UJie? Saamhoorigheid tusschen Nederland en Indië zal beter worden gedemonstreerd. AGENDA. Koortsig AKKERTJE N.V. „GRANITO" „Alkmaar"-bemanning WOENSDAG 28 FEBRUARI I9W HAARDE M'S D A G B E A D 2 TWEEDE KAMER Wetsontwerp is in de maak. DEN HAAG Dinsdag. In het financleele gedeelte van zijn rede ver klaarde minister W e 11 e r, na o.m. opgemerkt te hebben voor 't oogenfalik geen reden tot pes simisme ten aanzien van de financiering te zien, dat het debat van de vorige week in wezen geen principieel verschil had opgeleverd met be trekking tot het financieel beleid in Indië. Ten slotte hadden zoowel de heer Meyerink als de heer Wagenaar verzekerd geen principieele be zwaren te hebben tegen een niet sluitend budget, waarop in elk geval de noodige uitgaven voor defensie en welvaartszorgen moeten voor komen. Spr. voegde hieraan toe, dat men bij het In dische budget aan drie bijzondere factoren aan dacht heeft te wijden, te weten, dat de begroo ting opgesteld wordt V/2 jaar vóór de behande ling op het Binnenhof, dat men een apart stel sel heeft bij de raming der middelen en tenslotte dat Indië nu eenmaal een zeer groote conjunc tuur-gevoeligheid bezit. Zoodoende kan er veelal een groote afstand tusschen ramingen en uit komsten aan den dag treden, gelijk de minister met eenige spiekende voorbeelden aantoont. Er zijn toch zeker niet veel landen op aarde, waar men zulke meevallers op den gewonen dienst kan waarnemen als in ons Indië." De Indische regeering heeft thans het ge wone begrootingstekort op ruim 26Vz (aanvan kelijk 28' millioen geraamd. Het tekort op „buitengewoon" schat men thans op 56 millioen. Bij een zoo wisselvallig budget als dat van Indië is het practisch onmogelijk elk jaar even wicht tusschen uitgaven en inkomsten te berei ken: nu kan men wel gaan inkrimpen, doch dan blijkt eventueel achteraf dat het heelemaal niet noodig was geweest en dan zou men dus onder wijl overbodiglijk zeer harde maatregelen hebben getroffen. Mr. Teulings had gevraagd of de ..storm schade". veroorzaakt in en door de crisis-jaren al geheel en al hersteld was. Hierop kon de mi nister niet zonder meer tenvolle bevredigend antwoorden, maar wel kan hij zeggen, dat er veel is ingehaald. Het sterkste wapen voor be houd van Indië is, volgens den heer Weiter, bo venal gelegen in een goed bestuur, al voelt hij ook terdege het nut van een krachtige weer macht, waarvoor dan ook het noodige wordt ge daan. The proof of the pudding is in the eating. Welnu, alles tezamen, meent de minister, dat de financieele pudding, die hij heeft opgedischt, naar meer smaakt, want tenslotte ziet het ge heel der gewone begrootingen over de laatste jaren er lang niet kwaad uit. Te bedenken valt ook, dat de buitengewone dienst van Indië zeer gezond is en ingericht is naar de strengste budgetaire eischen. Vrijwel nergens kan men iets dergelijks waarnemen. Op den duur zullen de defensie-uitgaven geheel Uit buitengewoon worden gekweten. Een schaduwzijde is, dat een arm land als Indië een schuld van 1.3 milliard heeft; die moet zoo spoedig mogelijk geringer worden. Voor de financieele toekomst van Neder- landsch-Indie behoeft men niet ongerust te zijn aldus 's ministers slotsom, die hieraan nog toevoegt, dat hoofdzaak is dat de uitgaven niet gaan boven de innerlijke financieele kracht van Indië. Welnu, hiervoor wordt ge zorgd. Komende tot het economisch beleid, stelde minister Weiter voorop, dat het crisisbeleid ge markeerd wordt door twee hoofdpunten: zorg voor de export-producten, waarmee