5liet JOimt en Jan Oliebol. Haarlemsche tram in de rechtszaal besproken. Js het wel Sariostolf' SANOSTOL De Kleeding Verkoop Centrale DINSDAG 5 MAART 1940 HAAREEM'S DAGEEAD O. M. had, naar de meening van Minister Gerbrandy voorzichtiger kunnen zijn. Op de vragen van den heer Van Braambeek lui dende: 1. Wil de Minister doen onderzoeken of de amb tenaar van het Openbaar Ministerie bij het kanton gerecht te Haarlem op 22 Januari jl. op een recht zitting o.a. de volgende opmerking heeft gemaakt: „De tram is het grootste gevaar voor het verkeer in Haarlem. De manier, waarop bestuurders, door onophoudelijk bellen de weggebruikers zenuwach tig maken, is zeer laakbaar. Wij laten ons niet van de rails verdrijven, doch het groote publiek wel. De schuld ligt dan ook vrijwel geheel bij de tram". waarbij de kantonrechter zich zou hebben aange sloten met o.a. de volgende opmerking. „Je moet kalm voor de tram blijven rijden. De bestuurder ziet je heusch wel en zal dan wel vaart verminderen"? 2. Indien het onderzoek mocht uitwijzen, dat de ambtenaar van het Openbaar Ministerie en de kan tom-echter deze aansporing in bovenstaande bewoor dingen of in bewoordingen van soortgelijke strek king hebben gegeven, is de Minister dan ook van oordeel, dat hier voor de veiligheid van het verkeer een zeer gevaarlijke raad is gegeven? 3. Acht de Minister gezien het derde lid van art. 11 van het reglement voor de tramwegen, dat o,m. als volgt bepaalt: 3. „Bij tramwegen of tramweggedeelten, welke op openbare wegen zijn aangelegd is het bovendien verboden: a. Met of zonder voertuig op den tramweg te ver blijven of paarden, vee of andere dieren daarover te drijven, wanneer een trein in aantocht is, en dezen daardoor of op eenigerlei andere wijze in zijn loop te belemmeren." deze aansporing niet strijdig met de wet? 4. Zoo ja, wat denkt de Minister dan te doen om er voor te zorgen, dat ook de bedoelde kantom-ech ter en de ambtenaar van het Openbaar Ministerie niet aansporen tot het handelen in strijd met boven genoemd artikel 11 en bij het opleggen en eischen van straffen overeenkomstig den inhoud daarvan handelen? heeft de Minister van Justitie als volgt geant woord: 1. Bij onderzoek is gebleken, dat inderdaad op merkingen van de strekking, als in de vragen be doeld, door den ambtenaar van het Openbaar Minis terie bij de kantongerechten in het arrondissement Haarlem en den kantonrechter aldaar-zijn gemaakt. Bij de beoordeeling van deze opmerkingen dient rekening te worden gehouden met den toestand ter betrokken plaatse in de gemeente Haarlem, welke het buiten de tramrails uitwijken van wielrijders voor andere weggebruikers dikwijls bepaald ge vaarlijk maakt; voorts dient in aanmerking te wor den genomen, dat voor de tram aldaar krachtens een op grond van art. 56 van 't tramreglement uitgevaar digd voorschrift een zeer lage maximum snelheid is Vastgesteld. 2 en 3. De Minister beantwoordt in verband met het bovenstaande deze vragen ontkennend. Wel zou hij meenen, dat het requisitoir, hetwelk thans tot eenig misverstand aanleiding zou kunnen geven, beter in iets voorzichtiger bewoordingen had kunnen zijn vervat. 4. Gezien het vorenstaande behoeft deze vraag geen beantwoording. (De betreffende opmerking van den ambtenaar betrof een aanrijding in de Groote Houtstraat, die was ontstaan doordat een wielrijder plotseling voor de tram uitweek. Red.) „DE ZAKENWERELD". Van het blad „De Zakenwereld" is een speciaal nummer verschenen gewijd aan de 42ste Jaarbeurs Minister mr. M. P. L. Steenberghe schrijft hierin een voorwoord. W. RUS ONDERSCHEIDEN. Bij Kon. Besluit van 20 Februari is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau W. Rus, con troleur van den arbeid, te Haarlem. