spaarduiten verloor, hoopten de partijgangers nieuwe massa's in hun rijen te zullen krijgen. Op Atlantis hebben reeds een groot aantal arrestaties van arbeiders plaats gehad. Ook werden pamflet ten en belangrijke schrifturen in beslag genomen, die bewijzen, dat op Atlantis reeds een organisa tie was gesticht, die de systematische ophitsing der arbeiders ten doel had. Dadeljjk zjjn de streng ste maatregelen genomen, om te voorkomen, dat zich dergelijke voorvallen kunnen herhalen. Nadat al deze feiten bewezen waren, zag zich echter nu ook de leiding van de onderneming ge dwongen, haar tactiek te veranderen. Zij stelde ie^deren arbeider voor de keus, vrijwillig binnen acht dagen Atlantis te verlaten, of het werk onmiddel lijk te hervatten. En wat was het gevolg? De groote massa hervatte het werk. Slechts een kleine honderd man verlangden teruggebracht te worden naar het vasteland. En deze'honderd ver trokken. De groote slag was een slag in de lucht geweest. Op Atlantis werd de arbeid voortgezet. HOOFDSTUK XXXVH. „Atlantis zet het werk voort". Dit bericht snelde langs de kabels, vloog door den aether. Millioenen ademden op. Het was, alsof een groot raderwerk weer in beweging gesteld was; het eene rad greep weer in het andere. De in dustrieën, de ijzerfabrieken, de giet- en walswerken, de wervea werden weer ingeschakeld. De machi nes begonnen weer op volle toeren te loopen. De gedeeltelijke stakingen, die overal waren uitgebro ken, werden zonder dat er voorwaarden werden gesteld, opgeheven. Vrachtschepen liepen weer uit de havens, beladen met gzer, staal, steenen, cement kalk, teer, asfalt, hout, machines en gereedschap pen, en zetten koers naar Atlantis. Op de werven liepen weer caissons van stapel. Het wilde gebrul in de beurshallen was verstomd. Atlantis-aandeelen stegen weer, niet sprongsgewij ze, neen, heel langzaam, punt voor punt herwon nen zij het vertrouwen, punt voor punt 176 177 178 noteerde de beurstelegraaf. Punt voor punt. Stijgende tendens. Toen ze op 256 wa ren aangekomen, deden ze een sprong naar 266. Een vertegenwoordiger der Underwood-pers had een onderhoud gehad met Herbert Wallner, op het oogenblik, dat hij het sanatorium verliet (Wordt vervolgd)'. Bij ons leger „ergens in Nederland". Het laden van 4 cM. afweergeschut Een met een groote hoeveelheid landbouwzaden geladen schip, dat in de haven van Engelen nabij den Bosch was vastgevroren, moest over het ijs gelost worden. Dat dit geen makkelijke taak was, blijkt uit bovenstaande interessante opname Dr. Max Euwe speelde te Rotterdam een simultaan-schaakwedstrijd tegen leerlingen van eenige schoolclubs uit de Maasstad. De schaakmeester aan zet Een kijkje in een ondergrondsche hulpverbandplaats bij het Nederlandsche leger .Koosje", de gastvrouwe van de Aeroclub op Ypenburg, heeft de vliegsport vaarwel gezegd en Zondag afscheid genomen De heer Kolf, voorzitter van de Aeroclub overhandigt .Koosje een aandenken In het midden: kapitein Schmidt Crans Een jeugdig deelneemster aan den tweeden schaatstocht op den Amstel van Uithoorn naar Amsterdam en terug, die niet in het bezit was van een startkaart, werd aan den controle post te Amsterdam op origineele en sportieve wijze van de benoodigd» stempels voorzien De veerpont over de Dieze nabij de Maas te Engelen zit in het ijs vastgevroren. Met zaag en bijl tracht men thans een vaargeul te maken, teneinde den dienst te herstellen Prikkeldraad - ver sperring .ergens in Nederland" De vereeniging .Tot Heil des Volks" te Amsterdam heeft Zaterdag in haar gebouw aan de Willemstraat pakketten met levensmiddelen uitgereikt aan werkloozen. Zeer velen profiteerden van deze bij uitstek welkome gave

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 12