Laatste B Ochtendbeurs Amsterdam Verruiming van den vischaanvoer te verwachten DINSDAG 27 FEBRUARI 1940 HA "ARE EM'S DAGBEAD 9 Engelscli schip in de Noordzee op een mijn geloopen. LONDEN, 27 Februari (Reuter). Het Brit- sche stoomschip „Clan Morrison" (5936 ton) is in de Noordzee op een mijn geloopen. Een lid van de bemanning kwam om het leven, vijftien anderen werden gewond. De geredden zijn Zondag in een haven aan de Oostkust aan land gebracht. De bemanning, allen Britsch-Indiërs, hebben na de explosie een half uur gewerkt om den eersten officier, die bekneld was geraakt te bevrijden. Toen de geredden in de sloegen, gingen, dreef het schip nog. Druk militair verkeer op den rechteroever van den Moezel. De correspondent van de Luxemburgsche Ober Mosel Zeitung meldt uit Remich in Zuid-Oost- Luxemburg dat op den rechteroever van den Moe zel groote Duitsche activiteit heerscht. Nooit schrijft hij waren de treinen zoo talrijk, terwijl men ook cavalerie kan zien. Uit Winte- range, een dorp tusschen Remich en Schengen, komen berichten binnen over een soortgelijke drukte. Dag en nacht bewegen zich tusschen Non- ning en het front munitie en levensmiddelencolon nes. Tusschen Nonning en Besch is een nieuw dorp als een paddestoel uit den grond verrezen. De correspondent van de Ober Mosel Zeitung te Echternach meldt met alle voorbehoud, dat Goering Zaterdag met vier generaals vertoefd heeft bij de brug te Echternach, welke over de rivier de Sauer van Duitschland naar Luxemburg leidt. Duitseh schip buitgemaakt. Bemanning poogde het schip tot zinken te brengen. LONDEN, 27 Februari (Reuter). Officieel wordt medegedeeld: het Duitsche schip ..Wahehe' (4709 ton) is buitgemaakt door een Britsch oorlogschip en naar een Engelsche haven ge bracht. Vernomen wordt dat de Duitsche be manning verhinderd werd in haar poging het schip tot zinken te brengen. Grootscheepsche aanleg van schuil plaatsen in Kopenhagen. Ruimte voor 90.000 personen. KOPENHAGEN. 27 Februari. De construc tie van een schuilplaatsensysteem, dat plaats zal bieden aan negentig duizend personen, be gon Maandag. De schuilplaatsen zullen ge bouwd worden in de parken. Voorloopig volstaat men met het aanleggen van loopgraven en van een schuilplaats, waarin ruim vijfduizend per sonen een plaats kunnen krijgen. Met den verderen aanleg zal worden voortgegaan 'wan neer de situatie zulks eischt. (United Press.) Byrd ontdekt nieuw gebied. Zuidoostkust van Zuidpoolgebied. WASHINGTON, 27 Februari (Havas). Ad miraal Byrd heeft geseind dat hij de Zuidoostkust van 'het Zuid-poolgebied in den Stillen Oceaan, waarnaar talrijke ontdekkingsreizigers sedert 166 jaar tevergeefs gezocht hebben, ontdekt heeft. Met twee van zijn metgezellen heeft hij boven deze kust, die op 1200 mijl ten Oosten van Klein- Amerika ligt, gevlogen. Hij heeft de kust in kaart gebracht en bovendien een groote bergketen van verscheiden duizenden voet hoog ontdekt. Verder heeft de expeditie een uitgestrekte, door glet- schers omringde zee ontdekt. Hongaarsche waardeering voor de Nederlandsche verdedigingswerken. BOEDAPEST, 27 Februari (AJJ.P) Naar aanleiding van de persexcursie van correspon denten der neutrale landen naar de verdedigings linie in Nederland, publiceert het Hongaarsche dagblad ,Pest" op de voor-pagina een opvallend opgemaakt artikel van zijn Neder landschen cor respondent over het „natuurlijke en