cm liet JUent en Jan Oliebol. Uit Haarlem's Gemeenteraad DON" HERD AG 29 FEBRUARI 1940 H A A R E E M'S DAGBLAD f 63.000.— wordt besteed voor reorganisatie van de Dreef. Een bitter drankje voor de raadsleden, toegediend door een ontstemd college van Ged. Staten. In beginsel besloot de Raad een verordening vast te stellen om ontsierende reclame tegen te gaan.-— Verlaging van de Vermakelijkheidsbelasting gewenscht Kapperszaken zullen Zaterdags avonds om 9 uur moeten sluiten. Woensdagmiddag had de burgemeester de raadsleden weer bijeen geroepen. Na den in- spannenden begrootlngsarbeid is er slechts een korte rustpoos geweest. Dit komt evenwel om dat er nog een restantje van de begrootingszit- tinig was, namelijk de wijziging van de Ver- make lljkh eidsbelastin g. DE WONINGVOORRAAD. Bij het voorstel van B. en W. om eenige ba lansen van woningbouwverenigingen goed te keuren, vroeg de heer Geluk (V.D.) of het niet gewenscht is eenige winkelhuizen van „Rosenhaghe" het complex taissdhen Zijl weg en Brouwerskade te verbouwen tot woonhuizen. Nu staan die perceelen al eenige jaren leeg. om dat er in die omgeving al voldoende winkels die omgeving zijn. Nu er weer een tekort aan woningen dreigt vroeg de heer Geluk ook of het geen tijd wordt arbeiderswoningen die met overheidssteun ge bouwd en die nu bewoond worden door huur ders die zoo financieel draagkrachtig zijn. dat zij wel een particuliere woning kunnen huren, weer beschikbaar te stellen voor minder draag- krachtigen? Beide punten hebben, zoo zei de heer R e i n a 1 d a (s.d.a.p.)wethouder, de aandacht REORGANISATIE VAN DE DREEF. De Dreef is breed, maar voor geen enkel soort verkeer is daar thans goed gezorgd. Daarom kwa men B. en W. met het voorstel tot een reorgani satie over te gaan, die aan de gemeente 63.500 zal kosten. .- De heer Wolzak (A.R.) vreesde dat de be woners van de villa's aan den Oostkant van de Dreef het niet aangenaam zullen vinden dat de tram langs hun huizen zal gaan loopen. Ook de ambtenaren van de Provinciale Griffie zullen last hebben van de tram, zoo zei de heer Geluk (V-D.) De heer Wolzak pleitte er ook voor eindelijk het hatelijke transformatiehuisje bdj den Wagen weg op te ruimen. De heer R e i n a 1 d a .s.d.a.p.) wethouder, zei dat de tram nog wel 28 Meter van het gebouw der Provinciale Griffie zal afblijven. Vroeger zaten de provinciale ambtenaren in de Jans straat op2 Meter afstand van de tram. De villa-bewoners zullen ook geen last van de tram hebben. In de stad ligt de trambaan dikwijls vlak langs de huizen. Verplaatsing van het transformatie-huisje zou aan de gemeente f 10.000 kosten en B. en W. vinden 'de verkeersverbetering die daardoor ont staan zou. dit geld niet' waard. Bovendien wordt het bezwaar van dit transformatiehuisje in de toekomst minder, doordat de trambaan meer naar het Oosten verplaatst wordt. Verder verdedigde dè wethouder de nu voor gestelde wegindeelihg. De mooie Dreef zal be houden blijven, maar zij zal aangepast worden aan de eischen van het verkeer. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. GEEN VRIJE TELEFOON VOOR RAADSLEDEN. Bij de behandeling der begrooting voor 1940 heeft de raad een kaïisje gewaagd om de inder tijd, op aandrang van den Haag, afgeschafte vrije telefoonaansluiting voor raadsleden weer te her stellen. Maar dit besluit kan niet uitgevoerd wor den, omdat Ged. Staten verlangen dat het wordt ingetrokken, daar de toestand der gemeentefinan- clën nog altijd even zorgwekkend is als in 1937, toen tot afschaffing werd besloten. B. en W. stelden den raad voor aan dit verzoek van Ged. Staten te voldoen, daar zij meenen dat het geen nut zou hebben zich daartegen te ver- zetten. B. en W. hebben zich wel wat al te gauw ge wonnen gegeven, zoo zeide heer Van Kessel (R.KJ Het college