liet JOimt en Jxui Olie&ol. (KcïlMn.: STAMPPOT AMBWWIi OOK U GRIEP! J. E. ten Klooster overleden. MAANDAG 19 FEBRUARI 194Ö HAXRKEM'S DAGBEAD „Kvernaas" verging binnen enkele minuten. Alle opvarenden konden worden gered Het Noorsche stoomschip „Kvernaas" is in den nacht van Vrijdag: op Zaterdag in de nabijheid van het lichtschip Schouwen- bank door een explosie getroffen en na enkele oogenblikken gezonken. AUe op varenden konden echter gered worden. De kapitein van het schip, een jonge, krach tige figuur, de heer I. Sörensen, vertelde aan een redacteur van het A.N.P., dat met het strijken van de motorreddingsboot en van de red dingssloep slechts drie minuten waren ge moeid. Rustig, maar toch bijzonder snel gingen allen in de booten. Het moest heel vlug gaan, want het schip dat 3000 ton meet en geladen was, zonk buitengewoon snel. „We waren nog maar enkele tientallen meters weggeroeid", al dus vertelde de kapitein, „toen van de „Kver- naas" niets meer te zien was. Binnen 5 mi nuten had het geheele drama zich afgespeeld. Zóó snel had zich alles voltrokken, dat de marconist zelfs geen tijd had gehad SOS-seinen te geven. Geen der opvarenden had ook kans gezien iets van zijn bezittingen te redden. U kunt zich voor stellen, dat het in de open boot buitengewoon koud was. Er woei een stevige Z.O.-wind en er was een behoorlijke deining. Vooral het overko mende ijskoude water dat met groote golven in de boot sloeg, was heel onaangenaam. Natuurlijk keken allen goed uit naar de schepen, die mis schien zouden kunnen voorbijvaren. Intusschen zetten wij koers naar de kust. De navigatiemid delen waren uiteraard zeer gebrekkig en veel hoop spoedig de kust te bereiken, hadden wij allerminst. De reddingboot hadden wij aan de motorreddingboot vastgemaakt. Drie uren dob berden wij op deze wijze op de woelige zee, toen we een schip in de gaten kregen. Het was op dat moment half zes en nog donker. Met licht- kogels en met behulp van een seinlamp wisten we de aandacht van de bemanning van dit schip te trekken. Korten tijd later was deze boot bij ons. Het bleek het Nederlandsche stoomschip „Oranjepolder" te zijn". De ..Oranjepolder" die korten tijd te voren van Hoek van Holland was vertrokken, is weer teruggekeerd en heeft de schipbreukelingen in Hoek van Holland afgezet. moef zich beschermen tegen Loop geen kans, wanneer de griep heerscht. Zorg voor veel Erissche lucht en beweging, eet eenvoudig voedsel, drink melk en vruchten sappen om Uw weerstands-vermo gen .te versterken. Wanneer Ge kouvat, behandel die bij het eerste teeken! Neem, indien noodig, een laxeer middel en een warm bad, ga naar bed. Smeer flink Vicks VapoRub op keel en borst en bedek dat met warm flanel. Snuif bij wijze van voorzorgsmaatregel eenige malen per dag een weinig Vicks goed door de neusgaten op. Verlaagde prijs 90 ct. (Adv. Ingez. Med.) Mr. D. A. E. Iminink 1 Maart 65 jaar. Mr. D. A. E. Immink, secretaris en plaatsvervan gend directeur, chef der afdeeling Algemeene Zaken van de N. Z. H. T. M., zal op 1 Maart a.s. den 65-jarigen leeftijd bereiken. Hij is een in de kringen der N. Z. H. T. M. en ook der Ned. Spoorwegen zeer geziene figuur. Mr. Immink werd 1 Maart 1875 te Amerongen geboren en bezocht het gymnasium te Utrecht. Hij studeerde aan de Universiteit aldaar. Na zijn pro motie in 1900 vestigde hij zich als advocaat en pro cureur te Amsterdam. Kort daarna kwam hij bij de Ned. Centrale Spoorweg Mij. in functie, waar hij tenslotte Inspecteur in Algemeene Dienst werd. Toen deze Maatschappij samensmolt met de Ned. Spoorwegen en de H. IJ. S. M. trad hij in dienst, der nieuwe Maatschappij als afdeelingschef le' klasse. In dezen rang kwam hy in 1919 naar Haar