jCacdsU Buitkien „Hesrschers over Rusland" BURGERLIJKE STAND V R IJ D A G 1 MAART 1940 H A A R L E M'S DAGBLAD 9 Vluchtelingen uit het Protectoraat en Polen in Hongarije. BOEDAPEST, 1 Maart. De Hongaarsche politie legt de laatste dagen een toenemende waakzaamheid aan den dag met betrekking tot Boheemsche. Moravische en Poolsche vluch telingen. Dit geschiedt sedert er bericht werd dat een aantal dier lieden Hongarije op illega le wijze binnengekomen waren. De veronder stelling was afkomstig uit Duitsche bron. Zij hielden in dat zulke lieden de Hongaarsche grens met Joego-Slavië en Roemenië over schreden hadden met valsche paspoorten, die in Boedapest waren uitgegeven. Er gingen geruchten dat deze paspoorten werden uitgegeven door - Fransche agenten, doch dit is tegengesproken door de Fransche le gatie, die er overigens geen enkel geheim van maakte dat zij in bepaalde gevallen van harde noodzaak geld gegeven had aan noodlijdende Poolsche en Tsjechische vluchtelingen. In het buitenland zijn berichten rondge strooid dat de Fransche legatie door een ver sterkte politiebewaking omgeven was, daar hier onderdak verleend zou worden aan Tsjechische vluchtelingen. Deze berichten zijn blijkbaar onjuist, al schijnt er volgens een aanwijzing van officieele Hongaarsche zijde wel een nei ging te bestaan deze legatie eenigszins in het oog te houden. Aan personen die het gebouw in- of uitgaan, is herhaaldelijk gevraagd hun papieren te toonen. (United Press.) Engeland wil kolen leveren aan Italië. Reuter verneemt, dat te Rome zonder onderbre king de besprekingen worden voortgezet over den Englsch-Italiaanschen handel. Groot Brittainnië heeft aangeboden Italië te voorzien van alle steenkolen, welke het vroeger uit Duitschland ontving en in ruil daarvoor producten te koopen van de Italiaansche zware industrie en landbouw. In officieele kringen te Londen wordt verklaard, dat het steeds de bedoeling is geweest deze Duitsche uitvoergoederen naar Italië te onderwerpen aan een vijandelijke uitvoercontrole. De Italiaansche regeering werd hiervan in kennis gesteld kort na dat het koninklijk besluit inzake de représailles was uitgegeven. Strengste winter sinds ruim een eeuw. Het Kon. Ned. Meteor, instituut te De Bilt geeft het volgende voorloopige overzicht van het. weer in Februari 1940. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was In Februari de ochtendtemperatuur 4.5 graad be neden normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 13den en den 28sten, respectievelijk 16.5 graad beneden en 4.5 graad boven normaal. De gemiddelde maximumtemperatuur was 4.5 graad en het gemiddelde minimum 4 graden be neden normaal. Het aantal ijsdagen (met een maximumtemperatuur beneden het vriespunt) bedroeg te De Bilt 11 tegen 2 normaal, terwi.il het aantal vorstdagen (met een minimum be neden het vriespunt) 20 bedroeg tegen 15 nor maal. De neerslag was in de verschillende pro vincies 5 tot 40 pCt. beneden normaal. Te De Bilt werden 46 uren zonneschijn waar genomen tegen 76 normaal. Wat de strei^g-heid van den winter 1939/1940 betreft, is reeds vroeger medegedeeld, dat men tot 1829/1830 moet teruggaan om een kouderen winter aan' te treffen. Ter vergelijking geven wij hier voor de 3 wintermaanden de afwijkingen van de gemiddelde maandtemperaturen be neden normaal, volgens de waarnemingen van De Bilt en Zwanenburg: Dec. Jan. Febr. gem. 1939/1940 -1.6 gr. -7.2 gr. -4.0 gr. -4.3 gr 1829/1830 -6.9 gr. -3.2 gr. -4.5 gr. -4.9 gr. De wintel-maanden zijn derhalve gemiddeld in 1829/1830 kouder geweest, waarbij nog komt, dat de vorst in 1829 reeds half November is begonnen terwijl November 1939 warmer is geweest dan normaal. Duurtebijslag aan kleine grond gebruikers. De ministers van Sociale Zaken en van Eco nomische Zaken hebben de regeling inzake toekenning van een duurtebijslag aan kleine grondgebruikers, welke regeling 2 Maart a.s. zou afloopen, tot nadere kennisgeving verlengd. Bescherming tegen luchtaanvallen. