JxHvmaat vatt de IDeek )e Engelsche luchtaanval op Helgoland. NIEUWS IN 'T KORT. :A TERDAG 24 FEBRUARI Ï94Ö HA'AREEM'S DA'GBEAD" 3 )orlogsschepen gebombardeerd. Officieel wordt uil Londen medegedeeld dat vliegtuigen der Koninklijke Britsche strijd krachten Dinsdagavond bii Helgoland oorlogs schepen hebben gebombardeerd. Het Engelsche ministerie van luchtvaart deelt erover het volgende mede: „ZooaLs reeds medegedeeld zijn vliegtuigen der ininklijke Luchtstrijdkrachten Dinsdagavond Woensdagochtend vroeg in actie geweest boven Duitsche Bocht. Bij Helgoland waargenomen rlogsschepen werden met bommen aangevallen. n de schepen en de kustbatterijen wer,d op de egtuigen geschoten. Gemeld wordt dat een der itsche vliegtuigen zonder succes door drie vijan- 'lijke gevechtsvliegtuigen werd aangevallen, en gelooft dat een der vijandelijke gevechts- iegtuigen heeft moeten dalen. Geen der Britsche iegtuigen werd tijdens de operatie beschadigt en ;en der inzittenden werd gedeerd, doch de te- gtocht geschiedde onder zeer slechte weersom- andigheden, waaraan is toe te schrijven, dat een r vliegtuigen niet is teruggekeerd. ;aat sumner welles ook met hitler praten? Naar de New Yorksche radio mededeelt, ver acht men dat Sumner Welles, wanneer hij de vol- >nde week op zijn informatiereis Berlijn bezoekt, ik een onderhoud met Hitier zal hebben. De Ame- kaansche ambassadeur te Berlijn heeft vandaag n bezoek aan de Wilhelmstrasse gebracht om een geling voor deze ontmoeting te treffen. Welles ordt Dinsdag te Berlijn verwacht en zal dan een iderhoud met Von Ribbentrop hebben. 'rekt Wang Tsjing Wei zich terug? TIENTSIN. 23 Februari (Havas). Volgens ardnekkige geruchten zou Wangtsjing Wei als resident van de voorloopige regeering te Peiping ijn afgetreden en geweigerd hebhen president an den nieuwen politieken raad van Noord- ihina te worden. Als zijn opvolger wordt Wang Ji Tang, minister an binenlandsche zaken in de voorloopige re- eering, genoemd. Schepen aangevallen. Opvarenden van Engelsch vaartuig gewond. Bij de Britsche oostkust zijn twee Noorsche toomschepen door Duitsche bomibardemente- legbuigen aangevallen. De 1524 ton metende Akabahra" geraakte in brand. Toen een red- imgboot te hulp kwam, bleek het vuur reeds rermeesterd te zijn, terwijl er bovendien een lek •stopt was. Het schip kon zijn reis voortzetten, e kapitein deelde mede dat een tweede oorsch schip, dat eveneens gebombardeerd was, )t zinken was gebracht. De naam van dit jhip is niet bekend: een marinevaartuig heeft aar de opvarenden gezocht. De reeders van het Belgische vaartuig „Heyst hebben draadloos bericht ontvangen, dat dit hip op de Noordzee met mitrailleurs is bescho- in, doch dat het zijn weg vervolgde. Aan boord evinden zich vier man. Het vaartuig wordt olgende week te Zeebrugge verwacht. De reeders van de Heyst 78 zijn er draadloos an in kennis gesteld dat dit schip door een oa'logsschip naar een 'buitenlandsche haven ordt gesleept. Het bericht werd gestoord, zoo- at men niet kon hooren, wie het schip had aan- 'houden en waarheen het werd gebracht. Het Britsche schip „Gothic" (2429 ton) dat in en avond was uitgevaren is naar Reuter meldt ien paar uur later teruggekeerd, na door Duit- jche vliegtuigen te zijn aangevallen. De kapitein !n de tweede stuurman zijn gewond, de laatste irnstig, door mitrailleurskogels. De bovenbouw [an liet schip werd dooi" kogelsgehavend. Hore Belisha pleit voor Britsche interventie in het Finsch-Russische conflict. Oud-minister vreest verloren gaan der Scandinavische markten. In een rede, welke hij Vrijdagavond voor zijn kiezers te Devonport heeft gehouden, drong de Britsche oud-minister' Hore Belisha er op aan dat Engeland en Frankrijk in