sanatogen Aan 1000 AGENDA. DONDERDAG 29 FEBRUARI 1940 HAARLE M'S DAGBL'AD 2 Uitspraken van de Rechtbank. De verdwenen portemonnaie. Zes weken gevangenisstraf had de Officier veer tien dagen geleden geëischt tegen een dame, die er van werd verdacht op 14 October uit de wacht kamer van een Beverwijkschen kapper een porte- monnaie te hebben ontvreemd. De rechtbank veroordeelde haar tot een week gevangenisstraf. IIET MONUMENT VOOR FOKKER. De Kon. Vereeniging „Oost en West" te Batavia, welke is vertegenwoordigd in het te Haarlem ge vormde comité voor de oprichting van een stand beeld voor wijlen den vliegtuigconstructeur A. fokker, nam tevens het initiatief voor de vorming van een comité in Nederlandsch-Indië. Het hoofdbestuur van „Oost en West" wendde zich daartoe tot den resident van Batavia, den heer van Loghem, met het verzoek om ten deze als vertegenwoordiger en gemachtigde van het hoofdbestuur op te treden. Resident van Loghem verklaarde zich bereid tot het doen van de noo- dige stappen voor de vorming van een comité in Nederlandsch-Indië. J. DOLLEMAN f Aan het levensbericht van wijlen den heer J. Dolleman, dat wij Dinsdag jl. plaatsten, dient nog te worden toegevoegd, dat de overledene een reeks van jaren hoofdbestuurslid van de Evangelische Maatschappij is geweest en ook deel van het be stuur der afdeeling Haarlem en omstreken van genoemde maatschappij uitmaakte. FEESTAVOND. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de Vereeniigng tot bevordering der gezondheid in de Grafische Vakken, wordt op Zaterdag 9 Maart in het Gem. Concertgebouw te Haarlem een feest avond gehouden. Aan het programma is zeer veel aandacht be steed. na afloop zal een bal worden gegeven on der leiding van den heer W. Schroder, waarbij de dansmuziek wordt verzorgd door de band „The Margians". OLIEBOLLEN-OPBRENGST. Naar wij vernemen is door nagekomen bijdragen het bedrag, dat door de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Padvindstersgilde ten behoeve van het Finsche Mannerheim Kinderfonds als opbrengst van den oliebollenverkoop op 21 Februari kan worden afgedragen f 3500 geworden. CABARETAVOND NED. OPERETTE GEZELSCHAP. Het Ned. Operette Gezelschap dir. W. Rettich, reg. A. v. Hemert geeft Zondag 3 Maart a.s. haar jaarlijkschen cabaretavond in hotel „De Leeuwe rik". Kruisstraat. Jack Funny is conferencier en balleider. De mu ziek wordt verzorgd door The Blue Stars. SYNAGOGENDIENSTEN NED. ISRAëL. GEMEENTE. Saibbath. Vrijdagavonddlenst te 5.15 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 6.2 2uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. Zóndag's avonds te 7 uur. De diensten op de werkdagen, alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Gemeentegebouw. Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Syna goge, Lange Regynestraat 11. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 1 MAART Progr. 1: Hilversum II. Progr 2: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. 3: 8.— Keulen 8.20 Pauze of diversen, 9.30 Keulen. 9.50 Deutschlandsender. 10.10 Pauze of Di versen 11.20 Ned. Brussel 1.20 Danmarks Radio 1.35 Keulen 2.20 Danmarks Radio 2.40 Pauze of diversen 3.10 Danmark Radio pl.m. 3.20 Keulen 4.20 Pauze pl.m. 4.30 Keulen 5.20 Deutschlandsender 5.50 Boe dapest of diversen, 6.20 Ned. Brussel 7.20 Fr. Brussel 7.50 Ned. Brussel 10.20 Pauze pl.m. 10.30 Deutsch landsender 11.20 Pauze pl.m. 11.30 Deutschland sender. Progr. 4: 8.— Ned. Brussel 8.20 Engeland 10.05 Pauze 10.25 West Regional 11.20 Engeland. 