Laatste* Bedekten l~Ut Frico-mekJc op JccuA, pP rnn waah&ifuj vtnA kwaliteit Ochtendbeurs Amsterdam BURGERLIJKE STAND DONDERDAG 29 FEBRUARI 194Ö H A A'REE M'S D A G B E A D "6 SSS Frico De spionnage-affaire te Groningen. GRONINGEN, 29 Februari. In verband met het bericht betreffende nieuwe arrestaties inzake de spionnagekwestj^ wordt ons van de zijde der Groningsche politie" nog medegedeeld dat na de ar restatie van een zevental verdachten in Gronin gen en elders, die allen ter beschikking van de justitie zijn gesteld, het duidelijk is dat het onder zoek met kracht wordt voortgezet en dat vele per sonen door de politie zijn .verhoord,. Zoo zijn gisteren twee personen voor den commis saris van politie te Groningen geleid. Zij waren aangehouden in een der groote steden van ons land. Een van hen is na verhoor op vrije voeten gesteld. De andere is in bewaring gehouden en zal aan de justitie worden overgeleverd. Commissie inzake terugkeer van gemobiliseerden in de burger maatschappij. 's-GRAVENHAGE, 29 Februari. De regee- ringspersdienst meldt: De minister van Defensie heeft heden een in terdepartementale commissie geïnstalleerd, wier taak zal zijn: Ten eerste aan de regeering advies uit te bren gen omtrent de voorzieningen, welke noodfg zullen zijn om voor de gemobiliseerden zooveel mogelijk gelegenheid te scheppen, bij hun terugkeer in de burgermaatschappij een middel van bestaan te vin den. ten tweede voor deze voorzieningen, voor zooveel noodig, wettelijke regelingen te ontwerpen. Deze commissie is gemachtigd om, voor zoover zij dit voor het vervullen van haar taak nuttig acht, inlichtingen of raad in te winnen bij niet tot de commissie behoorepde ambtenaren van depar tementen van algemeen bestuur en bij organisa ties van werkgevers of werknemers. In de commissie is benoemd tot voorzitter, te vens lid, mr. A. L. Scholtens, secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken. De ondergang van de „Spaarndam". AMSTERDAAI, 29 Februari. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake het verloren gaan van het stoomschip „Spaarndam", dat op 27 September van het vorig jaar in de monding van de Theems, nabij het Knock Deep, door een ontploffing werd getroffen en in brand geraakte. De Raad is van oordeel dat met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid moet worden aan genomen. dat de „Spaarndam" op een mijn is ge- loopen. Bij deze ramp hebben zes personen, waaronder de eenlge passagier, een dame van 74 jaar, het leven verloren, terwijl schip en lading geheel verloren zijn gegaan. De kapitein van de „Spaarndam", die op 18 No vember, negen dagen voordat zijn eigen schip ten onder ging, de ramp van de „Simon Bolivar" had zien gebeuren, laad uit die ramp deze leering getrokken dat bij een explosie vele verwondingen door glasscherven worden veroorzaakt. Daarom had hij op de „Spaarndam" de ruiten met papie ren strooken laten beplakken. Hij verklaarde ter zitting van den Raad, dat naar zijn overtuiging deze maatregel op de „Spaarndam" van veel nut is geweest en vele verwondingen had voorkomen. Voorts is den Raad gebleken, dat op de „Spaarn dam" de noodige veiligheidsmaatregelen waren genomen. Niemand van de bemanning mocht op het voorschip komen en allen waren van zwem vesten voorzien. Aan de eenige, vrouwelijke, pas sagier was de rookkamer als verblijfplaats aan gewezen. De groote moeilijkheid bij een dergelijke ramp Is steeds het strijken