De kosten van den oorlog. En hoe ze te dekken. )V '0 E N S D X C, 2R FEP.RUXET '19TO HXXREEM'S DXG B EXE> "8 Ome Londensche correspondent schrijft: DE deskundigen vertellen ons dat de oorlog aan Groot-Brittannië zes mil- Hoen pond sterling per dag kost Het land is den strijd begonnen met het idee dat hij drie jaar zou kunnen duren. De maat regelen. die zijn genomen of nog zullen wor- den genomen, zijn en worden gebaseerd op dien duur. Een eenvoudige vermenigvuldi ging kan dan leeren hoeveel Engeland voor den oorlog, als hij die drie jaar duurt, zal moeten betalen. Het is een groot bedrag", zelfs in een tijd, waarin men niet gauw meer onder den Indruk komt van groote getallen, net gemiddelde van de staatsinkomsten dei- laatste jaren zou er, indien het uitsluitend voor de oorlogvoering werd gebruikt, nog geen 30 percent van kunnen opbrengen. De staat is al lang gaan leenen om rond te kunnen komen toen het bewapeningsplan, lang voor den oorlog, was Ingediend en in uitvoering kwam. Nu het oorlog is leeft hij nog een heel eind hooger boven zijn inkomen. De staat leent nu onophoudelijk. Het geld vloeit druppelsge wijze in de schatkist. Het publiek behoeft niet veel aanmoediging de rente-gevende certificaten van 1 en de obilgaties van 5 te koopen. Het is de aangewezen b, legging voor alle kleine bur gers, die wal opzij kunnen leggen; en het is ook een schappelijke belegging voor hen. die groote bedragen kunnen sparen. De staat kan zijn schuldenlast veel gemakke lijker dragen dan de particulier omdat de men schen niet naar de deur van het departement van de Schatkist komen met verzoek om delging van de schuld. En de financieele positie van het land en de kracht van zijn ruilmiddelen loopen geen gevaar zoo lang er genoeg in het staats- laadje komt aan echte inkomsten (uit zijn belas tingen. zijn zegelrechten, zijn tarieven, zijn be drijven enzh om er de rente en als het noodig wordt de aflossing van de schulden uit te kunnen betalen. Het gevaar dat dit onmogelijk wordt dreigt als de nationale inkomsten, dat zijn vooral de inkomsten van handel en industrie, afnemen. En het dreigt ook als de staat zoo veel gaat leenen dat het bedrag, nocdig voor de „service" (betaling van rente en aflossing), zoo hoog wordt dat een begrooting niet meer kan sluiten en dat nieuwe leerlingen noodig zijn om de .-service" van de oude te kunnen bekostigen. Dan wordt het een kwestie van „leen van Piet om Jan te kunnen betalen". De staat kan dat al weer in tegenstelling met den particulier een heelen tijd volhouden. Maar zijn credïet lijdt cr toch geleidelijk onder. Het vertrouwen in het nationale ruilmiddel, gebaseerd op dat cre- diet, vermindert; en dat is de eerste phase van inflatie. Reeds op het oogenblik van de oorlogverkla ring kan een staat geacht worden die phase te zijn ingegaan. De oorlog vereischt enorme uiit- gacen. die niet dioor evenredige inkomsten kun nen worden gedekt, vooral niet daar handel en industrie niet op vredesvoet kunnen blijven wer ken maar integendeel voor een groot deel in dienst komen van niet-loonende productie, dat is oorlogs-productie. Munitie en kanonnen zijn alleen geld produceerende handelsgoederen voor zoover ze verkocht worden aan het buitenland. Dat gebeurt echter slechts met een uiterst gering deel van de totale productie. Ze zijn een onbe duidende post op de creditzijde van de handels balans. Die handelsbalans is een zaak van de grootste beteekenis. Om het spook van de inflatie te ver drijven of om het ten minste op een niet al te. on veilige n afstand te houden moet die balans in evenwicht gehouden worden. De exportindustrie