lem als secretaris en chef van vervoer der N. Z. H. T. M. In 1935 werd mr. Immink ook chef der afd. Algemeene Zaken dier Maatschappij. Met ingang van 1 Maart a.s. zal de heer Immink bij de Ned. Spoorwegen met pensioen gaan, maar hy blijft voorloopig nog werkzaam bjj de N. Z. H. T. M. JAARVERGADERING DER NATIONAAL CHRISTELIJKE ONDERWIJSVEREENIGING. In hotel „Krasnapolsky" te Amsterdam is Zaterdagmiddag de jaarlijfcsche ledenvergade ring gehouden van de Nationaal Christelijke Onderwijs Vereeniging. De jaarverslagen werden na eenige bespre- king goedgekeurd. De voorzitter ds. J. L. Schouten werd op voor stel uit de vergadering, bij acclamatie herkozen. De penningmeester deelde nog mede, dat dit jaar voor bijdrage in de huisvestingskosten voor de in ondersteuning zijnde schipperskin deren een bedrag van ruim f 100.000 noodig is. Alle betalende abonnés van Haarlem's Dag blad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden ln ons blad worden gepubliceerd. De ultkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid ƒ2000, over lijden ƒ400, verlies van een hand, voet of oog 200, beide leden van een duim 100. één lid van een duim 50, alle leden van een wijsvinger 60. één of twee leden van een wijsvinger 25. alle leden van een ande ren vinger 15, één of twee leden van een anderen vinger 5, arm- of beenbreuk 30. enkelbreuk 15, polsbreuk 15. Alles indien het gevolg van een ongeval. Voor de abon nés van het Geïllustreerde Zondagsblad be staat nog een afzonderlijke verzekering. De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar. Tankschip door mijn ernstig beschadigd. De reis naar Amsterdam kon worden voortgezet. Het Noorsche tankschip .Gallia", dat zeven dagen geleden onder de Engelsche kust op een mijn was geloopen, is Zondagmorgen om tien uur te IJmuiden aangekomen met schade aan den voorsteven ten gevolge van de ontplof fing. Het schip is met twee sleepbooten binnenge komen en is naar de petroleumhaven te Am sterdam gesleept, waar het 10.000 ton metende schip 's middags om 2 uur arriveerde. Het is gebleken, dat de averij zich beperkt had tot den voorsteven, aan welks bakboordzijde eendge meters schuin onder het anker een deel van het bij de ontploffing ontstane gat zichtbaar was. Waarschijnlijk loopt het gat onder de water lijn tot de kiel van het' schip door, doch dit kan pas na de lossing van het schip worden vastgesteld. De bruin-geschroeide gapende wonde aan den boeg steekt wel schrijnend af tegen de glanzend witte romp van het fraaie, slanke schip, dat pas korten tijd in de vaart is. Op 20 Juni van het vorige jaar liep de Gallia" te Hamburg v$n stapel en het maakte thans, naar de kapitein, de heer Olsen uit Oslo, aan een redacteur van het A.NJ?. vertelde, zijn vijfde reis. Het schip was op weg van Port Arthur in Texas naar Amsterdam, toen het de vorige week in den nacht van Zondag op Maandag, voor anker liggende in Duins, door een explosie werd getroffen, welke door een drijvende mijn moet zijn veroorzaakt. Twintig minuten na midder nacht werden de opvarenden door een geweldi gen knal opgeschrikt. De kapitein was op dat oogenblik in zijn hut, doch had zich nog niet ter ruste begeven. Op de brug bevonden zich de tweede stuurman en eenige leden van de be manning. Zij zagen aan de voorzijde van het schip vlammen en een rookzuil, terwijl het water t-ot boven de mast omhoog spoot. De kapitein, die naar de brug gesneld was, gaf onmiddellijk het bevel, dat ieder zich naar de reddingbooten begeven moest. Tezamen met de andere officieren begaf hij zich daarop naar 't voorschip om een onderzoek in te stellen. Het gat was ontstaan aan den bakboordboeg, ter hoogte van het voorste laadruim, waarin zich