technische wonder der Nederlandsche versterkingen". Het uitvoerige artikel spreekt zeer waardeerend over de verdedigingswerken en over de Neder landsche soldaten en constateert dat Nederland alles heeft gedaan om zijn neutraliteit en vrij heid te handhaven. Treinverkeer door ontsporing gestagneerd. Locomotief bij Geldermalsen uit de rails. BUURMALSEN, 27 Februari. Vanochtend omstreeks half elf is nabij het station Gelder malsen een locomotief uit de rails geloopen, waardoor een ernstige stagnatie in het trein verkeer is ontstaan. Het ongeluk is gebeurd bij de wachtpost, bij de splitsing van de lijnen naar Dordrecht en Utrecht. De derailleerende locomotief bracht ernstige schade aan de rails toe. Het verkeer van en naar de richting Dordrecht is geheel ge stremd, terwijl het verkeer in de richting Utrechtden Bosch over een spoor geschiedt. Men' heeft het opruimingswerk terstond ter hand genomen Verdedigers van Koivislo namen liet geschut mee. STOCKHOLM, 27 Februari (Reuter.) Uit Helsinki wordt gemeld dat de Finnen er in ge slaagd zijn de kanonnen en alles, wat den Rus sen van voordeel zou kunnen zijn, van Koivisto te verwijderen, alvorens zij het eiland ont ruimden. Het geschut zal opnieuw tegen de Rus sen gebruikt worden. De kazematten en alles, wat niet kon worden medegenomen, werden ver nield. Hoewel de ontruiming van het eiland te Hel sinki zeer betreurd wordt, is men van meening dat de batterijen van Koivisto haar dienst ge daan hebben en zelfs meer dan verwacht kon worden, gepresteerd hebben. Verliezen ter zee. LONDEN. 27 Februari (Reuter). Volgens de officieele Engelsche gegevens zijn in de week, die eindigde op 25 Februari te middernacht, door Duitsche actie 4 Britsche schepen met een totalen inhoud van 17.778 ton en 3 neutrale schepen met een inhoud van 8.850 ton verloren gegaan. Het totale verlies bedraagt dus 26.628 ton, een cijfer, dat tot de laagste van dezen oorlog be hoort. Duikbooten veroorzaakten 18.176 ton van de verliezen. Finsch schip redt opvarenden van de „Orizaba". OSLO, 27 Februari. (Noorsch Tel.-Ag.) Uit Tromsö wordt gemeld dat het Finsche vrachtschip „Margaretha" de uit 45 personen bestaande bemanning gered heeft van het Ha- pag-stoomschip „Orizaba", na noodseinen van dit Duitsche vaartuig te hebben opgevangen. De „Margaretha" was te hulp gesneld en had de opvarenden aan boord genomen. De „Oriza ba" is gezonken. Zooals gisteren gemeld, was dit schip ten noorden van Skjervoey aan den grond geraakt. HET BEZOEK VAN TAYLOR AAN DEN PAUS. Vervolg pag. 1). Het bezoek verliep volgens het protocol dat gebruikelijk is wanneer ambassadeurs hun geloofsbrieven overhandigen. Pius XII heeft met den ambassadeur een onderhoud gehad van een half uur. Na de audiëntie bracht Taylor een bezoek aan den kardinaal staatssecretaris mgr. Maglione, die hem vanmiddag in zijn ho tel een tegenbezoek zal brengen. KINDERVOEDING. Door „Kindervoeding" te Haarlem werden in de week van 19—24 Februari 1940 verstrekt 5171 porties warm eten nl. in lokaal: Rijksstraat weg 1022. Weltevredenstraat 1177, Zoete- straat 1136, Buitenrustlaan 884. Teylerplein 736 en Voorm. Spaarndam 216. VOETBAL NEDERLAND—LUXEMBURG. Op Zondag 31 Maart wordt in het Feijen- oord-stadion te Rotterdam de interlandwed strijd Nederland—Luxemburg gespeeld. Er zijn populaire prijzen vastgesteld; die varieeren van f 3 tot f 0.25. IJSHOCKEY NEDERLAND—BELGIë, Voor