is er bij als de kippen om aan den raad voor te stellen het raadsbesluit in te trekken op het eerste briefje van Gedepu teerde Staten. Dat is niet manmoedig en dap per. B. en W. hadden het besluit van den raad tegenover Ged Staten moeten verdedigen. Ged Staten gaan ook niet vrij uit, dat college had eerst inlichtingen moeten vragen, nu zijn ze blijkbaar alleen afgegaan op de persversla gen. In Amsterdam hebben de raadsleden een vrije telefoon, een vrij tramabonnement en 100 pet. meer presentiegeld dan hun Haarlemsche collega's. Het zal daarom noodig zijn dat B. en W. van Haarlem zich alsnog in verbinding stel len met den minister van Binnenlandsche Za ken. De Voorzitter wees er op, dat toen de heer Van Kessel als peet bij de geboorte van het voorstel stond, hij kon begrijpen dat het een kindje zou zijn dat niet lang zou leven. Het be sluit van den raad was feitelijk niet meer dan een getuigenis. Het briefje van Ged. Staten is een brief geweest die op pooten staat. Die brief laat geen ruimte voor debat over. De raad moet dat bittere drankje maar gauw innemen. Amsterdam heeft een eigen telefoon en een eigen trambedrijf. De raad kan zich over deze zaak niet tot den minister wenden, omdat de goedkeuring der begrooting een bevoegdheid is van Ged. Staten. In elk geval zou eerst de beslissing van Ged. Staten over de begrooting afgewacht moeten worden. Het college van Ged. Staten is blijkens de snelle reactie door het raadsbesluit geprikkeld. Met 26 tegen 8 stemmen besloot dê raad het voorstel van B. en w. aan te nemen.11 SLUITING KAPPERSZAKEN ZATERDAGS 9 UUR. Omdat gebleken is, dat het aantal klanten, dat zich op Zaterdagavond na 9 uur in een Alle betalende abonnés van Haarlem's Dag blad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd. De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid 2000. over lijden 400, verlies van een hand, voet of oog f 200, belde leden van een duim f 100 één lid van een duim f 50. allé leden van een wijsvinger 60, één of twee leden van een wijsvinger 25, alle leden van een ande ren vinger f 15, één of twee leden van een anderen vinger 5, arm- of beenbreuk f 30. enkelbreuk 15, polsbreuk 15. Alles indien het gevolg van een ongeval. Voor de abon nés van het Geïllustreerde Zondagsblad be staat nog een afzonderlijke verzekering De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar. kapperszaak laat bedienen te Haarlem zeer ge ring is, stellen B. en W. voor in beginsel te besluiten te voldoen aan het verzoek van den R.K. Bond van kapperspatroons „St.-Francis- cus van Assisië" om de verordening op de win kelsluiting zoo te wijzigen dat de sluitingstijd voor kapperszaken op Zaterdagavond 9 uur wordt gesteld. Door den heer Castricum (R.K.) werd gevraagd of aanneming van het voorstel van B. en W. geen financieel nadeel zal berokkenen aan de kappers die zich tegen de 9-uursluiting hebben verklaard. De heer Re in aid a (S.D.A.P.)wethouder, zei: ik geloof het niet, want er zijn van de be langhebbenden geen bezwaren bij B. en W. of den raad ingekomen. Na een zeer korte discussie vereenigde de raad zich met dit voorstel. TEGEN ONTSIERENDE RECLAME. Thans zijn in art. 52 der Politieverordening be perkende bepalingen opgenomen inzake het plaat sen van reclames op huizen, muren, getimmerten enz. In de praktijk heeft dit bezwaar opgeleverd, terwijl het artikel ook niet steeds kon worden na geleefd, zoodat ontduiking gemakkelijk was. Om een goede oplossing te verkrijgen benoem den B. en W. een commissie waarin raadsleden, belasting-ambtenaren, architecten en vertegen woordigers van industrie en handel zitting had den. met de opdracht een nieuwe regeling te ma ken. De commïssië heeft een uitvoerig rapport ingediend, alsook een nieuwe ontwerp-verorde- ning, die beoogt maatregelen