Goebbels over neutraliteit. Verkoop van land aan Joden in Palestina beperkt. „Rusland heeft meer dan één reden den oorlog spoedig te staken." DONDERDAG 29 FEBRUARI W4Ö H X A R E E M'S D A G B E A D' S Duitschland vraagt geen actieve mede werking van de neutralen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Minister Goebbels heeft Woensdagavond te Mün- I ster een rede gehouden, waarin hij zeide, dat het onheil voor Duitschland steeds alleen dan kwam, wanneer het volk het oneens was, evenals ook En- i geland zijn wereldheerschappij over de geheele aarde slechts kon vestigen, omdat het Duitsche volk zich slechts zeer zelden bewust werd van de in hen wonende kracht of haar in binnenlandsche twisten verspilde. Daarom is ook het streven van de Wes telijke plutocratieën steeds erop gericht geweest hei Duitsche volk innerlijk te verdeelen en te verscheu ren, daar zij slechts zoo Duitschland eronder konden houden. De Führer, aldus Goebbels, heeft het eer ste volksrijk der Duitschers_ geschapen. Voor de eer ste maal in zijn geschiedenis' is het Duitsche volle één geworden en in zijn eenheid ligt ook zijn kracht. Het Duitsche volk is zich ervan bewust dat het in dezen oorlog gaat om een strijd op leven en dood. Een uitwijken is thans niet meer mogelijk. Daarbij, zeide Goebbels, onderschatten wij onze tegenstan- j ders evenmin als wij hen overschatten: wij kennen zeer nauwkeurig onze hulpmiddelen, doch ook die van den tegenstander. I Even vruchteloos als de pogingen Duitschland door propaganda aan het wankelen te brengen, zijn de Britsche blokkadepogingen. De Duitsche staats- en oorlogvoering heeft de blokkade voor het grootste deel haar effect doen verliezén. De veiligheid van het rijk ligt in handen van een weermacht, die de beste militaire organisatie vormt, welke de geschie denis ooit gekend heeft. Achter haar staat het ge heele Duitsche Volk. Iedere Duitsche volksburger ziet de rechtvaardigheid en de noodzakelijkheid van j dezen strijd in en is vastbesloten, alles in het werk l te stellen om dezen strijd tot de overwinning te voeren. De Duitsche natie zal een einde maken aan de plutocratische wereldtyrannie. Goebbels vervolgde: De voorwaarden, waaronder wij dezen oorlog voeren en winnen zullen, zijn de gunstigste, die men zich kan denken. Op het ge bied der levensmiddelenvoorziening zijn wij vol komen veilig. Ons bedrijfsleven is geconsolideerd. Het voorziet ons allen van de noodigste grondstof fen en afgewerkte producten. Onze bewapeningsin dustrie werkt op volïe loeren Duitschland denkt cr niet aan. van de neu tralen te verlangen, dat zij actief en met mili taire strijdkrachten aan de zijde van Duitsch land aan dezen oorlog zullen deelnemen. Echter schijnt het toch noodig het begrip neutra liteit in dezen oorlog in zijn werkelijke beteekenis nog eens vast te stellen. Duitschland kan zich niet Tegenstelling tusschen houding van regeering en openbare mee ning mag niet bestaan. vereenigen met een definitie, waarbij het slechts om een militaire, doch niet tevens om de politieke neu traliteit gaat. Een in het oog vallende tegenstelling tusschen de neutraliteit van een staat en de neutraliteit van zijn openbare meening mag niet bestaan en het is dan ook geenszins voldoende, dat de re geering van een neutralen staat haar neutrale houding in dezen oorlog verkondigt, terwijl de openbare meening de vrijheid heeft om te schelden. Neutraal zijn wil zeggen, zich in elk opzicht bui ten het conflict houden. Wij hebben niet de minste bedoeling de vrijheid der openbare meening in an dere landen te onderdrukken. De vrijheid van mee- ningsuiting mag echter ook in de neutrale sta ten niet