DE GEREDDEN VAN DE „DEN HAAG" TERUG IN HET VADERLAND. Strijd om Atlantis Verhuizende belasting. De Inspectie der Belastingen te Bussum is Maandag verplaatst naar de voormalige villa .Heideheuvel". De inventaris wordt naar den nieuwen zetel overgebracht De tentoonstelling van de Nederland- sche Jagersvereeniging te Deventer had groote belangstelling uit deskundige kringen Een aantal tropheëen van wild, geschoten in binnen- en buitenland, waarop zich veler aandacht concen treerde Engelsche gevechtsvliegtuigen slaagden erin, een Heinkel-machine nabij de Britsche kust omlaag te schieten. Het toestel kwam eenige kilometers ver het land in te vallen. Voordal de vier inzittende Duitsche militairen gevangen konden worden genomen, waren zij er reeds in geslaagd, het vliegtuig in brand te steken Kapitein Wijker van het onlangs op de Noordzee getorpe deerde motortank schip .Den Haag omringd door familie leden na de behouden terugkeer van de ge redden per vliegtuig op Schiphol In de Waalhaven te Rotterdam liggen ruim 1000 Rijnaken, geladen met regeerings- graan. Een gedeelte der schepen met hun kostbaren inhoud Onder groote belang stelling heeft het echtpaar D. Blommers- Buckenhoven te Zevenbergen Maandag zijn 70-jarig huwelijksfeest gevierd. Jong en oud nam deel aan de huldiging van het .platina bruidspaar" De Duitsche bergtroepen zijn ook uit gerust met ski's, welke de snelheid bij het verplaatsen belangrijk ten goede komt Een patrouille onderweg Terug in het vaderland. - De geredde leden van het motortankschip .Den Haag "oor het vliegtuig .Mees", waarmede zij Maandagmiddag op Schiphol arnvee den. Vooraan links de hoofdmachinist Verbeek, daarnaast kapitein Wijker H M. de Koningin heeft Maandag een bezoek gebracht aan Limburg en troepeneenheden van het leger geïnspecteerd Naast de vorstin de Territoriaal Bevelhebber in Zuid-Limburg, overste Govers door Willv Reese De groote hotels op Atlantis, te Berlijn, New York, Londen en Parijs hadden evenals de bureaux der groote dagbladen, enorme luidsprekers opge steld. Het vertrek, het passeeren van Atlantis en bet binnenkomen van den stralenglijtrein te New York zou door alle groote zenders der geheele we reld worden uitgezonden. Door de pers ging een uitstekende karikatuur: Herbert Wallner in sport- costuum als recordlooper en zijn echtgenoote in zwempak op een bobslee hoog in de wolken, daaronder de oceaan. Aan Europa's kust stond Frundsberg, die met de stralen van zijn zaklan taarn den weg wees. En aan de overzijde van den grooten vyver stond Vanüerlip in de gestalte van den Griekschen dichter Homerus, die eens de hel den der Olympische spelen bezong. HOOFDSTUK XLVm. „Op stralen over den Atlantischen Oceaan!" Duitschland en de Vereenlgde Staten vlagden De kantoren, fabrieken en zaken waren gesloten. Overal in de wereld zaten de menschen al aan het radio-toestel. De vlieghaven Hamburg-Fuhlsbüttel werd reeds tn de \Toege morgenuren door een sterke politie macht bewaakt. De eerste nieuwsgierigen hadden zich reeds te middernacht van een goede plaats achter de afsluiting verzekerd. Nu stonden ze reeds in dichte massa's vele rijen achter elkaar. Vrouwen hadden klapstoeltjes, kinderen, thermos- flesschen en broodjes meegebracht. Handelaars deden goede zaken met sigaren, chocolade, ijs, li monade en gebak. Het was een heerlijke Septem bermorgen, nog flink warm; de menschen staar den naar den hoogen koepel, debatteerden, trap ten elkaar op de voeten, wisten alles heel precies en toch niets, zegden elkaar beleefdheden en on beschoftheden. Iemand hield een toespraak tot zijn naaste omgeving. Hij kende den heelen