EEN PROJECTIEL IN DE SCHOOL. DE ONDERGANG VAN DE „SIMON BOLIVAR". Strijd om Atlantis Willy Reese Z. K. H Prins Bernhard bracht Vrijdag een bezoek aan den minister va* Koloniën, Ch. J. I. M. Weiter, op diens departement. De hooge bezoeker wordt door den minister in het gebouw rondgeleid Tijdens het blusschingswerk bij brand in een bakkerij te Schijndel deed de oude brandpomp, die door militairen werd bediend, nog uitstekend dienst Een jubileerend kunstenaar. Op 1 Maart a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer J. Vincent door H. M. de Koningin werd aangesteld tot beiaardier van het Koninklijk Paleis te Amsterdam De Raad voor de Scheepvaart behandelde Vrijdagmiddag de ondergang van de .Simon Bolivar". Tijdens het verhoor van den derden stuurman, den heer A. P. Praamsma Kerkschatten uit Amsterdams kunsthistorie zijn thans geëxposeerd op een speciale tentoon stelling in het oude schuilkerkje .Ons Lieve Heer op Solder" in de hoofdstad. De collectie omvat gouden en zilveren monstransen, cibories en kelken Zwitserland be- waaktzijn grenzen. In het hoogge bergte richt een afdeeling Alpen jagers een kam pement in Een ijsdam in de Waal nabij Deest werd Vrijdag door de genie opgeblazen. Op den voorgrond de intact gebleven rails van een spoorbaan, welke over een door het ijs weggeslagen krib liep en thans als hulpbrug wordt gebruikt De Duitsche militaire attache's ts 's Gravenhage brachten Vrijdag ter kennismaking een bezoek aan den nieuwen opperbevelhebber van Land en Zeemacht, gen. H. G. Winkelman en den minister van Defensie, A. Q. H. Dijxhoorn Bij het beschieten van vliegtuigen van onbekende nationaliteit nabij Amsterdam is een onontploft projectiel door het dak van de Gemeentelijke Kweekschool voor Onderwijzers aan de Nieuwe Prinsengracht geslagen. Waar de granaat haar weg nam door 34 Maar dat had zjj juist gewild, zij had vrij willen zijn van al die onverschillige vreemde menschen, die in de luxe-badplaatsen altijd om haar heen- zwierven. Ze had dat op haar groote buitenlandsche reis ondervonden, maar toen had zij dat juist ge zocht. Na haar terugkeer was zij met schrik ge waar geworden, hoe haar kinderen van haar ver vreemd waren. Liefde en vertrouwen jegens de moeder was uit de kinderhartjes verdwenen. Dat moest ze weer goed maken ach, wat had ze veel goed te makenmaar eerst kwamen de kinde ren, dan de man. Het was niet zoo gemakkelijk ge weest, de liefde der kinderen terug te winnen, maar het was haar toch gelukt. En om die kinder liefde niet opnieuw te verliezen, was ze naar dit stille zeebadplaatsje gegaan. Hier kon ze zich ge heel aan de kinderen wijden, kon op al hun dwaze verlangens ingaan, kon alleen voor hen zijn. Ze had de liefde der kinderen noodigen daarnaast vocht ze om die van haar man. en zegen ook onze lieve Moeder en onzen lieven vader, Amen". Twee gebruinde kinder armpjes legden zich om den hals van hun moeder, een kindermond spitste zich voor den nachtzoen. Harald had zijn gebedje al opgezegd en zjjn nacht kus al gehad. De moeder wilde zich juist van de bedjes afwen den, toen beide kinderen verrast uit de kussens kwamen. „Papa!" Verwonderd zag zö om. Inderdaad, in de deur opening stond, breed en groot, Frundsberg, onder den rechterarm droeg hij eën beetje onhandig een zeilschip, onder den linker een groote pop van cel luloid, bijna zoo groot als een echte baby. Frundsberg ging naar de kinderen toe, die uit bed sprongen, hem compleet bestormden, hem om helsden en