AGENDA. 1939 was geen goed jaar voor onzen zuivel-export. Zandvoortsche visschers. DINSDAG 5 MAART 1940 HAARLEM'S DAGBLAD t an Berkei's Patent keert geen dividend uit. De bedrijfsresultaten over het afgeloopen boekjaar bleven bij die over het voorafgaande boekjaar ten achter Weliswaar viel ten aanzien van de bedrijven in Nederland een verbetering te constateeren, doch de uitkomsten van ver schillende buitenlandsche maatschappijen waren minder, zulks mede als gevolg van de interna tionale politieke onrust, die den kooplust in vele landen ongunstig beïnvloedde. Het batig saldo voor afschrijvingen, van de exploitatie onzer fabreken te Rotterdam en de winsten (netto) op deelnemingen in dochter maatschappijen en aanverwante ondernemin gen bedroeg nadat bij dochtermaatschappijen afschrijvingen ten bedrage van f 323,298 waren toegepast, per saldo f 909,565. In dit cijfer is een bedrag van f 152,829 begre pen uit hoofde van winst van maatschappijen gevestgd en werkzaam in landen met beperkt be talingsverkeer. welke in het buitenland is ge blokkeerd en mitsdien, zooals gebruikelijk, is gereserveerd. Koersverlies f 186.242 (326.585) Voorts zijn op genoemd exploitatie-overschot niet in mindering gebracht de nadeelige kiersver- schillen op vreemde valuta's ten bedrage van f 186.242 (326.585), welke evenals het vorige jaar rechtstreeks uit de bijzondere reserve voor koersverschillen van f 295,420 zijn bestreden, tengevolge waarvan deze reserve daalde tot f 109.178. Voor interest op de uitstaande 4 pet. obligatie- leening was een bedrag noodig van f 158.600. Verder werd door de moeder-maatschappij op bedrijfsactiva en patenten een bedrag van f 145.652 en op conversiekosten der obligatielee- ningen een bedrag van f 40.000 afgeschreven zoodat de totale afschrijvingen, inclusief de reeds vermelde afschrijvingen van f 323.298. die bij de dochter-maatschappijen werden geboekt, ditmaal f 508,951 bedroegen. De winst- en verliesrekening wijst tenslotte over het afgeloopen boekjaar een voordeelig saldo aan van f 159,258 (478.867k te vermeerde ren met het onverdeelde winstsaldo van het voor afgaande boekjaar, groot f 2194. tezamen f 161.453. Na toepassing van de bovengenoemde afschrij vingen zullen nog bijzondere voorzierfltogen noo dig zijn om de "boekwaarde van verschillende bezittingen meer in overeenstemming, te bren gen met de daaraan thans toe te kennen gulden- waarde. Niettemin hebben wij gemeend daar toe nog geen voorstellen te kunnen doen, ge zien de allerwege heerschende onzekerheid en on het bijzonder de moeilijkheid, om ten aan zien van de belangen bij dochtermaatschap pijen in landen met beperkt betalingsverkeer een juisten maatstaf van waardeering te vinden. Wij zijn daarom van meening dat een wijziging van den tot dusverre toegepasten maatstaf van waar- deering beter kan worden verschoven naar een later tijdstip. In afwachting daarvan wordt voorgesteld het voordeelig saldo, dat de winst- en verliesreke ning na bovenbedoelde voorzieningen aanwijst, groot f 161.453. tezamen met de statutaire reser ve voor koersverschillen van f 109.178, alsmede de reserve, vrijkomend door de intrekking van de vroeger ingekochte f 100.000 eigen aandeelen, groot f 39.585. te zamen f 510.217. te bestemmen tot algemeene reserve om waardeverschillen ten aanzien van de activa en andere verliezen op tevangen, onder welke benaming zij reeds in de bijgaande openingsbalans per 1 Juli 1939 is op genomen Het vorig jaar werd nog 3Vs pet. dividend uit gekeerd. Herziening Vreemdelingenreeht vordert. De minister van Justitie hoopt zijn plannen ten aanzien van de herziening van het wettelijke vreemdelingenrecht over