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft in het belang van de algemeene veiligheid eenige wijzigingen aangebracht in de wette lijke bepalingen betreffende de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen voor de in staat van beleg verklaarde gebieden. Toegevoegd is de bepaling, dat een ieder ver plicht is hierbij gevolg te geven aan de alge meene en bijzondere voorschriften, welke het militair gezag noodig zal oordeelen te geven, ten einde in tijden van oorlogsgevaar hande lingen te voorkomen, welke naar het oordeel van dat gezag, van nut kunnen zijn bij de voorbereiding van luchtaanvallen. Voorts is toegevoegd, dat met betrekking tot de voorschriften, gegeven door het militair ge zag op grond van de wet betreffende bescher ming tegen luchtaanvallen, mede tot opsporen zijn belast de officieren en onderofficieren dei- land- en zeemacht en de daartoe behoorende andere militairen. Deze laatsten voor zoover zij deel uitmaken van wachten of patrouilles, alsmede het personeel van de militaire politie. HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND N.V. AMSTERDAM, 1 Maart. Naar wij ver nemen is in de gehouden vergadering van den Raad van Commissarissen besloten aan de ver gadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over 1939 te bepalen op f 12 (v. j. f 8) per aandeel. De gezamenlijke reserves ne men dan toe met f 127.941,93. waarna deze zul len bedragen f 1.771.980.58. IVIR. DECKERS ALS VOORZITTER VAN DE A.N.V.V. GEÏNSTALLEERD. 's-GRAVENHAGE. 1 Maart. In een van ochtend hier ter stede gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Algem. Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer is de nieuwe voorzitter van deze vereeniging, mr. dr. L. N. Deckers, officieel geïnstalleerd. Mr. P. J. Oud over den tegen- woordigen toestand. Kabinet-De Geer is volkomen parlementair. In een door de Vrijzinnig Democratische Vereeni ging te Amsterdam belegde openbare vergadering heeft de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, oud-minister van financiën, in Krasnapolsky een rede gehouden, die den titel droeg „ideaal en werkelijkheid". Uit onze neutraliteit vloeit voor ons de belang rijke verplichting voort, ervoor te zorgen, dat leger en vloot zoo paraat mogelijk zijn, zoo zeide spr. Er is een tijd geweest, dat de vrijzinnig-democraten dit anders inzagen en zelfs voorstanders waren van nationale ontwapening. Spr. schaamt zich daar niet voor. In 1924 was dit standpunt een bescheiden bijdrage tot de pogingen tot opbouw van een betere wereld. Toen de toestand veranderde, hebben de vrijzinnig-democraten echter hun zin voor de wer kelijkheid getoond. Evenals in 1936 zegt spr. nu: de weermacht in Nederland is niet een instrument voor den oorlog maar een instrument voor den vrede. Wanneer die weermacht er nu niet was, zouden de grootste ongelukken over ons land kunnen komen. Overgaande tot de binnenlandsche politiek noemt spr. het een onschatbaar voordeel voor de binnen landsche partijverhoudingen, dat een einde is ge maakt aan de oude tegenstelling links-rechts. Dat was de onsterfelijke verdienste van dr. Colijn, die in 1933 met zijn kabinet „op breede basis" met de oude tegenstelling brak. Én de politieke strubbe lingen van verleden jaar wijt spr. voornamelijk aan het feit, dat in 1937 de breede basis werd prijs ge geven. Spr. acht de rechtsche coalitie slechts in staat te regeeren