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT Amsterdam, 4 Maart 1940. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 385 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 8088 c„ 2e kw. 6674 c.. 3e kw. 5064 c. per kg. slachtgew. 75 melk- en kalfkoeien f 180269 per stuk, 35 vette kalveren 2e kw. 7480 c., 3e kw. 6472 c. per kg. levend gew., 196 nuchtere kalveren f 58 per stuk, 69 schapen f 1535 per stuk, 355 varkens, vleesch- varkeris, wegende van 90110 kg. 6971 c., zware varkens 6971 c., vette varkens 6971 c. per kg. slaéfetgew. Aangevoerd 3 wagens geslachte runderen ui( Denemarken. 'Overzicht.-Slachtrunderen: matige aanvoer, stugge handel, prijshoudend, weinig eerste kwaliteit. Melk koeien: matige aanvoer, handel traag. Vette aklve- ren: matige aanvoer, vlugge handel, onveranderde prijzen. Nuchtere kalveren: ruime aanvoer, vlugge handel, prijzen constant. Schapen: matige aanvoer, zeer stugge handel, prijzen hooger. Varkens: matige aanvoer, vlugge handel, prijzen hooger, eenige buik- vleeschvarkens boven noteering. VEEMARKT ROTTERDAM. ROTTERDAM 4 Maart 1940. Aanvoer: totaal 1576. Vette runderen 597. Vette kalveren 167. Nuchtere kalveren 45. Schapen en lammeren 300. Varkens 467. Prijzen per K.G. Vette koeien le kw. 7082, 2e kw. 5658, 3e kw. 4454. Vette ossen le kw. 7080, 2e kw. 5668. 3e kw. 4454. Vette kalveren le kw. 125—140, 2e kw. 105—120, 3e kw. 90—100 Varkens (levend gewicht) le kw. 62, 2e kw. 61, 3e kw. 59. Schapen le kw. 58, 2e kw. 53, 3e kw. 43. Lammeren le kw. 60, 2e kw. 55, 3e kw. 52. Prijzen per stuk. Schapen le kw. 35, 2e kw. 27, 3e kw. 21. Lammeren le kw. 25, 2e kw. 20, 3e kw. 15. Vette koeien en ossen, aanvoer korter, handel stroef, prijzen als vor. week. Vette kalveren, aan voer iets ruimer, handel lui, prijzen iets lager. Schapen en lammeren, aanvoer korter, handel traag, prijzen goed prijsh. Varkens, aanvoer belangrijk minder, handel vlot, prijzen hooger. AARDAPPELMARKT ROTTERDAM. Brielsche Eigenheimers f 2.60f 2.80 per H.L. Zeeuwsche Eigenheimers f 2.35f 2.50 per H.L. Zeeuwsche Blauwe f 3f 3.25 per H.L. Bevelanders f 2.40f 2.60 per H.L. Bintjes f 2.40f 2.60 per H.L, Met ruimer aanvoer, kalmer handel. Vlas-aanvoer: 18.210 K.G. blauw, schoon f 1f 1.15 per K.G. 300 K.G. wit Zeeuwsch f 1f 1.20 per K.G. 16.005 K.G. Hollandsch Geel f 1f 1.20 per K.G. 4500 K.G. Dauwroot f 0.80f 0.95 per K.G. De stemming was flauw. Door de hooge vraag prijzen ging de handel zeer langzaam. De prijzen waren zwak en een groot gedeelte bleef onver kocht, Wees maar gerust, kleine meid, Moeder geeft je voortaan alleen nog maar Sanostol: het lékkere levertraanproduct. Want dat heeft niet alleen een frisschen sinaas- appelsmaak, het is ook het eenige levertraanproduct, dat zóó'n schat aan vitaminen A, B, C en D bevat. Endaarom neemt het heele gezin Sanostol, de natuurlijke krachtbron. De „familieverpakking" van f. 2.75 is voordeelig Zij bevat 2VX x zooveel als de bekende flacon van f. 1.40. „Het lekkere levertraan-product!" 