Uitvoer „Liebesgaben" niet meer vrij Herwaardeering goudvoorraad verloopt niet zonder schokken. Pakketten zwaarder dan mogen niet 3 K.G. zijn )ecember sloeg slecht 'iguur. Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude Kamer wil minder aan Ned. Bank geven. Nog drie arrestanten. PONDERDAG 29 1 U ART 194Ö HAARDE M'S D A" GBC'A D' Verzending door winkeliers niet toegelaten Tevens moge worden vermeld, dat de verzending van de hierboven bedoelde producten, anders dan pei postpakket, niet zal kunnen geschieden dan met uitvoermachtiging van de desbetreffende instantie. Deze nieuwe regeling geldt met ingang van 1 Maart. De regeling inzake de geschenk zendingen van levensmiddelen naar Duitschland, welke wij onlangs hebben aangekondigd, is thans bekend gemaakt. Zij stelt be perkende bepalingen vast betreffende deze verzendingen, van welke be palingen de voornaamste is, dat elk pakket niet zwaarder dan 3 K.G. mag zijn en dat het door een particulier aan een particulier moet worden ge zonden. De door den regeeringspersdienst gisteravond be tend gemaakte regeling luidt als volgt: Zonder dat daartoe bij de desbetreffende Instanties uitvoermachtigingen behoeven te worden aangevraagd, is het geoorloofd bij post pakketzendingen van particulier tot particulier, levensmiddelen naar het buitenland uit te voeren tot een maximum van 3 K.G. per pakket, en met dien verstande, dat van de hierna ge noemde levensmiddelen niet meer dan de daar bij vermelde hoeveelheid per pakket mag worden verzonden: Boter 1 K.G.; kaas 1 K.G.; gebrande koffie, ver- akt en onverpakt pond; cacaopoeder, chocolade n chocoladeproducten tezamen niet meer dan J/2 ond; worst, vleesch in blik, spek, reuzel tezamen iet meer dan 1 K.G.; gecondenseerde melk 1 K.G.; laolie 1 Liter; harde zeep, zeepvlokken of zeeppoe- er 1 pond. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat, in overeenstemming met het karakter dezer zen dingen, de ambtenaren van de posterijen alleen zendingen van particulier tot particulier zullen aannemen, zoodat postpakketten, zooals hier boven bedoeld, welk door firma's of winkeliers worden aangeboden, al geschiedt zulks ook in opdracht van een particulier, zullen worden geweigerd. Meer verkeersslachtoffers dan in December 1938. Blijkens de gegevens van het centraal bureau •oor de statistiek bedraagt het aantal verkeers- lachtoffers voor de maand December 1939 meer lan in December 1938, schrijft de K.N.A.C. De cijfers van de laatste zes gepubliceerde maan- len zijn als volgt: (tusschen haakjes de overeen- (omstige cijfers van het voorgaande jaar). ernstig gewond 461 (401) 513 (429) 421 (452) 606 (408) 378 (365) 341 (312) Juli Augustus September October November December 54 (71) 92 (68) 68 (68) 76 (90) 59 (68) 55 (42) Een groot gedeelte der verkeersongevallen blijkt log immer te worden veroorzaakt door het op on- lordeelkundige wijze links afslaan. Ten onrechte lestaat nog bij velen de meening, dat men door let tijdig geven van een teeken, dat men van zins 1 links af te slaan, eenig recht van voorrang zou lunnen doen gelden op het achterop komende lerkeer. Niets is minder waar. Te allen tijde dient je weggebruiker zich er eerst van te overtuigen of Ie voorgenomen richtingverandering voor het ove- ige verkeer op den weg geen gevaar oplevert. In let algemeen geldt derhalye op den doorgaanden feg „recht door gaat voor". (Welke bepaling in let nieuwe wegenverkeersreglement meer uitvoe- ig is opgenomen). De regel „rechts gaat voor" (eldt slechts voor verkeer op twee verschillende tegen, die elkaar kruisen of zich met elkaar ver- lenigen en dan nog altijd slechts voor