het mo menteel nog vrij goed gaat en zorg voor de le vensbehoeften der inheemsche bevolking. Voor- loopig kan men zich in elk geval verheugen over de nauwere economische aaneensluiting tus schen moederland en Indië, waarvan met na me de inheemsche bevolking profiteert. En nu het normale economisch beleid in de inheemsche sfeer. Het gaat hier om liefst 70 millioen menschen, welnu en een heele wa terval van cijfers diende ter nadere bevesti ging van deze uitspraak op groote schaal wordt zorg gedragen voor crediet verschaffing verttopplng, overmatig vet wil doen verdwijnen en de schade lijke gevolgen: aambeien, rheu- matiek, zenuwachtigheid wil voorkomen, die zuivere bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingszout Het resultaat Is verrassend! Men bespeurt terstond den grooten dienst aan de gezondheid; men gevoelt zich vrijer en beter. Flacon f 1.06. Dubbele flacon f 1.7S bij apothekers en vakdrogisten. (Adv. ingez. Med.) Heden: WOENSDAG 28 FEBRUARI Statenzaal: Vergadering Haarlemsche gemeente raad, 2 uur. Luxor Theater: „Film-studio-geheimen', 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Union Pacific", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De laatste leus", 2.30 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Demonen der renbaan" en „Een vliegtuig stort neer in het oerwoudslechts vijf kwamen terug". 2 en 8.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. DONDERDAG 29 FEBRUARI Gebouw H. K. B. Tempeliersstraat. Lezing door den heer Jac. de Vries, 8.15 uur. Gebouw Wilhelminastraat 21. Lezing van den heer A. J. Korff, uit Amsterdam. 8.30 uur. Begijnhofkapel. Begijnhof: Rede ds. W. Dubbel dam, 8 uur. H a 1 fw eg: Gemeenteraad Haarlemmerliede. 10 uur v.m. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. aan de inheemsche kringen en voor versterking van de inheemsche kapitaalspositie. In het al gemeen is er voorts door de inlandsche nijver heid grootere werkgelegenheid verschaft. Ze ker, er valt nog heel wat te wenschen; lang niet alles is zooals het moet wezen, maar voor zwartgallige beschouwingen gelijk de heer v. Gelderen hield, bestaat er heusch geen reden. De meest grootsche taak door het Neder- landsche gëzag in Indië in de laatste decennia op zich genomen, bestaat in de transmigratie van Java naar de buitengewesten. Langzaam, heel langzaam, kan men nu bij den van huis uit oer-conservatieven Javaan- schen boer eigen activiteit waarnemen, als ge volg van de hieraan voorafgegane activiteit van de overheid. Wat de uitheemsche sfeer op economisch ge bied betreft, het Nederlandsche kapitaal hoort thans meer en meer van het agrarisch naar het industrieel gebied over te gaan, hetgeen geluk kig ai geschiedt. Spr. vertrouwt dat Neder landsche werkkracht en kapitaal niet zullen blijven beneden de taak, die hen in Indië wacht De Minister kwam hierna tot de staatkundige vraagstukken. De zelfstandigheid van Indië bin nen het Rijks-verband dient het einddoel te zijn. maar dat kan slechts geleidelijk, geschieden en niet met groote sprongen. Aldus de Minister, die met nadruk waar schuwde tegen het, thans meer dan ooit be denkelijke van 't verwekken van indrukken in den vreemde alsof het Nederlandsche gezag niet genoeg doet voor Indië. Bevordering van de zedelijke en stoffelijke belangen der bevolking, is hetgeen ons gezag be oogt. Het Nederlandsche gezag is beheerscht, gedul dig en begrijpend en rechtvaardig. Dit zijn eischen die de inheemsche bevolking aan de bestuurders stelt. Welaan, vast