Haarlem's Dagblad 1.35 pee llletec Moderne Heerenhuizen IViborg bleef in Finsche handen. Marocain- Satin vIVBOORSEL Italiaansche prinses geboren. Commentaren. Verdedigingslinie op de Karelische Landengte hield stand. Vliegensvlug. AMERICAN CLUB Celaden atmosfeer 57e Jaargang No. 17388 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 24 FeSruari 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. „Naar mijn meening is het een hoopvol tee- ken, dat de huidige oorlog de menschen verveelt. Zij vragen zich af, waarom dat zoo moet zijn. Maa<r zij weten dat, terwijl zij hun plicht ver vullen, hij hen zal blijven vervelen. Zij beginnen inderdaad te erkennen dat de oorlog een verve lend ding isen dat beteekent ongetwijfeld al eenige vooruitgang. Nu moeten zij nieuwe vorde ringen maken. Zij moeten leeren inzien, dat men zich over den oorlog moet •schamen. Zij .dienen op te passen, dat de verveling niet als iets gewoons wordt aanvaard." Deze merkwaardige commentaar op den oorlog wordt gegeven in een artikel in het Januari nummer van het Engelsche tijdschrift „Life and Letters To-day". Ik weet niet wie de Engelsch- man is, die het geschreven heeft. Gij kunt u, zijn woorden lezend, een ongunstige voorstelling van hem maken. Gij kunt hem zien als een hooghar tig, verwaten mensch of als een poseur, die er slechts op uit is ongewone dingen op een lichte lijk vermoeiden, ironischen toon te berde te brengen. Maar. zoo zie ik hem toch niet, ofschoon zijn heele stuk in denzelfden trant is als het hier boven aangehaalde. Het is waar dat hij zich ongewoon uitdrukt. Het is niet gebruikelijk een zoo rampzalige gebeurte nis als de oorlog te beschouwen uit het oogpunt, of hij al dan niet vervelend is. Men pleegt hein te beschouwen als iets geweldigs, er hevige mensche lijke driften en lage menschelijke berekeningen aan te verbinden en ons te verdiepen in het lot van hooge menschelijke waarden als het Recht en de beschaving en de Cultuur, die erbij in het ge ding worden' gebracht. De oorlog is slecht en ver keerd maar tevens groot en geweldig. Kan men hem verbinden aan een zoo kleine en persoonlijke gewaarwording als verveling? Misschien wel. Misschien zijn' de menschelijke aandoeningen vaak minder groot dan de men schelijke woorden. En het wordt met die verveling al een andere zaak als men zich eerlijk reken schap geeft van de neiging tot „sensatie", die in alle menschen, in meer of minder mate, leeft. Ieder wordt eenigszins opgewonden en geprik keld, ja veelal niet onaangenaam geprikkeld, door het vernemen van groot en onverwacht nieuws. Het is iets geweldigs, iets dat hem op jaagt uit de sleur van zijn dagelij ksch werk, uit de vlakheid van zijn bestaan, dat hem (niet minder: haar), onmiddellijk de begeerte geeft, het aan anderen te vertellen, die het wellicht nog niet weten. En zeg mij nu niet: zoo gaat het u, journalisten, speciaal. Want het tegendeel is waar. Wij zijn persoon lijk juist minder vatbaar voor de sensatie van het nieuws, omdat wij er dagelijks mee omgaan, het altijd het eerst krijgen en het beroepshalve met koel overleg beoordeelen moeten. Wij worden er mee oververzadigd en zitten zelf in zijn keuken bovendien. Het 'is er eenigszins mee als met den banketbakker, die veelal niet van zijn eigen taartjes houdt. Hij verzorgt ze met toewijding en proeft ze met aandacht, maar ze verrukken zijn verhemelte niet. Als het waar is dat de oorlog den menschen geen of weinig sensatie meer brengt dan betee kent dat, dat hij hen verveelt. Ik ben geneigd dat te gelooven mèt dien Engelschman in „Life and Letters To-day". In de laatste jaren van den vorigen oorlog waren dezelfde verschijnselen waarneembaar. Maar niet in het begin. Nu treden ze al op in het begin. En het is niet zonder men schelijke beteekenis. „Alle genres zijn goed, be halve het vervelende", heeft Voltaire gezegd in een of ander Voorwoord. En het is onsterfelijk gebleken. En ik herinner mij dat Clemenceau, de Tijger, die er geen doekjes om