12.20 Fr. Brussel 1.20 West Regional 2.20 Engeland 2.50 West Regional 3.20 Engeland 4.05 West Regional 4.20 Fr. Brussel pl.m. 5.10 Danmarks Radio 5.35 Fr. Brussel 6.50 Beromunster, pl.m. 7.— London Regional 7.20 Diversen of gram. muziek 8.05 Beromunster 9.30 Fr. Brussel 10.20 Parijs Radio 10.50 Engeland. Progr 5- 8.005.00 Diversen. 5.005 09 Scheve- Oingen-Ber. Dep. v. Justitie. 5.09—7.00 Diversen 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Instru mentale Soli. Intermezzo: Wiener Sanger Knaben. 1. Liebesfreud, Howard Jacobs; -Schön Rosmarin. Saxofoon; 2. Sel. uit Rose Marie, Patricia Rossbo- rough, Sel. uit The Town Talks, Piano: 3. Vienna city of my dreams. George Boulanger, Vienna Cab man's Song, viool: 4. Heimwee, Max Polak, cello. Wiener Sanger Knaben: 5. Es Wollt' ein Jagerlein jagen; 6. Kameradschaftslied; 7. Schlafe mein Prinz- chen; 8. Von meinen Bergen muss ich scheiden; 9. Standchen. Vervolg Soli: 10. Sons of the brave, Victor Ster ling, With sword and lance, Xylophone; 11. Caprice Viennois, Larry Adler. Ritual Fire Dance, Mondor gel; 12. I'll never be the same, Ed. Lang; Add a little wiggle, Guitaar; 13. Petersburger Schlittenfahrt, Paul Mania, orgel. 8.0012.00 Diversen, Heden: DONDERDAG 29 FEBRUARI Gebouw H. K. B. Tempeliersstraat. Lezing door den heer Jac. de Vries, 8.15 uur. Gebouw Wilhelminastraat 21. Lezing van den heer A. J. Korff, uit Amsterdam. 8.30 uur. Begijnhofkapel, Begijnhof: Rede ds. W. Dubbel dam, 8 uur. Luxor Theater: „Film-studio-geheimen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Union Pacific", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De laatste kus", 2.30 7 en 0,15 uur. Cinema Palace: „Demonen der renbaan" en „Een ylïegtuig stort neer in het oerwoudslechts vijf kwamen terug". 2 en 8.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. VRIJDAG 1 MAART Stadsschouwburg: Kamermuziekavond v. Toon kunst. 8.15 uur. Gem. Concertzaal: H. O. V.-ledenconcert. 8.15 uur. Ned. Protestantenbond. Berkenstraat: Harmonia. Bloemenseance. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Nieuw programma. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. Verjaag die slapte van Uw i zenuwen met SANATOGEN.' ..Tegenwoordig heb ik weer dat pret tige gevoel van onvermoeibaarheid, en zenuwstoornissen, die schadelyk op den bloedsomloop werken, zyn sedert het gebruik van Sanatogen uitgebleven", schrijft een bekend kansel» redenaar uit N. Holland. Meer dan 25.000 doktoren spreken eveneens hun lof uit over Sanatogen en bevelen het aan als middel ter versterking van Uw zenuwen. Hel zenuwsterkende voedsel «I (Adv. ingez. Med.) VOETBAL De elftallen voor a.s. Zondag. Nu de mogelijkheid bestaat, dat door den larig- durigen stilstand van de voetbalcompetitie eenige wijzigingen in de opstelling der elftallen hebben plaats gehad, hebben we eens geïnformeerd, hoe ze ,.s. Zondag zullen aantreden. Onder voorbehoud, dat de gemobiliseerde leden beschikbaar zullen zijn, volgen hieronder de ons verstrekte namen: HAARLEM—STORMVOGELS. Haarlem: Kluit, Van den. Berg, Visser, De la Mar, Effern, Van Gooi, De Winter, Van Polanen, Van der Hulst, Smit, Ninaber. Stormvogels: Van Opbergen, Prins, Pierard, Woudenberg, Van Pel, Gerrits, Tol, Verdam, Schipper, K. Haak, Kraak. BLOEMENDAAL—H. F. C. Bloemendaal: De Haas, Van Kesteren, Van der Mey, C. v. d. Schalie, J. v. d. Schalie, Huisman, Van Bragt, Noordhoff, De Jonge, Steffers, Potharst. H. F. C.: C. ten