het Finsche conflict tusschenbeide zouden komen. Controle over Noorwegen, Zweden en Finland door Duitschland en Rusland, aldus de oud-mi nister, zou beteekenen dat onze aanzienlijke aan- koopen van erts, hout en landbouwproducten in deze landen stopgezet zouden kunnen worden en dat Duitschland nieuwe markten voor zichzelf zou kunnen organiseeren. Weloverwogen, toereikende en beslissende actie kon thans den duur van den oorlog beperken. Alle halfbakken interventie zou van den aanvang af tot mislukking gedoemd zijn. Moskou weet niets van bommen op Pajala. Zweden houdt voet bij stuk. In verband met een bericht van het Russische Telegraafagentschap Tass, waarin werd beweerd, dat geen enkel Sovjet Russisch vliegtuig over het Zweedsche dorp Pajala heeft gevlogen, noch in het algemeen over Zweedsch gebied, wordt bij het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken vernomen dat een soortgelijke mondelinge verkla ring werd afgelegd van Russische zijde bij de over handiging van de Zweedsche protestnota in Mos kou. Van Zweedschen kant houdt men echter staande dat het ingestelde onderzoek bewezen heeft dat de vliegtuigen van Russische nationaliteit wa ren. Granaat uit den wereldoorlog ontploft. MILAAN 23 Februari (D. N. B.) Op een berg helling bij Görz is 'n granaat uit den wereldoorlog ontploft. Twee mannen werden op slag gedood en twee andere mannen levensgevaarlijk gewond. Churchill over het gebeurde met de „Altmark". „Epiloog van den strijd voor de La Plata- rivier." Churchill heeft Vrijdag het woord gevoerd aan het noenmaal, dat in de Gildenhal is aangeboden aan de bemanningen van de kruisers „Ajax" en de „Exeter". De minister zeide dat bijna 3000 menschenlevens te betreuren zijn onder het personeel der marine en hun kameraden van het kustcommando der luchtstrijdkrachten, in een harden strijd, welke zonder ophouden dag en nacht voortduurt. Churchill noemde de bevrijding van de Britsche gevangenen van de „Altmark" de „epiloog" van den strijd voor de La Plata-rivier. Hun redding onder den neus van den vijand en temidden der val strikken eener eenzijdige neutraliteit, juist op het oogenblik, dat deze ongelukkige mannen op het punt stonden voor onbepaalden tijd overgeleverd te worden aan Duitsche slavernij, bewijst, aldus Churchill, dat de lange arm van de Britsche macht ter zee zich niet alleen voor de vijanden kan uit strekken, doch ook voor trouwe vrienden. Geruchten over vernietiging van twee "Duitsche duikbooten. Vrijdagavond deden in Londen berichten de ronde dat weer twee Duitsche duikbooten op de Noordzee tot zinken waren gebracht. Officieele bij zonderheden waren niet te verkrijgen. Er verluidt dat de Britsche luchtstrijdkrachten een rol gespeeld hebben bij het tot zinken brengen dezer duikbooten. Alvarez del Vayo veroordeeld. Zonder visum Frankrijk binnengekomen. De rechtbank te Rijssel heeft den gewezen Spaanschen minister van Buitenlandsche Zaken Alvarez del Vayo bij verstek tot drie maanden ge vangenisstraf en 100 francs boete veroordeeld en zijn \touw tot een maand gevangenisstraf en 100 francs boete daar zij Frankrijk waren binnenge komen met een paspoort, dat niet door den ambas sadeur van een visum was voorzien, aldus meldt de Matin. Labour behoudt haar zetel in Silvertown. Tusschentijdsche verkiezing voor het Engelsche Lagerhuis. De candidaat der Labourparty Hollins heeft bij de tusschentijdsche verkiezing voor het Engelsche La gerhuisdistrict Silvertown 14.343 stemmen behaald en is daarmede gekozen. De vacature was ontstaan door het aftreden van den Labourafgevaardigde Jack Jones. Zoowel de communistische candidaat Pollitt, die 966 stemmen heeft behaald, als de rascistische can didaat Moran, die 151 