geen tanks bevinden. Slechts waren er eenige kisten met machineolie opgeslagen, doch deze zijn gelukkig niet in brand geraakt. Hoewel er water in het ruim was doorgedrongen, bestond er voor het schip geen gevaar, zoodat het sig naal kon worden gegeven, dat alles veilig was. Bij de explosie is een deel van de ankerketting verloren gegaan. Den volgenden dag is de „Gallia" zonder as sistentie dicht langs de kust naar de monding van de Theems opgevaren,, waar nog eenige formalieiten moesten woren vervuld. De overtocht naar IJmuiden verliep vlot. De reederij zal nog nader beslissen, waar de „Gallia" zal repareeren. BETERE WEDUWEN- EN WEEZENPENSIOEN- REGELING. Mevrouw BakkerNort heeft aan den minister van Defensie de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de gezinnen van de onbemiddelde dienstplichtigen, die tijdens de mobilisatie in den dienst zijn omgekomen, in kom mervolle omstandigheden verkeeren? Wil de minister bevorderen, dat een betere pen sioenregeling voor weduwen en weezen van dienst plichtigen bij land- en zeemacht tot stand komt, in- dien zin, dat het pensioen van de weduwe van een soldaat, matroos of marinier, dat thans ten hoogste f 560 per jaar bedraagt als zij drie of meer minder jarige kinderen heeft wordt verhoogd? Wil de minister dan tevens de totstandkoming van een meer bevredigende regeling bevorderen met betrekking tot de begrafeniskosten van dienstplich tigen, die tijdens de mobilisatie omkomen? Echtpaar door gas vergiftigd. Bij het intreden van den dooi doen zich op nieuw gevallen van gasvergiftiging voor. Zoo werd het ongeveer 60-jarig echtpaar van den B., te Onderdendam, gemeente Bedum Zaterdag avond in bewusteloozen toestand in hun woning aangetroffen. Zij bleken bedwelmd te zijn door het uitstroomen van gas van een straatlantaarn, welke bij den gevel van het huls stond. Het mocht een ontboden geneesheer na veel moeite gelukken met behulp van een zuurstofapparaat de levensgeesten bij het echtpaar weer op te wekken. Het leven van man en vrouw loopt thans geen gevaar meer. Een prijs voor letterkunde en muziek Amsterdam stelt twee bedragen van 500. beschikbaar Reeds geruimen tijd bestond bij B. en W. van Amsterdam het plan, de Nederlandsche letter kundigen en comonisten aan te moedigen door het beschikbaar stellen van een prijs vanwege de gemeente Amsterdam. Dit plan heeft thans vasteren vorm aangenomen. Voor de eerste maal zal een prijs van f 500 worden uitgeloofd voor een nog niet opgevoerd Nederlandsch tooneelwerk en eenzelfde prijs voor een nog niet uitgevoerd symphonisch werk of instrumentaal concert van een Nederlandschen componist. De vaste bespeler van den Stadsschouwburg zal wordt toegekend, op het repertoire nemen; het het Nederlandsche tooneelstuk, waarvoor de prijs bestuur van het Concertgebouw heeft zich be reid verklaard, de compositie die den prijs ver werft door het Concertgebouworkest te doen uitvoeren. De auteurs hebben dus ook de zeker heid, dat zij met hun werk het publiek zullen bereiken. B. en W. hebben korten tijd geleden de leden van de jury's benoemd, die hun bij het toe kennen van de prijzen ter zijde zullen staan. In de jury voor den prijs voor een toeneelstuk hebben zitting mevrouw Top van RhijnNaeff en de heeren Jan Engelman, Cor van der Lugt Melsert, Victor E. van Vriesland en prof. dr. J. Walch; in die voor een symphonisch werk of instrumentaal concert, de heeren Jan van GiLse dr. R. Mengelberg en Willem Pijper. De heer L. J. van Wijk overleden. Zaterdagavond ls te zijnen huize in Heem- stedfe overleden de heer L. J. van Wijk, buiten gewoon lid van het Nederlandsch Bijbelgenoot schap en eere-voorzitter van den zendings studie-raad. Lambertus