van de sloepen. In dit ge val waren de omstandigheden in zooverre gunstig dat slechts één passagier aan boord was. Er was sloepruimte te over. De gelegenheid om de sloepen te water te krijgen was echter zeer on gunstig. Ernstige aanrijding in de Groote Houtstraat. Hedenmiddag om 2 uur is in de Groote Houtstraat een ongeveer 18-jarige wielrijdster door een zwaren vrachtauto met oplegger aangereden. Het meisje was op slag gedood. Het lijk is naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd. Door omstanders werd de aandacht op den chauf feur gevestigd. Op de Groote Markt had deze echter tiitzichzelf reeds getopt. T eraardebestelling Ir. J. B. van Loghem. Hedenmiddag half twee werd op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem ter aarde besteld het stoffelijk overschot van ir. J. B. van Loghem, den bekenden architect, die in den ouderdom van 58 jaar is overleden. De belangstel ling voor deze plechtigheid was groot. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.m. op: ingenieur' G. Friedhoff; de heer W. van Gelderen, voorzitter van „De Onbouw" te Rotterdam, H. van de Kloot Meyburg, voorzitter van den Bond van Ned. Architecten, de heer J. C. Viergever, hoofd bestuurslid van den Nederlandsehen Bond van per soneel in overheidsdienst, C. van Eesteren namens het Internationale congres voor het nieuwe bou wen, de heer B. Merkelbach namens „De Acht", J. F. van Hoytema namens de Ver. van Bouwkun dige Ingenieurs, ir. Van Traa, namens het Instituut van Stad en Landschap van Zuid-Holland ir. Van Mourik Broekman, voorzitter van de afdeeling bouwkundige ingenieurs van de Vereeniging Delft- sche ingenieurs. A. Plesman, directeur van de K. L. M., G. D. Gratema, directeur van het Frans Halsmuseum, Theo van Reyn, beeldhouwer. Toen de kist in de groeve was neergelaten trad een broer van den overledene als spreker naar Voren. „Met trots en dankbaarheid zullen wij aan je denken. Je hebt de maatschappij gediend door schoone bouwwerken, mooie gedachten en goede en opbouwende geschriften. Den tijd, die je op aarde gegeven is, hebt je voor honderd, procent volbracht en ik ben er van over tuigd da't, als je nog meer tijd was geschonken ge weest, met je gaven van hoofd en hart nog veel schoons had kunnen scheppen. Helaas heeft dit niet zoo mogen zijn. De dood heeft je aan ons ontnomen ,maar als wij later langs je bouwwerken gaan dan zullen wij zeggen: „Die heeft Van Böghem gebouwd". Spreker roemde de huizen van Tuinwijk-Zuid aan de Vijver laan om hun statigheid en eenvoud. Hij noemde dit architectuur van groote en goede allure. Van Loghem was een sterk en stoer man. Wij hadden niet gedacht dat wij nu reeds dezen zwaren gang moesten maken, want een leeftijd van 58 jaar kon eigenlijk nog jeugdig genoemd worden. Spreker vertolkte de gevoelens van dankbaarheid en liefde van de zusters en broeders van den over ledene in Batavia. Californië en Curagao. (In ons volgend nummer komen wij nader op fleze plechtigheid terug). Gouden sarcopliaag in liet bijzijn van Koning Faroek geopend. KAïRO. 