te nemen tegen ont sierende reclame. B. en W. stelden nu aan den raad voor i n beginsel de bedoelde verordening vast te stel len omdat die, als -de raad zich met het principe daarvan vereenigt, nog moet worden bestudeerd door de rechtsgeleerde commissie wat den juridl- schen kant van deze zaak betreft. Mevrouw Van Eek (V.D.) vond de voorge stelde verscherping van de censuur op de re clame niet voldoende gemotiveerd. De midden stand heeft het al moeilijk en daarom moeten de moeilijkheden niet onnoodig verzwaard wor den. De commissie wil nu een algemeen ver gunningsstelsel voor reclames en bovendien nog een toezicht om ontsierende reclame te weren. Tusschen beide zal de raad moeten kiezen. De heer Visser (C.H.) zei dat reclame moei lijk is. het gaat er niet om iets mooi's tot stand te brengen, maar alleen om de aandacht te trek ken. De overheid moei; zich met de zaak bemoeien temeer omdat de reclame-makers de mooiste punten in de stad opzoeken. Door den heer Wolzak (A.R.) werd er aan aan herinnerd, dat de rechtsgeleerde commissie zich enkele jaren geleden verklaard heeft tegen verscherping van de bestaande voorschriften, Spreker acht die trouwens voldoende om uit wassen tegen te gaan. Zijn er te Haarlem, ont sierende reclames? De commissie had met voor beelden moeten komen. Bovendien moet men de vraag stellen of er geen aanstoot gevende recla me is. Bijvoorbeeld een aanbeveling van den Nieuw Malthiusiaanschen Bond. Mr. Drilsma (S.D.A.P.) stelde vast. dat de rechtsgeleerde commissie het indertijd niet noo dig vond strengere bepalingen te maken. Als de raad 't nu wel wenscht, zal de commissie het be ginsel-besluit wel in een juridischen vorm gie ten. Reclame hoort bij het stadsbeeld, alleen moet gewaakt worden tegen ontsierende reclame. Als een gemeente dit althans kan. want de Hooge Raad heeft pas uitgemaakt, dat alleeen een naambord geen reclame-maken is. Mr. Van Dam (V.D.)vreesde dat men de zaak gaat overdrijven door er zooveel aandacht aan te geven. Is het niet beter alleen ontsierende reclame te verbieden en de beslissing of een reclame ontsierend is over te laten aan den rechter. De toestand te Haarlem is niet zoo dat nieuwe maatregelen noodig zijn. De heer Klein Schiphorst (R.K.). voor zitter der commissie, zei, dat de commissie twee jaar gewerkt heeft. Haar oorsprong is geweest klachten van den raad over de reclame te Haarlem. Wil men voorbeelden? Laat een raads lid eens den Schoterweg afwandelen. De makelaars hebben in de commissie toegezegd, dat er bij elk leeg huis slechts één bord zal ko men waarop staat te huur of te koop. De heer R e i n a 1 d a (S.D.A.P.)wethouder, zei. dat de toestand voor de middenstanders, na aanneming van het voorstel dat nu op tafel ligt verbeteren zal, want er wordt ordenend gewerkt Reclameborden die niet grooter zijn dan V2M2. vallen buiten de werking der verordening, mits zij tegen de perceelen worden aangebracht. Er moet een einde aan komen aan het feit, dat er nu in een tuin van een leeg huis 5 of 6 huur- bordjes staan. Het vraagstuk van aanstootgevende reclame is thans niet aan de orde. In de commissie hebben vele deskundigen en belanghebbenden samengewerkt. Zij moest een moeilijk onderwerp regelen en is "daarin uit stekend geslaagd. Tenslotte werd zonder hoofdelijke stemming het door B. en W. voorgestelde beginsel-besluit genomen. De voorzitter bracht hulde aan het werk van de commissie (applaus). LEERAREN EN LEERARESSEN. Een voorstel tot wijziging van de berekening van de jaarwedden van leeraren werkzaam bij het M.O., was voor mevrouw Scheltema (Lib.) aanleiding er voor te pleiten het verschil dat nog bestaat tusschen de jaarwedden van de leeraren en de leeraressen van de Meisjesschool te laten vervallen. Daartoe is, naar zij betoogde, te meer aanleiding