8RpCADES:ST.HEEMAN S PHARMACIA (Adv Ingez. Med.) Frits Schuurman in Boedapest. Groot succes voor onzen landgenoot. (Van onzen Boedapester correspondent) Boedapest, 29 Februari Nadat wij hier in Boedapest sedert het begin van het nieuwe jaar tot twee malen toe onzen be roemden dirigent prof. dr. Willem Mengelberg ge had hebben, die uitvoeringen van het Boedapester orkest geleid heeft, is thans een andere landge noot verschenen, Frits Schuurman van het Resi dentie-orkest in Den Haag, die eveneens zijn staf over dit orkest gezwaaid heeft. Frits Schuurman is hier na een reis uit het va derland aangekomen, welke reis in verband met de huidige tijdsomstandigheden drie dagen ge duurd heeft en, naai- wij vernamen, veel onge mak opleverde. Voor repetities met het hem to taal onbekende orkest Schuurman is nog nim mer in Boedapest geweest is dus maar weinig tijd kunnen overblijven, maar toch heeft hij nog drie repetities kunnen houden. In weerwil van deze korte voorbereiding had hij het orkest op meesterlijke wijze in de hand en de uitvoering is dan ook een geweldig succes voor hem geworden. Schuurman werd telkens uitbundig toegejuicht en moest na afloop van den avond telkenmale op nieuw op het podium verschijnen. Het publiek wilde de zaal maar niet verlaten. Ten gehoore werden gebracht de ouverture van Wagenaar Cyrano de Bergérac, een werk, dat te Boedapest nog nimmer gespeeld werd en dat dus ook geheel nieuw was voor de leden van het or kest, een romantisch pianoconcert in a-moll van Schumann, met als soliste een bijzonder begaafde Zuidslavische kunstenares, Dora Gussich, en de symphonie „Uit de Nieuwe Wereld", op 95 van Dvorak. De groote zaal van de Muziek-academie was goed bezet. Onder de aanwezigen bevonden zich de Nederlandsche zaakgelastigde baron A. W. C. R. Bentinok van Schoonheeten en zijn echtgenoo- te en tal van vooraanstaande personen uit de society en kunstwereld, benevens verschillende leden van de Nederlandsche kolonie. Om enkele Hongaarsche persstemmen te ver melden: De Pester Lloyd schrijft: „In Frits Schuurman leerden wij een voortreffelijken diri gent kennen, een kunstenaar met een warm hart en een fijn gevoel, die een meester is in effecten. Met Dvoraks symphonie heeft hij het publiek volkomen en in den waren zin des woords stor menderhand veroverd. De weergave was vol leven en temperament. De zuidelijk-vurige verve van zijn krachtige persoonlijkheid wordt door groote en zekere routine in bedwang gehouden; zelfs wanneer Schuurman in de meest dramatische hoogtepunten, door gloeiende extase meegesleept, vervoerd schijnt te worden, beheerscht hij zich zelf en zijn musici toch met doelbewusten wil. Hij heeft fantasie, zin voor kleur en vorm en ook voor afgeronden, gedifferentieerden klank. Zijn diri- geeren is elastisch en absoluut vast, maar tevens ook week en elegant in plastische, nadrukkelijke bewegingen. Het Boedapester orkest vertolkte de muziek op uitnemende wijze onder zijn leiding. De toehoorders stonden geheel onder de betoo- vering van zijn gevleugeld musiceeren en jubel den hem enthousiast toe". Pesti Hirlap roemt de elegance en de fijnheid van zijn kunst en zijn aangenamen stijl. Het blad zegt, dat men de uitvoering van Wagenaar's werk als een muzikalen groet van Holland aan Hon garije kan beschouwen. Nemzeti Ujsag is eveneens vol lof over onzen landgenoot en over de fijne nuances die hij in de muziek weet te leggen, terwijl Uj Nemzedék zijn mooien toon en zijn edele cultuur roemt. W. M. BEKAAR KORPS VROUWELIJKE VRIJWILLIGERS. Het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers Haarlem en omstreken heeft een propagandavergadering geor ganiseerd, die Maandagavond 11 Maart wordt ge houden in de groote zaal van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat. Als spreeksters en sprekers zullen optreden: dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, burgemeester van Kaa.rlem; de heer A. van Batenburg, Inspecteur Vrijwillige Burgerlijke Dienst; mevr. S. de Koning Siemens, lid van