29 Februari. Bij de opening van de zware zilveren sarcofaag van Pharao Psusennes kwam een kist van zuiver goud, die prachtig was gegraveerd aan het licht. Door de invloeden van de zeelucht, die blijkbaar was binnenge drongen, was van de mummie niet veel meer dan een geraamte over. Men vond een gouden masker, rondom eiken arm twaalf armbanden en voorts vijf oorringen, een gouden halsketting, enkelbanden en gouden muilen. Koning Faroek woonde de opening van den sarcofaag door pro fessor Sormontet van de Universiteit te Straats burg bij. (United Press). BRITSCHE VLIEGERS UIT BELGIë ONTSNAPT LONDEN 29 Februari (Reuter). Men verneemt, dat eenige weken geleden verscheidene Britsche vliegers, die in België geïnterneerd waren, nadat hun toestellen tot landing gedwongen, waren, er in geslaagd zijn te ontvluchten en Engeland bereikt hebben. Men spreekt van drie tot vijf vliegers. Zij hebben zich weer bij de luchtmacht gevoegd. Naar men gelooft, hébben zij België over de Fransche grens verlaten. Geen hunner had op zijn woord van eer beloofd geen ontvluchtingspogingen te zullen ondernemen. Radio Moskou over den strijd op de Karelische Landengte. LONDEN, 29 Februari. Radio Moskou deelt mede dat de Russische troepen om vier uur 's mor gens de dorpen Kamara, vier kilometer ten zuiden van Viborg en Aylasomme, zes kilometer ten zui den van Viborg, benevens drie dorpen ten noor den van het Avrapaan-meer hebben bezet. Ook werden versterkingen op den noordelijken oever van de rivier Salmenkaite veroverd. Het Russische offensief op de Karelische Landengte wordt met succes voortgezet, de Finsche tegenaanvallen wor den met voor hen zware verliezen afgeslagen. Twee en veertig versterkte posten werden veroverd. De activiteit in de lucht beperkte zich tot waarne- mingsvluchten tengevolge van het weer. (United Press). STRENGERE CONTROLE OP DE AFLEVERING VAN VERDOOVENDE MIDDELEN. 1 Maart a.s. treedt een nieuw ministerieel besluit in werking als uitvloeisel van de opium wet 1928, welke tot stand kwam tengevolge van de internationale opiumconventie te Genève. Van morgen af zal de inspectie van de volks gezondheid nauwlettende controle uitoefenen op de recepten en afleveringen van al die ver- doovende middelen, welke onder deze wet val len. VROUWEN ZENDINGSBOND Op Vrijdag l Maart a.s. zal in de Kapel van Bethesda-Sarepta te Haarlem 'ingang Hazepa- terslaan) spreken: mej. C. B. Rijnders over het werk van den Vrouwen Zendingsbond in Oost- Java, dat onder leiding staat van mej. Ch. Slote- maker de Bruine. Verder zal na de pauze de reorganisatie van den Vrouwen Zendingsbond ter sprake komen en 2al een afdeeling Haarlem van dezen bond wor den opgericht. HAARLEMSCHE BACïIVEREENIGING. De Haarlemsche Bach vereeniging geeft op Dins dag 5 Maart haar 7de concert in de Gem. Concert zaal. Het Residentieorkest onder leiding van Gregor Fitelberg, en met als solist Jaap Stotijn, hobo, voert de tweede symphonie van Joh. Brahms uit, het Concert in F Dur voor hobo en orkest van W. A. Mozart cn de Suite „Sprookje van Tsaar Saltan" van W. RimskyKorssakow. OUD-DIRECTEUR EN PRESIDENT COMMISSARIS TOT GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. GRONINGEN, 29 Februari. De rechtbank alhier heeft vandaag uitspraak gedaan in de zaak tegen den vroegeren directeur van de Noord-Nederlandsche Hypotheekbank en den ge wezen president-commissaris van deze N.V., die zich respectievelijk zouden hebben schuldig gemaakt aan verduistering en medeplichtigheid aan verduistering. De rechtbank veroordeelde den oud-directeur den heer T. J. T., te Haarlem, thans gedetineerd tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf en den gewezen president-commissaris, den heer B. H. M„ tot zes maanden gevangenisstraf. *De Officier van Justitie had tegen hen res pectievelijk twee en één