JlaaUU Bcrid%te*i De Groninger spionnage- affaire. Engelsch eska «er blokkeert Moermansk Voor hen. die lijden URODONAL VRIJDAG 23 FEBRUARI 1940 HAARLEM'? DAGBLAD De ontvluchtingspoging van twee geïnter neerde militairen. Over de spionnageaffaire, die door de Gronin ger recherche werd opgehelderd en die ook ver band hield met de ontvluchtingspoging van twee geïnterneerde buitenlandsohe militairen lezen wij nog in het ..Nieuwsblad van het Noor den": ..Inderdaad was het gerucht over de aanhouding ,van twee geïnterneerde onderofficieren van den vliegdienst van een der oorlogvoerenden landen ook tot ons blad doorgedrongen. Wij vernemen, dat deze jongemannen zich na de ontvluchting uit het interneeringsdepöt had den voorzien van burgerkleeding, welke zij in een door hen gehuurde taxi voor hun uniform ver wisselden waarna ze een anderen taxichauffeur verzochten hen over den Afsluitdijk in de richting van hun vaderland te brengen. Hun opzet mis lukte en men kan aannemen dat de helpers hier te lande zoowel als in hun vaderland met span ning zaten uit te kijken of zij reeds kwamen. Naar wij hoorden wordt het vliegen van een vreemd vliegtuig over Groningen en zelfs over Leeuwarden wat op klaarlichten dag nog niet eerder plaats vond. met deze ontvluchting in verband gebracht. Zekerheid daarover bestaat natuurlijk niet. maar inderdaad lijkt het niet onwaarschijnlijk, dat de vliegeniers eens hebben uitgekeken naar hun kameraden. KOPENHAGEN, 23 Februari. Bcrlingskc Tidende meldt dat dc Britten thans de Rus sische haven Moermansk geblokkeerd hebben. Het volledige eskader, dat tot voor kort voor de Noorsche territoriale wateren surveilleerde, bevindt zich thans voor genoemde haven. De bedoeling hiervan is niet te intervenieeren ten gunste van Finland, maar te voorkomen dat de naar Moermansk gevluchte Duitsche schepen via de Noorsche wateren naar Duitschland zullen ont komen, terwijl eveneens het oog gehouden wordt op eventueele Russische transporten naar Duitsch land. (United Press). Fiiische luchtmacht in het offensief. STOCKHOLM, 23 Februari (Reuter) De „Da- gens Nyheter" meldt dat zich bij de 1000 Russen, die bij Syskyjarvi ten Noorden van het Ladoga- meer door de Finnen zijn ingesloten, 30 vrouwe lijke dokters en ongeveer 500 officieren en poli tieke commissarissen bevinden. Deze legergroep wordt geleidelijk geliquideerd. Nu gevechtsvliegtuigen uit het buitenland aankomen, kunnen de Finnen tot het offen sief in de lucht overgaan. Zij beperken zich dan ook niet meer tot het neerschieten van Russische bombardementsvliegtuigen, maar binden den strijd tegen gevechtstoestelien aan. Dinsdag bij voorbeeld waren 11 van de 17 neergehaalde Russische vliegtuigen gevechts toestellen. Felle strijd om do Roemeensche olie verwacht. Duitschland wil zich srnotere voorraden verzekeren. BOEKAREST. 23 Februari. Dat Duitschland vastbesloten is meer olie uit Roemenië te verkrij gen, bleek Donderdagavond duidelijk toen door buitenlandsche olie-experts verklaard werd dat Duitschland thans klaar is om aan de constructie te beginnen van een zeer groote raffinaderij, welke naar schatting anderhalf millioen dollar kost. De raffinaderij wordt in het hart van het oliegebied gebouwd. Bovendien geeft Duitschland nog hon derdduizend dollar uit voor het vergrooten van de capaciteit van een andere raffinaderij. waarbij Duitsche kapitalisten geïnteresseerd zijn. Buitenlandsche olie-experts, welke Donder dagavond uit de Roemeensche olievelden in Boekarest aankwamen voorspellen dat de strijd tusschen de belligerente mogendheden om den Roemeenschen olievoorraad nog heftiger zal worden. Deze strijd staat nog in haar „kin derschoenen", zoo verklaren zij. Duitsche geologen en technici onderzoeken en exploreeren thans groote stukken land op zoek naar nieuwe velden. Onder de bestaande