Haarlem's Dagblad Russen blijven actief bij Petsamo Voor ƒ339 millioen ingeschreven. Wordt de wereld beter? Apenkuur. Vrouw slachtoffer van laffen aanslag. Een kilo suiker op BON 17. Mijnramp in Italië. Ameland na 55 dagen weer bereikbaar. En Schiermonnikoog? 57e Jaargang No. 17392 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 29 Februari 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Deze in alle tijden brandende vraag poogt Henri du Passage te beantwoorden in een artikel in het Fransche tijdschrift „Etudes". Vele men- I schen zullen meenen dat er geen minder geschikt oogenblik denkbaar is om het probleem ook maar te durven stellen dan het huidige. Sommigen zul len zelfs beginnen met de veronderstelling dat de schrijver een galgenfrumoristisch betoog heeft opgezet, of een liefhebber van paradoxen is, in elk geval een onwaarschijnlijke gedachte heeft opgeworpen om zijn Franschen geest te doen flonkeren. Maar de feiten van den dag, hoe rampzalig zij ook mogen zijn en uit welke stroomingen aan de oppervlakte zij ook voortvloeien, behoeven vol strekt geen juist beeld te geven van den grooten ontwikkelingsgang dien de wereld gaat. Zij kun- I nen daarin een hiaat vormen of een afwijking. Er zijn verschijnselen genoeg die daarop duiden, want heeft na den wereldoorlog zich niet een ge- I weldige strooming tegen den oorlog ontwikkeld en is de huidige strijd niet begonnen temidden van algemeenen afkeer en van het bewustzijn dat althans in materiëelen zin de oorlog alleen maar tot verlies kan leiden en geen enkel land voordeel I brengen? Er blijft veel te zeggen voor de gedachte, dat de wereld een groote crisis ook in de gedachten der menschen moet doormaken eer zij tot het al- gemeene besef kan ontwaken, dat de oorlog heeft afgedaan, een onmogelijkheid is geworden. Daar toe zou dan zijn volslagen „onbruikbaarheid" moeten zijn bewezen; hij zou voor ieder terugge bracht moeten zijn, door al zijn verspilling en i nutteloosheid, tot een „reductio ad absurdum". De Fransche schrijver in „Etudes" poogt vol strekt niet grappig of paradoxaal te wezen. Hij is in vollen ernst. Hij betwijfelt of de geweldige op voering der moderne techniek, die tot verminde- I ring van de afstanden tusschen de menschen en tot vergrooting van hun onderling contact heeft geleid, hun toenadering en broederschap ten goe de is gekomen. Denkbeelden en gevoelens staan. nog altijd fel tegenover elkaar, al zijn de afstan den tusschen hen, die ze koesteren, verkleind. Contacten zijn gemakkelijker te bereiken maar zij leiden even licht als vroeger tot schokken. Er is een voortdurende gisting in de gemoederen. Het is moeilijk zelfs eenheid tusschen medeburgers te bewerkstelligen, tenzij een buitenlandsch gevaar opduikt dat hen tezamen brengt. Eerst dan blij ken er tusschen de burgers, die nu allen aan de zelfde stem van het gezag gehoorzamen, sterker banden gelegd te zijn dan zij zelf konden ver moeden. Dit duidt nog allerminst op een betere wereld in internationalen zin. De Fransche schrijver be toogt: „Het is waar dat wij voor de naaste toe- 1 komst geen bestel van algemeenen goeden wil zien aanbreken. Maar daarom moeten wij juist des te meer aandacht besteden aan een breede beweging, die aan haastige oogen ontgaat en die de menschheid toch naar een tijdperk van betere samenwerking leidt. Dit „humane verschijnsel" volgt een stijgende lijn, al gaat het langzaam en al breekt de lijn soms af, om schijnbaar een te gengestelde richting te gaan volgen. De contacten die in onze moderne wereld tot stand komen en de betrekkingen die erin worden aangeknoopt lij ken, in weerwil van tekortkomingen en gevaren, eerder te leiden naar grootere eensgezindheid dan naar ontbinding". Dit licht hij dan verder toe, zich beroepend op „het gewaarschuwde verstand, dat een ge lukkigen keus zal kunnen doen ten