placht te winden, dertig jaar geleden zijn eigen kabinet om zeep bracht door zijn eigen minister van Buitenland- sche Zaken, Delcassé, in de Kamer te verlooche nen in deze vernietigende uitspraak: „Die man verveelt mij". Dat bleek afdoende. Goed beschouwd is het ook afdoende. Ik beken dat ik in den loop van de jaren 1918- 1939, in die periode tusschen twee oorlogen in, waarin de wereld via ups and downs geleidelijk weer naar de bewapening en de vernietiging suk kelde, mij meermalen heb afgevraagd: „Hoe is het mogelijk dat het de menschen niet verveelt? Altijd weer datzelfde gedaas over bewapening en bedreiging, altijd weer dat vernietigenwaar om vinden ze het eindelijk niet eens belangwek kender, een groote eenheid op te bouwen en moei lijkheden te overwinnen, waarop vorige geslach ten zijn gestuit? Altijd weer diezelfde taal, die zelfde geldsmijterij, diezelfde vernieling. Wat is er nog voor interessants aan?". Het is geen nieuws: het is oud. Zoo moet die Engelschman, dien ik geciteerd heb, het toen ook hebben gevoeld. Ik kan mij zijn gedachten voorstellen. Ik geloof dat hij heele- maal niet verwaten of hooghartig is maar uit zijn werkelijke gevoel spreekt en hetzelfde bij anderen, al blijft het grootendeels verborgen onder uitingen in forscher termen, heeft waar genomen. Ik ook. Ik geloof dat de heele wereld geneigd is over den oorlogsgod Mars te zeggen wat Clemenceau van Delcassé zei: „Die man ver veelt mij". Maar ik ben het ook eens met den schrijver van het Engelsche artikel, dat dit niet genoeg is. En dat de menschen zullen moeten leeren, zich over den oorlog te schamen. R. P. Nasleep van vergiftigingszaak. PHILADELPHIA, 24 Februari. De kwakzalver Paul Petrillo, die betrokken was in de opzienbarende arsenicumvergiftigings affaire, die vorig jaar in Philadelphia en elders in de V. S. hevige beroering teweeg bracht, is tot den electrischen stoel veroordeeld. (United Press.) Vrijdag zoo meldt United Press uit Helsinki is de tweede Finsche verdedi gingslinie ten .Zuiden van Viipuri (Viborg) intact gebleven en verscheidene Russische aanvallen sedert de schemering, werden af geslagen. De hoop der Russen om dezen dag een groote feestdag van de Sovjet- Unie Stalin deze stad als geschenk aan te bieden is niet in vervulling gegaan. Viipuri behoort nog steeds aan Finland. De Rus sen doen hun uiterste best voor een door braak, maar tot dusverre blijft de Finsche linie ondoordringbaar. De verliezen van den vijand blijven zich op stapelen ondanks hun „gordijnvuur" van artil lerie en hun vele tanks. Vele- van die tanks zitten vast in de hoog liggende' sneeuw. Er is een nieuw „niemandsland" ontstaan in de streek van Koivisto op het vasteland, welk gebied voortdurend onder vuur wordt genomen door de batterijen der forten op de meer afgelegen eilanden om Koivisto, die zich nog in Finsche handen bevinden. De heldhaftige bezetting van het eiland Koi visto gaat voort alle Russische aanvallen af te slaan Van betrouwbare zijde verneemt de United Press-correspondent dat niet minder dan 4000 Russen gesneuveld zijn bij hun poging om over het ijs dit eiland4 te bereiken. De Finnen lieten hen binnen het bereik van hun kanonnen komen en schoten vervolgens hun projectielen over de hoofden der Russen in het 'n txlra aanbieding) Alie modekleuren en zwart 90 c.M. breed GROOTE HOUTSTR. 31 BIJ ANEGANG HAARLEM Donderdag. Sumner Welles te Gibraltar. Roosevelt's afgezant hult zich in stilzwijgen. GIBRALTAR, 24 Febr. (Reuter). Sumner Welles is gisteren met de „Rex" te Gibraltar aan gekomen. Militaire vertegenwoordigers brachten hem namens den gouverneur van Gibraltar een bezoek. Welles, die onlangs influenza heeft ge had, zag er iet of wat bleek uit. Hij wilde geen interview toestaan. Heling van militaire levens middelen. Amsterdamsche politie verricht een arrestatie. AMSTERDAM, 24 Februari. Op verschillende plaatsen in ons land heeft de politie een onder zoek ingesteld naar verduistering van militaire levensmiddelen. Deze werden