mijnwet ten zijn de Duitschers gewettigd deze exploraties te verrichten Zij zijn reeds in het bezit van land. waai'van bekend is dat het komende lente belang rijke hoeveelheden olie zal opleveren. Menschen uit de petroleumbranche, welke uit Turkije hier aankomen, beweren dat het niet lang meer zal duren voor er een levendige strijd tusschen de belligerenten on de Oostzee zal uitbreken. Zii ge- looven niet dat de geallieerden den stroom van Rus sische olie naar Duitschland op zijn beloop kunnen laten en dat zij vroeger of later aan Roemenië zul len vragen haai' uitvoer van olie naar Duitschland stop te zetten of tot een minimum te beperken. En daar de olie een kwestie van leven of dood voor Duitschland beteekent, zal dit land zich heftig verweren tegen elke poging haar invoer van olie te beletten. (United Press). Bij Lobitli en Milliiiffeii raakt het ijs los. Eerste sleep komt Nederland binnen. In den afgeloopen nacht is het ijs bij Lo- bith aan den zuiderwal gaan schuiven, zoo dat daar de rivier voor zeven-tiende blank staat De Noorderwal zit nog voor drie-tiende vast. De eerste sleepboot met vijf schepen is uit Duitschland te Lobith aangekomen. Ook bij Millingen is het ijs in de rivier los gegaan. In het midden is thans een breede vaargeul. Aan den Millingschen kant van de rivier is nog vrij veel ijs blijven zitten Het water stijgt ongeveer 3 cm. per uur. Tot in Duitschland is thans geheel vrij water. Luchtgevecht hoven de Noordelijke IJszee? Te Oslo doen hardnekkige geruchten de ronde dat een verwoed luchtgevecht geleverd is boven de Noordelijke IJszee Deze geruchten zijn afkoms tig uit Kirkenas aan de Noorsch-Finsche grens. Uit Vardso. op ongeveer 30 mijl ten noordoosten van Kirkenas, noch van het eiland Vardö in de IJszee kon bevestiging van de geruchten over bet lucht gevecht verkregen worden. Russisch vrachtschip door de Engelscheu in beslag genomen. TOKIO, 23 Februari (Domei). Uit Hongkong verluidt dat het Russische vrachtschip „Selenga" begin Februari toen het van Manilla, waar het 1100 ton erts had ingenomen, op weg was naar Wladiwostock. door de Britsche autoriteiten ter hoogte van Hongkong in beslag genomen is. Vol gens Asahi Sjimbom vormde deze lading erts een deel der goederen, door de regeering van Tsjoengking naar Duitschland uitgevoerd op grond van een ruilovereenkomst, welke voor het uitbreken van den oorlog in Europa was geslo ten. Besprekingen tusschen Roemenië en Bulgarije. De* Roemeensche minister van Financiën Con- stantinescoe, heeft Donderdag den Bulgaarschen premier, den minister van Buitenlandsche Zaken en den minister van Financiën .bezoeken gebracht te Sofia. Ook werd Constantinescoe door Koning Boris in audiëntie ontvangen. In politieke welingelichte kringen te Boekarest aarzelt men niet te verklaren, dat de gedachten- wisselingen het kader van economische besprekin gen te boven zullen gaan en dat Constantipescoe onder de huidige omstandigheden den Bulgaar schen -leidenden persoonlijkheden alles zal zeggen wat nood ig is opdat tusschen Bulgaren en Roeme nen een oprechte en loyale vriendschap ontstaan zal, gebaseerd op wederzijdsch respect en in staat om een duurzamen vrede in den Balkan te waar borgen. Bij een maaltijd ter eere van den Roemeenschen minister heeft diens Bulgaarscbe ambtgenoot, Bo- jiloff, een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: ,.Deze vriendschapsbetuiging van de zijde der Roe meensche regeering wordt door ons zeer gewaar deerd op het oogenblik, dat een nieuwe oorlog alle volken uren van angst, en gevaar doet doorleven. Wij, die geroepen zijn het economische leven van onze beide landen te besturen, weten het. best, van hoeveel belang economische banden en verkeers middelen voor het tot stand komen van vriend schappelijke betrekkingen tusschen de volken zijn". In