misbruikt worden om groote mogendheden, die in oorlog zijn, bewust en stelselmatig te belee- digen. Besluit der Britsche regeering stuit op verzet der oppositie. Buiten den Volkenbondsraad om gehandeld. Dc Britsche en dc Paleslijnsche regeering hebben Woensdag nieuwe regelingen voor de overdracht van land uitgegeven, waarin ver koop van land door Arabieren aan andere per sonen dan Palestfjnsche Arabieren wordt ver boden of bepèrkt. De tekst van het desbetreffende memorandum is aan den secretaris generaal van den Volkenbond toegezonden om ter kennis te brengen van de leden van den Volkenbondsraad. - In het Lagerhuis ontstond een fel debat, toen dé minister van koloniën Mac Donald, mededeeling deed van dit besluit. Mac Donald zeide dat als gevolg van den inter nationalen toestand dé Volkenbondsraad het verslag van de permanente mandaatscommissie nog niet had besproken. Daarom had de regeering de docu menten naar Genève gezonden voor het geval, dat een lid zou wenschen, dat de Raad in vergadering zal worden bijeengeroepen. De leider der Laboifroppositie, Attlee, vroeg of Mac Donald zich ervan bewust was, dat de actie der regeering, waarbij zij als rechter in eigen zaak optreedt en den Volkenbondsraad negeert een zeer groot wantrouwen in de re geering heeft veroorzaakt en in breeden kring 't gevoel heeft gewtekt dat zij het gezag van den Volkenbond en het internationale recht onder graaft. Mac Donald antwoordde dat de Britsche regeering bet gezag van den Volkenbond niet ondergraaft. „Wij erkennen tenvolle het standpunt dat de Vol kenbondsraad inneemt ten aanzien van het man daat over Palestina." Mac Donald voegde hieraan toe, dat de regeering er de voorkeur aan zou hebben gegeven regelingen te publieeeren en op tè schorten totdat de Raad tijd zou hebben deze te bestudeeren, doch, aldus zeide Jiij, „wij'staan in Palestina voor een delicaten toe stand en voor dien gang van zaken bestaan zekere practische bezwaren." Mac Donald zéide, dat de regeering verplicht zou zijn ernstig rekening te houden met de meening van den raad. Cazalet (cons.) zeide dat de maatregel de mee ning der Joden zou verbitteren, niet alleen in Pa lestina, doch op de geheele wereld. Mac Donald antwoordde dat het nalaten van de invoering van een controle op het grondbezit den vrede in Pa lestina in gevaar zou kunnen brengen. Attlee noemde de toelichting „volkomen onbevre digend" en deelde mede ter zake een motie te zul len indienen. Tegelijkertijd zijn in den vorm van een Witboek documenten gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat de regeering er van overtuigd was, dat het ge vaarlijk zou zijn de waarschuwingen van 'n onpartij dige commissie ten aanzien van ernstige overbe- volging van Arabieren in zekere streken in den Wind te slaan. Derhalve werd de hooge Commissaris ge machtigd de zönes vast te stellen, waar de land- verkoopen door Arabieren aan Joden beperkt, verboden of vrij zou zijn, deze beperkingen zouden een verdere ontwikkeling van het Joodsch Nationaal Tehuis in andere streken ïiiet voorkomen. Joodsch protest. Het Jewish Agency voor Palestina heeft een verklaring uitgegeven, waarin het protesteert tegen de nieuwe regelingen der Britsche regeering. Het agentschap dringt er op aan dat de geheele kwestie zal worden voorgelegd aan het Permanente Hof voor Internationale Justitie in Den Haag. Financiering van den oorlog door „uitgestelde betaling". Britsche regcering behoudt zich een oordeel over het plan-Keynes voor. John Maynard Keynes de bekende Engelsche econoom. Ongeveer 200 leden van alle partijen van het Engelsche parlement waren Woensdagavond aan wezig in een vergadering in het