staat, dat wij aan die eischen voldoen. In belangrijke mate is de autonomie in Indië groeiende en dat in een zeer snel tempo Aldus de Minister, die met stijgende ver bazing geluisterd heeft naar 's heeren Stokvis' schets o.m. van den Volksraad, dien hij niet an ders dan als 'n klachtenboek meende te kunnen qualificeeren. Men moet zich echter niet op de formeele wetsbepalingen blind staren, doch oog hebben voor de positie, welke de Volksraad in de practijk inneemt. Democratie is regeeren door overtuiging; dit nu geschiedt wel degelijk in Indië, waar men steeds doordrongen is van de wenschelijkheid, dat het beleid tenslotte instem ming bij den Volksraad ontmoet. Hoe G. G. en Minister van Koloniën het al of niet met elkaar eens worden, gaat der open baarheid niet aan, maar is het geheim van het Plein en van Buitenzorg, verkondigde Minister Weiter. Een legende is overigens, dat de G. G. tenslotte telkenmale de lakens uitgedeeld zou krijgen van het Opperbestuur van den kant van Den Haag. De agitatie 'voor ingrijpende politieke hervor mingen gaat slechts van 'n klein groepje uit. De tegenwoordige Minister van Koloniën markeert niet den pas en voorts hebben zelfs de aan hangers van de leuze „volwaardig parlement" voor Indië geen concreet plan op dat punt. Al dus 's Ministers kritiek op hetgeen omtrent deze aangelegenheden door den heer Stokvis werd betoogd. Voor een ronde-tafel-conferentie over even- tueele verdere hervormingen als de heer Stokvis bepleit had. valt waarlijk niets te zeggen, meen de de minister, die verder verklaarde open te staan voor elke suggestie binnen het kader van de Grondwet, zonder overdracht van macht, welke inbreuk zou maken op de verantwoorde lijkheid van den Minister tegenover het Parle ment en op de rechten van dit Parlement. Hij deelde overigens mee te 'zinnen op middelen, die nog meer dan tot dusverre de saamhoorigheid tusschen Indië en moederland zullen demon- streeren. In den loop van dit jaar hoopt minister Welter in 'n wetsontwerp hieromtrent een en ander te laten blijken. Verblijdend is. dat er onder de jongeren in Indië een frissche opgewekte geest gaat heer- schen. een geest van menschen die alles voelen voor goede zelfwerkzaamheid. Dit belooft iets van veel waarde voor de toekomst van Indië, waar zich een eigen stelsel ontwikkelt, dat snel groeiend is. Dezen groei moet men niet verstoren door de oprichting van een ..volwaardig parle ment". dat zou van kortzichtigheid getuigen. De opvoeding tot zelfstandigheid met voorzich tig beleid en met erkenning van de waarde van het eigene in Indië, dat is hetgeen wij in Indië beoogen. Bij de replieken, die Donderdag verder gaan. stelde de heer Stokvis (s.d.), dien de Minister dus niet had kunnen overtuigen een motie voor, welke constateert, dat er aanleiding bestaat bin nen het kader der Grondwet toekenning van rui mere staatkundige bevoegdheid aan Neder- landsch-Indië in overweging te nemen en de Re geering uitnoodigt een onderzoek te bevorderen omtrent richting en omvang waarin dergelijke toekenning ware tot stand te brengen. E. v. R, Haarlemmer door trein gegrepen. Doodelijk ongeluk op spoorwegovergang bij de Munterslaan. Dinsdagmiddag omstreeks kwart over vijf is op den spoorwegovergang bij de Munterslaan de 43-jariige heer M. uit Haarlem door een electrischen trein uit de richting Leiden aan gereden en op slag gedood. M. stak met zijn rijwiel aan de hand den spoorbaan over en be merkte in de vallende scherming den trein te laat op. De wagenbestuurder ontdekte hem pas op het allerlaatste oogenblik en kon toen de botsing niet meer voorkomen. