Haarlem's Dagblad Sneeuwval 1De.ec 'tlededandsche schepen aanyemUeu. komt de Finnen weer te hulp. „Rijnstroom" verloren gegaan? Kapitein en machinist van de „Elziena" gedood latuucCijk NIEUWE GORDIJN STOFFEN MOORSEL Trein rijdt te water. Het Turfschip. KEIP Op authentieke gegevens wordt gewacht De Finsche vlag waait nog boven Viborg Maatregelen tegen Wrakhout en omgeslagen sloep gevonden. Engelsch-Italiaansche betrekkingen niet in gevaar? Actikeieus- 57e Jaargang No. 17396 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux. Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810. Drukkerij Zuidet Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 5 Maart 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. VELE Nederlandsche schepen zijn op de Noordzee door vliegtuigen aan gevallen. Eén van hen, de Groningsche kustvaarder „Elziena" is in brand geraakt en na twee uur gezonken. Twee der opvarenden werden door bommen gedood. Het schip was met een lading uien van Galathee (bij Oolt- gensplaat) op weg naar Leith (Schotland). Drie andere kustvaarders, de „Wasa", „Amazone" en „Boekelo", zijn even eens door vliegtuigen bestookt. Zij werden met mitrailleurvuur aangevallen, ongeveer een uur na het vertrek van Newcastle on Tyne, waar zij kolen had den geladen voor België. De „Wasa" en de „Boekelo" hebben bij de be schieting geen schade opgeloopen. Men heeft niet gehoord, dat dit bij de „Amazone" wel het geval zou zijn. „De Jonge Willem", die vijftig overlevenden van het gebombardeerde En- gelsche passagiersschip „Domala" heeft gered heeft zelf ook blootgestaan aan bommen en machinegeweervuur. Persoonlijke ongelukken kwamen niet De „Elziena" geraakte bij de beschieting in brand en zonk na twee uur tijds. De bemanning bestond in totaal uit vijf personen. De drie overlevenden werden gered. Twee hunner werden gewond. De namen van de leden der bemanning zijn: H. Eldriks, kapitein (gedood); Lou Molenbroek, machinist (gedood); Albert Dinkele, eerste stuurman, Marinus de Jager, kok en Hendrik Hendriks, matroos. Zij zijn te Blyth aan land gebracht. Eldriks, die 22 jaar was, maakte zijn eerste reis als kapitein. De aanval geschiedde Zaterdagochtend vroeg. Op de scheepswanden waren groote Ne derlandsche vlaggen geschilderd, zoodat de nationaliteit van het schip duidelijk zichtbaar was. Naar de kok Jager, die in het ziekenhuis is opgenomen, met verwondingen aan het hoofd, het gelaat en de armen, verklaarde, heeft een Duitsch vliegtuig, na zeer laag over het schip gecirkeld te hebben, de „Elziena" zesmaal met machinegeweervuur bestookt. De kapitein was om zich te beschermen plat op den vloer van de stuurhut gaan liggen en gaf mij, aldus Jager, bevel om naar beneden te gaan. Het achterdek werd door een bom ge troffen, waarna een andere bom de stuurhut versplinterde. De kapitein kwam daarbij om het .leven. Jager werd door de in het rond sprin gende splinters van de stuurhut getroffen en gewond. Toen de motordrijver en de eerste stuur man trachtten een reddingboot neer te laten, dook het vliegtuig opnieuw omlaag en liet een derde bom vallen, welke de reddingboot vernielde en den motordrijver doodde. „Ik gooide een vlot over boord,aldus vervolgde Jager, „en dook in de zee. De eerste stuurman en de matroos volgden mij en wij slaagden er in met het vlot weg te komen, maar het was zoo enorm koud. dat wij op elkaar moesten gaan liggen om een beetje warmte te krijgen. Een Deensch schip heeft de drie mannen, nadat deze 36 uur hadden rondgedreven, opgepikt. De „Elziena" was het eigendom van den heer J. Patje en had een bruto inhoud van 197 ton. Het scheepje was in 1931 te Groningen gebouwd. voor GROOTE HOUTSTR. 