steeds weer kusten. Hij was altijd nogal kort aangeboden tegen de kinderen geweest en maakte nu een beetje een komisch figuur, hij was dat tot nu toe van de kinderen niet gewend ge weest, ze waren anders altijd zoo bang, zoo terug houdend geweest, maar hg voelde het toch als iets wonderlijks, deze kleine vleiende kinderhandjes. Maar waardoor waren de kinderen plotseling zoo veranderd? Zeker, hij had ze in lang niet gezien. Zou het zijn, omdat h\j wat voor ze had meege bracht? Dat had hjj toch altjjd gedaanNeen, vriend, die kleine moeite heb je je nooit gegeven, je hebt slechts nu en dan en natuurlijk met Kerst mis je secretaris verzocht, een paar orders op te geven aan een speelgoedmagazijnHoe wonder baar mooi zijn toch zulke kleins, onschuldige, dank bare kinderhandjes, hoe gemakkelijk, hoe eenvou dig is het toch, een kind gelukkig te maken. „Maar nu is het genoegnu moeten jullie vader weer met rust latenzoo, en nu gaan jullie slapenja, ja, ik zal het schip hier neer zetten, zoodat je het morgenochtend dadelijk als je wakker wordt, kunt zienja, en je pop mag bij je slapen Nu kon Frundsberg ook de moeder begroeten. Hg kuste haar en zei: „Ik heb me voor twee dagen vrij gemaakt. Ik heb in het Kurhaus een dinertje voor ons beiden besteld, ga je mee?" Mevrouw Hella Frundsberg knikte toestemmend. „We zullen gebakken paling eten, dat is immers je lievelingsgerecht?" Intusschen had zij haar man meegenomen naar de gezellige, zij het ook kleine en eenvoudige huis kamer. Weer kuste hij haar. „Vind je het goed, dat ik je zoo overvallen heb of heb ik het heelemaal verkeerd aangepakt?" Frundsberg voelde plotseling twee wonderlijke een beetje vochtige lippen aan zijn mond. Maar ze waren al weer weg; van de deur kwamen nog een paar vluchtige woorden tot hem. „Ik ben dadelijk terug, wil me alleen even vlug verkleeden en het meisje het een en ander zeg gen". Op het terras van het Kurhaus zaten nog enke le gasten. De meesten waren al weggegaan en maakten nog een wandelingetje. De kellners üad- den niets meer te doen. Het strijkje speelde een wals van Strauss. Frundsberg legde zijn servet op tafel „Die paling was werkelyk uitstekend." Hirj hief zijn glas op, waarin het roode licht van de tafel lamp brak in den goudgelen Rijnwijn: „Op je ge zondheid en, ik moet het je altijd weer zeggen, je ziet er vanavond allercharraantst uit". Hij had dat al verscheidene keeren gezegd. De blonde Mevrouw Hella zag er bekoorlijk uit en het lange, eenvoudige kleed, dat haar slanke vormen onderstreepte, het matte groen van de weekglan- zende zijde, dat ongetwijfeld haar kleur was, droeg er ontegenzeggelijk toe bij. dat Frundsberg steeds weer in woorden moest uiten, hoe mooi hij zijn eigen vrouw vond. „En hoe gaat het met je vriend Wallner?" vroeg zij met een bekoorlijk lachje in de mondhoeken. „Zal hij met zijn sportkameraad trouwen?" „Ja, op 6 September, nog vóór den grooten eer sten tocht. Hij wil haar meenemen naar de Olym piade." Ze moet een uitstekend meisje zijn, naar alles, wat ik van Alice Bernauer over haar gehoord hebZeg, vertel me eens, hoe gaat het eigenlijk met je rechterhand?" „Ja, weet je, ik kan uit dat meisje niet meer wys worden. Ik heb me al eens, namelijk toen met Wallner, leelijk verrekend." „Jullie mannen hebben ook niet het fijne gevoel voor zulke dingenJe moest eigenlijk een an deren secretaris nemen en Volkers de leiding van een van je fabrieken opdragen, zoodat hij er ook eens toe kan komen, om aan zichzelf te denken". Frundsberg was een oogenblik sprakeloos, maar dan begon hij toch weer hier en daar aan te denken. „Lieve help... maar je hebt gelijk, Hella, ik had daar eigenlijk allang op moeten komennóg een paar dagen geleden..