voordeele van warmer en ruimer welgezindheid". „In onzen tijd" (zegt Henri du Passage, schrij vend middenin een oorlog waarin zijn eigen land betrokken is), „valt een zekere vooruitgang waar te nemen ten aanzien van de gerechtigheid en daarom mag men ook hopen op een toeneming der menschelijke welgezindheid." Hij bedoelt niet de gerechtigheid die door sta ten wordt uitgeoefend, maar het gevoel voor gerechtigheid dat in den individueelen mensch leeft. En hij gelooft dat het leven in nauwer onderlingen samenhang, dat bereikt is door de verkleining van de afstanden, de vermenigvuldi ging van het contact, de inkrimping van de wereld er tenslotte toe kan leiden dat de mensch op een peil komt, waarop hij een ruimer horizon ziet en de haat minder vat op hem heeft. Dergelijke beschouwingen, in andere bewoor dingen, zijn op deze plaats in den loop der jaren ook meer dan eens gehouden en het verheugt mij natuurlijkerwijs als ik lees dat ze ook in andere landen tot uiting komen. Zij zijn moedgevend ook al kunnen zij weinig feitelijks stellen tegen over de harde feiten van den dag, al moeten zij zich beroepen op algemeene, vaak sterk intuïtie ve waarnemingenen dan nog alleen van de menschen die niet met „te gehaasten blik" hun tijd beschouwen. De wezenlijke waarde der ver schijnselen wordt daar evenwel niet minder door. R. P. Troepen echter nog niet verder naar het Zuiden opgerukt In de streek van Petsamo, zoo verneemt United Press uit Kirkenes, duurt de activi teit voort. De Russen vallen aan bij koud helder weer met een temperatuur van 20 graden Celsius onder nul. De Russische strijdkrachten hebben tot dusverre nog geen profijt getrokken van den Finsehen terug tocht. De vooruitgeschoven Russische afdee- lingen zijn nog niet verder naar het zuiden opgerukt. Iedere poging om dit te doen wordt verhinderd door de diepe sneeuw en het moeilijke terrein. Finsche patrouilles zijn actief in de buurt van de vroegere stellingen bij Höeyenjarvi. Zij pogen de artillerie in staat te stellen de Russische stellingen te vinden. Men verwacht dat de Russen hun pogingen om verder naar het zuiden te drin gen zullen voortzetten. Zij zullen trachten eventueel via Rovaniemi de Bothnische Golf te bereiken. Omtrent de ontruiming van het eiland Koivisto aan het zuidelijk front wordt thans uit Helsinki vernomen, dat de bezetting in den nacht is ontkomen, gebruik makend van een dichten mist welke gedurende drie dagen elke activiteit in de omgeving van Koivisto onmogelijk maakte. De manschappen maakten een marsch van 40 K.M. over het ijs naar het dorp Sakkajarvi. Zij wer den niet door den vijand lastig gevallen. Het materieel van de forten is niet in handen van de Russen gevallen. Alles wat kon worden mee genomen hebben de Finsche soldaten meege nomen, terwijl het zware geschut, dat niet kon worden meegenomen, onbruikbaar is gemaakt. Toen de batterijen reeds verlaten waren, heb ben de Russen nog groote hoeveelheden munitie hierop verspild. Van het front op de Landengte van Karelië komen weinig berichten. De geruchten, volgens welke de Russen zouden pogen een aanval te doen op de westkust van de baai van Viborg wor den niet bevestigd. Deze kust zou, met de voor liggende eilanden, zeer goed kunnen dienen als uitgangspunt van operaties in westelijke rich ting, doch op het oogenblik verwachten de Fin nen nog geen gevaar van dezen kant. De dorpen aan de westkust van de baai zijn evenwel reeds ontruimd, aangezien zij bij de vuurlinie liggen. Verliezen der Sovjets op de Karelische Landengte. Het Finsche legerbericht van Woensdag ver meldt: „Te land: Op dé landengte van Karelië heb ben de Finsche troepen d© verdediging voortge zet en den vijand zware verliezen toegebracht. Verscheiden gevechtswagens werden vernietigd. Aan weerszijden een krachtige activiteit der artillerie. Ten Noord-Oosten van het