jaar gevangenisstraf geëischt. De ten laste gelegde verduistering zou ge pleegd zijn in het najaar van 1938. T. zou, toen de Noord-Hollandsche Hypotheekbank bij von nis van de rechtbank in staat van faillissement was verklaard een bedrag van f 120.000 aan den boedel hebben onttrokken, zulks met medeweten van den heer M. VOORBEURSOVERZICHT. Op de Amsterdamsche wisselmarkt lag het pond sterling hedenochtend gedrukt in de markt. Bedroeg de officieele koers gistermiddag 7.42 3/4, tijdelijk was zelfs de noteering tot 7.43'/2 gestegen, heden werd bij opening het devies dadelijk onder de 7.42 verhandeld. Ge leidelijk liep de koens terug tot 7.411/4, later echter steeg deze weer tot 7.41 3/4. Op een niveau van 7.41 Vz, kwamen vraag en aanbod tot over eenstemming. De oorzaak van de flauwe hou ding van het Britsche devies werd geweten aan de zwakke stemming van ponden ten opzichte van dollars. Fransche francs bleven met 4.20Vè vrijwel sta tionair. Dollars waren heden iets in hefstel en bereikten weer de 1.88. Fractioneel kon de koers zich tijdelijk boven dit peil. verheffen. Belga's golden vanmorgen 31.71. De flauwe houding van dit devies wordt geweten aan hét feit, dat de uit. behoeften thans zijn gedekt Duitsche marken waren met 75.45 onveranderd Zwitsersche francs deden 42.13 tot 42.15. Voor de Scandinavische valuta's werden de volgende koersen vernomen: Oslo 42.70, Stockholm 44.70 en Kopenhagen 36.30. Op de termijnmarkt was het disagio voor het pond sterling met 1 1/16 cents voor 1 maand en 312 cents voor 3 maanden iets lager dan gis teren. Het agio voor dollars was met 1/4 cent voor 1 maand en 7/8 van 3 maanden vrijwel on veranderd vergeleken bij gisteren. Op de ochtendbeurs was de niet-officieele ef fectenhandel van zeer geringen omvang. Voor locale fondsen werden vrijwel onveranderde koer sen genoemd. Amerikaansche shares waren m overeenstemming met de gering verbeterde New- Yorksohe koersen fractioneel hooger, A A Dr. Michael Hainiscli overleden. Van 1920 tot 1928 bondspresident van Oostenrijk. WEENEN, 29 Februari. (D.N.B.) Te Gloggnitz nabij Wiener Neustadt is op 82-jarigen leeftijd overleden dr. Michael Hainisch, die gedurende vele jaren bondspresident van Oostenrijk was. Hij vervulde deze functie van 1920 tot 1928 en was la ter nog minister van handel in het kabinet van bondskanselier Schober. Het Duitsche legerbericht. „Vijandelijke vliegtuigen over de Nederlandsch- Duitsche grens Duilschland binnengekomen." BERLIJN. 29 Februari (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Tijdens plaatselijke activiteit van patrouilles in het grensgebied ten westen van Merzig en ten noordwesten van Weisseburg leed de vijand verlie zen en maakten wij verscheidene krijgsgevan genen. In den nacht van 27 op 28 Februari vlogen af zonderlijke vijandelijke vliegtuigen Noordwest- Duitschland binnen, waaronder twee over de Ne- derlamdsche-Duitsöhe grens. Op 28 Februari was de activiteit van de vliegers gering. Het luchtwa- pen maakte uitsluitend grenscontrolevluchten. Verkenners raken slaags. BERLIJN, 29 Februari. Het frontbericht van het Duitsche nieuwsbureau vermeldt dat Duitsche patrouilles aan het Westelijke front gisteren ver scheidene krijgsgevangenen gemaakt hebben en dat de Franschen vier dooden en verscheidene ge wonden hadden. In een boschje ten oosten van den Moezel ont stond een verbitterd gevecht, waarbij de Duitsche infanteristen den vijand bloedige