moet ook in den oorlog op het hoogst mogelijke productie-peil blijven. En aan den anderen kant moet de consumptie van het land tot het uiter mate beperkt worden. Op die wijze hoopt Enge land den oorlog redelijk te kunnen financieren zonder de waarde van het pond sterling naar een rampspoedig laag peil te zien zakken. Naar lageren levensstandaard. De handhaving van een gunstige handels balans is mogelijk door niet alleen den uit voer op het hoogst mogelijke peil te brengen maar door ook den invoer zooveel mogelijk te beperken. Beperking van invoer beteekent inkrimping, leven op een kleineren voet. Men merkt daar tot heden hier weinig van. Het is duidelijk dat d« .eieekenis van den finan- cieelen en economischen toestand nog niet alge meen tot het publiek is doorgedrongen; zelfs niet tot vele belangrijke lichamen in het bestuur van het land. De rantsoeneering heeft de geneugten van de tafel verminderd, maar niet in zoo sterke mate dat men er zich ernstig door bekort voelt. Bij gebrek aan voldoende benzine rijdt de gezins auto veel minder uit dan vroeger; maar de automobilist vindt dat in het algemeen geen last en oordeelt eerder dat hij vroeger veel vaker met den wagen uitging dan noodig of zelfs wensehelijk was. Men is hier nog heel ver verwijderd van echte inkrimping, een zoodanige inkrimping als de overheid en de verantwoorde lijke pers noodig achten en die van rijk en aam verlangt dat zij luxe in alle vormen verbannen uit hun leven en zich vergenoegen met de nood zakelijke levensbehoeften, evenveel voor de wei- varenden als voor de minder goed bedeelden. Zooals dat gebeurt in een land, waar in de bestuursvormen wordt, aangenomen dat de burger een redelijk en verantwoordelijk wezen is, toont de overheid zich wars van decreeten als raad, waarschuwing, voorlichting of vermaning het zelfde effect kunnen hebben. Tot heden echter is liet effect van zulken zachten drang niet op vallend geweest. Er is heel wat luxe en dorre levendigheid achter de verduistering van het West End in den avond. Er kan geen twijfel aan bestaan dat de regeering het geld, dat die luxe en dat andere luxe kosten, noodig heeft voor het bekostigen van den oorlog. De overheid dringt sinds maanden de burgerij op het hart dat ze niets moet- weggooien of vermorsen. De vuil nisbak. de snippermand, de lorrenmand herbergen grondstoffen voor de industrie. Hoe meer er van gered kan worden hoe minder er van uit het buitenland behoeft te komen en hoe beter dat is voor die zoo belangrijke handelsbelans. Het vlot echter niet met deze inzameling van blik en tin, kranten en ander papier, oude lappen en oude pakken en wat er verder door gezinnen prijs gegeven wordt. In Londen heeft slechts één van de wie gemeenten (de regeering had aan de ge meenten gevraagd de inzameling te verzorgen) de zaak flink aangepakt en men berekent dat nog geen 10 percent van den thans zoo kostbaren afval en rommel is opgehaald en zijn oorlogsbe- stemming heeft gevonden. Er is een speciale fa briek in het hoorden van het land, die de lorren verwerkt. Er zouden tien zulke fabrieken kunnen zijn om wol te redden uit afgedankte kleeren en kleeden. Maar bij gebrek aan doortastendheid in deze zaak zijn er tot. heden slechts grondstof fen genoeg voor één fabriek. Spaardwang. Besparing in alles waarin gespaard kan worden en onverzwakte energie in de ontwikkeling van den uitvoerhandel zijn de voorwaarden waar onder de regeering met vrucht en veilig de maatregelen kan nemen voor de rechtstreeksche bekostiging van den oorlog. Tot heden is daar alleen over gepraat en gepeinsd. De financieele maatregelen, die