Haarlem's Dagblad Witgoederen Ook de strijd aan het Finsche Poolfront opgelaaid. Ook voor vMOORSEL Weer Churchill. VMkistUet BeaèacUtet: Schrikkeljaar. Twee Duitsche vliegtuigen neergeschoten. Granaat op Amsterdamsch huis terechtgekomen. Ochtendbeurs Amsterdam ActikeCen^ 57e Jaargang No. 17391 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93. bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag; 28 Februari 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regel» ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regei meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Steeds feller druk op Viborg. Finnen moesten hier op nieuwe linie terugtrekken. De Engelsche miiinister van marine Winston Churchill is gisteren in het Lagerhuis weer aan het losbarsten geweest tegen de kleine neutrale mogendheden. Ben dankbaar doelwit. Want aan gezien ze niet vechten maar trachten in leven te blijven hetgeen niet eenvoudig is in den janboel, dien de groote mogendheden sinds 1914 in Europa hebben laten ontstaan hebben ze „sowieso" ongelijk. Bovendien zijn ze klein en men kan er daarom heel andere dingen tegen zeggen dan tegen de Vereenigde Staten en Italië, die ook neutraal maar groot zijn. Bijvoorbeeld dat het hun plicht is om gezamenlijk mee te gaan vechten tegen Duitschland, zooals Churchill onlangs beweerde, daarbij het feit negeerend dat de kleine neutralen geen oorlog willen en zelf hebben te beslissen wat hun taak en plicht is. Zij zijn namelijk onafhankelijk en souverein Den plicht, dien Churchill den kleinen neutralen aanwreef, noemde hij bovendien nog een „Vol kenbondsplicht", hetgeen volkomen onwaar was En de neutrale pers weerlegde zijn betoog scherp hetgeen hij niet hebben kan. Vandaar dat hij er nu op terug is gekomen en gezegd heeft: ,De neutrale pers maakt meer lawaai als ik een rede houd waarin ik haar vertel, wat haar plicht is, dan wanneer honderden neutrale schepen tot zinken gebracht worden en meer dan duizend neutrale zeelieden in volle zee verdrinken, ik moet zeggen: vermoord worden". Het Lagerhuis ontving dit fraais met bijval.. Welnu: de minister van Marine heeft het een aperte onwaarheid verteld door te beweren dat de neutrale pers scherper geprotesteerd heeft te gen zijn redehet woord „lawaai" zij voor zijn ondiplomatieke rekening gelatendan tegen het torpedeeren van neutrale schepen en het om zeep brengen van opvarenden door de Duitschers. Deze pers. in ons land en in andere landen, heeft herhaaldelijk en zeer scherp daartegen gepro testeerd evenals de neutrale regeeringen dat heb ben gedaan. Maar weet het Lagerhuis veel van de neutrale pers! Het leest daaruit hoogstens en kele citaten, die wel eens in Engelsche bladen ver schijnen. En dus laten het Lagerhuis en tevens het Engelsche volk zich maar gedwee door den minister van Marine die het wèl weet, althans zou kunnen weten van de Engelsche gezantschap pen vertellen dat die kranten in die neutrale landen zulke dingen minder erg vinden dan zijn rede over „Volkenbondsplichten". Het is hun mi nister immers die het vertelt! Hij zal wel gelijk hebben. Leve hem! Maar wat Churchill door zulke taal doet, is stemming maken tegen de neutralen. Op een leelijke en onware wijze. Dat onze schepen door Duitschers getorpedeerd Worden sluit volstrekt niet uit dat wij protestee ren tegen een rede zooals deze minister onlangs hield en tegen dingen zooals hij nu weer gezegd heeft. Wij hadden zulke uitlatingen van een Engelschen bewindsman niet verwacht. En geen enkele andere Engelsche minister bezigt ook ooit zulke taal. Deze bewei-ingen wekken in de neu trale landen de kleine, wel te verstaan, want daartegen alleen zijn ze gericht niet alleen te leurstelling en verontwaardiging maar ook be zorgdheid. In hoeverre vertegenwoordigen zij de meening