verliezen toe brachten. Aan Duitsche zijde waren eenige licht gewonden. Militaire mutaties. Bij K. B. is met ingang van 1 Maart 1940, in zijn rang en ouderdom van rang, overgeplaatst bij den generalen staf, de luitenant-kolonel N. R. A Bischoff van Heemskerk, van het wapen der cavalerie, zulks onder gelijktijdige eervolle ont heffing van zijn functie van commandant van het le regiment huzaren, en zijn benoemd en aange steld: bij het wapen der genie ter nadere indeeling door of vanwege den minister van defensie, tot luitenant-kolonel, de majoor F. E. Van der Taaij, van het wapen der genie: bij het wapen der Ko ninklijke Marechaussee, tot luitenant-kolonel, de majoor mr. W. van den Hoek, commandant van de 3e divisie; bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, bij den staf van het wapen, tot reserve-generaal-majoor, de reserve kolonel J. H. Fruijt van Hertog, van dien staf. Kustvaarder vernielt ophaalbrug te Woubrugge. Woensdagmiddag heeft de kustvaarder .ju dicia", welke op weg was van Amsterdam naar Alphen aan den Rijn, de ophaalbrug over de Woudwetering te Woubrugge geramd. De brug werd reeds opgehaald, toen het schip naderde. De boot had evenwel een te groo te vaart en botste tegen de balans. Zoowel de balans als de poort van de brug werden totaal vernield en stortten op het dek van het schip. Het scheepvaartverkeer is door het gebeurde ter plaatse volkomen gestemd. Het wordt via het Aarkanaal geleid terwijl het autoverkeer een omweg over Alphen aan den Rijn moet maken. Men heeft onmiddellijk een aanvang gemaakt met het lichten van de balans en de poort. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11,25 uur. Kon. Olie 249 1/4—250. AKU 39. U. S. Steel 42 5/8. Anaconda 22 15/16. Shell 8 3/4—8 13/16. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.4214, Berlijn 75.43 3/4. Parijs 4.20 3/4. Brussel 31,74. Zwitserland 42,16. New-York 1.88. 12.uur. Londen 7.41Ve. Berlijn 75.45. Parijs 4.20'A. Brussel 31,71. Zwitserland 42,14. Kopenhagen 36,30. Stockholm 44.70. Oslo 42,70. New-York 1.88. Italië: Reislire 9.55. Vrije lire 7.95. Bankpapier 6.25. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Zaandam 28 van Baltimore te Rotterdam. Edam 28 van New-York te Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Blitar (uitreis) 27 van Djeddah. Dempo (uitreis) 28 te Batavia. HAARLEM. 29 Februari 1940. Ondertrouwd: 29 Febr. T, S. Zeeman en H. S. Potjer; G. Sterringa en W. H. Beekman. Gehuwd: 29 Febr.: A. J. van Noppen en J. C. de Ridder. Bevallen: 27 Febr. J. SiedersTeeuw, d„ 26 Febr. C. P. Luijtenvan der Putten z„ 29 Febr. H. C. van HonschootenMöhringer z„ 28 Febr. H. C. Raijmakersvan Roon d., 27 Febr. E. M. BetjesSengers d.. 29 Febr. J. M. DuijnWezen beek. d.. 28 Febr. C. J. Kunstvan Baarsen z. 29 Febr. C. Michelsvan den Anker z. Overleden: 27 Febr. C. N. Heupermanvan Hilst, 76 j„ Z. B. Spaarne, 28 Febr. G. van der Meuleit—Kox, 75 j., Reitzstraat, S. W. Benraadt- Walter, 81 j„ Zijlweg; 27 Febr. E. H. J. 9 d„ d. v. G. N. Schouten, P. C. Hooftstraat; J. S. Bom, 75 j„ Kamperlaan; W. M. Corstenvan der Meij. 76 j.. Rollandslaan: P Meiboom. 43 j., Veenberg- plein. Rectificatie: 27 Febr. T. Kaaij—Laan, 77 j„ Holsteijnstraat. CHRIST. GEMENGD KOOR „HAARLEM". Dezer dagen hield het Chr. Gem. Koor „Haar lem", dirigent de heer E. van Zoest, zijn jaar- lijksche ledenvergadering in het repetitielokaal In de vroegere Groen van Prinstererschool aan de Jansstraat. Bij de bestuursverkiezing werden de voorzitter en de alg. adjunct met algemeene stemmen herkozen. Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar 20 keer medewerking verleend had. Er waren nu weer 2 aanvragen om te komen zingen, n.l. len Paaschdag in de Emanuelkerk te Haarlem-Noord en 11 April in de Begijnekapel. In April zal tevens een onderling feestje voor de leden plaats vinden. ZANDVOORT EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Woensdagavond hield de afdeeling Zandvoort van „Eenheid door Democratie'' haar jaarvergade ring in Ons Huis. Na de opening door den voorzitter Ir. Van Kuyk las de secretaris het jaarverslag voor. Hier uit bleek, dat in den loop van het jaar vele leden wegens verhuizing naar elders waren afgeschre ven. Dank zij het uitstekende propagandistische werk van den heer De Joode bleef tenslotte het ledental stationnair. De penningmeesteresse kon de verblijdende me- dedeeling doen, dat de middelen voor een intense propaganda in de kas aanwezig waren. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. Hofstra herkozen. In de plaats van mevrouw E. R. Jacobs-Buzaglo, die zich niet herkiesbaar stelde, werd bij enkele candidaatstelling gekozen, de heer J. H. van Wijk. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heeren Terwee. Citroen en Van Moppes. Als afgevaardigde naar de algemeene vergade ring werd benoemd de heer A. Hofstra. Nadat de propaganda en verder te voeren actie warerj besproken, deelde de voorzitter nog mede, dat ongeveer half April een openbare vergade ring zou worden belegd en dat te Haarlem een cur sus voor propagandisten werd gegeven. Verschil lende leden gaven zich voor dezen cursus op. Hierna hield mevrouw A. Tromp-De Jong een lezing over het onderwerp: De opvoeding van de ieugd in het 3e rijk. Aan de hand van het boek: Zehn Millionen Kin der van Erica Mam. ging zij den invloed na die de nationaal-socialistische beweging in Duitschland heeft op de opvoeding der kinderen. Nadat de voorzitter de spreekster ook namens de aanwezigen dank had gebracht voor haar boeiende lezing, sloot hij de vergadering. NOC WATERLEIDINGEN BEVROREN. Ondanks het vrij zachte weer zijn hier nog steeds verscheidene waterleidingen bevroren. In vele ge vallen bracht electrisch ontdooien uitkomst, doch niet overal kon deze methode worden toegepast. De bewoners van de betrokken perceelen krijgen dagelijks hun rantsoen water toegemeten, maar desniettemin verlangen zij er natuurlijk naar hun waterleiding weer eens naar hartelust te kunnen gebruiken. AERDENHOUT JAARVERGADERING VEREEN. „BUURTBELANG AERDENHOUT-BENTVELD". Gisteravond werd in het gebouw van den Reli gieuzen Kring de jaarlijksche algemeene ledenver gadering gehouden van de vereeniging „Buurtbe- lang Aerdenhout-Bentveld", onder voorzitterschap van den heer Mr. P. J. Prinsen Geerligs. De heer mr .J. C. IJ. Nieuwenhuys deelde in zijn jaarverslag mede, dat tegenover een daling van het ledental in voorgaande jaren, het jaar 1939 weder om een stijging liet zien van 240 op 260. Dit aantal kan echter grooter zijn wanneer men bedenkt dat Aerdenhout-Bentveld circa 750 gezinnen telt. De heer H. Fruitema deelde als penningmeester mede, dat het jaar 1939 sloot met een voordeelig kassaldo van f 82.35 bij een ontvangst van f 532.55 en een uitgaaf van f 450.20. De aftredende bestuursleden de heeren mr. P. J. Prinsen Geerligs, mr. J. C. IJ. Nieuwenhuys en