Lagerhuisgebouw, waar zij bij een toespraak tegenwoordig waren van den bekenden econoom Keynes over zijn plan tot bijstand aan de financiering van den oorlog door „uitgestelde betaling", d.w.z. dat een deel van ieder's inkomen gedwongen achtergehouden zou worden en aan de regeering zou worden geleend tot na den oorlog. Keynes betoogt dat het gevaar van inflatie op die wijze bedwongen zou worden, dat de vicieuze spiraal van stijgende loonen en stij gende prijzen zoo worden vermeden en dat een enorm bedrag ter beschikking zou worden gesteld van de regeering. Aangezien deze geblokkeerde spaargelden vrij gegeven zouden worden na den oorlog, zou dat een geweldigen impuls geven aan de industrie op het juiste oogenblik door nieuwe koopkracht te ver schaffen. De leden van het parlement luisterden aandach tig naar Keynes, doch al erkende men- dat hij zijn denkbeelden op schitterende wijze uiteengezet had. werden zij toch op gemengde wijze ontvangen ge lijk uit na zijn toespraak gestelde vragen bleek, aldus meldt Reuter. Tijdens de debatten in het Hoogerhuis over de besnoeiing van de consumptie door de burgers, heeft de minister zonder portefeuille, Hankey, in antwoord op een vraag betreffende het plan-Key nes gezegd dat dit zorgvuldig wordt bestudeerd. Het is niet verworpen. Hankey voegde hieraan toe dat plannen van dezen aard echter leiden tot ge bieden van algmeene financieele politiek en dat het derhalve voorloopig onmogelijk was dieper in te gaan op de merites van dergelijke algemeene finan cieele projecten of een meening daarover uit te spreken. Hankey gaf echter te kennen, dat een vrije regeering, alvorens dwang te aanvaarden, eerst moet nagaan of het doel niet kan worden bereikt langs vrijwilligen weg. Spreker haalde cijfers aan, waaruit bleek dat er een vermindering is gekomen in de burgerlijke aankoopen. Bij het voortgaan van de oorlogsinspanning, zoo zeide hij, zou er een groo- tere besnoeiing van het civiele verbruik moeten komen. De critiek onmisbaar voor de overwinning. „Wereldoorlog dank zij haar gewonnen." Lloyd George. In een Woensdag te Londen gehouden rede heeft Lloyd George verklaard dat de natie eensgezind wenscht den oorlog voort te zetten, tot een eervol len, billijken en duurzamen vrede is verkregen Zoo gij een korten oorlog wenscht. aldus spreker, moet gij bereid zijn tot het voeren van een lang- durigen oorlog en moet de vijand dit weten. Een langdurigen oorlog op alle fronten. Lloyd George verklaarde verder dat de vrijheid van critiek in oorlogstijd een democratie een voor deel gaf boven een totalitairen staat. De critiek stelt het publiek in staat druk uit te oefenen op de regeering om de onvolkomenheden te verbeteren. De vorige oorlog, zeide spreker, is dank zij de cri tiek gewonnen. Lloyd George verklaarde tenslotte: Wij kunnen de productie van onzen bodem verdubbelen. Geen enkele duikboot, geen enkele magnetische mijn en geen enkel vliegtuig zal ons op dit gebied kunnen bedreigen. Wij geven 6 millioen pond per dag uit Wij kunnen enkele millioenen uitgeven om onze productie van levensmiddelen tot het juiste peil op te voeren. Koht verdedigt zijn politiek tegen over Engeland en Duitschland. Kwestie van de „Altmark" opgelost. in hoofdzaak In een interview met het nieuwsagentschap van de Noorsche Arbeiderspers heeft de Noor- sche minister van buitenlandsche zaken. Koht. verklaard dat Noorwegen tegenstand biedt aan de pogingen van het buitenland om druk uit te oefenen. Naar aanleiding van de mededeelin- gen in het Lagerhuis over de economische oor logvoering zeide Koht dat Noorwegen zijn rech ten heeft gehandhaafd bij de commercieele be sprekingen met Engeland en