zooveel een Ier wegen niet voorrangsweg, een onverharde weg jf een uitrit is. Het verkeer van onverharde wegen of uitritten hoet altijd voorrang geven' aan het overige ver teer. Directeur der Gemeentereiniging in Den Helder oneervol ontslagen. Na gedurende twee en een half uur in geheime fitting bijeen te zijn geweest, besloot Donderdag- jvond de gemeenteraad van den Helder, op voorstel 'an B. en W. met algemeene stemmen den heer P. 1. L. Maas. directeur der gemeentereiniging, oneer- lol te ontslaan met ingang van 28 Februari 1940. Wij herinneren eraan, dat B. en W. den heer Maas Jp grond van een tegen hem ingesteld gerechtelijk inderzoek uit zijn functie hadden geschorst, welk be Suit door het scheidsgerecht voor ambtenaren was lernietigd. De officier van justitie te Alkmaar had pmiddels geen aanleiding gevonden tot vervolging fan den heer Maas, die verdacht werd van fraude, i Naar wij vernemen zal de heer Maas bij het cheidsgerecht voor ambtenaren in beroep komen Jgen het besluit van den gemeenteraad. Vorst was voor Yerseke een ramp. De strenge vorst heeft, gelijk men weet in de afgeloopen maanden zeer groote schade onder de oesters te Yerseke aangericht. Nu de situa tie wat beter kan worden opgenomen, is het nog erger dan men aanvankelijk meende. Het percentage doode oesters op de pannen bedraagt 90 a 93, dat de doode bakoesters on geveer 70. De Fransche oesters zijn ongeveer alle dood, voor zoover het uitgezaaide betreft, terwijl van de Zeeuwsche, die op de perceelen zijn uitgezaaid, 40 a 70 pet. is doodgevroren. Dit alles beteekent een ramp voor Yerseke. Opera-opeiiluclitvoorstellingen te 's-Gravenhage? Italiaansche Opera wil de Aida en Rigoletto opvoeren. De Italiaansche opera heeft het voornemen opge vat in Juli van dit jaar twee opera-opvoeringen op het Binnenhof te 's Gravenhage te geven en wel op een Zaterdagavond de „Aida" en op den daarop volgenden Maandagavond de „Rigoletto". Het ligt in de bedoeling de opvoeringen te doen plaats hebben met een twintigtal vooraanstaande Italiaansche kunstenaars en een koor van ongeveer honderd personen. Daarbij komen eenige honderden figuranten. De décors en de costuums, voor zoover niet hier te lande in voorraad, zullen uit Italië komen, terwijl de Italiaansche regeering een tech nicus heeft aangewezen, die, geheel op de hoogte van de eischen, welke aan de groote openluchtuit voeringen in Italië worden gesteld, zich na zijn aankomst te 's Gravenhage, voor het geven van de noodige adviezen en aanwijzingen, ten dienste zal stellen van de Italiaansche opera en van het comité, dat zich voor het tot stand brengen van deze opvoeringen heeft gevormd. Het bestuur van het Residentie-orkest heeft zich in beginsel bereid verklaard de instrumentale me dewerking door dit orkest te doen geschieden. De Italiaansche opera heeft de gemeente gevraagd de kosten van een podium (speelvlak) een vlakken vloer met een verhooging op de bestrating, het ma ken van buffetten, van toiletten en van een licht installatie en de huur van de stoelen (gerekend wordt op 4000 zitplaatsen) voor rekening van de gemeente te nemen en haar bovendien een subsidie te geven, gelijk aan de te betalen vermakelijkheids belasting. De kosten van de bovengenoemde werken, waarvoor het hout bij gemeentewerken in voorraad is en zonder andere kosten dan een zeker bedrag voor verzagen beschikbaar kan worden gesteld, worden begroot op f5200, welk bedrag met f800 kan worden verminderd, indien zij zouden worden uitgevoei'd door de leerlingen van de vakcursussen. B. en W. van Den Haag meenen, dat het verzoek van de Italiaansche Opera behoort te worden