Have, Lagendaal, De Haan, Kammeijer, J. ten Have, Van Olphen, Drijver, Flack, Berendsen, Pienter, Van der Togt. ZEEBURGIA—BEVERWIJK. Het Beverwijk-elftal is vermoedelijk als volgt: Van Roon, N. N., Vessies, Grapendaal, Steenvoorden, Maenhout, Koning, Marx, J. Albers, C. Albers, Teeling. De elftallen van V. S. V„ E. D. O., de Kennemers en Kinheim konden nog niet genoemd worden.. NED. ELFTAI^BONDSELFTAL. Op het Haarlem-terrein. Nu de winter inderdaad afscheid blijkt te hebben genomen en de voetbalsport allerwege kan worden hervat, vraagt een voor Haarlem wel zeer bijzondere wedstrijd de aandacht van alle sportliefhebbers, n.l de op Dinsdagavond 5 Maart op het Haarlem-ter rein te spelen wedstrijd van het voorloopig Nederl Elftal tegen een sterk Bondselftal. Deze wedstrijd is bedoeld als een voorbereiding voor de samenstelling van het Ned. Elftal, dat op 17 Maart te Antwerpen den belangrijken wedstrijd BelgiëNederland moet spelen. Reeds j.L Zaterdag was het Haarlem-terrein in uitstekende conditie; de verlichting voor den wed strijd wordt opnieuw geheel gereviseerd, zoodat ook dit onderdeel volkomen verzorgd is. Wegens de te erwachten groote belangstelling zijn ten aanzien van de accomodatie bijzondere maatregelen geno men; o.a. is het aantal zitplaatsen uitgebreid. Aan de bekende adressen wordt voorverkoop ge houden. WATERPOLO WINTERCOMPETITIE K. N. Z. B. De waterpolowedstrijd tusschen DKR en Star, die Woensdagavond voor de eerste klasse A-competi tie van den K. N. Z. B. is gespeeld, werd gewonnen door Star met 51 IJSHOCKEY AMSTERDAM—1TILBURG (1—1) Woensdagavond is op de Amsterdamsche Kunst ijsbaan bovengenoemde ijshockeywedstrijd gespeeld Het resultaat was een 11 gelijk spel. De uitslagen der drie speeltijden waren 00, 00 en 11. BOKSEN WEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM. A.s. Zondag zijn te Amsterdam wedstrijden om het kampioenschap van Amsterdam A-klasse 1940. Hessels van ,De Ring", die kort geleden het kam pioenschap van Amsterdam B-kl. won, zal nu in de hoogste afdeeling A-klasse uitkomen. Hij is de laatste maanden in goeden vorm. Met ingang van 5 Maart is het oefenlokaal van De Ring" verplaatst naar Burgwal 95 te Haarlem. DE RING. Woensdagavond hebben eenige leden van de Haarlemsche Boksvereeniging „De Ring" een de monstratie gegeven in een eantine te Velseii ter jelegenheid van de oprichting eener militaire boks club. Instructeur G. te Nuyl en de leden Hessels en Schuitemaker gaven een demonstratie touwtje springen, schaduwboksen, gymnastiek en eenige ronden boksen te zien. De heer G. te Nuyl hield een causerie over bok sen en de beoefening daarvan. Alles viel zeer in den smaak van de aanwezigen. Na afloop gaven zich velen als lid op. WETSONTWERP NA RUIM TWINTIG JAAR INGETROKKEN. De ministers van binnenlandsche zaken en van justitie hebben daartoe door de Konifgin gemach tigd, ingetrokken het bij Koninklijke boodschap van 27 September 1919 bij de Tweede Kamer inge diende wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van de begrafeniswet. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Des nachts lichte tot matige vorst. Over dag om of even boven het vriespunt. Afne mende bewolking, overwegend droog. Meest matige noordelijke tot oostelijke wind. Het Koninklijk Nederlandsch Meteorolo gisch Instituut waarschuwt degenen, die daarbij belang hebben, voor het optreden van lichte tot matige vorst in de komende nachten. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden F 48 F 42 F 42 De belangrijkste wijziging in de algemeene luchtdrukverdeeling is de ontwikkeling van een uitgebreid hoogedrukgebied, dat met een kern van omstreeks 1030 mb ten zuiden van de Faroër is gelegen. De barometers zijn hier nog stijgende en thans breidt de hoogedruk zich sterk uit over Zuid-Scandinavië en de randstaten. De voor van lagen luchtdruk, die gisteren van de Britsche eilanden over Scandinavië naar Finland liep. heeft zich naar het zuiden verplaatst en is daarbij aanzienlijk korter geworden. Hedenmorgen is de wind in de randstaten, Zuid-Scandinavië en Dene marken reeds overal naar het noordoosten ge draaid. In Zuid-Noorwegen daalde de temperatuur plaatselijk tot -18 graden, en in Denemarken is de temperatuur weer onder het vriespunt geko men. De vrij koude luchtmassa's bereikten van nacht en vanmorgen ook ons land. Te de Bilt daalde de thermometer tusschen vier en zeven uur van 6 graden tot 2 graden. Het zuidoosten van ons land was vanmorgen nog niet onder invloed van dezen kouden luchtstroom gekomen. Maastricht meldde nog een temperatuur van 7 graden met westenwind. Het verdringen van de warme lucht ging met slechts weinig neerslag gepaard. Gro ningen meldt met 2 mm. de grootste hoeveelheid. Over Noordi-Scandinavlë blijft de luchtdruk laag, zoodat langs het midden- van de Noorsche kust het luchtdrukverval groot is ën daar krach tige noordwestelijke winden voorkomen, die recht streeks uit het Poolgebied koude lucht aanvoeren. Plaatselijk vallen hier sneeuwbuien. Ten westen van Portugal ligt een depressie van ongeveer 1005 mb. Deze dringt zeer langzaam door naar het Iberisch schiereiland. Op den Balkan blijft de luchtdruk hoog en zijn de hoogste luchtdruk waarden boven 1030 mb. Plaatselijk komt hier mist voor. BAROMETERSTAND Stand van gisteren 755 m-M. Stand van hedenmorgen 10 uur 765 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van CAREL v HUIZEN, Opticien. KI Houtstraat 13. - Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie 11850. Ongevallendlenst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht 14141. Brandweer 15333 „ZUON VAN HAK". „Zoo is ook dit deel der Cultuurserie weer uiterlijk èn om den inhoud een begeerens- waardig en aanbevelenswaardig juweel geworden!" „Het Vaderland". (Adv. Ingez. Med.) Vrouw door gas om 't leven gekomen. Tragisch gebeuren in Bennebroek In een perceel aan den Zwarteweg te Benne broek heeft zich Woensdag een geval van gas vergiftiging met doodelijken afloop voorgedaan. Een inwonende zoon van de zestigjarige mevr. v. d. P. ontdekte dat zijn moeder niet naar bed was gegaan en zich nog beneden moest bevinden. Op onderzoek daarna vond hij zijn moeder be wusteloos in de keuken, terwijl de gaskraan openstond. De ijlings ontboden geneesheer heeft nog langen tijd getracht de levensgeesten weer op te wekken, hetgeen hem helaas niet mocht ge lukken. De politie stelt een onderzoek in. EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Amster dam tot arts mej. M. J. Homburger (Amsterdam); mej. G. E. Bohlken (Amsterdam); en de heer J. J. W. F. Schutter, Amsterdam; geslaagd voor het arts examen le gedeelte de heeren S. Gitter, 's Graven- hage; H. van der Doel, Groningen en M. G. Houwen, Maastricht. CONCERT H. O. V. Op het laatste concert van de Vrijdagavond- serie in dit seizoen te Haarlem, brengt de H.O.V., behalve twee standaardwerken nog een noviteit, nl. ..Variaties en Fuga op een eigen thema" van H. W. Hannivoort, ten gehoore. Het