Duitschland. De Britsche minister voor economische oorlogvoe ring heeft erin toegestemd dat Noorwegen het recht behield zijn normalen handel met Duitsch land voort te zetten. In dien zin wordt de over eenkomst met Engeland met voldoening gezien. Ook in de onderhandelingen met Duitschland heeft Noorwegen zijn rechten gehandhaafd. De minister herhaalde vervolgens het Noorsche standpunt inzake de „Altmark" en voegde hier aan toe dat indien hij van Britsche zijde erop is betrapt dat hij een vergissing heeft gemaakt in zijn verklaring, deze vergissing slechts betrek king heeft op een ondergeschikt technisch punt. dat geen invloed heeft op het vaststellen van het feit, dat Engeland verleden jaar het recht heeft gevraagd voor vrijen doortocht van oor logsschepen door de Noorsche wateren, indien dit geen verband hield met oorlogsoptreden. Het vervoer van krijgsgevangenen aan boord van een schip kan niet worden beschouwd als een oorlogsoptreden. Op dit. punt is onze meening in overeenstemming met die van Britsche des kundigen op het gebied van internationaal recht. Wanneer Duitschland beweert dat we te zwak optreden tegen Engeland, wanneer we voorstel len de zaak van de „Altmark" door arbitrage te regelen, als de zaak niet door onderhandelingen geregeld kan worden, dan kan ik hierop slechts antwoorden dat het een bestaande traditie is in de Noorsche politiek om te pogen alle conflicten op deze wijze te regelen, wanneer onderhande lingen falen. Naar mijn meening is het kernprobleem van het internationaal recht inzake de „Altmark" thans opgehelderd en ik hoop dat de Britsche regeering het eens zal zijn met het Noorsche standpunt en de Noorsche eischen. Minister Koht weigerde een verklaring af te leggen over de Duitsche oorlogsvoering ter zee. aangezien hij heden in de Storting een vraag dienaangaande zal beantwoorden. HEDENAVOND KOMT REYNAUD VOOR DE RADIO. Hedenavond 7.05 uur Ned. tijd zal de Fransche minister van financien. Paul Reynaud. een radio rede uitspreken, waarin hij de economische en financieele maatregelen uiteen zal zetten, welke heden in den ministerraad zullen worden aange nomen. Het Fransclie legerbericlit. PARIJS. 29 Februari. (Havas) Het legerbericht van Donderdagochtend luidt: ..Bedrijvigheid der vooruitgeschoven afdeelin- gen ten westen der Vogezen. Vuur uit de kazemat ten aan weerszijden van den Rijn." TURKSCHE SCHEPEN BEHOEVEN NIET TERUG TE KEEREN. Zoowel van de zijde van den Turkschen presi dent als door de Turksche regeering worden ca- tegorigsch tegenspraken uitgegeven van de berichten. volgens hetwelk het kabinet bevel zou hebben gegeven aan alle Turksche stoomschepen in Turksche wateren om terstond terug te keeren en verboden zou hebben, dat in het vervolg uitgevaren zou wor den naar plaatsen in het-buitenland. Verklaard wordt dat een dergelijk besluit niet is genomen. Amerikaanscli amendement inzake wapenaankoop door Finland verworpen. WASHINGTON. 29 Februari. Met 106 tegen 49 stemmen heeft het Huis een amendement verwor pen waarbij aan Finland zou worden toegestaan om credieten van de importbank te gebruiken voor den aankoop van wapens, terzelfdertijd werd een amendement aangenomen waarmee aan Fin land toestemming werd gegeven vliegtuigen voor de handelsluchtvaart te koopen. (United Press.) Engelsche luchtmacht boven vijandelijke vlootbases. Kiel en Cuxhaven verkend. Het Engelsche ministerie van luchtvaart deelt nede dat. .vliegtuigen der Koninklijke Lucht strijdkrachten Dinsdagavond uitgebreide verken ningsvluchten boven Noord-Duitschlamd hebben gemaakt. De Engelsche vliegtuigen hebben boven Berlijn en Hannover gevlogen. De vijandelijke vlootbases te Kiel en