zoolang de zon schijnt. Telkens als er moeilijkheden waren kreeg men tusschen-kabinet- ten. In 1937 leek het weer alsof de zon scheen, maar spr. had als minister van financiën de zaken van binnen gezien en hij wist, dat de toestand niet zoo zonnig was als het leek. Want juist in financieel opzicht is de politiek van het kabinet op smalle basis van 19371939 wel Vet beneden de maat gebleven. Daar plukt jhr. De Geer thans de wrange vruchten van. De heer De Geer heeft zich jegens het vader land zeer verdienstelijk gemaakt, maar schijnt op zijn formatie niet zoo trotsch te zijn als hij te recht erop wezen mocht. In een debat met prof. Kranenburg in de Eerste Kamer aarzelde hij zelfs, zijn kabinet parlementair te noemen. Weinig kabi netten zijn zoo nauw met het parlement verbonden als dit. Jhr. De Geer noemde het kabinet niet-par- lementair omdat een oppositie zou ontbreken. Spr. ziet dat anders in en voor de practijk acht spr. de vraag niet belangrijk. Spr. ziet er echter het gevaar in, dat men door het kabinet niet-parlementair te noemen de partijen wil ontlasten van hun verantwoordelijkheid voor hun /ertegenwoordigers in de regeering. Het verheugt spr. in het bijzonder, dat in dit kabinet ook sociaal-democratische ministers zijn opgenomen. Hij heeft het altyd een ongewenschten toestand gevonden, dat een zoo groote groep, die een kwart van het volk vertegenwoordigde, nooit in de regeering vertegenwoordigd was. Op den duur zat bij de geheele linkerzijde niemand meer, die ooit regeeringsverantwoordelijkheid had gedragen. In wezen is er niet veel verschil in de politiek van het huidige kabinet en die van de regeering Colijn in de jaren 19331937. Er kan ook geen groot verschil zijn, omdat de te volgen politiek gedicteerd wordt door de omstan digheden. Men neme bijv. een kwestie als die van de leerlingenschaal. Het geheele kabinet is voor stender van verbetering, maar de omstandigheden laten hét niét toe. En ook sociaal-democratische ministers aanvaarden hiervoor de verantwoordelijk heid. Dit geldt voor zoo vele andere kwesties. Ach ter de regeeririgstafel komt het werkelijkheidsbesef, dat beteekent niet, dat men zijn idealen heeft prijs gegeven. Dat geldt ook voor de economische politiek. Er zou natuurlijk een te groote spanning kunnen ontstaan tusschen de soc. dem. ministers en hun partij, al gelooft spr. dat niet. Natuurlijk moeten de sociaal-democraten zich aan sommige dingen nog aanpassen en stemmen zij in de Kamer nog wel eens tegen htm eigen ministers, maar dat acht spr. geen reden voor ernstige conflicten. Teraardebestelling ir. J. B. van Loghem. In aansluiting op ons verslag dd. gisteren van de plechtigheid der teraardebestelling van Ir. J. B. van Loghem op de Algemeene Begraaf plaats aan de Kleverlaan te Haarlem melden wij nog dat na den broer van den overledene de heer C. van Eesteren namens ,,het interna tionale congres voor het nieuwe bouwen", „De opbouw" en „De acht", sprak. Zoowel in het buitenland als in Nederland heerschl droefheid. De scherpe, echter steeds warm-menscheiijke Van Loghem is niet meer. Hij was een mensch vol idealen, welke hij in daden omzette. Wij denken aan zijn collectief bureau, waarin hij de samenwerking uit vrijen wil realiseerde, in tegenstelling tot de samen werking onder dwang. Wij denken aan zijn vele schoone bouwwerken. De jongeren zijn dankbaar voor het geduld, dat v. Loghem jegens hen betoonde. Wij kunnen eigenlijk geen blijvend verdriet hebben over zijn heengaan. Ik geloof dat Van Loghem zelf blij zou zijn wanneer wij ons reali- seeren dat hij voortleeft in zijn werk. Hij zeide steeds dat wij van verstandsmen- schen begripsmenschen moeten worden, hij was een vernieuwer