Johannes van Wijk werd 17 Aprii 1865 te Amsterdam geboren. Na aldaar de H B. S. doorloopen te hebben, studeerde hij aan de Indische instellingen te Delft. In 1888 werd de heer van Wijk tweede secretaris van het Nederlandsch Bijbelgenootschap en van 1924 tot 1935 was hij algemeen secretaris van deze instelling. Van zijn hand verschenen artikelen over armenzorg en zending en over armenzorg-sta tistiek in tijdschriften van armenzorg. Voorts zagen het licht „Woord en daad", „Wartburg* en „Vragen des tijds". PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 20 FEBRUARI 1940. Progr. I Hilversum n. Progr. II Jaarsveld en Hilversum I. Progr. m: 8.Keulen. 8.20 Parijs Radio, 8.35 Engeland. 9.20 Pauze, 9.30 Keulen, 9.50 Deutsehlandzender, 10.10 Pauze of diversen. 11.20 Keulen 11.50 Pauze Radio. 2.40 Pauze. 2.45 Keulen, 4.20 Pauze, 4.30 12,Keulen, 12.20 Ned. Brussel, 2.20 Danmarks 5.20 Ned. Brussel, 7.05 Brussel Fransch, 7.20 Parijs Radio, 8.50 Pauze of diversen. 9.05 Parijs Radio, 10.5 Motala, 10.20 Brussel Fransch, 11.20 Pauze. 11.30 Deutschlandsender Progr. IV: 8.Ned. Brussel, 9.20 Engeland, 11.20 Dan marks Radio, 12.20 Engeland, 12.50 Brussel Fr., 2.20 London Regional of diversen, 5.35 Parijs Radio, 6.15 Pauze, 6.20 London Regional, 6.50 Beromünster, 7.— Londen Regional of diversen 7.20 Brussel Ned„ 8.20 Brussel Fr., 8.50 Ned. Brussel, 9.20 Beromünster, 9.30 Boedapest. 10.20 Brussel Ned., 11.20 .Engeland Progr. V: 8.005.00 Diversen. 5.005.09 Scheveningen-Ber. Dep. v. Justitie. 5.097.00 Diversen. 7.C08.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Klassiek programma 1. Philadelphia Symphonie Orkest o. 1. van L. Stokowsky. 1. Waltz of the flowers uit Notenkrakers- suite van Tschaikowsky. 2. Menuett van Bcccherini. 3. 18th Century Dance van Haydn. n. Sachsisohe Staatskapelle o.l.v. Karl Böhm. 4. Eine kleine Nachtmusik van Mozart a. Allegro. b. Romanze Andante). c. Menuett (Allegretto). d. Rondo (Allegro). HI. New Light Symphonie Girchestre ol.v. Eugene Goossens. 5. Gedeelten uit Peer Gynt van Grieg. a. Ingrids Lament. b. Arabian Dance. c. Return of Peer Gynt. d. Solveigs Song. IV. Staatskapel van Berlijn O.l.v. Leo Bleeh 6. Suite Orientale v. Popy. a. Die Bajaderen. b. Am Ufer des Ganges. c. Die Tanzerinnen d. Patrouille. 8.0012.00 Diversen, 8.0012.00 Diversen. VOOR DE KINDEREN Neem me niet kwalijk, veldwachter, ant woordde Piet maar ik deed het werkelijk zonder erg. 't Is een slechte gewoonte van me, ziet U! Met gewoonten houd ik geen rekening, gromde de veldwachter, je zorgt dat het niet meer voorkomt, anders ga je op de bon, en hiermede liet Teunissen Piet staan. Maar den volgenden morgen was Piet zijn belofte al weer glad vergeten en toen hij den derden paal passeerde, kreeg deze weer den gebruikelijken slag. Teunissen sprong als een woedende hond uit zijn kijkpost te voorschijn Dat is toch al te bar siste hij giste ren heb je beloofd het niet meer te zullen doen. Het taxi-bedrijf te Haarlem. Verhooging der tarieven. Enkele maanden geleden kwam bij het gemeen tebestuur van Haarlem het verzoek in van de taxi ondernemers en garagebedrijven, die georganiseerd zijn in de H.V.T.O., en van de directie der Am- sterdamsche Rijtuïgmaatschappij om de tarieven met 20 pet. te mogen verhoogen. aangezien de be- drijfsonkosten belangrijk waren gestegen, waar door het bedrijf met de tegenwoordige tarieven niet rendabel geëxploiteerd kon worden. Dit verzoek is van alle kanten onderzocht en be keken, waarbij tevens ook in geding kwamen de loo- nen van de chauffeurs. Na een uitvoerig en nauw gezet onderzoek hebben B. en W. besloten aan het verzoek te voldoen en er dientengevolge mede ac- coord te gaan dat de tarieven