tot heden zijn genomen; ver hooging van de inkomstenbelasting, de indirecte belastingen en leeningen, zijn van conventionee- len aard waarmede men er niet komt. Drastischer besluiten kunnen spoedig worden verwacht. De bekende econoom J. M. Keynes heeft een maand of dirie geleden als in de Times een middel voor oorlogsfinanciering aan die hand gedaan, dat druk besproken is, evenveel voor- gjs tegenstan ders onder de deskundigen heeft gekregen en thans herzien wordt met medewerking van de vakbondibesturen. Een plan als dat van Keynes, waarin spaardwang de kern is, staat of valt met de medewerking van de vakbeweging. In het kort komt het hierop neer: De inkomstenbelasting moet alle loontrekkers omvatten (hetgeen thans niet het geval is). Naast de belasting moet dat deel van het loon of het salaris, dat niet uitge geven kan worden (bij gebrek aan voldoende goederen en als gevolg van ramtsoeneering) in de spaarbanken worden gebracht waar het ter beschikking komt van de Schatkist. Na den oor log. bij herstel van de conjunctuur, hebben de beleggers dan een flink bedrag in staatswaarden om te besteden. In plaats van thans, nu het noch mogelijk noch wensehelijk is, de vruchten van hun arbeid te plukken zullen zij liet na den oorlog bunnen doen. De deskundigen hebben berekend dat er met deze methode minstens 400 millioen per jaar ter beschikking van den staat zou komen. Dit bedrag, gevoegd bij de normale inkomsten, zou de regeering in staat stellen den oorlog te financieren zonder dat er financieele ongelukken uit zouden voort komen. De hooge schatting van het bedrag, dat de spaardwang-methode zou inbrengen, is geba seerd op de onvermijdelijkheid van rijzende ar- beidsloonen. (Dat is al gebeurd in de ijzer- en staalindustrie, de kleeding- en katoennijverheid, het mijnbedrijf en bij de spoorwegen). De ar beidersklasse (verantwoordelijk voor 75 percent van de consumptie van het heele land) krijgt meer geld om te besteden, maar de hoeveelheid goe deren, waaraan het besteed zou kunnen worden, neemt af moet afnemen, omdat scheepsruimte en de binnenlandse he fabrieken voor aanvoer en voortbrenging gereserveerd moet blijven voor wapenen, grondstoffen en de noodzakelijke levensbehoeften. De werkman moet dus veel overhouden voor belegging in de spaarbanken. De tegenstanders van de methode van Keynes en andere spaardwangkampioenen vragen echter waar de staat het geld vandaan zal halen als de ooriog voorbij is om er het enorme bedrag, dat ze dan de burgers schuldig zal zijn, mee te betalen. Een nieuwe leening in de nieuwe vredes- wereld zou misschien onmogelijk zijn bij een reeds zoo zwaren schuldenlast. En dan zou de staat zijn belofte niet gestand doen. Ook hoort men opmerken dat het plan en de schatting blijkbaar geen rekening houden met andere groepen in de samenleving, o.a. de zoogenaamde „zwartgejaste arbeiders", dat zijn kantoorbe dienden, onderwijzers, dokters, advocaten' en menschen in andere beroepen, waarvoor men een boord draagt, wier verdiensten ernstig ach teruit zijn gegaan of zelfs hebben opgehouden. Weer anderen meenen dat spaardwang niet past in het democratisch Engeland en dat men moet afwachten hoe ver men komt met vrijwilligheid, de rantsoeneering en de maatregelen tegen oor- A. K. v. R. Een der noogtepunien van het fai-Poesam teest der Hindoes, dat onder enorme belangstelling te Medan is gevierd en gewijd is aan de godheid, die den mensch tegen demonen beschermt, vormt de optocht der -zelfkastijders". Met schelle opwindende muziek stelt de stoet zich in beweging Familiedrama te Sleen. Bejaard man poogt zijn zuster van het leven