den wedstrijd tegen België op Woensdag 6 Maart op de kunstijsbaan te Amsterdam is de Nederlandsche ploeg als volgt samengesteld: Doel: Jan Gerritsen. Achter: Taconis en Klotz. Eerste voorhoede: Lammerts, Suurbeek en Ben-, jamins. Tweede voorhoede: De Jong, Plesman en Van Heeswijk. Reserves: Van Os, Lankhof en Hans Gerritsen. DAMES-HOCKEY. De Districtswedstrijden te Bussum. De districtswedstrijden zullen dit jaar op de velden van de Gooische Hockeyclub te Bussum plaats vinden. Ook thans zullen het Noorden, Oosten en Zuiden vertegenwoordigd zijn door één? het Westen door twee elftallen (Noord-West en Zuid-West) Het programma voor Zondag 3 Maart is als volgt samengesteld: 11.15 uur: Noord-WestOost. Zuid-WestZuid. 12.00 uur: ZuidNoord-West. NoordZuid-West. 12.45 uur: OostZuid-West. ZuidNoord. 1.45 uur: Noord-WestZuid-^Vest. OostNoord. 2.30 uur: NoordNoord-West. OostZuid. Het Noord-Westelijk elftal bestaat uit: de dames: Doel: Th. Ubbink (Gooi). Achter: M. Spoon (S.C.H.C.) en E. van den Berg (Hilversum). Midden: A. Keip (Gooi). J. Goetink (Rood-Wit) en G. Wijnstroom iB.D.H.C.). Vóór: P. van Esveld (Gooi). Van der Hoeven (Schaerweyde)G. Garrels (Amersfoort), E. Schoon en H. Montijn, (beiden Amsterdam). Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 247%—248% H.VJt. 37 1/2—37 5/8 Beth. Steel 57—57J4 U.S. Steel 42 1,4 Republic Steel 16 1'16 Anaconda 2323 1/16 BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 27 Februari 1940. Bevallen: 23 Febr. W. Bolsenbroekde Vries Lentsch, z.; 24 Febr. A. HolsterSpilker d., Febr. C. N. DoorninkBus z., A. P. Hoogland— Westerhoven 2 z., 27 Febr. A. RosenhartHein d., 25 Febr. B. KaaksHooftman d., 24 Febr. J. H. GoemansBorghouts z.. G. M. R. Gottmer— Saeijs z.. 23 Febr. W. J. M. van Doornewaard Bakker z., 26 Febr. A. J. J. Timmermansde Leeuw d., 27 Febr. M. A. van Roonvan Amers foord z., 26 Febr. J. H. van der Polvan der Voort d., 25 Febr. C. M. van den AkkerRoosenboom d. Overleden: 23 Febr. J. B. van Loghem. 58 j. Spaarnelaan; W J. de Haan, 80 j., Kenaupark: D. de Jon^—Foppen 85 j.. Dr. Scha epmanst raat H. J. den tilden. 84 j.. Korte Heerenstraat; M. van HazebroekLooman 61 j., Z. B. Spaarne; 25 Febr. C. E. Teunisse, 93 j., Gierstraat. VOOR BEIJRSO VERZICHT. De wisselmarkt te Amsterdam had hetzelfde kalme verloop, waaraan men langzamerhand gewend is geraakt. De Nederlandsche gulden was prijshoudend, hoewel de koersen van de buiten- landsche munteenheden maar weinig veranderd waren. Er waren voor de markt trouwens geen nieuwe aanknoopingspunten. welke een groote wijziging te voorschijn konden roepen. De fluctuaties waren tijdens de ochtenduren klein. Het Britsche pond werd aanvankelijk vernomen tegen prijzen loopende van 7.43 tot 7.43%, maar reeds spoedig werd gehandeld tegen 7.42% a 7.43, waarna de koers zich op dit peii consolideerde. Dollars waren 1.88 a 1.88 1/16, en gaven slechts geringe affaire te zien. Fransche francs golden 4.21. Belga's werden vernomen tegen 31.75 a 31.79, Zwitsersche francs tegen 42.15 a 42.19, Duitsche marken waren 75.45 a 75.50. Registermarken waren vergeleken met gisteren een kleinigheid opgeloopen en werden verhandeld tegen circa 14.13 '16. Voor de Scandinavische deviezen werden de koersen als volgt geadviseerd: Oslo 42.72% Kopenhagen 36.32%, Stockholm 44.75 nomi naal. Op de termijnmarkt was het disagio voor het pond sterling iets