hier ter stede wor-den verhoogd. Deze verhooging is jl. Zaterdag ingegaan hoewel nog niet volledig daar voor eenige bedrijven de zoogenaamde klokken welke den ritprijs aangeven nog moeten worden veranderd Het tot Zaterdag geldende tarief was als volgt: Eerste aanslag 30 cent voor 1500 meter, verder 5 cent voor elke 625 Meter. Voorkomen 10 cent. Het thans geldende tarief is geworden: Eerste aanslag 30 cent voor de eerste 1000 Meter en bovendien 20 pet. van het totaal opgereden be drag. Hieruit ziet men dus dat de verhooging nog meer bedraagt dan 20 pet. door den korteren rit van den eersten aanslag, waarover bovendien ook nog 20 pet. wordt geheven. De bedoeling is om alleen maar den eersten aanslag te veranderen en den chauffeur boven den ritprijs den 20 pet. toeslag zelve in rekening te doen brengen. Wat de loonen der chauffeurs betreft deze heb ben een kleine verbetering ondergaan, door het ga rantieloon met f 2 per week te verhoogen waar echter tegenover staat een verlaging der provisie, doch deze verlaging hoopt men op te vangen door de hoogere inkomsten als gevolg van de tariefs- verhooging. De tarieven voor de garage's en die van de taxi's welke op de standplaatsen staan, zijn volkomen gelijk. De vaarweg Amsterdam—Haarlem. Eenige kolenschepen aangekomen. Zaterdagavond is in deze periode van ijs weer het eerste met brandstoffen geladen schip te Haar lem aangekomen. Een tweetal motorsleepbooten van den sleepdienst Kalverla te Haarlem, was reeds een week tevoren met ledige dekschuiten door het zware pakijs van een vaargeul, die den vorigen dag door een ijsbreker was gemaakt, naar Amster dam gevaren. Zaterdagavond zijn deze sleepbooten er na zeer veel moeite in geslaagd een kolenschip naar Haar lem te brengen tot bij de spoorbrug. Zondagmiddag bracht een sleepboot met ijs- ploeg een groot, met cokes geladen schip naar de haven van de Gemeentelijke lichtfabrieken, waar aanstonds met lossen werd begonnen. (UN/T IN IKTTCREh Houtsnijder en schilder. J. F. E. ten Klooster, bij den Burgerlijken Stand te Veere waarschijnlijk als gepensionneerd kapitein van het Indische leger ingeschreven, doch als kunstenaar van veel grooter bekendheid geworden, is in zijn woonplaats op ruim 66-jarigen leeftijd overleden. Bij het ongeluk dat een vorig jaar de Nederlandsche Marine trof, verloor de jonge duik bootkapitein Ten Klooster, zijn zoon, het leven en dit verlies zal den uiterst gevoeligen mensch die de vader was, diep geschokt hebben. Met dezen maakten wij kennis tijdens zijn eerste verlof uit den Indischen dienst dat hij in Den Haag doorbracht. Het zal in 1907 of '08 geweest zijn, dat de in Koedoes op Java geboren kapitein der Indi sche maréchaussée, die aanleg en liefde voor tee kenen had, in Den Haag lessen bij Albert Roelofs ging nemen, met Haverman bevriend raakte en van diens raad profiteerde. Van Konijnenburg had in dien tijd een drukbezocht atelier waar hij lessen gaf die ver boven het gewoon-dagelijksch praktische uitgingen en die doordrenkt waren van vrij inge wikkelde wijsgeerig-wiskunstige inzichten. Ten Klooster voelde zich sterk tot Van Konijnenburg's kunst en persoonlijkheid aangetrokken en onder ging daarvan den invloed, al bleef hij ook voor de geestig critische figuur van Haverman groote vriendschap koesteren. Ten Klooster was het type van den mageren, ge- peesden. oersterken Indiër, niet groot van stuk, be hendig ruiter en zooals gebleken is, onvermoeid en onverschrokken navigator, die als militair leider van een kleine wetenschappelijke expeditie, door de Regeering uitgerust, maandenlang met zijn paar Europeanen tusschen de eilanden en eilandjes der Papoea's gezworven had om opmetingen te doen en