SIR ADRIAN BOULT Militaire Show-Revue. Regenkleeding Egyptisch garen Jassen en Mantels 3hi £ady SAop MAASlr liEUMAIIK AGENDA. VRIJDAG 1 MAART 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 2 IN/T IN EETTEREN MUZIEK dirigeert het Concertgebouw Orkest Elke radiobezittende liefhebber van ernstige mu ziek kent de namen van Sir Adrian Boult en Sir Henry Wood, de leiders van het B.B.C.-orkest, dat, met medewerking van wereldberoemde solisten, de Promenade-concerten in de Queenshall te Londen verzorgt. De namen, en misschien, uit een of ander radiotijdschrift, de portretten. Maar anders dan via golflengte zoo en zooveel kennen de meesten in ons land deze orkestleiders en hun wijze van werken niet. Nu is Sir Adrian, voor het eerst sinds 1927, in ons land, en Donderdagavond dirigeerde hij het abon nementsconcert in het Concertgebouw te Amster dam. En nu moesten de talrijke bezoekers zich niet op golflengtes, maar op andere lengtes instellen. Want lang is Sir Adrian, langer dan alle andere dirigenten behalve Otto Klemperer, die ik me her inneren kan op het podium van het Concertgebouw werkzaam gezien te hebben. Lang was het concert, hoewel het programma slechts vier werken bevatte. En twee dezer werken waren ook al niet vrij van „lengtes". Het door Sir Adrian samengestelde programma droeg een Engelsch cachet. Het bevatte in zijn tweede helft twee werken van Engelsche compo nisten: „Music for strings" van Arthur Bliss en „Variations on an original theme" van Edward Elgar. De eerste hellt, de Ouverture „Oberon" van Weber en de „Schottische Symphonie" van Menr delssohn zijn wel niet door Engelsche componisten, maar toch onder Engelsche invloedssfeer geschre ven. Want Weber componeerde zijn „Oberon" voor het Covent-Gardentheater te Londen, en daar werd zi.in opera voor het eerst uitgevoerd. En Mendels sohn's Derde Symphonie ontstond, evenals zijn Ouverture „Die Hebriden", naar aanleiding van indrukken, in 1829 gedurende een reis door Schot land door hem opgedaan. Over de „Oberon"-ouverture behoef ik niets te zeggen: die is een onvergankelijk, eeuwig-frisch repertoirestuk van elk orkest. De „Schottische Symphonie" echter komt tegenwoordig vrij zelden op de programma's voor, veel minder vaak dan de „Itahenische". Toch beschouwen vele musicologen de „Schottische" als de belanagrijkste der twee. We kunnen een ieder zijn voorkeur laten. In elk geval bevat ook de „Schottische" een schat van melo dieuze, romantisch gekleurde muziek, waarvan de melancholieke tinten door het Schotsche landschap en de Schotsche historie, de vrooliike in het ver rukkelijke Scherzo door het Schotsche volks leven bepaald mogen zijn. De vorm, waarin deze mu ziek gebracht is, verraadt zooals alles wat Mendels sohn geschreven heeft, diens meesterhand, doch' en nu kom ik op de bovengenoemde lengtes terug een en ander lijkt voor ons gevoel tamelijk uit gesponnen. Met name zou eenige meerdere beknopt heid den indruk van eerste en laatste hoofddeel wellicht versterkt hebben. Ook de in het Concertgebouw voor het eerst uitgevoerde „Music for strings" van Bliss laboreert aan lengtes. Deze schijnen niet zoozeer uit leegtes als wel uit overladingen te ontstaan. Het is een complete symphonie voor strijkorkest, deze „Music". Maar men krijgt den indruk, dat de componist het strijkorkest door splitsing van alle instrumenten groepen tot een gelijkwaardigheid van een compleet symphonieorkest heeft willen maken en dat hij getracht heeft de spanning zijner muziek onver zwakt gaande te houden door steeds maar nieuwe combinaties. Daardoor is een soort overspanning ontstaan, een