eenige maanden aan de hand van de ervaringen, welke thans worder. opgedaan, opnieuw te overwegen en dan na een laatste aanvulling, voor zoover noodig. betrek kelijk spoedig aan de Staten-Generaal te kunnen voorleggen. Veel verder dan een registratie van hetgeen thans langs administratieven weg ver werkelijkt wordt, zal de regeling naar het oor deel van den minister niet kunnen gaan. Amerikaansehe stad verzakt. SHENANDOAH, 4 Maart Tengevolge van de hevige regens, welke meer dan 24 uur duurden is het centrum van Shenandoah, dat gebouwd is boven een verlaten steenkoolmijn, gaan zakken Verscheidene huizen zijn ingestort, anderen zwaar beschadigd. De bewoners waren door een onderaardsch gerommel gewaarschuwd en had den de huizen tijdig verlaten, zoodat geen slachtoffers te betreuren zijn (Havas). Duitscli commentaar op de Engelsche verkenningsvluchten. De Berlijnsche pers bespreekt uitvoerig de Brit- sche mededeelingen over vluchten van Engelsche vliegtuigen boven Berlijn. De „Berlijnsche Börsen- zeitung" schrijft dat volgens het officieele bericht van het Britsche ministerie van luchtvaart de Engelsche bommenwerpers lichtkogels aan para chutes omlaag hebben geworpen en dat om Berlijn de luchtdoelartillerie druk in actie is geweest, ter wijl de Duitsche zoeklichten vergeefs zouden heb ben gezochi naar de vliegtuigen, welke aanvat enkele uren zou hebben geduurd. Het blad vindt het jammer dat de Berlijners tiidens dit oorverdoovend oorlogsla waai en buiten gewone vuurwerk hebben geslapen, evenals de Amerikaansche onderstaatsecretaris Sumner Welles die dien nacht in zijn hotel te Berlijn heeft ver toefd. Ook de buitenlanders, die in Berlijn wonen hebben niets bemerkt. Tenslotte verklaart het blad, dat, indien dien nacht niet alle inwoners van Berlijn, zoowel Duit- schers als buitenlanders, aan slaapziekte hebben geleden, het Britsche ministerie van luchtmachi heeft gelogen. Heden: DINSDAG 5 MAART Gemeentelijke Concertzaal: Zevende Bachconcert, 8.15 uur. Frans Hals Theater: ,,'t Sal waerachtig wel gaen!" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Zarah Leander in „Das Lied der Wüste", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Conradt Veldt In „De Tyran", 2 en 8.15 uur. Lux or Theater: „Carrière", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Non stopprogramma. 2.30 en na 7.15 uur doorloopende voorstelling. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. WOENSDAG 6 MAART Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 7—9 uur. Ameland uit zijn isolement bevrijd. Beide booten van Wagenborg's passagierdiens ten, de „Waddenzee" en de „Ameland", die Woens dag j.l. door het ijs op de Mosselbank werden geschoven, zijn Maandag vlot gekomen en ligger- thans in de haven van Nes. Met ingang van Dins dag 5 Maart zal de geregelde dienst NesHolwerd. welke eenigen tijd door een barkas werd waarge nomen, per veerboot geschieden. De langverbeide goederen, welke twee maanden lang in de pakhuizen van Wagenborg en van de „Friesland" lagen opgeslagen, zijn thans te bestem der plaatse aangekomen. Ameland is nu eindelijk uit zijn isolement bevrijd, maar de winter van 1940 zal de eilanders nog lang heugen. PRACHTIGE COLLECTE VOOR HET FINSCHE ROODE KRUIS. De in Veenendaal gehouden collecte ten bate van het Finsche Roode Kruis heeft het belangrijke bedrag opgebracht van f 7.636.80. Door de gebeele bevolking en ook door de militairen is medege werkt waardoor de opbrengst alle verwachtingen verre heeft overtroffen. Op vrijwel alle fabrieken heeft het personeel door overwerk of afzonder lijke collecten, aangevuld met giften der directies, groote bedragen gegeven en in de meeste