zijn antwoord zeide Constantinescoe de hoop te koesteren dat de verbindingen tusschen beide landen weldra verbeterd zullen worden door de instelling van een luchtlijn en een veerdienst. Hij verklaarde zich zeer te zullen verheugen indien zijn bezoek zou bijdragen tot een steeds krachti ger ontwikkeling van oprechte en op vertrouwen berustende betrekkingen tusschen Roemenië en Bulgarije, die verbonden zijn door zooveel over eenkomende belangen en in de eerste plaats door hun gemeenschappelijk verlangen naar arbeid en vrede. Beroep van de reeders op de regeering. ROTTERDAM, 23 Februari. In verband met het toegenomen aantal ongelukken met Neder- landsche schepen in de laatste dagen heeft de contactcommissie van organisaties van werk nemers ter koopvaardij te Rotterdam zich tele grafisch tot den ministerraad gewend, De commissie dringt er bij dit college op aan te bevorderen dat de door de commissie voor de veiligheid ter zee ontworpen extra maatregelen onmiddellijk vankracht worden Documenten over den wereldoorlog gepubliceerd. WASHINGTON 23 Februari. Het departement van buitenlandsche zaken heeft vertrouwelijke, tot nu toe niet gepubliceerde, documenten openbaar gemaakt. Deze documenten bestaan uit correspon dentie. die tusschen 1914 en 1920 werd gevoerd o.a. tusschen den minister van buitenlandsche zaken Lansing en president Wilspn, tusschen den minister van buitenlandsche zaken Bryan en verscheiden Noord-Amerikaansche diplomaten. Uit deze correspondentie blijkt dat reeds in Octo ber 1914 verscheiden regeeringen van Zuid-Ameri- kaansche landen, die niet nader genoemd worden, een Pan-Amerïkaansche bemiddeling in den we reldoorlog hebben voorgesteld. Ook werden er, zoo blijkt uit genoemde documenten, voorstellen gedaan om tot een gezamenlijke Inter-Amerikaansche actie te komen teneinde de naties op het Westelijk hair- rond te isoleeren en te beschermen tegen de resul taten van den zoo juist begonnen oorlog. (United Press), TWEE-EN-EEN - HALF JAAR GEVANGENIS STRAF WEGENS DIF\STWTEIGERING GEëlSCHT. Wegens dienstweigering is de 20-jarige ge woon dienstplichtig soldaat J. W. door den Bos- schen krijgsraad veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof heeft verhooging van deze straf gevraagd tot twee-en-een-half jaar ge vangenïsstraf. Beklaagde beriep zich voor zijn houding op het bijbelwoord, dat men zijn vijanden moest liefhebben. Hij heeft een verzoek tot de dienst weigeringscommissie ingediend, om in een an deren tak van staatsdienst te werk te worden gesteld, doch dat verzoek was afgewezen. Op een tweede request was nog geen antwoord ontvangen. Tegen corvee-diensten had beklaagde geen bezwaar BURGERLIJKE STAND HAARLEM 23 Februari 1940 Bevallen: 20 Febr.. C. W. VinkSmakman, d. 21 Febr., A M. Vinkvan Schie, z.; G. J. van der PeijlSchriever, z.; 22 Febr., W. C. EgginkPelt. z.; L. KomduurVos, d.; 23 Febr., H A. M. Mom— Versteege, d.; L. Pende Wit. d.: W. PietersBoo gaard, z. Overleden: 22 Febr. H. de BraaiWessel, 68 j Talmastraat: C. Kist—Draijer, 78 j., Obistrnat: .T, M. H. AschoffSmith, 50 j., Spaarndamscheweg; F Bijvoet, 43 j., Viersterrenstraat; H. Warmerdam van den Bogaard, 44 j., Gen. de la Reijstraat. Welk deel van Uw organisme ook door rheumatische pijnen wordt ge kweld, de genezing kon niet definitief zijn, wanneer men niet de werkelijke oorzaak van het kwaad oantost, nl. net urinezuur. Om dit resultaat te bereiken neme men eerst Rexvrol-cachets, die de pijnen stillen en aoef daarna een kuur met Urodonal, dat het urinezuur oplost en de giftige afvalproducten uit Uw organisme verwijdert. Bij apothekers en drogisten. Bestrijdt rhcumatiek ii.i.u. ii 11 nunnnr» (Aciv. Mgez Med..) AANBESTEDING. Voor de N.V. Uitgevers en Drukkerij Bedrijf J. A. Boom te Haarlem werd door het Ingenieursbu reau Beltman heden in restaurant