inge willigd. Nieuw motorvrachtschip besteld. De Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart maatschappij heeft bij de Schiedamsche werf Wilton Feijenoord een nieuw motorvrachtschip met een waterverplaatsing van 11.000 ton besteld. Korten tijd geleden bestelde dezelfde maatschap pij een schip, ter vervanging van de op 15 Januari j.l. getorpedeerde „Arendskerk", bij de Nederland sche Scheepsbouwmij. te Amsterdam. Beide schepen zullen zusterschepen van de „Arendskerk" zijn, evenals het in Mei 1939 bestelde motorvrachtschip „Amerskerk". 100.000.— voor Finsche Roode Kruis bij de Kamer aangevraagd. 's GRAVENHAGE 28 Februari. Bij suppletoire begrooting van buitenlandsche zaken voor 1940 is het reeds aangekondigde bedrag van f 100.000 voor hulp aan het Finsche Roode Kruis aangevraagd. Verduistering van coöperatie- gelden. Hoofdsubpenningmeester van P. T. T.-ïnkoop- vereeniging staat terecht. De Amsterdamsche rechtbank heeft de straf zaak behandeld tegen een 44-jarigen postamb tenaar, hoofdsubpenningmeester der P.T.T.-In- koopvereeniging, die verdacht wordt in laatstge noemde functie verduisteringen te hebben ge pleegd. Een paar jaar geleden was bij de coöperatie een magazijntekort ontdekt. De juridische af- deeling van het hoofdbestuur der P.T.T. stelde een onderzoek in, mede in de boeken van den hoofdpenningmeester. Toen dit was afgeloopen, verzocht de hoofdsubpenningmeester, tegen wien de bezwaren waren gerezen, de justitie een onpartijdig onderzoek in te stellen, aange zien hij zich niet verantwoordelijk achtte. Over 1935 werd een tekort van 2330 geconstateerd: over 1936 van 486,'over 1937 van 385 en nog een van 230 over 1936, en bovendien werden eenige kleine bedragen vermist. De coöperatie werkt volgens een spaar systeem om den leden inkoop van verschillende artikelen, brandstoffen, kleeren, sigaren etc. gemakkelijker te maken. De contributie be draagt 50 cent per week. Het geld wordt afgedragen aan de subpenningmeesters, die de gelden afdragen aan den verdachte, den hoofd subpenningmeester. Hij op zijn beurt stort het bij den eersten penningmeester. Hiervoor werd echter op den duur geen décharge meer ver leend. De boekhouding van de coöperatie liet wel het een en ander te wenschen over. Per jaar werd voor meer dan 25.000 omgezet. Verdachte stelt zich op het standpunt, dat hij volkomen onschuldig is aan de hem tenlaste ge legde verduisteringen. Volgens hem is het tekort ontstaan door fouten in de boek houding en door verzuimde boekingen van den penningmeester. Vóór dat deze zaak werd behandeld, stond een postbeambte terecht, die sub-verkooper van de coöperatie was. Hij zou een bedrag van 644 hebben ontvangen en niet hebben afgedragen. De man had aan leden goederen verkocht in 1932 en 1934 en het geld zou hij ten eigen bate hebben aangewend. De officier van juistie requireerde na het getuigenverhoor wegens verduistering drie maanden gevangenisstraf, daarbij rekening hou dende met het slappe en vooze beheer in de coöperatie gevoerd. Vervolgens nam de hoofd-subpemiingmeester in het verdachtenbankje plaats. Een accountant van de P.T.T.lid van de P.T.T.