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is naar een der ziekenhuizen overgebracht. De trein kwam met 25 minuten vertraging te Haarlem aan. GEEN VOORRANG VERLEEND. Dinsdagmiddag heeft op den hoek Iordens- straatWagenweg een botsing plaats gehad tusschen twee wielrijdsters doordat een van hen geen voorrang verleende. Deze, een 58-ja- rlge dame uit Bloemendaal, kwam te vallen en brak haar rechteronderbeen. Na door O. D. te zijn verbonden is ze naar de Maria-Stichting overgebracht. (Adv. Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Meest matige, aanvankelijk aan de kust krachtige zuidwestelijke tot westelijke wind. Betrokken tot zwaai-- of halfbewolkt. Enkele regenbuien. Iets kouder. THERMUMETERSTAND. Hoogste gisteren F 46 Laagste hedennacht F 46 Hoogste heden F 48 Een langgerekt gebied van lagen luchtdruk met minima van 995 mb. in Scandinavië, 1000 mb. over Engeland en 1010 mb. voor de kust van Portugal, ligt in het westen en volgt de kustlijn van het vasteland. Naar de westzijde vult het snel op en wordt het begrensd door een rug van hoogen luchtdruk, die een oceanisch maximum van 1030 mb. ten noordwesten van de Azoren verbindt met de stationnaire Groenland anticycloon. Op het continent neemt de luchtdruk naar het zuid-oos ten regelmatig toe tot 1030 mb. aan de westkust van de Zwarte Zee. Ver in het westen nadert een nieuwe oceaandepressie, die langs het zuidelijke deel van de oostkust van Groenland zware lucht drukdalingen brengt. In het binnenland van Central-Europa wil de vorst nog niet wijken. In Hongarije komt plaatse lijk nog strenge vorst voor. In de Balkanstaten vriest het nog slechts op enkele stations. In Ita lië wordt het een weinig wanner, in Spanje en Portugal verandert de temperatuur weinig. Zware neerslag viel langs de Noorsche kust en in Portugal. Verschillende stations melden hoe veelheden boven 20 mm. BAROMETERSTAND: Stand van gisteren 755 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 755 m.M. Neiging: Stilstand. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI Houtstraat 13. Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht 14141. Brandweer 15333 N. BOERKGEL - Aelbertsbergstraat 80 Telef. 14028 - Zaak: Ged. Oude Gracht 46 Alle GRANITO- en TEGELWERKEN Strak van lijnsoepel van prijs" (Adv. Ingez. Med.) Vergadering van „Eenheid door Democratie". Rede van den heer S. S. Smeding. Dinsdagavond hield „Eenheid door democratie" een vergadering in restaurant Brinikmann te Haarlem. De heer S. S. Smeding, lid van het hoofdbestuur van E. d. D., sprak over: „Een nieuwe koers der democratie". Het is momenteel er de tijd niet naar zich uit sluitend op het constructieve 'werk der demo cratie toe te leggen; de gevaren, die ons be dreigen, zijn daartoe te groot. Fascisme en com munisme zijn aartsvijanden, die elkaar over en weer broodnoodig hebben. Bovendien staan ze ideologisch dicht bij elkaar; zie Duitschland en Rusland thans. Wij moeten waken tegen het ontstaan vair een in dit opzicht defaitistischen geest bij het goede deel, het gros van ons volk. Dat moet weten, dat men niet straffeloos de overheid kan hoonen: er moet wat aan gedaan worden en E. d. D. doet er wat aan! Dat is de eerste nieuwe leuze. Maar dit negatieve werk is niet alles en niet genoeg. Wij moeten middelerwijl voorbereidend werk doen voor beteren tijd en, wat nog belang rijker is: Wij moeten zorgen dat de oprecht, diep-bewust democratische geest