het Contactbureau voor Vrouwe lijke Vrijwilligers-organisaties; mej. dr. Janne de Jongh, presidente van het Korps Vrouwelijke Vrij willigers te Amsterdam en mevr. J. van Nispen van Wely, presidente van het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers te Haarlem. ZONNEHUIS-AVOND. De Chr. Vereeniging tot verpleging van be hoeftige chronische zieken „Het Zonnehuis", or ganiseert Vrijdag 8 Maart in het gebouw der Haarl. JongemanxieiTvereeniging aan de Lange Margarethastraat een Zonnehuis-filmavond. Vertoond zullen worden de films: „Waar zie ken wonen" en „De deuren staan open". Ds. M. van der Voet te Haarlem spreekt een openingswoord, terwijl ds. L. Hoorweg Jr. te Haarlem een slotwoord zal spreken. Het Ned. Herv. Kerkkoor te Heemstede zal onder leiding van den heer Egbert Vos, medewerking ver- leenen. De vereeniging bezit een Tehuis te Beekber gen. Afscheid Ds. R. H. Oldeman. Ds. R. H. Oldeman heeft Zondagmorgen afscheid genomen als predikant der Vereeniging van Vrij zinnig Hervormden te Haarlem. Van de motieven, die den voorganger tot zijn heengaan hebben ge noopt hebben wij reeds uitvoerig melding ge maakt. Tot tekst voor zijn afscheidspreek had Ds. Oldeman gekozen uit de Handelingen 22 15a: „Gij zult Hem een getuige zijn bij alle menschen". Met enkele woorden sprak Ds. Oldeman er vervolgens zijn leedwezen over uit, dat de gemeenteleden uit eigen beweging zoo weinig contact zoeken met den voorganger. Hierdoor ontstaat dikwijls groote ver traging in het onderling contact. Tenslotte drong ds. Oldeman er nog op aan het verleden nu te be graven en den blik op de toekomst gericht houden. Voorts richtte hij nog eenige waardeerende woorden tot het bestuur waarmee de samenwerking steeds zeer vriendschappelijk en aangenaam was. Als slotwoord vermaande Ds. Oldeman zijn gehoor nooit het woord van den Heiland te vergeten: Een is uw Meester en gij zijt allen broeders. Namens bestuur en gemeente heeft ir. A. P. Potma ds. Oldeman hartelijk toegesproken en hem be dankt voor hetgeen hij heeft verricht. Het spijt ons zoo zeide spr., dat u gemeend hebt dit besluit te moeten nemen. Voorts bracht ir. Potma den scheidenden voor ganger zijn dank, dat hij in zoo'n moeilijken tijd bereid was geweest zijn taak te aanvaarden, De preeken van Ds. Oldeman hebben steeds een aan dachtig gehoor gevonden. Door dit heengaan is den gemeenteleden de ernst van den toestand nu dui delijk geworden en dat is op zich zelf verheugend. Tenslotte richtte spr. zich nog tot mevr. Oldeman. De gemeente zong ds. Oldeman tenslotte de zegen bede uit Gezang 263 toe. Naar wij vernemen is over een eventueelen op volger van Ds. Oldeman nog niet besloten. Ds. Ol deman zal voorloopig catechisaties blijven geven en zijn spreekuur houden. VERBETERING. Door een verschrijving die wij betreuren, stond in het verslag van den feestavond van de vereeniging „Snelverband", dat de heer J. H. Waalewijn gehuldigd is. Dit moest zijn de heer J. H. Fortgens, die op 1 April a.s. 20 jaar Snel- verbander is INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Het bestuur van het Instituut voor Arbeiders- Ontwikkeling deelt mede dat de aangekondigde filmvoorstelling van Zondag 10 Maart wordt verzet naar Zondag 31 Maart. Er wordt dan vertoond de Amerikaansche film: „Als ik koning- was". MOTORRIJDER BOTSTE TEGEN VRACHTAUTO. Maandagmorgen reden in de Kennemerstraat te Haarlem achter elkaar een vrachtauto, een autobus en een 26-jarige motorrijder uit Heiloo, die hier niet bekend was. De chauffeur van de vrachtauto wilde linksaf de Schoterstraat in rijden; daarom