zelfopzweeping, die vermoeiend op den hoorder werkt. Het ontbreken van duidelijke har monische cadensen, die de hoorder in de talrijke zuiver tonale episodes allicht verwacht, en van scherp omlijnde periodes maakt dat vermoeiende nog grooter. Knap en interessant is deze muziek zeker, en zij schijnt "ook uit een warm, hartstochte lijk temperament geboren, maar het kwam, me voor, dat de componist tè veel wilde geven en dat een soort van muzikale bezetenheid hem niet tot klaar heid liet komen. Anders is het gesteld met de z.g. „Enigma"- Variaties van Elgar: hier is alles klaarheid, in de rijke vormen zoowel als in de rijke kleuren. Het woord „enigma" beteekent „raadsel". Maar de hoorder behoeft geen poging te doen om de raad sels der bedoelingen te ontsluieren, wijl de muziek zelve genoeg geeft om 't genieten zonder abstracties mogelijk te maken. En nu de orkestleiding van Sir Adrian Boult. Welnu, die was voornaam, rustig, beheerschend en beheerscht, duidelijk maar niet opdringerig, klaar maar niet koel. In uiterlijk optreden a perfect gentleman, in artistieke actie a perfect conductor: zóó heeft Sir Adrian zich doen kennen. De orkest leden, die ik na afloop sprak, vonden, hem zeer eympathiek en zeer bekwaam. Sir Adrian kan even vloeiend Duitsch als Engelsch spreken, en hij kan het niet alleen: hij doet het ook! En hij dirigeerde werken van Duitsche componisten, zelfs van een, wiens nagedachtenis in zijn geboorteland verguisd wordt. Noch in het een, noch aan het andere heeft Sir Adrian aanleiding gevonden om de breedheid zijner opvattingen te beperken. Och, mochten alle leiders zóó ruim denken! Dan zouden alle volkeren der wereld hen toejuichen, zooals cle bezoekers van het Concertgebouw gister avond Sir Adrian toegejuicht hebben: lang en har telijk. En dan zou er voor de wereld niets dan goeds ontstaan, zooals er ook gisteravond niets dan goeds ontstond. K. DE JONG. „Zoo woar as ik Jan Diekstroa hait". Voorstelling van Gruno. Van het gebouw St. Bavo, waar ik het eerste deel van de showrevue „Een avondje bij onze Veld" zag, ben ik gisteren naar den Stadsschouwbui-g getrok ken, waar „Gruno" haar feestavond gaf en ook vele militairen uit Groningen en ommelanden te gast waren. Ik zag er het tweede gedeelte van het bliespul „Zoo woar as ik Jan Diekstroa hait" en kwam daardoor van de eene vroolijkheid in de andere. De aardigheid van zoo'n zuiver provinciaal blij spel ligt meer in de rake typeering. van de Gronin gers en hun milieu dan in den inhoud van het stuk, die vrij eenvoudig is. Jan Diekstroa, een heeren- boer heeft plannen met zijn zoon en dochter, welke niet strooken met die der kinderen zelf, en hij ge tuigt om de 5 minuten, dat zij zijn zin zullen volgen „zoo woar as hie Jan Diekstroa hait. Maar Jan Diekstroa is, toen hij in Arnhem in een hotel logeerde, 'n beetje uit den band gesprongen en hij heeft er zelfs met zijn vriend Harm Boargman twee vroolijke, jonge deerntjes uitgenoodigd voor een auto-tocht naar Berg en Dal. De tocht ging wel niet door, maar het voorstel alleen was Jan Diekstroa reeds noodlottig, want laat één van die meisjes nu toevallig de hartsvriendin van zijn zoon zijn, dien hij voor een ander had bestemd. Zij weet er terdege profijt van te trekken en het slot is natuurlijk, dat de kinderen hun zin krijgen en de vader toe moet geven, „zoo woar as hie Jan Diekstroa hait". Zoo'n stukje is men ziet het uit den inhoud louter voor het liefhebbery-tooneel geschreven en het stelt aan de spelers eigenlijk alleen den eisch van natuurlijk en levenswaar typeeren. Zoo iets is de Groningers evenals de Friezen