der geheele Engelsche regeering? vraagt men zich natuurlijk af. Wij hebben steeds gehoopt en gemeend dat die regeering zulk een houding niet zou aannemen, ook niet in de uit latingen van één minister, en onze rechten ten- volle blijven erkennen. Verminderen die omdat een ander land er inbreuk op maakt? Is een volk soms alleen aandacht en begrip waard als het met kanonnen schiet op een ander volk? Is het an ders soms iets minderwaardigs? Wonderlijk, won derlijk. Dat hebben we vroeger toch wel anders gehoord. „Wat mij betreft zeg ik zonder aarzelen, dat bij de interpretatie van bepalingen en conventies, die voor neutralen gelden eerder menschelijkheid dan wettelijke muggenzifterij ons richtsnoer moet zijn", heeft Churchill ook nog beweerd. Dit naar aanleiding van het geval-Altmark. Natuurlijk is menschelijkheid van meer belang dan wettelijke „muggenzifterij". Het Is overigens nog de vraag waar volgens mr. Churchill, die verre van een jurist is, de muggenzifterij begint. Men kan ook dit dus niet zonder eenigen twijfel lezen. Gelukkig beperken de aanvangswoorden „wat mij betreft" de verklaring tot den minister persoon lijk. Toch schijnt het de moeite waard te verne men wat het Engelsche kabinet hierover precies denkt. R. P. De legerberichten. Aanval van Fransche afdeeling volgens de Duitschers afgeslagen. BERLIJN, 28 Februari (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: In de omgeving van Perl ten Oosten van den Moezel werd vannacht de aanval van een sterke vijan delijke afdeeling, welke met artillex-ie werd ge steund, met succes afgeslagen. Het Duitsche luchtwapen ondernam in den nacht van 26 op 27 Februari uitgebreide vluchten boven Fransch gebied waarbij ook geruimen tijd door verschei dene vliegtuigen boven Parijs gevlogen werd. De op 27 Februari boven de Noordzee en de Britsche eilanden en in beperkten omvang boven Frankrijk verrichte verkenningsvluchten van het luchtwapen ontmoetten op verscheidene plaatsen sterk vijandelijk luchtdoelgeschut. Twee Duitsche vliegtuigen zijn van de vlucht naar Engeland niet teruggekeerd. Een Engelsch verkenningstoestel van het type BristolBlen heim, werd neergeschoten. Het Fransche legerbericht. PARIJS, 28 Februari (Havas). Het Fransche legerbericht van Woensdagochtend luidt: ,3edrijvigheid van patrouilles en eenig ge schutvuur op verschillende punten van het front". Reuter meldt uit Stockholm: De Finnen bieden nog weerstand legen de zware Russische aanvallen ten Zuiden en Oosten van Viborg (Viipuri), doch staan thans tegenover een nieuwe bedreiging aan het Poolfront ten Zuiden van Petsamo. De verwoede strijd, die Maandag tot ontwikke ling kwam bij Höjenjarvi, op 80 K.M. ten Zui den van Petsamo, is des nachts voortgezet. De Finnen moesten terugtrekken op nieuwe stel lingen te Nausi, ongeveer 15 K.M. naar het Zuid-Westen, langs den grooten Poolweg, die zuidwaarts doorloopt tot het spoorwegkopsta- tion te Rovaniemi. Volgens berichten uit Kir- kenes hebben zich verscheidene groote lucht gevechten voorgedaan en zijn voor de eerste maal Finsche gevechtstoestellen op dit front verschenen om den strijd aan te binden met de Sovjet-Russische vliegtuigen De correspondent van de Zweedsche „Nya Dag- ligt Allehanda" in Finland bericht aan zijn blad dat de druk van de Russen op Viipuri steeds toe neemt. De Finsche autoriteiten hebben de omstre ken van de stad doen ontruimen en de stad zelf is geheel „dood", doch de Finsche vlag" wappert nog trots op het kasteel. De stad kan nog verde digd worden niettegenstaande den val van Björko, doch de Russen schijnen verscheidene divisies ten Westen van de stad aan land te willen zetten, on geacht of zij de stad in handen hebben of niet, ten einde regelrecht op te rukken naar Kotka en Frederiksham. Reeds zijn zij met sleden naar Sak- kijarvi, dat