H. Fruitema, werden herkozen, evenals de aftredende BLOEMENDAAL VERGADERING „WITTE KRUIS" De afdeeling Bloemendaal van de Noordholland- sche Vereeniging „Het Witte Kruis" hield Woens dag een algemeene vergadering in hotel „Van Ouds het Raadhuis" te Overveen onder leiding van Dr. H. Lemstra van Beusekom. De heer A. IJzerman bracht het jaarverslag uit over 1939 en van de Commissie voor wijkverpleging. Door moeilijker omstandigheden valt de verge lijking van den toestand in 1939 met dien van 1938 eenigszins tegen. Velen waren gedwongen om hun ruime bijdragen le verlagen. Hiertegenover staat, dat door een krachtige pro paganda het ledental met 91 is toegenomen, zoodat de afdeeling ultimo 1939 1248 leden telt met een be drag van f 3690 aan contributies. De zusters brachten pl.m. 7000 bezoeken aan 275 patiënten en als enquêtrices 76 bezoeken aan 12 pa- tienten. Voor Overveen waren deze getallen 3563 be zoeken aan 129 patiënten en voor Bloemendaal 3375 aan 146 patiënten. Het werk der zusters werd als steeds zeer ge waardeerd; 539 artikelen werden uitgegeven, in Overveen 319 en in Bloemendaal 211 artikelen. In beide verslagen werd het heengaan van Dokter Bornwater herdacht. De afdeeling benoemde hem tot eere-lid, de Com missie voor Wijkverpleging zond haar voorzitter een oorkonde. Voor de Wijkverpleging werd hulde gebracht aan de propaganda-commissie en in het bijzonder aan mevr. Van Dijk-Van Vierssen Trip, wie een bloe menhulde is gezonden. De heer Coelen bracht het financieel verslag uit. Dit werd goedgekeurd. HET JEUGDHUIS ONTRUIMD. Het Jeugdhuis dat sinds de mobilisatie niet be schikbaar is geweest, wordt weer in orde gemaakt. Voor de vele jeugdclubs is dit goed nieuws. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. A. Coenen-Buurma, z. H. van der Deijl-van der Zwan, z. Getrouwd: L. de Blécourt en J. E. van der Plaats. D. Matzer en A. M. van Vliet. G. de Vries en M. C. B. van der Bijl. Ondertrouwd: Geen. Overleden: J. F. A. Olland, 76 j. wed. van J. Stroink. overl .te Haarlem. J. Dólleman, 65 j. CONCIERGE U. L. O. Wegens het bereiken van d^n 65-Jarigen leef tijd gaat de heer J. Groeneveld met 1 Maart heen als concierge van de Hartenlustschool. Hij heeft 25 jaar deze functie bekleed. Als opvolger is benoemd de heer J. Bakhuys. aüv Wgez. Med.) HEEMSTEDE AFSCHEROTNG VAN WONINGEN TEGEN UITSTRALING VAN LICHT. De vereeniging van Luchtbescherming in de® gemeente heeft een schrijven tot de hoofden van pl.m. 900 Heemsteedsche gezinnen gericht waarin het bestuur mededeelt, dat het er naai streeft om den minder draagkrachtigen inge zetenen van Heemstede de helpende hand te bieden bij het aanschaffen zei het dan in bescheiden mate van eenig materiaal, ter be scherming van hun woningen in oorlogstijd tegen luchtaanvallen. Getracht zal worden aan dezen gezinnen het verduisteringsmateriaal te verschaffen voor een voorkamer, een achterkamer, een keuken en een slaapkamer. Tot nu werd slechts van 175 personen bericht ontvangen, dat zij voor deze hulp in aanmerking wenschen te komen. Het bestuur van de gemelde vereeniging vestigt er nog eens de aandacht op dat deze hulp geheel gratis en zonder eenige verplichting verstrekt wordt. De sluitingsdatum voor aanmelding zal gesteld worden op 5 Maart a.s„ ten einde degenen, die hun biljet nog niet terug zonden, in de gelegen heid te stellen dit alsnog te doen. JAARVERGADERING R.K. STAATSPARTIJ. De afdeeling Heemstede van de R.K. Staats