gevallen werd bij de lijstcollectee welke huis aan huis ge houden is, weer opnieuw ingeteekend. Met de reeds vroeger door velen opgezonden giften kan gere kend worden dat Veenendaal een bedrag van pl.m. f 9000 heeft geofferd. HET BRUININGS HOFJE. De lange reeks van publicaties, die door de goede zorgen van de Vereeniging „Haerlem" het licht zagen is thans uitgebreid met een historische beschouwing over het Bruinings Hofje, samengesteld door den heer J. C. Dirks. Het Bruinings Hofje is, zooals men weet (en vermoedelijk menigeen niet weet) gelegen aan de Noordzijde van de Botermarkt en werd ge sticht door Jan Bruininck Gerritsz en niet door Dirk Bruinings zooals De Koning en Allan vermelden in het laatst der 16e of begin der 17e eeuw. Op dit hofje zijn vijf woningen voor vijf vrouwelijke, ongehuwde leden dei- Doopsgezinde gemeente. Oorspronkelijk genoten zij behalve vrije woning een weekgeld van 22 stuivers, verder op Paschen 22 en op Hartjesdag 12 stuivers, jaarlijks 21 ton turf, twee vaatjes boter van 20 pond, twee zak aardappelen en met elkaar een half zak zout. Daarenboven ontvingen de bewoonsters eenig ondergoed en vrijstelling van kosten voor geneesheer en apotheek. De begra feniskosten werden door Regenten betaald, doch de nalatenschap der bewoners verviel aan de stichting. Het behoeft geen betoog, dat voor een plaats op dit hofje, dat toen zes woningen telde,- en waaraan zoovele preuves verbonden waren, groote animo bestond en dat het er goed wonen was blijkt wel uit de gegevens omtrent een feest maal in 1773 aangerecht, toen een der oudjes de honderd haalde en de verpleegden onthaald werden op „Verrecken vlees, schapenbout, aman deltaart, speculatiën, koek, thee, coffie, kaas. peeren" en dergelijke heerlijkheden. 1776 was een strenge winter, waarom aan de vrouwtjes in Februari elk negen gulden werd uitgereikt. En toen vijftien jaar later de regent Jan van Vol lenhoven stierf bedacht hij niet alleen elk dei- bewoonsters met een bedrag van f 14, doch ver maakte aan de stichting zelve een legaat van f 14.000. Dit alles en nog heel wat meer is in het werkje geboekstaafd. Natuurlijk kende het hofje ook tijden van tegenslag. De Fransehe tijd nood zaakte de Regenten de preuves te halveeren, doch later tijden veroorloofden bestuurderen gelukkig weer den steian te verhoogen. De staat der woningen aldus vermeldt het werkje was allengs zoodanig geworden, dat voorziening zeer noodig was, Hierin werd voor zien gedeeltelijk door herbouw en ten deele door grondige reparatie en moderniseering. Onder leiding van den Architect K. Jonkheid werd dit werk ondernomen. Er kwam thans plaats voor 5 bewoonsters. Alle huisjes kregen duinwater, electrisch licht, kookgas en een eigen W. C. Het geheele werk werd van Juni 1936 tot Februari 1937 uitgevoerd. Ziehier enkele grepen uit het werkje, dat een groot aantal copieën van en uittreksels uit oude stukken bevat, die het archief van het hofje uitmaken, minder van belang voor den wandelaar, die zich, als zijn weg over de Boter markt voert, nauwelijks realiseert, dat daar op, weinig schreden afstands een interessant brokje Haarlemsche historie sluimert dan voor den ge schiedenis-liefhebber, die in de 44 pagina's van dit boekje weerallerlei bekende namen tegen komt uit het Haarlem van de jongste drie eeuwen. Voor den laatste is het werkje geschre ven en men zal er den heer Dirks dankbaar voor zijn. BRANDJE. Maandagmiddag is brand ontstaan in de voor kamer der eerste verdieping van het perceel Slachthuisstraat 79 te Haarlem. De bewoonster was te één uur weggegaan en had een kinder bedje in de nabijheid van de brandende kachel jezet, Vermoedelijk is