31 BIJ ANEGANG V. (Adv. Ingez. Med.) Spoorwegramp in Japan eischt vermoedelijk 120 dooden. TOKIO, 5 Maart (Domei). Bij de gi-ens tusschcn de provinciën Jamagata en Niigata heeft zich in desn vroegen ochtend een spoorwegongeluk voorgedaan, dat, naar men vreest, 120 menschen het leven gekost heeft. Een uit zes wagons bestaande trein van den dienst Jonezawa-Sakamati is even. na het ver laten van een tunnel in het water gereden door dat de brug, die ter plaatse is gebouwd, door een lawine vernield was. De locomotief en vijf wagons vielen 25 meter omlaag. Vier der rijtui gen geraakten in brand. Een hulptrein met medicamenten en ambu lancepersoneel was spoedig op de plaats van de ramp aangekomen, doch het reddingswerk wordt belemmerd door de hoogliggende sneeuw. Tot dusverre zijn twee lijken gevonden. Men heeft 21 menschen bevrijd, doch 8 hunner waren zwaargewond. Gemeld wordt dat het geheele treinpersoneel is omgekomen. De N.V. Carebeka te Groningen trad als carga door van het schip op. Het was op 22 Februari van Galathee naar Leith vertrokken met een lading van 200 ton uien. De verschepers hiervan waren de N.V. Handel Maatschappij J. van As J. J.zn. en de firma N. J. Mulder te Rotterdam De „Elziena" werd Donderdag of Vrijdag j.l. te Leith verwacht en was dus enkele dagen over tijd. De afladers hadden Maandagmorgen een telegram uit Leith ontvangen, waarin bericht werd, dat omtrent de aankomst van het schip nog niets bekend was. Vliegtuig neergeschoten. De „Wasa", „Amazone" en „Boekelo" waren Vrijdagavond om zeven uur uit Newcastle on Tyne vertrokken, allen geladen met kolen voor België. Zij werden aangevallen, nadat zij onge veer een uur gevaren hadden. De „Wasa" en de „Boekelo" hebben inmiddels de haven van bestemming bereikt. Zij liepen geen schade op bij de beschieting. Men heeft niet gehoord, dat dit bij de „Amazone" wel het ge val zou zijn. Een Engelsche boot, welke in de nabijheid van het drietal Nederlandsche kust vaarders voer, werd gebombardeerd. Opvarenden van de „Boekelo" namen waar dat van den Engelschenwal af een vliegtuig werd neergeschoten en in zee stortte. De „Jonge Willem". De Engelsche bladen berichten, dat het Neder landsche motorschip „Jonge Willem" van de Middellandsche Zeevaart Comp, dat vijftig over levenden van het gebombardeerde Engelsche passagiersschip „Domala" redde, zelf heeft blootgestaan aan bommen en machinegeweer vuur van Duitsche vliegtuigen. De bemanning van de „Jonge Willlem" vertelde, dat een bom op slechts twintig voet van het schip in zee viel en dat het vliegtuig een duikvlucht deed en de dekken met machinegeweerkogels bezaaide Persoonlijke, ongelukken kwamen niet voor. Een half uur later zag de bemanning, dat de „Domala" aan den horizon in vlammen stond De „Sint Annaland" van de Scheepvaart- en Steenkolen Maatschappij te Rotterdam is ook op de Noordzee door een vlieguig beschoten. Engelsch mailschip tot zinken gebracht. Opvarenden in veiligheid. LONDEN. 