r jeredden van „Den Haag'' in het and terug. IN ENGELAND. Ramp voltrok zich in korten tijd. Koop eerst een andere tandpasta INSDAG 27 FEBRUARI 1940 HA'ARE EM'S DAGBEAD Met het K.L.M. vliegtuig „Mees", zijn Maan- lagmiddag 12 van de 13 geredde opvarenden ran het Ned. motortankschip „Den Haag", [igendom van de Standard American Petro leum Company van het Engelsche vliegveld Lympne op Schiphol gearriveerd. Vele vrouwen en kinderen van geredden Waren op Schiphol aanwezig en het werd een nntroerend weerzien toen de mannen uit de tabine stapterx Aanvankelijk stonden de familieleden op het Was voor het restaurant, doch toen de kinderen p vader herkenden, vlogen zij, onder de kreet fcder, vader", over de hekken de geredden in de men. Het was een aangrijpend moment, waarbij zoo- fl de vrouwen als de mannen hun tranen den jen loop lieten. Jit het relaas van het ongeluk en de redding ek ook wel, dat de zenuwen van de opvarenden een zware proef zijn gesteld. Het de aanwezige vertegenwoordigers van de P. C. begaven de terugkeerenden en hun fami- eden zich naar het bovenrestaurant, waar eeni- ververschingen werden gebruikt om iedereen ter tot rust te doen komen. De gezagvoerder, kapitein C. Wijker, bleek de oige te zijn, die bij het ongeval kwetsuren heeft geloopen. De eerste machinist de heer Verbeek vertelde, t hij op het moment, dat de ontploffing ge- aiedde, welke het sohip tot zinken bracht, met C kapitein en den eersten stuurman in de mess om aan het middagmaal aanzat. Men voelde een jpige stoot die de drie mannen van hun zitplaat- B wierp en tegelijkertijd hoonde men een slag. j spoedden zich naar boven, waar bleek, dat het hterschip zinkende was De verhalen van alle opvarenden stemmen hierin overeen, dat men niets bijzonders had Waargenomen, noch voor noch na de ontplof fing. Het schip was. geladen met olie op de [huisreis, en voer Donderdag 15 Februari te fcv/art over een circa 140 mijl ten westen van Duessant. Het weer was gunstig en de uitkijk heeft noch drijvende mijnen noch eenig spoor van een duikboot gezien. Ook bevinden zich pp de plaats en in de omgeving van de plek, Waar het ongeval gebeurde geen mijnenvelden. Bommige mannen verklaren, dat zij wel een ïlag voelden, toen het schip getroffen werd, doch geen knal van een explosie hebben ge hoord. Het schip werd getroffen door iets dat Bwars door de pompkamer in het achterschip jloeg en een zoo groot gat maakte, dat het schterschip terstond begon te zinken. jAlle 39 opvarenden kwamen zonder paniek in de je sloepen die gemakkelijk uitgezet konden wor- fe. In elke sloep was plaats voor 13 man. In een r sloepen hadden zich 15 man begeven, waarvan de bootsman Dame en de matroos Schimmel, ter overklommen in de sloep welker opvarenden E' den gered. Indien de opvarenden der beide ere sloepen inderdaad zooals men vreest, zijn ;ekomen, hebben zij daaraan hun leven te dan- p. Bootsman Dame is de eenige geredde, die niet et de „Mees" is meegekomen. Hij is te Londen htergebleven om daar lijken der overige opva- in, die eventueel nog mochten aanspoelen, te entificeeren !De drie sloepen bleven op enkele honderden me- rs afstand van het wrak. Toen het achterschip egzonk, kwam het voorschip met de boeg om- log, steeds verder uit het water, totdat het af- lapte en omsloeg op het achterschip, zoodat het hip als het ware in tweeën werd gevouwen. De drie booten hadden leeftocht aan boord, voor gelijk scheepsbeschuit en drinkwater. Elk der fie sloepen was uitgerust met zeiltuig, dat ter end werd opgezet, waarna men in Oostelijke fchting koerste, naar men hoopte in de richting Ui de Engelsche kust. [Totdat het donker werd, bleven de sloepen in kanders buurt. Het weer werd echter ruwer en ten de wind feller opstak, knapte de mast