ethnographische nasporingen te registreeren. Zon der gevaar was die opdracht niet en een pijl die hem in het been getroffen had, heeft hem later nog wel gehinderd. Maar zoover was het in 1908 onge veer,- nog niet en omstreeks dien tijd zaten wij vaak in mijn kantoor op den Kneuterdijk naar zijn ver halen te luisteren.en naar zijn voornemens 2ich geheel aan de kunst te gaan geven. Wij dat waren het vaakst de schilder Haverman, de gewe zen officier, toen journalist, Otto van Tright, die later in Saloniki aan de pest zou sterven, en Jan Fabricius Senior, oud journalist en tooneelschrijver. Allemaal, behalve schrijver dezes, Indischgasten dus discours genoeg! Toen "het verlof verstreken was keerde Ten Klooster weer naar Indië terug en wij hoorden niet veel meer van hem. Tot ik, op een morgen in 1916 over de Lange Delft in Middelburg wandelend, plotseling Ten Klooster tegen het lijf loop, die vroo- lijk en wel, in kapiteinsuniform gekleed, op mij was toegestapt. Hij was voor een tweede verlof naar Holand gekomen, doch meteen daar in de mobilisatie opgenomen en in Zeeland gepoot, waar hij, naar ik meen, als commandant van Walcheren fungeerde. Na den oorlog heeft hij zijn pensioen genomen en is Walcheren trouw gebleven. In een mooi oud huis op de Kade te Veere heeft hij zich gevestigd en daar zijn de zeer bijzondere houtsneden, teekeningen en enkele schilderijen ont staan, die uit den oud-militair een artist van wer kelijke beteekenis deden leeren kennen. Zijn schetsboekbladen uit Indië gaven hem een enormen voorraad gegevens; wat daaruit aan hout sneden ontstond droeg alles het kenmerk van een perfecte kundigheid, een scherpte van lijn en een decoratieven opbouw, die nog aan Van Konijnen burg's invloed kon doen denken. De grondtoon er van was en bleef echter Oostersch. Ook als hij een stormbui boven Veere verbeeldde had zijn hand schrift iets van Arabische Koran-letters. Het waren heel bijzondere prenten, die in het buitenland zeer. de aandacht trok Ken doch ook in ons land waar deering der ernstige kunstvrienden vonden. De laatste jaren had hij de houtsnede grooten- met OP ELK BLIKJE BEVINDEN ZICH VELERLEI KNAX-RECEPTIM VERKRIJGBAAR IN BLIKJES VAN 5 EN 10 STUKS UK 40-0101. (Adv. Ingez. Med.i deels laten varen en was, als de oude Japai met inkt gaan teekenen, op groote vellen paj waarop hij met een feillooze zekerheid pracht lijncomposities trok: landschappen, figurati voorstellingen etc., alles geweldig knap en verfiji van opvatting. Ook was hij toen meer dan vroeger gaan scl deren. Eenzelfde kracht van teekening handhaa hij ook daarin en in de verdere technische uitv ring arbeidde hij met zulk een onverstoorb kalmte en tot in het uiterste opgevoerde verzorg van zijn materiaal dat zijn productie in die ri< tir.g, naar 'k meen te weten, vrij beperkt gebleven In het Tijdschrift Nederlandsch Indië, Het H Oud en Nieuw, is een aantal jaren geleden een u stekend geïllustreerd artikel over Ten Klooster zijn kunst verschenen; doch ook de Hollands) kunsttijdschriften hebben zich vaak met hem be gehouden. Met Ten Klooster is een volbloed artist heen gaan, levend en werkend ter zijde van den groot weg, in groote bescheidenheid voor zich zelf, do met even groote verachting voor alle onbenul gepruts dat voor kunst wordt aangezien. In rustif tijd zal wat hij presteerde, eerst goed tot zijn rei komen. J. H. DE BOl Haarlemsche Orkest Vereeniginj Zondagnamiddagconcert. Hoeveel invloed een betrekkelijk kleine tempi wijziging op de waarde en op de ve staanbaarheid eener muzikale vertolking ui oefenen kan bleek ons Zondagnamiddag reel bij de eerste maten van Brahms' 4de Symphonl dus terstond bij den aanvang van het H. O. V concert. Toon