hield de autobus een weinig in. De motorrijder verkeerde in de meening, dat de autobus zou stoppen; daarom reed hij er om heen, teneinde zijn weg te vervolgen, maar toen botste hij tegen een voorwiel van de vrachtauto aan, met het gevolg dat hij viel en zijn rechter been brak. Door leden van den Ongevallendienst werd hij behandeld, waarna hij per ziekenauto naar het Diaconessenhuis werd vervoerd. W£T BEKENDE ENGELSCHE MER.K VAN DAMESHOEDEN SPEC/AALHUl^ GR. HOUTSTRAAT MO JUBILEUM ECHTPAAR VAN DUFFELEN. Ter aanvulling van hetgeen wij in ons vorig num mer meldden over het jubileum van het echtpaar Van Duffelen, die 25 jaar conciergewerkzaamheden voor de Vereeniging „Zuigelingenzorg" hebben ver richt, nog het volgende. Des middags kwamen namens het bestuur van „Zuigelingenzorg" de voorzitter, dr. Tj. Halbertsma, de penningmeesteresse, mej. Bienfait en de beide verpleegsters het echtpaar gelukwenschen. Dr. Hal bertsma overhandigde namens het bestuur en de verpleegsters den heer Van Duffelen een enveloppe met inhoud, daarbij den wensch uitsprekende, dat het echtpaar nog lang voor „Zuigelingenzorg" ge spaard zal blijven. Te 5 uur kwamen de doktoren van de vereeni ging, dokter W. M. Naessens, dr. Van Gilse en mevr dr. A. DekkerJonker hun gelukwenschen aanbie den. Ook zij onverhandigdcn den heer Van Duffe len een enveloppe met inhoud. ALG. NED. GEHEELONTHOUDERS-BOND. De afdeeling Haarlem van den Algemeenen Ned. Geheelonthouders-bond hield Maandag haar maan- delijksche vergadering. De opkomst van de leden, waarvan maar een klein aantal in militairen dienst is, was tamelijk goed. De kindeikampcommissie deelde mede dat er dit jaar 15 kinderen naar het kinderkamp kunnen wor den uitgezonden. Alle kinderen die aan het kamp deelnemen worden eerst door een dokter onderzocht, R. HARTGERLNK t Te Apeldoorn is in den ouderdom van 42 jaar overleden de heer R. Hartgerink, een lid van de bekende Zuid-Schalkwijksche familie Hartge rink. De heer H. was een bekende figuur in deze omgeving. In de jaren, toen op Zuid-Schalkwijk de bekende volksfeesten jaarlijks werden gehou den nam hij als bestuurslid van de Oranj>ever- eeniging „Zuid-Schalkwijk" steeds een werkzaam aandeel in de voorbereiding der feesten. Ook van de IJsvereeniging „Nova Zembla" was hij een ge waardeerd bestuurslid. Verder had de damsport zijn belangstelling. Hij was lid van de Haarlemsche Damclub en speelde eenigen tijd in de hoofdklasse. Zijn gezondheidstoestand noodzaakte hem eenige jaren geleden, het veehoudersbedrijf te verlaten. Hij vestigde zich daarna te Apeldoorn. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot heeft Donderdag a.s. te Apeldoorn plaats. Het MODERNE COSTUUM van ongekenden levensduur wordt verkocht m 2 eenheidsprijzen. GEMAAKT a contant NAAR MAAT 49.Alléén bij 59^ naast Slagers Verfhandel - TELEF. 17273 SCHAGCHELSTRAAT 19C (Adv. Ingez. Med.j Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 6 MAART 1940. Programma I: Hilversum H. Programma II: Jaarsveld en Hilversum I. Programma III: 8.00 Keulen. 8.20 Pauze of di versen. 9.30 Keulen. 9.50 Deutschlandsender. 10.10 Pauze of diversen. 11.20 Ned. Brussel. 1.20 Danmarks Radio. 3.20 Keulen. 4.20 Fransch Brussel. 5.50 Pauze. 5.55 Boedapest. 6.35 Pauze of diversen. 6.50 Boedapest. 11,25 Pauze. 11.30 Deu tschlandsen der Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 8.20 Enge land. 9.15 Pauze. 9.35 Engeland. 10.20 Pauze. 10.25 West Regional. 12.20 Fransch Brussel. 1.20 West Regional. 4.20 Parijs Radio. 5.15 Danmarks Radio. 5.35 Ned. Brussel. 6.05 Fransch Brussel. 6.20 Ned. Brussel. 