dit in brand geraakt. De vloer vatte vlam en een oogenlblik later stond het geheele vertrek in brand. Het werd door de bewoonster van het benedenhuis ontdekt, die terstond de brandweer waarschuwde. Deze was spoedig aanwezig; zij bluschte het vuur met een straal op de waterleiding. Het benedenhuis, dal grootendeels door de bewoners ontruimd kon worden, kreeg eveneens brand- en waterschade. GRATIS ontvangt U op aanvraag onze prijscourant, waarin de volgende artikelen voorkomen Groentezaden, Bloemzaden, Groenten- planten, Gras- en Landbouwzaden, Bloem bollen voor de kamer, Bloembollen voor den tuin, Vaste Planten, Rotsplanten, Coni feren, Rozen en enkele tuinbenoodigdheden. ZAADHANDEL JAN ROOZEN, SPEKSTRAAT 5 - HAARLEM. (Adv. ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Aanvankelijk nog tijdelijk stormachtig, la ter krachtige tot matige noordwestelijke tot noordelijke wind. Wisselende bewolking, plaatselijk nog'enkele lichte buitjes. Weinig verandering in temperatuur. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren F 43 Laagste hedennacht F 40 Hoogste heden F 40 De gisteren genoemde diepe en actieve depressie die tegenover Zuid-Noorwegen lag, heeft zich via Zuid-Zweden naar Oost-Duitschland verplaatst en nam daarbij nog -in diepte toe tot ongeveer 975 mb. Onder invloed hiervan begon het giste ren in Denemarken zwaar te stormen, en dit stormveld heeft zich over onze omgeving uitge breid. Vooral in Noord west-Duitschland moeten thans zware stormen woeden. Over het algemeen is hier te lande maar weinig neerslag gevallen. Enkele waarnemingsposten hebben sneeuw- en hagelbuitjes gemeld. Onder invloed van de genoemde depressie-kern is in de randstaten de wind naar het oosten ge draaid en daarbij tot krachtig en plaatselijk stormachtig toegenomen, zoodat de vorst er over het algemeen weer streng is geworden. Het arctische hoogedrukgebied over Groenland breidt zich naar het oosten uit, tengevolge waar van vooral in Zuid-Scandinavië de barometers stijgen. Tusschen IJsland en Scandinavië worden koude luchtmassa's rechtstreeks uit het Poolge bied naar het zuiden getransporteerd. Deze zijn reeds tot in Frankrijk en het Alpengebied door gedrongen. De oude depressie, die vrijwel stationnair voor het noorden van de Noorsche kust is gelegen, vult verder op. BAROMETERSTAND Stand van gisteren 765 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 760 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI. Houtstraat 13. Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS Politie 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht 14141. Brandweer 15333. „DE WATEREN WERDEN STIL" Een der merkwaardigste boeken van den laatsten tijd, de dagboek-bladzijden van den jongen socioloog Anthony Beavis, behoorende tot het schitterendste essayisme van onze dagen. P. H. Ritter Jr. (Adv Ingez. Med.) De tournee van Els Keezer. Een nieuw ballet „De geplaagde tuinman". Zooals we reeds meldden zal Els Keezer, do cente voor danskunst aan de Academie voor Li chamelijke Opvoeding te Amsterdam, met mede werking van haar balletgroep en het bewegings kool' Haarlem in verschillende plaatsen van Ne derland uitvoeringen geven. In den Stadsschouw burg van Haarlem zal op Donderdag 7 Maart de tournée geopend worden. Het belangrijke nieuwe element op deze avonden zal behalve „De Vlaggedrager" van het bewegings koor en enkele solodansen van de danseres, de nieuwe balletgroep zijn. Dien avond debuteeren drie jeugdige Nederlandsche danseressen in een nieuw door Hans Tobi geschreven ballet, „De ge plaagde tuinman" getiteld. Deze meisjes komen evenwel niet geheel „nieuw in het vak". Loek van Oven had reeds