nu de leeraren ook les geven aan de Meisjesschool. De heer Wester veld (S.D.AP.). wethou der. wees tie conclusie over dit onderwerp af door te constateeren, dat de salarieering van de leeraressen bij de Meisjesschool thans niet aan de orde is. Dit onderwerp moet afzonderlijk be keken worden. VERMAKELIJKHEIDSBELASTING. In verband met de motie-Bijvoet die op 14 Mei 1939 werd aangenomen (dus toen de heer Bijvoet nog geen deel uitmaakte van het college van B. en W.) hadden B. en W. nu voorgesteld om vrijstelling te verleenen voor deze belasting voor ondernemers van tooneel-, muziek- zang en dergelijke uitvoeringen welke een godsdien stige strekking hebben en anderzijds ten aanzien van jeugdorganisaties voor haar gegeven, feeste lijke bijeenkomsten van opvoedkundigen aard. ALS IK V/AKKER WORD IS'T FLJN WEER TUD VOOR M'N TOMATENSAP gen van woede en schrik verschillende geluiden Dat zij echter ook teeder gestemd kunnen zijn toonden de foto's, waarbij de zachte ÜitdrukkS van den kop trof. En zoo weet de heer Portielje van elk dier zonderheden te vertellen die ons ontgaan omd; wij ten eerste niet rustig en geduldig beschouwe en voorts trachten, de uitingen der dieren na; onze, menschelijke, gewaarwordingen te verkla ren. Vandaar het groote wanbegrip en de vele on ware „verhaaltjes" over dieren, waartegen c boeiende lezing van den heer Portieltje een voc de hoorders overtuigend protest vormde. Eenig fabrikanteA/hj .De Bet owe Tie t MV. 'Adv rngez. Med.) Er mogen dan evenwel geen beroepsartisten me dewerken. De financieele gevolgen daarvan werden voor de gemeente begroot op f 2000f 2500. De heer Peper (comm.) wilde dezelfde tege moetkoming verleend zien aan bijeenkomsten die een politieke strekking hebben en diende daartoe een amendement in. De heer van der Veldt (R.K.) zette uiteen, dat vroeger voor besloten uitvoeringen oppervlak te-belasting werd betaald, die veel lager was, dan de omslag per bezoeker die nu wordt toegepast. Het scheelt aan vereenlgingen tientallen guldens per uitvoering. Voor de 9 jaarfeestvieringen van den R-K. Volksbond betaalde men vroeger 9 x f 7 is f 63, maar den laatsten tijd werd er 9 x f 25 gevraagd dus f 225. Spreker diende namens de R.K. en de Soc. Dem fractie een motie in om B. en W. uit te noodigen voortaan voor uitvoeringen van sociale en cultu- reele vereenigingen weer oppervlakte-belasting te heffen. De heer vanderStorm (.vrije kiezers) stelde voor de vermakelijkheidsbelasting voor muziek uitvoeringen in café- en restaurantbedrijven te verlagen. Die bedrijven hebben het thans zeer moeilijk, zoodat de gemeente hier helpen moet. Nu moet f 1 per etmaal betaald worden, spreker wilde voor een week niet meer laten betalen dan f 2.50. De volgende spreker, de heer Mars (S.D.A.P.) betoogde ook, dat de wijziging van de vermake lijkheidsbelasting die in Mei 1939 is ingevoerd fu nest geweest is voor verschillende vereenigingen. Jaarfeesten en feestavonden kunnen feitelijk niet meer gehouden worden. Vroeger werd voor de groote zaal van het Concertgebouw f 25 opper- vlaktebelaisting door den Metaalbewerkersbond be taald voor een besloten feestavond, nu is het f 117.50 of f 82.50 hooger. Zoo wordt het vereni gingsleven dood gemaakt. Door den heer Noordhoff (S.D.A.P.) werd gevreesd, dat door een te hooge belasting uitvoe ringen achterwege blijven en daardoor lijdt de fiscus zelfs, schade. Door den heer H a p p (V.D.) werd prae- advies van B. en W. op het voorstel-Van der Storm gevraagd. Mevrouw Van Eek (V.D.): Dan is het beter alles nog eens nader te bekijken. Mr. Bijvoet (R.K.) wethouder, betoogde dat al de narigheid ontstaan is door de wetswijziging van 1920. die maakte dat niet alleen openbare vermakelijkheden belast werden, maar vermake lijkheden zonder meer. Het feit dat er den