stemmen "verwierf, hebben hun waarborgsommen verbeurd. Het eerste Russische olieschip, dat in de Itoemeensche haven Constanza is aangekomen, is de „Sachalin". Het heeft 10.000 ton ruwe Russische petroleum gebracht; 3000 ton is bestemd voor Duitschland. De vroegere Litausche minister van buiten landsche zaken, Zaunius, is overleden. Drie Duitschers, onder wie een Duitsch ma rine-ambtenaar, zijn aangehouden in de haven van Tampico (Mexico) om ondervraagd te wor den in verband met beweerde spionnage. Enrico Celio is gekozen tot Zwitsersch bonds raad als opvolger van Motta. De inzamelingen, welke ten behoeve van Fin land in Zweden zijn gehouden, hebben tot dus verre een bedrag van 20.020.192 kronen opgele verd. De Britsche kruiser „Achilles", een der bo dems die den strijd met de „Graf Spee" gewonnen heeft, is Vrijdag te Auckland in Nieuw Zeeland aangekomen. Duizenden verdrongen zich om de aankomst te aanschouwen. Nourri Pasja Said heeft het nieuwe kabinet van Irak samengesteld. Op verzoek van den prefect van het Fransche departement van de Somme heeft de raad van de prefectuur de mandaten van 21 communisti sche afgevaardigden als vervallen verklaard. De nationaal-socialistische econoom dr. Clo- dius, die op het oogenblik te Rome vertoeft, wordl begin volgende week te Boekarest venvacht. Het Duitsche vrachtschip „Antonio Delfino" (13.598) ton, is naar te Rio de Janeiro meegedeeld wordt, plotseling uit Bahia vertrokken. De strijd in Finland. Een Finsche leger-afdeeling wacht in het besneeuwde landschap op nadere orders van het hoofdkwartier voor de operaties tegen de Russische troepen Begroeting der Scandinavische vrijwilligers. Proclamatie van maarschalk Manncrheim. Generaal .Mannerheim. Havas meldt uit Helsinki: Maarschalk Manner heim heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd tot de Noorsche en Zweedsche vrijwilligers: „Op het zeer ernstige uur, toen Finland met de vernietiging werd bedreigd, begroette het Finsche leger de moedige Zweden, die zonder aarzeling met ons kwamen strijden om de vrijheid van het noor den te verdedigen. Op verscheidene slagvelden heb ben Zweden en Finnen tezamen gestreden voor den godsdienst van hun voorvaderen, voor hun cultuur en voor de juridische orde in het noorden. Ik dank u, trouwe Zweedsche mannen, die uw haardsteden en verwanten hebt verlaten om met ons te strijden, namens het Finsche volk voor uw hulp. Ik groet u Zweedsche wapenbroeders en heet u welkom in het Finsche leger. Wapenbroeders uit Noorwegen, de strijd ontwik kelt zich thans op Finsch gebied. Doch u, die broe ders van ons bloed zijl, die met ons buitengewone betrekkingen onderhoudt en die thans uw lot met het onze hebt verbonden door de broederschap dei- wapenen. geven wij thans de verzekering, dat wij begrijpen, dat wij voor een gemeenschappelijk ideaal strijden. Ook u, dappere mannen uit Noor wegen. dank ik uit naam van het Finsche volk voor uw hulp. Ik groet u en heet u welkom in het Fin sche leger. Moge de zaak, waarvoor wij strijden, zegevieren en moge de overwinning de volken van het noor den een gelukkige toekomst geven." Deze proclamatie was onderteekend door maar schalk Mannerheim en den chef van zijn staf, generaal Oesch Duitschland en Noorwegen sluiten een handelsaccoord. Binnenkort een soortgelijke overeenkomst tusschen Noorwegen cn Engeland. Officieel wordt uit Oslo medegedeeld dat het Duitsch-Noorsch protocol tot z-egeling van de han delsbetrekkingen tusschen beide landen gedurende de huidige buitengewone omstandigheden Vrijdag is onderteekend door den Noorschen minister van buitenlandsche zaken Koht en den Duitschen gezant te Oslo, Braur. Men verwacht, dat binnenkort een dergelijke overeenkomst tusschen