partij vergadert hedenavond in het Kath. Jeugd huis. De agenda bevat o.m. Jaarverslagen, voor stel reglementsherziening, en een causerie door den heer P. G. Tel. over: Verleden, heden en toekomst van Heemstede. IJMUIDEN Dwars door een mijnenveld gevaren. Bij Huisduinen is dezer dagen een Urker botter gestrand. Dit geschiedde na een reis, waarop niet alleen een deel van het materiaal aan boord ver nield werd. maar die eindigde met een tocht naar alle waarschijnlijkheid over de mijnenvelden voor onze kust. De schipper meende voor IJmuiden te zijn en was hoogelijk verbaasd te hooren van de kustwacht, dat hij vlak bij Huisduinen zat. Noch van een onderzoekingsvaartuig, noch van de mij nenvelden had hij echter iets gemerkt. Zonder twijfel zijn deze schipper en zijn mannen dan ook aan een ontzettend gevaar ontsnapt. In het begin van de week was men uitgevaren en had gevischt 40 mijlen West-Noordwest bij Terschellingerbank. Bij het Kom had men echter veel schade opgeloopen, o.a. kapotte winch en ver nielde netten. De schade was dusdanig, dat men besloot tijdig naar IJmuiden op te koersen, ten einde aldaar de schade te herstellen.. Dinsdag avond meende men aan boord waar zich behalve de schipper drie man bevonden, dat men vlak in de buurt van IJmuiden was. Het was vrij onstui mig weer, terwijl het zicht slecht was. Om negen uur liep de botter aan den grond. De schipper deelde mede, dat het hem een volkomen raadsel is, op welke wijze hij zoover uit den koers geraakt was. Marktberichten en besommingen. (Versche visch). IJmuiden 29 Februari. Tarbot 117—112 ct. per K.G. Tong 130100 ct. per K.G. Heilbot 102 ct. per K.G. Groote schol f 15f 13 per 50 K.G. Middel schol f 20—f 14 per 50 K.G. Zetschol f 21—f 18 per 50 K.G Kleinschol f 19f 9.50 per 50 K.G. Bot f 12—f 7.50 per 50 K.G. Schar f 15.50f 6.80 per 50 K.G. Poontjes f 11—f 9.50 per 50 K.G. Groote schelvisch f 24.50f 24 per 50 K.G. Middel schelvisch f 25f 22 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 24f 22 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 24.50f 19 per 50 K.G. Groote gul f 13—f 11.50 per 50 K.G Wijting f 12—f 10.70 per 50 K.G. Makreel f 12 per 50 K.G. Versche haring f 12 per 50 K.G. Kabeljauw f 43f 21.50 per 125 K.G. Leng f 1.35f 0.90 per stuk. Koolvisch f 0.80f 0.22 per stuk. Besomming trawlers: R.O. 53 475 manden f 5670. Deensche kotters: Dirkje E 246 f 1810, E 111 f 1500, E 51 f 1100. Loggers: KW 28 f 2040. Verwachting IJM 204 f 1160. Gouden jubilaris bij Vau Gelder Zonen. In de reeks der jubilea aan de Papierfabriek der firma Van Gelder Zonen, welke wij in den loop van de vorige twee maanden memoreerden 1 en die welke dit jaar nog zullen worden gevierd, zal het gouden jubileum van den heer IJ. Lut- tik op 7 Maart a.s. weer een bijzondere gebeur tenis zijn. De heer Luttik werd 16 December 1876 te Krommenie geboren en kwam als ruim 13- jarigen jongen in dienst bij Van Gelder' Zonen aan de fabriek te Wormer. De heer Y. LUTTIK. Het zal deze bescheiden en bij directie, supe rieuren en personeel gaarne geziene figuur op zijn jubileumdag zeker niet aan belangstelling ontbreken En een zilveren jubilaris. De heer J. A. Kroon, geboren 16 Augustus 1896 te Wormer zal 1 Maart a-s. den dag her denken waarop hij 25 iaar In dienst Is bij de irma Van Gelder Zonen. De jubilaris is werkzaam in de papierfabriek bij één der papiermachines

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10