door militairen ontvreemd en aan burgers verkocht Een op zichzelf staand geval van een derge lijke verduistering is dezer dagen „ergens in Ne derland" ontdekt. Een der militairen, die werk zaam was bij de keuken van zijn af deeling. ver kocht levensmiddelen te zijnen bate aan een bur ger. Deze verhandelde de goederen op zijn beurt aan een koopman in Amsterdam. De Amsterdamsche politie is er in geslaagd dezen koopman op te sporen. Hedenmorgen werd hij gearresteerd. Het betreft hier nog geen groote hoeveelheid levensmiddelen, omdat de verduistering spoedig door de autoriteiten is untdekt. 1 ijs, dat brak en de terugtocht onmogelijk maakte. Een welgericht mitrailleur- en ge weervuur maaide daarop de aanvallers weg. Het offensief op de Landengte was gisteravond 24 dagen oud. In neutrale militaire kringen schat men dat de Russen hierbij 80.000 man hebben verloren, dooden en gewonden tezamen. Het Finsche legerbericht. Het Finsche legerbericht van Vrijdag luidt: „Te land: Op de Landengte van Karelië tus schen de Finsche Golf en het Muola meer hebben de Finsche troepen alle vijandelijke aanvallen afgeslagen alsook de aanvallen in de richting Ilasome, Nakkïjarvi, het station Kamere en Lel- pasuo. Gedurende den dag werden zestien tanks vernield. Tusschen het Muolameer en het Aura- paameer heeft de vijand twee aanvallen gedaan, beide keeren liet hij een bataljon dooden op het slagveld achter, een detachement, dat over het ijs van het Aurupaameer bij Stikamiemi poogde aan te vallen, werd teruggeslagen en telde 800 dooden en meer dan 100 gevangenen. De Finnen hebben bovendien tientallen mitrail leurs en ander oorlogstuig buitgemaakt. Een aanval ten oosten van Salmenkaitas werd afge slagen, evenals een reeks aanvallen bij de Tai- pale. Ten noordoosten van het Ladogameer gaan de Finnen voort met het zuiveren van de steun punten der Russen, welke Donderdag zijn bezet. Nog een aantal Russische steunpunten werden veroverd. De oorlogsbuit is hier belangrijk, o.a. twaalf stukken geschut, meer dan vijftig mi trailleurs, tien veldkeukens, tractors, pantser wagens en munitie. Bovendien werden zes pantserwagens vernield. In den sector Kuhmo waren patrouilles zeer actief, verscheidene vij andelijke detachementen werden vernield. Van de overige deelen van het front valt niets te melden. In de lucht: De Finsche luchtmacht heeft op 22 Februari de verkennings- en bombardements- vluchten boven de kantonnementen en concen traties van de Russische troepen voortgezet. Bo ven de operatiezöne was de activiteit van de Sovjet Russische luchtmacht zeer levendig, voor al benoorden het Ladoga meer, Kajaani, Kon- tissaoki, Rovanaemi en een aantal andere plaat sen. Naar tot nu toe werd gemeld, zijn bij deze bombardementen twaalf vrouwen en kinderen gedood. De vijand liet een aantal parachute springers omlaag springen, doch zij werden ge dood of gevangen genomen. Volgens bevestigde n.ededeelingen is een vijandelijk vliegtuig omlaag geschoten, terwijl een ander vermoedelijk is vernield. Verder zijn de wrakken gevonden van vliegtuigen, welke Don derdag als vermoedelijk verloren werden gemeld". Het Russische legerbericht. Het Vrijdag uitgegeven Sovjet legerbericht luidt: „Op 23 Februari heeft zich niets van belang aan het front voor gedaan. De diepe sneeuw en móst op de Karelische Landengte verhinderen operaties. De Sovjettroepen hebben twaalf vijandelijke verdedigingswerken bezet, waaron der vier stalen en betonnen artillerieforten. Gezien het slechte weer bleef het optreden der lucht macht beperkt tot verkenningsvluchten". TE KOOP nog enkele prachtige HEERENHUIZEN, voor zien van modern comfort, gelegen aan de Lod. van Deyssellaan, vlak bij station Bloemendaal. Ook aldaar nog eenige TE HUUR met centr. verw. en garage ad 660.- p. j. Te bevr.: S. VELDKAMP, Van Dortstraat 90, Telef. 