-commissie van onderzoek, had de boeken gecontroleerd en werd als getuige gehoord. Meer speciaal had deze deskundige het tekort over 1935 onderzocht. Verdachte was schakel tusschen een tiental sub-penningmeesters en den penningmeester. De afdracht van verdachte aan den penningmeester was zonderling. Verdachte kreeg n.l. geen dé charge van den penningmeester. Verd. diende lijsten in bij den penningmeester, echter op zeer onregelmatige tijden. De afrekeningen tusschen verd. en zijn tien sub-penningmeesters waren steeds in orde. De boekjes van deze sub-penning meesters gaf verd. echter niet door aan den penningmeester, doch hij maakte zelf lijsten, die hij aan den penningmeester gaf. Deze lijsten bleken niet steeds te kloppen met de boekjes van de sub-penningmeesters. Bovendien bleek, dat het geld, dat verdachte aan den penning meester S. afdroeg, niet klopte met de lijsten. Na een langdurig getuigenverhoor werd de be handeling van de zaak geschorst tot Maandag 4 Maart Bemanning van de „Ida" in het land. morgen De uit vijf personen bestaande bemanning van het motorschip „Ida", dat_ in den nacht van Maandag op Dinsdag onder de kust van Wales, ter hoogte van Pembrokeshire, is gezonken, is behouden geland. De opvarenden hebben onder ongunstige weers omstandigheden zestien uur lang in een sloep op zee rondgedobberd, waarna het hun gelukte nabij Saint David aan land te gaan. Vaststaat, dat de „Ida" niet op 'n onderzeeboot is gestooten. Binnen een uur was het vaartuig gezonken. De bemanning zou heden met een der Batavier booten naar Nederland terugkeeren, met uitzonde ring van kapitein G. Kuur, die voorloopig nog in Engeland blijft. Waaghalzerij. De enkele ijsschotsen, welke vandaag nog in het water van de Linnaeuskade dreven, bewezen voor de zooveelste maal, dat er steeds weer waaghalzen te vinden zijn. Drie jongens, die Woensdagmiddag van de ambachtsschool kwamen, waagden zich nog op de drijvende ijsschotsen. Binnen een minuut lagen alle drie te water. Gelukkig behoefden ande ren hun leven niet voor hen te wagen; zij wisten n.l. zelf weer op het droge te komen. Men had in- 1 middels de G. G. en G. D. gewaarschuwd. Twee jongens gingen, nadat geconstateerd was, dat zij geen nadeelige gevolgen van het koude bad hadden opgeloopen, bang voor een standje, haastig aan den haal. Over den derde, den veertienjarigen J. V. uit Bussum, ontfermde zich de politie teneinde hem veilig aan zijn ouders over te leveren. Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed.-Doos 50 cent. Proefdoos 10 cent. (Adv. Ingez. Med.) Te Hoofddorp is een Anti-Revolutionaire Partijdag gehouden. Deze foto werd genomen tijdens de openingsrede van oud-minister Van Dijk. TWEEDE KAMER Minister de Geer verlaagt het aanvankelijke bedrag. DEN HAAG Woensdag. Het wetsontwerp tot herwaardeering van den goudvoorraad van de Nederlandsche Bank zou een (boekings-)winst van 221 millioen opleveren. Daar van wilde Minister De Geer 1I61/» millioen doen boeken ten bate van den kapitaaldienst van het Leeningsfonds. Voorts zou ten behoeve van de Ne derlandsche Bank een kleine 30 millioen worden aangewend voor de vereffening van het in 1931 geleden pondenverlies, waarvan dan ruim 7'/: mil lioen geleenigd zou worden tot dekking van het thans nog openstaand deel van dat verlies. Tenslotte 'zou de rest goed 75 mlilioen aan het Egalisa tiefonds ten goede komen. Mr. Teu lings (R.K.) echter wilde alleen het restant pondenverlies (7J/2 millioen) plus den ach terstand in de reserve (3'/s millioen) aan de Ne derlandsche Bank ten goede doen komen en niet het geheele pondenverlies van een kleine 30 millioen. Het debat over het wetsonwerp liet duidelijk zien, dat heel wat afgevaardigden veel voelden voor het denkbeeld-Teulings. Als we vermeld hebben, dat Mr. Rost v. Tonningen (nat. soc.) zich tegen de gansche herwaardeering verklaarde, omdat hij daarvan inflatie vreesde, terwijl hij terugbetaling van het pondenverlies aan de Nederlandsche Bank een directe uitdaging aan het Nederlandsche volk noemde, zij alleen nog aangestipt dat de heer Schouten, die 't oogenblik voor herwaardeering liever verschoven