Het Bolwerk aanbesteed: het verbouwen en vergrooten van het drukke_ rijgebouw: b. het glas- en schilderwerk. Laagste inschrijver voor a. was de N.V. de Beek te Haarlem voor f 39.450 en voor b de firma Esse- nius te Haarlem voor f 4693. Reclame verordening. Tegen de vele huurbordjes en reclames in voortuinen. Ofschoon art. 52 der Alg. Politieverordening der gemeente Haarlem bepalingen bevat inzake het aanbrengen van reclame op of aan onroerende goe deren bleek de laatste jaren de controle op het na leven dezer bepalingen zeer bezwaarlijk. Intus- schen ontsieren het groot aantal liuyrbordjes aan te huur staande perceelen of reclameborden in voortuinen het stadsbeeld zoozeer dat de behoefte werd gevoeld, hieraan paal en perk te stellen. Tot dit doel werd in 1937 door B. en W. een commissie ingesteld, die tot taak had, voorstellen te doen tot wijziging der bestaande bepalingen. Deze commissie was samengesteld als volgt: voor zitter: H. J, L. Klein Schiphorst, vice-voorzitter: Joh. Visser, leden: C. Alberti, F. F. Albrecht, ir. G. Friedhoff, C. S. Th. van Gink, B. W. Lasschuit, ir. M. H. Maas, H. Meeusen, J. J. Swens en secre taris: A. Onkenhout; een commissie derhalve, waar in ook erkende vertegenwoordigers van handel en industrie zitting hadden. Deze commissie heeft thans een concept-verorde ning gemaakt tot wering van ontsierende reclame in de gemeente Haarlem. Krachtens deze verorde ning wordt het eigenaars of gebr.uikers van eenig onroerend goed verboden: lo. daarop of daaraan te hebben muren, getimmerten, borden of andere voorwerpen, bestemd of gebezigd tot reclame en 2o. het onroerend goed op eenige andere wijze te bezigen tot reclame. Op deze verbodsbepalingen worden een aantal uitzonderingen voorgesteld. Zoo blijft buiten be schouwing reclame aan winkelzaken, mits deze wordt aangebracht vlak tegen den gevel en de oppervlakte der gelijktijdig aanwezige reclame met hetgeen daartoe behoort niet meer bedraagt dan y3 M2. Verhuur of verkoop van onroerend goed mag slechts worden bekend gemaakt op één enkel bord of andere aanduiding van ten hoogste 1 bij y2 M. Wel is het toegestaan, dat zulk een bord uit twee afzonderlijke doelen issamengesteld, zoodat bij voorbeeld twee makelaars hiervan gebruik kunnen maken. Kleur, vorm en staat van onderhoud moe ten voldoen aan door B. en W. te stellen eischen. Van een en ander kunnen B. en W. vrijstelling verleenen wanneer het een reclame betreft welke naar hun oordeel de omgeving noch het onroerend goed zal ontsieren. B. en W. stellen voor deze verordening in be ginsel te aanvaarden en haar daarna aan de Rechts geleerde Commissie in handen te stellen. DR. J. F. M. SCHUTTE 70 JAAR. Zooals wij meldden bereikt de bekende Haar- lemsche tandarts, dr. J. F. M. Schutte, heden den 70-jarigen leeftijd. Reeds hedenmorgen mocht de jubilaris bij deze gelegenheid zeer vele bewijzen van belangstelling ontvangen in den vorm van brieven en telegrammen, van geluk- wenschen en tal van bloemstukken. O.a. deed het Tijdschrift voor Tandheelkunde van zijn be langstelling blijken. CONCIERGE-JUBILEUM. Op 4 Maart zal het echtpaar B. van Duffelen en S. van DuffelenBrinkman den dag herdenken, waarop het gedurende 25 jaar als concierge werk zaam is bij de Vereeniging „Zuigelingenzorg" te Haarlem. Deze dag zal voor hen ongetwijfeld niet onopgemerkt voorbijgaan, want zij hebben zich de sympathie van vele moeders verworven. CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS BOND. De afd. Haarlem van den Chr. Fabrïeks- ei Transportarbeidersbond heeft een filmvoorstelling gegeven in het gebouw St. Bavo, Smedestraat te Haarlem. De zaal was bijna geheel gevuld. Opge voerd werd de film „Verbroken Boeien", aange vuld met een gevarieerd programma. Om vier uur was er een voorstelling geweest voor kinderen. VOETBAL E. D. O.