van onze levenswaarden en daarom van de architectuur. Ir. Kessler, directeur van de Hoogovens, sprak namens de vele Delftsche vrienden. Elke nieuwe ontmoeting met Van Loghem, aldus spr., was als een blijde herkenning. Hij was een idealist, en hoewel hij veel vrien den had. bestond voor hem een andere wereld, waarin hij moeilijk anderen-kon introducee- ren. Hij heeft in zijn leven veel moedige daden verricht om zijn idealisme te verwezenlijken. Nooit kwam er 'n afbrekend scherp oordeel jegens zijn medemenschen over zijn lippen. Hij leeft in onze herinnering voort, en ik zie hem in het bijzonder met diezelfde ernstige blijdschap op zijn gelaat, waarmee hij ons verliet. Dr. Garmt Stuiveling memoreerde namens het kunstenaarscentrum voor geestelijke weer baarheid de verdiensten van den overledene. Ir. Van Loghem heeft ons geleerd dat men niet vóór een gemeenschap kan bouwen zonder aan een gemeenschap te bouwen. Wij zijn dank baar voor een leven, zoo geheel in dienst van het idealisme. Namens de familie dankte een schoonzoon de sprekers en de belangstellenden. Onder de aanwezigen merkten wij nog op Ir. G. C. Bremer, Rijksbouwmeester, Ir. Robbers, de architecten J. Wijdeveld en D. Rosenburg, Mart. Stam. directeur van de kunstnijverheids school te Amsterdam en vele anderen. Talrijke schoone bloemstukken dekten de baar. JAVANEW YORK LIJN. Kota Gede, New York n. Java 29 te Belawan, (Adv. ingez. Med.) Veel belangstelling voor het jubileum van hoofdinspecteur G. A. Drayer. Heden was het 25 jaar geleden dat hoofd inspecteur G. A. Drayer bij de Haarlemsche politie in dienst trad. Reeds vroeg in den morgen werden talrijke bloemstukken en fruitmanden, o.a. van de Vereeniging „Koninginnedag" en het Bazarcomité van de Ned. Herv. Kerk ten huize van den jubilaris bezorgd. Een dikke stapel telegrammen en brieven getuigde van de warme genegenheid, die men den hoofdinspecteur in breeden kring toedraagt. Daar de burgemeester, dr. J. E. de Vos van Steenwijk, de stad uit moest en daardoor niet op de receptie kon komen heeft hij den heer Drayer hedenmorgen tien uur op het stadhuis ontvangen en gecomplimen teerd. Onder de schriftelijke gelukwenschen be vond zich ook een hartelijken brief van den bur gemeester van Bloemendaal Jhr. Mr. C. J. den Tex. Voorts ontving de jubilaris van familie, vrienden en bekenden tal van geschenken o.a. een reis- necessaire, een armbandhorloge en een fraaie aquarel. Deze laatste van een ouden vriend uit Zandvoort. Vele medewerkers en zij, die uit hoofde van hun beroep dagelijks met den heer Drayer in aanraking komen kwamen al in de morgenuren even aanloopen om den jubilaris de hand te druk ken. Zooals men weet houdt de heer Drayer heden middag van 35 uur receptie in rest. Brinkmaim, UITVOERING VAN „APOLLO". De Haarlemsche Harmonie Muziekvereeniging „Apollo" geeft Zaterdagavond 2 Maart een uitvoe ring in het gebouw „De Harmonie" aan de Kleine Houtstraat te Haarlem. DE AANSTAANDE WERELDCATASTROPHE. Over dit onderwerp zal de heer K, Rozendal, Evangelisatie te 's-Gravenhage, op Donderdag 7 Maar spreken in de Begijnehofkapel a. h. Be gijnehof no. 6 te Haarlem, hiertoe uitgenoodigd door het Comité voor Opwekkingssamenkomsten.. NEDERL. VER. TER BEHARTIGING VAN DE BELANGEN DER JONGE MEISJES. De jaarlij ksche huiscollecte van de „Union", (Nederlandsche Vereeniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes) wordt gehouden van 113 Maart. De voornaamste onderdeelen van het werk in Haarlem zijn: 1. Clubhuis, Damstraat 19, voor clubs en cur sussen. 2. „Uit en Thuis", Nieuwe Gracht 100, dat iederen avond een instuif heeft voor meisjes, en waar ook gelegenheid is om te logeeren. 