Ladogameer wer den pogingen van den vijand, op te dringen ver ijdeld. Verscheiden Russische afdeelingen werden verspreid. Te Kuhmo hebben de Finnen hun actie voortgezet tegen de ingesloten Russische steunpunten. Verscheidene stellingen werden overmeesterd. Overigens aan het front activiteit van patrouilles en operaties uit verdekte stel lingen. In de lucht: De Finsche luchtmacht heeft verkenningsvluchten gemaakt en vijandelijke colonnes, materiaal dépots, verbindingslijnen en verscheidene doelen in de Finsche Golf en langs de kust van de Finsche Golf gebombar deerd. De activiteit der Russische luchtmacht in de operatiezöne werd beperkt tot de Karelische Landengte en het gebied ten Noord-Oosten van hea Ladogameer. Te Petsamo hebben eenige vijandelijke escadrilles bombardementen uitge voerd zonder groote schade aan te richten. In het binnenland heeft de Russische lucht macht Hangö, Kovola en Fredericksham gebom bardeerd. Een burger werd gedood en eenige ge bouwen beschadigd of verwoest. Volgens geveri fieerde inlichtingen werden twee Russische vliegtuigen omlaaggeschoten Russen op 6 K.M. van Viborg? Het Woensdagavond uitgegeven Russische legerbericht luidt: „Op 28 Februari gingen de Sovjettroepen voort het offensief op de Karelische Landengte tot ontwikkeling te brengen. De vijand trachtte tegenaanvallen te doen om het offensief der Sovjettroepen te stuiten, doch leed zware ver liezen en zette den terugtocht voort. De Sovjet troepen hebben vijandelijke verdedigingswerken genomen aan den Noordelijken oever van de rivier Salmenkaita. zij bezetten de stad Ritasaari op den Westelijken oever van het meer Vuoksijarvi, evenals de dorpen Malkela, Hammarnijemi en Heikurilo ten Noorden van het meer Jura- panjarvi, Kamara op 4 K.M. ten Zuid-Westen van het station Heinjoki en Alasome op 6 K.M. ten Zuiden van Viipuri (Viborg). Volgens onvol ledige gegevens hebben de Sovjettroepen op 28 Februari 42 vijandelijke verdedigingswerken be zet. In de overige frontsectoren geen belang rijke wijzigingen. Door het ongunstige weer heeft de Sovjet-Russische luchtmacht aüeen verken ningsvluchten ondernomen". Op niet-preferente inschrijvingen op de Staatsleening wordt 13.7% gekort. Naar wij vernemen is op de vrijwillige 4 pet. staatsleening 1940 n ingeschreven voor f 339,073.100, in welk bedrag f 54.193.500 is inbegrepen, waarvoor voorkeur is ver zocht. De ingeschreven bedragen waarvoor voor keur werd verzocht, zullen ten volle worden toegewezen. Op de overige inschrijvingen wordt een korting van 13,7 pet. toegepast, met dien verstande dat bij de toewijzing resten van f 50 en minder worden verwaarloosden resten van meer dan f 50 naar boven tot f 100 worden afgerond. Wellicht ten overvloede zij hieraan toe gevoegd, dat thans niet tot uitgifte van een gedwongen leening zal worden over gegaan. Sluiting Duitsche grens. Volgens een United Press bericht, uit Eupen zou de Duitsche grens met Nederland en België met ingang van morgen gesloten worden. Aan dit be richt werd toegevoegd dat arbeiders, die in de grensgebieden werkzaam,zijn, door speciale forma liteiten in staat zouden worden gesteld hun arbeid te blijven verrichten. Onze Haagsche correspondent meldt ons in ver band met dit bericht: Hier in Den Haag acht men bovenstaand bericht van geen enkel belang. Er kan aan herinnerd worden, dat al sedert eenigen tijd van een strenge sluiting van de Duitsch-Belgische en Duitsch-Nederlandsche grens in allerlei plaatselijke berichten melding wordt ge maakt en dus mag men aannemen, dat dit bericht van soortgelijken aard is en geen enkele verder strekkende beteekenis heeft. Bovendien kan het wel zijn, dat, daar juist de datum van 1 Maart wordt genoemd, hier sprake is van een of andere interne Duitsche regeling. (In de Rotterdamsche diergaarde heeft een aap zijn oppasser zoo geheten, dat de man met