had gezien tot de gulden niet meer zou zweven, de goudwinst gaarne voor inhaling van den achterstand op de sociale fondsen aange wend had gezien. Spr. was het niet eens met de wijze, waarop de Regeering zich de verdeeling van de goudwinst had gedacht en scheen in dit opzicht aan den kant te staan van Mr. Teulings' denkbeeld in zake de vergoeding aan de Nederlandsche Bank voor het pondenverlies. Daarentegen bleek Mr. Rutgers v. Rozenburg (c.h.) het in dit op zicht met het Regeerings-voorstel eens te zijn, wat ook het geval was met Dr. Bi er erna (lib.), terwijl daarentegen Prof. v. Gelderen (s.d.) en de heer Schilt huys (v.d.) Teulingsianen bleken te zijn. Uit het bovenstaande blijkt al, dat in het alge meen debat over het wetsontwerp het amendement- Teulings reeds terstond een belangrijke plaats in nam. Dit zou, niettegenstaande president v. Schalk meer dan eens probeerde zulks tegen te gaan, ook het geval zijn met het betoog van Minister De Geer. Deze begon met Mr. Rost v. Tonningen toe te voegen, dat hij ten onrechte beweerd had, dat wij het Engelsche voorbeeld van inflatie zouden hebben gevolgd. Devaluatie is er geweest en daarin gaf reeds jaren geleden niet Engeland doch Duitschland 't voorbeeld maar er is geen kwestie van inflatie. Overigens kan de Minister verzekeren, dat de Re geering met kracht verdere devaluatie zal tegen gaan. Voorts kon spr. er op wijzen, dat er reeds in 't voorjaar gezorgd is voor de aanschaffing van voor raden zoodat hetgeen Mr. Rost hieromtrent had betoogd onjuist was en dat de mobili satie-uitgaven, waarvoor de winst wordt aangewend die de herwaardeering van het goud oplevert, toch ook noodzakelijke uitgaven zijn Naar aanleiding van de voorkeur van den heer Schouten tot aanwending van de goudwinst voor het sociale verzekeringsfonds kreeg deze te hooren, dat we nog zeer in 't onzekere verkeeren welke lasten op genoemd fonds zullen (gaan) drukken. Daarom is 't oogenblik wel zeer ongunstig om nu de som die de herwaardeering zal opleveren daarvoor te besteden. Veel liever zou spr. dat ge daan hebben, maar nu de oorlog is uitgebroken lag 't voor de hand de goudwinst ten goede te doen ko men aan de betaling van de mobilisatie-uitgaven. De Minister onderstreepte vervolgens, niet voor elke redactie van art. 2 de verantwoordelijkheid te kunnen aanvaarden. De wetgever kan alles doen, maar daarom mag hij nog niet alles doen, o.m. niet zonder redelijken grond in privaatrechtelijke ver houdingen ingrijpen. Dit geldt nu ook ten aanzien van art. 2 en dus van de vraag of men de bruto-winst van de her waardeering heelemaal aan den staat mag doen toekomen. Te bedenken valt dat dezelfde publiekrechtelijke functie van de Nederlandsche Bank waarvan ten slotte het pondenverlies van 1931 het gevolg was geweest, nu reden geeft op de winst der herwaar deering van het goud eerst het bedrag gelijk aan het pondenverlies, ten behoeve van de Nederland sche Bank in mindering te brengen. Daarom kan ik, zoo kondigde Mr. De Geer nu reeds aan, niet accoord gaan met het amendement-Teulïngs, noch met dat van den heer Schouten. Toen de Minister voortging met iets te zeggen naar aanleiding van het amendement-Teulings, verzocht de voorzitter hem dit na te laten, doch de minister kon er ook hierna niet heelemaal over zwijgen. Er volgde nu een hoogst merkwaardige verkla ring. De minister deelde namelijk mede. het heele maal niet erg te zullen vinden als de Kamer zijn wetsontwerp zou verwerpen of een voor hem on aanvaardbaar amendement zou aannemen, dat dan tot intrekking van het ontwerp zou leiden. Intussdhen wilde Mr. De Geer nog wel een po ging