laat sten tijd te Haarlem vereenigingen waren die oppervlaktebelasting betaalden en andere ver eenigingen die een gelijk karakter hadden, aan geslagen werden per bezoeker. Die onrechtvaar digheid is in 1939 opgeheven, maar het gevolg daarvan is geweest, dat vele organisaties nu veel meer moeten betalen. De heeren v. d. Veldt en Mars hebben nu voor gesteld voor al de uitvoeringen van cultureelen en socialen aard weer oppervlaktebelasting te berekenen. Dit zou aan de gemeente evenwel 10.000 a 12.000 per jaar aan inkomsten sche len. Iets anders is het als men alleen voor de be sloten uitvoeringen oppervlakte-belasting zou be rekenen. Dat zou ongeveer 3500 aan mindere ontvangsten beteekenen. De groote moeilijkheid is evenwel dit denkbeeld in de verordening vast te leggen. Het zou tenge volge hebben dat men openbare uitvoeringen, waarvoor nu gewone belasting betaald wordt, het karakter zou geven van een besloten bijeenkomst om de belasting te ontduiken. B. en W. kunnen dan ook niet verder gaan dan zij nu in hun voor stel gegaan zijn. Als organisaties een feestavond geven voor de leden met beroepsartisten is de toegangsprijs wel op 0.50 te stellen zoodat men dan f 0.1(3 be lasting per bezoeker moet betalen. Dat is niet onredelijk. Voor jaarfeesten wordt meestal f 0.25 als toegangsprijs geschat, dat wil zeggen 5 cent belasting per bezoeker. Aanneming van het voorstel-van der Storm zou aan de gemeente 4000 per jaar "kosten. Caféhou ders die alleen op Zaterdag en Zondag muziek geven zouden bij aanneming van het voorstel in plaats van f 2— f 2.50 betalen. De heer v.d. Storm: Maar dan mogen zij voor die f 0.50 nog 5 dagen muziek geven. Mr. Bijvoet: Cafébezoekers willen ook wel eens geen muziek hooren! B. en W. ontraden dus het voorstel, ook al omdat de gemeente die 4000 niet kan missen. Verleden jaar is de personeele belasting voor de cafébedrijven verlaagd. Het voorstel-Peper is overbodig, want bijeen komsten van politieken aard zijn al vrij van be lasting. Iets anders is het als men amusement af wisselt met politiek. De voorzitter stelde voor het verdere debat te verdagen tot de volgende zitting. Ned. Natuurhistorische Vereeniging „Zie het dier zooals het is, niet zooals gij denkt dat het zijn zal." Bij zijn bespreking van het onderwerp „Ver schillende gedragsvormen bij zoogdieren en vogels'1 voor de afd. Haarlem en omstreken der Ned. Na tuurhistorische Vereeniging heeft de heer A. F. J. Portielje zijn hoorders trachten te doordringen van de noodzakelijkheid, onbevangen naar het dier te kijken, om het dier te zien zooals het is, en niet -'ooals.wii denken, dat het zal zijn. Wanneer men dan na goed waarnemen een indruk heeft verkre gen, zal men dien eerst nog proefondervindelijk moeten toetsen. Dieren brengen hun aandrift en natuurlijken aanleg, bij de geboorte mee Bij hun „spel" leven ze hun aandrift uit en daardoor wordt de aangebo ren aanleg door aangeleerde ondervinding ge oefend en aan verschillende omstandigheden aan gepast, ook al begrijpt het dier daarom nog niet wat hij van nature, ofxloor ondervinding geleerd, doet. De jonge zwanen slobberen voedsel van het wa teroppervlak af. Is er geen voedsel dan duiken hun lange halzen in het water of ze gaan „voedseltrap- pen". Doch ook in een teil met schoon water doen ze dit: waaruit wel blijkt dat dit een aangeboren beweging is, evenals het worm trillen bij grutto en kievit: van deze laatste handelingen had de heer Portielje buitengewoon duidelijke foto's. Het fabeltje dat de uilen overdag niet zien werd door den heer Portielje weersproken: foto's van uilen in de volle zon met de oogen wijd open on derstreepten dit. Mooi lieten de foto's zien achter een volgens de schuthouding van de boschuil, waar bij het groote oog tot op een kier gesloten wordt, de