te berooven. Naar eerst thans bekend is geworden, heeft zich eenige dagen geleden in de buurtschap 't Haantje onder de gemeente Sleen, een drama afgespeeld in de boerderij, welke bewoond wordt- door den 67-jarigen landbouwer J. Westering en diens 71-jarige zuster, de weduwe MeyerWes tering. W. lokte Donderdagochtend de vrouw: in de schuur nabij de woning en ging haar met een schop te lijf. Zij werd echter niet ernstig ge troffen en vluchtte gillend naai' de buren, bij wie zij geheel overstuur aankwam en vertelde dat W. haar om het leven had willen brengen. De buren verzorgden allereerst de vrouw en begaven zich daarna naar de schuur van W. Daar bleek, dat W. zich van het leven had be roofd. De oude vrouw was in den rug geraakt. Zij kan thuis worden verpleegd. Het drama schijnt een gevolg te zijn van een familietragedie, welke zich een aantal jaren geledien heeft voltrokken. W. heeft toen den echtgenoot van zijn zuster, zijn zwager Meyer, doodgeslagen en het lijk in den tuin van de boerderij begraven. De politie dacht aanvankelijk niet aan misdaad. Eenige jaren na de misdaad evenwel woelde een hond het lichaam van den vermisen man bloot. W. bekende den moord en werd veroordeeld tot een langdurige gevangenisstraf. Na zijn invrijheid stelling ging hij weer met zijn zuster samen wonen. De belde menschen vertoonden zich weinig aan hun omgeving. Niettemin kreeg men den indruk, dat er herhaaldelijk twist was tus- schen beiden in verband met het vroeger voor gevallene. Dit schijnt dan ook de oorzaak van het jongste drama te zijn geweest. Doofheid gesimuleerd. Voorwaardelijke gevangenisstraf en boete opgelegd. Het gerechtshof heeft vandaag arrest gewezen in de strafzaak tegen den 20-jarigen Amsterdamschen jongeman, die doofheid had gesimuleerd en daar door was afgekeurd voor den militairen dienst. Dé verdachte werd veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar en tot een geldboete van f 500, subs. 50 dagen hechtenis. Artis krijgt een apenrots. Voor de kameelen komt er een weide. Nu de dooi een volkomen overwinning heeft be haald op ae vorst, is het mogelijk geworden een aanvang te maken met de plannen ter modernisee- ing van „Artis", welke in het najaar van 1939 door den architect ir. W. B. Ouëndag waren ontworpen. Het Artis-reddingcomité had ook dit jaar wederom een belangrijke som bijeen weten te brengen, ten einde den fraaien Amsterdamschen dierentuin te kun nen moderniseeren en in overleg met dr. A. Sun nier, de directeur van „Artis", ontwierp de heer Ouëndag een groote apenrots en een weide met bij- behoorende hokken voor kameelen, drommedarissen, Lama's, rendieren en mogelijk ook struisvogels. Met den bouw van deze nieuwe tehuizen is begonnen. Men hoopt hiermede voor half Juli gereed te komen. Het terrein, waar de nieuwe hokken komen, is gelegen tusschen de hoofdlaan, waar 's zomers de papegaaien zich in het zonnetje koesteren en de apengaanderij, juist tegenover de in den vorigen zomer geopenden kinderboerderij. De apenrots zal bevolkt worden met een aantal Rhesusapen, kleine bruine, watervlugge diertjes, die uit Britsch-Indië afkomstig zijn. De rots wordt on geveer acht meter hoog. Binnenin zullen winterhok- ken worden gemaakt. Om het geheel komt een gracht van viereneenhalven meter breedte. De weide voor de kameelen wordt aan drie zijden eveneens omgeven door een gracht. Aan de vierde zijde komt een muur, waar enkele hokken achter zullen worden gebouwd, bestemd voor dieren, die afgescheiden moeten worden in een volkomen rus tige omgeving. De hokken zullen er frisch uitzien, doordat zij zijn opgetrokken uit wit gekalkte