—D. W. S. A.s. Zondag speelt E. D. O. op haar terrein in het Noorder Sportpark te Haarlem een vriendschappe- lijken wedstrijd tegen den eerste-klasser D. W. S. f Hit de O (Witteken j ^lll||||i||!„r ki! jlil!i iiiü, iiikiiiÖ iUüIiHHtlUüiiÜÜÖIiliilllllll"^ IJMUIDEN Marktberichten en besommingen IJMUIDEN 29 Februari 1940 Tarbot 128122 cent per K.G. Tong 140102 cent per K.G. Griet f 36—f 19 per 50 K.G. Groote schol f 19f 13.50 per 50 K.G. Middel schol f21—f 15 per 50 K.G. Zetschol f 19,50—f 17 per 50 K.G. Kleinschol f 19—f 10,50 per 50 K.G. Bot f 19—f 10,50 per 50 K.G. Schar f 13—f 5,60 per 50 K.G. Groote gul f 21,50—f 18 per 50 K.G. Wijting f 12,50—f8 per 50 K.G. Kabeljauw f 72—f 50 per 125 K.G. BESOMMINGEN Loggers: KW 154 f2020: KW 75 f2270. Kotters: TH 32 f820; TH 49 £850; TH 4 f590, TH 39 f 640; TH 14 f 530; TH 37 f 360. OVERVEEN AFSCHEID BIJ DE POSTERIJEN. Met ingang van 1 Maart 1940 is aan den heer B. A. Kohier brievenbesteller-voorman te Overveen eervol ontslag verleend wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Kohier stond bij zijn superieuren in hoog aanzien, en was voor zijn collega's een voorbeeld wegens de stipte vervulling van zijn plicht. Ook zijn optreden tegenover het publiek was steeds zeer correct en vriendelijk. Als oudste besteller werd hij bevorderd tot voor man. Hij kan dan ook met dankbaarheid op zijn diensttijd terugzien en we hopen dat het hem gege ven moge zijn dat hij nog vele jaren van zijn pen sioen kan genieten. EEN ZELDZAAM JUBILEUM. ningmeester in orde waren bevonden; deze func tionaris werd décharge verleend voor zijn beheer. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing wer den de aftredende bestuursleden de heeren J. G. van Kessel, W. van der Linden en B. Lindeman herkozen. In verband met de stijgende uitgaven van het fonds, stelde het bestuur voor de contributie met één cent per week en per lid te verhoogen. Om aan de groote gezinnen tegemoet te komen, werd te vens voorgesteld de leeftijdsgrens, waarop voor kinderen de volle contributie moet worden betaald, te stellen op zestien, in plaats van veertien jaar. Nadat de voorzitter dit voorstel had verdedigd, werd het zonder stemming aanvaard en werd de begrooting voor 1940 dien overeenkomstig vast gesteld. De leden der controle- en geschillen-commissies werden allen herkozen. In de rondvraag werd de aandacht gevestigd op het feit dat gemobiliseerden, die zich als lid van een ziekenfonds hebben laten schrappen, tijdens hun verlofdagen thuis bij eventueele ziekte zelf de geneeskundige hulp moeten bekostigen, zoodat geadviseerd wordt dat gemobiliseerden lid blijven van het fonds. De voorzitter, de heer Van Kessel, sloot hierna de vergadering met een woord van dank voor de geanimeerde discussies. SANTPOORT VOX HUMANA BESTAAT 5 MEI 30 LAAR. Op 5 Mei a.s. bestaat het gemengde koor „Vox Humana" 30 laar. Het ligt niet in de be doeling van het bestuur dit feit feestelijk te herdenken, doch wel zal een concert met een bijzonder cachet, een zoogenaamde Weensche avond, gegeven worden. Op 1 Maart a.s. hoopt de heer L. M. Wesseling, Duinlustweg 6 te Overveen den dag te herdenken dat hij 60 jaar in dienstbetrekking is bij de familie van wijlen de Erven van der VlietBorski te Overveen. Als knaap van 13 jaar kwam hij als tuinjongen bij de familie Borski op Elswout. Vervolgens kwam hij bij de familie Van der VlietBorski waar hij thans nog werkzaam is. Bij zijn 50-jarig jubileum ontving hij de Eere-medaille in de Orde van Oranje Nassau. Wesseling is thans 73 jaar en ondanks zijn hoogen leeftijd mag hij zich nog in een vrij goede gezond heid verheugen. De jubilaris is in Overveen een goede bekende en het zal hem op dien dag zeker niet aan belang stelling ontbreken. ZELFBESCHERMING BIJ DE LUCHT AANVALLEN. Sedert eenigen tijd is men in de wijk Overveen