door de Finnen is verlaten, gekomen. Volgens Havas oefenen de Russische troepen hun druk op Viipuri uit op een zoo breed mogelijk tront, teneinde de punten op te sporen, waar de weerstand der Finnen zou kunnen breken onder hun aanvallen. In de Golf van Viipuri, evenals langs de ge heele frontlijn tot Salmenkaita in de nabijheid van Vuoksen komen de Russen in het offen sief. Het lot van Viipuri is van dezen slag af hankelijk. De Finnen houden zich nog steeds goed en de Russische aanvallen worden met onverstoorbare koelbloedigheid opgevangen. De vijand heeft enorme verliezen aan man schappen en materieel geleden in den loop van Maandag. Achttien tanks werden bescha digd. De eerste Zweedsche vrijwilligerstroepen zijn naar het noordelijke front gezonden ter vervan ging van Finsche troepen. Een klein Noorsch de tachement is bij de Zweedsche troepen gevoegd. Andere min of meer belangrijke groepen vrijwil ligers zijn eveneens gezonden naar verscheidene sectoren om de aflossing in sneller tempo te doen geschieden en weldra zullen allen deelnemen aan de operaties. In de buurt van Helsinki de hoofdstad werden Dinsdag meer dan honderd Russische vliegtuigen waargenomen. Volgens inlichtingen uit goede bron zou de Finsche luchtdoelartillerie verscheiden vliegtuigen hebben omlaag geschoten. Het aantal in Finland sedert het begin der vijan delijkheden omlaag geschoten Russische vliegtui gen bedraagt thans volgens Havas vijfhonderd. Het Finsche legerbericht. Het Finsche legerbericht van Dinsdag luidt: „Te land: Op het westelijk deel van de landengte van Karelië heeft de vijand de aanvallen op de eilanden ten zuiden en oosten van Viipuri voortge zet. Bij Somme, Nakijarvi, Perojoki, Airapaan en Jarvi hebben de Russische troepen zware verliezen geleden. De Finnen hebben een groote hoeveelheid infanterie-wapenen buitgemaakt en hebben achttien tanks vernield. De strijd duurt nog voort. Nabij de Vuoksi en de Suvanta is de artillerie aan weerszijden zeer actief. Bij de Taipale hebben de Finnen een hevigen aanval afgeslagen en hebben zij de Russen tot hun uitgangsstelling teruggeslagen. Ten n.-oosten van het Ladogameer is de activiteit van de artillerie groot geweest. De Finnen hebben drie tanks en twee pantserwagens vernield. Bij Kuhmo zijn verschei dene versterkingen van den vijand vernietigd en drie stukken geschut zijn buiten gevecht gesteld. De buit, welke op 25 Februari door de Finnen is Het Zuiderhofje bestaat dit jaar driehonderd jaar. Het werd in 1640 gesticht door Jacques van Damme en zijn echtgenoote Elisabeth van Blink- vliet en in 1892 geheel verbouwd. Het heeft 15 woningen, waarvan één wordt bewoond door de opzichteres en haar echtgenoot en de overige door veertien vrouwen, weduwen of bejaarde dochters, die tenminste den leeftijd van veertig jaar bereikt hebben en lidmaten zijn van de Vereenigde Doopsgezinde Gemeente te Haarlem. Ze genieten daar vrije woning en nog eenige andere voordeelen. behaald door het innemen van een Russisch steun punt, bestond uit twee tanks, vijf mitrailleurs, twin tig automatische geweren, andere infanterie wapens, vier auto's en twee veldkeukens. In de richting van Petsamo zijn de aanvallen den geheelen dag door den vijand voortgezet. De Finnen hebben hun stellingen verplaatst naar Nautsi, twee tanks werden vernield. Verder werd aan het front de activiteit van hin derlagen en patrouilles met succes voor de Finnen voortgezet. In de lucht: de Finsche luchtmacht heeft geduren de den dag verkenningsvluchten uitgevoerd. Ook zijn verdedigingsvluchten gemaakt en zijn de bases van de vijandelijke luchtmacht en opslagplaatsen van oorlogsmateriaal ver achter het front gebombar deerd. Den geheelen dag is de activiteit in de lucht zeer levendig geweest. De Finsche vliegtuigen heb ben met succes verscheidene malen den strijd aan gebonden. De activiteit van de Sovjet-Russische luchtmacht was zeer levendig. Talrijke plaatsen in het binnen land zijn door groote vijandelijke formaties gebom bardeerd. Behalve Kovola, Lahti, Vimaki, Hangö en Turku, zijn nog andere plaatsen met bommen be stookt. Volgens tot nu toe ontvangen berichten is te La hti een burger gedood en zijn elders gewonden ge vallen. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet be kend. Op enkele punten hebben de bombardementen van de Sovjet Russische luchtmacht branden ver oorzaakt en materieele schade aangericht. In de gevechtszone zijn Willmanstrand en Elisenvaara ge bombardeerd. Hier zijn twee burgers gedood en an deren gewond. In den avond heeft de luchtmacht van den vijand de actie voortgezet. Volgens gecon troleerde berichten zijn zeventien Russische vlieg tuigen omlaag geschoten, van een achttiende is het verlies nog niet bevestigd." Het Russische legerbericht. Het Dinsdagavond uitgegeven Sovjet-legerbericht luidt als volgt: „Op 27 Februari hebben de Sovjettroepen op de Karelische Landengte, door de versterkte zone van den vijand heenbrekende, 13 verdedigingswerken bezet, waarbij 9 gewapend betonnen artillerie forten. In de andere sectoren van het front heeft zich niets van belang voorgedaan. In een aantal streken heeft de Sovjetluchtmacht met succes de vijandelijke troepen en militaire doe len gebombardeerd, zes vijandelijke vliegtuigen wer den in luchtgevechten neergehaald." NAAR GROOTE HOUTSTR. 31 BI} ANEGANG I t (Adv. Ingez. Med.) Tactiek der geallieerden richt zich naar het Noorden BERLUN, 28 Februari) (D.N.B.) De „Völkische Beobachter" geeft een in Berlijn Nu is het groote feit dus daar, De extra dag van 't schrikkeljaar, Die de balans weer moet herstellen, Van onze rekening van tijd, Zoodat de toekomst ons niet leidt Tot een verwarring in het tellen. Maar iets bijzonders brengt die dag Niet mee, wanneer ik afgaan mag Op mijn persoonlijke ervaring; Alleen, dat spreekt, voor haar of hen. Van wie 'k er geen persoonlijk ken, Met eens per vier jaar een verjaring. Het schrikkeljaar vanouds gezegd, Verschaft den vrouwen nog een recht, Waaraan zij zich maar zelden wagen; Dan krijgen muurbloempjes de kans, Om zelf de heeren eens ten dans, Ja, zelfs ten huwelijk, te vragen. Wij hebben nu een schrikkeljaar En wij aanvaarden het dan maar Uit noodzaak, voor de goede orde; Intusschen met de stille hoop, Dat het in zijn verlengden loop, Niet al te schrikkel-ijk zal worden. P. GASUS. EBT U een Groentje in Haarlem's Dagblad te plaatsen? Stel het niet uit, maar geef het ons nu op. U zult er plezier aan peieven. Britsche trawler pikt vier vliegers uit zee op. Boven Duitsche Bocht een Engelsch toestel neergehaald. Reuter meldde gisteravond uit Londen dat 's middags binnen een uur tijd twee Heinkels zijn neergeschoten, terwijl zij aanvallen deden op schepen. Een bij de Firth of Forth, de ander bij de kust van Northumberland. De Engelsche vlieger die een Helnkel trof bij de kust van Northumberland, heeft gerapporteerd, dat hij gezien heeft, dat de leden der bemanning van de Helnkel in hun rubberboot het brandende vliegtuig verlaten hebben. Vliegtuigen en een motorboot zochten vier uur lang zonder resultaat naar de rubberboot. Later vernam Reuter dat de vier Duitsche vlie gers, die in den Helnkel-bommenweroer zaten, door een trawler opgepikt en aan land gebracht zijn in een haven aan de Schotsche Oostkust. Een hunner had kogelwonden. De Duitschers waren buiten zich zelf van vreugde over hun redding en schudden den opvarenden van den trawler her haaldelijk de hand. Uit Berlijn meldt liet D.N.B, dat een Britsch vliegtuig van het type Bristol-Blenheim, nincdnpmiddag boven de Duitsche bocht door Duitsche jachtvliegtuigen omlaag gescho ten