ernstige venoondingen in een ziekenhuis moest worden opgenomen.) Dit is zoo'n klein gemengd bericht, Dat in de oorlogsnieuwtjes stroomen, (Wel vreemd) door zijn te klein gewicht Verzinkt en niet kan boven komen. Maar er is voor dien braven man Door (en ook op) een aap gebeten, Niets dat nu zwaarder wegen kan En dat hij trager zal vergeten Die apenstreek kwam hem te staan Op wonden, die er mogen wezen, Of juist weer niet, wel te verstaan, Zij zullen echter wel genezen Als hij terugkomt na veel pijn, Zal hij, vermoed ik, demonstreeren, Nog beter „oppasser" te zijn, Dan eer hem schand en scha moest leerèn. Maar dan die kwaje aap, wat moet Er met dien dader nu gebeuren, Dat hij behoorlijk boete doet En leert, zijn wandaad te betreuren. Ik weet het niet; in dezen tijd Heeft men, dunkt mij, alleen het wapen, Hem te verbieden om in nijd En strijdde menschen na te apen. Droog weer en Noord-Oosfenwind. is de verwachting voor den eersten dag in Maart. De Lentemaand zet in met nachtvorst en een temperatuur, die ook overdag helaas het vriespunt zoekt. Drie dagen geboeid, zwaar gewond en zonder voedsel in een onbewoond huis. SOESTERBERG 29 Februari. De echtge- noote van den bekenden adjudant-onderoffi cier-instructeur-vlieger, mevrouw Van der Griendt alhier, is Zaterdagmiddag het slacht offer geworden van een laffen moordaanslag. Mevrouw Van der G., die honderd Meter achter haar woning aan den Amersfoortschestraatweg een zomerhuisje heeft, had dit huisje veertien dagen geleden verhuurd aan een man, L. genaamd. Zaterdagmiddag vervoegde zich aan haar woning een leverancier met een boodschap voor L. Mevrouw Van der G., die alleen thuis was, ging met deze boodschap naar L., doch toen .zij aan het huisje kwam, werd zij door dezen gegrepen en met een mes ernstig mishandeld. Hij bracht haar won den toe aan hoofd en gelaat en sneed haar een vinger af. Hierop werd de vrouw gebonden en in een bedstede geworpen. Eerst gistermiddag gelukte het mevrouw Van der G. zich los te wringen. Door een raam kon zij uit het huisje komen. Zij begaf zich vervol gens naar kennissen, die onmiddellijk de politie en een dokter waarschuwden. In ernstigen toe stand werd het slachtoffer, dat al dien tijd geen voedsel had gehad, naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" vervoerd. De dader van dezen laffen overval is voortvluchtig. De politie van Soest, onder leiding van inspec teur Schreuder, heeft de zaak in handen. In verband met dezen overval verzoekt de burge meester van Soest de opsporing en voorgeleiding van Johannes Leeuwenkamp, oud 66 jaar, recidivist, zwerver. Signalement: flink postuur, lang 1.78 Meter, grof, ongeschoren gelaat, geen baard of knevel, rossig- blond haar, vermoedelijk gekleed is grijs costuum, grijze overjas en dito gleufhoed. Een nauwkeurig onderzoek in volkslogementen is gewenscht. 's-GRAVENHAGE, 29 Februari. Gedurende het tijdvak van Vrijdag 1 Maart a.s. tot en met Donderdag 21 Maart a.s. zal, naar wij verne men, de met „17" genummerde bon van de rijks- distributiekaart recht geven op het koopen van een kilogram suiker. SUMNER WELLS SPREEKT MET DEN AMERIKAANSCHEN GEZANT IN ZWITSERLAND. BERN, 29 Februari .(Havas). De Amerikaansche gezant, Beland Harrison, is vanochtend te Zürich aangekomen. Hij heeft een bespreking gevoerd met Sumner Welles. Bij duizenden zullen Engelsche werkioozen in de Brilsche oorlogsindustrieën tewerk gesteld worden, waardoor hun prestaties het vaderland ten nutte komen. Aan den arbeid in een vliegtuigfabriek Zestig dooden. In de steenkoolmijn van Arsa bij Triëst heeft zich een hevige mijnontploffing voorgedaan. Volgens de laatste opgave zijn zestig personen omgekomen. Het woord is aan La Bruyère: Beter zich aan ondank bloot te stellen aan ongelukkigen in den steek te laten. Postboot wist door het ijs heen te breken Nadat de postboot „Waddenzee" sinds 5 Januari j.l. door het ijs niet heeft kunnen varen, is deze Woensdagochtend om half twaalf van den steiger te Nes vertrokken en Woensdagmiddag om drie uur te Holwerd op Ameland aangekomen. Het traject, waarover de boot in normale omstandigheden een uur doet, werd nu in drie en een half uur afgelegd, tengevolge van het vele ijs, dat zich nog op deze route bevindt. Ameland is dus thans na 55 dagen uit zijn isolement verlost. De vracht- en passa giersboot „Friesland" van den dienst Hollum- Zwartehaan, die gedurende de afgeloopen maanden in de bocht bij Allum was ge meerd. heeft haar pogingen om den vasten wal te bereiken moeten opgeven en is naar den steiger teruggekeerd. Heden zou opnieuw een poging worden gedaan om uit te varen. Ook een beurtschipper zou met zijn motor schip trachten naar de Friesche kust te komen. Door den Zuidenwind blijft het ijs nog te veel langs het eiland opgehoopt. En Schiermonnikoog? Hedenochtend om tien uur zou de veerboot ,3rakzana" na een rust van 51 dagen van Oost- mahorn naar Schiermonnikoog vertrekken om te trachten de verbinding te herstellen. Strijdbijl is in Narvik begraven. Engelsche en Duitsche zeelieden broederlijk in de café's bijeen. KOPENHAGEN, 29 Februari. Een Noorsche correspondent van de „Berlingske Tidende" schrijft dat de Engelsche en Duit sche vloten misschien ten noorden van Noor wegen voor een verbitterden slag staan, maar dat de Engelsche en Duitsche zeelieden in de havenstad Narvik nog broederlijk aan dezelfde tafel in de café's zitten. Narvik is gedurende den winter de voornaam ste haven van Scandinavië omdat de bevroren Oostzee de schepen vasthoudt in de Zweedsche haven Lulea, zoodat de ijzererts-transpoi-ten uit Noord-Zweden per spoor naar Naiwik plaats moeten vinden en daarna via de Noorsche terri toriale wateren naar Duitschland. Duitschland neemt ongeveer negen tiende van de Zweedsche erts-productie af. In de haven ziet men de Brit- sche Union Jack naast de hakenkruisvlag waaien, aldus de correspondent, en de zeelieden plagen elkander, maar blijven neutraal in een neutrale haven. Zij schijnen de situatie te respecteeren. Het aantal Engelsche schepen in de haven is bijna even groot al het Duitsche. Naar verluidt worden vele Duitsche vrachtschepen door het ijs in het Kattegat en de Oostzee vastgehouden. Het Engelsche protest dat neutrale wateren zouden gebruikt worden door de Duitschers is, naar men hier meent, voor een groot deel toe te schrijven aan de erts-transporten, zoodat men hoopt dat het ijs spoedig zal smelten waaiTia de normale kanalen weer zullen worden gebruikt en Noorweeen geen blaam kan treffen, hetgeen de situatie zou vergemakkelijken. De ijzermijnen in het noorden van Zweden zijn zeer versterkt. Men beschikt er over de modernste wapenen en de bergachtige streek vormt een natuurlijke ver dediging. (United Press) Geen zeeslag, maar schietproeven. Verscheidene Hagenaars en vooral de inwoners van Scheveningen hebben gisteravond laat kanon gebulder gehoord en lichtschijnsels waargenomen. Het geluid der schoten alsmede de flikkerende lichtschijnsels kwamen ver uit zee. Velen dachten daarom dat onder onze kust een zeeslag werd ge leverd. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat deze ver onderstelling onjuist is. Het geluid der schoten en de lichtschijnsels waren afkomstig van schietproe ven, die nabij Wassenaar zijn gehouden. HEDEN: 12 PAGINA'S. 4IH PfIffllllflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Adiketen- R. P.: Wordt de wereld beter? pag. l J. H. de Bois: Joham Braakensiek overleden. pag. 2 M. M.-L.: De wasscherij van het proefstation te Delft is ingebruik genomen. pag. 4 J. B. Schuil: Polly Perkina, ge speeld door Nieuw Leven. pag. 2 Voor de Vrouw. pag. 9 Laatste Berichten op pagina 6 38#

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1