van de pep, waarin de thans geredden zich bevonden, t Toen het bovendien donker werd, verloor men eldra de beide anidere sloepen uit het oog. Roeiende trachtte men zooveel mogelijk in Oos- Sijke richting aan te houden, de volgende dagen iiter raakten de mannen steeds meer uitgeput Sor koude en tengevolge van het overkomende jewater waren zij doornat. Tot overmaat van rmp raakte toen ook het roer onklaar, zoodat men th met wind en stroom moest laten meedrijven, f werd met behulp van 'n roeispaan een klein nood Jil opgezet en zooveel mogelijk zocht men be- {herming tegen koude en zeewater onder het toote zeil, dat men had weten te redden. Zondag- liddag omstreeks half vijf zag men een schip na- eren. Het bleek een Engelsch passagiersschip te Ön dat zigzag voer en de sloep nog eerder had pgemerkt. dan de mannen, die oniaer het zeil la- £i. Het schip gaf een stoot op de fluit, waarop de federlandsch zeelieden zich haastten, teekenen van rven te geven. Na een eerste mislukte poging laagde het Engelsche schip er bij de tweede maal U de sloep langszij te krijgen en de dertien in- ittenden aan boord te nemen. Het bleek het Engelsche ss. ,Glenorchy" te zijn, en bijna nieuw passagiersschip, dat uit Hongkong Por ide eerste maal naar Engeland kwam. De ge- edden werden door de bemanning en passagiers net groote hartelijkheid ontvangen en van al het noodige voorzien. Woensdag 21 Februari jl. kwam het schip te Londen aan, waar de mannen gastvrij werden opgenomen in het Bangorhotel. Natuurlijk waren zij diep onder den indruk van het vermoedelijk verlies van hun 26 makkers. Reeds te Londen hadden zij vernomen, dat de beide andere sloepen leeg zijn aangespoeld en reeds eenige lijken zijn geïdentificeerd. Maar op dit oogenblik werd dat overstemd door vreugde van het weerzien van vrouw en kin deren. Het zijn soms vreugdevolle soms wrange mo menten op Schiphol, waar men telkens opnieuw merkt, welk triest bedrijf zich in de landen rondom ons afspeelt. Met de machine, die een uur eerder uit Londen was gearriveerd, waren negen Deen- sche zeelieden meegekomen, geredden van twee Deensche schepen, die eveneens in de afgeloopen weken door ontploffingen mijnen of torpedo's, deze vraag laat men voorzichtigheidshalve telkens in het midden zijn gezonken. Ook zij hebben makkers te betreuren, doch wilden geen mededee- lingen doen zelfs niet den naam noemen van de schepen, waarvan zij afkomstig waren. Zij gingen naar hun vaderland terug met het K.L.M.-vliegtuig, dat even later via Kopenhagen naar Mabnö ver trok en aan boord waarvan zich een aantal zwijg zame Polen inscheepten, waarvan gefluisterd wordt dat hun bestemming niet Zweden maar Finland is. Als mede-passagiers gingen met hetzelfde toestel eenige Engelsche Roode Kruis-vrijwilligers mee, die kort tevoren uit Londen waren gekomen. In de wachtkamer van Schiphol wordt men er elk oogenblik aan herinnerd, dat er oorlog in Europa Ernstige autobotsing. Eén doode cn een gewonde. Maandagmiddag reden op een Utrechtsche weg, te Zeist, nabij het natuurbad „Mooi Zeist" in de richting de Bilt in file een militaire keuken auto, een personenwagen en een vrachtauto. De bestuurder van de militaire auto wilde links af den weg oversteken om een zijweg in te slaan, doch minderde vaart en wachtte nog even bij het zien naderen van een kleine personen auto, die met een snelheid van omstreeks zeventig k.m. in de richting Zeist reed. De achter de militaire auto volgende personen auto hield ook in. maar de vrachtauto zat er zoo dicht achter, dat de bestuurder op zijn beurt wel remde, maar naar links den weg op uitweek om een botsing te vermijden. Bij het zien naderen van den tegenligger wilde de chauffeur het stuur weer naar rechts omgooien, doch door de