over ons volk waardig wordt. Daarmede staat en valt ons ge- heele streven. Wat de praktijk des dagelijkschen levens be treft, dienen wij te streven naar een grootere regeerkracht der langs democratisch en weg rechtmatig in de regeering gebrachte personen Ook verbetering van de techniek der democratie acht spr. een uitermate belangrijk punt. Er moet een einde komen aan de dictatuur van den in- dividueelen zeurpiet op politieke vergaderingen: zelftucht is eerste eïsch. Een ander uiterst belangrijk punt is, dat de rechtsche partijen de kat niet langer uit den boom moeten kijken: E. d. D. heeft de rechtschen even hard noodig als zij E. d. D. Dat „rechts" dit nog niet heeft ingezien, was gevaarlijk; dat er kentering komt, is verheugend; als die ken tering niet snel en grondig genoeg doorzet, kan dat voor beiden nog kwaad worden. En de rede nen, die men ter rechterzijde meende te hebben om van E. d. D. zoo al niet geheel afzijdig te blijven, dan toch deze beweging met de uiterste, voorzichtigheid te behandelen, zijn geen steek houdende redenen. Zij berusten slechts op een caricatuur der democratie, welke E. d. D. nimmer heeft voorgestaan of verdedigd. E. d. D. komt .er niet met verschijnselen te besitrijiden; de oorzaken moeten weggenomen worden. Zooals het socialisme na het liberalisme, is ook het nazisme na socialisme en communisme niet zonder logische noodzakelijkheid gekomen. Alleen wie dat inziet, en de oorzaken van deze, op zichzelf noodzakelijke maar daarom niet minder ongewenschte komst van het extremisme gaat bestrijden, heeft recht van spreken en kans op succes. Het streven naar een nieuwe democratie zoo besloot spr. beteekent het streven naar een nieuwen, frisschen geest in ons Nederlandsche volk. BELASTING OP VERMAKELIJKHEDEN. Het lid van den Raad van Haarlem, de heer M. J. A. van der Storm, heeft naar aanleiding van het voorstel van B. en W„ tot wijziging der verordening op de heffing van een belasting op vermakelijkheden, voorgesteld, genoemde Ver ordening, te weten: art. 3, B. I, aan te vullen als volgt: De belasting bedraagt: „Indien gehouden in lokalen of plaatsen niet. vallende onder n, per etmaal of korter, voor elke 50 M2 van de voor het publiek bestemde ruimte of gedeelte daarvan 1, per week of korter, voor elke 50 M2 van de de voor publiek bestemde ruimte of gedeelte daarvan 2.50". B. en W. hebben, zooals gemeld, voorgesteld in art. 6, na 5e, het volgende in te voegen; 6e. Tooneel-, muziek-, zang of dergelijke uitvoeringen, welke uitsluitend een godsdienstige strekking hebben, mits door in deze gemeente gevestigde vereeni- gingen en niet gewinshalve gegeven en niet door of met beroepsartisten uitgevoerd. De heer Peper stelt nu voor in het boven staande tusschen de woorden „godsdienstige" en „Strekking" te lezen: „of politieke". maakte moeilijke uren door. Zes en dertig uur vrijwel zonder eten op een rots. Thans te Lissabon aangekomen. Met het stoomschiip .London" arriveerden Dinsdag te Lissabon de veertig leden der beman ning van het Nederlandsche stoomschip „Alk maar" van de K.N.S.M., dat op 17 Februari j.l bij een der Kaap Verdische eilanden is vergaan De kapitein en twee officieren van de „Alk maar" debarkeerden te Lissabon om later naar Nederland te vertrekken. Het overige deel van de bemanning zet dereis voort met bestemming Amsterdam. De opvarenden van de „Alkmaar" verklaarden in een onderhoud, dat zij zeer dankbaar waren voor de hulp, welke hun door den Portugeeschen torpedojager „Vouga" was verleend en zij