16373 (Adv. ingez. Med.) (In de prijsvraag van het Comi té Vliegtocht NederlandIndië voor een vliegtuig, dat in 38 uur zonder tusschejilanding naar Batavia kan vliegenzijn de winnaars bekend gemaakt. De heer Plesman voorspelt spoedig geregelde - vluchten Europa Amerika in één nacht.) Het zal eens nog korter duren, Schiphol naar Batavia, Zoowat achtendertig uren, Loop dat meer eens even na. Voor Europa naar de Staten Is. naar Plesman gauw verwacht, (Die erover mee kan praten) Niet meer noodig dan een nacht 't Een en 't ander is voorspelling. Maar de leek aanvaardt die graag. Wat zag hij niet al versnelling In het luchtruim vóór vandaag. Vliegen om de halve aarde, Nadert meer en meer een wig. En men bindt steeds hooger waarde, Aan het vliegensvlug begrip. Daardoor komen landen, menschen, Steeds maar dichter bij elkaar, Dat is logisch en te wenschen, Maar het is helaas niet waar. Ik kan met bewondring lezen, Over wat door ons geslacht. In het jonge luchtvaartwezen, Is en wordt tot stand gebracht. En ons land moet blijven streven Naar een plaats in d'eerste rij. Waar het kan een voorbeeld geven, Sterk en zonder hoovaandij Toch, als aller haast bedaarde Tot een tikje kalmer aan. Zou het met den mensch op aarde Dan misschien niet beter gaan? Zondag a.s. THé DANSANT in LA GAITé, v. 3-6 u. The Casanova's m.RED DEBROY en THE HOT RASCALS. (Adv. Ingez. Med.) CENTRALE RADIO ONTVANGST. U hebt nergens voor te zorgen U krijgt muziek aan huis Zonder meer, dat is te zeggen Zonder kraken of geruisch. HAARLEM TELEFOON 10010 (Adv. Ingez. Med.) Verlenging extra brandstoffen- verstrekking aan kleine boeren en tuinders. De ministers van sociale zaken en van economi sche zaken hebben aan de gemeentebesturen be richt, den termijn, waarover de extra brandstof- fentoeslag aan kleine boeren en tuinbouwers, als bedoeld in hun rondschrijven van 29 Januari, mag worden uitgekeerd, wederom met één week te verlengen. Een natte Zondag? Dat doet het weerbericht hèlaas ver moeden Regenbuien met later wellicht hagel of natte sneeuw. De wind blijft West, maar 't wordt wat kouder. Zelfs heeft het kwik neiging, het des nachts weer in de buurt van het vriespunt te zoeken. Het Italiaansche Kroonprinselijk paar. De „Altmark" vlotpekomen. Alleen het roer beschadigd. STAVANGER, 24 Februari. (Noorsch Tel. Ag.) De .Altmark" is gistermiddag op eigen kracht vlot gekomen, nadat duikers een onderzoek hadden in gesteld. Voor zoover bekend is alleen het roer be schadigd. Vandaag is opnieuw een opvarende van het schip naar een ziekenhuis gebracht. Het ge rechtelijk onderzoek wordt morgen voortgezet: Men verwacht dan een officieele verklaring. ROME, 24 Februari (Reuter). De prinses van Picmont, gemalin van kroon prins Umberto, heeft vanochtend het leven geschonken aan een dochter. De nieuwe Prinses heeft de namen Maria Gabriella ontvangen. Zij is het derde kind van het prinselijk paar. In September 1934 werd prinses Maria Pia, in Februari 1937 prins Victor Emmanuel gebo ren. Voor het koninklijk paleis te Napels, waar Maria Gabriella het levenslicht aanschouwde, stond een dichte menigte, die bij het verne men van de prinselijke geboorte een geest driftig gejuich aanhief. Prins Umberto is gisteren met zijn moeder, koningin Elena uit Rome naar Napels vertrok ken, terwijl de koning vandaag te Napels ver wacht wordt. De kleine prinses zal weldra door den kardinaal-aartsbisschop van Napels worden gedoopt in een kamer welke grenst aan het slaapvertrek der prinses van Piemont. Maria Gabriella heeft een gewicht van acht pond. Rome in feeststemming. ROME, 24 Februari (Stefani). De ge boorte van prinses Maria Gabriella is in het geheele land met de grootste vreugde verno men. Te Rome werd de blijde tijding van ochtend te 8 uur met kanongebulder bekend gemaakt. Overal werd de vlag uitgestoken. Het woord is aan Coethe: De mensch begrijpt nooit, van hoe menschelijk standpunt hij alles bekijkt. in het Naburige Oosten. Ernstig Russisch—Turkseh gr en sinciden t. NEW YORK 24 Februari (Reuter). De correspondent van de „New York Times" te Belgrado meldt dat de hooge raad van oorlog te Ankara voor het geheele land den