voorafgaande krachtige beweging, was blijkbaar een stuurdefect ontstaan. De vracht auto bleef derhalve op den weg staan zoodat een botsing met den kleinen wagen niet meer voor komen kon worden. Laatstgenoemd voertuig werd totaal vernield, terwijl de vrachtauto van voren werd ingedrukt. De bestuurder van de personenauto, de heer L. J. G. uit Amsterdam, bleek beide beenen te hebben gebroken, afgezien van overige lichte blessures. Zijn mede-inzittende, de twintigjarige heer P. B. A. B., eveneens uit Amsterdam, werd vermoedelijk door den bumper van de vrachtauto getroffen en kreeg een halsslagaderbreuk en een hersenschud ding. Dit slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Zeist overgebracht, doch bleek hij aankomst al daar reeds te zijn overleden. FUSIE VAN VEREENIGINGEN VAN WERK GEVERS IN HET TAXI- EN VERHUURBEDRIJF Met ingang van 1 Maart a.s. zal de Nederl. Bond van Luxe Verhuur en Taxi-Auto-Ondernemers de behartiging der belangen zijner leden overdragen aan de Afdeeling Taxi en Luxe Verhuur van den Bond van Automobielhandelaren en Garagehou ders „B. O. V. A. G.". Daarmede houdt de N. B. L. T. O. op te bestaan als zelfstandige organisatie. Tot secretaris van de Afdeeling werd benoemd: Mr. J. C. L. Vlaanderen te Amsterdam, voordien direc teur van het bondsbureau van den N. B. L. T. O. en liefst de duurste die er is en probeer daarna IvoroL Dan neemt U waar hoe Ivorol in reini gend-, witmakend- en schuimend vermogen alle andere verre overtreft. Tube 60, 40 en 25 ct. (Adv. Ingez Med.) MILITAIRE WILLEMSORDE. Herziening van de ivet. BIJ OVERLIJDEN TOELAGE AAN VROUW OF KINDEREN. Ingediend is een wetsontwerp strekkende tot herziening van de wet van 30 April 1815 hou dende instelling van de Militaire Willemsorde De Volksraad van Ned.-Indië. de Staten van Suriname en de Staten van Curacao hebben nopens het onderhavige wetsontwerp gunsbig geadviseerd. In den loop der jaren hebben zich verschillende gevallen voorgedaan, dat niet-militairen met de orde werden begiftigd, zulks omdat zij zich in den strijd door moed, beleid en trouw hadden onderscheiden. Er bestaat geen bezwaar om dit gebruik te sanctionneeren en mitsdien in de wet vast te leggen, dat ook niet-militairen in de orde kun nen woa-den opgenomen, hoewel de benaming ..Militaire Willemsorde" geen twijfel laat, dat het in de bedoeling van den toenmaligen wet gever heeft gelegen, dat slechts militairen in de orde zouden worden opgenomen. Vooral in Ne- derlandsch-Indiië is bij herhaling gebleken, dat het van overwegend nut kan zijn, een niet-mili- tair voor uitstekende daden van moed, beleid en trouw in den strijd betoond ten bate van het Nederlandsche gezag, met de Militaire Willems orde te beloonen. Volgens de bestaande wet kunnen in bijzondere jevallen ook vreemde militairen, niet in Neder landsehen dienst, in de orde worden opgenomen. Waar zooals hierboven werd opgemerkt de orde bij herhaling aan Nederlanders niet-mili tairen is toegekend, kan er evenmin bezwaar tegen bestaan in bijzondere gevallen ook vreem delingen de onderscheiding te verleenen. De ont worpen redactie voorziet hierin. In het verslag van de commissie van rappor teurs uit de Tweede Kamer der Staten-Genera al nopens het 7e hoofdstuk B (departement van financiën) der Staatsbegrooting voor het dienst jaar 1927 is naast de vraag om te bevorderen, dat de soldij voor de ridders in de Militaire Wil lemsorde beneden den rang van officier worde vastgesteld op een uniform bedrag van 300 's jaars, tevens het voorstel gedaan om na het overlijden van den ridder de helft van dit be drag als toelage aan vrouw of kinderen toe te kennen. wijziging Telegraaf- en Telefoonwet Voor alle in staat van beleg verklaarde gebieden. De opperbevelhebber van land- en