wagen om overeenstemming te bereiken om trent een tusschenregeling. Meteen gaf hij vast aan, hoe hij zich die dacht. Het kwam hierop neer, dat de staat nog een vergoeding zou krijgen wat deze, in de jaren 19321939, als participant in de win sten van de Nederlandsche Bank te kort was ge komen, als gevolg van het pondenverlies, zijnde in totaal ruim 10 millioen. Zoodoende zou dan de Nederlandsche Bank niet een kleine 30, maar slechts een kleine 20 millioen van de goudwinst te haren gunste geboekt krijgen, terwijl de staat dan 126J4 millioen inplaats van 116J4 millioen beschik baar zou krijgen ten bate van den kapitaaldienst van het leeningsfonds. Een nota van wijziging zou deze tusschenregeling weldra onder de oogen der heeren doen komen. Terecht bepleitte de heer Schouten' (a.-r.) onder deze omstandigheden, schorsing der beraad slagingen over het aanhangige ontwerp tot Vrijdag middag één uur. De minister had nu immers plots een geheel nieuwe gedachte opgeworpen. Men moest een en ander - ook de Handelingen van heden thans eerst eens rustig kunnen bekijken. In verband met de spionnage-affaire. In verband met de spionnage-affaire in West-Friesland en Groningen, waarvoor dezer dagen zes personen in arrest zijn gesteld, zijn thans nog drie personen aangehouden, n.l. twee uit het havengebied en een ten plattelande. Zii.st. ging de Kamer met dit schorsingsvoorstel accoord, terwijl uit den aard der zaak nadat het volgende agendapunt het wetsontwerp inzake 't leeningsfonds moest blijven rusten. Na een half uurtje pauze, noodig om minister Welter Binnenhofwaarts te laten komen, kon men de replieken over de Indische begrooting gaan her vatten. Hierbij hoonden we van de heeren Wage naar (a.-r.), Roestam Effendi (commun.), Mr. Teulings (r.-k.) die nog eens betoogde, dat het onjuist is hem te teekenen als voorstan der van niet-sluitende begrootingen feitelijk niets nieuws van eenig belang meer, evenmin als van Mr. Jo ekes (v.-d.), die zich uitsprak tegen de motie-Stokvis, waarvoor op dit tijdstip geen aanleiding bestaat. Hierna kreeg de minister het woord, die dit Donderdag zal voeren. E. v. R. Druk bezochte A.-R. Partijdag te Hoofddorp. De oud-ministers Van Dijk en De Wilde spreken. De Antl-Revolutionnaire Partij hield Woens dag in hotel De Beurs te Hoofddorp haar jaar- lijkschen Partijdag, waarin onder meer 't woord werd gevoerd door de oud-ministers, de heeren. Van Dijk en De Wilde. Na de gebruikelijke opening door den voor zitter den heer S. van Wijk. die de talrijke aanwezigen hartelijk welkom heette, sprak oud minister van Dijk over het onderwerp „In tij den van Nood". Op het gebied van defensie is ons land ge komen tot een organisatie, noodig om te be houden wat wij hebben. Ons land ligt in den stormhoek van het westen, Oost-Indië evenzoo in het oosten, aldus spreker. Daartoe is een volstrekte neutraliteit noodig. Collectieve veiligheid heeft afgedaan. Daarom moet thans een zelfstandigheidspolitiek wor den gevoerd. Ook dan moet men op eigen kracht een yijand kunnen weerstaan totdat hulp van bondgenooten is gekomen. Daartoe kwam in 1937 een volledig plan voor de weer macht. De mankracht werd versterkt, de dienst tijd verlengd van 5Vi tot 11 maanden. Hierdoor kwam naast- de kern een aparte grensbewaking, een kustartillerie en een volledige lucht macht. Het volgend jaar kwam een nieuwe maatre gel, waardoor de dienstplicht, zoo noodig, uitge breid kon worden tot 2 jaar. Voor den aanleg van materieel was voor land en zeemacht 157V2 millioen, voor kazematten e.d. 22 millioen noodig. De verspreiding en uitbreiding der inundatie is grootendeels tot stand