imponeerhouding en de dreighouding. Zoo hebben leeuwen bij hun verschillende uitin- D.D.D. doel de jeuk bedaren en doodt de ilekteklemen, zoodal de huid zich kan bentellen. Flacons a 75 cl. f. 1 50 en f. 2.50. Geneesmiddel A Dl D TECEN HUIDAANDOENINGEN (Adv ingez. Med.) VOOR DE KINDEREN Een eindje verder daalde hij weer, pal op den rug van een ezel, die aan den kant van den weg liep te kuieren. Plet keek scheel van schrik, maar nog vóór hij kon overdenken wat er met hem gebeurd was, maakte de ver schrikte ezei een nijdlgen sprong. Met gevolg dat de arme Plet weer door het luchtruim gegooid werd. een salto maakte en alsof het een circusvoorstelling was, weer op zijn plaats in de auto terecht kwam, die de Dikke inmiddels een eindje terug had gepeden. Wasscherij van hel Proefstation te Delft. In gebruik genomen. (Van een onzer medewerksters). Onder groote belangstelling is Dinsdag de was scherij van het proefstation in het gebouw van de Rijksvezeldienst te Delft geopend. Vele autoriteiten, ook van land- en zeemach waren tegenwoordig en getuigden daarmede het verreikende belang van deze instelling. De heer F. H. Sixma, de voorzitter van het Proel station, sprak een welkomstwoord, waarbij speciaal dank aan de autoriteiten bracht, wier tc genwoordigheid zoo zeer op prijs werd gesteld. H zette het doel van de wasscherij en het proefstatio uiteen. Met een variatie op het bekende „Spaar d vogels" zou hij willen zeggen „Spaar de vezel", dat is eigenlijk de quintessens van deze wasscheri te komen tot een minimum slijtage van het goe Wanneer men nagaat hoeveel kapitaal verloren ga; door ondoelmatige behandeling van de wasch op welke wijze deze slijtage is tei'ug te brengen, da bewijst de wasscherij daarmee alleen al haar nood zaak en nut. De juiste behandeling, die het weefs; ontziet, verlengt den levensduur, spaart dus geld e maakt tevreden huisvrouwen. De verhouding tusschen waschindustrieelen el textielfabrikanten was dikwijls verre van ideaij omdat ze. bij klachten over slijtage van de huis vrouw, elkaar de schuld gaven; eerstgenoemde ze: den: „het goed deugt niet": de huisvrouwen repli eeerden: „de behandeling in de wasscherij schuld". De proefwasscherij is nu daar om wetenschappelijke en practische onderzoekingen d juiste behandeling van bepaalde te wasschen stofj fen uit te zoeken. Niet alleen is de nieuwe proefwasscherij van lang voor de waschindustrieën, ook andere dustrieele- en handelsondernemingen kunnen hun voordeel mee doen. We noemden reeds de textielfabrikanten, dij hun weefsel kunnen laten onderzoeken op wasch] en kleur-echtheid, houdbaarheid, mogelijke neiginj tot krimpen enz. Maar ook de fabrikanten van zee] en van chemische artikelen of van metalen onde.H deelen van kleedingstukken enz. De heer Sixma zaj den tijd niet ver meer dat de Proefwasscherij ai „in Holland staat een huis" stond in het middej van een kring, die gevormd werd door textiel- ei waschindustrie, huisvrouwen, land- en _zeemaclv (de land- en zeemacht is momenteel de grootst] klant der waschindustrie), fabrikant van wasem machines, zeepfabrikanten en alle industrieën die op de wasch betrekking hebben. Hierna kreeg de heer Zaalberg, oud-directein van T. N. O. (Toegepast Natuurwetenschappelijï Onderzoek) het woord om de verheugende mede deeling te doen, dat hij juist bericht van het Minij sterie van Economische Zaken had ontvangen, da] f 5000 subsidie was toegestaan. De heer Ir. R. Smit van den Rijksvezeldienst tevens verbonden aan het Proefstation gaf een za< kelijke uiteenzetting van de werking en het doe van de wasscherij van het Proefstation voor hef publiek en voor de bij het waschvraagstuk betrok ken industrieën. Hij deelde een en ander mee over de weten schappelijke en practische beteekenis van dj proefwasscherij en