grooter geworden en dit be droeg circa 1 3/16 cents voor 1 maand en 3 11/16 cents voor 3 maanden. Ook het disagio voor Belga's was iets toegenomen en omstreeks 9 cents voor 1 maand en 29 cents voor 3 maanden. De effectenhandel op de niet-officieele och- tendmarkt was van kalmen aard. Voor de locale fondsen bestond een goed prijshoudende stem ming. Ook de Amerikaansche waarden werden meerendeels iets hooger afgedaan. BLOEMENDAAL Zelfbescherming: bij luchtaanvallen. Maandagavond hield de heer J. M. Hartdorff in Rusthoek een voordracht over de beteekenis van zelfbescherming in vredes- en oorlogstijd. Spreker behandelde hoofdzakelijk de brandbom men, waarvan het doel is angst en paniek te ver wekken onder de burgerbevolking. Deze paniek wordt des te grooter naax*mate er meer branden optreden. Deze brandbommen zijn y3 al K.G. zwaar, maar hebben door hun groote snelheid een groot door dringend vermogen. Ze slaan door het dak heen en springen in von ken uit elkaar onder het ontwikkelen van een zeer hooge temperatuur. De idee dat de overheid met de motorspuiten ons wel zal helpen moeten wij loslaten en er van bewust zijn, dat we aangewezen zijn op eigen hulp. Met eenvoudige hulpmiddelen is heel wat te be reiken. Na een behandeling van de elementen voor den brand: brandstof, zuurstof en ontbrandingswarmte wees. spr. er op hoeveel fouten er door angst en onkunde worden gemaakt. Ramen en deuren worden onoordeelkundig ge opend, men zoekt den zolder op, inplaats van naar buiten te vluchten, men wascht met benzine, ter wijl in de nabijheid een vlam is enz. Vele doode- lijke ongevallen zijn aan dit gebrek aan nadenken toe te schrijven. Voor de gevaarlijke brandbommen geeft spr. de volgende wenken. Zolders: leeghalen en afsluiten met een luik. Ramen op zolders voorzien van luiken en eenvou dige middelen klaar houden als een slang, bakken met zand, emmers water, zwabber enz. Hoofdzaak is dat men het hoofd koel houdt. De bewoners kunnen 'in kleiner of grooter groep verband elkaar helpen en ook in ieder gezin worde aan ieder nu al een taak aangewezen. Zelfbescherming is in dit opzicht de beste be scherming omidat de brandweer in geval van nood te sterk bezet zal zijn. Hiervoor is de medewerking noodig van allen. Een groot aantal plaatjes verduidelijkten het ge sprokene. Er was veel belangstelling. Mr. J. Bierens de Haan sprak een woord van dank. HOOG WATER BIJ IIET VILLAPARK „HET DUIN". Na den jongsten dooi is weer eens overduidelijk gebleken dat rioleering van den Rijksweg tegen- ever het villapark „Het Duin" zeer urgent is. De bewoners konden hun huizen niet verlaten dan voorzien van waterlaarzen. Door de goede zorg van het gemeentebestuur werd met spoorbielsen voor nooduitgangen gezorgd. Mogelijk het gebeurde een spoorslag voor den Rijkswater staat om thans spoedig de voorgenomen rioleering aan te brengen. BURGERLIJKE STAND. Overleden: Adrianus Hartensveld, oud 62 jaar. wonende te Vlaardingen, verblijfhoudende Stich ting Vogelenzang. BEVOLKING. Ingekomen personen: J. G. de Langen, van Breukelen. Nijenrode. Schoollaan 52. Vertrokken personen: F. Kampstra en gezin, Haarlem, Houtmankade 17. A. Verkaijk, naar Breukelen. Dudok de Witstraat 4. Verloren: 1 bruine knipportemonnaie inhou dende 3 sleutels. Gevonden: 1 wollen handschoen. 