is. Pamfletten boven Duitsche steden. De Reutercorrespondent bij de Britsche lucht macht in Frankrijk meldt dat de bommenwerpers die deze week des nachts verkenningsvluchten boven Duitschland hebben gemaakt o.a. boven Keulen en Dusseldorf. aan een hevig vuur van het luchtafweergeschut hebben blootgestaan Enkele brandverwekkende granaten, die op de bommenwerpers werden afgeschoten, waren ver bonden door kettingen, die zich om de vliegtui gen moesten wikkelen om ze aldus brandend te doen neerstorten, doch zii misten alle doel. Boven Berlijn lieten de Britsche machines pamfletten vallen alsmede parachutefakkels om zich te oriënteeren. Boven enkele straten zooals Unter den Linden en de Wilhelmstrasse, daalden zij tot een pac 'luizend voet. doch er werden geen zoek lichten ontstoken Andere machines wierpen pam fletten uit boven Keulen en vlogen over Emden, Duisburg en Dortmund. Turksche schepen teruggeroepen. Alle vaartuigen moeten uit de buitenlandsche wateren terugkeeren. Het woord is aan Pascal: Vele dingen die vaststaan worden weersproken; vele onware zijn in omloop zonder tegenspraak. Vrij groote verwoestingen aangericht. Geen persoonlijke ongelukken. Gisteravond en ln den afgeloopen nacht heb ben de batterijen luchtafweergeschut, welke staan opgesteld rond Amsterdam, wederom het vuur geopend op vreemde vliegtuigen, welker nationaliteit, mede door de lage bewolking, niet kon worden vastgesteld. Een granaat van een luchtdoelkanon is vannacht om ongeveer half twee ingeslagen in een vier verdiepingen hoog woonhuis aan den Amstelveensclieweg, hoek Bernard Koch- straat. Dit huis wordt bewoond door vier families, die zich op dit uur van den nacht ter ruste hadden begeven. De granaat sloeg in het dak in, baande zich een weg door plafonds en muren van de derde, de tweede en de eer ste etage en bleef tusschen het plafond van het benedenhuis steken. Hoewel het projectiel groote ravage heeft aangericht in de slaapkamers van dit huis, werd wonderlijk genoeg niemand gedeerd. Bij het inslaan ln het dak ls slechts een gat ontstaan, dat even groot is als de granaat zelf d.i ongeveer 7V2 centimeter. Op de derde etage bevinden zich twee slaap kamers van de familie Boltjes Beide kamers werden beschadigd, zoowel in den vloer als in den. tusschenmuur. De grootste uitwerking heeft de granaat ge had op de tweede etage ln de slaapvertrekken van de familie van Oostrum. In een der slaap kamers bevonden zich de heer van Oostrum en zijn echtgenoote en in de kamer daarnaast de oudste zoon des huizes De granaat ls hier in de kamer van den zoon tegen den muur geslagen. Deze muur ls van beton, doch de kracht van dezen slag was zoo groot, dat er een gat van een meter lengte en vier decimeter breedte ontstond. In de slaapkamer van het echtpaar van Oostrum vloog de deur door den luchtdruk uit de hengsels. Het behang ln beide kamers werd van den wand gescheurd en een laag puin van vijf centimeter bedekte de vloeren over de volle oppervlakte van de beide kamers Ook de beide bedden waren grijs van puin en stof. Het projectiel zocht zich verder een weg naar de eerste etage. Daar was de kracht van den val evenwel voor een groot deel reeds gebroken want hoewel eveneens in twee slaapkamers gaten in plafond en vloer ontstonden, was de ravage niet zoo groot als op de tweede etage. Het benedenhuis bleef gespaard, want de gra naat bleef in het plafond steken. De klap van den inslag wekte ook de buren, doch aan de buitenzijde van het perceel was niets bijzonders te zien. Een der bewoners van het huls waarschuwde de politie, die de militaire autoriteiten op de hoogte bracht van het gebeurde. De granaat is vanochtend te half zes door mili tairen van de Hembrug verwijderd en meegenomen. Men kwam echter tot de ontdekking, dat er aan de granaat een stuk mankeerde: de tijdbuis, waarin kruit zit. Men heeft nog geruimen tijd in het woonhuis naar dit onderdeel, dat nog wel eenige gevaar kan opleveren wanneer het tot ontploffing komt, gezocht, doch niets gevonden De mogelijk heid bestaat, dat deze tjjdbuis, voordat de granaat insloeg, zich reeds van het projectiel had losge maakt en zich dus in het geheel niet in het huis bevindt. De bewoners hebben echter allen de waarschu wing gekregen de tijdbuis, wanneer men deze als nog tusschen plafonds of muren mocht ontdekken, niet aan te raken, doch onmiddellijk de politie van de vondst in kennis te stellen. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 249—249»<>. Philips U4r-114V2- AKU 38 3ƒ4. HollandAmerika Lijn 92 3/4. HEDEN: 12 PAGINA'S. miniiiiniifniiininiiniiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiniimiiiiiniiinniiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniinininnniiiniinniniiiiHiiiiii^ R. P.: Weer Churchill. pag. 1 Vr. S.: In Engeland: De ongetemde pag. 3 J. H. de Bois: België verliest één van zijn grootste schilders, pag. 3 Mr. E. Elias: Californlë, het mooi ste deel der wereld? pag. 3 Ir. G. Friedhoff: Bij het heengaan van v. Loghem. pag. 3 H. D. Vertelling; De Brief. pag. 4 Van onzen specialen verslaggever: De Finsche soldaten zijn acroba ten op de ski's. pag. 5 Van onzen Londenschen corres pondent: De kosten van den oorlog. pag. 6 J. H. de Bois: Herdenkingstentoon stelling Chris Huidekoper. 1878— 1939 pag. 11 Laatste Berichten op pagina 7 T^mi algemeen heerschende opvatting weer door te constateeren dat de taal van de Engelsche en Fransche pers aantoont dat de politiek der Westelijke mogendheden tot uitbrei ding van den oorlog zich thans tactisch ge heel op het Noorden concentreert. De Engelsche afwijzing van het Noorsche voorstel, de „Altmark"-affaire voor te leggen aan een scheidsgerecht was, zegt het blad, te ver wachten geweest, daar elk internationaal scheidsgerecht tot 't bordeel had moeten komen dat Engeland zich aan een brutale neutraliteits- schending heeft schuldig gemaakt. De Noordsche politici konden zich misschien op het standpunt stellen dat hun landen te zwak zijn om zich tegen geweld te weren en dat zij daarom met de dreigende Engelsche in breuk op hun rechten genoegen moeten nemen, doch een dergelijke opvatting zou zeer kortzich tig zijn, want het afzien van elke krachtige tegenweer zou de Britsche brutaliteit slechts aanwakkeren en daarmee de uitbreiding van den oorlog tot het Noorden onafwendbaar maken De Noordsche landen en met hen alle neutralen, kunnen dus met reden verwachten voor der, oorlog gespaard te blijven, indien zij zich name lijk tegen 4e Britsche bluf verzetten. Doen zij dat niet, dan zullen zij zelf alle gevolgen daar van moeten betreuren. ISTANBOEL, 28 Februari (Stefani). Op voorstel van de coördinatiecommissie voor de toepassing van de wet tot bescher ming van de natie, heeft de ministerraad besloten dat Turksche koopvaardijschepen zich niet in buitenlandsche wateren mogen ophouden en dat de schepen, die zich in die wateren bevinden, onmiddellijk worden teruggeroepen. Indien de reeders hun .schepen naar buitenlandsche wateren willen zenden, moeten zij daartoe vergunning vra gen aan een speciale commissie onder voor zitterschap van den commandant van de haven van Istanboel. Deze besluiten zijn on middellijk van kracht geworden. Opnieuw vreemde vliegtuigen boven ons land. Van verscheidene plaatsen uit beschoten. 's-GRAVENHAGE, 28 Februari. De regee- ringspersdienst meldt Hedennacht zijn boven Noord-Holland vreemde vliegtuigen waargenomen, waarvan de nationaliteit niet kon worden vastgesteld. Deze vliegtuigen werden van verschillende plaatsen uit beschoten en hebben daarop ons rechtsgebied verlaten.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1