7.20 Engeland. 8.20 Pauze. 8.25 Ned. Brussel. 10.20 Engeland. 11.05 Parijs Radio. Programma V: 8.005:00 Diversen. 5.005.09 ScheveningenBer. Depart, van Justitie. 5.097.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. 1. Where is our bluebird of melodylane, Victor Silvester; 2. While a cigarette was burning, Am brose; 3. You must have been a beautiful baby, Tommy Dorsey; 4. Umbrella Man, Organ, dance- band, me, 5 I wor. 't tell a soul, Brian Lawrence; 6. Love makes the world go round, Jack Hylton; 7. OooooohBoom, Joe Loss; 8. Wedding of Pocahontas, Ramblers; 9. Shoe Shine Boy, Nat Gonella; 10. A couple of April Fools, Maurice Winnick; 11. Sweethearts, Victor Silvester; 12. Two sleepy people, Ambrose; 13. Stop beatin' round the mulberry bush, Tommy Dorsey; 14. There's a new apple tree, Organ dance band, me; 15. If it rains who cares, Brian Lawrence; 16. Chestnuttree, Jack Hylton; 17.1 love to whistle, Joe Loss; 18. Broadway Shuffle, Ramblers; 19. Chinese Laundry, Nat Gonella. 8.0012.00 Diversen. VOOR DE-KINDEREN Naderbij gekomen deed Piet een onsamen hangend verhaalhoe hij bij het bewuste boschje gekomen een oud, vervallen huisje ontdekte, aan de deur klopte en ais ant woord op zijn kloppen een vervaarlijk gesnork hoorde. Hevig geschrokken had hij weer de beenen genomen. Oliebol lacnte zich een stuip. Mensch! schaterde hij, wat ben je een held om voor een slapend mensch op den loop te gaan. M-maar het was zoo erg, bibberde Krent nog na, ik d-durfde niet te blijven wach ten en ben hard weggeloopen. Bestrijd ^VERKOUDHEID" vóór zich complicaties voordoen- Gebruik het sterk antiseptische geneesmiddel (Adv. Ingez. Mei, Een lastige vrat daar PETER FABRICIUS. „Pa", zei mijn spruit Fred, „is mijn tong i wit?" Hij toonde aarzelend een rozig puntje, je je niet lekker?" vroeg ik bezorgd. „N. dat wel", bekende hij. „Voel mijn pols eens, m schien heb ik koorts". De pols was volkoir; normaal. Mijn diagnose was vlug gesteld, wilt spijbelen, jongmensch. Wat is er morg op school te doen?" „De onderwijzer heeft za idiote vraag gesteld". „De meester stelt nooit idiote vragen. Me hoe luidt ze?" „Wij moeten een opstel schrijve waarom staan de telegraafpalen naast de rail* „Waarom? Hm. Nou maar dat moet je toch w; kelijfc zelf kunnen beantwoorden". „Maar weet het niet. En Georg weet het ook niet". „E reden te arneer om er zelf op te komen. Nee, ml beste jongen, ik zeg het je niet. Denk er ma tot vanavond over na en als je het dan nog n weet, wil ik je wel helpen". Ik nam mijn hoed en verdween. In het stai café trof ik Otto, die somber achter zijn ko; koffie zat. „Hé Otto", riep ik, „waarom loopen telegraafpalen altijd naast de rails. „Wat ga jou dat aan?" knorde hij. „Dat is niet de man! om wetenschappelijke vragen te beantwoorde Wanneer ik je bijvoorbeeld vroeg, waarom je nooit meer met Mientje ziet, zou je mij antwoord kunnen geven, dat het mij niet aa gaat. Wanneer ik je echter vraag, waarom aarde om de zon diraait en niet omgekeerd, is zulk een antwoord niet op zijn plaats. En dus is het ook gesteld met de vraag: waarc staat de telegraafpaal naast de spoorrails". „Heb je werkelijk geen andere zorgen? Zoo; ik uit je tactlooze toespeling op Mientje moe opmaken, weet je heel goed, dat zij mij de bo gegeven heeft. En jij durft te vragen waarom waterleiding steeds naast de telegraafpalen legd wordt?" Ik heb een fijn gevoel, wanneer men mijn aa! weziigheid niet meer begeert. In diergelijke oogei blikken verdwijn ik, voordat men al te duideli wordt. Twee tafels verder zat Max. „Hallo", groette ik hem, „met Otto