verschil lende jaren les bij mevrouw Ruth Tobi. Ellinore Westerling werkte twee jaar te New-York onder bevoegde leiding, maar kwam naar Nederland te rug om haar studie bij Els Keezer te voltooien. Tenslotte Betty Gerzon, die reeds een jaar op de dansschool van Kurt Jooss in Darlington Hall, Engeland, werkte. De drie meisjes werkten onder leiding van Els Keeser het ballet „De geplaagde tuinman" uit, een vroolijke, luchtige geschiedenis van een tuinman (Aart Verstegen), drie bloemen nl. een distel, een zonnebloem en een papaver (de drie genoemde meisjes) en een lastige hommel (gedanst door Els Keezer). Wolfgang Wijdeveld schreef voor dit ballet een charmante muziek voor twee piano's. Hij zal die op de avonden zelf spelen, aar, het tweede instrument geassisteerd door Coby Lankester. Het programma vermeldt verder van het bewe gingskoor Haarlem de danssuite „De Strijders" (muziek Wolfgang Wijdeveld) en van Els Keezer onder meer twee nieuwe solodansen: een Wals van Heinz Tobi en „Gipsy" op een volkslied. De choreografie van dezen dans maakte de bekende Russische prima ballerina Nina Kirsanowa. DE WERKLOOSHEID TE HAARLEM. Gunstiger week. AMBTSAANVAARDING Ds. W. SPLIETHOFF. Het aantal werkloozen in onze stad is deze in het verslag in ons nummer van Maandag week 79 minder dan de vorige, n.l. 5075. Dezelfde yan de ambtsaanvaarding van ds. W. Spüethoff, week van het vorig jaar gaf een vermindering len nieuwe predikant der Ev. Luth. Gemeente te met 101. Haarlem, stond te lezen, dat ds. S. in zijn vroe- Er zijn nu 761 werkloozen minder dan in de- gere standplaatsen nooit „narigheid" met den zelfde periode van 1939. Het verschil met 1938 en Kerkeraad had gehad. Wij schreven echter: 1937 is onderscheidenlijk 1147 en 1411, joneenigheid. Vooral Engeland leverde moeilijkheden op. Het Bewegingskoor Haarlem treedt eveneens met de danseres Els Keezer op tijdens de nieuwe tournée, welke op 7 Maart in Haarlem aanvangt. Onze boter. Voor zoover op dit. oogenblik de cijfers beschik baar zijn, mag worden vastgesteld, dat de boter- productie, wat de fabrieksboter betreft, van circa 97 millioen K.G. in 1938 tot ongeveer 104 millioen K.G. in 1939 is gestegen. Deze vermeerdering moet in hoofdzaak worden toegeschreven aan het feit, dat in het afgeloopen jaar de weersgesteldheid in het algemeen gunstig is geweest voor het veehou- dersbedrijf, terwijl het mond- en klauwzeer niet dien grooten invloed heeft gehad als in het laatste kwartaal van 1938. Wat den export betreft, blijkt dat tot 1 Septem ber 1939 de uitvoer naar Duitschland, vergeleken bij de overeenkomstige periode van 1938, was ach teruitgegaan, evenals die naar België. Zwitserland verdween geheel als afnemer, terwijl Frankrijk een weinig meer betrok. De uitvoer naar onze overzee- sche gebieden bleef ongeveer gelijk. Engeland im porteerde veel meer. Na het uitbreken van den oorlog is de toestand natuurlijk direct zeer sterk gewijzigd. Algemeen is bekend, dat de export naar Engeland een lij densgeschiedenis is geworden. Daarbij worde al leen maar herinnerd aan de verzendingsmoeilijk heden, de stijgende vrachtprijzen en verzekerings premies, de schommelingen van het Engelsche be taalmiddel en de groote onzekerheid op sohier ieder gebied. Veel nadeeliger dan dat alles was het feit, dat de Engelsche regeering maximum prijzen vaststelde, die den export van boter verre van loon end maakten. In de eerste oorlogsweken was de uitvoer van boter naar Engeland nog vrij, doch op 23 September werden alle aanwezige voor raden door de Engelsche regeering in beslag ge nomen, evenals die, welke na dien datum werden aangevoerd. Op de in beslag genomen boter werd later