Cuxhaven werden met succes verkend". Dr. Dietrich over de Duitsche pers. „Duitsche courantenlezer het beste ingelicht". De Duitsche rijksperschef dr. Dietrich heeft te Wiesbaden op het congres van de hoofdredacteu ren van de Duitsche pers en de leden van de pro- paganda-lichamen een toespraak gehouden, waar in hij een uiteenzetting gaf van hun taak in oor logstijd. Hij zeide o.a. „dat de Duitsche krantenle zer de best ingelichte krantenlezer der wereld is. De Duitsche pers publiceert weliswaar niet alle leugens, welke door de vijandelijke propaganda worden verspreid en ook worden de Duitsche krantenlezers niet van de eene zenuwopzweepende sensatie in de andere gestort, doch door een ver standige politiek van berichtgeving krijgt de Duit sche lezer voortdurend een juist en zeker oordeel over het leven en de kracht van het eigen volk. De Duitsche pers streeft er naar het Duitsche volk niet door onjuiste berichten in slaap te sussen en een juiste voorstelling te geven van hetgeen de anderen werkelijk willen." Chamberlain zegt den hoeren steun toe. Landbouwproductie moet uitgebreid worden. In een ie Londen gehouden bijeenkomst heeft Chamberlain aangedrongen o p uitbreiding van de landbouwproductie. De premier zeide: Tenzij wij den invoer van dingen die voor ons niet on misbaar zijn verminderen, kunnen wij, als wij den oorlog willen winnen, geen dingen importeeren, die een levensbehoefte voor ons zijn. De oplossing is dat wij onze binnenlandsche levensmiddelenpro ductie opvoeren. Chamberlain gaf den boeren de verzekering dat het oorlogskabinet hun allen steun zou verleenen en hij zeide dat zoolang de tegen woordige regeering aan hel bewind zou zijn niet zou worden toegestaan dat de landbouw voor de tweede maal na den oorlog zou ineenstorten. De Times: LONDEN 29 Februari (Reuter). De diploma tieke redacteur van de „Times" schrijft: „Er zijn menschen, die gelooven dat de Russische aanval op Finland niet is bedoeld als inleiding tot een over winning. maar tot een vredescompromis. Wellicht beginnen de Russen te beseffen dat de verovering van geheel Finland een te zware taak is en dat zij. wanneer zij hun prestige met een overwinning kun nen redden, er goed aan zullen doen de campagne te staken. De Duitschers wenschen in hun eigen be lang dat de Russen vrede sluiten. In het begin van Januari hebben zij willen bemiddelen, doch Rus land weigerde. Eenige weken geleden had Berlijn de neiging den Russen onderhandelingen aan te raden, doch de Duitsche ambassadeur te Moskou, Von der Schulenburg, adviseerde geen te groote pressie uit te oefenen voor het Roode Leger op eenig resultaat kon wijzen. Rusland heeft meer dan één reden om den oorlog spoedig te staken. Men schijnt te Moskou te denken, dat, zoolang de oorlog voortduurt, het gevaar van een geallieerden aanval in het zuiden toeneemt. Indien het Russische publiek meer van den oorlog te weten komt, zal het dien ongetwijfeld in verband brengen met de slechter wordende economische omstandigheden. Een vredescompromis zou een regeeringswijzi- ging in Finland inhouden, doch indien Paasikivi die door den Russischen koers nimmer is aangevallen Tanner zou opvolgen, zou Stalin wellicht kunnen verkondigen dat een vriendschappelijk gezinde Finsche regeering aan het bewind zou zijn geko men, dat de plannen der Britsch-Fransche imperia listen door het zegevierende Roode Leger verijdeld zouden zijn en dat de Finsch-Russische betrekkin gen zoozeer gewijzigd zouden zijn dat Rusland zich met het pachten van een vlootbasis te Hangö te vreden zou kunnen stellen." Zoon van Tlieodoor Roosevelt aan het hoofd der vrijwilligers voor Finland. Majoor Merkit Roosevelt