Noorwegen en Engeland te Londen zal worden onderteekend Arbitrage in fle „Altmark"-affaire? De Noorsche regeering is, naar het Noorsche Te legraafagentschap verneemt, voornemens, aan de Britsche regeering voor te stellen de zaak van de „Altmark" aan een scheidsgerecht voor te leggen indien de onderhandelingen, welke thans tusschen de beide landen worden gevoerd, niet tot overeen stemming leiden. EEN TERUGBLIK IONDAG 18 FEBRUARI. Wij leven, schoon niet rustig, nog altijd snel. finds Europa weer is gaan oorlogvoeren leven we ielfs sneller dan ooit. Daarom begon ik in October iet de wekelijksohe publicatie van dit dagboek, iet had en heeft de bedoeling, u aam het einde an elke nieuwe stormachtige week, vol over-el- aar-tuimelende gebeurtenissen en ontsteltenls- en, even een overzicht van het- voornaamste te even. En dat in een toon, die ondanks alles op- ewekt blijft, omdat de schrijver ondanks alles an het leven en de menschen houdt en hoop op e toekomst heeft. Zoo'n Journaal als dit poogt us gedachten-verzamelend, bezinnend te wer en. Het bouwt haltes aan de groote spoorlijn an den Tijiü en poogt den voortstormenden Die- eltrein der gebeurtenissen even tot stoppen te rengen, opdat hij tenminste nagekeken kan wor- en. In uw gedachten. En ook in die van den hal echef: uw dw. dr. Maar ook het bouwen van haltes kan snel ge elheden en zoo besef ik op dezen Zondag met een icht-e duizeling, dat deze rubriek al niet nieuw neer is. Want ik begin nu aan zijn twintigste af- everine. aan zijn twintigste verschijningsweek. lis ik het daarmee afsloot en in boekvorm deed verschijnen zou het, omtrent vijftigduizend roorden bevattend, in normale uitvoering, al en deel van honderden pagina's worden Snel is de Diesel der gebeurtenissen en veel ichrijven wij, krantenmannen. Zelfs de week- :nd-schrijverij, afwisseling op de dagelijksche, tolt. Ik zal er maar mee doorgaan en voorloopig an den boekvorm afzien. Misschien komt dit later tog eens. Dan zullen de haltes tot één station lei- ien en dat zal dan weer nieuwe selectie vergen. De gedachte lokt aan. De gedachte, dit wilde lebeuren van onzen tijd te kunnen overzien, zóó iat de beteekenis der feiten werkelijk nauwkeurig ifgewogen wordt, lokt voortdurend aan. Maar wie mzer slaagt daar naar wensch in? Pas het nage- ilacht zegt men altijd zal op voldoenden af- itamd van de gebeurtenissen staan om er de ;roote lijn en de ware beteekenis nauwkeurig in e kunnen onderscheiden en doorgronden. Misschien is dat waar. Maar ik houd er niet erg 'an de dingen maar op het nageslacht te schuiven in geloof dat wij zelf toch zooveel mogelijk moe- en pogen te begrijpen. In zekeren zin zullen wij ir ook meer van begrijpen dan de geslachten die ia ons komen. Want ondanks de vervaarlijke nassa gedrukte voorlichting, die zij in bibliothe- :en en archieven zullen vinden, zullen zij de ifeer van den tijd missen: het directe contact 5oo staan wij, zelf toch ook nageslacht, in die ver- ïouöing nog altijd tegenover een Raadsel-Napo- eon.om maar een van onze grootste histori sche raadsels te noemen. Er zijn er veel. En er is ook het raadsel der Kunst, dat immer onoplosbaar zal blijven maar dat men dankbaar aanvaardt. En dat mij op dezen Zondagmiddag doet genieten van Brahms' zware, ernstige vierde Symphonie en van Tschaikowsky's lichte, luchtige suite Casse-Noisette, speelsche dansmuziek, in eigenlijk gelijke mate. In de pauze beklim ik het podium en de harpiste, mevrouw Rahel Mengel berg, vertelt geestdriftig van haar koninklijk in strument, „dat de eeuwen trotseerde", zooals een onzer den volgenden avond boven zijn artikel over de harp zal zetten. Er is veel schoons dat de eeuwen zal blijven trotseeren. Ook nu. En