bezig de bewoners te vereenigen in een organisa tie voor de zelfbescherming. Jammer genoeg wordt niet overal de voldoende samenwerking voor dat doel ondervonden. Men denkt nog wel eens dat zij die dit werk doen, het voor een bijverdienste doen. Deze opvatting is ten eenenmale onjuist. Zij, die zich beschikbaar hebben gesteld om de organisatie tot stand te brengen, doen dat geheel belangeloos. Indien de bewoners wat meer medewerking zou den betoonen, zou dit het werk zeer verlichten, want er moet nog heel veel gedaan worden! Toch is voor Overveen reeds iets tot stand ge komen. In de eerste plaats worden in een tweetal van de vijf blokken cursussen gehouden voor huis_ moeder E.H.B.O. Dit is een eenvoudige opleiding voor de eerste hulp, alvorens de officieele instan ties bij luchtaanvallen, aanwezig kimnen zijn. Voorts is voor elk blok een verbandkist aange schaft als aanvulling voor hetgeen de bewoners aan verbandmateriaal in huis hebben. Plannen zijn in voorbereiding om na overleg met de Bloemendaalsche brandweer, voor Overveen een brandspuit aan te schaffen. Maar er moeten ook personen zijn, die deze spuit zullen moeten bedienen. Laten zij, die hiertoe bereid zijn, zich ten spoedigste opgeven aan hun blokleider. LUCHTBESCHERMING. De onderafdeeling BloemendaalOverveen van de Nederlandsche vereeniging voor luchtbescher ming zal Donderdagavond 29 Februari a.s. haar jaarvergadering houden in Hotel Roozendaal te Overveen JAARVERGADERING ZIEKENHUISFONDS ..VOORZORG". In hotel „Roozendaal" werd gisteravond de jaar vergadering gehouden van het Ziekenhuisfonds „Voorzorg" te Overveen. Na een openingswoord door den voorzitter, den heer J. G. van Kessel, bracht de secretaris de heer J. Tullenaar het jaarverslag over 1939 uit. Voor rekening van het fonds werden 58 patiënten ver pleegd met 2011 verpleegdagen (vorig iaar 1394 dagen). De verhouding tusschen het fonds en de zieken huizen is bijzonder goed, terwijl de secretaris dank brengt aan de gemeentebesturen van Haarlem en Bloemendaal voor de verleenine eener subsidie. Uit- het financieel verslag bleek dat het grootere aantal verpleegdagen offers van de kas heeft ge vraagd Het iaar 1939 sloot met een nadeelig saldo van f 1306 32, bij een totale uitgave van f 6987.05 en een ontvangst vanf 5680,73. Het kapitaal liep door dit nadeelige saldo terug tot f 6464.06. Bij monde van den heer Kooiman werd gerap porteerd dat boeken en bescheiden van den pen BLOEMENDAAL ZUSTER PLANTEIJDT 80 JAAR. Maandag 26 Februari a.s. Is een bijzondere dag in huize „Boschrand", de Genestetweg 1 te Bloe mendaal. Immers, zuster L. Planteijdt. die in den huiselijken kring als zuster Betsy wordt aangespro ken, viert dan haar 80sten verjaardag. Het mag een wonder heeten dat zij nog zoo flink haar arbeid verricht, na haar moeilijken tijd als verpleegster, een werk dat nu reeds lang achter haar ligt. Het zal de jarige Maandag as. niet aan belang stelling ontbreken. LEZING OVER DE MONTESSORI-METHOD^. Voor de afd. Haarlem van de Ned. Montessori- vereeniging sprak Donderdagavond in de aula van het Kennemer Lyceum de heer A. Groeneveld. ze nuwarts te Amsterdam over het onderwerp: „Hoe ziet een psycholoog het onderwijs volgens de me thode Montessori". Spr. gaf allereerst een filosofische uiteenzetting van de beteekenis der getallen, om in aansluiting hiermede de oude methode van cijfer geven in de school te critlseeren. Het Montessori-onderwijs geeft in dezen al ver rijking van het onderwijs doordat de cijfers ver vallen hetgeen den leerling bevrijdt van de taak, dat alles onberispelijk en vlekkloos moet zijn. We moeten leeren, dat het leven vallen en op staan is en slechts een aanhoudend trachten, om de fouten van gister te verbeteren. Het is niet toevallig, aldus vervolgde spr., dat de methode van Dr. Montessori en het werk