dient in het Engelsche leger. Merkit Roosevelt, een zoon van den oud-presi dent der Vereenigde Staten Theodore Roosevelt en een verre bloedverwant van den huidigen presi dent, wil zijn diensten aanbieden aan Finland en het commando voeren over het vrijwilligerscorps, dat binnenkort uit Engeland vertrekt, aldus wordt medegedeeld door het Britsche bureau voor hulp aan Finland. Majoor Mericit Roosevelt, die reeds in den vori- gen oorlog gestreden had bij de Amerikaansche troepen, doet thans dienst als officier in het Brit sche leger. Hij zal verlof vragen om ontslag te ne men. Wanneer hem dit wordt toegestaan en zijn ontslag aanvaard wordt, zal hij zijn diensten aan Finland aanbieden. Hij zal dan worden benoemd tot bevelhebber van het vrijwilligerscorps voor Finland Anierikaansclip slagschepen van 45.000 ton. Voorbereiding voor den bouw vordert. De waarnemende minister van Marine der Ver. Staten. Edison, heeft bekend gemaakt dat de Ver eenigde Staten vorderingen maken met de voorbe reidingen voor den bouw van vier slagschepen van 45.000 ton, ondanks de voorstellen tot het bouwen van grootere schepen Hij zeide dat de nieuwe slag schepen voor het oogenblik ruim voldoende moe ten zijn om het hoofd te bieden aan alles, wat thans in het buitenland gebouwd wordt. Over het huidige vlootboüwprogram zeide Edison dat het eerste der zes nieuwe slagschepen van 35.000 ton in het voor jaar -te water zou worden gelaten. Coöperatie „Vooruitgang". Feest- en propaganda-avond. Beter dan welke propagandaredevoering ook is een propaganda-avond zooals de Coöperatie „Voor uitgang" er Woensdag een in de Gem. Concertzaal gaf. Dat was inderdaad propaganda die van begin tot eind boeide en nu en dan geweldig insloeg. Geen wonder trouwens: „De Vier van Tholen en van Lier" waren den geheelen avond aan het woord in de re vue „Wie de schoen past", een revue, door Jac. van Tol vervaardigd in opdracht van den Centralen Bond van Verbruiksvereenigingen in ons land en door geheel Nederland met groot succes voor het voetlicht gebracht. Dat „Wie de schoen past" in sterke mate een ten- denz zou vertoonen, was te verwachten maar door de pakkende wijze waarop deze in de revue is ver werkt en niet minder door de vlotte opvoering en 't tempo, dat voortdurend in acht genomen wordt, valt het accent niet zóó op de steeds naar voren ge brachte idéé: „coöperatie", dat de toeschouwers in dit opzicht een „te veel" kregen. Tholen en Van Lier zetten hun beste beentje voor, evenals hun vrouwelijke partners. Het vroolfjke viertal deed de menschen van den eenen lach in den anderen vallen. Van Lier, die anders zich tevreden stelt met de rol van begeleider en meestal maar zoo en dan met een grap of door het meezingen van een refein aan de „actie" deelneemt, is in deze re- ue veel meer als acteur aan het woord, dan wij dit tot nu toe van hem gewoon waren en hij doet het waarlijk uitstekend, hetzij hij optreedt als rede naar, als chef in een groot magazijn of als dirigent De beide vrouwelijke leden van het kleine gezel schap zijn in haar optreden van een opgewektheid, een gratie en een vlotheid, die moeilijk te evenaren zullen zijn en zij beschikken over uitmuntende stemmiddelen. En Tholen? Is Tholen.... daarmede is eigenlijk alles gezegd. Hij danst en springt over het tooneel, zingt zijn liedjes, laat ze meezingen, tapt zijn mop pen, zooals hij dat alleen maar kan. Hij is merkbaar de leider, de aanvoerder en aanvuurder van dit lus tige viertal, dat hem zoo gaarne volgt! Hoe vermakelijk was die scène in de operatieka mer van een ziekenhuis, hoe aardig ook die circus scène in het begin en vooral ook het gedeelte van de revue, waarin de