5 Maart (Reuter). Het Brit- sche mailschip „Pacific Reliance" (6.717 ton) is voor de westkust door vijandelijke actie tot zinken gebracht. Doordat het schip nog aanzienlijken tijd bleef drijven, konden de 53 opvarenden zich in vier sloepen redden. Een vliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht wees den schipbreukelingen den weg naar het land. Zij zijn veilig aangekomen. De „El Ciervo" zendt noodseinen uit. NEW-YORK. 5 Maart (Havas) Het 5481 ton metende Britsche s.s. „El Ciervo" heeft per radio medegedeeld, dat het door een duikboot achtervolgd werd Het schip bevond zich op. 900 mijl ten oosten van de Maagden-eilanden. Even lijd, om de brillegiazen schoon te maken. - Mevrouw Roosevelt, de echtgenoote van den president, der Vereenigde Staten, tijdens haar rede voor het Amerikaansche Jeugdcongres, dat te Washington vergaderde (Het is precies 350 jaar geleden dat de overval van Breda met een turfschip gelukte.) Wat' is het al lang geleden, Dit merkwaardig wapenfeit, Waar de onderwijzer heden, Altijd nog een woord aan wijdt. Een dier goedbedachte listen, Waar men toen zooveel aan deed, Die een stukje strijd besliste. Toen men tachtig jaren streed. Dergelijke avonturen Komen nu niet meer zoo voor.. En een krijg kan te lang duren, Maar geen tachtig jaar meer door. Ook in onze droeve tijden Treft men nog de schipper aan, Maar dit wordt helaas in 't strijden Veel grootscheepser nu gedaan. Men veranderde systemen, Ook al bleven ze gedurfd. Als men nu een stad wil nemen Wordt er harder opgetyrfd. Het is and re camouflage En een andre soort van list, Dan een turfschip -équipage Die modernen strijd beslist. Och, wat werd in het verleden Zooiets primitief gedaan Voor den oorlogsbrand van heden, Sleept men andre brandstof aan. Wat is al niet uitgevonden Sinds dien tijd van romantiek, Veel meer dooden en gewonden. Door den voortgang der techniek. Romantiek is lang vergeten En geen turfschip maakt meer buit, Mag dat een vooruitgang heeten? Nou, dat maakt u zelf maar uit. P. GASUS. De nieuwste verbeteringen aan brillen vindi U sieeds bij GR. HOUTSTRAAT naasl Luxor (Adv Ingez. Med.) Dan zullen stappen worden ondernomen Naar aanleiding van de aan vallen van vreemde vliegtuigen op Nederlandsche schepen in de Noordzee, hebben wij te bevoeg- der plaatse geïnformeerd naar hetgeen de regeering zich voor stelt ter zake te verrichten. Naar wij vernamen, beschikt de regee ring op dit oogenblik nog niet over andere gegevens dan de mede- deelingen, in de pers over het gebeurde verbreid. Zij zal echter niet nalaten om, zoodra haar authenieke gegevens ten dienste staan, de stappen te ondernemen, welke ter bescherming van onze scheepvaart tegen dergelijke aan vallen ,noodig kunnen blijken. STOCKHOLM, 5 Maart (Reuter). De verwoede strijd om het bezit van Viborg duurt voort. De Russen zetten de omsingeling der stad voort, doch de mijnen, die de Fin nen op de drie wege.n, wlke naar Viborg leiden, gelegd hebben, brengen den tegen stander groote verliezen toe. Op de oude burcht wappert nog steeds de Finsche vlag. De Finnen op de Landengte zullen wellicht door het weer geholpen worden. Op vele plaatsen woeden sneeuwstormen. Indien een zware sneeuwval door dooi gevolgd wordt, kunnen de Finnen de Russische tanks tegen houden. De Russische verbindingslijnen zouden worden belemmerd en de luchtmacht zou niet kunnen opereeren. Wellicht zijn de Finnen nog niet gedwon gen zich terug te trekken naar sterker stellingen ten noorden van Viborg. Gisteravond vernam Reuter uit Helsinki: De bezorgdheid omtrent de positie van Viborg en den algemeenen toestand, die te Helsinki heerschte, is vanavond verminderd doordat drie gunstige berichten zijn binnengekomen. Ten eerste zijn de Russen bij Nautsi, aan het front van Petsamo, terug getrokken. Ten tweede hebben de Finnen te Kollanjoki en ook elders successen behaald. Ten derde: de hernieuwde sneeuwval. Zweedsche vrijwilligers leveren fel gevecht. STOCKHOLM, 5 Maart. (Zweedsch Tel. Ag.) Uit Finland wordt gemeld: Het optreden van de Zweedsche vrijwilligers aan het front heeft zich tot