zeemacht leeft de eerste wijziging telegraaf- en telefoon net militair gezag mede van toepassing verklaard [oor de gebieden, welke sedert 1 November 1939 h staat van beleg wenden verklaard. Voorts heeft de opperbevelhebber voor alle li staat van beleg verklaarde gebieden een wij- figing van de telegraaf- en telefoonwet 1904 jastgesteld. waarbij aan artikel 3bis het volgende Fordt toegevoegd: Het militair gezag zal de verzegeling van de lorengenoemde radiotelegrafen en -telefonen funnen gelasten of kunnen doen gelasten. Alsdan lullen de rechthebbenden op deze telegrafen en telefonen de in het belang van deze verzegeling ran hen gevorderde medewerking moeten ver leenen en na de verzegeling moeten zorg dragen Jat deze niet wordt verbroken. Deze wetswijziging kan worden aangehaald als itweede wijziging telegraaf- en telefoonwet mili tair gezag" en zij is gisteren in werking ge beden In dit ontwerp is aan voormeld voorstel gevolg gegeven. Voorts is het zeer gewenscht de mogelijkheid te scheppen, indien tegen een ridder der Militaire Willemsorde een strafvervolging is ingesteld, hem de bevoegdheid tot het dragen van het orde- teeken te kunnen ontnemen. Het tweede lid van artikel 12 voorziet hierin. Geen extra bijdrage aan bijzondere Universiteiten. Voor gemobiliseerde studenten. In een nota naar aanleiding van het eind verslag van de commissie van rapporteurs over het ontwerp van wet tot tijdelijke afwijking van enkele bepalingen der Hooger-onderwijswet zegt de minister van Onderwijs, dat hij het niet doenlijk acht, maatregelen te nemen ten gevolge waarvan de bijzondere universiteiten en hooge scholen van staatswege een compen satie zullen ontvangen voor de inkomsten, welke zij zullen derven, wanneer zij, mocht dit ont werp tot wet worden verheven, maatregelen zul len nemen, welke het haar mogelijk zullen ma ken aan haar gemobiliseerde studenten op ge lijke wijze tegemoet te komen, als het rijk doet aan de studenten aan de Rijksuniversitei ten Dreigende staking in het electroteclinisch bedrijf te Amsterdam. De samenwerkende metaalbewerkersbonden hebben een ultimatum gericht tot de afdeelingen Amsterdam van de Ned. Vereeniging van Elec tro technische Werkgevers en van den Nat. Bond van R.K. Electrotechnische Werkgevers „St. An- tonius". omdat deze organisaties niet bereid waren hun leden te adviseeren een contract af te sluiten, waarin een duurtetoeslag-clausule opgenomen. Tenzij alsnog besloten wordt tot het afsluiten van een direct ingaande overeenkomst gelijk aan die. welke met twee andere werk geversverenigingen. n.l. de V.E.I, en den Electro- bond. werd afgesloten, zal ingaande Maandag 11 Maart de werkstaking in de desbetreffende bedrijven worden afgekondigd. Jaarstukken der Amsterdamsche Bank goedgekeurd. Van verschillende zijden critiek geoefend. Maandag werd de jaarlijksche algemeene ver gadering van aandeelhouders der Amsterdam sche Bank gehouden. Aan de orde waren de jaar stukken alsmede de wijziging der statuten ver band houdende met de winstverdeeling. Na opening door den voorzitter. Gottfr. H. Crone. werd van de gelegenheid tot het stellen van vragen allereerst gebruik gemaakt door den heer Wethmar. die de opstelling van de verlies- en winstrekening niet in overeenstemming achtte met de statuten. Hij stelde voor de winst en verliesrekening niet goed te keuren en geen dividend uit te keeren, maar het benoodigde voor afschrijving te benutten. Daardoor zou de extra-afschrijving van f 16 1/2 millloen kunnen worden teruggebracht tot f 14 millloen. Hierdoor zouden aanmerkelijke kosten worden bespaard. Spr. stelde dienovereenkomstig een motie voor. De directeur, de heer Hofstede de Groot, was het met de zienswijze van den heer Wethmar niet eens. De motie van