ver telden dramatische bijzonderheden over de schipbreuk- Nadat het schip aan den grond was geraakt, is het door de zware zeeën gebroken. Toch slaag den zij er midden in den nacht in, met gevaar voor hun leven, voorzien van slechts enkele levensmiddelen, de rotsen van een eilandje te bereiken. Omgeven door een ruwe zee brachten zij 36 uur op deze rotsen door, alvorens zij door de „Vouga" werden gered, welke oorlogsbodem zich dicht in de nabijheid bevond. Voor hun oogen zagen zij hoe de „Alkmaar" door de zee vernield werd en in twee stukken brak. Van de „Vouga" werd de bemanning van de „Alkmaar" op 'n Nederlandsch schip de „Stuyvesant", over gebracht, die op zijn beurt de schipbreukelingen overgaf aan het s.s. „London". RUILING VAN GROND. B. en W. van Haarlem schrijven o.a. aan den Raad: De N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. „Vondel kwartier", alhier, heeft ons verzocht de haar in eigendom toebehoorende perceelen grond aan de Jan Luyckenstraat en de Vollenhovensitraat. welke gronden bestemd zijn om te worden be bouwd met een kerk, te mogen ruilen met de aan de gemeente behoorende perceelen grond, gelegen aan de Luciferstraat, achter een viertal woonhuizen aan de Jan Luyckenstraat en op den hoek van de Jan Luyckenstraat en de Tes- selschadestraat. Voorts heeft deze vennootschap zich bereid verklaard een haar toebehoorend stukje grond aan den Vergierdeweg (trottoir) om niet aan de gemeente over te dragen. Verzoekster heeft de strook grond achter de vier perceelen aan de Jan Luyckenstraat bi] den bouw daarvan reeds in gebruik genomen en wenscht op den grond aan de oostzijde van de Luciferstraat 18 woonhuizen en 1 garage te bouwen. Het stukje grond aan den Vergierdeweg heeft een oppervlakte van 4 M2. B. en W. stellen voor tot genoemde ruiling over te gaan, waarbij de N.V. Vondelkwartier een be drag van 6.897.14 moet bijbetalen. BRIDGECLUB „HAARLEM NOORD". Voor de 6e zitting van het clubkampioenschap zijn de volgende paren, wederom een sport gestegen op: de ladder: Heeren Groenebergev. d. Weijden 62 pnt.; da mes WiegminkMulder 61 pnt.; heeren Schreuder v. d. Aakster 60 pnt.; heeren MeijboomNieman 56 pnt.; heer en mevr. Koeyers 54 pnt.; heeren KabelRóbbé 49 pnt. Wedstrijduitslag: B. C. Haarlem Noord 2B. C. H. N. 3: 140—116. De stand in deze competie-afdeeling is nu: gesp. gew. gel. v.-t. cp. B. C. Haarlem Noord 2 5 3 0 661606 6 Bloemendaal 2 4 3 0 550451 6 B. C. H. N. 3 4 1 0 499—560 R.K. B. C. Ons Gen. 2 3 1 0 334—451 HAARLEMSCHE AMATEURFOTOGRAFEN- VEREENIGING. Voor bovengenoemde vereeniging zal a.s. Donderdagavond spreken de heer A. van Dal- sum, voorzitter van de Ned, Amateur-fotogra- fen-vereeniging. De voorzitter der Haarl. Ama teur fotografenvereeniging, de heer B. Schaap zal wegens vertrek naar Indië tevens afscheid van de vereeniging nemen. Ook zal te bezichtigen zijn een keur-collec- tie van den heer Heynen, Amsterdam, win naar van de medaille uitgeloofd door het Ge meentebestuur van Amsterdam voor den foto wedstrijd en tentoonstelling 100 jaren fotogra fie". Proces-Eiser spoedig verwacht. Ook Best en Stevens zouden binnenkort in Duitschland terechtstaan. De Berlijnsche correspondent van „Berlingske Tidende" meldt dat de volgende maand waarschijnlijk met geslotep deuren het proces zal beginnen tegen Georg Eiser, die beschul digd wordt de dader te zijn van den te Mün- ohen gepleegden aanslag, Het is mogelijk, dat binnenkort ook de beide in Nederland ontvoerde Engelschen Best en Stevens, wier namen aanvankelijk