toever- tiouwd, als zij hun eigen taal mogen spreken. Deze Groningers „leefden" op het tooneel, en het was dus geen wonder, dat de provinciegenooten er plei- zier in hadden. Vooral Jan Diekstroa. de koppige heerenboer, erd uitstekend gespeeld, door den dilettant, dien wij herhaaldelijk in den kring van Gruno zagen optreden. Er is in zijn spel altijd iets levendigs, waardoor hij zich van de anderen, die meer kalme Groningers zijn en hun kracht zoeken in de natuur lijke dictie, onderscheidt. Maar omdat in dit soort tukken ook niet meer verlangd wordt,-voldoen deze opvoeringen altijd zoo zeer vooral bij hen die deze types van nabij kennen. Nieuw was voor mij de „vrundin", die Jan Diekstroa in haar macht had. een frissche nieuwe kracht voor Gruno. Vooral mimisch gaf zij met haar schalksch oogenspel in het laatste bedrijf, dat ik zag, iets heel aardigs. Wat mij gisteren frappeerde, was de grootere vrij heid der Groningers in hun „vrijagies" dan bij de Friezen. De Friezen lijken plotseling te versteenen, ■anneer er op het tooneel gezoend moet worden. Bij de Groningers is dit gelukkig anders. Er werd gisteren in het laatste bedrijf meer en natuurlijker gezoend dan in alle stukken van de Friezen te zamen. Nee, stijf zijn de Groningers niet en als ik twintig was, zou ik liever in Groningen dan in Friesland gemobiliseerd zijn. Althans, wanneer het tooneel werkelijk een afspiegeling van het ware leven is. Er is gisteren hartelijk gelachen in den stads schouwburg en het succes van Gruno was zeer groot. J. B. SCHUIL. Een avondje bij onze „Veld." In de vorige mobilisatie waren het de mili tairen zelf, die voor een groot deelh et ontspan ningswerk voor O. en O. verzorgden. Dit was althans zoo aan de grens bij de 7de Brigade, waarbij ik in 1914 en 1915 in Brabant heb ge diend. Wij hadden daar in de Brigade de meest verschillende krachten, waarmee wij cabaret- en variété-voorstellingen konden geven, die klon ken als een klok. Ik herinner, mij dat ik te Til burg de beschikking had over clowns, acrobaten, jongleurs en tap-dansers, die zoo regelrecht uit het buitenland twee musical clowns on. ge heel uit een circus te Kaïro waren gekomen en zij gaven op onze militaireavonden variéte- nummers, die bij Carré te Amsterdam zeker geen slecht figuur zouden hebben geslagen. Maar ook de kunst was in onze brigade goed vertegenwoordigd. Zoo hadden wij het „clubje van zeven", dat bestond uit een muzikaal kwin tet onder leiding van Alphons Jansen, cellist van het Concertgebouw-orkest. Louis van Gasteren, als declamator en Poetskoke als zeer geestig komiek. En laat ik ook niet vergeten te noemen het dubbeimannenkwartet van ons 21 ste Land weer Bataljon met zangers als Valent en Tinus de Graaf dat bij de troep zeer populair was. Clinge Doorenbos. die toen voor het eerst met zijn vrouw optrad was eveneens korporaal. De mannen van het oude 21ste Landweer Bataljon zullen zich nog wel herinneren, hoe deze zuiver militaire avonden door de troep werden gewaardeerd. Misschien nog meer dan de andere ontspanningsavonden, omdat de sol daten wisten dat het de eigen kameraden waren die daar optraden. Men voelde zich meer nog dan anders „onder elkaar". Aan deze ouderwetsche militaire avonden dacht ik terug, toen ik gisteren in het gebouw „St.