daarom moet men niet te spoedig gelooven in ondergangen van Avondlan den en beschavingen en zoo. Daar zit veel gedaas in en neiging om ontstellende dingen te beweren. Misschien zijn Duitschland's volgende Brahms en Rusland's volgende Tschaikowsky al geboren Wellicht zullen zij zelfs grooter zijn dan hun voorgangers. MAANDAG 19 FEBRUARf. De Ameland is verloren, de Alkmaar is verloren, een Engelsche torpedojager is getorpedeerd met verlies van 157 van de 162 menschenlevens aan boordmaar deze drie zeerampen trekken wei nig belangstelling vergeleken met de vervaarlijke opschudding die het geval-Altmark verwekt. Ergens in een Noorsche fjord, dicht bij het Ska- gerrak. hebben Engelsche torpedojagers het Duit sche „hulpschip" Altmark geënterd en meer dan driehonderd landgenooten, die de Duitschers ge vangen genomen hadden en die zij in concentra tiekampen wilden opbergen, bevrijd. Alle drie betrokken mogendheden protesteeren „ten scherpste", zooals dat heet. Allemaal tegen elkaar. En de driehonderd ex-gevangenen varen juichend Leith binnen. Intusschen zitten de No ren er weer leelijk tusschen met dit geval en als een nuchtere landgenoot mij zegt: „Er zou niet veel van den zeeoorlog in het Westen overblijven als er geen kleine neutralen waren" kan ik hem geen ongelijk geven. Maar men is vooral in Enge land steeds verbaas! en geërgerd dat de kleine neutralen zoo weinig hartelijkheid jegens de oor logvoerenden toonen. De verklaring van dit- mys terie is toch heel eenvoudig. Ten eerste walgen zij allen van den oorlog, ten tweede zijn zij zich wel bewust van het feit, dat Europa sinds het be gin dezer eeuw in steeds grooter ellende is ge komen onder het overheerschende beleid der groote mogendheden en ten derde voelen zij zich niet, zooals de Engelschen dat zoo graag noemen, .beschermd". Er is een verschil tusschen een land niet aanvallen en het beschermen. Misschien brengt de' toekomst de bescherming. Maar dat moeten we nog maar afwachten. In deze onzeker-., heid kan men niet geestdriftig over de groote mogendheden zijn en slechts wenschen dat ze eindelijk Europa eens opbouwden. DINSDAG 20 FEBRUARI. Het begint voor de zooveelste maal te dooien. Zou het ditmaal ernst zijn? Ons aller wenschen vergezellen het kwik op zijn reis naar boven. Als het volhouidit zullen de kolenrekeningen gaan dalen, hetgeen niet onwelkom is als men leest dat Defensie weer tientallen millioenen vraagt voor verdere bewapening, dewelke^wij over onze belastingbiljetten verdeeld zullen vinden. De bezorgdheid over de Finnen maakt vandaag bij velen plaats voor een plotseling nieuw geloof in hun verdedigende kracht, nu blijkt dat zij ter. Noorden van het Ladoga Meer weer eens met een Russische divisie afgerekend hebben. Blijkbaar is die grootendeels gevangen genomen. En een tweede divisie is door de Finnen omsingeld en schijnt geen kans op ontsnapping te hebben. Maar aan dat andere front, het Zuidelijke, hebben zij htm eerste linie moeten opgeven en juist vandaag vaardigt de oude Koning van Zweden een procla matie uit waarin hij mededeelt, dat zoowel hijzelf als zijn regeering niet tot een militair bondge nootschap met Finland bereid zijn. Want dat zou Zweden in den oorlog der Westelijke groote mo gendheden betrekken. Met andere woorden: het zou zich aan een Duitschen inval blootstellen en een Europeesch slagveld worden. Dus zet het er alles op zijn onzijdigheid zoo lang mogelijk te handhaven. Weer een kleine neutraal die zwaar in het gedrang zit. De ruzie over de Altmark zet zich met onver minderde kracht voort, terwijl de kenners van het internationale recht er zulke deskundige be schouwingen over houden dat het geval met den dag ingewikkelder wordt en de lezer