coöperatie-idée in verschillen de deelen der wereld tot uiting Werd gebracht. Na de pauze was „Wie de schoen past" wat minder boeiend dan er vóór, maar in het zoo uitmuntend door Tholen, als onbekende soldaat, gezegde Quo Vadis gedicht, kwam de revue toch weer even op een hoog plan. Het succes was buitengewoon groot en welver diend en de coöperatieliederen werden dapper mee gezongen. De nog pas een jaar oude Muziekveïeeni- ging „Vooruitgang" toonde duidelijk haarvoor uitgang, onder leiding van den heer Peters. Ter ver sterking van haar kas werden in de pauze bloempjes verkocht en ook werd de gebruikelijke verloting van ,Vooruitgang"-pioducten gehouden. Het was ec*i bijzonder geslaagde avond. De goede stemming werd nog verhoogd door de mededeeling an den voorzitter, den heer P. van Gessel, dat de Coöperatie thans even ver van de 8000 leden is ver wijderd als verleden jaar van de 7000! Goede luchtbescherming in Zweden. Aanleg van „rotsschuiïplaatsen". STOCKHOLM 29 Februari. Het program voor de bescherming van de burgerbevolking van de Zweedsche hoofdstad tegen luchtaanvallen wordt op het oogenblik in versneld tempo uitgevoerd. Men trekt leering uit het Finsche voorbeeld. Op het oogenblik is Zweden even goed beschermd tegen luchtaanvallen als Finland en binnen zes maanden zal het waarschijnlijk beter beschermd zijn dan de meeste oorlogvoerende landen in den grooten oorlog. Indien Zweden echter plotseling voor een oorlog zou komen te staan dan zou de handicap zeer groot zijn, daar de bevolking nog geen vertrouwen heeft gekregen in de beschermingsmaatregelen van de regeering. Stockholm is op groote granietblokken gebouwd en dat beteekent een bescherming op zichzelf. Bo vendien is Zweden met zijn behoorlijke luchtmacht en goed afweergeschut op voldoende wijze in staat om de groote centra te beschermen. Daarom heeft men slechts het plan om 125.000 personen van de bevolking van 700.000 zielen van Groot-Stockholm te evacueeren. Het betreft hier in hoofdzaak ouden van dagen, zieken en moeders van zeer jonge kinderen. Stockholm heeft gezorgd voor een aantal schuil plaatsen. In den harden granietbodem zullen holen gemaakt worden, die plaats bieden aan 50.000 men schen. Deze schuilplaatsen zullen volkomen veilig zijn voor bom- en gasaanvallen. Waarschijnlijk zul len er 50 van deze rotsschuilplaatsen zijn. Verder worden er plannen gemaakt voor schuilplaatsen die ieder uur open kunnen staan om de burgers schuil plaats te bieden. Actieve defensiemaatregelen als luchtafweerbat- terijen en concentraties van gevechtsvliegtuigen moeten de passieve bescherming voltooien. In dit verband wordt uit militaire en regeerings- kringen vernomen dat Zweden meer vliegtuigen uit de Ver. Staten zou willen betrekken, maar dat de groote mogendheden door hun contracten en snel lere actie een onmiddellijke aflevering aan Zweden onmogelijk hebben gemaakt. (United Press). BRUGWERKER DOOR TREIN GEGREPEN EN OM HET LEVEN GEKOMEN. Woensdagmiddag om half vier is op de spoorbrug over de Oude Maas de 44-jarige brugwerker P. van Etten, uit Dordrecht, door een electrischen trein ge grepen. Het slachtoffer was op slag dood. De man. die werkzaamheden verrichtte aan de brug, had den naderenden trein niet bemerkt. JRAIDIICj PROGRAMMA VRIJDAG 1 MAART HILVERSUM I. 1875 en 414,4 M. 8.00 VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO. 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA. 8.Berichten ANP, gramofoonmuziek, 10.Mor genwijding 1.20 Gramofoonmuziek 10.40 Declamatie 11.Zang, piano en gramofoonmuziek. 11.30 Orgel spel. i2.— De Palladians 12.45 Berichten ANP, gra mofoonmuziek. 1.— AVRO-Amusementsorkest en soliste. 