noodtoestand heeft afgekondigd, waartoe de eenige weken geleden aangenomen wet de bevoegdheid gaf. Gisteren waren alle telefoonverbindingen met Turkije verbroken, zoodat men geen nadere bijzonderheden kon vernemen. Volgens dezen zelfden correspondent gelooft men in de meest gezaghebbende kringen te Belgrado, dat de berichten over een ernstig Russisch-Turksch grensincident geenszins over dreven zijn. Men meldde, dat een Russisch bataljon over de grens gekomen en door Turksche troepen ontwa pend is. De Turken aldus dit bericht noodigden daarop de Russische autoriteiten uit de wapens te komen halen, terwijl de Russische soldaten als deserteurs geïnterneerd werden. De Sovjet-autori teiten zouden toen een cavalerie-afdeeling over de grens gezonden hebben voor het terughalen der wapenen, doch dit detachement zou geweigerd heb ben naar Rusland terug te keeren. In een mededeeling aan het Turkseh Telegraaf- agantschap spreekt de Turksche regeering het be richt uit Moskou, volgens hetwelk Turkije langs de Russische grens een half millioen man zou hebben samengetrokken en bij die grens vliegloodsen zou hebben doen bouwen, welke 500 toestellen bevatten, met stelligheid tegen. De Italiaansche dagbladen wijden volgens Reuter heele kolommen aan telegramman uit geheel Europa over hetgeen in de opschriften genoemd wordt „oorlogsdreiging van de Zwarte Zee tot de Noordelijke IJszee". Terwijl de bladen zich van commentaar onthou den wordt den lezer de indruk gegeven dat vijan delijkheden ieder oogenblik kunnen uitbreken, in den Kaukasus zoowel als in Noord Europa, zelfs wanneer de Balkan er buiten blijft. Berichten uit Berlijn over hetgeen genoemd wordt „het spook- leger" van Weygand in Syrië worden opvallend af gedrukt in sommige bladen, die tevens den nadruk leggen op de kwetsbaarheid van het Sovjet Rus sisch oliegebied. Telegrammen uit Kaïro leggen den nadruk op de samenwerking tusschen Engeland Frankrijk en Egypte. De gestoorde telefoonverbindingen. BOEDAPEST, 24 Februari. United Press heeft hedenmorgen vërgeefsche pogingen in het werk gesteld om van de Balkanhoofdste den Boedapest, Belgrado en Sofia uit telefo nisch met Istanboel in contact te komen. Tel kens kreeg men te hooren dat de lijn niet in orde was en werd verklaard dat men er zeker van was dat de onderbreking, welke naar men verwachtte later op den dag hersteld zou zijn, niet veroorzaakt werd door politieke of militaire spanning. In politieke kringen te Sofia sprak men de geruchten tegen dat er in Turkije ge mobiliseerd zou zijn, daar in het jongste ver leden geen oorzaak voor een ongewone spanning was geweest. Bongkrekvergif tiging veroorzaakt 23 dooden. TJILATJAP. 24 Febr. (Aneta/A.N.P.). In het regentschap Poerbolinggo zijn zestien personen overleden tengevolge van bongkrek- vergiftiging, terwijl in de dessa Soesoekan, nabij Banjoemas, zeven personen aan bongkrek-ver- giftiging zijn overleden. (Bongkrek is een inlandsche lekkernij Red.) Op ijsschots afgedreven en verdronken. Vrijdag is de achttienjarige J. van der Ploeg te Spijk (gem. Bierum) op een ijsschots afge dreven achter den zeedijk en verdronken. Een persoon, die het ongeval zag gebeuren en hem zwemmende wilde redden, slaagde daar in niet en wist zelf ternauwernood den wal te bereiken. HEDEN: 16 PAGINA'S jilllllülllDlItffltflIflIOlllllfl!; I1 Actiketeus- R. P.: Commentaren. pag. l R. P.: Journaal van de week pag. 5 K. de Jong: Buitengewoon succes voor Carl Flesch op het gala-con cert der H. O. V. pag. 2 J. B. Schuil: Nell Knoop treedt op voor „Weten en Werken" pag. 2 B. K.: Lichtpunten in het zaken leven. pag. 3 C. J. E. Dinaux: Als de steenen spreken konden. pag. 7 Van onzen bijzonderen medewer ker in Finland: Minister-president Ryti ontvangt een Nederlander! pag. 7 J. H. de Bols: Litteraire Kanttee- keningen. pag. 7 Financieel Economisch Weekover zicht: Opmerkingen over de Staats leening. pag. 9 Laatste Berichten op pagina 11 ^nin.i

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1