eerste pianoconcert in d kl. terts van Brahms wordt door Walter Kauffmann voorgedragen: deze pianist speelde onder Van Beinum met het Con certgebouw-orkest. Tenslotte komt de „Symphonie Fantastique" van Berlioz, een boeiende en karak teristieke compositie. Johan Braakensiek overleden. Onze medewerker J. H. de Bois schrijft ons over Johan Braakensiek, wiens overlijden wij gisteren in een groot deel onzer oplage hebben gemeld: Johan Braakensiek, de man, die eens de popu lairste politieke teekenaar van ons land was, wiens werk in de buitenlandsche bladen vaak gerepro duceerd werd, is op zeer hoogen leeftijd, 83 jaar, in zijn huis op den Amsterdamschen Overtoom, stil ingeslapen. Onze gedachten gaan terug naar den bloeitijd van zijn roem. Ik zie me zelf, jong gymnasiastje, uit de eerste jaren negentig, des Zaterdagsavonds met mijn vader over den Dam stappen; daar stonden dan nog twee kiosken, ten Oosten en ten Westen van Naatje's monument, en ik pingelde mijn vader steevast een kwartje af om voor de helft daarvan het -jongste nummer van De Groene te koopen. Deftiger heette het: De Amsterdammer, Weekblad voor Nederland en het stond onder redactie van De Koo en Justus Johan Braakensiek. (Teckening van Albert Hahn (18771918) die indertijd tal van spotprenten teekende voor Het Volk en De Hollandsche Revue.) van Maurik. Maar ieder sprak van de Groene en mijn vader kon plagerig vragen „moet je je groene boekje niet hebben, vanavond?" Intusschen haalde hijzelf er het eerst de plaat van Braakensiek uit en genoot van de eeuwige hansop waarin prof. Fabius gekleed was, van Treub's blauwe stippeltjesdas, van de direct herkenbare poppetjes die Braakensiek van I. A. Levy, van Gerritsen, van Van Tienhoven ge maakt had en die hem, liberaal lid van „Burger plicht" vaak „de visu" bekend waren. Maar vaak was het blad al op Zaterdagavond aan geen der beide kiosken meer verkrijgbaar en dan zagen we slechts voor het raam van een sigarenwinkel in de Paleisstraat „de" plaat van Braakensiek. Op den Nieuwendijk was er een andere nicotineverkooper die de plaat waarlijk keurig aquarelleerde, en uit stalde; dat was nog veel mooier, maar lag niet altijd op onzen weg. Voor mijn jonge belangstelling was dat blad van meer belang om den geschreven inhoud. Litterair en artistiek hadden De Koo en Van Maurik mede werkers uit de dan jonge beweging om zich heen verzameld, en de laats,te voorzag in de juiste mate aan de behoefte' aan amusante en vaak geestige lectuur voor de anderen. Maar de plaat van Braa kensiek was met de Groene vereenzelvigd en door haar werd voor een goed deel dat weekblad „opge- stooten in de vaart der kranten". Het is jarenlang voor de uitgevers een goudmijntje geweest. Braakensiek, misschien of liever zeker minder artistiek dan Holswilder, die voor „De Lantaarn" in Den Haag lithografeerde, had op den laatste vóór dat hij voor een groot publiek direct toegankelijk was. Er behoorde geen artistieke trai ning toe om zijn werk te waardeeren. Het was over duidelijk en hij had alle beroemdheden ter wereld als vaste marionetten aan zijn touwtjes hangen (zooals Raemaekers dat teekende bij B.'s zilveren jubileum) zoodat ieder op een plaat van hem on middellijk thuis was; Braakensiek bleef nuchter- Hollandsch-zakelijk, zijn fantasie gaat nooit boven het bedachtzaam verworvene uit en hij blijft altijd netjes: zuur of scherp wordt hij nergens en zijn geestigheid is gemoedelijk, niet doodend of tot woe de opzweepend. Zijn opkomst