3. Sterbureau, Nieuwe Gracht 100, voor ar beidsbemiddeling en inlichtingen op elk gebied. Laat ieder een kleinigheid bijdragen om dit werk in stand te houden! Vogeltentoonstelling in „Dreefziclit" Ruim 700 vogels. De club van'Voliérehouders en Vogelvrienden „Onderling Genoegen", afdeeling Haarlèm van den Ned. Bond van Vogelliefhebbers, houdt haar zesde nationale vogeltentoonstelling Zaterdag en Zondag in Café Rest. „Dreefzicht" te Haar lem. We hebben er vanmorgen alvast een kijkje genomen en zagen niet alleen prachtige en zeldzame vogels, maar hoorden ook het lieflijk gekwinkeleer, dat vooral na de lange vorstperiode dubbel welkom is. We kunnen dan ook een be zoek aanbevelen. Er zijn ruim 700 vogels in gezonden; dat is veel meer dan verleden jaar. Het is een uitgelezen collectie inlandsche en buitenlandsche vogels en bastaarden, die daar in de goed verzorgde, ruime kooien rondsprin gen. Er zijn zeer zeldzame en kostbare exempla ren bij, zooals de Lady Gould Amadinen, Emble- ma-picta, „iorries-van-de-blauwe-bergen" en verder talrijke putters, sijsjes, kneuen, groenlin- gen, vinken, merels, lijsters, kanaries, parkie ten, oranje- en andere wevers, roode en andere kardinalen, Japansche nachtegalen, Paradijs vogels en hoe onze gevederde vrienden nog meer mogen heeten. Behalve vogels, kan men echter ook nog wat anders zien. Een der bestuursleden heeft name lijk ter opluistering een prachtigen vijver ge maakt, waarin sierlijke visschen rondzwemmen. Achter dien vijver, waarin ook een fontein ge plaatst is, staat een zeer groote volière met prachtige buitenlandsche vogels, ingezonden door het bekende Vogel-, Wandel- en Dieren park te Wassenaar. De keurmeesters, de heeren W. W. Diedrich uit Wassenaar en O. Veeninga, hadden vele uren noodig om de inzendingen te beoordeelen. We herinneren er aan, dat de tentoonstelling hedenavond door den her E. H. Tenckinck, com missaris van politie, geopend wordt. DE AMERICAN CLUB. Zondag 3 Maart organiseert de Haarl. Amuse ments Vereeniging The American Club een thé- dansant in La Gaité. Er is muzikale medewerking o.a. van Red Debroy. DE DéVRIHA-FABRIEK BESTAAT 50 JAAR. Heden is het 50 jaar geleden, dat de Dévriha- abriek, Ridderstraat te Haarlem, werd opge richt. De heer Ph. de Vries is in 1890 in Amsterdam als winkelier in de fotographiebranche begonnen en werd later fabrikant Ln deze artikelen. Altijd bracht hij nieuwe en interessante dingen en zelfs thans, op bijna 78-jarigen leeftijd bezielt hem nog een groote werklust. De heer Ph de Vries is in vakkringen een zeer geziene figuur. Sedert 1 Juni 1934 wordt de zaak door zijn beide zoons gedreven ofschoon de heer De Vries Sr. nog een werkzaam aandeel er in heeft. Sinds 1921 is de zaak in Haarlem gevestigd. Om de tijdsomstandigheden had de directie het jubileum ongemerkt voorbij willen laten gaan, maar het personeel heeft toch het initiatief geno men voor- een huldiging. Hedenmorgen werd de directie door het personeel een bloemenhulde ge bracht en een glas-in-lood plaat aangeboden, voor stellende een der gebouwen, waar vroeger in Am sterdam de fabriek gevestigd was. De directie bereidde het personeel heden een ge- zelligen dag. Oohtendbeurs Amsterdam Ken. Olie 249—250. Philips 118. AKU 39. U.S. Steel 43. „CHIRURG" In den stroom van medische en zgn. medische romans doet dit boek weldadig aan door zijn grooten eenvoud en waarachtigheid. Op hoofd stukken, waaruit een groote zin voor humor spreekt, volgen weer andere van een diepen ernst en levenswijsheid. Vaderland (Adv. Ingez. Med.) BLOEMENDAAL OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst van de gehouden collecte ten bate van het Algemeen Steuncomité 1939 bedroeg in onze gemeente 1070. JAARVERGADERING