tech- nischen grondslag van Wallner's idee. Zijn broer was 'metselaar, had meegewerkt aan den beton bouw. Motoren knetterden, kinderen huilden. Ook binnen het politiecordon nam het aantal menschen toe. Eerst hadden zij nog in groepen ge staan, nu echter was het ook daar een bonte, levende massa geworden. Aan de ingangen van den torenhocgen, betonnen reus rolde de einde- looze stoet auto's voor. En de menschen, die daar uit kwamen worden door de liften opgenomen, 180 meter naar boven gedragen, nog voor ze ge heel tot bezinning waren gekomen. Door het ge weldige betonnen lichaam ging een trilling. De geheimzinnige machinerieën, die de wonderbare stralen opwekten, waren in gang gezet. Door de menigte buiten ging een dringen en roepen, de auto met Wallner en zyn vrouw was aangekomen. Onmiddellijk daarop volgde de wagen van Volkers met Li. De filmoperateurs en fotografen kwamen ra actie. Hoog boven Hamburg. Een geweldige glazen koepel dekte de wyde hal. Een stationshal, nau welijks te onderscheiden van iedere andere derge lijke hal. Op twee breede zilverglanzende startrails stond de uit vyf wagens samengestelde glijtrein. De heeJe trein was rood gelakt. Honderden menschen staarden naar het wonder der techniek. Moest de trein niet daar, waar de startrails afbraken en hy in het niet schoot, neer storten en alle leven, dat in hem was. vernietigen Het schrille signaal van een klok dreunde door de wijde hal. De geheele hal trilde. Geweldige krachten begonnen te werken. Twee helgroene stralen schoten te voorschijn, verdwenen in het eindelooze niets. In de contrölekamer stonden Wallner's ingenieurs zelf aan de groote transfor- mateuren en handels, hingen ze aan de telefoon. De verbinding met New York was er. Het be richt werd doorgegeven aan Herbert Wallner Hij gaf de laatste aanwijzingen, moest nog veel ge- lukwenschen en handdrukken in ontvangst ne men. De reizigers bestegen den trein. Weer kwa men filmers en fotografen in actie. Wallner steeg, door twee ingenieurs gevolgd, op de bestuurders plaats in de voorste punt van den' trein. Weer een klokslag kort schril de groote wijzer van de klok sprong in de zestigste minuut: tien uur. Herbert Wallner legde een handel om, door een onzichtbare kracht gedreven, schoof het roode monster over de glybaan, gleed verder iraar buiten over de parallellen van licht, geluidloos en zeker en was reeds aan de blikken der het wonder nastarende menschen ontgaan. Nog eenige seconden, dan werd de ban verbroken. Een geweldig gejuich brak los, maar hier boven in de hal werd het opgeslokt door het gedonder der ma chine-s, die doorwerkten met enorme kracht. Maar daar beneden, onder de honderdduizenden, daar borrelde en kookte de geestdrift nog na. En ter loops vroeg men elkaar: „Zeg, heb jy eigenlijk iets gezien?" „Neen" „Ik ook niet". „Attentie, attentie. Dames en heeren, we bre ken nu de reportage van het vertrek van den eer sten stralenglijtrein af, en komen terug zoodra het bericht komt, dat de trein Atlantis heeft be reikt." „Attentie, Attentie! Hier zijn de zenders De stralenglytrein is zooeven volgens onzen tijd om 13 uur 22 minuten dus ,na een rytijd van 3 uren en 22 minuten in het centraal staton At lantis binnengeloopen. Aangezien de afgelegde af stand meer dan 3000 kilometers bedraagt, heeft Herbert Wallner met dezen tocht tevens alle be staande snelheidsrecords belangrijk overtroffen. De ingenieur werd door een enthousiaste men- schenmenigte begroet. Een reportage uit Atlantis was helaas niet mogelijk, omdat de trein reeds na een oponthoud van slechts drie minuten Atlan tis weer verliet De aankomst te New York kan over