valt in een kalmen tijd, aan liberalisme en kerkmacht is nog niet ge tornd, het maatschappelijke leven is juist weer ontwaakt tot vernieuwd arbeids- en gedachte-leven. In dat kader gezien is Braakensiek hier in ons land „Vijf en twintig jaar heeft „Braak" ze aan een touwtje." (Tcekening van dr.' Louis Raemaekers bij Braakensiek's zilveren jubileum.) wegbereider en eenzaam vóórlooper geweest. Hij is als teekenaar niet te vergelijken met een Daumier, een schilderstemperament bezat hij niet: hij is een voudig een knap chroniqueur geweest die in een paar duizend prenten maar zelden uit zijn slof ge schoten is en iets van picturale waaide deed ont staan (zooals Bauer in zijn Kroniekprenten). Maar hjj heeft op zijn manier het „klavier der volks consciëntie" wonderlijk goed bespeeld; misschien vandaar de sympathie die dr. Abraham Kuyper voor zijn werk bezat en aan den dag legde Artisan in de eerste plaats. artist eerst daar na, is zijn verschijning in de kunst van belang als motorische kracht die een pad effende voor de jour nalistieke prentkunst van vandaag: Albert Hahn. Raemaekers. Van der Hem, Jordaan, Doeve, enz. werden aan het werk gezet door Braakensiek's pu bliek succes. Een journalist als Martin Kalff, ont dekte in hem den collega met de teekenstift. WIELRIJDSTERS en WIELRIJDERS zullen op VRIJDAG A.S., tusschen 12 en 2 uur, op de brug bij het Frans Hals Plein gratis vlaggetjes worden uitgereikt. 'T SAL WAERACHTIG WEL GAEN. (Adv ingez. Med.) POLLY PERKINS gepeeld door Nieuw Leven. Altijd wanneer rik Polly Perkins zie, denk ik aan Greet Labo en ik zie haar in mijn gedachten weer zitten op den grond bij oom Priestley, wien zij zoo gevoelig haar ongelukkig huwelijk biecht te. Dit tooneeltje is jammer genoeg in de bewerking van Gerard Nielen geschrapt of al thans'tot 'n paar regels in een geschrompeld, zoodat wij deze scène bij de dilettanten steeds hebben moeten missen. Maar overigens is dit vriendelijk blijspel vrijwel in tact gebleven en heel veel amateurs hebben er dan ook plezier van gehad. Gisteren weer de Geheel-onthouders Vereeni ging „Nieuw Leven", die er wel in den Stads schouwburg een der beste opvoeringen van heeft gegeven, welke ik tot nu toe van dilettanten van dit stuk zag. Wat werkt deze vereeniging onder de leiding van Kick Vosshard toch ernstig en wat zijn haar opvoeringen bijna altijd weer uit stekend verzorgd, zoowel in de aankleeding van het tooneel als in het spel! Wat in deze ver tooning van Polly Perkins zoo prettig trof, was de zuivere en beschaafde blijspeltoon, waarin het gespeeld werd. De heer Vosshard had het geheel knap geregisseerd. Alleen liet hij en dat kwam door de opstelling der meubelen wat te veel op den achtergrond spelen, ook in de belangrijke scènes, maar overigens niets dan lof. In Rie van Esch bezit Nieuw Leven wel een zeer goede en serieuze kracht. Zij heeft de titel rol gisteren guitig en levendig gespeeld en wist haar spel op een kleine inzinking na aan het slot ook heel den avond op peil te' houden. Vele Haarlemsche dilettanten kunnen een voorbeeld nemen aan haar goede dictie en ook aan haar spel, dat los, natuurlijk en be schaafd is. Een groote aanwinst voor Nieuw Leven is eveneens mejuffrouw Rohdens, wier goed, af gewogen spel ons reeds in de opvoering van „Op 't kantje af" was opgevallen. Ook gisteren was zij uitstekend als de zure Ruth, die zij scherp en venijnig en toch zonder eenige charge speelde. En zij bleef aldoor volkomen „dame". Aardig was