2 Voor de vrouw. 2.10 Disco-causerie. 3. Pianovoordracht 3.30 AVRO-Dansorkest 4.— Gra mofoonmuziek (met toelichting) 4 305.00 Piano voordracht. 5.05 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoon muziek 6.00 Orgelspel 6.30 Lezing „Kunstbenadering en kunstbeoordeeling" 6.50 Zang en piano. 7.00 „Cy- clus „Het beginselprogramma der S. D. A. P." 7.18 Berichten ANP. 7.30 Berichten 7.35 Voor de jeugd. 8.— Fluit en clavecimbel 8.30 Cyclus „Verworven heden die niet verloren mogen gaan". 9.Radio- tooneel. 9.30 Gramofoonmuziek 10.Radiotooneel met muziek. 10.40 Avond wijding 11.Berichten ANP. 11.10 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.40—12.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM n. 301.5 M. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.— Berichten ANP 8.059.15 en 10.— Gramo foonmuziek 11.30 Biibelsche causerie 12.— Berich ten. 12.15 KRO-Melodisten en solist (12.451.10 Be richten ANP. gramofoonmuziek) 2.Orgelconcert 3_ Gramofoonmuziek 3.30 Pianovoordracht 3.45 Gramofoonmuziek 4.Pianovoordracht 4.15 Gramo foonmuziek 4.30 Zang en piano. 4.45 Gramofoonmu ziek. 5.Zang en piano. 5.15 KRO-Orkest en so list 6.Gramofoonmuziek 6.20 KRO-orkest 7. Berichten 7.15 Causerie over Anthony Fokker. 7.35 Gramofoonmuziek 8.Berichten ANP. 8.15 KRO- New Style Artists. 9.Gramofoonmuziek 9.30 KRO- Symphonie-orkest en solist. 10.30 Berichten ANP 10.40 Gramofoonmuziek 10.45 Paul Godwin en zijn solistenensemble 11.1512.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND. 391 en 449 M (Na 6.20 ook 342 M 12.30 Zang 12.451.20 BBC-Harmonie-orkest. 2 20 Dansmuziek. 2.50 Programma gewijd aan de forel- lenvisscherij 3.20 Orgelspel 3.35 Militair orkest 4 05 Filmpraatje 4.20 Welsch programma 4.50 Kinder halfuur 5.20 Berichten 5.35 Lichte muziek 5.50 Ge varieerd programma 6.20 Mededeelingen 6.40 Repor tage 7.Causerie „A Christian looks at the World" 7 20 BBC-orkest en BBC-Welsch koor. 7.50 Geva rieerd programma. 8,20 Berichten 8.35 Causerie .Once a week". 8.50 Uit Bazel: Koorconcert 9.30 Ca baretprogramma. 10.05 Radiotooneel 10.40 Geraldo's orkest 11.20 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 11.05 Pianovoordracht 1.20 Lichte muziek 12.05 Zang 12.35 Vioolvoordracht 1.05 Pianovoordracht 1.30 Hobovoordracht 2.20 Orgelconcert 2.50 Variété 3.50 Pianovoordracht 4.35 Loewenguth-kwartet. 5.35 Vioolvoordracht 6.20 Lichte muziek 6.50 Radiotoo neel. 8.05 Tweede deel van „L'Arlésienne" opera. 9.35 Pianovoordracht 10.05 Chansons 10.20 Nacht concert. KEULEN 456. M. 5.50 Militair orkest 7.40 Gramofoonmuziek 9.30 9.50 Viool en piano 10.50 Gramofoonmuziek 11.20 Concert 12.35 Weermachtorkest 1.15 Muzikaal tus- schenspel 1.35 Populair concert. 3.20 Omroeporkest en solisten 5.45 Folkloristisch programma 6.50 Gra mofoonmuziek 7.05 Otto Dobrindt's orkest 7.35 tot sluiting: Zie Deutsehlandesender. BRUSSEL 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek 11.50 en 12.30 Omroepor kest 12.501.20: 4.15. 4.50 en 6.20 Gramofoonmuziek 7.20 Voor soldaten 7.50 Gramofoonmuziek 7.53 De leeraarsvereeniging van het Koninklijk Vlaamsch Muziekconservatorium te Antwerpen (met inlei ding) 9.3010.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 1VL 11.20 Gramofoonmuziek 11.50 en 12.30 Radio-or kest 12.501.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Omroep- dansorkest 5.35 Fluitvoordracht en gramofoonmuziek 6 35 Gramofoonmuziek 7.20 Voor soldaten 8.20 Ra- iio-tooneel 9.3010.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Folkloristisch programma 8.05 Orkest van den Rijksarbeidsdienst, Jaro Michalek's orkest en solisten

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9