dusver beperkt tot het vuren van artillerie en loopgraafmortieren en tot verkenningen. Een patrouille heeft een ont moeting gehad met een vijandelijke afdeeling. welke viermaal sterker was en na een hevig ge vecht, vaak van man tegen man, werd verdreven. De vijand verloor ongeveer 200 man en eenige automatische wapenen. De Zweedsche vrijwilli gers hadden slechts onbeteekenende verliezen. Pleidooi van de Times voor snelle hulp. LONDEN, 5 Maart. (Reuter). In een tref fend artikel over den FinschRusslschen oorlog schrijft de Times: „Het wordt met den dag dui delijker dat deze oorlog geen bijzaak is. Finland verdedigt meer dan de zaak der vrijheid en meer dan zijn eigen bodem. Onze eigen zaak wordt gesteund door het Finsche verzet tegen het kwaad der tyrannie. Dat verzet heeft Rus land reeds verzwakt en groote hoeveelheden pe troleum gekost, die anders wellicht in Duitsch- land gekomen en tegen, ons gebruikt zouden zijn. Alleen daarom al kan Finland aanspraak maken op onze dankbaarheid en op belooning. Er mag echter geen tijd verloren gaan. Als wij op de geschiedenis van vroegere oorlogen terugzien, worden wij voortdurend getroffen door gelegen- extremistische stroomingen bij de rechterlijke macht. De minister van Justitie zegt in zijn Mem. v. Antwoord aan de Eerste Kamer het gevoelen te deelen van de leden, die het wel wenschelijk oordeelen, dat ten aanzien van het weren van extremistische stroomingen in de rechterlijke macht eenige maatregelen worden getroffen. Het ligt dan ook in zijn voornemen te bevorderen, dat in daarvoor geëigende gevallen door den Hoogen Raad zal worden uitgemaakt of inder daad het „wangedrag" aanwezig is, bedoeld in artikel 11, 1ste lid, onder 3e van de wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie. Van bemanning niets bekend. Bij de Hollandsche Stoomboot Maatschappij verkeert men in de grootste ongerustheid over het stoomschip „Rijnstroom" van deze reederij, dat Zondag van Duins naar Am sterdam is vertrokken en waarvan men sindsdien niets meer heeft vernomen. Met vrij groote zekerheid kan worden aangenomen, dat het schip is gezonken. Een sterke aanwijzing daarvoor vormt het feit, dat Zondag in de buurt van de boei bij VVesthinder verschillende eigendommen van de „Rijnstroom" drijvende zijn aangetroffen nl. ten gekapseisde reddingssloep, enkele red dingboeien, verscheidene goederen, welke tot de lading behoorden en dekplanken. Deze vondst werd gerapporteerd door de kapiteins van het Nederlandsche motorschip „Bran- daris" dat Zondagochtend om negen uur genoemde plek passeerde en van het stoom schip „Amstelstroom", eveneens van de Hol landsche Stoombootmaatschappij, dat Zon dagmiddag om één uur langs genoemde boei kwam. Aangezien er zich aan boord van de „Rijn stroom twee reddingsloepen bevonden, is er nog hoop, dat de bemanning, die uit 12 personen bestond, zich in deze boot heeft kunnen redden. Kapitein van de „Rijnstroom" was de heer Verhoef. Het schip heeft een bruto inhoud van 695 ton en is in 1937 in Amsterdam ge bouwd. Vanochtend is, komende van Caen, het Neder landsche m.s. „Vrede" te IJmuiden gearriveerd, dat een ledig vlot, afkomstig van de „Rijnstroom" had opgepikt. Dit vlot was reeds eerder door andere schepen op de Noordzee gesignaleerd. Over de „Rijnstroom" zijn dij de Hollandsche Stoom boot Maatschappij geen nadere berichten ontvangen. Aan de Nederlandsche marine is gisteren verzocht zoo noodig maatregelen te nemen ter opsporing van het schip. Ook tot de Britsche autoriteiten is een dergelijk verzoek gericht. heden, die verzuimd werden door