dier stukken er volkomen in verstrikt raakt. Misschien over weegt bij hem wel de indruk, dat alle betrokke nen ongelijk hebben en in overtreding zijn ge weest, hetgeen volstrekt niet zoo vreemd zou zijn. Stel dat de Koninklijke Nederlandsche Voetbal bond eens een competitie-Zondag hield zonder scheidsrechters. Twijfelt u eraan dat den volgen den dag zou blijken, dat alle clubs protesteerden en dat zij allemaal in het ongelijk waren? Ik niet. En dan is voetbal nog een goed doel, oorlog daar entegen een slecht. WOENSDAG 21 FEBRUARI. Het dooit ni heusch. Er zit meteen lente in de lucht ook. Ik erk dit op jegens een mede-ther- mometer-bekijker en hij antwoordt instemmend: „Als we hier nog even bulten blijven staan loopen we uit." Hetgeen bewijst dat humor nog leeft en door lente wordt aangewakkerd. Overigens beleeft humor geen besten tijd. al mikt Melis Stoke van daag de scherpste pijlen van zijn speelschen geest op Amy Groskamp-ten Have, wier nieuwe oeuvre Koe hoort het eigenlijk?" het best-verkochte boek van dezen tijd is. Ik zou mij daarin kunnen verheugen als het in Rusland was verschenen, waar ze wel de meeste behoefte hebben aan voor lichting hoe het hoort. Hier doet Amy natuurlijk ook wel nuttig werk maar.... nou jaer is toch"velerlei belangwekkender lectuur. En nu ver zekert iemand mij dat er sinds „De Schaduwen van Morgen" van Professor Huizinga niet zoo'n best seller is geweest als „Hoe hoort het eigen lijk?" Teneinde mogelijk misverstand te voorko men bij sommigen, die het boek van den Professor niet gelezen hebben, of wellicht den inhoud ver geten zijn, zij hier aangeteekend dat het een gansch ander onderwerp behandelt dan dat van mevrouw Groskamp. De „Tara", geladen met regeeringsgraan. op weg van Bahia Blanca naar Rotterdam, ls naar de visschen verwezen ten gevolge van een explo sie. Later zal blijken dat het schip zonder waar schuwingdoor een duikboot getorpedeerd is. Won derlijk genoeg hebben de opvarenden zich allen in de booten kunnen redden. Ditgeval lijkt niette min erger dan dat van de Arendskerk en zelfs dan dat van de Burgerdijk. Het zal mij benieu wen of men zich later deze dingen zal herinneren als men nog eens de neiging mocht krijgen om rechtsregels voor den oorlog in vredestijd op te stellen. Wij zien wel steeds duidelijker hoeveel die dingen waard zijn. Welk Duitsch belang gediend kan zijn bij het torpedeer en van Nederlandsche graanschepen blijft overigens een geheim. In dit geval ontbreekt zelfs het nieuwe argument van de nabijheid van de Engelsche kust. Wat rest dan eigenlijk? Men zou zoo zeggen: alleen maar ver nielzucht. Vandaag eten Haarlem en Bloemendaal een drachtelijk de 40.000 oliebollen op die de Pad- vindsters ten bate von Finlands geëvacueerde kinderen verkoopen en betalen ze goed ook: met f 3200. Een goed geslaagde actie. Al het geld is voor de Finnen want iedereen heeft voor niets geholpen en gegeven. Een mooi voorbeeld van de hulpvaardigheid van onzen tijd. DONDERDAG 22 FEBRUARI. Onze oorlogswinstbelasting is in den maak Dat ziet er heg} redelijk uit, maar waar zijn de O.W.'ers? Zoo heetten tijdens den vorigen oor log de oorlogswinstmakersweet u nog wel? En vooral het type dat zich niet bij zijn nieuwen welstand kon aanpassen in beschaving, cultuur manierenenfin, om aan een eertijds ver maard boek te herinnerenhet type Ridder Knol In België heetten de O.W.'ers, echt op z'n Vlaamsch, Baron Zeep. Er waren er daar heel wat, maar bij ons vooral niet minder. En de fisciis greep hen aan maar sommigen poogden hem te ontduiken en belandden in het gevang Er zijn nu geen O.W.'ers, of bijna niet. Als er enkelen rondloopen. zijn zijzelf en hun winsten te schaarsch om op te vallerï. Ik heb