-Bavo" de militaire show-revue „.Een Avond bij onze Veld" zag opvoeren door onder officieren en manschappen van een der afdee- lingen veld-artillerie, welke in den omtrek van Haarlem zijn gelegerd. Alles behalve de costuums, die van mevr. Van Ek—Koning wa ren was door de manschappen zelf verzorgd ook het „staf show-orkest" was van de „Veld" en het geheel stond ander leiding van den opperwacht meester J. M. Knoop. Is dit niet reeds een bewijs van den goeden geest bij de afdeeling, als onderofficieren en soldaten zoo samen werken om een aardig amusements geheel te verkrijgen? En dat deze revue bij het uit soldaten en bur gers bestaande publiek geweldig insloeg, was natuurlijk, want zij stond midden in het mili taire leven. Wij maakten met Kobus Kuch en zijn kameraden de heele mobilisatie mee, van het oogenblik van afkondiging af. wij trokken mee naar de kazerne, naar de soldatenkamers, naar den fourier, den kapitein, den sergeant majoor en wij zagen zelfs 'n paard van de veld en wat voor 'n paard! op het too neel. En ook Peter Pech was in dienst, zelfs Mie en Ko en juffrouw Snip en juffrouw- Snap. waren de jongens gevolgd, ja, het heele „zwikkie" was in deze revue present. Zelfs de veld-girls mankeerden niet, al leken zij dan ook uit het land der reuzen te komen. Maar tusschen al die dwaasheid kregen wij toch ook de ernstige scènes, die aan dezen moei lijken tijd herinneren, zooals „De schildwacht aan de grens" en „Ons mooie Holland". En het programma vermeldde ook accordeon, mond-ac cordeon- en viool-soli. Het was een revue vol variatie en zij zat werkelijk alleraardigst in el- waar. De „Veld" had er dan ook alle eer van en niet minder het comité „Leidsche kwartier", dat dezen avond had georganiseerd en zoowel burges als militairen had geïnviteerd. Een voor dezen avond wel zeer passend nummer was de „hulde aan het huiselijk verkeer", waarin de goede verstandhouding tusschen de burgerij en de soldaten te Haarlem zoo aardig werd be zongen. Voor den aanvang van de revue, heeft de heer Kooij. de voorzitter van het comité Leidsche Kwartier, medegedeeld, wat tot nu toe door dit comité en de bewoners van dat kwartier reeds voor de militairen was gedaan en dat is werke lijk niet gering. Niet minder dan 1000 gulden hadden de bewoners van deze wijk voor ont spanning en verkeer der militairen bijeenge bracht en knal-avonden als gisteren waren er het resultaat van. Hoe de militairen dat waar- deeren is ook bij deze revue wel duidelijk ge bleken. Soldaten en 'hungers waren gisteren in „St. Bavo" één, en dat is ook het doel van het werk van het comité „Leidsche Kwartier". J. B. SCHUIL. Voorjaarstournce vaii Els Keezer. Dansavond te Haarlem. De Nederlandsche danseres Els Keezer. docente oor danskunst aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Amsterdam, zal binnenkort een kleine tournee maken. Begin Maart zal zij een dansavond geven te Haarlem. Els Keezer is niet alleen algemeen bekend door haar danspaedagogische werk en haar solo-dansen, maar ook door haar werk met haar bewegïngskoren en wel in het bijzonder haar Bewegingskoor Haar lem. Dit bewegingskoor zal dan ook aan genoemden avond medewerken. Behalve dit bewegingskoor, dat Els Keezer reeds verschillende jaren leidt, heeft zij thans ook een eigen balletgroep, welke dit jaar voor het eerst zal optreden. Deze groep bestaat voorloopig uit drie meisjes, een jongen en de danseres zelf. JONGEN DOOR HET IJS GEZAKT Donderdagmorgen is een elfjarige jongen door het ijs van de Westergracht bij de Kwakel te Haar lom gezakt. Een passeerende soldaat, die zich aan de leuning van de Kwakel vast hield, wist hem op het droge te trekken, waarna de drenkeling naar zijn woning aan de De Clercqstraat gebracht werd. vanaf 14.75 Ook groote sorteering in Tweed, Looden. Gabardine en Rubber Regenjassen voor Dames, Heeren en Kinderen Het Amerikaansche Huis lARTELIÓMSSTRAAT 20. JACK MORRIS T.laf. 15459. (Adv. In'gez. Medj Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Des nachts lichte tot matige vorst. Over dag boven het vriespunt. Helder tot licht- bewolkt, droog weer. Zwakke tot matige, in het midden tijdelijk krachtige noordelijke tot oostelijke wind. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren F 42 Laagste hedennacht F 34 Hoogste heden F 34 Het gebied van hoogen luchtdruk heeft zich verder uitgebreid en de luchtdrukwaarden zijn daarbij toegenomen tot bijna 1040 mb. Het bestaat thans uit twee kernen. De eene strekt zich uit van Schotland naar onze omgeving, de tweede kern is over Zd.-Noorwegen gelegen. Ons land blijft onder invloed van dezen hoogedruk in den kouden lucht stroom, en de nachtelijke minima kwamen in het noorden en midden onder het vriespunt, hetgeen mede een gevolg is van de afgenomen bewolking. In Limburg heeft de zware bewolking uitstraling verhinderd, zoodat daar geen vorst voorkwam. Wel komt in Zuid-Noorwegen en ook in die rand staten nog zeer strenge vorst voor. Over Groenland passeert een diepe actieve de pressie met barometerstanden onder 985 mb. die den hoogedruk daar geheel deed! verdwijnen .De ba rometer is in de afgeloopen 24 uur daar plaatse lijk 45 mb. gedaald. Ook is de depressie-invloed op IJsland en de Faroër merkbaar. De wind is daar krachtig tot stormachtig, terwijl er plaatse lijk eenige neerslag viel. De gisteren genoemde depressie voor de Portu- geesche kust is nog dieper gewonden. De laagste luchtdrukwaarden zijn thans 998 mb. De kern heeft zich slechts weinig naar het óósten ver plaatst. Het maximum over den Balkan neemt af. De ochtend,temperatuur is hier om het vriespunt, maar overdag komt zij daar vrij veel boven. In Italië heerscht rustig weer, met mist op vele plaatsen. BAROMETERSTAND Stand van gisteren 765 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 772 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI Houtstraat 13 Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht 14141- Brandweer 15333 SPECIALE KOUSEN-AANBIEDING Glasheldere Chiffon Kous 85 ct. Links geweven zeer mooi weefsel 98 ct. Orig. Amerik. Crêpe Kous 1.10 per 3 paar 2.85 Orig. Kayser Kous in de nieuwste A kleuren 1.95 Op al onze kousen p. 2 paar 10 korting! Schuin geknipte WASZIJDEN ON'DER- JURK iia verschillende dessins.1.95 Bijpassende Pantalon 1.45 Qc. Sioutstcaal 179 Hm Speciaalzaak (Adv. Ingez. Med.) De moord op den verzekeringsagent te Haarlem. Wordt in Haarlem voor de Rechtbank behandeld. Zaterdag 13 Mei van het vorig jaar werd door de Haarlemsche recherche gearresteerd de 32 jarige verzekeringsagent V., die verdacht wordt, op Vrijdag 12 Mei den 25-jarigen verzekerings agent F. de la Charnbre in diens woning aan de Hertzogstraat 16 rood in Haarlem Noord met een hamer de hersens te hebben ingeslagen. Daarna zou hij, om de sporen van het misdrijf uit te wisschen, het huis in brand hebben gestoken. De instructie in deze zaak is thans gesloten. Zij zal eind Maart voor de Haarlemsche recht bank behandeld worden. Als verdediger, zal optraden mr. F. Pauwels uit Amsterdam. De door de rechtbank benoemde deskundige da'. A. Kleintjes heeft uitgemaakt, dat de verdachte volkomen toerekenbaar is; de door den verdediger aangewezen deskundige dr. Coenen te Haarlem acht hem verminderd toe rekenbaar. De verdacht ontkent hardnekkig, zich aan moord te hebben schuldig gemaakt; volgens hem heeft hij De la Chambre neergeslagen, na een hoogloopende ruzie. EVANGELISCH LUTHERSCHE GEMEENTE De intrede te Haarlem van Ds. W. Spliethoff, tot dusverre Evang. Luthersch predikant te Deventer, zal plaats hebben op Zondag 3 Maart a.s. des