1 roode kin dertrui, 1 leeren handschoen met kap. GERUCHTEN OVER LICHTSEINEN In verband met geruchten, die de ronde doen over het geven van lichtseinen, kunnen wfj het volgende meedeelen: Gisteravond meende een marinepost aan den Zuid boulevard te Zandvoort lichtseinen op te merken. De politie toog naar het strand, en trof daar inder daad een wandelaar aan. die zich echter dadelijk afdoende kon legitimeeren. Bij nader onderzoek bleken de „lichtseinen" ver oorzaakt te zijn doordat in één der huisjes van het oude dorp een rood lichtje brandde en de deur eenige keeren achter elkaar open en dicht was gegaan. Naar de politie ons meldde is dezea kwestie zeer ernstig onderzocht en er is geen enkelen grond, waarop men het geven van lichtseinen zou kunnen vermoeden. Ook in verband met het afschieten van lichtkogels zijn in Zandvoort en omgeving geruch ten ontstaan. Naar men tot nog toe heeft kunnen vaststellen is hier echter alleen sprake van oefe ningen van onze eigen luchtdoelartillerie. HALFWEC PERSONALIA. Bij Koninklijk besluit is aan den heer Th. C. P. M. Kolfschoten te Halfweg op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als lid der generale commis sie, bedoeld in artikel 3 der Zuiderzeesteunwet 1925 met dankbetuiging voor de door hem als zoo danig bewezen diensten. Als zoodanig zijn benoemd de heeren C. G. M. van Baar te Edam en H. Benne te 't Bildt (St. Jacobi Parochie). ZANDVOORT PAARDEN OP IIOL. Twee militaire paarden, die Maandagavond ongeveer zes uur uit hun stal (aan de Oranje straat) waren losgebroken, draafden de Halte- straat in en brachten daar heel wat consternatie te weeg. Wel gelukte het vrij spoedig den paar den den weg te versperren, doch daar de bees ten geen tuig en zelfs geen halster aan hadden, was 't minder gemakkelijk ze te grijpen. Een toe geschoten agent pakte een der paarden koel bloedig bij den neus en hield het zoo in bedwang. Het tweede dier werd vervolgens door een huzaar gegrepen, waarna de beide paarden naar hun stal teruggebracht werden. VERGADERING OUDERRAAD. Daar de secretaresse van een der Oudercom missies wegens ernstige ziekte de betreffende oudercommissie geen convocatie voor de verga dering van den Ouderraad had gezonden, werd besloten de vergadering van den Ouderraad uit te stellen tot Maandag 4 Maart. WERKLOOSHEID Nu de vorstperiode teneinde is daalt het- aantal werkloozen vrij sterk. Ook verleden jaar om dezen tijd bewoog het aantal zich in sterk dalende lijn, doch bedroeg toen nog 502, terwijl het thans ruim 60 minder is n.l. 440. JAARVERGADERING Z.H.V. De Zandvoortsche Handelsvereniging houdt op Donderdag 29 Febr., haar jaarvergadering in Bodega Mustert aan den Strandweg.. NED. ROODE KRUIS. Hedenavond belegt de afdeeling Zandvoort van het Ned. Roode Kruis een algemeene verga dering in Bodega Mustert aan den Strandweg. HEEMSTEDE JAARVERGADERING R.K. VOLKSBOND. Maandagavond hield de afdeeling Heemstede van den R.K. Volksbond haar jaarvergadering in het Jeugdhuis aan den Heerenweg. De voorzitter, de heer H. A. Meeuwenoord opende de vergadering. De begrooting over 1940 werd, na een uitvoerige toelichting van den penningmeester, den heer N. J. v. d. Linden, vastgesteld op 2340. Een bestuursvoorstel om de militairen, die ge zinsvergoeding krijgen, van 1 April a.s. hun contributie van 11 cent per week te laten be talen, werd, na een uitvoerig debat zonder hoof delijke stemming aangenomen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het ledental met 2 was toegenomen. Het verslag van den penningmeester sloot met een voordeelig saldo van f 59.37. Als bestuursleden werden herkozen de hoer H. A. Meeuwenoord als voorzitter en als leden de heeren N. J. v. d. Linden, L. Roest, C. P. Esse- ling en J. L. v. d. Meij. De geestelijke adviseur, kapelaan R. Oud, hield vervolgens een korte propagandistische toespraak tot deelneming aan de van 3 tot 6 Maart te houden open retraite van de werkloozen, welke gehouden wordt in het R.K. Jeugdhuis aan den Heerenweg. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Elfers, Lanckhorstlaan 7. zilveren armband: M. v. Luin, Caesar Francklaan 27. armband: Fransen. Rijnstraat 13. beursje met inhoud; B. de Klerk. Raadhuisstraat 11. fazant; K Smit, Binnenweg 22. geldstuk; H. Wijnstra, eenig klein geld: N. Behage. Lindelaan 3, dames handschoen; R. Krabbedam. Borneostraat 29, paar jongens handschoenen: Goosens. Cruquius- dijk 11, glacé handschoenen: v. d Meer, Billiton- straat 1, handwarmer; J. Kerkvliet, v. Merlen- laan 44. halsketting; Spoel, Bronsteeweg 72. ko ralen ketting; Hulsebosch. Joh. Verhulstlaan 2, noes: W. Schoo, Abr. Kuyperstraat 6. motorbe dekking; Bureau van politie, portemonnaie met inhoud; L. Kulk. Kastanjelaan 15. portemonnaie; C. Blokker, Javalaan 53. portemonnaie met in houd; Vergunst. Zandvaartkade 14, portemon naie met inhoud; Couwenberg. Eikenlaan 26, rozenkrans; Tollenaar, J. M. Molenaarplein 3, sleutel: H. Zwagerman, H Dreef 17, snelbinder; Kluen, Schouwbroekerstraat 10, tasch inhoudende regenpijpen en motorkap; G. J. Kerkvliet, v. Merlenlaan 44, blauwe want. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: A. J. Zondervan en J. Vermeer; A. P. Sijmons en J. G. Pletting. Getrouwd: L. v. d. Blond en C. E. Visser; S. Paap en M. Meijer. Bevallen: A. W. SchelvisMedemblik, z., J. W. de RuiterSteenkist, d., C. P. KompierUitendaal, z. Overleden: M. J. v. d. Horst, 76 j. ongeh., C. Schultze, 39 j. ongeh. HILLECOM JAARVERGADERING H. B. G. Maandagavond hield de afdeeling Hillegom van het Holl. Bloembollenkweekers Genootschap in Hotel Flora een goed bezochte jaarvergade ring. De voorzitter, de heer D. E. Nieuwenhuis, hoopte dat de uitkomsten van 1940 beter zullen zijn dan zij zich nu laten aanzien. Het verslag van de Hillegomsche Beurscom- missie werd goedgekeurd. In de vacature-Heems kerk dier commissie werd benoemd de heer D. E. Nieuwenhuis, waarbij aan den heer Heemskerk dank werd gebracht voor zijn arbeid. De beurs werd bezocht door 7035 personen tegen 8374 in 1938. Het verslag van den penningmeester ver meldde een batig saldo van 112.89; de secretaris deelde mede dat het aantal leden constant op 67 was gebleven. De aftredende bestuursleden P. J. Koop en E. Cardol werden herkozen; tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering" werden benoemd C. Kramer Lz. en J. Telkamp van Leeuwen. Bij de behandeling van den beschrijvingsbrief van deze vergadering werd aan de afgevaardig den opgedragen de volgende punten naar voren, te brengen. Hoe zal de toewijzing van kunstmest zijn voor de te telen land- en tuinbouwproducten. Men tast hierover volkomen in het duister. Wordf. er gezorgd dat de teelt hiervan loonend zal zijn Krachtig aan te dringen op spoedige uitbeta ling van het tulpen- en hyacinten-plantgoed; bij de meeste kweekers is geld dringend noodig en het niet betalen wordt als een groote onbil lijkheid