vertelde van de onderzoekingen! die het Proefstation voor de Waschindustrie ver-; richt heeft in verband met de reiniging van ha wsschgoed, de afzetting van kalkzeep op het weef-: sel, de chemische slijtage enz. De oprichting van de wasscherij van het Proef station is daarom van zoo groot nut, omdat tot nu toe al deze onderzoekingen plaats hadden in labo-: ratoriumwaschmachines, onder omstandigheden; die vaak van de practijk afweken. Nu met de ic gebruikstelling van de wasscherij is 't mogelijk dc resultaten van de onderzoekingen direct van prac- tisch nut te doen zijn, doordat ze aan de practiji: getoetst zijn. De proefwasscherij is als het ware he; verlengstuk van de laboratoriumonderzoekingen. I De wasscherij geeft de middelen tot verbetering der waschbehandeling aan, onderzoekt de weefsels] geeft waschvoorschriften voor bepaalde weefsels] hetgeen alles na nauwkeurig wetenschappelijk onderzoek wordt vastgesteld. Reeds nu hebben een linnen- en een overhemdenfabriek zich om raad to", de wasscherij gewend. De heer Sixma noodigde de aanwezigen uit tot] bezichtiging van de wasscherij en desgewenscht vaK het gebouw van den Rijksvezeldienst. Van hoe groot nationaal belang het is, dat onze wasch op de doelmatigste wijze behandeld wordt ec welke kapitalen gemoeid zijn met een 10 pet. min der slijtage, behoeft niet in cijfers uitgedrukt te worden. Het is nog niet eens zoo lang geleden, da! een huisvrouw u op uw vraag: „Wie is de grootste vernieler van den tegenwoordige» tijd", niet ant woordde, zooals u misschien zoudt verwachten: „de ocrlog" of „de mot", maar zonder eenige aarzeling' „de wasscherij". Natuurlijk moet dit antwoord met de in een dergelijk geval noodige reserve genomen worden, daar het van de gebruikelijk overdrijving getuigt. Maar tochhet geeft te denken en het geeft een akelig beeld van linnenkasten rrfet lakens, waar de zoom half uithangt, sloopen met dunne slijtplaatsen, doeken niet leelijke hiaten, baddoeken, die mooi rullig de wasch ingingen en er plat als een dubbeltje uitgekomen zijn om van de rest nog maar niet te spreken. Een feit is, dat de huisvrouw die haar wasch bui ten de deur doet, voor het zoo groote gemak, dat zij daardoor heeft, de consequenties daarvan dan ook, hoewel zuchtend en met een bezwaard hart, aan vaardt. Ze weet, dat ze veel vlugger tot vernieu wing zal moeten overgaan, dan wanneer ze de ge- heele wasch thuis laat behandelen, Een bewijs van welbegrepen eigenbelang en be lang der cliëntèle is, dat de directeuren der wasch- inrichtingen alles in het werk stellen om tot een voor beide partijen bevredigende oplossing komen. En dat die oplossing ligt in de wasscherij van het Proefstation zal geen der aanwezigen bij de opening betwijfelen; we hopen, dat onze lezers en lezeressen dat ook zoo inzien. M. M. L. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie. Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Autoped, de Vries. Marnixplein 13. Kinder cape. Peschar, Voorhelmstraat 49; Postzegel catalogus. Hoogenboom. Gasthuisstraat 159 rood; Etui m. i.. Roode. Pijlslaan 122. Etui m. schoolbehoeften. Erdsieck. Gortestraat 8. Etui met vulpen. Roogeveen, Leeghwaterstraat 81; een paar kinderhandschoenen. Kelfkens, Ted. v. Berkhoutstraat 18 rood; zwarte hond, Kos ter, Schneevoogtstraat 12 rood; Belgische her der, Kennel Thornwood, v. 't Hoffstraat 93; Electrlsche lantaarn, v. Straaten, Spaansche- vaartstraat 68, Medaillon, Berg, Rijksstraat weg 279; Portemonnaie m. i. De Nobel. Pieter Kiesstraat 74; Gladde ring. Jongsma. Pleiaden- straat 41: Ring. Bur. v. Politie. Smedestraat; Kinderschoentje, Apotheek Florijn, Groote Houtstraat-, Damestaschje, m. i. de Keyzer, Saracenenstraat 1, Vulpen, Brouckman kle verlaan 137.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6