mor gens ten 10.30 uur, in de Evang. Luthersche kerk aan de Witte Heerenstraat te Haarlem. In dezen dienst zal een extra collecte worden gehouden, ten bate van het zoo juist gestichtte Lutherhuis in Wilhelminastraat No. 42. De Jeugddienst op Zondagavond 3 Maart kan niet doorgaan wegens ongesteldheid van DsJ D. H. Hoe vers te Amsterdam. FAILLISSEMENTEN. Bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam dd. 27 Februari 1940 werd in staat van faillisse ment verklaard: Jan Zelvelder. van beroep uitgever, wonende te Haarlem, Louise de Colignylaan 16. Curator; mr. L. G. van Dam te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. C. G. Bijleveld. Doodelijk ongeluk in de Groote Houtstraat. Zeventienjarig meisje door vrachtauto aangereden. In ons vorig nummer konden we nog mededee- len, dat Donderdagmiddag kwart voor twee in de Groote Houtstraat te Haarlem een ernstige aan rijding heeft plaats gehad, waarvan een jong meisje het slachtoffer werd. Op genoemd uur reed daar tusschen de Anegang en de Paarlaarsteeg een met oud papier beladen vrachtauto met aanhangwagen, bestuurd door een chauffeur uit Beverwijk. Bij het eenigszins naar rechts uitwijken voor een aan den linkerkant ge parkeerde auto kwam de aanhangwagen in aanra king met het stuur van het rijwiel der 17-jarige Leni de Wit, wonende Gouwstraat 72, die tusschen de tramrails fietste, met rechts naast haar tus schen de rails en den trottoirband haar vriendin. Bij het passeeren van de vrachtauto week Leni nog eenigszins naar rechts uit, maar de aanrijding kon niet meer voorkomen worden. Beide meisjes vie len naar linies, met het noodlottig gevolg, dat Leni met hoofd en schouder onder het rechter achter wiel van den aanhangwagen, terecht kwam. Zij bleef hevig bloedend op den weg liggen en overleed vrijwel terstond. De chauffeur van de vrachtauto, die blijkbaar van de aanrijding niets bemerkt had, werd op de Groote Markt door een voorbijganger op het on geluk attent gemaakt, waarna hij onmiddellijk terugkeerde. Het stoffelijk overschot van het meisje werd per ziekenauto naar het Sint Elisabeths Gasthuis ver voerd; het werd door de politie in beslag genomen, evenals de vrachtauto, die met den aanhangwagen een lengte van niet minder d'an 14.40 M. had. De remmen bleken uitstekend in orde te zijn. De politie heeft van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. De teraardebestelling van het slachtoffer zal plaats hebben Dinsdag 5 Maart, des namiddags 12.45 uur, op de Noorder Begraafplaats. JAPAN—INDIë. Voor den Haarlemschen Waagkring houdt Woens dag 6 Maart mevr. G. E. Monsees-v. d. Veen in de Soc. „Vereen iging" een lezing over „Japan-Indië". CHR. DEM. UNIE. Men schrijft ons: Dezer dagen hield de afdeeling Haarlem der Christelijk Democratische Unie (C.D.U.) een bij eenkomst waar de moeilijke positie der leden in deze kritieke dagen werd besproken. Een der leden leidde het onderwerp in en con stateerde. dat vooral de werkloosheid en de oorlog moeilijkheden geven. Met betrekking tot het vraagstuk van de werk loosheid werd aan de hand van het woord van dr. A. Kuyper vastgesteld, dat de fundamenten waarop onze samenleving is gebouwd, zondig zijn, en dat, wil aan de ontzaglijke moeilijkheden, op dit gebied een einde komen, van de fundamenten af opnieuw moet worden opgebouwd. Vooral nu, nu tengevolge van den oorlog de eischen van sociale rechtvaardigheid steeds meer op den achtergrond worden gedrongen, is het werk, dat door vertegenwoordigers van de C.D.U. in Ka mer, Staten en Gemeenteraden wordt gedaan, van zeer groot belang. Over het vraagstuk van den oorlog werd uitvoe rig van gedachten gewisseld, waarbij getuigenis werd afgelegd van de persoonlijke moeilijkheden van elk der leden. De C.D.U. blijft den oorlog afwijzen, omdat de oorlog als gebeuren, als bedrijf, als daad van men- schen zonde tegen God is, schending van Gods ge bod. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 2 MAART 1940. Progr. I. Hilversum II. Progr. II. Jaarsveld en Hilversum I. Progr. III. Keulen 8.00; Pauze of diversen 8.20, Keulen 9.30; Deutschlandsender 9.50; Pauze of diversen 10.10; Ned. Brussel 11.20; Danmarks Radio 1.20; Keulen 1.35; Pauze 2.35; Keulen 2.45; Pauze 4.20; Deutschlandsender 4.30; Ned. Brussel pl.m. 5.05; Pauze 7.25; Danmarks Radio 7.30 Ned. Brüs- sel 9.20; Boedapest pl.m. 9.30; Ned. Brussel 10.20 Boedapest pl.m. 10.40; Pauze 11.20; Deutschland sender pl.m. 11.30. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00; Engeland 8.20; Pauze 9.20; Engeland 9.35; Fransch Brussel 11.20; Engeland 12.30; Deutschlandsender 1.30; Fransch Brussel pl.m. 1.55; Pauze 2.20; Ned. Brussel 2.35; West Regional 4.20; Fransch Brussel 5.20; Engeland 6.05 Baromunster 6.50; Fransch Brussel pl.m.-8.10; Bero- munster 9.20; Fransch Brussel 9.30. Progr. V. 8.003.00 Diversen; 3.003.09 Scheve- ningen, Ber. Dep. v. Justitie; 3.097.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoek- programa; 8.0012.00 Diversen. DE TWENTSCHE BANK N.V. AMSTERDAM, 29 Februari. Naar wij ver nemen zal aan de algemeene vergadering van aandeelhouders van de Twentsche Bank N.V. worden voorgesteld ove'r het jaar 1939 een dividend uit te keeren van 4>/2 pet. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het candidaatsexamen sociogra fie de heer P. Th. de Jong. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.40 Berlijn 75.50. Parijs 4.19K. Brussel 31.76V&. Zwitserlaaid 42,21. New-York 1.88K 12.— uur. Londen 7.39. Berlijn 75.50. Parijs 4.18 3/4. Brussel 31.76 V^. Zwitserland 42.21. Kopenhagen 36.37!/2. Stockholm 44.85. Oslo 42,771/*. New-York 1.88 'A. Italië: Reislire 9.55. Vrije lire 7.95. Bankpapier 6,25. Onvoorzichtig automobilist. Veroorzaaakt ongeluk. Donderdagmiddag kwart voor vijf reed een 55-jarige wielrijder op den Schoterweg te Haar lem bij het passeeren van een rechts van den weg stilstaande auto tegen het linker-portier van die auto. dat plotseling geopend werd. De wielrijder viel en brak het linkeronderbeen. Door leden van den Ongevallendienst werd hij voorloopig behandeld, waarna hij per zieken auto naar het Ziekenhuis St. Johannes de Deo werd vervoerd. Tegen den onvoorzichtigen auto bestuurder, een fabrikant uit Delft, werd proces verbaal opgemaakt. Pas op voor t> _de 1 t van Maart de maand met de negen zomersche da gen maar voor de rest wisselvallig en Sibe risch guur de maand voor Uwe Rheumatische Pijnen. Daarom, neem nü Kruschen Salts. Om Uw bloed te zuiveren van de schadelijke zuren, die Uw pijnen verwekken en de oorzaak zijn van al Uw leed. Een dankbare dochter schrijft: „Mijn vader ge bruikt nu al een paar jaar Kruschen Salts, en hij wil ze voor niets ter wereld missen. Vroeger liep hij compleet krom van de Rheumatische pijn. Hij probeerde alles wat hem aangeraden werd, zonder eenig resultaat.... Totdat- Kru schen een nieuw mensch van hem maakte en hij is toch bijna 70 jaar.Mevr. F. G. Ook U zal Kruschen goed doen! Kruschen's aanspo rende werking op Uw lever, nieren en ingewan den maakt deze organen weer jeugdig en actief. Ze gaan krachtiger werken en reinigen zoo doende Uw bloed van de pijnverwekkende zu ren, die zich nu ophoopen in spieren en spier weefsels en gewrichten. Koop vandaag een flesch Kruschen en begin dadelijk Uw verlos sende kuur! Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. a f 0.40. f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland) Opger. 1756. (Adv. ingez. Med.) Het overvliegen van vreemde vliegtuigen. Van Duitsche zijde worden sedert eenigen tijd berichten verspreid over schendingen van onze neutraliteit door Britschc vliegtuigen, welke des nachts over ons land zouden vliegen. An dermaal wordt er daarom van bevoegde zijde op gewezen, dat de nationaliteit van vreemde vliegtuigen des nachts aelden kan worden vast gesteld. Dit kan toch alleen geschieden door beschijning met zoeklicht, doch hetzij het wol kendek, hetzij de zeer groote vlieghoogte, welke ook het modernste zoeklicht niet meer bereiken kan, onttrekken de vliegtuigen meestal aan her kenning. Zou men moeten uitsluiten, gelijk van Duitsche zijde gesuggereerd wordt, dat zich on der de vliegtuigen van vreemde nationaliteit, welke des nachts boven Nederland gesigna leerd worden, ook Duitsche toestellen bevinden, dan zou zich de vraag voordoen, waarom Duit sche vliegtuigen alleen bij daglicht boven ons grondgebied zijn verschenen. HALFWEG GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: P. Glas, Frogerweg 46, Am sterdam (W.), een micrometer; de Gemeente politie ten Raadhuize 'te Halfweg: een zakmes, een contactsleuteltje, een nikkelen remontoir horloge en een doublé armband. HEEMSTEDE AANBESTEDING ONDERHOUDSWERKEN GEMEENTEGEBOUWEN. Hedenmorgen had ten Raadhuize de aanbe steding plaats van: A. Het onderhoud van gemeentegebouwen, brug gen, hekken enz. gedurende het jaar 1940. B. als boven (timmerwerk en schilderwerk). Er werd als volgt ingeschreven; A. firma A. van Huijsstede, Haarlem f 2575.— A. Verdonschot, Heemstede f 2682. G. Kloos, Heemstede f 2574. B. Silvis, Heemstede f 2950. A. van Tongeren, Heemstede, f 2820. B. firma P. H. van de Bosch en Zn., Haarlem, f 1979.—. Gebr. R. en H. Ree, Heemstede, f 1760. Firma Jac. Hendriks en Zn. Heemstede, f 2170.—. A. Fibbe, Heemstede f 2249. G. van Berneveld, Heemstede f 2290.—. De gunning zal nader bekend gemaakt wor den. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. (Versche visch). IJmuiden, 1 Maart 1940 Tarbot 116102 ct. per K.G Tong 10688 ct. pei* K.G. Groote schol f 14 per 50 K.G. Middel schol f 16.50f 13.50 per 50 K.G. Zetschol f 22.50—f 17 per 50 K.G. Kleinschol f 21—f 17.60 per 50 K.G. Bot f 5.50—f 3.90 per 50 K.G. Schar f 8f 3.50 per 50 K.G. Tongschar f 11.50f 10.50 per 50 K.G. Kleine gul f 11 pe r50 K.G. Wijting f 13f 9 per 50 K.G. Kabeljauw f 39f 20 per 125 K.G. Besomming trawlers: Bruirwisch IJM 97 165 manden f 2620. Besomming loggers: i KW 59 f 1290. KW 112 f 560, KW 138 f 1080. i Heden: VRIJDAG 1 MAART Stadsschouwburg: Kamermuziekavond v. Toon kunst. 8.15 uur. Gem. Concertzaal: H. O. V.-ledenconcert. 8.15 uur. Ned. Protestantenbond, Berkenstraat: Harmonia. Bloemenseance. 8.15 uur. Frans Hals Theater: ,,'t Sal waerachtig wel gaen!", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Zarah Leander in „Das Lied der Wüste", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Conradt Veïdt in „De Tyran", 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Carrière", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Non stopprogramma, 2.30 en na 7.15 uur doorloopende voorstelling. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. ZATERDAG 2 MAART Stadsschouwburg: Het Nederl. Tooneel: „Ik ben zeventien jaar". 8.15 uur. La Gaité: Nachtfeest. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en var» 79 uur.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2