verkeerde zuinigheid of door verkeerde beoordeeling van een secundair risico. Laten wij ons niet opnieuw voorbereiden op de droevige taak van het bespreken van gemiste kansen, waarbij misschien wederom zou blij ken dat de middelen en de wil om in te grijpen, bestonden, maar dat slechts een misverstand ons van handelen terughield, Ons belang is duidelijk: Dit is een moreele zoowel als een stoffelijke aangelegenheid. De geheele overtuiging van dit land eischt dat men den val van Finland niet zal toestaan". Het woord is aan Petit-Senn: Laat ons slechts de helft gélooven van het goede, dat men ons van onszelven, en van het kwaad, dat men ons van anderen zegt. Middellandsche Zee houdt beide mogendheden bij elkaar LONDEN, 5 Maart. Zoowel in Italiaansche als Engelsche kringen hier, wordt een vermin dering van de spanning in de Italiaajisch-Engel- sche relaties voorspeld, ondanks het krachtige Italiaansche protest tegen de beslaglegging op Duitsche kolen voor Italië bestemd. In betrouw bare kringen wordt verklaard dat ambassadeur Bastianini niet van plan is een onderhoud met Lord Halifax te verzoeken, doch een invitatie tot een bezoek aan het Foreign Office zal af wachten. Men beschouwt dit als een aanwijzing in hoeverre het prestige bij deze controverse betrokken zal worden. Doch Italië's economische behoeften alsmede de Britsche wensch dat de toestand in de Middellandsche Zee gehandhaafd blijft zal naar men verwacht beide regeeringen er toe drijven tot een spoedige hervatting van de vriendschappelijke onderhandelingen te ge raken. Men veronderstelt dat Mussolini zal trachten met Engelsche kolenexporteurs tot een overeenstemming te komen. Engeland van zijn kant is er natuurlijk veel aan gelegen complicaties te vermijden, welke er toe zouden kunnen leiden dat Italië nog „zwaarder op Duitschland zou gaan leunen". In verantwoordelijke Britsche kringen is niets bekend over een dreigement van Mus solini, waarover geruchten in omloop waren, dat hij het Engelsch-Italiaansche politieke ver drag zou opzeggen en de toespeling op dat pact in het Italiaansche protest wordt niet als een aanwijzing van een opzegging daarvan be schouwd. (United Press). Toepassing van de Vestigingswet. Brandstoffenhandel, rijwiclbedrijf, schildersbedrijf. 's-GRAVENHAGE. 5 Maart. Heden zijn uit gegeven de staatsbladen no. 647, 648 en 649, hou dende een algemeenen maatregel van bestuur tot toepassing van de vestigingswet kleinbedrijf 1937 onderscheidenlijk ten aanzien van den brandstof fenhandel, het rijwielbedrijf en het schildersbe drijf. Deze besluiten treden met ingang van 7 Maart 1940 in werking. De Noordenwind zal ook morgen blijven blazen. De lucht zal afwisselend bewolkt zijn met af en toe een buitje. HEDEN: 12 PAGINA'S. J|IIIIIIIIIMIIIIIIIIIIII!flll!lill!ll iiit Jhr. dr. J. C. Mollerus: 1939 was geen goed jaar voor onzen zui- velexport. pag. 2 Vóór 75 jaar ging d:e eerste schep grond uit den bodem van Holland op z'n smalst. pag. 3 Van onzen Boedapester correspon dent: Groot succes voor Frits Schuurman in Boedapest. pag. 4 H. D. Vertelling: Een lastige vraag pag. 4 Van onzen Londenschen correspon dent: Krijgsgevangenen in Enge land. pag. 5 Dr. W. G. N. v. d. Sleen: Na drie jaar weer naar Canada. pag. 7 J. S. Visser: De belegering van Da- miate. pag. 7 K. de Jong: Superieure uitvoering van de Matthaeus Passion. pag. 6 J. B. Schuil: Mary Dresselhuys speelt in „Chronique Scandaleuse" en Ank van der Moer schittert als een Finsch Meisje. pag. 6 Laatste Berichten op pagina 9

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1