muren en heldere roode daken, welke tegen den groenen achtergrond van de weide en het geboomte scherp afsteken. PETROLEUM IN LAND- EN TUINBOUW. Aan houders van door petroleum gedreven tractors of andere motoren, welke uitsluitend voor werkzaamheden in den land- en tuinbouw worden gebruikt, kan thans ontheffing van het hamsterverbod voor petroleum worden verleend Deze ontheffing kan bij den betrokken provin cialen voedselcommissaris worden aangevraagd Hierna kan betrokkene, indien de provinciale voedselcommissaris dit noodig oordeelt, onthef fing van het hamsterverbod voor petroleum voor een periode van ten hoogste 1 maand krijgen, tot maximaal een in de vergunning te vermeiden hoeveelheid. Alleen de vergunningen, welke in den loop van de maand Februari afgegeven worden, blij ven. behoudens tusschen tij dsche intrekking, tot 1 April van kracht. Op het tijdstip, dat eventueel tot distributie van petroleum zou worden overgegaan, komt de vergunning automatisch te vervallen. Een vliegbenzinefabriek in Ned.-Indië. Door de B. P. M. in Pladjoe gebouwd. Men schrijft ons: Over enkele weken zal in Pladjoe, de nederzet ting van de Bataafsohe Petroleum Maatschappij bij Palembang, een nieuwe fabriek in bedrijf worden genomen, welke ingericht is voor de vervaardiging van z.g. gemengde octanen, de onmisbare compo nenten voor vliegbenzine met een hoog octaancij- fer. De olie-industrie in Nederlandsch-Indië is hiermede in een nieuwe phase gekomen omdat het tot op dit oogenblik in Indië niet mogelijk was deze vliegbenzine te maken zonder de bovenge noemde noodzakelijke bestanddeelen van dit in on zen tijd zoo belangrijke product van elders in te voeren. De ontwikkeling, welke de motortechniek in het algemeen in de laatste jaren heeft doorgemaakt en waardoor de olie-producten steeds opnieuw voor de moeilijkheid geplaatst werden een product te vervaardigen, dat in de meer en meer geperfec- tionneerde motoren gebruikt kon worden, is wel in bijzondere mate op het gebied der luchtvaart tot uiting gekomen. Eerst heeft men een lichte benzine als vliegben zine gebruikt, doch al spoedig stelden de motoren nieuwe en hoogere eischen, waaraan het bestaan de product niet meer kon voldoen. Zoo kwam men voor de noodzakelijkheid te staan naar methodes ter veredeling van de benzine te zoeken. Een dezer methodes heeft men gevon den in de bereiding van de gemengde octanen, welke de eigenschap hebben het octaancijfer van vliegbenzine zeer hoog op te voeren. Deze gemengde octanen worden, na verschillen de processen, verkregen uit de gassen van het kraak- en reformbedrijf. Tot heden werden deze gemengde octanen uit Amerika aangevoerd. In verband met de toene mende vraag, maar ook in vei-band met de toe nemende belangrijkheid en onmisbaarheid van het product, heeft de Bataafsche Petroleum Maat schappij besloten tot de vervaardiging in eigen ge bied over te gaan. Daartoe is in Pladjoe een nieuwe fabriek aan de reeds bestaande B. P. M.-installaties toegevoegd, waar als eindproducten deze gemengde octanen bereid worden. Zoo zal Indië binnen enkele weken kunnen be schikken over een nationale vliegbenzine-produc- tie, waarmede aan de hoogste eischen van dezen tijd kan worden voldaan. De bouwkosten van de nieuwe fabriek, inclusief de hiertoe benoodigde uitbreiding der nevenbedrij- ven hebben circa 5 millioen gulden bedragen. De fabriek zal omstreeks I Maart in bedrijf worden genomen. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat in Pladjoe reeds voorbereidingen zijn getroffen voor het bouwen van een tweede fabriek, waar even eens componenten voor hoogwaardige vliegbenzine zullen worden vervaardigd en welke tegen het einde van 1940 in bedrijf zal kunnen worden ge nomen. Voorstel om minder aan de Ned. Bank uit te keeren. Dc hcrwaardeering van den goudvoorraad. De heeren Teulings, Suring en Biongaerts hebben op het wetsontwerp houdende voor- loopige voorziening ten aanzien van de waarde bepaling van den voorraad gouden munt en gouden muntmateriaal van de Nederlandsche Bank en regeling van de gevolgen dier voorzie ning, een amendement voorgesteld, waarvan de strekking is, uit de goudwinst niet het volledige pondenverlies, door de Nederlandsche Bank in 1931 geleden, te vereffenen, doch dit te beper ken tot: a. Het nog uitstaande verlies a. f 7.629.955.16 b. Het bedrag, noodig voor het herstel van de reservepositie der Nederlandsche Bank voordat het pondenverlies ten deele op die reserves werd afgeschreven. Dit bedrag is f 2.268.470. c. Een bedrag, noodig om de boekwaarde der gebouwen in overeenstemming te brengen met de liquidatiewaarde en die gebouwen te verbete ren als wordt gezegd noodzakelijk te zijn. Dit bedrag is door voorstellers op f 1.500.000 ge steld. Aan de Nederlandsche Bank zal dus volgens het amendement worden te goed geschreven f 11.398.425.82. Volgens het wetsontwerp zou dit zijn geweest f 29.889.408.15, hetgeen f 18.490.982.33 meer is dan volgens het amendement. Voorts hebben de heeren Schouten en Algera een amendement voorgesteld, strekkende om de in het wetsontwerp voorgestelde toevoegingen aan het reservefonds en aan de bijzondere re serves der bank te doen vervallen. NOTARISSEN OPGELICHT. Een man, die herhaaldelijk notarissen heeft op gelicht, werd door het Amsterdamsche Hof ver oordeeld tot één jaar en drie maanden gevangenis- straf. De mem liet het voorkomen, dat hij groote zaken deed, stelde belangrijke transporten in het vooruitzicht en leende dan van de notarissen kleine bedragen. Verbouw van suikerbieten. Men deelt ons van officieele zijde het volgen de mede: Door de uitbreiding dit jaar van de te steunen hoeveelheid suikerbieten met ongeveer 25 pet. tot 2000 millioen K.G. zal de grootte der opper vlakte, die met suikerbieten zal kunnen worden beteeld. thans wederom gaan benaderen die der oppervlakte, waarop voor den aanvang der re- geeringsbemoeiïngen suikerbieten werden ver bouwd. Het ligt daarom in het voornemen van de regeering, de verdeeling en de toewijzing door de Nederlandsche akkerbouwcentrale van garantie bieten aan de telers voor den oogst 1940 achter wege te laten. De bemoeiingen van de regeering zullen zich derhalve niet verder uitstrekken dan zorg te dragen, dat voor 2000 millioen K.G. de toegezegde prijs van f 12.50 per 1000 K.G. dooi de suikerfabrieken aan de telers zal worden uit gekeerd. De landbouwers, die in 1940 suikerbieten wil len verbouwen voor de suikerbereiding, moeten zoo vernemen wij, daarvan kennis geven aan.de fabrieken, aan welke zij hun bieten willen leve ren. Zij kunnen met deze kennisgeving evenwel wachten tot zij van de fabriek aan welke zij plachten te leveren nadere mededeelingen heb ben verkregen De fabrieken zullen n.l. aan de nun bekende leveranciers een circulaire met in lichtingen verzenden. Zij. die op 15 Maart even wel nog geen circulaire hebben ontvangen, doen goed zich ten spoedigste voor inlichtingen te wenden tot de fabriek waaraan zij leveren. Het zelfde geldt voor degenen, die nimmer over garantie beschikten, doch thans wel bieten met de suikerfabrieken willen contracteeren, daaT ook voor hen, die vorige jaren niet leverden, de mogelijkheid is geopend voor levering aan de fabrieken op dezelfde voorwaarden in aanmer