ongeveer twee en een half uur worden ver wacht" Om 15 uur 55 minuten M.E.T. en 9 uur 55 mi nuten A.T., na een totalen glijtijd van 5 uur 55 minuten met inbegrip van 3 minuten oponthoud te Atlantis, liep de stralenglytrein onder leiding vai Herbert Wallner op het New-Yorksche station binnen. Een geweldige menschenmenigte begroette den man, die de stralen van het licht tot stalen rails had gesmeed, die een vaste brug over den Oceaan gebouwd en landen en volkeren tot elkaar gebracht had. Alle in de haven liggende schepen, fabrieken en werven stemden met hun sirenes in met de geest driftige kreten van de menigte. De grooten van regeering en industrie waren verschenen. En de grooten der pers. Ook hier filmoperateurs en foto grafen. Kinderen met bloemen. Er werden toespra ken gehouden. Wallner moest antwoorden Zyn woorden vlogen door den aether over de wereld. Ook Frundsberg begroette hem met groote hartelijk heid. Toen nam men hem mee. New-York wilde hem zien, het geestdriftige New-York. Politie en militairen hadden de handen' vol, oa. een nauwe doortocht voor den wagen van ingenieui Wallner vrij te houden. Heel Amerika scheen in dc straten van New-York samengestroomd te zijn. Donderend hoerageroep rolde als een woedende branding om den wagen. Uit honderdduizend ven sters sneeuwden bloemen en confetti. Muziekcorp sen speelden afwisselend allerlei volksliederen. Bjj legers waren de filmmannen en fotografen versche nen en ontwikkelden een koortsachtige bedrijvig heid. Het eene banket na het andere werd ter eere van den man, die in ehkele uren den Oceaan over brugde en ^riens uitvinding, waarom men eerst ge- Lachen had, nu de menschheid in vervoering bracht. In lange redevoeringen bezong men den lof van den Duitschen ingenieur, die zijn plannen had weten door te zetten, ondanks het feit, dat niemand hem aanvankelijk gelooven wilde. Och, in Amerika wist men er niets van, hoe ir. Wallner er eigenlijk in geslaagd was, gehoor te vinden voor zijn fantastisch project dat thans de geheele we reld tot bewonderende verbazing bracht. De uit vinder moest gefêteerd worden. Amerika toonde zich daarin op zijn best. Men bejubelde Wallner, die twee werelddeelen tot op enkele uren afstand van elkaar bracht, die het ongelooflijke, lichtstra len te benutten voor transport, had klaar gespeeld. En het enthousiasme der Amei'ikanen zou tot nog grooter hoogte sty gen. Want toen Herbert Wallner en zijn echtgenoote drie volle dagen den storm van geestdrift weerstand hadden geboden, ontketenden hun sportieve prestaties zoo mogelijk nóg meer bijval. Op de Olympiade liep de uitvin der in wereldrecordtijd. En zijn vrouw, Alma, streed met een dusdanige energie om den wereld titel in 't schocnspringen, dat zy met een bedui denden puntenvoorsprong zegevierde. En dat bracht de Amerikanen opnieuw tot uitbarstingen van laaiende geestdrift, waarin het sportieve echt paar bijna verloren raakte. Dat zij beiden, die reeds weken in 't middelpunt der belangstelling hadden gestaan, ook tot sportieve prestaties van den eersten rang in staat waren, was een reden om opnieuw haast eindelooze huldebetoogingen te or- ganiseeren... „Op stralen over den Atlantischen Oceaan!" Herbert Wal'ner had MacKinley geslagende drijvende stad Atlantis groeide nog steedsNog vele jaren zou de rauwe zang van den arbeid sa- menklinken met het woeden der door den storm opgezweepte golven, die steeds opnieuw trach ten het menschenwerk te vernielenmaar tot nog toe vergeefs. Maar hebben tenslotte toch de elementen niet altijd over. het menschenwerk ge triomfeerd

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8