van. Freud ongeveer samenvallen. Beiden erkennen den mensch als een realiteit, die wij met eerbied moeten naderen. Zijn wezen en groeiwetten moeten wij trachten te vatten, Ook de moderne psychologen passen veel toe wat Dr. Montessori leeraart nl. dat aan het kind epn bepaald milieu wordt aangeboden en dat de opvoeding moet leiden tot spóntanen arbeid in eigen stijl. In andere methoden komen deze principes niet zoo tot hun recht. Het Montessori-kind doorleeft door ander ma teriaal, door ander tempo de tastbare werkelijk heid van het eigen „ik". Het oude onderwijs is tweeslachtig in ongunsti- gen zin: drillen in een bepaald tempo en daarnaast veel te groote vrijheid. Het Montessori-onderwijs is bewust tweeslachtig door eenheid van milieu en doordat het de oogen opent voor het feitenmateriaal. De arbeidslijst in het kind is er niet altijd. Hij verdwijnt of door angst voor een groote taak of door afkeer van een kleine taak. De opvoeder moei die weerstanden overwinnen en de ziel van het kind in de goede bedding lei den door de spankracht een impuls te geven, het genie in den mensch tot ontwikkeling te brengen door den schroom te overwinnen en door de mysterie van het leven te leeren aanvaarden van het onvolkomene en veranderlijke. Spr. vertoonde een aantal lantaarnplaatjes, om het gesprokene te verduidelijken. Mevr. Land sprak een woord van dank. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: G. I. van BeemMüller, d.; M. van GalenKramer, d. Ondertrouwd: G. J. C. de Vogel en C. C. Lin deman. Overleden: C. Salm, 61 j.; J. J. A. M. Krook, 74 j., overleden te Haarlem; E. M. J. A. Vermast, echtge. van J. Sijbrandi, 52 j., overleden te Haarlem. HEEMSTEDE TUINLIEDENVERFEMGING AERDENHOUT EN OMSTREKEN. Donderdagavond hield* de onderlinge tuinlieden- vereeniging „Aei-denhout en Omstreken" een ver gadering in café-restaurant ..Hof van Heemstede", op welke vergadering ook de keuring plaats had van den huisbroei van bolbloemen. De strenge vorst was echter oorzaaak geweest dat vele deelnemers hun potje niet uit den bevroren grond hadden kunnen halen, waardoor de inzen dingen beneden de verwachting waren gebleven. Onder de ingekomen stukken was o.a. de mede- deeling dat de secretaris, de heer K. Goudzwaard wegens -zijn benoeming tot baas bij de Plantsoenen te Goes, spoedig de vereeniging zal verlaten. Hoe wel dit een groot verlies voor de vereeniging is, wenschte de voorzitter den heer Goudzwaard, ge luk met deze benoeming. Over de tuinkeuringen zal in een volgende ver gadering beslist worden. Besloten werd wederom een spaarfonds te stich ten voor een te houden groote excursie in den loop van den zomer. De keuringscommissie, bestaande uit de heeren G. H. Hageman, H. Bierman en J. C. Behage die in middels de keuring van de bloemen van den huis- broei had verricht, deelde mede dat de wisselbeker voor de beste groep was toegekend aan den heer A. Hulsebos, aan wien ook de kleine bekers voor de beste inzending tulpen en hyacinten ten deel vielen. De beker voor de beste inzending narcissen werd toegekend aan den heer W. A. v. Zadel. Voor dezen huisbroei waren de volgende soorten uitgebreikt. Evt. Gen. de Wet, Dvt. Oranje Nassau, Hyacinten E B. Schotel en voor narcissen Helios en Lady Mooren. Aan den heer W. A. v. Zadel, die als vrije inzending had gebracht Evt. Scarlet Wonder, en narcissen Rembrand en Croesus werden 8V» punt toegekend. Vervolgens hield de heer K. Goudzwaard een bespreking over tuinaanleg, een vervolg op de in de vorige vergadering gehouden causerie, nu naar aanleiding van reproducties van oude teekeningen van 1500 tot nu. Hierbij waren o.a. teekeningen van de tuinen van het Loo, Twikkel, Kasteel Haar- zuilen e.a., aangelegd onder architectuur vaa Marot, Zocher, de Vries e.a.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7