door de Duitschers met dezen aanslag in verband zijn gebracht, terecht zullen staan. Nederlandsch scliip neemt 19 schip breukelingen aan boord. Een Deensch en een Estlandsch schip vermist. "Een Nederlandsch schip de „Antwerp" heeft gisteravond de negentien opvarenden van het Britsche ss. „Efos" (1.245 ton) in veiligheid ge bracht. De „Efos" is, naar men gelooft, Maan dagavond op een wrak gcloopen. De „Antwerp" heeft de schipbreukelingen daar op overgegeven aan een trawler, die hen aan de Engelsche kust aan land heeft gebracht. Sedert den nacht van 9 op 10 Februari heeft men niets meer vernomen van het s.s. „Mary land" uit Kopenhagen. Het schip, dat 4895 ton meet, was op weg van Zuid-Amerika naar Dene marken met een lading veekoeken. Op 7 Februari was het van Madeira vertrokken. Er was een be manning van 35 koppen aan boord. Het Estlandsche stoomschip „Reet" (814 ton) wordt eveneens en wel sinds bijna een maand ver mist. Op 31 Januari was het schip uit een Engel sche haven met een lading steenkool naar Göte- borg vertrokken. Aan boord bevindt zich een be manning van 18 koppen. Zweedsch schip geramd. Een Britsch oorlogsschip heeft gisteren in een Schotsche haven 17 opvarenden aan land ge bracht van het Zweedsche s.s. „Nordia", dat. naar verklaard wordt, in de duisternis voor de Noorsche kust door een noodlottigen samenloop van omstan digheden geramd en gezonken is. Twee opvaren den worden vermist. OLYMPISCHE SPELEN. JAARVERGADERING NED. OLYMPISCH COMITé. De jaarlijksche algemeene vergadering van het Nederlandsch Olympisch Comité zal plaats heb ben op Zaterdag 30 Maart te Amsterdam. WIELRÏJDEN LANDENWEDSTRIJD DUITSCHLAND— NEDERLAND. Op 17 Maart a.s. wordt te Berlijn een landen wedstrijd gehouden tusschen Duitschland en Nederland, uitsluitend voor amateurs. De Nederlandsche ploeg is door de N.W.U. als volgt samengesteld: J. Derksen (Zwolle), P. Smit (Tegelen), J. Pronk (Heilo) en C. J. J. de Best (Haarlem). De Duitsche ploeg ls nog niet definitief be kend, maar zeker is, dat Purann, Bunzei en Has- selberg zullen uitkomen. Voor den vierden renner zal een keuze worden gedaan uit: Mirke, Förster en Greiner. AERDENHOUT VER. BUURTBELANG AERDENHOUT— BENTVELD. De Vereeniging B. A. B. houdt Woensdag 28 Februari haar jaarvergadering in het gebouw van den Religieuzen kring, waar de verschil lende jaarverslagen zullen worden uitge bracht. Bij de bestuursverkiezing treden periodiek af mr. P. J. Prinsen Geerligs, H. Trustema en mr. J. C. Y. Noeuwenhuis. Na afloop van de vergadering houdt mevr. Sterck-Proot een causerie over: „De geschie denis van den Zandvoorterweg en het Groot Badhuis te Zandvoort. BLOEMENDAAL DIEFSTAL VAN MELK. Door de recherche werd op den weg de 22- jarige W. aangetroffen die loopknecht is bij een firma te Heemstede en in he bezit was van een flesch melk, hetgeen den politieman verdacht voorkwam. Bij onderzoek bleek dat de flesch ontvreemd was door een anderen loopjongen, den 14-jarigen F., die in het melkbedrijf werkzaam is en zich meermalen heeft schuldig gemaakt aan diefstal van melk en andere producten. Beide jongens zijn in arrest gesteld. De politie zal de zaak ver der onderzoeken. i TUINBOUWVERGADERING. De afdeeling Bloemendaal en omstreken van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde hield Dinsdagavond haar maandelijksche ver gadering in Rusthoek. De voorzitter, mr. J. D. v. d. Plaats sprak in zijn openingswoord een woord van welkom tot den nieuwen penningmeester mr. E. Top. De heer v. d. Plaats verstigde