Verhey nam het tempo van het Allegi non troppo iets mischien 1520 pet. genu tigder dan verleden Woensdag, en alles wat to gejaagd en onduidelijk leek, kwam nu in zijn vo! waardigheid en klaarheid tot verklanking. In vele van dergelijke gevallen geldt het spreë woord: C'est le son qui fait la musique". En Verhe die weet, dat men alleen door inachtneming van e juist tempo nog geen goede voordracht maal wijdt steeds groote zorg aan den „son", den klan En zoo kwam nu in Brahms' Symphonie bijna alli wat in de partituur staat in groote duidelijkheid i schoonheid tot ons, en als er eens wat verlori ging, was dat het gevolg van de relatief te geriij getalsterkte van het strijkersensemble, dat het t genover de geallieerde blazers niet altijd bolwerk! kon. Enkele feilen kwamen wel voor: een der med spelers bleef in het Andante gedurende eenige mat< een klarinetlengte bij zijn partners achter; ea andere was in de Ciaccona eens een halve fago lengte voor; maar een orkest bestaat nu eenma niet uit machines, doch uit menschen, en dwalen menschelijk. De klarinet nam trouwens in Ciaccona schitterend revanche door een zeer we luidende en zuivere vertolking der voor dit instri ment bestemde solo-gedeelten. Ook deze Ciaccoi de Finale der Symphonie klonk nu mindi gejaagd en daardoor energieker dan de eerste mas Verhey dirigeerde de Symphonie uit het hoofi en voor zoover ik zien kon, deed hij dat ook met c orkestpartij van Pijper's Pianoconcert. Een nog vei moeilijker prestatie, naar me lijkt. Want in d stuk wisselen de maatsoorten onophoudelijk, son zelfs met elke maat, en het is al een toer om hi met de partituur voor oogen correct te dirigeere Voor de hoorders maken deze maatwisselingen h( begrijpen en volgen allesbehalve gemakkelijk e aan de thema's heeft men ook al weinig houvas zoodat voor hen, die niet zeer grondig met het wer bekend zijn, de „son" hier wel grootendeels „1 musique" moet maken of vertegenwoordigen. N\ op het gebied van den klank heeft de componis zich zeer vindingrijk getoond. De meest verrassend combinaties en effecten verdringen elkaar, zoowe in 't orkest als in de piano, al of niet met het orkes samenwerkend. Dat de pianist Jacques de Monch de pianopartij volkomen beheerscht bleek me n nog overtuigender dan onlangs. Een zeer langduri applaus volgde op deze vertolking; zoowel den pia nist als den dirigent en het orkest kon dit als be wijs van de waardeering der hoorders gelden. I zooverre de bijval ook het werk zelf gold, is moei lijk te zeggen. Van de deskundigen zei de een he stuk verrukkelijk, de ander het zeer leelijk te vin den; en paar niet-vakmenschen zeiden me, dat he hun meegevallen was. Trek daar nu maar eens eer gemiddelde uit! Dit is wel zeker: ik heb geen de. concertbezoekers eenig thema of eenige melodie ui dat Concert hooren naneuriën bij 't naar huis gaan en er zal nog heel wat ijs in den Rijn moeten kruien eer dat gebeurt. Met de Casse-Noisette Suite van Tschaikowsky werd de middag besloten. Deze betrekkelijk een voudige, melodieuze muziek klonk na Pijper's Con cert zeer huiselijk, en daar het „hemelsche" klavier1 (de „celesta") dezen middag ontbrak, bleven we geheel in aardsche dreven. Doch daar was 't zeer genoegelyk, behalve bij den Arabischen dans, die aan ontstemming leed. Met de tonen van de „Valse des fleurs" in de ooren gingen we huiswaarts, en die leenden zich wel voor nazinging. En dat de huiswaart-gaanden niet weinigen in aantal waren, was een bewijs dat voor dit concert een redelijk te noemen belangstelling bestond, al had het ge zien de kwaliteit der vertolkingen, zeker een nog veel grootere verdiend. K. DE JONCJ,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6