mej. Swart als de jolige, onbezorgde Ada en ook Martha het dienstmeisje, mocht er zijn. De heeren deden gisteren niet voor de dames onder. De heer Van der Schaaf overtrof zich zelf in de rol van Bob, dien hij werkelijk gees tig speelde en de heer Kuyper wist ka rakter aan de rol van Fergus Wimbush te ge ven en bracht iets van den gezonden, vrijen. Canadees met zich mee op het tooneel. Een zeer goed gespeelde rol. Oom Priestley werd aardig getypeerd door den heer Rhodens en de heer en mevrouw Hubbard kwamen in de vertolking van mej. Schouten en den heer. Kerkhof niets te kort, al verschenen zijl maar even ten tooneele. Zoo was het een voor stelling die over de geheele linie voldeed,en een allerprettigsten indruk naliet, Dat het publiek al deze goede eigenschappen waardeerde bleek wel uit het applaus, dat krachtiger was en langer duurde dan bij an dere opvoeringen. J. B. SCHUIL. - Ernstige verkeersongelukken te Haarlem. Drie gewonden. Op den Rijksstraatweg in Haarlem-Noord heb- ben Woensdag twee ernstige verkeersongelukken plaats gehad, waarbij een 35-jarige sergeant en twee jongetjes van resp. acht en tien jaar ernstig gewond werden. De sergeant, in dienst bij het korps motordienst te Haarlem, kwam omstreeks half vier met zijn motorfiets van den Vergierdeweg en wilde den Rijksstraatweg oprijden. Juist op den hoek groet- J te hij een kennis en zag daardoor te laat, dat een j personenauto passeerde. Een botsing volgde waar-^ I bij de sergeant tusschen auto en vluchtheuvel be- I kneld raakte. Nadat men hem bevrijd had, werd hij naar het ziekenhuis St. Johannes de Deo ver- j voerd, waar geconstateerd werd dat het linker- 1 been verbrijzeld was. Waarschijnlijk zal dit lichaamsdeel geamputeerd moeten worden. Direct levensgevaar is niet aanwezig. Op dezelfde plaats, 's avonds kwart over zeven, gebeurde opnieuw een ongeluk. Een vrachtauto, bestuurd door den 54-jarigen P. B. uit Wervers- hoof, trachtte een personenauto te passeeren, juist op het moment, dat deze naar links de Eem- straat wilde inrijden. Om een botsing te voorko men draaide B. ook die straat in, doch reed daar twee broertjes van resp. acht en tien jaar aan,- die op deze manoeuvre niet verdacht waren. De knaapjes werden tegen de straat geslingerd. Het jongste brak het rechterdijbeen: de oudste kreeg een zware hersenschudding. Beiden werden naar het ziekenhuis St. Johannes de Deo overgebracht. Tegen den autobestuurder werd proces-verbaal opgemaakt. De scheepvaart herstelt zich. Het ijs uit de Haarlemsche vaarwegen verdwenen. Het ijs in de vaarwegen van Haarlem naar IJmuiden, Zaandam en Amsterdam is vrijwel ver dwenen en de scheepvaart kan bijna ongehinderd worden uitgeoefend. Vele van de schepen die hier gedwongen hebben overwinterd, zijn reeds ver trokken. Ook de vaarweg naar Leiden is weer her steld, hoewel langs deze route nog wel eenig ijs wordt aangetroffen. Verwacht kan worden dat de scheepvaart nog deze week zich bijna zal herstellen en dat de vol gende week deze weer normaal zal zijn. Vloolfihn ,,'t Sal waerachtig wel gaen". Muzikale opluistering door de Haarlemsche politie. De Haarlemsche Politie Muziekvereeniging zal ter gelegenheid van de premiere te Haarlem van de Indische vlootfilm ,,'t Sai waerachtig wel gaen" in het Frans Hals Theater Vrijdagavond een mu- zikalen marsch van de Groote Markt naar ge noemd theater maken. Hier zullen de musici ook eenige nummers ten gehoore brengen

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2