LUCHTBESCHERMING. De onderafd. Bloemendaal-Overveen voor Luchtbescherming hield Donderdagavond haar jaarvergadering in hotel Roozendaal te Over- veen. De voorzitter, de heer J. H. Dicks, sprak er in zijn openingswoord zijn teleurstelling over uit, dat er van de 600 leden zoo weinig zijn op gekomen. Spr. hoopt, dat dit ln de toekomst beter zal worden, al hoopt hij hiernaast, dat dit niet noo dig zal zijn. De heer L. B. Zon bracht als secretaris het jaarverslag uit. Na de tentoonstelling in Domi in April 1939 bleek de belangstelling groot ge noeg, om tot oprichting van een afd. over te gaan. De burgemeester werd bereid gevonden, om als eere-voorzitter op te treden. Na de mobilisatie groeide het ledenaantal sterk Bloemendaal had in 1939 182 leden met een con tributie van 264.75; Overveen telde 196 leden met een contributie van 314.75. Hoewel het aantal leden nu grooter is moet er nog veel gedaan worden voor de organisatie en is intense samenwerking zeer noodig, om tot een goede regeling te komen. De heer Zon brkcht als penningmeester het financieel verslag uit. De inkomsten bedroegen in 1939 506.70; het saldo was 64.37. Tot leden van de verificatie-commissie werden benoemd: mevr. Dalmeyer en de heeren Kraetzer en Tichelman. Hierop diende de heer Zon de begrooting in. die een gunstig beeld toont en ruimte over laat. om te steunen waar steun noodig is. Op voorstel van den heer Kraetzer werden de heeren J. H. Dicks. L. B. Zon, mr. Th. F. Raedt. ir. M. J. Schoen, G. J. Brussen en W. Scheep stra tot leden van het bestuur benoemd. De voorzitter deelde mede. dat het bestuur gasslang heeft gekocht en dat ter beschikking stelt voor 11 cent per meter. Hiermee kan men op een zeer eenvoudige en afdoende wijze een vertrek, b.v. een kelder, gasvrij maken. Over eventueele restitutie van het geld voor verkochte loten, zullen nadere mededeelingen worden gédaan. Van het opgebrachte geld door de burgerij zijn voor verschillende blokken verbandkisten ge kocht, welke speciaal ingericht zijn voor luchtbe scherming. Met het aanschaffen van een blokbrandweer gaat het nog niet naar wensch, doordat de bur gerij niet bereid is voldoenden steun te ver- leenen. VELSEN Het J»oof(lbiireau van politie geopend De Commissaris der Koningin en vele autoriteiten onder de belangstellenden. Onder buitengewoon groote belangstelling vond gistermiddag de officieele opening plaats van het nieuwe hoofdbureau van politie aan het Tiberiusplein. Tal van autoriteiten gaven door hun tegenwoordigheid een blijk van belangstel ling voor deze voor onze gemeente zoo belang rijke gebeurtenis. Heel wat magistraten van rechterlijke en burgerlijke macht waren aan wezig, alsmede vele militaire autoriteiten. De plechtigheid vond plaats in de fraaie gym nastiekzaal, die geheel met belangstellenden gevuld was. Aanwezig waren o.a. de Commissaris der Koningin, mr. P. Meyjes, chef van de afdeeling Politie van het departement van Justitie, mr. W. M Psardekooper Overman, officier van Justitie te Haarlem, mr. Th. Semeijns de Vries van Doesburgh, ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten te Haarlem. Rede van den burgemeester. Burgemeester mr. M. M. Kwint hield daarop de openingsrede. Nadat spr. een overzicht van den groei van het politiecorps had gegeven, eindigde hij zijn toespraak aldus: Bij U, waarde Commissaris, weet ik de hoogste leiding van ons corps in kundige en vertrouwde handen: Uw bezielend voorbeeld en uw trouwe plichtsbetrachting hebben veel ten goede gewerkt, moge U tezamen met al uwe medewerkers in deze meer passende omgeving nog lang uw arbeid ver richten, daarbij alle krachten gezamenlijk inspan nende om onze politie te laten