een voorschot gegeven, terwijl de definitieve prijs eerst later, in overleg met de Nederlandsche regeering, zou worden vastgesteld. Dat gebeurde eerst op 19 December, toen overeenstemming werd bereikt. Bevredigend was de getroffen overeen komst zeker niet. In exporteurskringen is men echter uiterst bevreesd over de positie van onze boter op de Engelsche markt, als gevolg van de van die zijde getroffen maatregelen. Terwijl de geheele handel im margarine is vrijgelaten, heeft men bepaald, dat alle boter, van welk land dan ook, welke in Engeland wordt ingevoerd en van welke kwaliteit deze ook is, als regeeringsboter zal worden verkocht. Daardoor wordt dus het directe contact met de klanten verloren, maar wat zeker even onaangenaam is: het publiek krijgt niet meer de boter, waaraan het jaren gewend'was. Den con sument wordt thans de boter toebedeeld. Indien hij deze niet weet te apprecieeren is, mede door de boterschaarschte, de geneigdheid om naar het surrogaat over te gaan zeer groot. De groote be zwaren zijn duidelijk en het zal veel moeite kosten later het verloren terrein weder te veroveren. De recbtstreeksche leveringen aan Duitsche klan ten zijn sedert den oorlog opgehouden. De verkoop in Duitschland heeft uitsluitend plaats via de Ne derlandsche Zuivelcentrale en de Reichsstelle fiir Milcherzeugnisae, Oele und Fette in Berlijn. De betaling geschiedt door eerstgenoemde instantie aan de exporteurs. Zooveel mogelijk wordt vastge houden aan den regel, dat de afnemers de boter krijgen van dezelfde Nederlandsche leveranciers als vroeger. De boter-uïtvoer naar de andere landen is se-' der.t den oorlog bijna zonder uitzondering achter uitgegaan. Een uitzondering maken Italië cn Zwit serland. De financieele uitkomsten van dezen uitvoer over 1939 zijn onbevredigend, vergeleken by die van 1938. Kaas-export, De uitvoer van kaas was in 1938 reeds circa 3.5 millioen K.G. lager dan in 1937 en verminderde in 1939 weder in zeer beduidende mate. Het zijn niet alleen de oorlogsomstandigheden, welke daarvan de oorzaak vormen. Reeds in het eerste halfjaar van 1939 was de export van kaas ongeveer 3.485.000 K.G. lager dan in het eerste halfjaar van 1938. In Juli en Augustus was het exportcijfer ongeveer ge lijk. In de laatste vier maanden is de uitvoer circa 3 millioen K.G. kleiner geweest, In totaal is de export ongeveer 52 millioen K.G. geweest tegenover 58 millioen K.G. in 1938. De kleinere uitvoer is in hoofdzaak een gevolg van den minderen afzet naar Duitschland. Maar ook Engeland betrok .veel minder kaas. Voor Frankrijk en Italië bleven de hoeveelheden onge veer gelijk. Helaas was de uitvoer naar Amerika belangrijk minder, terwijl Spanje als exportgebied bijna geheel verloren ging. De kaas-uitvoer naar België was zeer belangrijk en bedroeg in de eer ste zes maanden 9.275.000 K.G., zoodat dit land als no. 1 voorkomt op de lijst onzer afzetgebieden. Een enkel land buiten Europa nam een grooter >:portkwantum af, zooals Venezuela, dat circa 400.000 K.G. meer invoerde. Na den oorlog bleef Duitschland zijn normale hoeveelheid betrekken; Frankrijk betrok niets meer; Engeland stelde maximumprijzen vast, welke in verhouding tot de Nederlandsche prijzen zeer laag waren. In October was het bijna onmogelijk kaas naar Engeland te verzenden, doordat ook het Pond was teruggevallen. België kocht in September veel, im October was de afzet veel minder door de verhoogde marktprijzen in eigen land. Laatstge noemde prijzen hadden ten gevolge, dat de export sterk verminderde en in November de productie werd ingekrompen, zoodat de aanvoer in Decem ber zeer klein was. Aan het einde van December trad een marktherstel