gekomen. In September '38 en Maart '39 kregen we een grensversterking. Ons land mag zich gelukkig prijzen, lang van de neutraliteit te hebben kunnen profiteeren. Er is met den tijd gewoekerd. Het sociaal-economisch terrein betredend sprak de heer Van Dijk waardeerende woor den over den huidigen bewindsman. In de crisis werd het bedrijfsleven reeds door de Overheid gesteund, nu in nog grooter mate. Voorraadvorming en distributie hebben op de juiste wijze plaats. De financiën staan er niet mooi voor. Be grooting 1941 tekort 55 millioen, 1941 nieuw tekort; daarbij komen nog de mobilisa tie-uitgaven, die gedekt worden door leeningen. De staatsschuld is thans driemaal zoo groot als in het begin jaar van den vorigen oorlog. Uit deze financieele zorg kan nood geboren wor den. Ook de geestelijke nood laat zich voelen, hoe wel iets meer religieus besef tot uiting komt. In de Christelijke beginselen wordt die kracht gevonden om te dragen wat ons wordt opgelegd. Principieele Partij-politiek. Ds. Fokkema, Herv. Ger. predikant, uit Delft, vervolgde over het onderwerp „Princi pieele Partij-politiek". Het was onze minister-president, die sprak van een misgreep, dat het kabinet-Colijn werd weggezonden. Nochtans vormde hij zelf een nieuw kabinet, waarin het voor een A.-R.-man onmogelijk is, zitting te nemen door het mee doen der S.D AP. Ons land staat bloot aan geestesverwarring door stroomingen van extremistischen aard. Het karakter van de Partij is in de laatste 50 jaar ook veel veranderd. Had de Partij voor heen enkele kopstukken, door de uitbreiding der kennis van de beginselen werd dit getal groo ter. Wij staan klaar, nu reeds, om het vol gend jaar bij de stembus te toonen, wat wij kunnen. Achtereenvolgens besprak spreker de verschil lende partijen van Anti-Revolutionnalr stand punt. In het communisme zien wij de losbarsting van de hel. Fascisme en nationaal-socialisme hadden voor kort slechts één goed ding zij streden tegen het communisme. Dat bleek nog te veel goeds. „Ik zie" aldus spreker, „in het Katholicisme niets anders dan in het nat.-socialisme, nl. het leiderschap en de dictatuur van Rome. De S.D.A.P. is vandaag legaal, morgen revo- lutionnair en is als een schip zonder roer. De separatistische partij S.G.P. was de laatste, waaruit spreker concludeerde, dat het verkeerd is en nu een misdaad tegenover 't vaderland, de eenheid te verbreken. Daarom wekte hij op tot verspreiding der beginselen. De heer Van Wijk bracht dank aan beide sprekers. De avondvergadering van het Moderamen der Anti-Rev. Kiesvereeniging in Haarlemmermeer en Omstreken was nog drukker bezocht. Na de heropening sprak de oud-minister De Wilde over de schrikkingen van den oorlog. Vernielingswerktuigen aldus de oud-mi nister werden gemoderniseerd, de machten zijn grooter. Argelooze schepen worden in den grond geboord. Twaalf millioen wordt per .week uitgegeven, duizenden zijn aan den productieven arbeid ont trokken. Hoewel we op militair gebied veel beter zijn voorbereid dan in 1914 staat ons land er financieel slecht voor. Door het Leeningsfonds tracht minister De Geer de mobilisatiekosten te dekken. Hierin wordt ook ondergebracht de Oorlogswinstbelasting, doch deze zal niet zooveel opbrengen. Verhooging van belasting op benzine, suiker, koffie, 15 op centen op de successierechten heeft haar be zwaren, doch wij mogen nog blij zijn. Vergeleken met Finland en Duitschland is Holland een land van weelde. Uit vaderlandsliefde zullen wij dit kabinet ia dezen zwaren tijd steunen, aldus besloot spr. De heer S. van Wijk dankte den redenaar.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5