de term O.W.'er sinds September nog niet hooren bezi gen. Dat belooft niet veel voor den fiscus. Ook in andere landen niet, waar het soort al even min teirt. Er is blijkbaar te weinig distributie en te weinig kettinghandel voor, maai- ook en vooral ontbreekt de hausse ter beurze, die zelfs in Amerika met zijn hoog-opgevoerde producties in de oorlogsindustrie koppig is uitgebleven. Maar al mogen wij die menschensoort uit den vorigen oorlog nu missen, die met O Wee zoo treffend was anagevuld, een veel erger categorie is weer opgestaan: die der spionnen Die is ook vanouds bekend. De Groningsche politie heeft vandaag juisb wer eens zes man ingerekend waaronder vijf Nederlanders, die van dit wan bedrijf verdacht worden. Blijken zij schuldig, dan is er weer eens zoo'n nest uitgeroeid. Maar het eenige zal het wel niet wezen. Op zee is het vandaag weer mis. Het gaat deze week snel met het verlies van Neder landsche schepen. Nu blijkt het tankschip Den Haag op den Oceaan „door een explosie" te zijn vernield en ditmaal zijn er weer menschenle vens mee gemoeid ook. Als de Duitschers op deze wijze neutrale schepen blijven vernietigen zelfs, zooals in het geval van de Tara, zonder voorafgaande waarschuwing zal men toch wel tot nieuw overleg onder de neutrale mo gendheden gedreven worden. Het is verduiveld hard en verduiveld onrechtmatig, dat tegen on ze en andere zeelieden zoo wordt opgetreden. Het heeft geen enkel nut er over te gaan schelden, want wie scheldt en misbaar maakt verbetert zijn zaak nooit, maar het zou weldadig aan doen als de neutralen, die gezamenlijk nog altijd de overgroote meerderheid in de z.g. beschaaf de wereld vormen, de koppen eens bijeen sta ken en één lijn gingen trekken. Hun samen komst alleen zou al heilzamen invloed doen gelden. Maar zij zouden eerst zekerheid moe ten hebben van een plan, om tot gemeenschap pelijke beveiliging van hun eigen onderdanen en handel te komen. De Russen hebben het Zweedsche dorp Pa jala, verscheidene kilometers binnen de grens gelegen uit de lucht gebombardeerd. En met succes, zooals dat heet. Het staat in brand. De mogelijkheid schijnt nog te bestaan dat zij een verkeerde spoorlijn hebben gevolgd en zich daardoor vergist in de nationaliteit van het dorp. VRJDAG 23 FEBRUARI. Na de spionnen-zaak nu een steekpenningen- historie in Haarlem bij de vordering van auto's. Vijf onderofficieren zijn ingepikt. En een „schrij verij met dubbel krijt", ten nadeele van het Rijk en daarmee van ons belastingbetalers wordt ten laste gelegd aan zes ingerekende zandrijders in Amersfoort Al dergelijke dingen hooren in de liefelijke atmosfeer van een oorlogstijd. Jonge ren zullen bemerken dat ouderen deze berichten schijnen te herkennen. „Daar heb Je ze weer" denken zij. Overigens is het vandaag de verjaardag van het Roode Leger Ik weet niet wie het fellciteeren zui len. maar zelfs voor degenen die het sympathie toedragen schijnt er geen enkele reden voor te bestaan, Blijkbaar zet het een nieuw offensief in. richting Viborg en hoopt het op hulp van de Roode Vloot, die in de Noordelijke IJszee ln beweging komt. Hoe Noordelijker in Europa, hoe onrustiger het begint te worden, vooral nu de temperatuur stijgt.Ook de Engelsche vloot ls erg Noordelijk in haar koers geworden en schijnt die Noorsche kustwateren ontoegankelijk voor Duitschers te willen houden Het wordt steeda minder plezierig Noor of Zweed te zijn Zoo eindigt deze week: met den blik Noord waarts gericht Maar niet voortdurend. Want de dooi is eindelijk bewaarheid, de rommel op straat is al bijna verdwenen en er is Lente ln de lucht. Lente!.... toch weer, alö immer, een blijde belofte. r.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9