den heer Wethmar onder vond uit de vergadering ondersteuning. Hierop ontspon zich een discussie omtrent een interpre tatie van de statuten. Vervolgens werd de wijze van opstelling en waardeering van de balans en de winst- en ver liesrekening aangevochten door den heer J. C. Koning, die meende, dat de winst en verlies rekening wel degelijk aanvechtbaar was. Op een vraag van den heer De Graaf, hoe groot de werkelijke winst het afgeloopen jaar was, werd door den voorzitter geantwoord, dat de jaarstuk ken aan de aandeelhouders werden voorgelegd. Vervolgens werd de motie van den heer Weth mar in stemming gebracht, waarbij de voorstan ders werden verzocht, zich van hun zetels te ver heffen. Het aantal stemmen dat voor de motie werd uitgebracht, bedroeg 1044. In totaal waren vertegenwoordigd 4909 aandeelen. recht hebben de op een gelijk aantal stemmen. Daar geen stem men in blanco werden uitgebracht, waren tegen de mdtie aldus 3855 stemmen. Vervolgens werd door den heer Wethmar aan gevoerd, dat de beste wijze om bij volledige hand having van een krachtige reserve tot een kapi taalvermindering te komen, intrekking van f 10 millioen aandeelen tegen 160?', zou zijn. Op iedere elf aandeelen zouden dan 2 worden ingetrokken waarbij de claim een waarde zou hebben van 10%. Dienovereenkomstig wilde hij wederom een motie voorstellen. De heeren J. C. Koning en Van der Voort vroe gen alsnog inlichtingen omtrent de wijze van afschrijving en reserveering. Vervolgens werd door den heer F. A. van Hall verklaard, dat de vergadering volgens hem een teleurstellend verloop had. Hij verklaarde, dat het verloop van zaken vroeger aanleiding had ge geven tot ontevredenheid. Hij had gehoopt, dat aandeelhouders thans tevreden zouden zijn ge weest met de manier, waarop schoon schip was gemaakt. Hij vond de politiek van het bestuur thans courageus. En hoewel voor geprikkeld heid voorheen wel aanleiding was, daarvoor is thans toch z.i. geen reden meer. vooral nu e: schoone lei is gemaakt. De heer Wethmar greep weer terug naar het geen vroeger gepasseerd is. en stelde een motie voor. waarin de heer Hofstede de Groot als direc teur eervol ontslag zou worden verleend Op vragen van de heeren Koning en Krim in zake specificatie van de extra-afschrijving ad f 16 1'2 millioen. werd door den heer Hofstede de Groot geantwoord, en een kleine uiteenzetting dienaangaande gegeven. Hij meende echter in het belang van de bank geen specificatie te moeten geven. Daarna kwam aan de orde de wijziging der statuten. Aangezien niet de helft der aandeelen verte genwoordigd was, kon in deze vergadering geen wetsgeldig besluit worden genomen, zoodat een tweede vergadering dienaangaande zal worden gehouden. De heer Koning stelde voor de statuten in dier voege te wijzigen, dat voor de uitkeering van de overwinst een scherper omlijnd percentage dan tot dusverre zou worden vastgesteld. Deze aan gelegenheid gaf aanleiding tot eenige gedachten wisseling. Bij stemming over de balans en de winst ei verliesrekening werden 3686 vóór, 909 tegen en 77 stemmen blanco uitgebracht, zoodat de jaar stukken werden goedgekeurd en aan het bestuur décharge voor het gevoerde beleid werd verleend De heer Wethmar meende ten aanzien van de statutenwijziging het nercentage voor de reserve van 50 procent, zooals voorgesteld te verhoogen tot 60 procent-, doch wenschte dienaangaande geen voorstel te doen. De motie van den heer Wethmar inzake de extra afschrijving van 16 1/2 millioen gulden werd vervolgens ter sprake gebracht, waarbij de heer Koning wees op de gevaren welke aan een te ruime kaspositie kunnen kleven. Bij stemming werd deze motie met eroote meerderheid van stemmen verworpen. De motie inzake een ont slag aan den heer Hofstede de