de aandacht op de bloemententoonstelling in de Apollohal te Amsterdam van 1525 Maart en deelde mede, dat op M Maart op de terreinen van de firma Van Empelen en Van Dijk de sLuitingsavond plaats zal vinden van den cursus Giroenten en Fruit van den heer Sbeetskamp, waar de leden van harte welkom zullen zijn. - In samenwerking met de afdeeling Haarlem zal getracht worden „een 2-jarigen wintercursus te organiseeren in groenten en fruit. De heer E. van Stuijvenberg uit Velp hield een causerie met lantaarnplaatjes over den Zuid- Oost hoek der Veluwe, welke voordracht de vo-, rige week reeds in ons blad is vermeld. Evenals in Haarlem had de spreker, een waar natuurliefhebber, die zijn stof volkomen be heerscht, een groot succes. Een groot aantal bloemen en planten was in gezonden, nu, zooals de voorzitter terecht op merkte, „de bloemen van de ramen zijn". De volgende punten werden toegekend: Groep hyacinten op glazen 9 p. Barnhorn. Idem in pot 9 p. Barnhorn. Groep tulpen in pot 10 p„ Barnhorn. Groep narcissen in pot 8 p., Barnhorn. Voor deze inzendingen waren geldprijzen uit geloofd. Andere inzendingen: Kleinbloemige Amaryllis zaailingen. Eigen ras, 10 punten met lof, Boegschoten; Syprepedium in variëteiten eigen zaailingen 10 p.. idem; An- thurium Regale wit, zaad gekweekt. 10 p. met lof. idem: Sanzevieria Zevlaraca Var. Lourentiï, 10 p. met lof. idem; Amorphophalles Riviëri, ter opluistering, idem. Namens de controle commissie bracht de heer Barnhorn verslag uit van de verificatie-commis sie. Den penningmeester werd décharge ver leend. Met een woord van dank sloot de voorzitter hierop de vergadering. JAARVERGADERING BLOEMEND AALSCHE MIDDENSTANDSVEREENIGING. In hotel Zomerzorg werd gisteravond de jaar vergadering gehouden van de Bloemendaal- sche Middenstandsvereeniging. De voorzitter, de heer W. Scheepstra, sprak een woord van welkom tot de aanwezigen, en wenschte daarbij het lid den heer Ad. Cassee geluk met zijn verkiezing tot wethouder der ge meente Bloemendaal. De secretaris, de heer A. van der Schoor, vermeldde in zijn jaarverslag dat de bijzon dere tijdsomstandigheden het bestuur geen vrijmoedigheid hadden gegeven om zooals tel ken jare, in de Sint-Nicolaas- of Kerstmis- periode een reclame-actie ,te organiseeren. Het ledental bleef vrij stationnair. De financieele toestand der vereeniging werd gerapporteerd door den penningmeester den heer A. de Graaf, die mededeelde dat te genover een ontvangst van f 334.70, een uitgaaf stond van f 331.90. De begrooting voor 1940 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 318. De contributie bleef "bepaald op het onveranderde bedrag van zes gulden. Bij monde van den heer Huisman rappor teerde dc kascommissie dat boeken en be scheiden van den penningmeester in orde wa ren; dezen functionaris werd décharge ver leend. In de kascommissie-1940 werden benoemd de heeren II. Hupkes en A. Cassee. De aftredende bestuursleden de heeren W. Scheepstra. J. A. Gras en A. van der Schoor werden herkozen. Een door het bestuur overgelegd plan tot het organiseeren eener reclame-actie werd uitvoe rig besproken en vastgesteld. Binnen afzien- baren tijd zal aan dit plan uitvoering worden gegeven. Besloten werd op den 12en Maart a.s. een bij eenkomst te beleggen waar wethouder Cassée een inleiding zal houden over een actueel on derwerp. waarna gelegenheid zal zijn tot ber spreking. De voorzitter sloot de vergadering met een woord van dank tot de aanwezigen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2