beantwoorden aan de hooge eischen van dezen modernen tijd. Dat U daarbij zult voorgaan, waarde Commissa ris, daarvan houd ik mij bij voorbaat verzekerd Met groot vertrouwen draag ik dan ook thans aar U. als hoogsten corpschef, over: het nieuwe hoofd bureau van Politie. Nadat de burgemeester voor de gelukwenschen had bedankt, begaven dllen zich naar de binnen plaats, waar bijna het geheele corps, de zwarte helm op, stond opgesteld. De „troep", die een kra- nigen indruk maakte werd door den Commissaris der Koningin en andere autoriteiten geïnspecteerd. Zij stond onder commando van inspecteur Engels. Na deze plechtigheid klonk het Wilhelmus over het ruime plein. - OVERVEEN AFSCHEID B. A. KOHLER Donderdagavond liad in een der zalen van bet Bij post en Telegraafkantoor te Overveen het af-1 scheid plaats van den heer B. A. Kohier, die den dienst der posterijen met pensioen gaat verlaten. Het geheele ambtenarencorps was hierbij tegenwoor dig. Van 't postkantoor Haarlem waren de heer Lan- gendijk, waarnemend Directeur en de heer Van der Velde, onderdirecteur aanwezig. Ook de echtge- noote van den heer Kohier woonde het afscheid bij Eerste spreker was de heer Langendijk, die be gon met te zeggen dat er een tijd van komen was en ook van gaan. Spr. herinnerde aan de veranderin gen die Kohier in den dienst had meegemaakt. Door zijn goede hoedanigheden werd hij bevorderd tot „voorman". Vervolgens sprak de heer H. de Ruyter, beheerder van het postkantoor te Overveen. die uit ervaring kon getuigen, dat Kohier nog als een forsche man den dienst gaat verlaten. Hij was een voorbeeld van plichtsbetrachting. Spr. betrok ook zijn vrouw, die hem zoo trouw had terzijde gestaan, in deze huldi- Het epos der Russische vóór-geschiedenis. fAdv. Ingez. Med.) ging. Namens het geheele personeel bood hij een lampenkap als aandenken aan. Mevrouw Kohier ontving bloemen. Namens het personeel sprak de heer Van Kessel, die dank bracht voor de hulp en de bereidwilligheid, die zij allen van den heer Kohier hadden mogen ondervinden. Daarna bedankte Kohier voor het cadeau en de hem gebrachte hulde en namen allen van hem af scheid. SPAARNDAM Gouden huwelijksfeest. Het a.s. gouden echtpaar J. van Gecm en M. G. J. van GcemKoenen. Dinsdag 6 Maart gaan de bruidsdagen in van het gouden huwelijk van het echtpaar J. van Geem Koenen, Taanplaats alhier. Het aanstaande bruidspaar is bij jong en oud in Spaarndam bekend. Geen wonder, want een halve eeuw hebben de echtelieden in Spaarndam gewoond en zijn dus getuige geweest van al wat dit polder dorp in den loop van deze tijden heeft meegemaakt. De heer van Geem geniet^sinds eenigen tijd een welverdiende rust. Vijf en veertig jaar was hij werkzaam bij het aannemersbedrijf-Visser. Doch al geniet hij momenteel van zijn ouden dag, werkzaam blijft hij in ander opzicht wel, n.l. op muzikaal ge bied. De plaatselijke muziekvereeniging „Crescendo" heeft sinds jaar en dag zijn warme belangstelling en zijn verdiensten voor deze vereeniging vonden haar belooning in het eerelid-maatschap. Het heugelijk feit zal dan ook zeker niet on opgemerkt voorbijgaan. HEEMSTEDE TERAARDEBESTELLING J. DOLLEMAN. Onder zeer groote belangstelling had Donderdag middag op de algemeene begraafplaats te Heemste de de teraardebestelling plaats van wijlen den heer Jan Dolleman, een oud-inwoner van Heem stede. doch den laatsten tijd wonende op Huize Woestduin, directeur van Cultuurmaatschappijen. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.a. op de heeren J. Brouwer, oud-directeur der Ned.