Groot werd inge trokken. PERSONALIA. De heer J. Ouwendijk, hoofd van een Chr. School te Hillegom, is benoemd tot hoofd van de Prinses Julianaschool te 's-Gravenhage. Tinquota vastgesteld. Het internationale tincomité heeft de tinquota roor het tweede kwartaal van dit jaar vastgesteld cp 80 procent van de standaardtonnage. De Duitsche delegatie voor de handelsbesprekingen met Nederland, die .Maandag zijn begonnen, Economische Zaken in Den Haag. aankomst aan het Departement van Een onzeker bestaan? Oxfordshire. Februari. De kleine rookkolom aan den anderen kant van den heuvel, waar alleen wat boomen staan, verwondert ons allang niet meer. De rook rijst daar onder de boomen even geregeld op als uit den schoorsteen van Mrs. lies' solide huis en het duidt ook zonder baksteenen muren een vaste woonplaats aan. Het domein van een andere vrouw, voor wie het leven zonder bezit geen angsten schijnt te hebben en die genoeg heeft aan één enkele zekerheid: dat ze elk uur van den dag en nacht naar die plek onder den boom kan keeren, er zich met bijeen geraapt hout een vuur maken en er ongestoord achter een oude. versleten jas, tusschen twee boomen gespannen, de pot te koken kan han gen. Niemand weet iets van haar te vertellen, ook al kent niemand het pad over den heuvel zon der de oude vrouw, die ontegenzeggelijk arm en alleen is, maar geen ongelukkigen en een zamen indruk maakt. Bijna alsof zij dit heeft gekozen en het de allergewoonste zaak van de wereld is onder een boom te leven en zij het ons bovendien nog vergeeft als we het niet be grijpen. Want ze heeft geen onvriendelijk ge zicht. Een zigeunervrouw is het ook niet. Bij zigeu ners hooren woonwagens, jonge vrouwen en kin4deren en getier. Zij is stil en In zichzelf ge keerd Het zijn zelfs haar ongelukkigste dagen als eenmaal per jaar voor de kermis in Oxford zigeuners daar met woonwagens in het laantje verschijnen. Het is niet alleen het lawaai en de angst, dat ze haar van onder den boom met de vertrouwde stamholten zullen verdrijven. Zi geuners trekken vroeger of later toch weer verder. Maar ze bekommeren er zich niet om, wat voor schade ze in dien korten termijn aan richten. Als de politie komt en hen vertelt ver der te trekken, omdat ze eieren bij den boer hebben gestolen, krijgt hij zooals den vo- rigen zomer de eierschalen toegesmeten met de mededeeling, dat ze al onderweg zijn. Maar de oude vrouw wil blijven. En er is altijd het ge vaar, dat alles wat bij zoo'n gelegenheid aan den weg leeft, over één kam wordt geschoren. Daarom houdt ze niet van zigeuners. Daarom is de boer op haar aanwezigheid prijs gaan stel len. Ze houdt het kwade volk uit de buurt zegt hij. Als ze al komen, houdt ze een oog op de zaak en waarschuwt hem soms. Een goed mensch, vindt hij. maar weet verder ook niets van haar te vertellen. Hij heeft er eigenlijk nooit bij stilgestaan, dat hij niets van haar weet en medelijden, nee daar heeft hij ook nooit aan gedacht. Als ze hier niet liever was zou ze wel in een tehuis voor ouden van dagen zijn. Of waar dan ook; maar niet hier. Het eenige wat ze ooit van hem heeft willen aannemen is één van de twee wit-zwarte hon den, die naast haar bij het vuur zitten als ze niet het veld in zijn om haar een konijn of duif te vangen. Zelf haalt ze dan hier of daar een knol en een aardappel .vandaan. Maar altijd een knol aan den rand van een veld met duizenden knol len en een aardappel uit een opslagplaats, boor devol met aardappelen. Dat gaat dan in de pot met de dieren des velds en kruiden uit den weg kant. Soips komt er daar van onder de prutte lende deksel een niet onplezierig aroma van daan. Het kan zelfs wel zijn, dat haar cuisine een zekere vermaardheid geniet. In den zomer komt er althans steeds gezelschap