gevoeld. Aangedrongen wordt tot het instellen van een commissie ter bestudeering van dit vraagstuk, waarbij dan rekening wordt gehouden dat kweekers van pl.m.30 A. narcissen of minder vrij van inkrimping zullen zijn, terwijl deze voor de overigen een progressief karakter zal moeten dragen. PERSONALIA. Naaf wij elders in dit nummer vermelden is de heer J. Ouwendijk, hoofd der Julianaschool in gelijke functie benoemd aan de Prinses Juli ana-school te Den Haag. Op Protestantsch Christelijk gebied heeft de heer Ouwendijk hier ter plaatse zeer veel tot stand gebracht en de tijding van zijn aanstaand vertrek zal dan ook door velen met leedwezen worden vernomen. BENNEBROEK J. H. DE GROOT t Alhier is overleden de heer J. H. de Groot, een bekend ingezetene. Hij was van de oprichting van het hier zoo populaire fanfarecorps af lid dezer vereen igine gedurende 38 jaren waarvan 35 jaren bestuurslid. Dinsdagmorgen 11 uur heeft de begrafenis al hier op het R.-K. kerkhof plaats. Spoedig varen er veertig trawlers en dertig loggers. Eenige dagen geleden waren er reeds 32 trawlers in de vaart. Dat was wel een bijzon derheid, want tot aan de strubbelingen, ont staan als gevolg van de door de zeevisschers gevoerde loonactie. was dit aantal niet hoo ger geweest dan 25, zoodat er nadien weer zeven opgelegde booten in de vaart zijn ge bracht. En bij het aantal van 32 zal het niet blijven, want in de Visschershaven wordt opnieuw op eenige booten druk gewerkt, om die nog deze week in de vaart te krijgen. Dit zijn de Reiger IJM 106. Isabel LJM. 14. Christine LTM. 2 en Jacqueline Clasina LTM. 10. terwijl voorts de Maria IJM. 95 deze week weer naar zee gaat en de Ewald IJM. 48 die een tijdlang in marine- dienst is geweest, weer haar oorspronkelijke be stemming terugkrijgt en weer gaat visschen. Zoo loopt het aantal in bedrijf zijnde booten al aardig naar de veertig en het zal van de om standigheden afhangen, of het dit getal spoedig zal overschrijden. Dit behoeft lang niet onmoge lijk te worden geacht, alhoewel het vinden van een geschikte bemanning voor de booten nog steeds moeilijk blijft, aangezien het eigenlijke zeevolk er over het algemeen nog weinig voor voelt, naar zee te gaan. Voor de vlschvoorziening van het binnenland is het van belang, dat er ook weer eenige kust- booten in de vaart worden gebracht. Wanneer de Reiger en de Isabel ook ln de vaart zijn, komen we aan een zestal kusbbooten. Dat is nog niet veel. maar zij krijgen lang zamerhand aanzienlijken steun van de trawl- loggers. De Katwijksche reeders hadden ln den beginne niet veel wind in de zeilen met hun pogingen hun schepen, of eenige daarvan, weer in de vaart te brengen. Verschillende factoren hebben hier bij een rol gespeeld, waarvan de voornaamste wel waren, de moeilijkheid tot het vinden van een geschikte bemanning, de hooge premie van de molestverzekering en het Ijs, dat vele loggers in Katwijk vasthield. Maar er komt nu schot in. Er zijn vermoedèlijk nu al 25 loggers ln de vaart en nog steeds zien we. dat er ballastschuitjes op sommige loggers gebracht worden. Het dertigtal zal zeker spoedig bereikt worden. Dat er meer leven' in de brouwerij komt, is wel ln de eerste plaats het gevolg van de goede resultaten, die over het algemeen met de visscherij bereikt worden. Van de kust- booten valt nog weinig te zeggen, maar de resultaten der Noordbooten geven reden tot