in en waren de prijzen stijgende. Melkpoeder. Het melkpoederbedrijf had geen gunstig jaar 1939, behoudens een kleine opleving in de eerste oorlogsperiode. De grootere export was niet het ge volg van een betere ontwikkeling in de gewone afzetgebieden, maar hield in hoofdzaak verband met. de grootere afleveringen aan de Vereenigde Staten van Amerika, Zweden en Spanje. Daarte genover was de uitvoer naar Engeland belangrijk lager. Gecondenseerde melk. Engeland oefent een zeer belangrijken invloed uit op de Nederlandsche condensmarkt. Gedurende 9 werden aan dezen Nederlandschen export nieuwe beperkingen opgelegd, in hoofdzaak door de toeneming der eigen Engelsche productie en door de houding vam dit land ten opzichte van haar eigen overzeesche gewesten. De oorlogsperiode heeft in zooverre eenige verandering in de positie jebracht, dat de condens in kleine verpakking meer in de belangstelling is komen te staan, waar door de vraag is toegenomen. Tot het uitbreken van den ooi-log was de handel met Engeland traag, daarna trad een verbetering in, welke hoogstwaar schijnlijk wel zal aanhouden. Intusschen hadden de condensfabrieken im de eerste periode van 1939 pogingen gedaan elders afzetgebieden te vinden. Gemakkelijk ging dit niet, in hoofdzaak door de felle concurrentie. Toch blijft het zaak deze pogin gen niet te staken, omdat de mogelijkheid zeer groot is, dat, na terugkeer der meer normale in ternationale verhoudingen, de export naar Euro- peesche landen meer en meer gelimiteerd zal worden. Caseïne. De export van caseïne was in 1939 weinig bevre digend. Vooral Argentinië was met zeer lage prij zen voor dit product aan de markt, terwijl ook Frankrijk met lage offertes voor zuur-caseïne kwam, teneinde zijn uitvoer niet verloren te zien gaan. De z.g. lebcaseïne werd door het lage prijs niveau van de zuurcaseïne en de groote productie door Frankrijk ook zeer laag aangeboden, waar door ons land niet in staat was te concürreeren. De Nederlandsche export was in 1939 dan ook kleiner dan in 1938. In November en December was er een groote vraag naar zuurcaseïne, hoogstwaarschijn lijk door het uitblijven van Argentijnsche caseïne op de verschillende Europeesche markten. Als ge- gevolg daarvan stegen de prijzen. Ook de vraag naar lebcaseïne verbeterde in die periode. Frank rijk noteerde voor dit artikel nog lagere prijzen, doordat dit land blijkbaar nog over voorraden had te beschikken. Wel werd verwacht, dat daarin spoedig verandering zou komen. MOLLERUS Een halve eeuw geleden had Zandvoort nog een twintigtal vlsschersschepen. Het waren kleine zeilschepen die kans zagen uit te varen en aan land te komen hoewel Zandvoort geen haven had. Toen IJmuiden tot bloei kwam en de stoomtraw lers gingen varen, verminderde de beteekenis van Zandvoort voor de vïsscherij steeds meer. Eenige jaren geleden werd het laatste visschersscheepje van Zandvoort als een bezienswaardigheid naar het Kostverloren wandelpark overgebracht. In de eerste week van Maart 1890 kwamen te Zandvoort 7 visschersschepen aan de markt. De schippers waren S. Paap, H. v. Koningsbruggen, J. Keesman, D. van Duijn, J. en C. en A. Koper. Namen die men nu ook nog veel te Zandvoort vindt. De besommingen liepen van 13 tot 78. De prijzen van de visch waren toen: bakschol 2.80 —f 5 per mand. schar 1.30—2 per mand. kookschol 1.10—5.25 per snees (20 stuks), tong 1 per stuk. TENTOONSTELLING WERK J. M. GRAADT VAN ROGGEN.. In de expositiezaal van het Frans Halsmuseum te Haarlem zal een tentoonstelling worden ge houden van werk van J. M. Graadt van Roggen, welke Woensdag 6 Maart des middags om 3 uur zal worden