-In- dische Landbouwmaatschappij, H. E. Everard, di recteur der N.V. E. Moorman en Co., J. L. Wes- terouen van Meeteren namens het Effectenkantoor Westerouen van Meeteren, waarvan de overldene commissaris was, P. Eéchauzier, P. J. Zimmerman, namens de Internationale Crediet- en Handelsver- eeriging te Rotterdam, Herbert Cremer, directeur der Deli-Maatschappij, M. Flohil. namens de di rectie der Suikerfabriek Bordjong, J. Overweg na mens de directie Stork's Machinefabriek, M. C. Konir.g, oud-directeur der Pakketvaart Maatschap pij „Nederland", Mathal de Jong, gen.-majoor b.d., D. Bloemers namens het Hoofdbestuur van de Evangelische Maatschappij, D. Andrea namens de afd. Haarlem van de Evangelische Maatschappij; jhr. A. v. d. Poll, wethouder té Heemstede en zeer vele vrienden en belangstellenden Een schat van bloemen, waaronder kransen van de directie en commissarissen der Suikercultuur Mij., de N.V. Kooij en Co., te Soerabaja, de N.V. Cultuur Mij. Balong Bendo, de Cultuur Mij. Soem- ber Kareng, de de directie der Ned. Handels Maat schappij. de administratie en oud-administratie der Suikerfabriek Kemanglen, dekten de baar. Terwijl op het orgel het Largo van Handel werd gespeeld werd het stoffelijk overschot in de aula geplaatst, waarna aan het orgel ook het „Ruh' in Frieden" van Schubert werd uitgevoerd. Als eenige spreker voerde daarna het woord ds. J. G. Lekkerkerker uit Bennebroek, die den over ledene schetste als een nobele figuur, goed voor armen en rijken, maar die vooral was.^en goed christen. Vooral dankte spr, voor wat dé overledene gedaan heeft voor de kerk te Bennebroek waar hij notabele was. Met troostwoorden tot de familie eindigde spr. Nadat het stoffelijk overschot in het familiegraf was bijgezet, dankte een neef van den overledene, de heer J. Dolleman, voor de betoonde belangstel ling. Ds. Lekkerkerker besloot de droeve plechtigheid met het bidden van het „Onze Vader". JAARVERGADERING R.K. STAATSPARTIJ. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer J. v. d. Weiden, bijzonder welkom mevr. Bomans, die door haar aanwezigheid, aldus de voorzitter een voorbeeld was voor de dames leden. die over het algemeen weinig belang stelling toonden voor de politiek, ook al hebben zij door hun kiesrecht evenveel medezeggen schap in de samenstelling der vertegenwoordi ging in Kamer en Raad. In een uitvoerig jaarverslag schetste de secre taris den arbeid van het afgeloopen jaar. Hierin wordt met dankbaarheid gewag gemaakt van het vele werk van Dr. E. A. M. Droog, die een groot aandeel heeft gehad in den groei van Heemstede. Het verslag van den penningmeester gaf aan Inkomsten van f 897.— en een uitgaven van f 867.90. Als leden der controlecommissie werden be noemd de heeren Brantjes, J. de Wildt en E. v. Lent. Aan art. 22 van het reglement werd een be stuursvoorstel toegevoegd dat aldus luidt: „De voorzitter wordt gekozen uit het bestuur door de algemeene vergadering. De overige functies worden onderling verdeeld". Vervolgens hield de heer P. G. Tel, een causerie over: „Verleden, heden en toekomst" van Heemstede. HAARLEM, 1 Maart 1940. Bevallen: 29 Febr.: H. Schenk—Visser 2 z., 9. C. de Graaffvan Tessel z., E. F. van Vee- nendaal—Nijenhuis z., H. Koek—Wehnes d., 1 Maart: J. M. van den Bergvan der Wereld z. Overleden: 28 Febr.: A. Bonda 73 j. Jans- weg; M. Pregel—Koning 74 j., Rollandstraat; S. C. Beekelaar 50 J., Groot Heiligland; 29 Febr.: W. Prinsen 81 j., TwynderslaanJ. Klasbou 65 j., KI. Houtweg 83 rood; A. 'van Schuppen 77 j., Transvaalstraat; H. J. de Wit, 17 j.. Gouwstraat: S. KonstNegerman 72 j.. Kamperlaan: F. Kaestne*—van Vliegen 59 j., Spaanschevaartstraat; C. M. Wljker—Jonk man 63 j., Koolsteeg; H. de Vries—Grawe 40 j. Kenaupark. l Maart: c. M. Spiering—Beeij 84 j., Westerhoutpark,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 13