tevredenheid, alhoewel het niet alles goud is wat er blinkt en er natuurlijk ook tegen vallers en tegenslagen zijn. De exploitatie is ontegenzeggelijk veel en veel duurder dan in vredestijd, maar de besommingen zijn gemiddeld ook zeker minstens tweemaal zoo hoog als voorheen. Een belangrijke factor voor een verdere ont plooiing van het effectief der vloot is, dat er evenwicht blijft tusschen de voorzienings-moge- lijkheden van de binnenlandsche en de buiten- landsche markt.. De toestand is toch immers zoo, dat veertig trawlers en dertig loggers slechts onder de allergunstigste conjunctuur voor het binnenland zouden kunnen varen. Een dergelijke conjunctuur zal zich slechts voordoen in eenige korte perioden van het jaar. maar gedurende verreweg het grootste deel van de 52 weken moet er uitgevoerd kunnen worden, willen ook de Noordbooten aan hun kosten komen. En er wordt uitgevoerd, zoowel naar Duitsch land als naar Frankrijk en Engeland. Deze lan den, met name Duitschland en Frankrijk, nemen vooral die soorten, die voor de binnenlandsche markt niet geschikt zijn. Zoolang deze landen difc in zulke hoeveelheden doen. dat bedoelde soorten op prijs blijven, is het noodige evenwicht daar en zullen de Noordbooten een zeker aantal kust- booten en loggers naast zich kunnen dulden. De kansen voor een goede visscherij staan gunstig, niet alleen voor de visscherij „op de zestig", maar ook voor de kustvisscherij. Dat blijkt thans reeds uit de vangsten der loggers en vooral uit die der Deensche kotters. Het viertal Denen, dat gisteren aan den afslag was, had ge middeld zeker 150 kisten vlsch, een enorme vangst voor zulke scheepjes, al bestond deze niet alleen uit platvisch. Het lijdt dan ook geen twijfel dat er nu reeds een verbetering van den vischstand op de Noordzee merkbaar is, niet zoozeer door dat de jonge visch betere levenskansen heeft gekregen (de gevolgen daarvan zullen zich eerst later openbaren) dan wel doordat er minder vol wassen visch weggevangen wordt. Geen Duitscher vischt er meer op de Noordzee, tal van Engel sche, Belgische en Hollandsche trawlers zijn van de zee verdwenen en dit moet aan wat er nu nog vischt ten goede komen. Aan de omzetcijfers van den Rijksvisch- afslag zullen dan ook wel spoedig de gevol gen van de toenemende visscherij merkbaar zijn. Gedurende geruimen tijd bleef het aan tal trawlers dat per week binnenkwam tot een tiental beperkt. Dit aantal zal spoedig minstens verdubbelen en eveneens zullen er steeds meer loggers verwacht kunnen wor den. In Januari bedroeg de vischomzet slechts f 340.000. In Maart zal het zeker tweemaal zoo groot zijn. En dit niet alleen door de trawlers en de loggers, maar ook door de Deensche kotters, waarvan er door het avontuur van de E 544 zeker meer naar IJmulden zullen komen. Door dit drukker bezoek van de Denen zal de te verwach ten vermindering van Scandinavische consigna ties zeker opgeheven kunnen worden. Zoo kan dus na een moeilijk bezin van het jaar 1940 een verbetering verwacht worden een verbetering, waarover we ons zouden kunnen ver heugen, indien het leven op zee niet was bloot gesteld aan zoovele gevaren. Laat ons hopen, dat alles goed mag gaan en dat, wanneer ook aan deze verbetering eens een einde komt, de reden daarvan niet gezocht moet worden aan gene, maar aan deze zijde van de pieren.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7