geopend. HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maartje, d. v. IC. de Regt en M. Roos; Dirkje Petronella, d. v. J. Visscher en J. J. v. Oudenaarden; Angenita Cornelia, d. v. C. Berrevoets en G. A. den Drijver; Quirinus Theodorus, z. v. B. Th. de Koning en M. P. Kroezen; Johannes, z. v. G. Spelt en L. Verbeek; Jozephus Wilhelmus, z. v. A. van den Akker en C. A. M. Kieft; Hermanus Jo hannes, z. v. H. J. Bouman en H. J. Jansen; Theodo rus Albertus Maria, z. v. H. Brouwer en J. M. Weijers; Leonardus Cornelis Antonius, z. v. L. A. v. d. Helm en C. v. Steijn; Han, z. v. J. ICamping en C. Bakker; Theodora Hendrica, d. v. A. C. L. Ver- couteren en P. Haak; Hendrik Jacobus, z. v. J. J. Tromp en M. van Zanten. Ondertrouwd: Jacob Zorge, 21 jaar en Magdalena Schram, 22 jaar; Jacobüs Cornelis Otte, 21 jaar en Jacoba Hartman, 20 jaar; Simon Zorge, 20 jaar en Geertruida Maria Huijsing, 22 jaar. Overleden: Wilhelmina Oudshoom, 22 jaar, ongeh. d. v. G. Oudshoorn; Magdalena Hillegonda Tensen, 3 dagen, d. v. A. C. Tensen; Jannetje Baartman, 71 jaar, echtg. v. P. Roodenburg; Jannetje Plomp, 75 jaar, echtg. v. W. F. Hartman. HEEMSTEDE FINLAND-AVOND. Maandagavond werd in de Gereformeerde kerk aan de Koediefslaan een Finland-avond ge houden. De belangstelling was zóó groot dat het ruime kerkgebouw vrijwel geheel gevuld was. Ds A. Dondorp, gereformeerd predikant te Heemstede opende de bijeenkomst met gebed en een kort inleidend woord, waarna als eerste spreker optrad ds. T. Viitasaari, Finsch predikant te Rotterdam, met als onderwerp „de kracht der voorbede". Het is niet de eerste maal, aldus spr. dat het Finsche volk beproefd wordt. Na den grooten wereldoorlog in 1918 was het ook Rusland dat trachtte het Finsche volk het com munisme op te dringen'door te trachten in een oorlog hen te overwinnen, doch het was God die hen hielp en hen voor die ramp behoedde. Ook nu weer, aldus spr. is dit dapper volk in den oorlog gewikkeld, ook thans strijdt dit volk voor een rechtvaardige zaak, maar nog vin niger dan in 1918, daarbij weer vertrouwend op God, Wien zij deze rechtvaardige zaak op dragen. Spr, wees er vervolgens op, dat dezen strijd niet alleen een strijd is tusschen Finland en Rusland, doch, mochten de Finnen ten onder aan, dit zijn terugslag zal vinden op alle Christenvolken in Europa. Dankbaar is spr. voor het medeleven met en den steun aan Finland, ook van Nederlandsche zijde betoond. F. IJ. Krop, herv. pred. te Rotterdam sprak vervolgens over „Finland's strijd een geloofsstrijd. Als punt één van het programma van het Bols jewisme, aldus spr., staat de algeheele uitroe- ing vun elk geloof. Het groote gevaar is, dat het bolsjewisme zich opwerpt als bevrijder van het volk, maar eenmaal de macht" bezittende is er van vrijheid geen sprake. Spr. betreurt dat velen in Nederland het gevaar van het bolsje wisme niet zoo groot achten. Anders is dit in Finland, waar men zoowel in 1918 als in 1930 met succes het bolsjewisme had bestreden Thans probeeren de Russen het weer, onder de leuze van „het Fipsche volk te bevrijden" hetgeen echter be teekent hen alle religie te ontnemen. Zoo, aldus spr., is de Finsche strijd onzen strijd, omdat het gaat voor of tegen God, dus een strijd van Christendom tegen bolsjewisme. Tenslotte sprak ds. A. Dubois, Christelijk-gere- formeerd predikant te Gouda, die als onderwerp had gekozen „Medelijden". Aan het slot der redevoeringen werd gebeden voor het zoo zwaar getroffen Finsche volk, waar voor ook een collecte werd gehouden. Na het slotwoord van ds. A. Dondorp werd de bijeenkomst gesloten met het gezamenlijk zin gen van het Lutherlied. 'i

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2