kun je vandaag ni over een ernstig onderwerp spreken. Kun jij misschien zeggen waarom de telegraafpaal naa den spoorweg loopt?" Max keek mij verwonderd aan. „Waarom dat niet het geval zijn", antwoordde hij. Ma deze vraag had ik mijzelf ook al gesteld en d! kon ik onmiddellijk opmerken. „Kijk. Wai neer je op een spoorweg let dan zie je, deze nooit lijnrecht loopt. Nu eens wijkt naar links dan eens naar rechts af, loopt in et groote boog om een berg heen", kruipt door tui nels enzoovoort. Maar de draad van een tel graaf heeft dat toch niet noodig. Waarom looi die niet rechtstreeks van de eene plaats naar andere, maar volgt ie keurig de rails?" Max dacht ingespannen na. „Ik moet eerlij toegeven, dat ik er vroeger nooit over nagedacl heb. De zaak is toch niet zoo eenvoudig als op het eerste oogeniblik wel denkt. Wij zulle dit probleem eens logisch te lijf gaan. Wat b teekent het wanneer die telegraaf langs de rai loopt?" „En", vroeg ik vol spanning, „wat teekent dat?" „Dat beteeken-t", doceerde Ma peinzend, „dat men marseteekens door de dras zendt en op deze manier berichten doorgeeft Prachtig. En wat zou het beteekenen wanne naast de rails geen telegraafpalen liepen?" „Ds zou beteekenen, dat men op dit traject draad loos met elkaar in verbinding staat". Laten nu niet te ver afwijken van de kern der vraag' zei ik streng. „Laat de diraadlooze telegrafie, radio, de telepathie en dergelijke buiten spe Vertel mij liever, waarom de fcelegraafpale naast de rails, staan". „Je behoeft mij niet af te snauwen, mijn waarde", zei Max gepriK keld. „Denk maar alleen na over je gekke vra gen. Ik telegrafeer trouwens nooit. Adieu". Een beetje jaloersch keek ik hem na. Mijn va derlij ke autoriteit veroorloofde mij niet, mij e zoo makkelijk van af te maken. Toen ik he café verliet ontmoette ik Frits. Ik besloot eei laatste poging te wagen, Frits", smeekte ik „kun jij me zeggen, waarom de telegraaf even wijdig aan den spoorweg loopt „Nou dat toch duidelijk", antwoordde hij. „En?" vroes ik hoopvol. „Wanneer de palen tusschen de rail zouden staan, zou een spoorwegongeluk niet t verhinderen zijn". Toen ik thuis kwam zat Fred droevig op zijl kamer. „Fred", zei ik, voordat hij mij nog iet kon vragen, „laat je tong eris zien". Vlug sta! hij hem uit, „En nu je pols". Mijn zoon gehoor zaamde nog vlugger. „Mijn beste jongen, zie! ben je nu niet bepaald, maar voorzichtigheii is geboden. Morgen blijf je maar in je nest Heb je dat begrepen?" Fred knikte en zei niets. Hij heeft op school we geleerd, dat zwijgen beter is dan lastige vragei stellen. STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM Statistiek van bezoek en uitleening over Februari 1940 (1939) I. Prinsenhof. Bezoek aan de leeszaal door 2161 personen (v.j. 2090), t.w. 1939 mannen en 227 vrou wen. Bovendien: 312 militairen. Bezoek aan de krantenzaal door 4958 personen Tv. j. 5308), t.w. 4669 mannen en 289 vrouwen. Bo-' vendien: 183 militairen. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 7124 personen (v.j. 7498) t.w. 6608 mannen en 516 vrou wen. Bovendien: 495 militairen. Uitgeleend werden 8177 boeken (v. j. 8210). II. Filiaal „Huis te Zaanen". Bezoek aan de leeszaal door 712 personen (v.j. 836), t.w. 619 man nen en 93 vrouwen. Bovendien: 52 militairen. Uitgeleend werden 2966 boeken (v.j. 3131). III. Hoofdbibliotheek en Filiaal werden te zamen bezocht door 7836 personen (v.j.8234) t.w. 7227 man nen en 609 vrouwen. Bovendien: 547 militairen, I11 het geheel werden uitgeleend 11143 boeken (v.j, 11341),

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6