opdagen; steeds-wisselend manvolk, dat weken lang rond haar vuur zit en de maaltijden deelt. Die hel pen dan op hun beurt het etablissement in stand houden: ze lappen den ouden kinderwa gen op, waarmee hout wordt gesprokkeld en waarin alle benoodlgdheden voor den dag wor den bijeengegaard. Ze gaan Maandags, als de vuilnisbakken in het dorp buiten staan, op zoek naar afgedankte oude pannen en ander gerei en prutsen en soldeeren daar de rest van de week op hun gemak aan, ginds onder den boom. Opdat de keuken weer een jaar lang voort kan. Vorig zomer kwam er zelfs een radio aan te pas die hing daar, letterlijk uit de lucht ge vallen, aan de takken en galmde op stille dagen over het groene land. Dat waren vroolijke da gen toch bleef het gele gezicht van de vrouw even strak dagen van uitbundigheid, waarop hele palen uit de omheining werden getrok ken en op het vuur gegooid. Wat een heerlijk gezicht was, ook al bleven we het slechts met moeite bewonderen toen het onze eigen palen bleken te zijn. Want er zijn in deze wereld aan sommige dingen helaas twee kantenDe vrouw stond al aan de deur terwijl de vlammen inde verte nog hoog sloegen en verontschuldig de zich. kalm en zakelijk, als over kinderen, die zich te bulten zijn gegaan en die Je het maar niet te zeer kwalijk moet nemen. Zij vroeg tevens of het ons niet hinderde, dat ze bij het stroompje water haalt. Het Is koeler dan het water verderop en zoo goed. Ze sprak helder en zonder een spoor van dialect en sloeg eenmaal haar oogen op. die zachtbruin waren. Dat was, toen weprijs bleken te stellen op haar kennis van het land rondom en ze vertelde dat zoo en zooveel jaar geleden, in de ergste droogte periode die ze ooit heeft meegemaakt, dat koele water het eenige was dat binnen mijlen in den omtrek nog bleef vloeien. En dat de kuil bo ven aan het land, die ons steeds heeft ver baasd, het overblijfsel is van een okergroeve, waaraan een jaar of acht geleden werd ge werkt. Dus minstens acht Jaar winter en zomer on der den eikeboom! En de winter vooral! De winter..,, en dan steeds alleen, zonder muur, zonder dak, met geen andere beschutting dan in de allerkoudste nachten een tochtige hoek in een verlaten hooischuur op de vlakte. Geen wonder, dat we op zij gaan om het beste deel van den hobbeligen weg voor haar vrij te laten als zij met haar piependen kinderwagen voorbij komt klein, maar rechtop; de kleurlooze lompen toch nog hangend als een passend kleed; het zwarte hoofddeksel diep over het vale gezicht getrokken, een vervallen gezicht, dat nog vastbesloten trekken aan duidt en nergens hard is. Je zou haar zielig willen noemen, of mal, of misschien zelfs romantisch en ln ieder geval een „type". Maar het gaat niet., tenslotte maakt ze op onverklaarbare wijze altijd weer den indruk wel anders, maar toch even gewoon te zijn als een leder. Bang is ze niet, zooals ze daar zon der een enkele ruggesteun leeft; zonder kerk, zonder huis, zonder man; en de natuur dag en nacht anders dan achter een veilig venster durft zien en van sterrengeflonker niet duizelig wordt. En zich aan de buitenwereld alleen in zooverre stoort als noodlg is om haar ééne zwakheid te beschermen: de kleine plek in de luwte van den eikeboom. die zij zich eiken dag opnieuw weer verovert en waar ten teeken van overwinning een kleine doorzichtige rookpluim opstijgt; hardnekkig, in alle seizoenen. Vr. S. STAATSCOMMISSIE VOOR DE HERZIENING VAN DE WONINGWET. Naar wij uit goede bron vernemen, laat het zich aanzien, dat de staatscommissie voor de herziening van de Woningwet tegen het eind van Maart of het begin van April met haar werkzaamheden gereed zal zijn en haar rapport aan de Koningin zal aan bieden.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5