^. ik zal hem er bij de eerste de beste gelegenheid over sprekenMis schien maak ik hem directeur te Duisburghad eigenlijk eerst aan Wallner gedachtmaar die is alleen maar technicusmoet trouwens de technische leiding in handen houdende zake lijke leiding echter moet in andere handen worden gelegdVolkers zou stellig de rechte man op de rechte plaats zijnnu, we zullen wel eens zien." Frundsberg greep weer naar zjjn glas, ook Hella deed het. „En nu drinken wij een mocca... Ober!" Hella Frundsberg dacht een oogenblik na. „Weet je, man, dat moet je toch een beetje an ders "doen. Volkers mag een geniaal zakenman zijn en je hebt volkomen gelijk, als je hem op eer post zet, waar hjj zijn kennis tot haar recht kan doen komen, maar over de dingen, waarover het hier gaat, kun je met hem niet pratenals minnaar is hij nog een groote, domme jongen". „Zoodacht jè dat? Dan zal ik in dit geval eerst eens moeten praten met de vrouwelijke par tij in kwestie". „Ja, doe dat." De kellner ruimde af en bracht de mocca. De muziek had nu ook de saxofoon en het slagwerk aan het werk gezet. Het resultaat was een oor- verdcovend lawaai, maar het voorkwam, dat de kellners, de muzikanten zelf en wellicht ook enkele gasten, insliepen. Na een slokje mocca begon Frundsberg weer te spreken. „Weet je intusschen al, welke sensatie Annie plotseling te weeg heeft gebracht?" „Neen", zei Hella, „wat dan?" „Je weet, dat Annie al een paar dagen bjj ons in Hamborn is. Daar heb ik haar voorgesteld aan MacKinley, de ontwerper van het Atlantis-eiland." „Ja, en vroeg Hella nieuwsgierig. „Gisteren zijn ze in alle stilte getrouwd, het ging zoo vlug, dat ik het jou niet eens kon laten weten. Maar door dit huwelijk heeft MacKinley zijn weddenschap van honderdduizend dollar ver loren, want hij mocht niet trouwen, voordat At lantis klaar was. Ze zijn een gelukkig paar en ik gun hem Annie van harte. Zal ik nog iets voor je bestellen „Neen, dank je", zei Hella, nog geheel onder den indruk van de zoo juist gehoorde mededeeling. Zij wierp een blik op haar armbandhorloge en zei: „We moesten nu maar naar huis gaan." „Graag, als je het goed vindt, loopen we langs het strand naar huis". Het was een wonderlijk mooie nacht. De hemel hing blauwzwart en met sterren bezaaid over de zee. Ook de schijf der maan hing daarboven op donkeren achtergrond, liet haar bleekwitte licht neerdalen over allen, die met haar dweepten* over hen, die zonder haar niet kunnen beminnen, over anderen, die zonder haar geen verzen kunnen maken. En de zee ruischteom kort te gaan* het was een zomernacht met al wat daarbij hoort. Hella liep met haar grooten hoed in de hand, een windje voer door haar blonde haren, de man aan haar zijde had de andere hand en bovendien den geheelen arm in beslag genomen. Zoo liepen zij door den nacht en zwegen, ieder vervuld van de eigen gedachten. Plotseling kwam er een pijnlijk „Au!" van Heila's lippen, en ze ging op een zandhoop zitten, zonder te weten, dat ze daardoor een reeds door Amor's pgl getroffen hart volkomen vernielde Gelukkig was het hart slechts gemaakt van schelpen en gevuld met droog mos. „Er moet een steentje in mijn schoen gekomen zijn". iWordt vervolgtJJf,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 16