king te komen. Landbouwers, die zonder overleg met de suiker fabrieken, dus zonder te contracteeren, suiker bieten willen gaan verbouwen, zullen goed doen er rekening mede te houden, dat het in het voornemen van de regeering ligt om het verbod te handhaven om suikerbieten voor voederdoel einden te verkoopen. Vervoer van suikerbieten anders dan naar de suikerfabrieken zal dus niet zijn toegestaan. Rijk komt visscherijbeclrijf tegemoet. Inzake de uitkeeringen bij zee-ongevallen. Naar wij van officieele zijde vernemen, heeft de minister van Economische Zaken een regeling ge troffen ter tegemoetkoming aan de reeders van visschersvaartuigen in de kosten, ter zake van öe| uitkeeringen bij zee-ongevallen ingevolge de zee ongevallenwet. Hiermede is gevolg gegeven aan] een meermalen in het visscherijbedrijf geuiten wensch om van de zijde der regeering een zekere] garantie te krijgen voor het geval deze kosten, welke uiteraard een zeer onzeker element in de productiekosten vormen, een bepaald bedrag te boven gaan. Om te voorkomen, dat deze onzekerheid een on- gewenschten terugslag heeft op de bedrijvigheid in de visscherij, wordt door bedoelde regeling daar in onder bepaalde voorwaarden voorzien. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat deze voorzienning niet de eenige is, welke de regeering heeft getroffen om het visscherijbedrijf tegemoet te komen in de bijzondere bedrijfslasten ten ge volge van den oorlogstoestand. Zoo heeft b.v. de regeer ing reeds geruim en tijd het grootste deel van de premie voor de casco-molestverzekering voor haar rekening genomen. Ook de risioo's, welke voor het bedrijf voortvloeien uit den toeslag op de wettelijke uitkeeringen bij zee-ongevallen ko men gedeeltelijk ten laste van het rijk. Op deze en andere wijze wordt er naar gestreefd, het vissche rijbedrijf zooveel mogelijk in staat te stellen aan de huidige moeilijkheden het hoofd te bieden. N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij Aan het jaarverslag van de Naamlooze Vennoot schap Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij, gevestigd te Rotterdam, wordt het volgende ont-l leend: De exploitatierekening sluit met een batig saldo van f 1.274.459.30. De winstuitkeeringen bedragen f 201.090.65 en de interest f 50.616.57. De afschrijvin gen beliepen f 693.453.24. De nettowinst was f 832.704.28; aan de reserves werd toegevoegd] f 300.000. Te verdeelen blijft f 532.704.28. Voorgesteld wordt aan aandeelhouders uit te kee ren 9 procent over het door hen gestorte kapitaal, is 9 pet. van f 4.000.900, is f 360.000. Het daarna restee- tende bedrag, dat alsnog als onverdeeld saldo omzet-1 premie over 1938 beschikbaar is, ad f 39.877.02 wordt voorgesteld als volgt te bestemmen: 1. voor uïtkeering van een omzetpremie ad 15 ct. per 100 kg. bloem en meel, door aandeqlhouders-J verbruikers in 1939 van de vennootschap afgenomen. 2. Voor uitkeering van een omzetpremie over de in 1939 door aandeelhouders-afnemers van de vennoot schap afgenomen hoeveelheden bloemen en meel, voor zooverre zij hieromtrent een overeenkomst met de vennootschap hebben aangegaan. Verder wordt voorgesteld te besluiten, dat geen aandeelhouder aan dividend plus omzetpremie meer kan ontvangen dan 41 procent over het bedrag dat hij aan aandeelen, waarvan geen certificaten afgege ven worden, in de vennootschap bezit. PROGRAMMA DONDERDAG 29 FEBRUARI. HILVERSUM I 1875 en 414.4 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 10.00 l morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 j Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest en solist. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Omroeporkest en so- I listen. 12.15 Gramofoommiziek12.45 Berichten ANP,gramofoonmuziek. 1.00 De Vagebonden en soliste. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Zang en piano. 3.00 Brei- en borduur- cursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 AVRO-Musette-ensemble (opn.) 5.00 AVRO-Weekkaleidoscoop. Hierna ge- lukwenschen. 5.30 AVRO-Amusements-orkest en solist. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Voor de militairen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen 8.15 Concertge bouworkest (ca. 9.10 Cyclus: Bouwers van Ne derlandoverzee)10.35 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP. 11.10 AVRO-Dansorkest. 11.40 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM D 301.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramo foonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramo foonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.09 Berichten. 12.15 KRO-orkest (12.451.10 Berich ten en gramofoonmuziek). 1.10 KRO-orkest en solisten. 2.00 Handwerkuurtje. 3.003.55 Gramo- J foonmuziek. 4X10 Bijbellezing. 500 Gramofoomnu- ziek. 5.15 Handenarbeid voor de jeugd. 5.45 De Postillons en gramofoonmuziek. 7.00 Berichten, j 7.15 Boekbespreking. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 J Gramofoonmuziek. 8.45 Causerie: In Gelre's dreven. 9.15 Orgelconcert. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Apollo-ensemble" 11.15 j Gramofoonmuziek. 11.50—12.00 Schriftlezing. ENGELAND 391 en 149 M. 12.30 Gramofoonmuziek. 12.50—1.20 Lichte muziek. 2.20 BBC-Schotsch orkest en soliste. 3.C5 Orgelspel. 3.35 Causerie, 3.50 Lichte muziek. 4.20 Berichten (Welsh). 4.35 Welsche causerie. 4.40 Kinderuurtje. 5.20 Berichten. 5.35 Voor de boe ren. 5.50 Radio tooneel. 6.20 Revueprogramma. 7.05 Concert. 7.50 Schrikkeljaar-uitzending. 8.20 Berichten. 8.35 Causerie: War commentary. 8.50 Radiotooneel. 9.35 Korte kerkdienst. 9.55 Kamer muziek. 10.40 Declamatie. 10.55 Dansmuziek. 11.20 Belichten. RADIO-PARIS 1648 M. 11.05 Zang. 11.35 Vioolvoordracht. 12.05 Piano- voordracht. 12.35 Zang, 1.05 Vereeniiging voor oude instrumenten. 2.20 Gevarieerd concert. 4.20 Ra diotooneel. 8.50 Muzikale causerie. 9.35 Viool en Piano. 10.05 Radiotooneel. 10.35 Chansons. 11.05 Lichte muziek. KEULEN 456 M. 5.50 Het kleine Omroep-Amusememtsorkest. 7.40 Gramofoonmuziek. 9.309.50 Pianovoor dracht. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Omroep koor en -orkest. 1.15 Muzikaal tusschenspel. 1.35 Populair concert. 2.45 Leo Eysoldt's orkest en so listen. 4.50 Folkloristisch programma. 5.10 Gramo foonmuziek. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Kamer trio van het Berl. Philhormonisch Orkest. 9.05 Muzikaal tusschenspel. 9.50 tot sluiting: Zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 !Yï. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.51 en 12.30 Om roeporkest. 12.501.20; 4.20 en 5.50 Gramofoon muziek. 6.20 Het Meistersextet. 6.35 Gramofoon muziek 7.20 Voor de soldaten. 7.50 Omroeporkest. 9.30—10.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 11.20, 12.301.20 en 6.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Voor de soldaten. 7.50 Omroepsymphonie- orkest en solist. 9.3010.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Omroeporkest, Omroepkoren. Omroepklein orkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Bont-pro gramma. 10.20 Politiek overzicht. iHerna: Concert 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. 12.501.20 Militair programma.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10